"ŞƏRQ TƏRƏFDAŞLIĞI" QARABAĞDA İLİŞİB
Avropa İrəvanın nəzərinə çatdırır ki, Azərbaycan torpaqlarının işğalı Avropaya inteqrasiya yolunda əsas maneədir
Hələ 2008-ci ilin mayında Avropa İttifaqının (Aİ) Ümumi Məsələlər və Xarici Əlaqələr üzrə Şurasına "Şərq tərəfdaşlığı" layihəsi təqdim olunmuşdu. Ondan bir il sonra Praqada artıq "Şərq tərəfdaşlığı" proqramı üzrə təsis toplantısı da keçirildi. Layihənin əsas məqsədi Aİ-nin  6 postsovet respublikası - Ukrayna, Moldova, Beralus, Azərbaycan, Gürcüstan və Ermənistanla yaxınlaşdırılması idi. Proqram çərçivəsində Avropa Komissiyasının (AK) nəzarəti ilə viza razılaşmaları, azad ticarət və strateji tərəfdaşlıq mövzularında diskussiyalar aparılır. Layihənin uğurla reallaşdırılması və Avropaya inteqrasiya prosesinin sürətləndirilməsi məqsədilə Aİ sözügedən dövlətlərə, ümumilikdə, 2 milyard avro maliyyə yardımı da ayırıb. Qurum bu məbləği 16 milyardadək artırmaq niyyətindədir.
Bununla yanaşı, Aİ proqrama üzv dövlətlərin qarşısında bir sıra siyasi-iqtisadi və hüquqi xarakterli tələblər də irəli sürür. Bu tələblər xüsusilə insan haqlarına əməl olunması və demokratik prinsiplərin möhkəmləndirilməsi sahəsinə aiddir. Aİ ilə "Şərq tərəfdaşlığı" iştirakçıları arasında assosiativ razılaşmanın imzalanması yalnız bu sahədə islahatların aparılması halında mümkündür.
Amma bu layihənin uğur qazanması yalnız Aİ ilə postsovet ölkələrinin sıx və konstruktiv münasibətlərindən yox, həm də "şərqli qonşular"ın öz aralarındakı qarşılıqlı anlaşma və əməkdaşlıqdan asılıdır.
Layihə iştirakçısı olan 3 respublika ərazisində separatçı rejimlər mövcuddur və bu respublikalar etnik, dövlətlərarası münaqişə şəraitində yaşayır. Söhbət Azərbaycan, Gürcüstan və Moldovadan gedir. Gürcüstan (Abxaziya və Cənubi Osetiya) və Moldovadakı (Dnest-ryanı bölgə) separatçı rejimlər "Şərq tərəfdaşlığı" layihəsinin iştirakçısı olmayan Rusiya tərəfindən fəal şəkildə dəstəklənirsə, Azərbaycan torpaqlarının 20%-ni layihə iştirakçısı olan Ermənistan işğal edib. Bununla yanaşı, İrəvan mütəmadi olaraq qonşu Gürcüstana da ərazi iddiaları irəli sürür. Ermənistanın bu siyasəti "Şərq tərəfdaşlığı" layihəsini apriori iflasa düçar edir. Çünki tərəfdaşlıq anlayışının özü dövlətlərin bir-birlərinin ərazi bütövlüyünə hörmət etməsini, konstruktiv dialoqu və qarşılıqlı səmərəli əməkdaşlığı nəzərdə tutur.
Varşava sammiti zamanı Aİ prezidenti  Herman van Rompeyin Aİ-də rifahın həm də qurumun Şərq qonşularındakı sabitlikdən asılı olduğunu söyləməsi də təsadüf deyildi. Maraqlıdır ki, son iki ildə Aİ-də bu məsələnin aktuallığı getdikcə daha çox təsdiqlənir.
Xüsusilə  2010-cu il mayın 20-də Avropa Parlamenti (AP) "Avropa İttifaqının Cənubi Qafqazda strategiyasına tələb" adlı 2216 saylı qətnamə qəbul edib. Sənəddə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə xüsusi yer ayrılır. Orada Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ regionu və ona bitişik rayonlarından dərhal çıxarılması tələb olunur, münaqişənin beynəlxalq hüquq, dövlətlərin ərazi bütövlüyü prinsipləri əsasında həllinin, qaçqın və məcburi köçkünlərin hüquqlarının bərpasının təmini, onların öz doğma yurd-yuvalarına qayıtmasının vacibliyi bildirilir. Qətnamədə İrəvana siq-nal olaraq yer almış ayrıca bənddə Dağlıq Qarabağın və ətraf rayonların azərbaycanlı əhalisinin "münaqişənin siyasi aləti kimi" sürgündə saxlanması təcrübəsinə son qoyulmasının vacibliyi də bildirilir.
Bu il aprelin 18-də sanki həmin qətnamənin davamı olaraq, AP-nin plenar iclasında Avropa Şurası, Avropa Komissiyası və xarici siyasət üzrə Avopa xidməti Aİ-nin Ermənistanla assosiativ saziş haqda danışıqlara dair tövsiyələrin əks olunduğu daha iki qətnamə də qəbul edib. Sənəddə AP-nin 2010-cu il mayın 20-də qəbul etdiyi qətnaməsindəki prinsiplər təsdiqlənir, münaqişə tərəfləri problemin həlli üçün ciddi səylər göstərməyə çağırılır. Sənəddə bildirilir ki, Azərbaycanla Ermənistan arasında münaqişənin həll olunmamış qalması sabitliyi pozur, regionun inkişaf perspektivlərinə kölgə salır, həmçinin, Avropanın qonşuluq siyasəti, "Şərq tərəfdaşlığı" proqramının inkişafına mane olur. Qətnamə Aİ-ni Cənubi Qafqaz regionunda sabitliyin bərqərar olunmasına, tərəflər arasında mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafı, gənclər və tələbələr mübadiləsi yolları ilə qarşılıqlı inamın möhkəmləndirilməsinə köməklik göstərməyə çağırılır.
Amma ən vacibi başqa məqamdır. Qətnamədə bildirilir ki, Azərbaycan və Ermənistanla bilavasitə assosiativ razılaşmanın imzalanması üçün başlıca şərt erməni qoşunlarının Azərbaycan torpaqlarından çıxarılması, həmin ərazilərin işğaldan azad edilməsi və Azərbaycanın nəzarətinə qaytarılması, qaçqın və məcburi köçkünlərin öz evlərinə dönməsi, həmçinin, onların təh-lükəsizliyinin təmin olunmasıdır.
Bununla da AP İrəvana nümayiş etdirdiyi destruktiv mövqenin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində əsas maneə olduğunu, bunun da öz növbəsində "Şərq tərəfdaşlığı" proqramının uğurla icrasını əngəllədiyini, Azərbaycan və Ermənistanla assosiativ razılaşmanın imzalanmasına imkan vermədiyini göstərir.
Qeyd edilməlidir ki, Avropanın ayrı-ayrı ölkələri də Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həll olunmamış qalmasından narahatlığını ifadə edir. Məsələn, bu ilin fevralında Almaniyada Bundestaqın XDİ/XSİ partiyaları fraksiyasının xarici siyasət üzrə işçi komitəsi Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı sənəd qəbul edib. "Dağlıq Qarabağda 20 illik münaqişə: münaqişənin sülh yolu ilə həllində yeni stimul" adlanan sənəddə bildirilir ki, Ermənistan silahlı qüvvələri nəinki Dağlıq Qarabağı, ona bitişik 7 Azərbaycan rayonunu da işğal edib. Sənəddə beynəlxalq ictimaiyyətin Dağlıq Qarabağı Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi kimi qəbul etdiyi vurğulanır: "Bu baxımdan, münaqişənin tezliklə və sülh yolu ilə həllinə dəstək Almaniyanın və Aİ-nin mövqeyidir. Dağlıq Qarabağda 2010-cu ildə keçirilmiş seçkini nə Almaniya, nə də Aİ tanıyıb. ATƏT-in Minsk qrupunun 20 illik səylərinə baxmayaraq, çətin status-kvodan çıxış yolları tapılmayıb. BMT-yə üzv olan bütün ölkələr  digər dövlətlərin ərazi bütövlüyünün və siyasi müstəqilliyinin pozulması hallarından qaçmalıdır. Onlar BMT-nin məqsədlərinə zidd hər hansı zorakılıq əməlinə yol verməməlidir".
Yuxarıda qeyd olunanlara əsaslanan işçi qrup federal hökuməti ATƏT, NATO və BMT ilə birlikdə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə diqqəti artırmağa çağırır. Azərbaycanla Ermənistan arasında siyasi və iqtisadi yaxınlığın təmini, regionda münaqişənin həlli "Şərq tərəfdaşlığı"nın özülü hesab olunmalıdır. Sənəddə Rusiyanın münaqişə zonasındakı status-kvoya son qoyulması üçün daha konstruktiv mövqe nümayişinə çağırılması da tövsiyə olunur. Almaniyalı deputatlar hesab edir ki, münaqişənin həlli üçün Türkiyənin regiondakı daha ədalətli və konstruktiv mövqeyindən istifadə olunması üçün Ankaraya dəstək verilməlidir. Daha bir vacib çağırış Aİ-nin münaqişənin həllində rolunu artırmasına, ATƏT-in Minsk qrupunda Fransanı əvəzləməsinə dəvət olunmasıdır.
Qeyd etmək lazımdır ki, bu tövsiyəni AP da əsas kimi götürüb. Bu il martın 22-də AP-nin xarici münasibətlər komissiyası ATƏT-in Minsk qrupunda Fransanın mandatının Aİ-nin mandatı ilə əvəzlənməsinə dair sənəd qəbul edib. İndi bu məsələdə yekun qərarın qəbulu üçün sənəd AP-nin plenar iclasında təsdiqlənməlidir.
Yuxarıda sadalanan bütün sənədlərin qəbuluna Aİ-nin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində iştirakını artırmaq cəhdi kontekstində baxmaq lazımdır. Bunun üçün isə kifayət qədər əsas var. Əsas məqamlardan biri Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təminində Cənubi Qafqaz və Xəzər regionunun əhəmiyyətinin ciddi şəkildə artmasıdır. Bu baxımdan, Aİ üçün bütün göstəricilərinə görə Cənubi Qafqazın lideri, BMT TŞ-nin qeyri-daimi üzvü olan Azərbaycanla sıx tərəfdaşlıq münasibətləri xüsusi aktuallıq qazanır. Çünki Azərbaycan həm etibarlı enerji resursları təchizatçısı, həm də tranzit ərazisidir. Amma Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin çözülməmiş qalması və münaqişə zonasında hərbi əməliyyatların bərpası ehtimalının yüksək olması səmərəli regional layihələrin reallaşdırılması perspektivini ciddi təhlükə altına alır. Məhz bu üzdən hazırkı status-kvo Aİ-nin maraqlarına cavab vermir və bunu Aİ-nin Cənubi Qafqaz və Gürcüstan böhranı üzrə xüsusi nümayəndəsi Filipp Lefor da Bakıya son səfəri zamanı dilə gətirmişdi: "Avropa İttifaqı regiondakı ağır vəziyyətdən son dərəcə narahatdır. Hesab edirik ki, hazırkı status-kvo dəyişdirilməli, problem tezliklə ədalətli həllini tapmalıdır. Regionda münaqişənin təkrar alovlanmasına imkan vermək olmaz".
Bundan başqa, artıq qeyd olunduğu kimi, Ermənistanın təca-vüzkar siyasəti "Şərq tərəfdaşlığı" layihəsinin reallaşdırılmasına da maneə yaradır və bu, beynəlxalq hüququn vahid subeykt kimi bacarığını kölgə altına alaraq, onun imicinə zərbə vurur. Aİ-nin dialoq və münaqişə tərəfləri arasında inam atmosferinin yaradılması istiqamətindəki bütün səyləri isə yenə də Ermənistanın destruktiv mövqeyi üzündən hələ ki nəticə vermir.
Bu baxımdan, Aİ-nin açıq şəkildə ermənipərəst mövqe nümayiş etdirən Fransanı əvəzləmək istəyi tam məntiqidir. Fransanın aparıcı siyasi fiqurları və qüvvələrinin "erməni soyqırımı"nın inkarına görə cinayət məsuliyyətini nəzərdə tutan qanunun qəbuluna dair vədləri və cəhdləri, Fransada ksenofobiyanın sürətlə artması son zamanlar onu ATƏT-in Minsk qrupunda zəif bəndə çevirib. Aİ-nin Azərbaycan və Türkiyə ilə əməkdaşlıqda maraqlı olan əksər üzvləri isə ermənipərəst Fransanın bu məsələlərdəki şəxsi mövqeyinin vahid Avropanın mövqeyi kimi qəbul olunmasına qarşıdır.
Amma Aİ ATƏT-in Minsk qrupunda Fransanı əvəzləmək niyyətini gerçəkləşdirə biləcəkmi? Aİ-nin ATƏT-in Minsk qrupunun tərkibinə dəyişiklik etmək mandatı yoxdur. Bunun üçün, ilk növbədə, münaqişə tərəfləri və Minsk qrupuna üzv ölkələrin razılığı lazımdır. İrəvan Paris kimi müttəfiqini itirməyə, çətin ki, razılaşsın. Digər yandan, BMT yeni formatın mandatını təsdiqləyəcəkmi? Amma Vaşinqtonun məsləhətləri və Fransadakı daxili siyasi atmosferin vəziyyəti Aİ-nin xeyrinə dəyişəcəyini istisna etmək olmaz. Bu halda, BMT-nin vəziyyətlə barışması da mümkündür.
Əsas məqamlardan biri də Aİ-nin Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həllində iştirakının nə qədər effektiv olacağıdır. Xatırladaq ki, hazırda o, Dnestryanı münaqişənin həlli üzrə "5+2" formatında müşahidəçi statusuna malikdir. Aİ-yə daxil olan 27 ölkə arasında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə vahid yanaşmaya nail olmaq çətindir. Amma yenə də birmənalı şəkildə ermənipərəst mövqe nümayiş etdirən Fransa ilə müqayisədə belə format daha qəbulediləndir.

"EASTERN PARTNERSHIP" IS STUCK IN KARABAKH
The European parliament makes it clear to Yerevan that the occupation of Azerbaijani lands is a major obstacle to European integration
In May 2008, the General Affairs & External Relations Council of the European Union (EU) presented the Eastern Partnership project. A year later, Prague hosted a founding meeting within the framework of the Eastern Partnership programme. The main goal of this project is to bring together the EU and six former Soviet countries - Ukraine, Moldova, Belarus, Azerbaijan, Georgia and Armenia. Within its framework, under the supervision of the European Commission (EC), discussions are held on visa agreements and agreements on free trade and strategic partnership. In order to successfully implement the project and accelerate the European integration process, the EU has allocated 2 billion euros in financial assistance to these countries. And it is going to increase this amount to 16 billion.
At the same time, the EU is putting forward certain demands of a political, economic and legal nature, especially in the field of human rights and democratic principles. Only the conduct of appropriate reforms in these areas provides opportunities for the signing of an Association Agreement between the EU and the member countries of Eastern Partnership.
But the success of this integration project depends not only on close and constructive relations between the EU and former Soviet countries, but also mutual understanding and cooperation between the "Eastern neighbours" themselves.
Three of the former Soviet republics that are participating in the project have separatist entities in their territories and are involved in inter-ethnic and inter-state conflicts. These are Azerbaijan, Georgia and Moldova. And if the separatist entities in Georgia (Abkhazia and South Ossetia) and Moldova (Transnistria) are actively supported by Russia, which is not a party to Eastern Partnership, in the case of Azerbaijan, 20 per cent of the country's territory is occupied by another participant in the project - Armenia. In addition, Yerevan raises territorial claims against neighbouring Georgia from time to time. Such a policy of Armenia a priori dooms Eastern Partnership to failure, since the very concept of partnership implies respect for each other's territorial integrity, constructive dialogue and mutually beneficial cooperation.
It is no accident that during the Warsaw summit, EU President Herman Van Rompuy said that the EU's prosperity depends on the stability of our neighbours, including those in the East. It is noteworthy that in the past two years, the understanding of the relevance of this issue is increasingly confirmed by the European Union.
In particular, on 20 May 2010, the European Parliament (EP) adopted Resolution № 2216 "The need for a European Union strategy for the South Caucasus", which pays special attention to the settlement of the Armenian-Azerbaijani Nagornyy Karabakh conflict. The document requires the immediate withdrawal of Armenian armed forces from the occupied Nagornyy Karabakh region of Azerbaijan and the surrounding districts, emphasizes the importance of resolving the conflict within the norms and principles of international law and territorial integrity of states, the need to ensure the rights of refugees and internally displaced persons and the possibility of their return to their homes. A separate clause of the resolution contained a clear message to Yerevan about the need to end the practice of holding the Azerbaijani population of Nagornyy Karabakh and surrounding areas in exile as a "political tool in the conflict".
As if to continue the resolution, on 18 April this year, a plenary session of the European Parliament adopted two other resolutions containing recommendations to the European Council, the EC and the European External Action Service in the negotiations on the EU's Association Agreement with Armenia. The document reaffirms the principles of the EP resolution of 20 May 2010 and urges the parties to the conflict to make greater efforts to resolve it. The resolution notes that the unresolved conflict between Armenia and Azerbaijan undermines stability and development prospects in the region and creates obstacles for the development of the European Neighbourhood Policy and the Eastern Partnership programme. The document calls on the EU to promote stability in the South Caucasus region, helping to strengthen confidence-building measures between the parties through the promotion of intercultural dialogue and youth and student exchange. But most importantly, the resolution stresses that the main terms for the signing of association agreements directly with Azerbaijan and Armenia are the withdrawal of the Armenian troops from the Azerbaijani territories, the liberation of the occupied lands and their return under Azerbaijani control, the return of refugees and internally displaced persons to their homes and guarantees for their security.
Thus, the European Parliament makes it clear to Yerevan that its destructive attitude is a major stumbling block in the peaceful settlement of the Nagornyy Karabakh conflict, which in turn blocks the successful implementation of the Eastern Partnership project and the signing of association agreements with Azerbaijan and Armenia.
It should be noted that some leading European countries are also concerned about the unresolved status of the Nagornyy Karabakh conflict. In February this year, the foreign policy working committee of the faction of the CDU/CSU in the German Bundestag adopted a document in connection with the conflict in Nagornyy Karabakh (NK). The document entitled "20 Years of Conflict over Nagornyy Karabakh: A Fresh Impetus for a Peaceful Resolution" states that the Armenian armed forces occupied not only Nagornyy Karabakh itself, but also the surrounding seven Azerbaijani districts. It notes that the international community sees Nagornyy Karabakh as part of Azerbaijan: "It is the position of both Germany and the European Union that a permanent solution to the Nagornyy Karabakh conflict can only come about by peaceful means. Neither Germany nor the EU recognized the parliamentary elections held in 2010 in Nagornyy Karabakh. The Minsk Group within the OSCE has been trying to find a solution to this now frozen conflict since the outbreak of the war in 1992. Despite its attempts at mediation which have been ongoing for 20 years, all efforts to overcome the status quo have been without success so far. All UN members shall settle their international disputes by peaceful means in such a manner that international peace and security, and justice, are not endangered. All members shall refrain in their international relations from the threat or use of force against the territorial integrity or political independence of any state, or in any other manner inconsistent with the purposes of the United Nations."
Based on the aforesaid, the foreign policy working group of the parliamentary faction of the Christian Democratic Union and Christian Social Union called on the federal government to increase attention to the conflict in Nagornyy Karabakh in cooperation with the OSCE, NATO and the UN. Securing a political and economic rapprochement between Azerbaijan and Armenia and settling the conflict in the region should be the basis of Eastern Partnership. It is also recommended to urge Russia to play a more constructive role to overcome the status quo in the conflict. It emphasizes the need to support Turkey in playing a fairer and more constructive role in resolving the conflict in the region. A very important recommendation is the appeal to the EU to increase its role in the process of solving the conflict and replace France in the EU's OSCE Minsk Group.
It should be noted that this recommendation was taken by the European Parliament on board. On 22 March this year, the EP Commission on Foreign Relations adopted a document containing a proposal to replace the French mandate in the OSCE mandate with an EU mandate. Now for a final decision, this document must be approved by the plenary session of the EP.
The adoption of all the above documents should be considered in the context of the EU's desire to increase its involvement in the Nagornyy Karabakh conflict, for which there is a good reason. One of the main points is that the role of the South Caucasus and the Caspian region has grown significantly in ensuring Europe's energy security. In this regard, a close partnership with Azerbaijan - the leader of the South Caucasus in all respects and a non-permanent member of the UN Security Council, is of particular importance for the EU, as the country emerges as a reliable energy supplier and transit hub. But the unresolved status of the Armenian-Azerbaijani conflict and the high probability of renewed hostilities in the conflict zone pose a serious threat to the implementation of lucrative regional projects. That is why the status quo is not in the interest of the EU, which EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia Philippe Lefort clearly stated during his recent visit to Baku. "The EU is deeply concerned about the current situation in the region. We believe that the status quo must change, and the problem must find its rapid and fair solution. We cannot allow a repeat outbreak of conflicts in the region," he said.
In addition, as has already been noted, the aggressive policy of Armenia is blocking the successful implementation of the Eastern Partnership project, which deals a serious blow to the image of the EU as a functioning single subject of international law. But all the attempts of the EU to establish dialogue and trust between the parties to the conflict have so far failed due to the destructive position of Armenia.
In this context, the EU's desire to replace France, which deliberately takes a pro-Armenian position, is a logical step. Attempts and promises of key political figures and forces of France to criminalize the denial of the fictional "genocide" and the unprecedented growth of xenophobic sentiment in recent years make it a weak link of the OSCE Minsk Group. And the majority of EU countries interested in cooperating with Azerbaijan and Turkey do not want France's position on all these issues to be identified as the position of the united Europe.
But will the EU be able to replace France in the OSCE Minsk Group? The EU has no mandate to make changes to the mission of the OSCE Minsk Group. To do this, first of all, the consent of the conflicting parties and member countries of the OSCE Minsk Group is required. Yerevan, as a party to the conflict, is unlikely to agree to lose an ally like Paris. On the other hand, will the UN endorse the modified mandate? Although it is possible that the entreaties of Washington and the political situation in France will be able to turn the tide in favour of the EU, with which the UN may also agree.
One of the main issues is how effective the role of the EU, which now has observer status in the "5 +2" format to resolve the conflict in Transnistria, will be in resolving the Armenian-Azerbaijani conflict, especially considering the fact that for the EU, which consists of 27 countries, it will be difficult to achieve a unified approach to the Nagornyy Karabakh problem. Nevertheless, compared with the explicit pro-Armenian position of France, even such a situation is more appropriate.