Reytinq agentliklərinin fikrincə, Azərbaycanın bank sektoru dünya böhranından sonra yavaş-yavaş bərpa olunur
Azərbaycan bank sektoru dünya iqtisadi böhranını inamla başa vurdu və bərpa olmağı bacardı, amma müəyyən problemlər və risklər hələ də qalmaqdadır. Bu nəticəyə beynəlxalq reytinq agentliyi "Fitch Ratings"in martın sonunda açıqlanmış hesabatını hazırlayan ekspertlər də gəliblər.
Ekspertlər sanırlar ki, dünya maliyyə böhranının tüğyan etdiyi dövrlərlə müqayisədə, Azərbaycan banklarında kredit qabiliyyətinin göstəriciləri sabitləşib və hazırda da yüksək olan neft qiymətləri sektorda aktivlərin keyfiyyətini və likvidliyi dəstəkləyir. Amma eyni zamanda kreditlərin qiymətsizləşdirilməsi səviyyəsi böhrandanəvvəlki yüksək templərdən sonra nəzərəçarpacaq qalır. Problemli kreditlər üzrə vəsaitlərin geri qaytarılması isə zəif korporativ idarəetmə və korporativ sektorda zəif şəffaflıq üzündən, həmçinin, əmlak bazarında əvvəlki kimi mürəkkəb durum ucbatından çətin olaraq qalmaqdadır.
"Gəlirliliyin məhdud olması və bir çox hallarda zəif kapitallaşma bankların zərərləri absorbsiya etmək imkanını məhdudlaşdırır, bank sistemi isə neftin qiymətinin hər hansı önəmli mənfi dəyişməsi səbəbindən, yüksək səviyyədə risk asılılğında qalmaqdadır", - deyə agentlikdə sanırlar.
Ümumiyətlə, bank sistemində problemlərin olması Azərbaycan üçün də yad deyil: burada etiraf edirlər ki, bu sektor hələ də Azərbaycan iqtisadiyyatının lokomotivinə çevrilə bilməyib.
Reytinq mövqeyi
Qeyd edək ki, elə ilk başdan reytinq agentlikləri Mərkəzi Bankın (AMB) və digər yerli bankların dünya böhranı şəraitində davranışını müsbət qiymətləndiriblər. O cümlədən, "S&P" böhran dövründə AMB-nin siyasətini "ölçülmüş və tədbirli" adlandırıb. "Azərbaycanın bank sistemi böhranı yetərincə sakit başa vurub. Hətta çox iri bankların öz öhdəliklərinə görə defolt vəiyyətinə düşdüyü Rusiya, Qazaxıstan və Ukraynadan fərqli olaraq, Azərbaycanda müflislik qeydə alınmayıb", - deyə agentliyin aparıcı analitiki Viktor Nikolski bildirib.
Bununla belə, təlatümlərsiz də əlbəttə ki, ötüşülmədi və onlar müəyyən dərəcədə əvvəlki kimi, yenə də bütövlükdə sektorun inkişafına təsir edir. Xüsusi problem kimi vaxtıkeçmiş borcları göstərmək olar. Belə ki, "Fitch" reytinq verdiyi bankların göstəricilərinin araşdırılmasına əsaslanaraq qeyd edir ki, problemli (vaxtı 90 gündən çox keçmiş) kreditlər göstəricisi 2011-ci ilin sonunda yüksək - 14% səviyyəsində sabitləşib. Amma struktur dəyişdirilmiş və vaxtı uzadılmış kreditlərin 11% təşkil etməsi kreditlərin qiymətdən düşməsinin sonrakı etirafı üçün potensialın olmasını göstərir. Əməliyyat mühitinin çatışmazlıqları ilə yanaşı, aktivlərin keyfiyyətinə çox vaxt banklarda kreditlərin verilməsinin zəif standartları da təsir göstərir. Kiçik və orta biznes, fiziki şəxslər sahəsində borc-götürənlər uğrunda rəqabətin güclənməsi də bu seqmentdə sərtliyi daha az olan anderraytinq standartlarının qəbulu risqini də yaradır.
Agentlik qeyd edir ki, kapitalın gəlir hesabına zəif generasiyası böyük ehtimalla daha zəif artım, daha əvvəlki dövrlərdə verilmiş kreditlərin qiymətdən düşməsinin daha sonrakı etirafı, rəqabətin gücləndirilməsi fonunda, həmçinin, bankların çoxunun məhdud miqyasının və yüksək xərc bazasının olmasının nəzərə alınması ilə davam edəcək. Kapitalın gəlir hesabına zəif generasiyasının sübutu kimi, 2011-ci ildə sektorda aktivlərin rentabelliyinin, orta hesabla, 1% səviyyəsində olmasını göstərmək olar.
"Fitch"in proqnozlarına görə, əgər mənfi xarici təlatümlər olmasa, ölkənin bank sistemi zəif bərpasını davam etdirəcək. Bu isə bütünlükdə müxtəlif depozitlər bazasının yüksək artımı hesabına əlverişli likvidliklə dəstəklənəcək. Bu zaman agentlik tərəfindən reytinq verilən Azərbaycan banklarının dayanıqlıq reytinqi hazırda "b" kateqoriyasında və ya aşağı səviyyədədir, həmçinin, "Fitch" ortamüddətli perspektivdə hansısa bir önəmli yüksəliş gözləmir.
Başqa bir reytinq agentliyi - "Moody's" isə ölkənin kredit bazarında Azərbaycanın özəl bank bölməsinin payının artmasını müsbət qiymətləndirir. "Ölkənin özəl banklarının payına düşən kredit qoyuluşlarının həcmi 2010-cu ildəki 55% göstəricidən 2011-ci ildə 64%-ə qalxıb. Bu, özəl bank sektoru üçün müsbət meyildir", - deyə agentlikdən bildiriblər. Ölkənin özəl bölməsində əməliyyat miqyasının artması bu bankları gücləndirib və onların yeni müştərilər cəlb etməsinə imkan yaradıb. Bu isə onların maliyyə göstəricilərini, o cümlədən, rentabellik və effektivlik göstəricilərini yaxşılaşdırıb. Belə ki, 2010-cu ildə vergitutmadan öncəki bank gəlirlərinin 54%-i Azərbaycanın özəl banklarının payına düşdüyü halda, bu, 2011-ci ildə 63%-ə qalxıb. Başqa sözlərlə, bu iqtisadiyyat bölməsinin keyfiyyətli artımı üçün hələ də nəzərəçarpacaq problemlərin olmasına baxmayaraq, reytinq agentlikləri Azərbaycanın bank sektorunun inkişafında müsbət irəliləmələri görürlər.
Yaxşı nədir, pis nədir?
Ümumiyyətlə, əvvəlcə deyildiyi kimi, müəyyən pis məqamların olmasını Azərbaycanda da inkar etmirlər. Bu yaxınlarda ölkənin Prezident Administrasiyasının iqtisadi siyasət məsələləri üzrə müşaviri Vahid Axundov bildirib ki, bank sektoru hələ də Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün lokomotiv rolunu oynamır. "Bank sektoru hələ ki iqtisadiyyatın lokomotivi ola bilməyib, bu gün müşahidə edilən iqtisadi fəallıq isə əsasən, büdcə vəsaitləri hesabına dəstəklənir. Bank kreditləri bahalı və qısamüddətlidir", - deyə o vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, bu problemlərin aradan qaldırılması üçün əlverişli biznes mühitinin yaradılması vacibdir, irimiqyaslı və hərtərəfli dəyişikliklər aparılmalıdır.
"Maliyyə bölməsinin əsas tapşırıqları sırasına dövlət vəsaitlərinin effektiv məqsədli istifadəsi, dövlət büdcəsindən maliyyələşdirilən investisiya layihələrinin ciddi ekspertizası, bu proseslərdə şəffaflığın təmin edilməsi, neft büdcəsində kəsirin azaldılması və inflyasiyanın optimal çərçivədə saxlanılmasıdır", - deyə V.Axundov vurğulayır.
Qeyd edək ki, keçən il büdcə vəsaitləri hesabına ölkə iqtisadiyatına 5038,5 mln manat yatırılıb (artım 52,8% olub), bank kreditləri hesabına isə yatırımlar 897 mln manat təşkil edib (artım 37,5%) təşkil edib.
Bank bölməsində durumun yaxşılaşdırılmasının daha bir aləti isə banklararası kredit bazarının inkişafı və dəstəklənməsi, o cümlədən, xarici şoklardan qorunmasıdır. Bakı Banklararası Valyuta Birjası (BBVB) rəhbərinin müşaviri Zahid Məmmədov hesab edir ki, banklararası kreditlər yetərincə iri həcmlərdə vəsait cəlbi üçün unikal alətdir, çünki bu bazarda likvidliyin təmin edilməsi məsələsi daha təbii yolla həll edilir. Bir qayda olaraq, banklararası kredit bazarının funksiyası bankların likvidliyinin tənzimlənməsidir.
Bununla yanaşı, problemlərin olmasına baxmayaraq, ekspertlər əmindirlər ki, dünya iqtisadi böhranının ikinici dalğası Azərbaycanın bank sektoruna ciddi təsir göstərməyəcək. Əsas səbəb yenə də yerli bankların qlobal bazara zəif inteqrasiyası ilə bağlıdır, buna görə də böhran yaranarkən güclü risk idxalının yaranması gözlənilmir. Bundan başqa, Azərbaycan Bank Tədris Mərkəzinin başçısı Cavanşir Abdullayevin fikrincə, sektorun AMB kimi çevik və institusionallaşdırılmış tənzimləyicisi var. "Həm bankların, həm də tənzimləyicilərin böhran durumlarının idarəedilməsi ilə bağlı təcrübəsi mövcuddur. Bundan əlavə, ölkədə bütün bankların aktivlərindən üç dəfə artıq ehtiyat var ki, bu da sektoru müdafiə etmək üçün yetərlidir", - deyə C.Abdullayev bildirib. O əmindir ki, Azərbaycanın bank sektoru sabitdir, onda böyük təlatümlər müşahidə edilmir və "sürprizlər" gözlənilmir.
Belə çıxır ki, mövcud problemlər müəyyən mənada xarici risklər barədə xəbərdarlıq etməklə, bütünlükdə ölkənin bank sektorunun işinə yarayıb. Amma istənilən halda, dövlət müşaviri V.Axundovun bildirdiyinə görə, qlobal böhran bir daha aydın göstərdi ki, balanslaşdırılmış sosial-iqtisadi inkişaf prosesinin bütün cəhətlərinə yenidən baxılmalıdır və əvvəllər aksiom sayılan bir sıra konsepsiyaların sübut edilməsinin vacibliyi yaranır.
"Optimal münasibətlər və optimal trayektoriyalar statik xarakterli deyil, onlar zamanın tələbinə uyğun olaraq daim dəyişir və yeni xüsusiyyətlər qazanır. Bunu qlobal maliyyə böhranı da bir daha təsdiq edib. Məsələn, bank sektorunun statusu və münasibətləri, borc öhdəlikləri bazarı, dövlətin sosial-iqtisadi proseslərə müdaxiləsi rejimi və başqa məsələlər bu gün kəskin müzakirələrin predmetidir və yenidən qiymətləndirilir. Bu, öz növbəsində, iqtisadi siyasətin dəyişməsinə və yeni funksional, institusional və başqa struktur dəyişikliklərinə gətirəcək", - deyə V. Axundov bildirib.
Başqa sözlə, bu gün bank sektorunda olan problemlər qlobal dəyişikliklər və çağırışlar fo-nunda və xarici risklər nəzərə alınmaqla tənzimlənnməlidir. Və burada yalnız bazar tənzimləyicisi ilə deyil, həmçinin, araşdır-maçılar, nəzəriyyəçi alimlər və xarici ekspertlər ilə birlikdə iş aparılmalıdır.

According to rating agencies, the banking sector of Azerbaijan is slowly recovering from the global crisis
Azerbaijan's banking sector confidently lived through the global economic crisis and managed to recover, but there are still some problems and risks. This is the conclusion of the authors of a report by the international rating agency Fitch Ratings announced in late March.
Experts believe that the credit indicators of Azerbaijani banks have stabilized with respect to the height of the global financial crisis, and the current high oil prices maintain asset quality and liquidity in the sector. But at the same time, levels of loan impairment remain significant after the high rates of the pre-crisis growth, and the refund for problem loans is hampered by weak corporate governance and transparency in the corporate sector, as well as the continuing difficult situation on the market.
"The limited profitability and in many cases, moderate capitalization constrain the ability of banks to absorb losses, and the banking system remains highly exposed to the risk of some significant adverse changes in the price of oil," the agency says.
However, the presence of problems in the banking sector is well known in Azerbaijan: it recognizes that this sector is still unable to become the locomotive of Azerbaijan's economy ...
Rating opinions
Originally, rating agencies praised the behaviour of the Central Bank of Azerbaijan and the local banks amid the global crisis, and S & P called the policy of the CBA during the crisis "balanced and prudent". "The banking system of Azerbaijan survived the crisis quite easily. Unlike Russia, Kazakhstan and Ukraine, where even very large banks found themselves on the verge of default on their obligations, there were no bankruptcies in Azerbaijan," the agency's leading analyst Viktor Nikolskiy emphasized.
However, there were also shocks, of course, and to some extent, they still influence the development of the sector as a whole. A particular problem is overdue loans. For example, Fitch, based on studies of data from rated banks, says that the rate of problem loans (overdue by 90 days) stabilized at a high level of 14 per cent at the end of 2011. However, restructured loans and prolonged loans, which comprise no less than 11 per cent, indicate a potential for further recognition of loan impairment. In addition to the deficiencies in the operating environment, asset quality is also adversely affected by weak credit standards in banks. Increased competition for borrowers in small and medium-sized businesses and individuals also carries a risk of less stringent underwriting standards in this segment.
The agency notes that the weak internal capital generation through earnings (as evidenced by the profitability of assets in the sector at an average of 1 per cent in 2011) is likely to continue against the background of more moderate growth, further recognition of the impairment of loans issued in previous periods, increasing competition, and given the limited scale and high cost base of many banks.
According to Fitch forecasts, unless there are negative external shocks, the country's banking system will continue to recover slowly, which will be supported in general by comfortable liquidity due to the rapid growth in the base of retail deposits. In this case, the rating of the stability of Azerbaijani banks rated by the agency is currently in the "b" category or below, and Fitch does not expect any significant increases in the medium term.
Another rating agency, Moody's, commended in its report the increase in the share of Azerbaijan's private banking sector on the credit market. "The share of credit investments in the country's private banks increased to 64 per cent of the market in 2011 from 55 per cent in 2010. This is a positive trend for the private banking sector," the agency says. Scaling up operations in the country's private sector strengthened these banks and allowed them to attract new customers, improving their financial performance as a result, including profitability and efficiency. Thus, the share of private banks in Azerbaijan was 63 per cent of the total banking profit before tax in 2011, compared to 54 per cent in 2010.
In other words, the rating agencies also recognize positive developments in the banking sector of Azerbaijan and significant problems that hinder a qualitative growth in this sector of the economy.
What is good and what is bad?
However, as has already been mentioned, the latter is not denied in Azerbaijan either. For example, the state adviser on economic policy at the presidential administration, Vahid Axundov, said in a speech recently that Azerbaijan's banking sector is not yet the locomotive of the country's economy. "The banking sector has not yet been able to become the locomotive of the economy, and the economic activity observed today is mainly maintained by the budget. Bank loans are expensive and short-term," he said. According to him, to resolve these problems, it is necessary to create an attractive business environment and conduct large-scale and comprehensive changes. "The main challenges in the financial sector are effectively targeted use of public funds, serious examination of investment projects financed from the state budget, ensuring transparency in these processes, reduction of the non-oil budget deficit and keeping inflation within an optimal framework," Axundov says.
In the past year, 5,038.5 million manats were invested in the country's economy from budget funds (an increase of 52.8 per cent) and 897 million manats - from bank loans (an increase of 37.5 per cent).
Another tool to improve the situation in the banking sector could be the maintenance and development of the interbank credit market, including protection against external shocks. The advisor to the manager of the Baku Interbank Currency Exchange (BBVB), Zahid Mammadov, believes that the market for interbank loans is a unique tool for rapid resource mobilization in large quantities, which is why the problem of liquidity on this market is solved in the most natural way. As a rule, the main function of the interbank lending market is the regulation of bank liquidity.
However, despite the presence of problems, experts believe that a second wave of the global economic crisis will not have a major impact on the banking sector of Azerbaijan. The main reason is still the weak integration of local banks in the global market, which is why if there is a crisis, no strong import of risk is expected. In addition, according to the head of the Azerbaijan Bank Training Centre (ABTC), Cavansir Abdullayev, the sector has such a flexible and institutionalized regulator as the CBA. "Both the banks and the regulator have experience in crisis management. In addition, the country has reserves that exceed the size of the assets of all banks by three times, which will be sufficient to protect the sector," said Abdullayev. He is confident that the banking sector of Azerbaijan is stable, no large upheavals are observed in it and no "surprises" are expected.
It turns out that the existing problems to some extent play into the hands of the country's banking sector as a whole, helping to prevent external risks. Though, this way or another, as state adviser Axundov rightly pointed out, the global crisis once again made it clear that all aspects of balanced socioeconomic development should be reviewed, and there is a need to prove some of the concepts that were previously considered to be axioms.
"Optimal relationships and optimal trajectories are not static, they are constantly changing, and in accordance with the requirements of time, they take on new quality. This was once again confirmed by the global financial crisis. For example, the status and relations of the banking sector, the debt market, state intervention in socioeconomic processes and other issues are now the subject of sharp debate and are being re-assessed. This, in turn, will lead to changes in economic policy and new functional, institutional and other structural changes," Axundov said.
That's to say the problems existing in the banking sector today should also be resolved against the background of global changes and challenges and taking into account external risks. Here, not only the regulator of the market and its participants, but also researchers, scientists, theorists and foreign experts need to work together.