İNTEQRASİYA KÖÇÜRÜLMƏ DEMƏK DEYİL
"İnsanlar çoxalmaq və inkişaf etmək imkanını itirdikdə miqrasiya edirlər: Azərbaycanda bu, əlbəttə ki, belə deyil"
Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndə heyətinin rəhbəri, səfir Roland KOBİAnın "R+"a müsahibəsi
-Azərbaycan Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlığa 1996-cı ildə başlayıb. Ötən dövrdə hansı uğurlar qazanmışıq, bu yolda maneələr çoxdurmu?
- Əslində, Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında münasibətlərin kökü 1992-ci ilə - Aİ-nin respublikanın yeni müstəqillik əldə etdiyi dövrdə ona humanitar və ərzaq yardımı göstərdiyi, ərazilərin minalardan təmizlənməsinə yardım etdiyi dövrə gedib çıxır. Əlbəttə ki, 20 illik əməkdaşlıq dövründə çox şey dəyişib və bu gün Aİ çox geniş təşəbbüslər spektrini dəstəkləyir. Azərbaycanla Aİ arasında yetkin münasibət var. Əməkdaşlıqdan başqa, siyasi gündəm də mövcuddur. "Şərq tərəfdaşlığı" proqramı çərçivəsində bir sıra sahələrdə bərabər tərəfdaşlar kimi əməkdaşlıq edirik. Buraya siyasi dialoqdan tutmuş, iqtisadiyyata, ticarətə; enerji sahəsinə, eləcə də təhsilə, demokratikləşməyə qədər, həmçinin də sosial sahəyə və mədəniyyətədək bir sıra sahələr daxildir.
Son illərdə münasibətlərimiz xeyli inkişaf edib. Azərbaycan və onun prezidentinin tədricən Avropaya inteqrasiya yolu ilə getmək qərarını alqışlayırıq. Bu, uzunmüddətli perspektivi olan qarşılıqlı öhdəliyə çevrilib. Məsələn, Azərbaycan hüquqi bazasını Aİ standartlarına yaxınlaşdırmaqda maraqlı olduğunu təsdiqləyib. Bu lazımdır. Azərbaycanın Aİ ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsindən tam səmərə əldə etməsi üçün islahatların davam etdirilməsi vacibdir. Aİ-nin rolu Azərbaycanı bu qərarının icrasında müşayiət etməkdən ibarətdir. Aİ nəinki böyük vahid bazara (500 milyon insan) malikdir, o həm də müqavilələrə əməl olunmasına, qanunun aliliyinə zəmanət verir, bazarda alıcılıq qabiliyyətini, tələbatı təmin edir. Bu həm satıcılar, həm də alıcılar üçün ideal bazardır. Aİ Azərbaycana ən əhatəli assosiasiya rejimi təklif edib və biz bu istiqamətdə danışıqlar aparırıq. Bu, ölkənin gələcəkdə Avropaya qoşulması, həm siyasi, həm də coğrafi baxımdan qazanc əldə etməsi üçün böyük imkandır.
- Aİ-nin "Şərq tərəfdaşlığı" çərçivəsində əməkdaşlıq etdiyi ölkələrin reytinqini müəyyənləşdirsək, Azərbaycan orada neçənci pillədə qərarlaşar?
- Prinsipcə, biz ölkələri qiymətləndirmirik. Çünki onların hər birinin güclü və zəif tərəfləri var. Hamı ilə differensial yanaşma əsasında əməkdaşlıq edirik: hər bir ölkənin öz dəyəri, maraqları və prioritetləri var. Bizim üçün yeganə ümumi məqam onlarla çiçəklənmə və sabitliyə köməklik göstərmək məqsədilə əməkdaşlıq etməyimizdir. Bu, filantropiya deyil. Əlbəttə ki, biz bunda maraqlıyıq. Ticari-iqtisadi göstəricilərə nəzər salsaq, görərik ki, Azərbaycan Qafqaz regionunun ən güclü iqtisadiyyatıdır. O, Şərq ölkələri arasında Aİ-nin Ukraynadan sonra ikinci böyük ticarət tərəfdaşıdır. İndi isə icazə verin deyim ki, Aİ-nin Bakıdakı səfiri kimi, Azərbaycan mənim öz prioritetlərim arasında ilk yerdədir!
- Azərbaycan və Aİ viza rejiminin sadələşdirilməsinə dair rəsmi danışıqlara başlayıb. Viza rejiminin sadələşdirilməsi deyərkən nələr nəzərdə tutulur?
- Aİ-nin viza rejiminin sadələşdirilməsinə dair təklifi bir daha təsdiqləyir ki, Aİ-ni Azərbaycana çəkən yalnız enerji resursları yox, həm də Azərbaycan və Avropa xalqlarının yaxınlaşdırılmasına səmimi şəkildə hazır olmasıdır. Söhbət bir-birini daha yaxşı tanımağa cəhddən, insanlar arasında mübadilədən, qarşılıqlı anlaşma və etibardan gedir. Söhbət yeni imkanlardan və əlaqələrin təkmilləşdirilməsindən gedir. Bu, Avropa İttifaqı ilə daha sıx inteqrasiyanın əsasıdır. Bu, Aİ ölkələrinə giriş qaydalarının sadələşdirilməsi prosedurundan keçəcək: viza rüsumu azaldılacaq, vizalar daha uzun müddətə veriləcək, təqdim edilməli olan sənədlərlə bağlı tələblər sadələşdiriləcək, tələbələr, idmançılar, alimlər və başqa ayrı-ayrı vətəndaş təbəqələri isə vizalarının daha tez bir zamanda hazırlanmasından irəli düşəcəklər.
Əlbəttə, bu, ikitərəfli proses olmalıdır. Azərbaycan vətəndaşlarının keçməli olduqları Aİ ölkələrində, Aİ-də sizin ölkənizə gəlmək üçün viza alarkən də narahatlıqlar və çətinliklər olur. Hazırda bizdə mövcud olan prosedurlar çox sərtdir və məqsəd bir sıra regionlardan güclü miqrasiya axınının qarşısının alınmasıdır. Məhz bu üzdən viza rejiminin sadələşdirilməsi readmissiya sazişinin reallaşdırılması ilə bir vaxtda həyata keçiriləcək. Bu, miqrant axınını idarə etməyin mümkün olması üçün vacibdir. Amma biz eyni zamanda, onu da anlayırıq ki, yaxşı idarəolunan mobillik həm Aİ, həm də onun tərəfdaşları qarşısında geniş imkanlar açır. Yenə də məsələyə differensial yanaşırıq. Sadələşdirilmiş viza rejimi/readmissiya sazişinin işə salınması Azərbaycanın Aİ-yə sıx inteqrasiyasının aşkar əlamətidir. Biz qapılarımızı Azərbaycanın üzünə açırıq!
- Bəzi ekspertlər viza rejiminin sadələşdirilməsi nəticəsində azərbaycanlıların Aİ-yə kütləvi miqrasiya edə biləcəyindən narahatdır. Belə ehtimal varmı?
- Mən 2,5 ildir ki, burada çalışıram və fikrimcə, azərbaycanlıların mentalitetini kifayət qədər yaxşı bilirəm. Bu mənə belə nəticə çıxarmağa imkan verir: viza rejiminin sadələşdirilməsindən sonra, Azərbaycan vətəndaşları Avropaya kütləvi şəkildə miqrasiya etmək istəməyəcəklər. İnsanlar artmaq və inkişaf etmək imkanı olmadıqda miqrasiya edirlər: Azərbaycanda isə bu, əlbəttə ki, belə deyil. İqtisadi inkişaf saysız-hesabsız potensial imkanlar açır, ələlxüsus da nəzərə alsaq ki, Azərbaycan bazarı getdikcə liberallaşır.
Viza rejiminin sadələşdirilməsi insanlar və biznes nümayəndələri arasında əlaqələri genişləndirəcək, bu isə ölkədə iş yerlərinin gələcəkdə də artmasına kömək edəcək. Bu üzdən də Aİ ölkələrinə kütləvi insan axınının olacağını düşünmürəm. Yəqin ki, Aİ-yə gedəbilmənin asanlaşmasından daha çox insan xeyir görəcək. Bu isə sonda sizin bölgənizlə imzalayacağımız razılaşmanın məqsədidir. Nəzarət edilməli olan yeganə məsələ Aİ-yə getmək üçün Azərbaycandan tranzit kimi istifadə etməyə çalışacaq qeyri-Azərbaycan vətəndaşlarının qeyri-leqal immiqrasiyası olacaq.
- Dediniz ki, viza rejiminin sadələşdirilməsi readmissiya sazişinin reallaşdırılması ilə bir vaxtda baş verəcək. Readmissiya özündə nələri birləşdirir?
- Viza rejiminin sadələşdirilməsi və readmissiya sazişi bir prosesin tərkib hissələridir. Onları bir medalın iki üzü də saymaq olar. Hər iki məsələ bərabər müzakirə olunacaq və eyni vaxtda razılaşdırılacaq. Readmissiya qeyri-qanuni miqrantların öz ölkələrinə qaytarılmasının tənzimlənməsi, bu geriqaytarılmaların şərtlərinin razılaşdırılmasıdır. Bu, xüsusi imkanlar, qanunların və sərhəd prosedurlarının adaptasiyasını tələb edir. İndi bu razılaşmaya həmişəkindən daha çox ehtiyac var. O, ölkələrə qeyri-qanuni miqrasiya ilə strukturlaşdırılmış, proqnozlaşdırılan və mədəni mübarizə aparılmasına kömək edir.
- Azərbaycanla Aİ arasında assosiasiya razılaşması haqda danışıqların gedişini necə qiymətləndirirsiniz?
- Assosiasiya haqda razılaşmaya dair danışıqlarda müəyyən irəliləyiş əldə edilib. Amma biz danışıqların tempini artırmaq imkanları əldə etmək istəyirik. Problemlərdən biri assosiasiya razılaşmasının münasibətlərimizi hazırda tənzimləyən hüquqi bazanı əvəzləməli olmasıdır. Bu üzdən o, Aİ ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın bütün sahələrini əhatə etməlidir - siyasi dialoq, ədalətlilik və insan haqları; təhlükəsizlik, ticarət və iqtisadiyyat; enerji, sosial sahənin inkişafı və sair. Sahələr konkret məsələlər üzrə onlarca ekspertin qarşılıqlı şəkildə işləməsini tələb edir. Odur ki, proses çətinliyi ilə iddialarının müqayisəsi mümkün olan bir işdir. Amma sadaladıqlarımız məsələnin yalnız bir hissəsidir. Danışıqların aparıldığı və ya tezliklə başlanacağı bir sıra digər razılaşmalar da var. Misal kimi, vitse-prezident Kallasın (Avropa Komissiyasının nəqliyyat üzrə vitse-prezidenti Siym Kallas - "R+") 2011-ci ildə Azərbaycan Prezidenti, Baş naziri və nəqliyyat nazirinə təklif etdiyi aviasiya razılaşmasını ("Açıq səma") göstərmək olar. Onlar bu təklifə çox müsbət yanaşdılar və indi biz bu istiqamətdə danışıqlara başlanması üçün Azərbaycanın qərarını gözləyirik.
- Aİ 2012-ci ildə Azərbaycanda hansı layihələri gerçəkləşdirməyi düşünür?
- Komissar Füle (Aİ-nin genişlənmə və Avropa qonşuluq siyasəti məsələləri üzrə komissarı Ştefan Füle - "R+") bu yaxınlarda əməkdaşlığımızı müzakirə etmək üçün Azərbaycana gəlmişdi. O, Azərbaycanın bütün müvafiq strukturları ilə bu haqda müzakirələr aparıb. Hansı layihənin reallaşdırılacağı yalnız Aİ-nin istəyindən və ya seçimindən asılı deyil. Bu, qarşılıqlı prosesdir. Azərbaycanda reallaşdırılacaq layihələr və proqramlar ölkənin tələbləri və siyasətinə uyğun seçilir.
2012-ci ildə dəniz administrasiyası, Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsi, Dövlət Miqrasiya Xidməti və digər qurumlarla birgə bir sıra ikitərəfli layihələrə başlamağı planlaşdırırıq. Əsas prioritetlərin müəyyənləşdirilməsi və lazımi dəstəyin göstərilməsi üçün hökumətlə əl-ələ işləyirik. Göstərdiyimiz yardımlar həm də bir sıra sahələrdə gözlənilən islahatlara əsaslanır.
Paralel olaraq vətəndaş cəmiyyətini təmsil edən tərəfdaşlara da dəstək verilir. Bu günlərdə yerli QHT-lərlə 16 yeni layihə imzalanıb və onlar 2012-ci ildə reallaşdırılacaq. Bu məqsədlə Aİ 2,7 milyon manatdan artıq vəsait ayırıb. Bu layihələr əlil və görmə qabiliyyətini itirmiş uşaqlara daha geniş imkanların yaradılmasından tutmuş, müstəqil KİV-də əsas məsələlərin işıqlandırılması, hüquq müdafiəçilərinə dəstəkdən tutmuş, ətraf mühitin mühafizəsinə qədər geniş sahəni əhatə edir. Tərəfdaş ölkələrdə vətəndaş cəmiyyətini təmsil edən təşkilatlarla əməkdaşlıq Aİ-nin əsas prinsiplərindən biridir. Vətəndaş cəmiyyətinə aid olan təşkilatlar da siyasətin əsas istiqamətlərinin hazırlanması ilə əlaqəlidir. Hazırda mən "Şərq tərəfdaşlığı"nın "yol xəritəsi"ni nəzərdə tuturam. Bu işdə Azərbaycanın vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının səmərəli töhfələrindən yararlanmışıq.

INTEGRATION DOES NOT MEAN RESETTLEMENT
"People immigrate when they have no chance of growing and developing: this is not the case in Azerbaijan
An exclusive interview with Ambassador Roland Kobia, head of the European Union's delegation in Azerbaijan
-Azerbaijan began its cooperation with the EU in 1996. Has Azerbaijan achieved success on its path to the EU or are there still many obstacles in the way?
- In fact, the EU has been cooperating with Azerbaijan since 1992, when the EU helped Azerbaijan at the earliest stage of its independence with humanitarian aid, food aid and mine-clearing. In 20 years of relations much has changed, of course, and today the EU maintains a broad range of initiatives. Relations between Azerbaijan and the EU are mature, and there is more than cooperation, there is also a political agenda. As part of the Eastern Partnership, and with the aid of our bilateral cooperation, we are cooperating as equal partners in a number of fields of policy, from political dialogue to the economy and trade, from energy to education and from democratization to the social sphere and culture.
Our relations have progressed strongly in recent years. We welcome the fact that Azerbaijan and its president have clearly decided to travel the path of gradual European integration. This has been transferred to mutual commitments with long-term prospects. For example, Azerbaijan realized that it was in its interests to bring its law base into line with EU standards. This was necessary, as are further reforms if Azerbaijan is to gain the most benefit from expanding its cooperation with the EU. The role of the EU is to support Azerbaijan in its decision. The EU is not only a great single market (a population of 500 million) together with Azerbaijan, but is also a guarantee of its compliance with contracts, the supremacy of the law, financial responsibility and market demand. It is an ideal market for sellers and buyers. And the Union has offered the country the most comprehensive regime of association, about which we are having talks with Azerbaijan. This is a huge opportunity for Azerbaijan in the future to establish itself in Europe and draw benefit from its political and geographical sphere.
The EU's agenda is peace, security and the prosperity of our peoples, as well as our neighbours. We are carrying out this agenda, respecting the sovereignty and independence of our partners. I believe that Azerbaijan understands the importance of these concepts and values them.
- If we are giving a rating for cooperation between the Eastern Partnership countries and the countries of the EU, which place would Azerbaijan occupy?
- Basically, we do not assess countries because each country has its own strong and weak aspects. We cooperate with all countries on the basis of a differentiated approach: each country has its own merits, its own interests and priorities. The one common thing for us is that we want to develop relations with them in order to further prosperity and stability. This is not philanthropy, of course; we have a vested interest in this. If we look at the trade-and-economic figures we will see that Azerbaijan has the strongest economy in the Caucasus region and is the EU's second biggest trade partner among the eastern partner-countries after Ukraine. If we look at population exchange and movement of people, then your neighbours are probably closer to the EU for historical reasons. Now, let me tell you that Azerbaijan occupies first place in my own priorities as EU ambassador to Baku!
- On 1-2 March, Azerbaijan and the EU began official talks on simplifying the visa regime. What precisely do we mean when we speak about simplifying the visa regime?
- The proposal on simplifying the visa regime, which the EU made to Azerbaijan, is final proof that the EU is in Azerbaijan not just for the sake of its energy resources, but also with a real readiness to bring the Azerbaijani and European peoples closer together. It is a question of getting to know one another better, about exchange of people, mutual understanding and trust. It is about increasing the mobility of our population, creating synergy, improving contacts and creating opportunities. It is the very heart of closer integration with the EU. This will happen by simplifying the procedure for entering the countries of the EU; the visa fee will be reduced, visas will be issued for a longer period, the requirements for documents which have to be presented will be simpler, and certain categories of citizens, such as students, sportsmen, academics, and so on, will benefit from speedier processing of their visas.
This, of course, must be a two-way process. If we are aware of the disappointment caused by the process of submitting a visa application to the EU in our partner-countries, the citizens of the EU also get upset about the complexity of obtaining a visa for Azerbaijan. The procedures we have now are rigid and aimed at protecting the EU against strong pressure of immigration from a number of regions. That is why the simplification of the visa regime will be carried out at the same time as the agreement on readmission. This is necessary so that the EU can control the flow of immigrants into the EU countries. But at the same time, we accept that well controlled mobility offers immense opportunities both for the EU and for its partners. Again, we are taking a differentiated approach. And the launch of the visa regime/agreement on readmission is a clear sign of Azerbaijan's close integration into the EU. We are opening the doors to Azerbaijan!
- Some experts are predicting a mass resettlement of Azerbaijanis to the EU as a result of the simplification of the visa regime. What is the probability of migration?
- I have been here for two and a half years and I believe that I understand the mentality of the Azerbaijani people well enough to make the conclusion that the people do not, of course, want mass migration to Europe after reaching agreement on a simplification of the visa regime/readmission. People migrate when they have no opportunity to grow and develop: this is clearly not the case in Azerbaijan. There are countless potential opportunities being offered by the economic boom, especially if the Azerbaijani market gradually becomes more liberal, to withdraw from the existing monopolist structure, which should be a priority for the diversification of the economy.
The simplification of the visa regime, having increased contacts between people and between businessmen, in particular, will help to further increase the number of jobs in the country. Therefore, I do not think that there will be a mass flow of people into the EU, but more people are bound to extract benefit from easier access to the EU, and this is the purpose of the agreement that we shall eventually sign with your country. What must be controlled is the illegal immigration of people who are not citizens of Azerbaijan through Azerbaijan as a transit country on to the EU.
- Will an agreement be signed on readmission during the process of the simplification of the visa regime? What is readmission and what does it comprise?
- The simplification of the visa regime and the agreement on readmission are part of a single process - they are two sides of the same coin. They will be discussed and agreed simultaneously. Read-mission means controlling the return of illegal migrants to their countries and coordinating the conditions of this return. This requires special possibilities, as well as adaptation of laws and border procedures. These agreements are more necessary than ever before because they help countries to fight illegal migration in a structured, predictable and humane way.
- How do you assess the talks on the agreement about an association between Azerbaijan and the EU?
- Some progress has been made at the talks on the agreement about association, but we want to have an opportunity to consolidate the tempo of these talks. One problem is that the Agreement on association will replace the existing legal base which directs our relations. Therefore it must embrace all spheres of cooperation between the EU and Azerbaijan - a political dialogue, human justice and rights, security, trade and the economy, energy, the development of the social sphere, and so on. As such, it requires dozens of experts working together on specific questions. That is why this is a process, the complexity of which is commensurate with its ambitions. But that is only part of the story, because there are also other agreements on which talks will soon be starting: yet another example is an agreement on aviation ("Open Skies"), which Vice-President Kallas (the vice-president of the European Commission for Transport) proposed to the president, prime-minister and transport minister in 2011. They were all very positive, and now we are waiting for Azerbaijan's decision on a date for the start of these talks.
- What projects will the European Union prefer to carry out in Azerbaijan in 2012 and why?
- Commissioner Fule arrived in Azerbaijan last week to discuss our cooperation. He held discussions on this with all the relevant structures in Azerbaijan. A decision as to which project is due to be carried out will not depend exclusively on the EU's preferences or choice. It is a mutual process. The selection of projects and programmes which will be implemented in Azerbaijan meets the requirements expressed by the country and complies with its policy. It is the principle of possession on the part of our partner-countries. In 2012 we plan to launch a number of bilateral projects with the maritime administration, the State Securities Committee, the State Migration Service, and so on. We are working hand-in-hand with the government to define the basic priorities and offer the necessary support. The assistance we are offering is also based on talks on the agreement about an association and, in particular, the reforms which are expected in certain spheres.
Alongside support for the authorities, support is also being offered to partners from the civil society. Sixteen new projects have just been signed with NGOs and they will be implemented in 2012, for which the EU has allocated over 2,700,000 AZN. They cover a broad range of spheres, from creating broader opportunities for vulnerable groups such as disabled children and the blind to providing coverage in the independent mass media of key issues, supporting the work of human rights campaigners, or helping to provide greater awareness about the need to protect the environment. Cooperation with civil society organizations in our partner-countries is one of the EU's basic principles.  Civil society organizations are also linked with preparing the basic directions of policy - at this moment in time I am talking about the Eastern Partnership Road Map for which we took advantage of the useful contribution of civil society organizations in Azerbaijan, which we are due to complete at the end of this year.