İNTEQRASİYA KÖÇÜRÜLMƏ DEMƏK DEYİL
"İnsanlar çoxalmaq və inkişaf etmək imkanını itirdikdə miqrasiya edirlər: Azərbaycanda bu, əlbəttə ki, belə deyil"
Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndə heyətinin rəhbəri, səfir Roland KOBİAnın "R+"a müsahibəsi
-Azərbaycan Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlığa 1996-cı ildə başlayıb. Ötən dövrdə hansı uğurlar qazanmışıq, bu yolda maneələr çoxdurmu?
- Əslində, Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında münasibətlərin kökü 1992-ci ilə - Aİ-nin respublikanın yeni müstəqillik əldə etdiyi dövrdə ona humanitar və ərzaq yardımı göstərdiyi, ərazilərin minalardan təmizlənməsinə yardım etdiyi dövrə gedib çıxır. Əlbəttə ki, 20 illik əməkdaşlıq dövründə çox şey dəyişib və bu gün Aİ çox geniş təşəbbüslər spektrini dəstəkləyir. Azərbaycanla Aİ arasında yetkin münasibət var. Əməkdaşlıqdan başqa, siyasi gündəm də mövcuddur. "Şərq tərəfdaşlığı" proqramı çərçivəsində bir sıra sahələrdə bərabər tərəfdaşlar kimi əməkdaşlıq edirik. Buraya siyasi dialoqdan tutmuş, iqtisadiyyata, ticarətə; enerji sahəsinə, eləcə də təhsilə, demokratikləşməyə qədər, həmçinin də sosial sahəyə və mədəniyyətədək bir sıra sahələr daxildir.
Son illərdə münasibətlərimiz xeyli inkişaf edib. Azərbaycan və onun prezidentinin tədricən Avropaya inteqrasiya yolu ilə getmək qərarını alqışlayırıq. Bu, uzunmüddətli perspektivi olan qarşılıqlı öhdəliyə çevrilib. Məsələn, Azərbaycan hüquqi bazasını Aİ standartlarına yaxınlaşdırmaqda maraqlı olduğunu təsdiqləyib. Bu lazımdır. Azərbaycanın Aİ ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsindən tam səmərə əldə etməsi üçün islahatların davam etdirilməsi vacibdir. Aİ-nin rolu Azərbaycanı bu qərarının icrasında müşayiət etməkdən ibarətdir. Aİ nəinki böyük vahid bazara (500 milyon insan) malikdir, o həm də müqavilələrə əməl olunmasına, qanunun aliliyinə zəmanət verir, bazarda alıcılıq qabiliyyətini, tələbatı təmin edir. Bu həm satıcılar, həm də alıcılar üçün ideal bazardır. Aİ Azərbaycana ən əhatəli assosiasiya rejimi təklif edib və biz bu istiqamətdə danışıqlar aparırıq. Bu, ölkənin gələcəkdə Avropaya qoşulması, həm siyasi, həm də coğrafi baxımdan qazanc əldə etməsi üçün böyük imkandır.
- Aİ-nin "Şərq tərəfdaşlığı" çərçivəsində əməkdaşlıq etdiyi ölkələrin reytinqini müəyyənləşdirsək, Azərbaycan orada neçənci pillədə qərarlaşar?
- Prinsipcə, biz ölkələri qiymətləndirmirik. Çünki onların hər birinin güclü və zəif tərəfləri var. Hamı ilə differensial yanaşma əsasında əməkdaşlıq edirik: hər bir ölkənin öz dəyəri, maraqları və prioritetləri var. Bizim üçün yeganə ümumi məqam onlarla çiçəklənmə və sabitliyə köməklik göstərmək məqsədilə əməkdaşlıq etməyimizdir. Bu, filantropiya deyil. Əlbəttə ki, biz bunda maraqlıyıq. Ticari-iqtisadi göstəricilərə nəzər salsaq, görərik ki, Azərbaycan Qafqaz regionunun ən güclü iqtisadiyyatıdır. O, Şərq ölkələri arasında Aİ-nin Ukraynadan sonra ikinci böyük ticarət tərəfdaşıdır. İndi isə icazə verin deyim ki, Aİ-nin Bakıdakı səfiri kimi, Azərbaycan mənim öz prioritetlərim arasında ilk yerdədir!
- Azərbaycan və Aİ viza rejiminin sadələşdirilməsinə dair rəsmi danışıqlara başlayıb. Viza rejiminin sadələşdirilməsi deyərkən nələr nəzərdə tutulur?
- Aİ-nin viza rejiminin sadələşdirilməsinə dair təklifi bir daha təsdiqləyir ki, Aİ-ni Azərbaycana çəkən yalnız enerji resursları yox, həm də Azərbaycan və Avropa xalqlarının yaxınlaşdırılmasına səmimi şəkildə hazır olmasıdır. Söhbət bir-birini daha yaxşı tanımağa cəhddən, insanlar arasında mübadilədən, qarşılıqlı anlaşma və etibardan gedir. Söhbət yeni imkanlardan və əlaqələrin təkmilləşdirilməsindən gedir. Bu, Avropa İttifaqı ilə daha sıx inteqrasiyanın əsasıdır. Bu, Aİ ölkələrinə giriş qaydalarının sadələşdirilməsi prosedurundan keçəcək: viza rüsumu azaldılacaq, vizalar daha uzun müddətə veriləcək, təqdim edilməli olan sənədlərlə bağlı tələblər sadələşdiriləcək, tələbələr, idmançılar, alimlər və başqa ayrı-ayrı vətəndaş təbəqələri isə vizalarının daha tez bir zamanda hazırlanmasından irəli düşəcəklər.
Əlbəttə, bu, ikitərəfli proses olmalıdır. Azərbaycan vətəndaşlarının keçməli olduqları Aİ ölkələrində, Aİ-də sizin ölkənizə gəlmək üçün viza alarkən də narahatlıqlar və çətinliklər olur. Hazırda bizdə mövcud olan prosedurlar çox sərtdir və məqsəd bir sıra regionlardan güclü miqrasiya axınının qarşısının alınmasıdır. Məhz bu üzdən viza rejiminin sadələşdirilməsi readmissiya sazişinin reallaşdırılması ilə bir vaxtda həyata keçiriləcək. Bu, miqrant axınını idarə etməyin mümkün olması üçün vacibdir. Amma biz eyni zamanda, onu da anlayırıq ki, yaxşı idarəolunan mobillik həm Aİ, həm də onun tərəfdaşları qarşısında geniş imkanlar açır. Yenə də məsələyə differensial yanaşırıq. Sadələşdirilmiş viza rejimi/readmissiya sazişinin işə salınması Azərbaycanın Aİ-yə sıx inteqrasiyasının aşkar əlamətidir. Biz qapılarımızı Azərbaycanın üzünə açırıq!
- Bəzi ekspertlər viza rejiminin sadələşdirilməsi nəticəsində azərbaycanlıların Aİ-yə kütləvi miqrasiya edə biləcəyindən narahatdır. Belə ehtimal varmı?
- Mən 2,5 ildir ki, burada çalışıram və fikrimcə, azərbaycanlıların mentalitetini kifayət qədər yaxşı bilirəm. Bu mənə belə nəticə çıxarmağa imkan verir: viza rejiminin sadələşdirilməsindən sonra, Azərbaycan vətəndaşları Avropaya kütləvi şəkildə miqrasiya etmək istəməyəcəklər. İnsanlar artmaq və inkişaf etmək imkanı olmadıqda miqrasiya edirlər: Azərbaycanda isə bu, əlbəttə ki, belə deyil. İqtisadi inkişaf saysız-hesabsız potensial imkanlar açır, ələlxüsus da nəzərə alsaq ki, Azərbaycan bazarı getdikcə liberallaşır.
Viza rejiminin sadələşdirilməsi insanlar və biznes nümayəndələri arasında əlaqələri genişləndirəcək, bu isə ölkədə iş yerlərinin gələcəkdə də artmasına kömək edəcək. Bu üzdən də Aİ ölkələrinə kütləvi insan axınının olacağını düşünmürəm. Yəqin ki, Aİ-yə gedəbilmənin asanlaşmasından daha çox insan xeyir görəcək. Bu isə sonda sizin bölgənizlə imzalayacağımız razılaşmanın məqsədidir. Nəzarət edilməli olan yeganə məsələ Aİ-yə getmək üçün Azərbaycandan tranzit kimi istifadə etməyə çalışacaq qeyri-Azərbaycan vətəndaşlarının qeyri-leqal immiqrasiyası olacaq.
- Dediniz ki, viza rejiminin sadələşdirilməsi readmissiya sazişinin reallaşdırılması ilə bir vaxtda baş verəcək. Readmissiya özündə nələri birləşdirir?
- Viza rejiminin sadələşdirilməsi və readmissiya sazişi bir prosesin tərkib hissələridir. Onları bir medalın iki üzü də saymaq olar. Hər iki məsələ bərabər müzakirə olunacaq və eyni vaxtda razılaşdırılacaq. Readmissiya qeyri-qanuni miqrantların öz ölkələrinə qaytarılmasının tənzimlənməsi, bu geriqaytarılmaların şərtlərinin razılaşdırılmasıdır. Bu, xüsusi imkanlar, qanunların və sərhəd prosedurlarının adaptasiyasını tələb edir. İndi bu razılaşmaya həmişəkindən daha çox ehtiyac var. O, ölkələrə qeyri-qanuni miqrasiya ilə strukturlaşdırılmış, proqnozlaşdırılan və mədəni mübarizə aparılmasına kömək edir.
- Azərbaycanla Aİ arasında assosiasiya razılaşması haqda danışıqların gedişini necə qiymətləndirirsiniz?
- Assosiasiya haqda razılaşmaya dair danışıqlarda müəyyən irəliləyiş əldə edilib. Amma biz danışıqların tempini artırmaq imkanları əldə etmək istəyirik. Problemlərdən biri assosiasiya razılaşmasının münasibətlərimizi hazırda tənzimləyən hüquqi bazanı əvəzləməli olmasıdır. Bu üzdən o, Aİ ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın bütün sahələrini əhatə etməlidir - siyasi dialoq, ədalətlilik və insan haqları; təhlükəsizlik, ticarət və iqtisadiyyat; enerji, sosial sahənin inkişafı və sair. Sahələr konkret məsələlər üzrə onlarca ekspertin qarşılıqlı şəkildə işləməsini tələb edir. Odur ki, proses çətinliyi ilə iddialarının müqayisəsi mümkün olan bir işdir. Amma sadaladıqlarımız məsələnin yalnız bir hissəsidir. Danışıqların aparıldığı və ya tezliklə başlanacağı bir sıra digər razılaşmalar da var. Misal kimi, vitse-prezident Kallasın (Avropa Komissiyasının nəqliyyat üzrə vitse-prezidenti Siym Kallas - "R+") 2011-ci ildə Azərbaycan Prezidenti, Baş naziri və nəqliyyat nazirinə təklif etdiyi aviasiya razılaşmasını ("Açıq səma") göstərmək olar. Onlar bu təklifə çox müsbət yanaşdılar və indi biz bu istiqamətdə danışıqlara başlanması üçün Azərbaycanın qərarını gözləyirik.
- Aİ 2012-ci ildə Azərbaycanda hansı layihələri gerçəkləşdirməyi düşünür?
- Komissar Füle (Aİ-nin genişlənmə və Avropa qonşuluq siyasəti məsələləri üzrə komissarı Ştefan Füle - "R+") bu yaxınlarda əməkdaşlığımızı müzakirə etmək üçün Azərbaycana gəlmişdi. O, Azərbaycanın bütün müvafiq strukturları ilə bu haqda müzakirələr aparıb. Hansı layihənin reallaşdırılacağı yalnız Aİ-nin istəyindən və ya seçimindən asılı deyil. Bu, qarşılıqlı prosesdir. Azərbaycanda reallaşdırılacaq layihələr və proqramlar ölkənin tələbləri və siyasətinə uyğun seçilir.
2012-ci ildə dəniz administrasiyası, Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsi, Dövlət Miqrasiya Xidməti və digər qurumlarla birgə bir sıra ikitərəfli layihələrə başlamağı planlaşdırırıq. Əsas prioritetlərin müəyyənləşdirilməsi və lazımi dəstəyin göstərilməsi üçün hökumətlə əl-ələ işləyirik. Göstərdiyimiz yardımlar həm də bir sıra sahələrdə gözlənilən islahatlara əsaslanır.
Paralel olaraq vətəndaş cəmiyyətini təmsil edən tərəfdaşlara da dəstək verilir. Bu günlərdə yerli QHT-lərlə 16 yeni layihə imzalanıb və onlar 2012-ci ildə reallaşdırılacaq. Bu məqsədlə Aİ 2,7 milyon manatdan artıq vəsait ayırıb. Bu layihələr əlil və görmə qabiliyyətini itirmiş uşaqlara daha geniş imkanların yaradılmasından tutmuş, müstəqil KİV-də əsas məsələlərin işıqlandırılması, hüquq müdafiəçilərinə dəstəkdən tutmuş, ətraf mühitin mühafizəsinə qədər geniş sahəni əhatə edir. Tərəfdaş ölkələrdə vətəndaş cəmiyyətini təmsil edən təşkilatlarla əməkdaşlıq Aİ-nin əsas prinsiplərindən biridir. Vətəndaş cəmiyyətinə aid olan təşkilatlar da siyasətin əsas istiqamətlərinin hazırlanması ilə əlaqəlidir. Hazırda mən "Şərq tərəfdaşlığı"nın "yol xəritəsi"ni nəzərdə tuturam. Bu işdə Azərbaycanın vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının səmərəli töhfələrindən yararlanmışıq.

ИНТЕГРАЦИЯ - НЕ ЗНАЧИТ ПЕРЕСЕЛЕНИЕ
Эксклюзивное интервью R+ с главой делегации Европейского союза в Азербайджане, послом Роландом КОБИА
-Азербайджан начал сотрудничество с Европейским союзом (ЕС) в 1996 году. Каких успехов мы добились за истекший период, много ли препятствий на этом пути?
- На самом деле отношения Европейского союза с Азербайджаном уходят корнями в 1992 год, когда ЕС помог стране с гуманитарной и продовольственной помощью и разминированием территорий на самом раннем этапе своей независимости. Конечно, за 20 лет сотрудничества многое изменилось, и сегодня ЕС поддерживает очень широкий спектр инициатив. Отношения между Азербайджаном и ЕС зрелые. Кроме сотрудничества есть политическая повестка дня. В рамках программы "Восточное партнерство" мы сотрудничаем как равные партнеры в ряде областей - от политического диалога до экономики и торговли, от энергетики до образования, от демократизации до социальной сферы и культуры.
Наши отношения сильно продвинулись в последние годы. Мы приветствуем то, что Азербайджан и его президент четко решили идти по пути постепенной евроинтеграции. Это перешло во взаимные обязательства с долгосрочной перспективой. Например, Азербайджан подтвердил, что в его интересах приблизить свою правовую базу к стандартам ЕС. Это нужно, необходимы дальнейшие реформы, чтобы Азербайджан в полной мере извлек выгоду из расширения сотрудничества с ЕС. Роль ЕС состоит в том, чтобы сопровождать Азербайджан в его решении. ЕС не только представляет собой большой единый рынок (500 млн. человек), но также гарантирует соблюдение контрактов, верховенство закона, обеспечивает платежеспособность и спрос на рынке. Это идеальный рынок как для продавцов, так и покупателей. И ЕС предложил стране самый всеобъемлющий режим ассоциации, о котором мы ведем переговоры с Азербайджаном. Это огромная возможность для страны в дальнейшем присоединиться к Европе и извлечь выгоду как в политической, так и географической области.
- Если составить рейтинг сотрудничества стран "Восточного партнерства" с ЕС, какое место займет Азербайджан?
- В принципе мы не оцениваем страны, так как у каждой из них есть свои сильные и слабые стороны. Мы сотрудничаем со всеми на основе дифференцированного подхода: каждая страна имеет свои достоинства, интересы и приоритеты. Единственным общим моментом для нас является то, что мы хотим развивать отношения с ними в целях содействия процветанию и стабильности. Это не филантропия, конечно, мы заинтересованы в этом. Если посмотрим на торгово-экономические данные, то увидим, что Азербайджан является самой сильной экономикой в регионе Кавказа и вторым крупнейшим торговым партнером ЕС среди восточных стран после Украины. Но если вы посмотрите на обмен населением и мобильность людей, то ваши соседи, вероятно, ближе к ЕС по историческим причинам. Теперь, позвольте мне сказать, что Азербайджан занимает первое место в моих собственных приоритетах в качестве посла ЕС в Баку!
- Азербайджан и ЕС начали официальные переговоры об упрощении визового режима. Что именно подразумевается под этим?
- Предложение об упрощении визового режима, которое Евросоюз сделал, является окончательным доказательством того, что ЕС в Азербайджане не только ради его энергетических ресурсов, но также с искренней готовностью сблизить азербайджанский и европейские народы. Речь идет о том, чтобы лучше узнать друг друга, об обмене между людьми, взаимопонимании и доверии. Речь идет о повышении мобильности нашего населения, создании синергизма, новых возможностей и улучшении контактов. Это является основой более тесной интеграции с Евросоюзом. Произойдет это через упрощение процедур въезда в страны ЕС: визовый сбор будет снижен, визы будет выдаваться на больший срок, требования к документам, которые должны быть предоставлены, будут проще, а отдельные категории граждан, такие, как студенты, спортсмены, ученые и т.д., выиграют от ускорения обработки их визы.
Конечно, это должно быть двусторонним процессом. Неудобства и трудности, связанные с получением визы в страны ЕС, через которые проходят  граждане Азербайджана, имеют место и в ЕС при оформлении визы в вашу страну. Процедуры, которые у нас сейчас действуют, очень строгие и направлены на защиту от сильного миграционного давления из ряда регионов. Вот почему упрощение визового режима будет происходить одновременно с реализацией соглашения о реадмиссии. Это необходимо для того, чтобы можно было управлять потоком мигрантов. Но в то же время мы признаем, что хорошо управляемая мобильность сулит огромные возможности как для ЕС, так и его партнеров. Опять же мы применяем дифференцированный подход. И запуск упрощения визового режима/соглашения о реадмиссии является явным признаком прогресса в тесной интеграции Азербайджана в ЕС. Мы открываем двери Азербайджану!
- Некоторые эксперты остерегаются массовой миграции азербайджанцев в ЕС в результате упрощения визового режима. Есть ли такая вероятность?
- Я работаю здесь два с половиной года и, по-моему, достаточно понимаю менталитет азербайджанцев, чтобы сделать вывод о том, что после упрощения визового режима граждане, конечно, не захотят иммигрировать в Европу в массовом порядке. Люди иммигрируют, когда они не имеют возможности расти и развиваться: в Азербайджане это явно не так. Есть бесчисленные потенциальные возможности, которые предлагаются экономическим бумом, особенно если учесть, что азербайджанский рынок постепенно либерализуется.
Упрощение визового режима увеличит контакт между людьми и представителями бизнеса, что, в частности, будет способствовать дальнейшему увеличению рабочих мест в стране. Поэтому я не думаю, что будет массовый приток людей в ЕС, но наверняка больше людей извлекут пользу от облегченного доступа к ЕС, и это цель соглашения, которое мы в конечном счете подпишем с вашей страной. Единственное, что должно быть под контролем, - это нелегальная иммиграция лиц, не являющихся гражданами Азербайджана, использование страны в качестве транзитной для перехода в ЕС.
- Вы сказали, что упрощение визового режима будет происходить одновременно с реализацией соглашения о реадмиссии. Что включает реадмиссия?
- Упрощение визового режима и соглашение о реадмиссии являются частью одного процесса - они являются двумя сторонами одной медали. Они будут обсуждены и согласованы одновременно. Реадмиссия - это управление возвращением незаконных мигрантов в свои страны и согласование условий такого возвращения. Это требует специальных возможностей, а также адаптации законов и пограничных процедур. Сейчас эти соглашения являются более необходимыми, чем когда-либо. Они помогают странам бороться с незаконной миграцией структурированным, предсказуемым и гуманным способом.
- Как вы оцениваете ход переговоров о соглашении об ассоциации между Азербайджаном и ЕС?
- На переговорах о соглашении об ассоциации был достигнут определенный прогресс, но мы хотим иметь возможность закрепить темпы этих переговоров. Одной из проблем является то, что соглашение об ассоциации заменит существующую правовую базу, которая регулирует наши отношения. Поэтому оно должно охватывать все сферы сотрудничества между ЕС и Азербайджаном - политический диалог, справедливость и права человека, безопасность, торговлю и экономику, энергетику, развитие социальной сферы и т.д. Это требует взаимодействия десятков экспертов по конкретным вопросам. Поэтому это процесс, сложность которого соизмерима с его амбициями. Но это только часть истории, так как есть и другие соглашения, по которым ведутся или скоро начнутся переговоры. К примеру, соглашение об авиации ("Открытое небо"), предложенное вице-президентом Калласом (Сийм Каллас  - вице-президент Европейской комиссии по транспорту. - R+) президенту, премьер-министру и министру транспорта Азербайджана в 2011 году. Все они отнеслись к этому очень положительно, и теперь мы ждем решения Азербайджана о дате начала переговоров.
- Какие проекты Европейский союз предпочтет проводить в Азербайджане в 2012 году и почему?
- Комиссар Фюле (Штефан Фюле - комиссар ЕС по вопросам расширения и европейской политики соседства. - R+) приезжал в Азербайджан недавно, чтобы обсудить наше сотрудничество. Он провел обсуждения по этому поводу со всеми соответствующими субъектами Азербайджана. Решение о том, какой проект должен быть выполнен, не зависит исключительно от предпочтений или выбора ЕС. Это взаимный процесс. Проекты и программы, которые будут реализованы в Азербайджане, отбираются согласно потребностям и политике страны.
В 2012 году мы планируем запустить несколько двусторонних проектов с морской администрацией, Государственным комитетом по ценным бумагам,  Государственной миграционной службой и т.д. Мы работаем рука об руку с правительством, чтобы определить основные приоритеты и предоставить необходимую поддержку. Помощь, которую мы оказываем, также основана на переговорах по соглашению об ассоциации и, в частности, реформах, которые ожидаются в некоторых областях.
Параллельно предоставляется также поддержка партнерам из гражданского общества. Только что были подписаны 16 новых проектов с местными НПО, и они будут реализованы в 2012 году. В этих целях ЕС выделил более 2,7 млн. манатов. Они охватывают широкий спектр областей, начиная от создания более широких возможностей для уязвимых групп, таких как дети-инвалиды и слепые, до освещения в независимых средствах массовой информации ключевых вопросов, поддержки деятельности правозащитников или содействия большей осведомленности о необходимости защиты окружающей среды. Сотрудничество с организациями гражданского общества в наших странах-партнерах является одним из основных принципов ЕС. Организации гражданского общества также связаны с подготовкой основных направлений политики - в данный момент я имею в виду "дорожную карту" "Восточного партнерства", для чего мы воспользовались полезным вкладом организаций гражданского общества в Азербайджане.