"ŞƏRQİN PARİSİ"ndə "FRANSA İNCİLƏRİ"
Azərbaycanlılar məşhur fransız rəssamlarının əsərlərini bakıda öz gözləri ilə görmək üçün fantastik imkan əldə ediblər
Yəqin ki, hamımız Fransada olmağı arzulayırıq. Məşhur Eyfel qülləsini görmək, Monmartrda gəzmək, Luvr və Orse muzeylərində dünya incəsənətinin incilərinə  tamaşa etmək/. Amma məlum olub ki, bütün bunlar üçün Fransaya yollanmaq heç də vacib deyilmiş. Hazırda bütün bunları Bakıda da görmək mümkündür. Martdan başlayaraq maya qədər bakılılar Azərbaycandan kənara çıxmadan Fransanın məşhur ustalarının incəsənət əsərlərini öz gözləri ilə görmək üçün fantastik imkan əldə ediblər. Bunun üçün Bakının mədəni həyatının son dərəcə vacib hadisələrindən birinə çevrilmiş sərgiyə baş çəkmək kifayətdir. Söhbət "Fransa inciləri" sərgisindən gedir. Qeyd edək ki, Milli İncəsənət Muzeyində açılmış sərgi Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehrban Əliyevanın, həmçinin, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və Fransanın mədəniyyət  və  kommunikasiya naziri Frederik Mitteranın dəstəyi ilə mümkün olub. Sərgi Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi, Dövlət Muzeyləri Birliyi-Böyük Sarayı tərəfindən  Luvr, Orse muzeylərinin, Fransa Milli Kitabxanasının, Milli Mebel və Milli Qobelen, Bove və Savonri manufakturalarının, qəsrlər üzrə dövlət təsisatının, Versal sarayının və bir çox digər Fransa muzeylərinin iştirakı ilə təşkil edilib.
Sərgidə nümayiş olunan 400-dək nadir eksponat fransızların yaradıcılıq dünyasının ideyalarını, zövqünü, incəliklərini görməyə və qiymətləndirməyə imkan verir. Sərgi təşkilatçıları ziyarətçilərin Bakıda Fransa ruhunu hiss etmələri üçün əllərindən gələni ediblər. Zalların hər biri intibah dövründən bu günümüzədək olan dövrün müəyyən əsrinə aid incəsənət nümunələrini özündə əks etdirir. Burada nəinki fransalı ustaların möhtəşəm işlərini görmək, hətta bu və ya digər dövrə aid musiqiləri dinləmək də mümkündür. Bunun üçün sadəcə, qulaqcıqları taxmaq və gözəl musiqini dinləmək kifayətdir.
İncə zövqün ardıcıllığı
Sərgiyə baş çəkənlər Edqar Deqa, Oqyust Roden, Anri Tuluz-Lotrek, Jan-Batist Simeon Şarden, Ejen Delakrua, Oqyust Renuar kimi məşhur rəssamların əsərləri ilə tanış olmaq imkanı əldə ediblər. Bakılılar fransalı dizaynerlər, məşhur brendlərin müəllifləri, məşhur tarixi afişalarla tanış olmaq imkanı da qazanıblar. Bakıya gətirilmiş əsərlər arasında indiyədək heç zaman məxsus olduğu muzeydən kənarda nümayiş etdirilməmiş eksponatlar da var. Sərginin qeyri-adiliyi həm də orada Fransa tarixinin çox böyük bir dövrünün əks olunmasıdır. Burada Fransa mədəniyyətinin intibah dövründən bu günədək olan zamanını özündə əks etdirən nadir əsərlər nümayiş olunur. Qeyd edək ki, Bakıdakı nümayiş başa çatdıqdan sonra, bu zəngin kolleksiya Qazaxıstanda nümayiş etdiriləcək.
Sərginin baş kuratoru, əhəmiyyətinə və kolleksiyasının həcminə görə Luvrdan sonra ikinci olan Korsikadakı Feş muzeyinin direktoru Filipp Kostamanyon layihənin əsas məqsədi haqda sualı belə cavablandırıb: "Fransa yaradıcılığın fasiləsiz davam etdiyi ölkədir. Fransızlar həmişə və hər işdə dəyişməz olaraq, ilk plana incə zövqü qoyur. Bununla yanaşı, həm bizim ölkəmiz, həm də digər ölkələr üçün məhz Fransa inqilabı dönüş nöqtəsi olub. Ekspozisiyalarımızla insanlara bu inqilabın səbəblərini, bizi müasir demokratik cəmiyyətə gətirmiş yolun çətinliklərini nümayiş etdirməyə çalışırıq".
Bu möhtəşəm sərgiyə baş çəkənləri ilk olaraq,  Frigiya ilahəsi Kibeleyə həsr olunmuş qeyri-adi gözəlliyə malik qobelen və məşhur Fontenblo məktəbinin təmsilçisi olan naməlum rəssamın "Qadın geyimi" rəsmi "qarşılayır". Fontenblo məktəbi - kral I Fransiskonun və onun varislərinin dövründə Şimali Avropada renessansın mərkəzi sayılan Fontenblo sarayında işləmiş rəssamlar, memarlar, zərgərlər qrupunun adıdır. Qızılı-mavi qammada hazırlanmış qobelen isə hersoginya Toskanskaya üçün toxunmuşdu.
Güzgü qarşısında əyləşmiş yarıçılpaq gənc qadının əks olunduğu "Qadın geyimi" əsərinin müəllifinin adı haqda isə heç bir məlumat yoxdur. Yalnız o məlumdur ki, rəssamın "modeli" kral ailəsindən olub. Gənc modelin boyunbağı və aksessuarları da bundan xəbər verir.
Nikolya Pussen (1594-1665) Fransanın XVII əsrə aid ən böyük rəssamıdır. O, demək olar ki, bütün ömrünü vətənindən kənarda yaşasa da, əsil fransız rəssamıdır. Parisin izdihamı onu sıxırdı, despotik saraydan uzaqda yerləşən İtaliyada isə o, rahat şəkildə yaradıcılıqla məşğul ola, o dövrün fransız mədəniyyətini "ümumbəşəri" formada əks etdirə bilirdi. Pussenin Luvrdakı bütün əsərləri haqda danışmaq mümkün deyil. Yalnız XIV Lüdovik kolleksiyasında onun 31 rəsmi var. İndiyədək muzey onun onlarca əsəri ilə zənginləşib.
Bizi Fransaya daha çox heyran edən növbəti zal - rokoko və yaradıcılığa, gözəlliyə, incəliyə xüsusi məhəbbətlə yanaşan XIV Lüdoviq dövrünü əks etdirir. Onun hökm-ranlığı dövründə fransız xalqı incəsənət və elm sahəsində, sənaye və ticarətdəki nailiyyətləri ilə gö-rünməmiş uğurlar əldə etdi. Versal sarayı (Lüdovik kral iqamətgahını Versala köçürmüşdü) dahi kralı, hətta zəif cəhətləri ilə də yamsılamağa çalışan, demək olar ki, bütün müasir dövlətlər üçün həsəd və təəccüb predmeti oldu. Sarayda bütün saray həyatını nizamlayan etiket tətbiq olundu, Versal kübar həyatın mərkəzinə çevrildi. Bu mərkəzdə isə hər şey Lüdoviqin və onun çoxsaylı məşuqələrinin zöv-qünə uyğunlaşdırılmışdı.
Versalda bitib-tükənməyən ballar günlərlə davam edirdi. Kral öz sarayının əzəmətinin tarixdə qalmasını o qədər istəyirdi ki, saray rəssamlarına Versalın peyzaj rəsmlərinin çəkilməsini tapşırmışdı.
Sərgidə bizə o zamanların dəbi və üslubu haqda fikir yürütməyə imkan verəcək estamplar da var. Bu, sanki sarayda nələrin və hansı formada geyinilməsinə icazə verildiyini göstərən özünəməxsus dəb jurnalının səhifələridir.
Diqqəti cəlb edən əsərlərdən biri "Rəqqasə Kamarqo" rəsmidir. O, həmin dövrün ən məşhur rəssamı olmuş Nikola Lankrenin əl işidir. O, 1719-cu ildə Rəssamlıq və Heykəltəraşlıq Kral Akademiyasına "zərif süjetlər ustası" kimi üzv qəbul edilib.  Lankre rokoko ruhunda mənzərələr, janr və teatr kompozisiyaları, portretlər çəkirdi. Onun işləri nəfis kolorit, dekorativ, yumşaq rəssamlıq üsulu ilə fərqlənirdi.
Fırça ustasının əsərində yaratdığı qadın - Mariya Anna Küpi de Kamarqo dövrünün ən məşhur balerinalarından olub. Şəkildə rəssam bütün diqqətini rəqs edən aktrisanın gözəl, incə bədən quruluşuna yönəldib. O, əsərə baxanların diqqətinin qəhrəmandan yayınmaması üçün oradakı ikinci dərəcəli personajları ümumi şəkildə göstərib.
Bununla belə, əsərdə janr səhnələri və eyni zamanda, teatr mənzərəsi də var. Real həyatla teatrın bu qarışıqlığı XVIII əsr üçün nümunəvidir. Çoxlu sayda süni güllərlə bəzədilmiş qızılı paltarlı balerina tamaşaçılar qarşısında publika önündə olduğu kimi rəqs edir.
Lankre əsərlərində bir-birini çox gözəl tamamlayan yaşıl, mavi, sarı, qəhvəyi və çəhrayı tonlardan istifadə edib. Onun "Rəqqasə Kamarqo"su digər ermitaj əsərləri arasında xüsusilə fəqlənir və şübhəsiz, XVIII əsr fransız rəssamlığının ən yaxşı nümunələrindən biridir.
Kral zanbağı
Rokoko zalının divarını bəzəmiş qobelenin inanılmaz gözəlliyi adamı sadəcə valeh edir. Bu incəsənət əsərini şəxsən görmək lazımdır! Parlaq, rənglərlə zəngin olan əsər günəş-kralın qardaşları Filipp və Kolberlə birlikdə qobelen manufakturasına necə baş çəkdiyini göstərir. Onun ətrafında toplaşmış sex işçiləri krala gözəl mebelləri, xalçaları və rəsm əsərlərini göstərir. Yeri gəlmişkən, "qobelen" Fransada XVII əsrdə peyda olub. 1662-ci ildə burada Qobelen qardaşlarının kral manufakturası açılıb. O, Parisin bütün emalatxanalarını özündə birləşdirirdi. Şpalerin ilk sənaye istehsalı belə yaranıb. Bu ailənin başçısı, boyaqçı Jil Qobelen Fransa kralı I Fransisin çarlığı dövründə Reymsdən Parisə köçmüş, bu şəhərdən bir qədər aralıda yun müəssisəsi açmışdı. Onun varisləri XVI əsrdə bu obyekti qoruyub-saxlamaqla yanaşı, həm də onu o dövrdə Flandriyanı şöhrətləndirən xalça toxuculuğuna qədər genişləndirmişdilər.
XIV Lüdovik boyaqçı və toxuculuq sexlərini aldı, ona status verdi, ciddi maddi vəsaitlə, yeni bina ilə təmin etdi; beləliklə, "Kral qobelen manufakturası" yaratdı. Onun istehsal etdiyi məhsullar elə baha idi ki, demək olar, yalnız kral sarayları üçün bəzək əşyaları tikilir və məhsullar çox nadir hallarda satışa çıxarılırdı. Heç bir gəlir əldə etməyən manufakturanın saxlanması üçün ciddi vəsat tələb olunmasına baxmayaraq, o, Fransada indiyədək hakimiyyətdə olmuş bütün hökumətlərin dövründə mövcudluğunu qorudu və hazırda Fransanın fəxri sayılan rəssamlıq qurumu kimi fəaliyyət göstərir.
Vaxtilə yalnız tarix kitablarında gördüyümüz daha bir məşhur əsər - rəssam İzodor Pilsin "Ruje de Lil ilk dəfə "Marselyoza"nı ifa edir" rəsmidir. Sən demə, Böyük Fransa inqilabının ən məşhur mahnısı -  inqilabçıların himninin müəllifi Klod Jozef Ruje de Lil adi hərbi mühəndis imiş.
Bu patriotik əsərin yanında Böyük Fransa inqilabının vacib sənədi, insanın fərdi hüquqlarını müəyyən edən insan və vətəndaş hüquqları Bəyannaməsini görmək mümkündür. Bu bəyannamə 1789-cu ildə Milli Müəssislər Məclisi tərəfindən qəbul edilib. Sənədin əsas ideyası anadəngəlmə hər kəsə verilən bərabərlik və azadlıq konsepsiyasından ibarətdir. Bə-yannamədə insan və vətəndaşların təbii hüquqları kimi şəxsiyyət, söz azadlığı, etiqad azadlığı, əsarətə təzyiq göstərmə hüquqları göstərilir.
Yeri gəlmişkən, bu bəyannamə hazırda da Fransada konstitusion hüquqların əsasını təşkil edir.
Ejen Delakruanın "Talma Neron rolunda" əsəri də az maraq doğurmur. O, sərgi iştirakçılarına bir sıra maraqlı faktları agah edəcək. Məsələn, Luvrda xü-susi olaraq Delakruanın şəkillər zalı var. Əsərdə əks olunmuş Talma Fransua dövrünün ən populyar aktyoru olub. Böyük Fransa inqilabı zamanı o, "Respublika Teatrı"nın yaradılmasında iştirak edib.  Napoleon Bonapart danışıq və hərəkət manerasını məhz ondan götürmüşdü.
Sevgi təcəssümü
Bakıda keçirilən "Fransa inciləri" səgrisində rəsmləri nümayiş olunan ən məşhur fransız rəssamlarından biri də Pyer Oqyust Renuardır. Fransa tərəfi Azərbaycana onun "Güzgülü qadın" əsərini gətirib. Ekskursiya rəhbərinin bizə bildirdiyinə görə, Renuar ailəvi olaraq Parisə köçmüş limojlu dərzi ailəsində doğulub. O, 13 yaşından farfordan divar naxışları vurmaqla çörəkpulu qazanıb. Bir müddət sonra isə yelpik və pərdələr bəzəməyə başlayıb. Kimin ağlına gələrdi ki, zaman keçəcək və bu oğlan Fransanın ən məşhur rəssamlarından birinə çevriləcək?
Qonşu zalda 100 ildən artıq yaşı olan  rəngarəng afişalara rast gəlirik. Bu fərqli şedevrlərin müəllifi Anri de Tuluz-Lotrekdir. O, Fransanın ən məşhur aristokrat ailələrindən birinin yeganə övladı olub. Tuluz-Lotreklər nəslinin tarixi minilliklərə gedib çıxır. Anri uşaqlıqda çox xəstələnib. Aristokrat ailələrdə qəbul olunmuş yaxın qohumların evliliyi gələcək nəslin sağlamlığına təsirsiz ötüşməyib. Nəticədə, yetkinlik yaşında Lotrekin boyu 150 santimetrə güclə çatırdı. Amma o zaman insanların orta boyu indiki dövrlə müqayisədə on santimetrlərlə kiçik olduğundan, rəssamı cırtdan saymırdılar (o zaman kişilər belə boyla orduya da çağırılırdı).
Anrinin başı bədəninə uyğun olmayacaq dərəcədə böyük idi və nəticədə, belə təəssürat yaranırdı ki, böyük kişinin bədəni uşaq ayaqlarının üzərindədir. Amma Lotrek böyük istedada malik idi. O, afişa janrının inkişafına böyük töhfə verib, müasirləri onun yaradıcılığını çox yüksək qiymətləndirib. Lotrek ömrüboyu cəmi 30-dək afişa yaradıb.
Zalın mərkəzində Rodenin məşhur "Öpüş" heykəli qoyulub. Bir-birinə sarılmış sevgililərə baxarkən sevgi mövzusunun bundan yaxşı ifadəsini təsəvvür etmək çətindir. Bu cütlüyün pozasında son dərəcə böyük incəlik, ismət, eyni zamanda, şəhvət və ehtiras cəmləşib.
"Öpüş" üçün model rolunu Rodenin sevgilisi Kamilla Klodel oynayıb. Bu gözəl və ağıllı qız heykəltəraş olmaq arzusunda idi. Onu Rodenin yanına qıza heykəltəraşlıq dərsi keçən Alfred Buşe gətirmişdi. Onların sevgi macərası çox emosional və ehtiraslı olub.
Fransanın moda və kostyum muzeyi isə Bakıda keçirilən sərgidə Koko Şanel, Kristian Dior və İv Sen Loran kolleksiyalarından bir neçə geyim nümayiş etdirib. Təsəvvür edin, bu nadir geyimlərin dizaynı üzərində dünya modasını müəyyənləşdirən ən məşhur fransız dərzilər çalışıblar. Yeri gəlmişkən, geyimlərin yaşı çox olsa da, hələlik, necə deyərlər, trenddədir.
Yaxınlıqda nadirliyinə görə bu geyimlərdən geri qalmayan fotoları saxlayan stellajlar qoyulub. Kolleksiyada 140 foto var. Onların yaşı 1848-ci ildən, yəni Fransa fotosənətinin əsasını qoymuş Daqerra və Nyepsin dövründən başlayır. 70-ci illərin nəsilləri fotorobotlarda tanış simalar da görə bilərlər - Jerar Filipp, Alen Delon, Bricit Bardo, Jan-Pol Belmando və Fransa kinosunun digər ulduzları. Hamısı hələ də əvvəlkitək cavandır.

"PEARLS OF FRANCE" IN BAKU
Azerbaijanis have a fantastic opportunity to see works of art by french masters without leaving their country
Each of us wants to visit France - see the famous Eiffel Tower, stroll round Montmartre and view the masterpieces of world art in the Louvre and Orsay Museums. But as it turned out, you do not need to go to France for this. All this can be seen in Baku today - from March to May, Bakuvians will have a fantastic opportunity to see outstanding works of art by French masters without leaving Azerbaijan.
To do this, you simply need to visit an exhibition that has become a very important event in the cultural life of Baku - "Pearls of France". The exhibition that opened at the National Museum of Art was organized with the support of Azerbaijan's first lady and president of the Heydar Aliyev Foundation, Mehriban Aliyeva, the Azerbaijani Ministry of Culture and Tourism and French Minister of Culture and Communication Frederic Mitterrand. The exhibition was prepared by the Azerbaijan National Museum of Art and the Association of National Museums of France - the Grand Palais - with the participation of the Louvre and Orsay Museums, the French National Library, the national furniture and the national tapestry manufactories, manufactories of Beauvais and Savonry, the State Agency for Castles, the Palace of Versailles and other French museums.
The exhibition, which includes about 400 unique pieces, allows us to see and appreciate the taste, ideas, and the subtleties of the French creative world. The exhibition organizers have done everything possible for the visitors to feel the spirit of France in Baku. Each of the halls reflects the art of one century - from the Renaissance to the present day. Here you can see not only great works of French masters, but also listen to the music of any era. To do this, you just need to put on your headphones and immerse yourself in beautiful melodies.
The continuity of good taste
Exhibition visitors can get acquainted with the works of such renowned artists as Edgar Degas, Auguste Rodin, Henri de Toulouse-Lautrec, Jean-Baptiste-Simeon Chardin, Eugene Delacroix and Auguste Renoir. Bakuvians also have an opportunity to admire the works of French designers and authors of well-known brands, photographers and famous historical posters. Among the works brought to Baku, there are those that have never been exhibited outside of their museums before. The exhibition is unusual because it presents a long period of French history. It exhibits unique works that reflect French culture from the Renaissance to the present. After the exhibition in Baku, the rich collection will go to its next destination - Kazakhstan.
The chief curator of the exhibition, Phillippe Costamagna, director of the Fesch Museum in Corsica, the second largest collection after Louvre, said the following in answer to the question about the objectives of this project: "France is a country where creative work goes on continuously. The French have always invariably prioritized a delicate taste everywhere. And yet it was the French Revolution that was a watershed moment for our country and for many others. With our exhibition, we wanted to invite the viewer himself to understand the causes of this revolution and the complex ways that led us to the modern democratic society."
Visitors to this ambitious exhibition are first "met" with the incredible beauty of a tapestry dedicated to the Phrygian goddess Cybele and a picture by an unknown artist of the famous School of Fontainebleau "Lady at her Toilet". The School of Fontainebleau is the name of a group of painters, architects and jewellers who worked at the Palace of Fontainebleau, which was the centre of the Renaissance in northern Europe under King Francois I and his successors. The tapestry made in a golden-blue range was woven for the Duchess of Tuscany.
The name of the author of the paintings "Lady at her Toilet", which shows a half-naked young woman near the mirror, has long sunk into oblivion. We only know that the artist's 'model' had royal blood. This is evidenced by the necklace and accessories of the young model.
Nicolas Poussin (1594-1665) is the best-known French painter of the 17th century. Although he lived outside his home country nearly all his life, it's hard to find a more French artist. He was depressed by Paris vanity, and in Italy, away from the despotic court, he could easily surrender to creative work, expressing the idea of centralization and enlightened monarchy in conventional "all-human" forms that permeated French culture in those years. It is impossible to talk about all the works of Poussin in the Louvre. The collection of Louis XIV alone contained about thirty-one paintings by Poussin. Since then, the museum has been enriched by a good dozen works.
The next room, which made us fall in love with France even more, includes "the possessions" of the Rococo period and Louis XIV de Bourbon, who was distinguished by his special love for everything beautiful and refined. During his reign, the French nation reached unprecedented heights with its achievements in arts, science, industry and trade. The Court of Versailles (Louis moved the royal residence to Versailles) became an object of envy and admiration for nearly all modern rulers who tried to emulate the great king even in his weaknesses. Strict etiquette was introduced in the court, governing the whole life of the court. Versailles became the centre of all the high life, which was dominated by the tastes of Louis and his many mistresses. Endless balls, which were held in Versailles, lasted for several days. The king was so anxious to impress and leave the greatness of his palace in history that he instructed his court painters to make landscape sketches of Versailles. The exhibition also includes prints, thanks to which we can judge the fashion and style of the time. This is sort of a fashion magazine, which tells us what was fashionable at court.
One of the paintings that deserve attention is "The Dancer Camargo" by the most famous artist of the time Nicolas Lancret. In 1719, he was admitted to the Royal Academy of Painting and Sculpture as a "master of gallant scenes". Lancret painted "gallant scenes", landscapes, genre and theatrical compositions and portraits in the spirit of Rococo, which stood out for their exquisite colour and decorative and soft brushwork.
The woman the master painted on his canvas - Marie Anne de Cupis de Camargo - was one of the most famous ballerinas of her time. In the painting, the artist focused all his attention on the light, graceful figure of the dancing actress, while the secondary characters, so as not to distract the viewer from the heroine, are drawn in a generalized way. Yet the picture has features of genre scenes and theatrical spectacle at the same time. This mixture of real life and theatre is very typical of the 18th century. A ballerina in a golden gown, richly decorated with artificial flowers, dances before the audience. Lancret picks up a beautiful and resonant chord of green, blue, yellow, brown and pink tones. By its picturesque subtleties "The Dancer Camargo" stands out among his other works, and of course, belongs to the best examples of 18th century French painting.
The Royal Lily
The incredibly beautiful tapestry, which decorates the walls of the rococo hall, is simply mesmerizing. This work of art must be seen with one's own eyes! The colourful picture full of light tells how the Sun King visited the tapestry manufactory together with his brother Philippe and Colbert. There are workers showing him fine furniture, carpets and paintings. Incidentally, the word "Gobelin" originated in France in the 17th century. In 1662, the Royal Manufactory of the Gobelin brothers opened here, combining all the tapestry workshops of Paris. Thus, the first industrial production of tapestries appeared. The ancestor of this family and dyer Giles Gobelin, arriving in Paris from Reims under French King Francois I, founded a dye-house for wool on the Bievre brook near the city. His successors in the 16th century continued to run this place and added it to a carpet weaving shop like the ones for which Flanders was famous.
Louis XIV bought a dye-house and weaving shop for the treasury, gave them a statute, rich finances and a new building, and thus created the "Royal Tapestry Manufactory", whose works, owing to their high cost, were almost exclusively used to decorate royal palaces and as gifts and were rarely available for sale. Despite the magnitude of the costs that were required to run the manufactory and were not rewarded by any income, it continued to exist under all the successive governments of France and still exists as an artistic institution that is the pride of this country. The hallmark of the products of the manufactory is the royal lily woven in the corners or in the centre near the upper edge.
Another famous painting, which we first saw in history books, is "Rouget de Lisle Singing the Marseillaise for the First Time" by painter Isidore Pils. It turns out that Claude Joseph Rouget de Lisle, the author of the most famous song of the French Revolution, which became the anthem of the revolutionaries, was an ordinary military engineer.
Next to this patriotic canvas, you can see a copy of the most important document of the Great French Revolution, which defines individual human rights - the Declaration of Rights of Man and of the Citizen. This declaration was adopted by the National Constituent Assembly in 1789. The basis of the ideas of the Declaration of Human Rights of Man and of the Citizen is the concept of equality and liberty that belongs to everyone from birth. Individual liberty, freedom of speech, freedom of conscience and the right to resist oppression were proclaimed natural human and civil rights. By the way, the declaration still forms the basis of French constitutional law.
No less interesting is a picture by Eugene Delacroix "Talma as Nero", which will tell visitors a lot of interesting facts. For example, the Louvre has a special Delacroix picture hall. Pictured on the canvas, Francois Talma was the most popular actor of the time. At the time of the French Revolution, he participated in the creation of the "Theatre of the Republic". Napoleon Bonaparte himself adopted his manner of speech and movement from him.
Embodiment of love
One of the most famous French painters, whose work can be seen at the "Pearls of France" exhibition in Baku is Pierre-Auguste Renoir. The French side brought to Azerbaijan his painting "Woman with a mirror". As the tour guide told us, Renoir was the son of a Limoges tailor who moved to Paris with his family. From the age of thirteen, he was forced to make a living by painting china, and later he painted fans and screens. And who could have known that after a while, the boy would become one of the most famous artists of France?
In the next hall, we find colourful posters of more than a century ago. The author of these original masterpieces is Henri de Toulouse-Lautrec. He was the only child in one of the most famous aristocratic families in France. Toulouse-Lautrec's pedigree went a thousand years back. Henri's childhood was marred by illness. Marriages of close relatives, common in aristocratic circles, could not but affect the health of the offspring. In adulthood, Lautrec's height barely reached 150 centimetres, but since in those days people were on average about ten centimetres lower than our contemporaries, the artist was not considered a dwarf (with such a height, they were even drafted into the army). His head was disproportionately large, and the impression was that the body of an adult male had been put on a child's legs. Yet Lautrec was incredibly talented. He made a great contribution to the genre of posters, and his creative work was highly appreciated by his contemporaries. During his life, Lautrec drew about 30 posters.
In the very centre of the hall stands Rodin's famous sculpture "The Kiss". Looking at the pair hugging each other, it's hard to imagine a more eloquent embodiment of the love theme. How much affection, chastity, sensuality and passion did this pair feel in this position?! The model for "The Kiss" was Rodin's mistress Camille Claudel. This beautiful and intelligent girl from a good family dreamed of becoming a sculptor. The sculptor Alfred Boucher introduced her to Rodin, from whom she took lessons in sculpture. Their romance was very emotional and passionate.
The French Museum Fashion and Textiles presented at the exhibition in Baku several elegant gowns from the collections of Coco Chanel, Christian Dior and Yves Saint Laurent. Just imagine that the most eminent French fashion designers - trendsetters of world fashion - worked on the design of these rarities. By the way, despite the already considerable age of the dresses, they are still in fashion.
Nearby are stands with no less rarity pictures. The collection includes 140 photographs dated from 1848, i.e. from the time of Daguerre and Niepce, the founders of French photography. The 1970s generation will recognize familiar faces in the photographs - Gerard Philipe, Alain Delon, Brigitte Bardot, Jean-Paul Belmondo and other stars of French cinema. All are just as young as ever...