MİFLƏRİN DAĞILMAQ VƏRDİŞİ VAR
ABŞ Prezidenti Barak Obama Ağ evin hər il aprelin 24-də ölkəsindəki erməni icmasına müraciətdən sonra, həmin icma tərəfindən hücumlara məruz qalmış nə ilk, nə də son rəhbəridir. Bu qədər nəhəng bir dövlətin başçısı ermənilərin gözləntilərinə xüsusi diqqət ayırdığı üçün minnətdarlıq almaqdansa, tənqid və hədələrlə üzləşir. Amerikanın siyasi dairələrində nüfuza sahib erməni diasporu, təbii ki, ABŞ prezidentlərinin hadisələri öz adı ilə çağırmasından məmnun qalmırlar.
Bu il də belə oldu. 1915-ci ildə Osmanlı İmperiyası dövründə baş vermiş hadisələrlə bağlı ermənilərə müraciət edən Barak Obama bütün digər sələfləri kimi, "erməni soyqırımı" ifadəsini işlətmədi.
"Mən 1915-ci il hadisələrinə münasibətimi birmənalı şəkildə ifadə etmişəm. Bu tarixi hadisə ilə bağlı fikrim dəyişməyib. Faktların hərtərəfli, doğru və ədalətli tədqiq olunması bizim maraqlarımıza uyğundur. Keçmişdə baş verənləri öyrənmədən gələcəyə getmək olmaz. Bəziləri artıq bu cəsarətli addımı atıb. Biz artıq bu yolu keçmiş erməniləri və türkləri alqışlayır, ümid edirik ki, digərləri də öz hökumətlərinin köməyi və mənim dəstəyimlə bu yolu seçəcək", - deyə Barak Obama bildirib və bununla da ermənilikdən nəinki təqdir, hətta hədələr almağa başlayıb.
Tarixə qiymət verən ABŞ prezidentinin eyni zamanda onu alimlərin hərtərəfli və obyektiv araşdırması olmadan dəyərləndirməyə çalışmaması tamamilə məntiqlidir. Amma onun bu mövqeyi arxivlərini tarixçilərin üzünə açmaqdan qəti şəkildə imtina edən Ermənistan və erməni lobbisinin məqsədlərinə isə ziddir. Məsələn, Ermənistan parlamentinin vitse-spikeri Eduard Şarmazanov bildirib ki, "erməni soyqırımı faktı heç bir halda heç zaman müzakirə predmeti ola bilməz".
Amerika erməni assambleyası (AAA) isə öz növbəsində, ABŞ Prezidentinin "illik ənənəvi müraciətində erməni soyqırımına lazımi tərifi verməməsindən, onu "Mets Yeqerna" (böyük qətliam) adlandırmaqla kifayətlənməsindən" son dərəcə məyus olduğunu bəyan edib.
Amma Obama yalnız tənqidlə "canını qurtara" bilməyib. O, qarşıdan gələn prezident seçkisində erməni icmasının dəstəyindən məhrum olacağı ilə də hədələnib. "Barak Obama noyabrda keçiriləcək prezident seçkisi öncəsi erməni soyqırımını tanımaq üçün son şansını əldən verdi", - deyə "Armenia Today" ABŞ-ın erməni təşkilatlarının mövqeyini dərc edir. Onların proqnozuna görə, 2008-ci ildən fərqli olaraq, bu dəfə ABŞ-da yaşayan ermənilərin əksəriyyəti səsini hazırkı prezidentə verməyə bilər.
"Ay Dat" təşkilatının Vaşinqton ofisinin ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə məsul şəxsi Elizabet Çulcyan "Azatutyun" radiosuna açıqlamasında deyib: "2008-ci ildə ABŞ-ın erməni icması Obamanın vədlərinə inanaraq ona səs verdi. Obama deyirdi ki, erməni soyqırımını tanıyacaq, Ermənistanla ABŞ arasında əlaqələri gücləndirəcək. O, Qarabağ məsələsində düzgün və ədalətli mövqe tutacağını da vəd edirdi. Amma Barak Obama bu vədlərinin heç birini yerinə yetirmədi".
Qarabağa gəlincə, Çulcyan hesab edir ki, Obama bu məsələdə Metyu Brayzanı ölkəsinin Azərbaycandakı səfiri təyin etməklə açıq-aşkar ermənilərin xeyrinə olmayan addım atdı. "Biz Barak Obamanın Bakıdakı səfir postuna kimin namizədliyini irəli sürdüyünü gördük - Metyu Brayza. İndi tam aydındır ki, həmin dövrdə o, azərbaycanpərəsrt mövqe tutub", - deyə "Ay Dat"ın Vaşinqton ofisinin mətbuat katibi keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib.
Qeyd etmək lazımdır ki, M. Brayza öz missiyasını başa vurub və artıq Obamanın ABŞ-ın Azərbaycandakı səfiri postuna Riçard Morninqstarın namizədliyini irəli sürdüyü bəllidir. ABŞ Prezidentinin seçimi özü-özlüyündə Vaşinqtonun regiondakı prioritetlərinin nədən ibarət olduğunu göstərir. Nəzərə alsaq ki, ABŞ Dövlət Departamentinin Avrasiyada enerji məsələləri üzrə xüsusi nümayəndəsi olmuş R. Morninqstarın Azərbaycanla çox sıx əlaqələri var, Çulcyanın məntiqinə əsasən, Ermənistanın bu dəfə də narahatlıq keçirməyə əsası olmalıdır. Amma bu, ayrıca söhbətin mövzusudur.
İndi isə ona diqqət yetirmək lazımdır ki, Obamanın son müraciəti yalnız ənənəvi olaraq ermənilər arasında məyusluq yaratmayıb, həm də dövlətlə diasporun münasibətlərində, həmçinin, diasporun öz daxilində böhrana səbəb olub. Obamanın çıxışından sonra, Ermənistan KİV-də yer almış məqalələr də bunu təsdiqləyir.
"Məsələ ondadır ki, ABŞ rəsmən erməni soyqırımını tanımasa da, hər il aprelin 24-də Amerika prezidentləri bununla bağlı xüsusi müraciətlə çıxış edir. Bunun fonunda bizim strateji müttəfiqimizin (Rusiyanın - "R+") mövqeyi maraqlıdır. Bu ölkə rəhbərliyi, deyəsən, aprelin 24-də dost erməni xalqının faciəsini yada salmır. Həmin gün onlar hər hansı bəyanat və müraciət səsləndirməyə, bununla da strateji müttəfiq adlandırdıqları xalqı dəstəkləməyə heç bir cəhd göstərmədilər. Və erməni xalqı da bununla əlaqədar kifayət qədər tələbkarlıq nümayiş etdirmir. Sanki belə də olmalıdır. Əvəzində, istədiyimiz diqqəti göstərmədikləri üçün ABŞ-dan, Fransadan və ya digər dövlətlərdən inciyirik", - deyə analitik Ovannes Mandakuni yazır. - "Bu faktın özü Ermənistanın dövlət siyasətinin hansı səviyyədə olduğunu yaxşı göstərir".
Daha bir erməni qəzeti "Lraqir" bu haqda kinayə ilə yazır: "Kim Kardaşyan Qleydeylin meri postunu tutmaq uğrunda mübarizəyə qoşulacağını bəyan edib. Erotika ulduzu, hətta demək olar ki, pornoulduz erməni icmasına xeyir verməyə çalışır. ABŞ-da həmişə kifayət qədər güclü və nüfuzlu erməni icması olub - biznesmenlər, siyasətçilər, lobbiçilər. Bu icmadan indi nə qalıb?".
Göründüyü kimm, vaxtilə bütün dünyaya səpələnmiş erməniləri birləşdirmiş ideya bu gün onlar arasında parçalanma yaradan amilə çevrilib. Qüdrətli erməni lobbisi haqda mif də elə "erməni soyqırımı" mifi ilə birlikdə dağılır.

МИФЫ ИМЕЮТ ПРИВЫЧКУ РАЗВЕИВАТЬСЯ
Президент США Барак Обама не первый и, скорее всего, не последний глава американского государства, который после каждого ежегодного обращения к армянской общине своей страны 24 апреля подвергается нападкам со стороны той же общины. Вместо благодарностей за то, что глава столь большого государства уделяет отдельное внимание их чаяниям, президенты США получают в ответ от армян лишь шквал критики и угроз в свой адрес. Влиятельной в политических кругах Америки армянской диаспоре приходится не по нраву то, что президенты этой страны называют вещи своими именами.
Так произошло и в этом году. В традиционном обращении к армянам в связи с событиями 1915 года в Османской империи Барак Обама, как и его предшественники, не употребил выражения "геноцид армян".
"Я однозначно выразил свое отношение к событиям 1915 года. Моя точка зрения на это историческое событие не изменилась. Всестороннее, честное и справедливое исследование фактов исходит из наших интересов. Нельзя идти в будущее без изучения событий прошлого. Некоторые этот смелый шаг уже сделали. Мы приветствуем тех армян и турок, которые уже прошли по этому пути, и надеемся на то, что многие другие также изберут этот путь - при содействии своих правительств и моей поддержке", - заявил Барак Обама, спровоцировав тем самым не только критику, но и угрозы армянства в свой адрес.
Вполне логично, что, отдавая дань истории, президент США в то же время не спешит давать ей оценку без всестороннего и объективного исследования со стороны ученых. Но такая позиция идет в разрез с намерениями Армении и армянского лобби, которые категорически отказываются открыть свои архивы историкам. К примеру, вице-спикер Национального собрания Армении Эдуард Шармазанов заявил, что "факт геноцида армян ни в коем случае и никогда не может стать предметом обсуждения".
Армянская ассамблея Америки в свою очередь выразила глубокое разочарование тем, что президент США "не дал соответствующее определение геноциду армян в своем ежегодном послании, назвав его "мраком Мец Егерна" (большой резни).
Но одной критикой Обама не отделался - ему также пригрозили лишением поддержки армянской общины на предстоящих выборах. "Барак Обама потерял последнюю возможность перед предстоящими в ноябре президентскими выборами признать геноцид", - передает Armenia Today мнение представителей армянских организаций США. По их прогнозам, большая часть проживающего в США армянства, в отличие от 2008 года, может не проголосовать за действующего президента.
Ответственная за связи с общественностью вашингтонского офиса "Ай Дат" Элизабет Чулджян в беседе с радио "Азатутюн" сказала: "В 2008 году армянская община США проголосовала за Обаму, поверив его обещаниям. Обама говорил, что признает геноцид армян, усилит связи между Арменией и США, пообещав также занять четкую и справедливую позицию в вопросе Карабаха. Ни одно из этих обещаний Барак Обама не выполнил".
Что касается Карабаха, то, по словам Чулджян, здесь Обама пошел на явно неблагоприятный для армян шаг, назначив Мэтью Брайзу на пост американского посла в Баку. "Мы увидели, какого кандидата выдвинул Обама на пост посла в Баку - Мэтью Брайзу. Сейчас ясно видно, что он в этот период занимал проазербайджанскую позицию", - отметила пресс-секретарь вашингтонского офиса "Ай Дат".
Надо отметить, что М.Брайза завершил свою миссию, и уже известно, что президент Обама предложил на пост посла США в Азербайджане кандидатуру Ричарда Морнингстара. Выбор президента США сам по себе говорит о приоритетах Вашингтона в регионе. И если учесть, что, будучи спецпредставителем Госдепартамента США по энергетическим вопросам в Евразии, Р.Морнингстар уже сейчас имеет довольно тесные отношения с Азербайджаном, то, следуя логике Чулджян, Армении и в этот раз есть о чем беспокоиться. Но это тема отдельного разговора.
А пока стоит обратить внимание на то, что последнее обращение Обамы не только вызвало традиционное разочарование среди армян, но и выявило кризис как в отношениях между государством и диаспорой, так и внутри самой диаспоры. Об этом свидетельствуют и публикации, появившиеся в армянской прессе после речи Обамы.
"Дело в том, что хотя Соединенные Штаты Америки официально не признали геноцид армян, тем не менее, каждое 24 апреля президенты выступают в связи с этим со специальным посланием. И на этом фоне интересна позиция нашего, так сказать, стратегического партнера (России. - R+), власти которого 24 апреля, кажется, особо не вспоминают о случившейся с дружественным армянским народом трагедии, не пытаются делать заявления и писать послания, поддерживая тем самым народ, названный стратегическим союзником. И армянский народ вроде бы не выказывает по этому поводу достаточно требовательного, чувствительного внимания. Как будто так и должно было быть. Вместо этого мы можем разочароваться в США, потом во Франции или других государствах, что они не проявляют то внимание, которого мы хотим", - пишет аналитик "Первого армянского информационного" Ованнес Мандакуни и делает вывод: "Вот на этом примере становится очевидным тот качественно низкий уровень, тот стартовый, почти нулевой базис, на котором строится государственная политика Армении".
А в статье в газете "Лрагир" говорится: "Ким Кардашян заявила, что намерена баллотироваться в мэры Глейдейла. Звезда эротики, а где-то даже порно, желает быть полезной армянской общине", - иронизирует армянское издание и задается риторическим вопросом: "В США всегда была достаточно сильная и влиятельная армянская община - бизнесмены, политики, лоббисты. Что осталось от этой общины?".
Как видно, идея, которая в свое время сплотила разбросанных по всему миру армян, сегодня становится предметом раздора между ними. И миф о могущественном армянском лобби развеивается вместе с мифом о "геноциде армян".