OLMAYAN DEMOKRATİYANI NECƏ GÖSTƏRƏSƏN?
Serj Sarqsyan və ətrafı, hətta belə işlərin öhdəsindən daim "məharətlə gələn" ermənilər üçün artıq müşkülə çevrilmiş bu sual ətrafında baş sındırır
Mayın 6-da Ermənistanda parlament seçkisi keçiriləcək. Artıq namizədlərin irəli sürülməsi və qeydiyyatı mərhələsi başa çatıb. İndi Ermənistanda partiyalar və seçki birlikləri seçkiqabağı platformalarını açıqlayır, debatlara hazırlaşır, mitinqlər keçirir, tərəfdarlarını səfərbər edir. Ermənistan hakimiyyəti prezident Serj Sarqsyan və onun komandası timsalında çətin seçim qarşısındadır. Onların diletant siyasəti, hakimiyyətin əlindən yeyən korrupsiyalaşmış və kriminallaşmış oliqarxiyanın özbaşınalığı nəticəsində vəziyyət son dərəcə təhlükəli həddə çatıb. On minlərlə erməni ölkəni tərk edərək, çörəkpulu axtarışına çıxır. İqtisadiyyat 2008-ci il böhranından heç cür qurtula bilmir və durğunluq vəziyyətindədir. Əhalinin həyat səviyyəsi getdikcə aşağı düşür. Büdcəni doldurmaq üçün vəsait yoxdur. Həmişəki kimi, ümid yenə də xarici yardımlaradır. Lakin hakim elita üçün problem ondan ibarətdir ki, seçki demokratik meyarlara uyğun keçirilməyəcəyi təqdirdə, pul da verməyəcəklər. Odur ki, Serj Sarqsyan və ətrafı, hətta belə işlərin öhdəsindən daim "məharətlə gələn" ermənilər üçün də çətin olan bu məsələ ətrafında baş sındırır: demokratiya yoxdursa, onu necə göstərəsən?
Ermənistan parlamenti qarışıq seçki sistemi ilə formalaşır. O, 41-i birmandatlı şəkildə seçilən 131 deputatdan ibarətdir. Ölkənin yeni seçki qanunvericiliyinə əsasən, hər 6 deputatdan 1-i qadın olmalıdır.
Xatırladaq ki, Ermənistandan bundanəvvəlki parlament seçkisi 2007-ci ilin mayında keçirilmişdi. O zaman parlamentə 5 partiya düşmüş, onlardan üçü - hakim respublika partiyası, "çiçəklənən Ermənistan" və "orinats yerkir" hakim koalisiya yaratmışdı. Əvvəlcə "daşnaksütyun" partiyası hakim koalisiyada təmsil olunsa da, sonradan onu tərk edib və son iki ili "irs" partiyası kimi, müxalifətdə keçirib.
Hazırda hakim respublika partiyası parlamentdə 63 deputatla təmsil olunur. "Çiçəklənən Ermənistan"ın 26, "orinats yerkir"in 8, "daşnaksütyun"un 16, "irs" partiyasının isə 7 mandatı var.
Ermənistan mərkəzi seçki komissiyası (MSK) parlamentdə təmsil olunmuş partiyalarla yanaşı ("irs" seçkiyə "azad demokratlar" partiyası ilə birgə qatılıb), əsas müxalifət qüvvəsi olan erməni milli konqresinin (EMK) seçki siyahısını, həmçinin, bir sıra kiçik partiyaları da (demokrat partiyası, kommunist partiyası və "birləşmiş ermənilər") qeydiyyata alıb.
Mojaritar dairələrə gəlincə, EMK-nin 37, respublikaçılar partiyasının 33, "çiçəklənən Ermənistan"ın 15, "orinats yerkir"in 11, "daşnaksütyun"un 7, "irs"in 6 namizədi deputatlıq uğrunda məhz bu dairələrdə mübarizə aparacaq. Yerli və əcnəbi analitiklərin fikrincə, yeni parlamentə düşməyə əsas namizədlər hakim RP və "Çiçəklənən Ermənistan", eyni zamanda, müxalifətçi EMK-dir. "Orinats yerkir", "irs-azad demokratlar" bloku və "daşnaksütyun" seçki baryeri səviyyəsində ləngər vurur. Ermənistanda bu, 5%-dir.
Respublika partiyasının proporsional seçki siyahısına prezident Serj Sarqsyan başçılıq edir. İkinci yerdə parlamentin sabiq spikeri, partiyanın seçki qərargahının rəhbəri Ovik Abramyan, üçüncü yerdə isə baş nazir Tiqran Sarkisyan gəlir. Siyahıya bir sıra siyasi partiya və ictimai təşkilatların liderləri də daxil edilib.
RP yalnız proporsional sistem üzrə 37-40% səs qazanmağa ümidlidir. Bunu Ermənistan parlamentinin vitse-spikeri, hakim partiyanın mətbuat katibi Eduard Şarmazanov Ermənistanın ikinci kanalının efirindən bəyan edib. Respublikaçılar mojaritar dairələrdən də seçiləcək deputatları ilə birlikdə yeni parlamentdə də çoxluğu əldə saxlamaq niyyətindədir. Serj Sarqsyanın və ona yaxın oliqarxların məhdudiyyəsiz maliyyə imkanlarını, həmçinin, inzibati və informasiya rçaqlarına nəzarətin onların əlində olduğunu nəzərə alsaq, respublika partiyasının və onun liderinin mövqeləri kifayət qədər möhkəm təsir bağışlayır. Çünki klassik postsovet "hakimiyyət partiyası" olan RP özünəməxsus məmurlar, oliqarxlar və kriminalitet birliyidir. Partiyanın 150 min üzvünün olduğuna dair bəyanatlar, şübhəsiz ki, şişirtmədir, amma on minlərlə tərəfdarı var. RP ideoloji cəhətdən özünü millətçi mühafizəkar partiya kimi təqdim edir. Onun daxilində müxtəlif "güclü fiqurlar"a, həmçinin, eks-prezident Robert Köçəryana meyilli olan qruplar da var. Partiyanın ən ciddi çatışmazlığı ictimaiyyət arasında reytinqinin aşağı olması, cəmiyyətin bu partiyadan yorulması, həmçinin, onun kütlə ilə işləyə bilməməsi və bunu heç arzulamamasıdır.
"Çiçəklənən Ermənistan"a gəlincə, o, formal olaraq hakim koalisiyanın üzvüdür. Lakin partiya bu seçkidə müəyyən qədər müxalifətçilik olmasa da, müstəqillik nümayiş etdirir. Eks-prezident R.Köçəryan administrasiyasının dəstəyi ilə yaradılmış partiya üzvlərinin sayı haqda iddiası Ermənistan miqyasında fantastik sayıla bilər: 370 min nəfər. Real olaraq isə partiyanın on minlərlə üzvünün olduğunu söyləmək mümkündür. "Çiçəklənən Ermənistan"ın faktik olaraq ideologiyası yoxdur. Onu partiyanın lideri, Ermənistanın ən zəngin oliqarxlarından biri, milli olimpiya komitəsinin prezidenti Qagik Sarukyanın şəxsi vəsaiti hesabına həyata keçirilən geniş xeyriyyəçilik əvəzləyir. Partiyanın seçki siyahısına da Sarukyan başçılıq edir. Siyahıda Sarukyanın dostları olan çoxlu sayda oliqarxlar, onların maliyyələşdirdiyi ziyalılar, tanınmış idmançılar və digər şəxslər də var.
"Çiçəklənən Ermənistan"ın namizədlər siyahısında Ermənistanın sabiq XİN başçısı Vardan Oskanyanın da peyda olması Ermənistandakı siyasi bataqlığı əməlli-başlı silkələdi. İndiyədək heç zaman bu partiyanın üzvü olmamış Oskanyan indi siyahıda ikincidir. O, eks-prezident Robert Köçəryana yaxın şəxsdir və erməni KİV Oskanyana gələcəkdə "çiçəklənən Ermənistan"ın parlament fraksiyasını eks-prezidentin maraqlarına xidmətə yönəldəcək şəxs kimi baxır.
Qeyd edək ki, V.Oskanyan hazırkı hakimiyyətin həm xarici siyasətini, həm də iqtisadi sahədəki addımlarını tənqid edir. Son illərdə hökumətdə təmsil olunmaması, "çiçəklənən Ermənistan"ın digər funksionerlərindən fərqli olaraq, hökumətin fəaliyyətindəki çatışmazlıqlara görə məsuliyyət daşımaması da Oskanyana belə tənqidlər üçün manevr imkanı verir.
Amma "çiçəklənən Ermənistan" partiyası onun nümayiş etdirdiyi müxalifətçiliyin siyasi texnoloji gediş olduğunu maskalamaq iqtidarında deyil. Burada məqsəd seçici səsləri qazanmaq, seçkidən sonra isə RP-yə dəstəyi prezident S.Sarqsyana "baha qiymətə" satmaqdır.
Ermənistanda hazırkı rejimə real müxalifət EMK-dir. O, 18 siyasi partiyanı, onlarca ictimai təşkilatı və minlərlə partiyadan kənar birbaşa üzvləri birləşdirən ictimai-siyasi birlikdir. EMK-də aparıcı qüvvə erməni ümumxalq hərəkatı (EÜH), "respublika" partiyası və Ermənistan xalq partiyasıdır (EXP). Şübhəsiz, EMK-də liderlik eks-prezident Levon Ter-Petrosyana məxsusdur. Qurumun koordinatoru isə uzun illərdir, onun köməkçisi olan Levon Zurabyandır. EMK xarici siyasi orientasiyasının nədən ibarət olduğunu açıq şəkildə göstərməsə də, Ermənistanda və dünyada o, qərbpərəst qüvvə kimi qəbul edilir.
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üçün kompromisə gedilməsinin vacibliyini inkar etməyən L.Ter-Petrosyan Madrid prinsiplərini tənqid edir. Ter-Petrosyan bildirir ki, Minsk qrupunun, onun prezident olduğu dövrdə qəbul etdiyi və bu üzdən də hakimiyyətdən uzaqlaşdırıldığı ikinci planı daha yaxşı idi.
Sabiq prezident, ümumilikdə, Ermənistan-Türkiyə münasibətlərinin qaydaya salınmasını dəstəkləyir. Amma o, tarixi məsələlərlə bağlı erməni-türk komissiyasının yaradılmasını nəzərdə tutan Sürix protokollarına qarşıdır.
Amma EMK-nın və onun lideri Ter-Petrosyanın əsas tənqid hədəfi hazırkı iqtidarın və onu təcəssüm etdirən simaların korrupsiyalaşması və kriminallaşmasıdır. Çoxminlik mitinqlərdə o, mövcud rejimin çök-dürülməsinə, ölkədə vətəndaşların hüquq və azadlıqlarının təmin olunacağı konstitusion quruluşun bərpasına çağırışlar səsləndirir. L.Ter-Petrosyan bildirir ki, Ermənistan-Azərbaycan və Ermənistan-Türkiyə münasibətləri normallaşmadan İrə-van iqtisadi böhranı aşmaq, dayanıqlı inkişaf yoluna çıxmaq iqtidarında deyil. Bu münasibətlərin normallaşması isə məlum olduğu kimi, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllindən keçir.
İkinci planda olan siyasi qüvvələr arasında Ermənistanın qədim partiyası olan "daşnaksütyun" fərqlənir. O, ciddi maliyyə imkanlarına malikdir. Partiyanın bir sıra telekanallara, radiostansiyalara, internet-saytlara və informasiya agentliklərinə təsir imkanları var. Amma əksər erməni və əcnəbi analitiklər hesab edir ki, seçkidə "daşnaksütyun"un 5%-lik minimal baryeri aşmaq şansları "irs-azad demokratlar" bloku qədər azdır. İrəvan ağsaqqallar şurasına son seçkidə "daşnaksütyun"un minimal baryeri keçə bilməməsini bu baxımdan nümunə kimi qeyd etmək olar.
"Orinats yerkir"ə gəlincə, ümumi rəy ondan ibarətdir ki, bu partiya təkbaşına parlamentə düşmək iqtidarında deyil. Onu parlamentə yalnız öz məqsədlərini gerçəkləşdirmək üçün respublika partiyası və hakimiyyət "daşıya" bilər.
Ermənistandakı siyasi düzənin seçkiyədək ciddi dəyişikliyə məruz qalacağı inandırıcı deyil. Üstəlik, əhalinin böyük hissəsində apatiya və bədbinlik hökm sürməkdədir. ABŞ-ın Ermənistandakı səfiri Con Heffern bu günlərdə bildirib ki, Milli Demokratiya İnstitutunun (NDI) sorğusu Ermənistanda normal seçkinin keçəcəyinə vətəndaşların yalnız 12%-nin inandığını üzə çıxarıb. Səfir təəccüblə seçkiyə belə münasibədə olan insanların səsverməyə necə qatılacağını anlamadığını söyləyib.
"Sosiometr" adlı sosioloji mərkəzin rəhbəri Aqaron Adibekyan isə ABŞ səfirinin açıqlamasını sərt şəkildə tənqid edərək, öz məlumatlarını açıqlayıb. Onun dediyinə görə, Ermənistanda əhalinin 29,9%-i seçki zamanı nəticəyə təsir göstərəcək ciddi pozuntuların olacağını düşünür, 27,3% isə hesab edir ki, proses zamanı baş verəcək cüzi pozuntular seçkinin nəticəsinə təsir göstərməyəcək. Adibekyanın sözlərinə görə, onun rəhbərlik etdiyi təşkilat tərəfindən aparılan sorğu ölkədə seçicilərin yalnız 10,6%-nin səsini "satmağa" hazır olduğunu göstərib. Görünür, dünyagörüşü sarıdan axsayan Adibekyan bu rəqəmi pozitiv hesab edir, halbuki hər 10 seçicidən birinin utanmadan "satılmağa" hazır olduğunu etiraf etməsi (hələ bunu boynuna almağa utananları da unutmayaq), Ermənistanın və qarşıdan gələn seçkilərin "demokratik"liyinin səviyyəsini göstərir.
Ermənistan vətəndaşlarının əhəmiyyətli bir hissəsi hakim rejimə, onun keçirdiyi seçkilərə və ölkənin perspektivinə münasibətini əlləri ilə deyil, ayaqları ilə göstərir. Ölkənin miqrasiya xidməti yalnız bu ilin ilk rübündə Ermənistanı tərk etmiş insanların sayının 25 min nəfərə çatdığını bildirir. Son illər ərzində miqrasiyada mənfi saldo durmadan artır. 2008-ci ildə bu rəqəm 23 000 olubsa, 2009-cu ildə 25 000-ə, 2010-cu ildə 46 000-ə, 2011-ci ildə 43 820-yə yüksəlib. Lakin ölkədə seçici siyahılarının açıqlanmasından sonra məlum olub ki, hazırda Ermənistanda 2 milyon 485 min 844 səsvermə hüququ olan vətəndaş var. 2008-ci ildə keçirilmiş prezident seçkisi ilə müqayisədə bu, 170 min nəfər artıqdır. Məhz bu məqam ekspertlərdə ciddi şübhə yaradır. Onların qiymətləndirməsinə görə, hazırda Ermənistan əhalisinin sayı 2,5-2,6 milyonu ötmür, ölkədə daimi yaşayanlar isə 2,3 milyon nəfərdir. Demək, seçicilərin real sayı 650-670 min nəfər artıq göstərilir və bu, hakimiyyətin seçkidə manipulyasiyalara, saxtakarlıqlara getməsi üçün resursdur. Bu baxımdan, seçkidə iştirak edən bütün partiyaların hakim RP istisna olmaqla, dəqiq seçici siyahılarının nümayişini tələb etməsi təəccüblü deyil. Onlar siyahılardan "ölülər"in və hazırda ölkədə yaşamayanların çıxarılmasını tələb edir.
S.Sarqsyan və komandası isə qarşıdan gələn seçkidə "demokratik seçki" görüntüsü yaratmaq arzusu ilə alışıb-yanır. Məqsəd Qərbdən əlavə maliyyə yardımları almaqdır. Bununla yanaşı, hakim rejim hakimiyyətdən heç bir halda imtina etmək fikrində olmadığını da gizlətmir. Tələsik şəkildə "Fövqəladə vəziyyətin hüquqi rejimi haqda" qanunun qəbulu bunun göstəricisidir. Qanun fövqəladə vəziyyət elan olunacağı təqdirdə, asayişin bərpası üçün silahdan istifadəyə icazə verir.
EMK təmsilçilərindən biri, müxalifətçi qəzetin baş redaktoru və vaxtilə siyasi məhbus olmuş Nikol Paşiyan bununla əlaqədar tam haqlı olaraq bildirib ki, S.Sarqsyan həqiqətən azad, ədalətli seçki keçirmək istəsəydi, əslində, mitinqlərin dağıdılmasına əsas verən bu qanunu yox, məsələn, səs vermiş şəxslərin barmağının mürəkkəbə batırılması və s. kimi qanunları qəbul edərdi. Bu halda fövqəladə vəziyyətin elan olunmasına, xüsusilə də kütləvi iğtişaşların qarşısının alınmasına heç bir ehtiyac qalmazdı.
İstənilən halda, Ermənistanda seçkiyə hazırlıq davam edir. Seçkinin hakim rejimin devrilməsi ilə nəticələnəcək fundamental dəyişikliklərə yol açacağını gözləmək olmaz. Amma seçkinin Ermənistana, hakimiyyət konfiqurasiyasına və hakim personalar arasında ierarxiyanın düzümünə necə təsir göstərəcəyi, hakimiyyətin özünə lazım olan nəticələri nə dərəcədə qəddarlıq və kobudluqla əldə edəcəyindən asılıdır. "Çiçəklənən Ermənistan" parlamentdəki deputatlarının sayını artırarsa, "daşnaksütyun" parlamentə düşə bilərsə, RP-nin deputatları arasında eks-prezident R.Köçəryanın gizli tərəfdarları çox olarsa, onun yeni hökumətə başçılıqetmə məsələsini sərt şəkildə qoyacağını gözləmək mümkündür. Əks təqdirdə, "çiçəklənən Ermənistan" və "daşnaksütyun" RP-ni dəstəkləməkdən imtina edə, 2013-cü ildə keçiriləcək prezident seçkisində Robert Köçəryan üçün siyasi platformaya çevrilə bilər. Belə olacağı təqdirdə, L.Ter-Petrosyanın rəhbərlik etdiyi EMK-nin yalnız R.Köçəryanın hakimiyyətə qayıdışına imkan verməmək üçün S.Sarqsyanla situativ ittifaq yaratması da mümkündür.
Ermənistanın yeni parlamentində siyasi mövqelərin konfiqurasiyası oraya "orinats yerkir" partiyası və "irs-azad demokratlar" blokunun namizədlərinin düşə bilib-bilməyə-cəyindən asılı olacaq. Artıq qeyd etdiyimiz kimi, S.Sarqsyanın köməyi olmadan onların mandat qazanması mümkün deyil və müvafiq olaraq, bu partiyalar məhz prezidenti dəstəkləyəcək. Vəziyyətə konkret aydınlıq mayın 6-dan sonra - seçkinin nəticələrinin elan olunmasından sonra gələcək. Amma Ermənistanın "siyasi terrari"sində hələ çox sürprizlərin yaşana biləcəyi də istisna olunmur.

HOW TO DEPICT DEMOCRACY WHEN IT'S NOT THERE
Serzh Sargsyan and his closest circle are racking their brains over a tough task even for the sophisticated armenians
Parliamentary elections are to be held in Armenia on 6 May. The stage of nominating and registering candidates has already been completed. Parties and election associations are announcing their pre-election platforms, preparing for debates, staging rallies and mobilizing their supporters. The Armenian authorities in the shape of President Serzh Sargsyan and his team face a difficult choice. The situation which has resulted from their dilettantish policy and their anything-goes attitude to the corrupt and criminal oligarchy fed by the authorities has become hopeless. Armenians are leaving the country in their tens of thousands in search of a better life. The economy will never recover from the crisis of 2008 and is stagnating. The standard of living of the population is falling. There is nothing to put in the budget. The only thing to hope for, as ever, is foreign aid. But the problem for the ruling elite is that if the elections fail to meet democratic criteria, no-one will give them any money. And so Serzh Sargsyan and his closest circle are racking their brains over this tough task even for the sophisticated Armenians: how do you depict democracy when it isn't there?
The Armenian parliament is formed according to a mixed electoral system and consists of 131 deputies, 41 of whom are single-seat candidates. According to the country's new electoral legislation, one in six candidates must be a woman. The last parliamentary elections in Armenia were in May 2007. Five parties made it into parliament and three of them - the Armenian Republican Party (RPA), the Prosperous Armenia Party (PA) and Orinats Yerkir - formed a ruling coalition. The ARF Dashnaktsutyun, after several years in the ruling coalition, left it and over the past two years, like the Heritage Party, has been in opposition. RPA has a majority in parliament with 63 seats, the PA 26, Orinats Yerkir 8, Dashnaktsutyun 16 and Heritage 7 seats.
The Armenian CEC, as well as the parties represented in parliament (Heritage in tandem with the Free Democrats Party) has registered the voting lists of the main opposition force - the Armenian National Congress (ANC), as well as a number of small parties (the Democratic, Communist and United Armenians Parties). As far as majority constituencies are concerned, 37 candidates have been nominated from the ANC, 33 from the RPA, 15 from the PA, 11 from Orinats Yerkir, 7 from the ARFD and 6 from Heritage. According to local and foreign analysts the main candidates to enter parliament are the ruling RPA and Prosperous Armenia, and also the opposition ANC. Orinats Yerkir, the Heritage-Free Democrats bloc and the ARFD are teetering on the brink of surmounting the electoral barrier which, according to Armenian law, is 5%.
RPA's proportional list was headed by President Serzh Sargsyan, second is the former parliamentary speaker and head of the party's election headquarters, Ovik Abramyan, and third Prime Minister Tigran Sarkisyan. The leaders of a number of political parties and public organizations also made it to the lists.
The RPA is counting on 37-40% of the votes according to the proportional system alone, Eduard Sharmazanov, deputy speaker of the Armenian parliament and RPA's press secretary, said live on Armenian TV's Channel 2. Along with the majority parties the "Republicans" plan to preserve their majority in parliament. Bearing in mind the unlimited by local standards financial potential of Serzh Sargsyan and his close oligarchic hierarchy, as well as their control of the administrative and information levers, the positions of the RPA and its leaders look pretty solid. After all, the RPA is the classic post-Soviet "party of power", a kind of association of bureaucrats, oligarchs and criminals. Of course, the declarations that the party has 150,000 members are inflated. But the party does have several tens of thousands of supporters. Ideologically, the RPA sees itself as a national conservative party. It contains groups orientated towards various "strong figures", including supporters of former president, Robert Kocharyan. But a real minus for the RPA is its public rating, a certain weariness on the part of the public with regard to this party, as well as its inability and reluctance to work with the masses.
At these elections the Prosperous Armenia Party, although officially part of the coalition, is demonstrating a kind of claim towards independence if not downright opposition. Created with the support of the administration of former president Robert Kocharyan, it gives an utterly fantastic number of party members for such a small country of 370,000. In reality, the figure is probably several tens of thousands. The PA has virtually no ideology. It is replaced by broad charity from the personal funds of the party's leader, one of the wealthiest oligarchs in Armenia, president of the National Olympic Committee, Gagik Tsarukyan.  He also heads the PA's electoral list. The whole gang of Tsarukyan's oligarch friends from the world of the literati, leading sportsmen, etc, who feed off him, are represented here.
A stir was caused in Armenia's political swamp by the appearance at number 2 in the PA's list of the former Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan, who had never before been a member of this party. He is well known for being close to Robert Kocharyan and is seen by the Armenian media as someone who in the future is due to steer the PA's parliamentary faction towards serving the former president's political interests. Oskanyan has publicly criticized the incumbent power both in the context of its foreign policy and in the economy. His hands are untied from such criticism because he did not participate in the government of recent years and, unlike other members of the PA, does not bear responsibility for the unflattering results of its work. However, disagreement from the Prosperous Armenia Party cannot conceal the fact that this opposition is a political-technical trick aimed at drawing votes from the electorate, and after the elections to sell his support more dearly to the RPA and President Serzh Sargsyan.
The real opposition to the incumbent regime comes from the Armenian National Congress. It is a public-political association of 18 political parties, a few dozen public organizations and thousands of members who joined the ANC directly, bypassing the party structures. The leading forces in the ANC are the Armenian National Movement (ANM), the Respublika Party and the People's Party of Armenia (PPA). Of course, leadership in the ANC belongs to former President Levon Ter-Petrosyan, and its coordinator is his old assistant, Levon Zurabyan. Although the ANC does not precisely set its foreign political orientation, according to public opinion in Armenia and in the world it is regarded more as being pro-western.
Levon Ter-Petrosyan, while not denying the need for compromise over the question of settling the Nagornyy Karabakh conflict, criticises the Madrid Principles, claiming that the second plan of the Minsk Group, which he accepted and because of this was removed from power, was better. Supporting in general the idea of a normalization of Armenian-Turkish relations, the ANC leader opposes those clauses of the Zurich Protocols which assume the creation of an Armenian-Turkish commission on historical questions. But the fire of the ANC's criticism and that of Ter-Petrosyan is mainly concentrated on the crimes, corruption and mediocrity of the incumbent power and those who personify it. At rallies attended by thousands of people he has been calling for the dismantling of the existing regime, the restoration of constitutional legality and respect for citizens' rights and freedoms. At the same time, Ter-Petrosyan states that without a normalization of Armenian-Azerbaijani and Armenian-Turkish relations, which presupposes a breakthrough in a Karabakh settlement, Armenia is incapable of overcoming the economic crisis and taking the line of steady development.
The ARF Dashnaktsutyun, Armenia's oldest traditional party, stands out among the political forces of the middle ground. It possesses substantial financial potential and has influence on some TV channels, radio stations, internet websites and news agencies. However, in the opinion of many Armenian and foreign analysts, the ARFD's chances of surmounting the 5% electoral barrier are, like the Heritage-Free Democrats bloc, rather shaky. It is significant that at the last elections to the Council of Elders of Yerevan the ARFD was unable to overcome this barrier. As far as Orinats Yerkir is concerned, the general opinion is that this party will not be in a position to enter parliament by itself and only the RPA and the authorities will be able to drag it in for their own purposes.
In the time remaining until the elections the game of political patience in Armenia is unlikely to change very much, especially as there is apathy and pessimism among broad sections of the population. John Heffern, US ambassador to Armenia, recently stated that according to an opinion poll of the National Democratic Institute (NDI), only 12% of Armenia's citizens believe that normal parliamentary elections will be held in the country, and he expressed surprise how people could vote with such an attitude  to the elections.  In response, Agaron Adibekyan, head of the Sotsiometr sociological centre, criticised the US ambassador's statement and produced his own data which said that only 29.9% of the respondents believe that there would be serious violations at the elections which could influence their outcome, and another 27.3% expect slight infringements which would not affect the final results. He stressed that, according to his sociological poll, only 10.6% were prepared to "sell" their vote. Clearly, because his range of vision is geographically restricted, Adibekyan believes his figures are positive because the very fact that one in ten voters openly expresses their readiness to "sell their vote" (but how many were too ashamed to admit that?!) eloquently illustrates the degree of "democracy" in Armenia and its coming elections.
A significant number of Armenians are expressing their attitude to the regime, the elections and their country's prospects not with their hands but, so to speak, with their feet. The Migration Service has recorded that in the first quarter of this year alone the number of people leaving the country exceeded the numbers of those coming in by 25,000. This negative balance has been increasing in recent years. In 2008 the figure was 23,000, in 2009 - 25,000, in 2010 - 46,000 and in 2011 - 43,820. However, following the publication of the voting lists, it turned out that 2,485,844 citizens have the right to vote in Armenian today. Compared with the 2008 presidential elections this figure has increased by 170,000, which raises great doubts among experts. According to their assessments, the population of Armenia is currently not more than 2.5 - 2.6 million, and 2.3 million live here permanently. Consequently, the real figure of the number of voters has been exceeded by 650-670,000, and this is down to the manipulation and falsification of the authorities. It is not surprising that all the parties taking part in the elections, with the exception of the ruling coalition, have demanded that precise lists of voters be presented, from which they demand that that the "dead souls" and those who are not currently resident in the country be excluded.
Serzh Sargsyan and his team are dead set on simulating "democratic elections" in order to get encouragement from the West in the form of additional financial aid, but at the same time they make no secret of the fact that they will not surrender power under any circumstances. This was vividly demonstrated by the hasty adoption of the law "On the legal regime of a state of emergency", which allows for the use of the armed forces to impose order if a state of emergency is declared. In this connection,
Nikol Pashinyan, one of the ANC's functionaries, the editor of an opposition newspaper and not long ago a political prisoner, justifiably pointed out that if Serzh Sargsyan really did want to hold free and fair elections, then he would have initiated not this law which, in essence, is a guideline for the dispersal of rallies, but, for example, a law on applying ink stains to the fingers of voters, and so on. Then there would be no need to declare a state of emergency, never mind preventing mass disturbances.
Whatever happens, preparations for the elections in Armenia will run their course. There are unlikely to be any fundamental changes afterwards that would lead to a regime change. However, how crudely the authorities will force through a result acceptable to themselves will be of significance to Armenia and also for the configuration of power and how the hierarchy aligns itself to the relations between those who personify it. Thus, if the Prosperous Armenia Party increases its representation in parliament, the ARFD comes in, and the RPA includes the rather furtive supporters of ex-president Robert Kocharyan, then it is anticipated that he will directly and rigorously raise the question of his premiership in the government. Otherwise the PA and the ARFD may refuse to support the RPA and become a political platform for Robert Kocharyan at the 2013 presidential elections. In such a situation it is not ruled out that the ANC, headed by Ter-Petrosyan, might enter into an ad-hoc alliance with Serzh Sargsyan simply in order to prevent Kocharyan returning to power.
The nuances in the configuration of the political positions in the future parliament will also depend on whether the representatives of Orinats Yerkir and the Heritage-Free Democrats bloc make it. As mentioned earlier, they will not get into parliament without Serzh Sargsyan's help, and, consequently, that is whom they will support.  The situation will become clearer after 6 May when the results of the ballot will be declared. The Armenian "political reptile house" may yet throw up even more surprises.