“SOCAR” yeni neft-qaz emalı və neft-kimya kompleksinin yaradılmasını nəzərdə tutan iri layihəsini təqdim edib
10-12 apreldə Bakıda "SOCAR"ın (ARDNŞ) təşə-bbüsü ilə yeni neft-qaz emalı və neft-kimya kompleksinin (OGPC) yaradılması ilə bağlı yeni layihəsinin təqdimatına və müzakirəsinə həsr edilmiş forum işə başlayıb. Forumun təşkilatçıları kimi, "Iteca Caspian" və "INBC Consulting" şirkətləri çıxış ediblər.
Forumun məqsədi potensial lisenziyalar, mühəndis-layihə, təchizat, tikinti və başqa podratçı şirkətlər də daxil olmaqla, geniş çevrədə şirkətlərə layihə haqqında məlumat çatdırmaq olub. Yada salaq ki, "OGPC" layihəsi çərçivəsində gücü uyğun olaraq 10 milyon ton neft və 10 milyard kubmetr qaz olan neftayırma və qaz emalı zavodlarının tikintisi nəzərdə tutulur. Layihəyə, həmçinin, ildə 2 milyon tona yaxın baza polimerlərinin istehsalını nəzərdə tutan neft-kimya istehsalı da daxildir. Yeni kompleks üçün, həmçinin, ümumi zavod təsərrüfatının tikintisi planlaşdırılır ki, buraya avtonom enerji bloku da daxildir. Bütünlükdə kompleksin konfiqurasiyasına 20-dən artıq texnoloji lisenziyanın istifadə edilməsi ilə 30-dan artıq qurğu daxil olacaq. Layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırması (TİƏ) "Technip", "Foster Wheeler AG", "UOP" kimi iri şirkətlərin iştirakı ilə işlənib.
Bütün yeniliklər - yaxşı unudulmuş köhnəlikdir
Şəksiz ki, "OGPC" XXI yüzilliyin ikinci onilliyində Azərbaycanın həm görülən işlərin miqyasına, həm də investisiya həcminə görə ən iri layihələrindən biri olacaq (kompleksin istismara açılması 2020-ci ilə planlaşdırılır), layihəyə qoyulacaq sərmayələr $15 mlrd səviyyəsində qiymətləndirilir. Buna görə də yuxarıda sadalanan forumun xarici şirkətlərdə yaratdığı maraq başadüşüləndir. Özü də meqalayihə bahalı olmasına baxmayaraq, kommersiya cəhətdən də cəlbedicidir: 7-8 ildən sonra öz xərcini çıxaracağı gözlənilir.
Bundan başqa, Prezident İlham Əliyev forum iştirakçılarına açılış salamında bildirib ki, Azərbaycan dünyada etibarlı enerji təchizatçısı kimi tanınır, nüfuzlu neft şirkətləri ilə bağlanmış sazişlər, əməkdaşlıq müqavilələri və neft-qaz layihələrinə yatırılmış sərmayələr öz bəhrəsini verib və sərmayəçilərin ümidlərini doğruldub. "Bu gün bizim əsas öhdəliklərimizdən biri çağdaş standartlara cavab verəcək neft-qaz emalı və neft-kimya məhsulları istehsalı üzrə yeni kompleksin tikintisidir", - Prezident İlham Əlyevin məktubunda qeyd olunub.
"SOCAR" prezidenti Rövnəq Abdullayevin sözlərinə görə, son illərdə Azərbaycanda neft hasilatı 6 dəfə artaraq, ildə 50 mln tona çatıb, gündəlik hasilat 140 min tona qədər qalxıb. "Qaz hasilatının həcmi "Şahdəniz" yatağının "Mərhələ-1" layihəsinin gerçəkləşdirilməsi hesabına artmaqda davam edir. Son illərdə respublikada qaz hasilatı 5,2 dəfə artıb. Hazırda "Mərhələ-2" layihəsinin gerçəkləşdirilməsinə hazırlıq üzrə işlər başa çatdırılır və bu layihə çərçivəsində minimum hasilat həcmi ildə 16 mlrd kubmetr olacaq. Bütünlükdə, Azərbaycanın təsdiq edilmiş karbohidrogen ehtiyatları 4,5 mlrd ton şərti yanacaq təşkil edir, proqnozlaşdırılan ehtiyatlar isə 10 mlrd ton ş.y.-dır", - deyən R.Abdullayev vurğulayıb ki, hazırda yeni neft-qaz strukturlarının işlənməsi davam edir. Onların sırasında 340 mlrd kubmetr qaz və 5 mln ton kondensat ehtiyatı olan "Abşeron" yatağını göstərmək olar.
Nəzərə alınsa ki, indi işləyən neftayırma zavodları, sadəcə, artan tələbatı ödəyə bilmirlər və 1959-cu ildə tikilmiş qaz emalı zavodunun gücü indi də yetərli deyil. Bütün bu müəssisələr mənəvi baxımdan köhnəlib və dünya standartlarının tələblərinə cavab vermir. Yəni yeni neft-kimya kompleksinin tikintisi ən vacib məsələdir.
Əlbəttə ki, "SOCAR" bu ildən mövcud neftayırma zavodlarının modernləşdirilməsi üzrə işlərə başlayacaq. Şirkətin emal üzrə vitse-prezidenti Davud Məmmədov bildirib ki, modernləşdirmə 2015-ci ildə başa çatacaq. Amma bu, yalnız yeni kompleks hazır olana kimi ölkənin neft emalı sahəsini müəyyən qədər dəstəkləmək məqsədi güdür. ARDNŞ təmsilçisinin sözlərinə görə, bu olmasa, gələcəkdə Azərbaycan neft idxalçısına çevrilə bilər. Bu, sadəcə absurd olardı, nəzərə alaq ki, hazırda bizim "SOCAR" xaricdə, o cümlədən, Türkiyədə neftkimya komplekslərinin ən iri investorlarından biridir.
Mənfisiz müsbətlər
Azərbaycanda yeni kompleksin tikintisinə 2013-cü ildə başlanacaq və hazırda layihənin hazırlanması üzrə işlər görülür. "Layihə işləri yekun mərhələsindədir. Bu il tender proseduru gerçəkləşdiriləcək ki, 2013-cü ilin birinci rübündə bünövrəni qoyaraq tikintiyə başlamaq mümkün olsun", - deyə R.Abdullayev bildirib.
Qeyd edək ki, neft-qaz emalı və neft-kimya kompleksinin tutacağı ümumi sahə 1500 ha təşkil edəcək. Bəllidir ki, o, Bakıdan 60 km aralı Səngəçal terminalının yanında yerləşəcək. Kompleksin 2018-2020-ci illərdə istismara açılması planlaşdırılır. Burada ARDNŞ-in öz yataqlarından əldə etdiyi qazın, həmçinin, "Azəri-Çıraq-Günəşli" yataqlarından əldə edilən səmt qazının və lazım olarsa, "Şahdəniz" yatağından "SOCAR"ın payına düşmüş qazın emalı da gerçəkləşdiriləcək.
İkinci mərhələdə neft-kimya kompleksi istismara açılacaq, daha sonra isə gücü 10 milyon tona çatacaq neftayırma zavodu (NAZ) istifadəyə veriləcək. NAZ-larda "A-92", "A-95", "A-98" markalı avtomobil benzinlərinin, reaktiv və dizel yanacaqlarının istehsalı planlaşdırılır. Yeri gəlmişkən, dizel yanacağının istehsalına xüsusi diqqət yetirilir ki, gələcəkdə Azərbaycana dizel yanacağı ilə işləyən daha qənaətcil avtomobillərin idxalı stimullaşdırılsın. Dünya üzrə ən bahalı yanacaq sayılan reaktiv yanacağa gəldikdə isə, ölkə daxilində böyük həcmdə bu yanacaqdan istehsal edilməsi yerli aviaşirkətlərin kommersiya effektivliyini artıracaq və ölkəyə böyük gəlirlə gətirəcək.
Beləliklə, faiz hesabı ilə kompleksdə əsas obyekt neftayırma zavodu olacaq. Neft məhsulları, əsasən, artan daxili tələbatın ödənilməsi üçün istifadə ediləcək, həmçinin, ixraca gedəcək - dizel yanacağı, aviasiya kerosini və benzin ixrac ediləcək. Əsas satış bazarı Aralıq dənizi ölkələri, Türkiyə və Gürcüstan olacaq. Həmçinin, neft-kimya məhsullarının 90%-i ixrac ediləcək. Yüksək inkişaf templəri və neft kimya məhsullarına böyük tələbat olması baxımından, Türkiyə çox cəlbedici bazardır. Başqa satış ölkələri isə MDB və Aralıq dənizi ölkələri olacaq.
Əsas odur ki, bütün məhsullar yüksək dünya standartlarına cavab verəcək, istehsalat da ekoloji təhlükəsizliyin yüksək dünya standartlarına tam uyğun aparılacaq. Bundan başqa, Sahil qəsəbəsində kompleksin yanında fəhlələr üçün xüsusi şəhərcik tikilməsi planlaşdırılır. Özü də mənzillər pulsuz paylanacaq ki, bu da gənc insanlarda həmin müəssisələrdə işləməyə həvəs yaradacaq. Layihənin sosial üstünlükləri sırasına əlavə iş yerlərinin açılışını, bu sahədə mütəxəssislərin peşəkar səviyyəsinin artırılmasının stimullaşdırılmasını, yeni kadrların hazırlanmasını və s. də aid etmək olar.
"Layihənin uğurla gerçəkləşdirilməsi ölk? iqtisadiyyatına müsbət təsir göstərir və bir sıra istehsal sahələrinin inkişafına imkan yaradacaq, həmçinin, çox sayda yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin peyda olmasına səbəb olacaq", - deyə "SOCAR"ın strateji inkişaf üzrə vitse-prezidenti Tofiq Qəhrəmanov bildirib.
Qeyd edək ki, yeni kompleks istismara verildikdən sonra, mövcud NAZ-lar və digər analoji müəssisələr söküləcək ki, bu da Bakı və Sumqayıtda şəhərsalma və inkişaf üçün də əlavə imkanlar yaradacaq.
Pul məsələsi
İşin maliyyə tərəfinə və bu meqalayihənin kimin pulu ilə gerçəkləşməsinə gəldikdə isə, R.Abdullayevin sözlərinə görə, "OGPC"nin əsas səhmdarı "SOCAR" olacaq. "Başqa səhmdarların iştirakı məsələsi də müzakirə olunur. Şirkətlərdən təkliflər var, amma biz bunu dəyərləndirməliyik", - deyə R. Abdullayev bildirib. Bununla yanaşı, Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) icraçı-direktoru Şahmar Mövsümov bildirib ki, fond ölkədə yeni neft-qaz emalı və neft-kimya kompleksinin tikintisinə maliyyə dəstəyi göstərməyə hazırdır.
"SOCAR"ın "OGPC" layihəsi üzrə departament başçısının müavini Fuad Əhmədov bildirib ki, yeni kompleksin tikintisi üçün bütün maliyyə mənbələrinə baxılacaq. O, həmçinin qeyd edib ki, layihənin potensial maliyyələşdirmə mənbəyi kimi, "SOCAR"ın nizamnamə fondunun vəsaitləri, ARDNF, ixrac kredit agentlikləri, kommersiya bankları və s. çıxış edir. "Bütün mənbələrə baxılacaq, bunun nəticəsində müvafiq qərar çıxarılacaq", - deyə F.Əhmədov bildirib. Onun sözlərinə görə, layihənin ehtimal edilən ($15 mlrd) dəyərindən $12,4 mlrd.-ı birbaşa sərmayələr nəticəsində təmin ediləcək, $2,6 mlrd.-ı isə tikinti zamanı əldə edilən faiz gəlirləri olacaq. Daxili gəlirlilik dərəcəsi 13% olacaq ki, F.Əhmədov bunu yaxşı göstərici sayır. Onun sözlərinə görə, maliyyələşdirmənin əsas hissəsi 2016-2017-ci illərə, yəni daha intensiv tikinti dövrünə düşəcək.
Bununla yanaşı, ekspertlərin fikrincə, layihənin gerçəkləşdirilməsinə xüsusi müvəqqəti hüquqi rejim haqqında qanunun qəbulu müsbət təsir göstərə bilər. "Layihənin gerçəkləşdirilməsinə xarici sərmayə, podratçılar və subpodratçılar cəlb ediləcəyindən, yeni kompleksin tikintisi zamanı gecikmələrin qarşısının alınması məqsədi ilə xüsusi hüquqi rejimin yaradılması vacib sayılır. "SOCAR" artıq ölkə hökumətinə xüsusi iş rejimini tənzimləyən qanunvericilik bazasının yaradılması ilə bağlı müraciət edib", - deyə "OMNI" hüquq şirkətinin idarəedici tərəfdaşı Ceyhun Bayramov bildirib.
İstənilən halda, yuxarıda deyildiyi kimi, "OGPC" sərmayəçilər üçün ən cəlbedici layihələrdən biri olacaq. Buna sübut kimi, layihə üzrə keçirilən təqdimat forumuna olan marağı göstərmək olar. Ona görə də layihənin gerçəkləşdirilməsi ilə bağlı maliyyə çətinliyi olmamalıdır. Yalnız daha əlverişli tərəfdaşlar seçmək və layihəyə "yaşıl" işıq yandırmaq qalır.

SOCAR презентовала проект создания нового нефтегазоперерабатывающего и нефтехимического комплекса
10-12 апреля в Баку по инициативе SOCAR (Госнефтекомпания Азербайджана) начал работу форум, посвященный презентации и обсуждению проекта создания нового нефтегазоперерабатывающего и нефтехимического комплекса (OGPC). Организаторами форума OGPC выступили компании Iteca Caspian и INBC Consulting.
Целью форума было предоставить информацию о проекте широкому кругу компаний, включая потенциальных лицензиаров, инженерно-проектные, снабженческие, строительные и другие подрядные компании. Напомним, что в рамках проекта OGPC планируется строительство нефтеперерабатывающего и газоперерабатывающего заводов мощностью 10 млн. тонн и 10 млрд. кубометров в год соответственно. Проект включает нефтехимическое производство, нацеленное на создание около 2 млн. тонн базовых полимеров ежегодно. Для нового комплекса также планируется строительство общезаводского хозяйства, включающего автономный энергоблок. В целом, конфигурация комплекса будет включать около 30 установок с применением более 20 технологических лицензий. ТЭО проекта разрабатывалось с участием таких крупных компаний, как Technip, Foster Wheeler AG, UOP.
Все новое - хорошо забытое старое
Несомненно, OGPC станет одним из крупнейших проектов второго десятилетия XXI века в Азербайджане (пуск в эксплуатацию всего комплекса планируется к концу 2020 года) как по масштабу работ, так и по объему инвестиций, оцениваемых в $15 млрд. Поэтому интерес, который вызвал вышеназванный форум у зарубежных компаний, понятен. Причем мегапроект, несмотря на дороговизну, коммерчески привлекателен: окупаемость ожидается примерно через 7-8 лет.
Кроме того, как отметил в приветственном слове участникам форума президент Ильхам Алиев, Азербайджан признан в мире как надежный поставщик энергоносителей, а контракты, заключенные с влиятельными нефтяными компаниями, договоры о сотрудничестве и инвестиции, вложенные в нефтегазовые проекты, дали свои плоды и оправдали ожидания инвесторов. "Сегодня одними из главных наших задач являются строительство и сдача в эксплуатацию нового комплекса по переработке нефти и газа и производству нефтехимической продукции, который будет отвечать современным стандартам и производить нефтехимическую продукцию", - говорится в письме президента Ильхама Алиева.
По словам президента SOCAR Ровнага Абдуллаева, добыча нефти в Азербайджане за последние годы увеличилась в 6 раз - до 50 млн. тонн в год, суточная добыча возросла до 140 тыс. тонн. "Продолжается увеличение объемов добычи газа за счет реализации Стадии-1 проекта "Шахдениз". Добыча газа в республике за последние годы возросла в 5,2 раза. Сейчас завершаются работы по подготовке к началу реализации Стадии-2, в рамках которой планируется минимальный объем добычи в 16 млрд. кубометров в год. В целом подтвержденные углеводородные запасы Азербайджана составляют 4,5 млрд. тонн условного топлива, прогнозируемые запасы - 10 млрд. у.т.", - сказал он. Р.Абдуллаев подчеркнул, что в настоящее время продолжается разработка новых нефтегазовых структур, в числе которых "Абшерон" с запасами в 340 млрд. кубометров газа и 45 млн. тонн конденсата.
Учитывая, что действующие ныне НПЗ попросту не выдержат растущих потребностей, а мощности газоперерабатывающего завода, построенного в 1959 году, недостаточно и сейчас, к тому же все эти предприятия уже морально устарели и не отвечают требованиям мировых стандартов, то строительство нового нефтехимического комплекса - просто первостепенная необходимость.
Да, SOCAR начнет в этом году работы по модернизации действующих НПЗ и, как сказал вице-президент компании по переработке Давуд Мамедов, завершит их к 2015 году. Но это поможет лишь немного поддержать нефтеперерабатывающую отрасль в стране, пока не будет готов новый комплекс. Без него же, по словам представителей Госнефтекомпании, в будущем Азербайджан может стать зависимым от импорта нефтепродуктов. А это просто абсурдно, если учесть, что наша SOCAR уже сейчас является одним из крупных инвесторов в нефтехимические комплексы за рубежом, в частности в Турции и т.д.
Плюсы без минусов
Строительство нового комплекса в Азербайджане начнется в 2013 году, и в настоящее время ведутся работы по подготовке проекта. "Проектные работы находятся на заключительной стадии. В текущем году будет проведена тендерная процедура, чтобы в первом квартале 2013 года заложить фундамент и начать строительство комплекса", - сказал Р.Абдуллаев.
Отметим, что общая площадь, занимаемая нефтегазоперерабатывающим и нефтехимическим комплексом, составит 1500 га. И будет он располагаться, как известно, в 60 км от Баку, рядом с Сангачальским терминалом. Ввод комплекса в эксплуатацию планируется в 2018-2020 годах. При этом первым будет сдан комплекс по газопереработке мощностью 10 млрд. кубометров газа. Здесь будет осуществляться переработка газа с собственных месторождений Госнефтекомпании, попутного газа с блока месторождений "Азери-Чираг-Гюнешли" и, в случае необходимости, газа с месторождения "Шахдениз", приходящегося на долю SOCAR.
На втором этапе будет сдан в эксплуатацию нефтехимический комплекс, а затем нефтеперерабатывающий завод мощностью 10 млн. тонн. На НПЗ предполагается наладить выпуск автомобильных бензинов марок А-92, А-95, А-98, реактивного и дизельного топлива. Кстати, последней продукции будет уделено особое внимание, чтобы в будущем стимулировать импорт в Азербайджан более экономичных автомобилей, работающих на дизельном топливе. Что касается реактивного топлива, считающегося самым дорогим топливом в мире, то его производство внутри страны в больших объемах повысит коммерческую эффективность местных авиакомпаний и принесет немалую прибыль стране.
Таким образом, основным (в процентном соотношении) объектом в комплексе будет нефтеперерабатывающий завод. Нефтепродукты, в основном, будут использоваться для удовлетворения растущих внутренних потребностей, а также пойдут на экспорт - начнут экспортироваться дизель, авиационный керосин и бензин. Основными рынками сбыта будут страны Средиземноморья, Турция, Грузия. Также станет экспортироваться 90% нефтехимической продукции. И в этой части Турция является очень привлекательным рынком с точки зрения высоких темпов развития и большого спроса на нефтехимические продукты. Другими рынками сбыта станут страны СНГ, Средиземноморья.
Главное, что вся продукция будет отвечать высоким мировым стандартам, производство будет налажено с учетом строгих принципов соблюдения экологической безопасности. Более того, рядом с комплексом в поселке Сахил предполагается строительство специального городка для рабочих, причем квартиры в нем будут распределяться бесплатно, что определенно стимулирует заинтересованность молодых людей в работе на данных предприятиях. К социальным преимуществам проекта можно отнести и открытие дополнительных рабочих мест, стимулирование повышения профессионального уровня специалистов в данной сфере, подготовку новых кадров и т.д.
"Успешная реализация данного проекта положительно повлияет на экономику страны и будет способствовать развитию ряда производств, а также приведет к появлению большого количества высококвалифицированных специалистов", - сказал, в частности, вице-президент SOCAR по стратегическому развитию Тофиг Гахраманов.
Отметим также, что после ввода в эксплуатацию нового комплекса все ныне существующие НПЗ и другие аналогичные предприятия будут демонтированы, что создаст дополнительные возможности для градостроительства и развития городов Баку и Сумгайыт.
Денежный вопрос
Что касается финансовой стороны дела, то есть на чьи средства будет реализован этот мегапроект, то, по словам Р.Абдуллаева, основным акционером OGPC будет SOCAR. "Вопрос участия других акционеров обсуждается. Предложения от компаний есть, но мы должны это оценить", - сказал Р.Абдуллаев. Между тем исполнительный директор Государственного нефтяного фонда Азербайджана Шахмар Мовсумов заявил, что фонд готов оказать финансовую поддержку в реализации проекта строительства в республике нового нефтегазоперерабатывающего и нефтехимического комплекса.
Заместитель главы департамента SOCAR по проекту OGPC Фуад Ахмедов же сообщил, что для строительства нового комплекса будут рассмотрены все источники финансирования. Он также отметил, что потенциальными источниками финансирования проекта выступают средства уставного фонда SOCAR, ГНФАР, экспортных кредитных агентств, коммерческих банков и др. "Все источники будут рассмотрены, по итогам чего будет принято соответствующее решение", - сказал Ф.Ахмедов. По его словам, $12,4 млрд. из предполагаемой стоимости проекта ($15 млрд.) будут обеспечены за счет прямых инвестиций, а $2,6 млрд. - процентных доходов, полученных во время строительства. Внутренняя ставка доходности составит 13%, что, считает Ф.Ахмедов, является хорошим показателем. Основная часть финансирования, говорит он, придется на 2016-2017 годы - период наиболее интенсивного строительства.
Между тем, по мнению экспертов, на реализации проекта могло бы положительно сказаться принятие закона об особом временном правовом режиме. "Поскольку в ходе реализации проекта будут привлечены иностранные инвестиции, подрядчики и субподрядчики, создание особого правового режима является необходимым с целью предотвращения задержек при строительстве нового комплекса. SOCAR уже обратилась в правительство страны по поводу создания законодательной базы, регулирующей специальный режим работы", - сообщил управляющий партнер юридической компании OMNI Джейхун Байрамов.
Так или иначе, как было сказано выше, OGPC уже стал одним из самых привлекательных для инвесторов проектов, свидетельством чего служит их интерес к презентационному форуму по нему. Поэтому финансовых проблем в его осуществлении быть не должно. Надо лишь выбрать наиболее выгодных партнеров и… дать "зеленый свет" на пути проекта.