Elektron ünvana gələn spamdan necə qurtulmalı? mütəxəssislərin tövsiyələri
Elektron-poçtla saysız-hesabsız əlverişli alış-veriş etmək, şəbəkədə kiminləsə tanış olmaq və ya böyük məbləğdə pul qazanmaq təklifləri almaq spam göndərənlərin hücumundan başqa bir şey deyil. Düşünmək olar ki, elektron spamın bizi, demək olar ki, hər bir elektron resursda - "icq"da, müxtəlif forumlarda, çatlarda yaxalamasında pis heç nə yoxdur. Amma durmadan daxil olan elektron məktublar üzündən bizim qutumuz sadəcə müdafiəsiz hala düşür. Onun təmizlənməsi üçün daha çox vaxt getdiyindən və trafik pulsuz olmadığından isə danışmağa dəyməz.
Spam ona heç bir dəxli olmayan istifadəçinin e-mail ünvanından gəldikdə isə daha xoşagəlməz olur. Nəticədə, sadə internet istifadəçisi bu cür təkliflərin qaynağına çevrilir: "Forex: ABŞ dolları dəbə minir", "Nahara nə bişirməli", "Yaxşı potensiyanın sirləri", "Tanışlıq saytında yeni təkliflər", "Ən yaxşı pəhriz həbləri" və s. Adi internet istifadəçisi özü də bilmədən çox zəhlətökən birisinə çevrilir və özü haqqında elə də xoş təsəvvür yaratmır.
Bununla bağlı mütəxəssislər nə deyir? Sən demə, əgər istifadəçinin ünvanı necəsə spam göndəricisi siyahısına düşübsə, deməli, o, nə vaxtsa, uzun müddət olmasa da, hansısa bir çat və ya forumda olub. Başqa tərəfdən, əgər istifadəçinin elektron-poçtu spam göndərənlərin çox xoşuna gəlibsə, bu o deməkdir ki, poçt qutusu spamçıları öz ünvan bazasına buraxan hansısa sayt yiyəsinin resursunda qeydə alınıb.
Bir neçə poçt qutusu
Professional proqramçılar istifadəçilərə birdən çox e-poçt qutusuna malik olmağı məsləhət verirlər, şəxsi və işgüzar yazışmalar üçün isə öz informasiyalarını kənar şəxslərdən daha zəmanətli qoruyan ödənişli hostinqdə poçt sahibi olmağı tövsiyə edirlər.
Ödənişli qutunun üstünlüyü ondadır ki, xidmətin nümayəndəsi onun maneəsiz fəaliyyətini, texniki dəstəyi təmin edir və spam göndərənləri poçt ünvanlarına buraxmır (amma istifadəçinin özü də ehtiyatlı olmalıdır). Amma istisna deyil ki, poçt göndərişlərinə yazılmış qutu sahibi onları almalıdır, bunun üçün də ona ayrıca qutu lazımdır. Belə qutunu pulsuz hostinqdə də yaratmaq olar, amma orada təhlükəsizlik tələbləri elə də sərt deyil.
Digər bir qutu isə müxtəlif forumlarda, saytlarda və çatlarda qeydiyyat üçün vacibdir. Bu ünvan istənilən kəsə verilə bilər və onu istənilən yerdə yazmaq olar. Əsası, onun üçün düzgün ad seçilsin ki, həddində ibtidai və seçim üçün asan olmasın; məsələn, elman03cola @ ... ünvanı elman@...- dan daha yaxşıdır. Xüsusi poçt proqramından istifadə etməklə bir neçə belə poçtun işinə nəzarət etmək mümkündür.
Əgər qutu spamla dolubsa
Əgər istifadəçinin poçt qutusu spamla dolubsa və əvvəlki məsləhətlər artıq gecdirsə, onda nə olsun? Birincisi, daxil olan məktub axınını, o cümlədən, şəxsi yazışma və məktubları da digər qutular arasında paylamaq lazımdır. Bunun üçünsə kompüterə poçt proqramı və paralel olan spam əleyhinə süzgəc yükləməlisiniz.
Bir müddət sonra o, poçt qutusu sahibinin tələblərinə uyğun olaraq "düzələcək" və onun qeydləri əsasında məktubları süzgəcdən keçirəcək - məlumatların spam olub-olmadığını müəyyənləşdirəcək. Amma bu halda trafik problem həll olunmamış qalır, çünki spamlar fəal yüklənəcək və istifadəçi bunu görə bilməyəcək.
Uyğun olaraq, poçt serverində məktubları başlıqları üzrə seçmək üsulu var. Bu süzgəc üsulu provayderin poçt serverində "mövzu"ya baxmaq və istifadəçi süzgəcinin kökünə uyğun gəlməyən məktubları silmək imkanına malikdir.
Spam əleyhinə süzgəc yük-ləyərək, istifadəçi təhlükəsizlik və rahat iş üçün zəruri olan şəraiti seçib əlavə edə bilər. Amma təsadüfən mühüm bir e-poçtu əldən buraxmamaq üçün ən yaxşısı süzgəci bir qədər zəif etmək yaxşıdır.
Spama yox deyək!
İstifadəçi "ağ" və "qara" siyahılar tuta bilər. Spamgöndərənlər daim ünvanlarını dəyişirlər və digər "qara siyahı"ların effektivliyinə şübhə yaranarsa, onda "ağ" siyahılar təsadüfi vacib məktubların ləğv olunmamasında yardımçı ola bilər. Spam məsələsi həddindən vacib problemdir! O, getdickə artır. Bir sıra ölkələrdə qanunvericilik aşkar edilmiş spam-göndərənlərə qarşı cinayət işi də qaldırmağa imkan verir.
Eyni zamanda, istifadəçinin özü də onlara zərər vura bilər, bunun üçün ən azından, onların yaydığı istinadları açmamaq və onların məktublarına cavab verməmək lazımdır. Onların yaydığı ünvanlara daxil olmaqla onlara gəlir gətirməyin, özü də onlar bunu gecə-gündüz arzulayırlar. Əks halda, poçt qutusu dərhal spam üçün effektiv olacaq və onda hər cür virus doğrudan da rahat yaşamağa imkan verməyəcəklər.
Əgər istifadəçiyə mütəmadi olaraq hansısa məhsulu və ya layihəni reklam edən spam gəlirsə, onda istifadəçi bu layihənin direksiyasına şikayət edə bilər və spamgöndərənin IP ünvanını müəyyən edərək, ondan internet-provayderə şikayət edə bilər. Bir sözlə, əgər istifadəçinin durumla razılaşmaq fikri yoxdursa, onda spama sərt müharibə elan etməlidir.

How to get rid of email spam? experts' advice
Receiving e-mail suggestions to make countless bargains, get to know someone on the web or earn a large sum of money is nothing other than a spam attack. It would seem that there is no harm in the fact that email spam attacks us virtually on every electronic resource - icq, various forums and chat rooms. In the face of endless incoming e-mails, our inbox is simply helpless, not to mention the fact that it takes more and more time to clean it, and the traffic is not free.
It is very frustrating when spam comes directly from a user's email when he has absolutely nothing to do with it. As a result, an ordinary Internet user becomes a source of proposals like: "Forex: Fashion for the US dollar", "What to cook for dinner", "secrets of good potency", "new arrivals on the dating site", "best diet pills", etc . Unbeknown to himself, an email user becomes an annoyance and not a very pleasant reminder of himself.
What do experts say on this subject? It turns out that if a user's address somehow gets on a spam list, this means that he has been in a chat or forum, even if not for a very long time. But on the other hand, if a user's email is much loved by spammers, this means that the mailbox is registered on the website of an unscrupulous owner who allows spammers to access his address databases.
Mailbox and not just one
Professional programmers advise users to have several email boxes, but for personal and business correspondence, it is desirable to have an email address on a paid hosting for more guaranteed protection of his information from outsiders.
The advantages of a paid mailbox lie in the fact that the representative is responsible for its smooth operation, provides technical support and does not share email addresses with spammers (assuming that the user himself is also careful). However, it is possible that the owner of an electronic inbox who subscribes to mailing lists needs to receive them, and therefore, for this purpose he needs to have a separate mailbox. This e-mail can be created on a free hosting, as security requirements in this case are not so stringent.
Another mailbox is required for registration on various forums, websites and chat rooms. This address can be given to anyone you like and written wherever you want. The main thing is to choose the right name for it so that it is not too primitive and easy to pick up. For example, elman03cola@... is better than elman@... The work of several mailboxes can be controlled with the help of special mail programmes.
If your inbox is full of spam
What if a user's mailbox is full and overflowing with spam and the aforesaid advice came too late? First, you need to distribute the flow of incoming messages to other mailboxes, including personal correspondence and mailings. To do this, you need to install an email programme and in parallel, an anti-spam filter on your computer. After a while, it will become "adjusted" to the requirements of the mailbox owner and filter messages based on his notes: what mail is spam and what is not spam. But the problem of traffic in this case remains unsolved, because spam will continue to load actively - it is just that the user will not see it. Consequently, there is a way to filter them out by the titles of letters directly on the mail server. This method of filtering provides the ability to view "themes" on the mail provider's server and delete the ones that do not meet the settings of the user's filter.
Installing an anti-spam filter, the user can select and add the required number of conditions necessary for security and peace of mind. But in order not to accidentally miss an important email, it is best to make the filtering conditions slightly looser.
No to spam!
The user can make personal "black" and "white" lists. If the efficiency of "black" lists is doubtful (because spammers constantly change their addresses), the "white" lists will help you not to accidentally delete an important letter.
The problem of spam is very acute! And there is more and more of it. In some countries, the law makes it possible to jail out-and-out spammers.
At the same time, the user can annoy them at least by not clicking on the links they attach and not responding to their messages. Do not help them make money with your clicks, especially as they dream about it day and night. Otherwise, the mailbox will immediately become effective for spam, and these original viruses will certainly not let you live a quiet life.
If a user regularly receives spam advertising a product or project, he can send a letter of complaint to the management of the project, or to figure out the spammer's IP-address and complain to the Internet provider about him. The spammers will be guaranteed some trouble. In short, if the user does not wish to resign himself to the situation, he should declare a decisive war on spam.