Reytinq agentliklərinin fikrincə, Azərbaycanın bank sektoru dünya böhranından sonra yavaş-yavaş bərpa olunur
Azərbaycan bank sektoru dünya iqtisadi böhranını inamla başa vurdu və bərpa olmağı bacardı, amma müəyyən problemlər və risklər hələ də qalmaqdadır. Bu nəticəyə beynəlxalq reytinq agentliyi "Fitch Ratings"in martın sonunda açıqlanmış hesabatını hazırlayan ekspertlər də gəliblər.
Ekspertlər sanırlar ki, dünya maliyyə böhranının tüğyan etdiyi dövrlərlə müqayisədə, Azərbaycan banklarında kredit qabiliyyətinin göstəriciləri sabitləşib və hazırda da yüksək olan neft qiymətləri sektorda aktivlərin keyfiyyətini və likvidliyi dəstəkləyir. Amma eyni zamanda kreditlərin qiymətsizləşdirilməsi səviyyəsi böhrandanəvvəlki yüksək templərdən sonra nəzərəçarpacaq qalır. Problemli kreditlər üzrə vəsaitlərin geri qaytarılması isə zəif korporativ idarəetmə və korporativ sektorda zəif şəffaflıq üzündən, həmçinin, əmlak bazarında əvvəlki kimi mürəkkəb durum ucbatından çətin olaraq qalmaqdadır.
"Gəlirliliyin məhdud olması və bir çox hallarda zəif kapitallaşma bankların zərərləri absorbsiya etmək imkanını məhdudlaşdırır, bank sistemi isə neftin qiymətinin hər hansı önəmli mənfi dəyişməsi səbəbindən, yüksək səviyyədə risk asılılğında qalmaqdadır", - deyə agentlikdə sanırlar.
Ümumiyətlə, bank sistemində problemlərin olması Azərbaycan üçün də yad deyil: burada etiraf edirlər ki, bu sektor hələ də Azərbaycan iqtisadiyyatının lokomotivinə çevrilə bilməyib.
Reytinq mövqeyi
Qeyd edək ki, elə ilk başdan reytinq agentlikləri Mərkəzi Bankın (AMB) və digər yerli bankların dünya böhranı şəraitində davranışını müsbət qiymətləndiriblər. O cümlədən, "S&P" böhran dövründə AMB-nin siyasətini "ölçülmüş və tədbirli" adlandırıb. "Azərbaycanın bank sistemi böhranı yetərincə sakit başa vurub. Hətta çox iri bankların öz öhdəliklərinə görə defolt vəiyyətinə düşdüyü Rusiya, Qazaxıstan və Ukraynadan fərqli olaraq, Azərbaycanda müflislik qeydə alınmayıb", - deyə agentliyin aparıcı analitiki Viktor Nikolski bildirib.
Bununla belə, təlatümlərsiz də əlbəttə ki, ötüşülmədi və onlar müəyyən dərəcədə əvvəlki kimi, yenə də bütövlükdə sektorun inkişafına təsir edir. Xüsusi problem kimi vaxtıkeçmiş borcları göstərmək olar. Belə ki, "Fitch" reytinq verdiyi bankların göstəricilərinin araşdırılmasına əsaslanaraq qeyd edir ki, problemli (vaxtı 90 gündən çox keçmiş) kreditlər göstəricisi 2011-ci ilin sonunda yüksək - 14% səviyyəsində sabitləşib. Amma struktur dəyişdirilmiş və vaxtı uzadılmış kreditlərin 11% təşkil etməsi kreditlərin qiymətdən düşməsinin sonrakı etirafı üçün potensialın olmasını göstərir. Əməliyyat mühitinin çatışmazlıqları ilə yanaşı, aktivlərin keyfiyyətinə çox vaxt banklarda kreditlərin verilməsinin zəif standartları da təsir göstərir. Kiçik və orta biznes, fiziki şəxslər sahəsində borc-götürənlər uğrunda rəqabətin güclənməsi də bu seqmentdə sərtliyi daha az olan anderraytinq standartlarının qəbulu risqini də yaradır.
Agentlik qeyd edir ki, kapitalın gəlir hesabına zəif generasiyası böyük ehtimalla daha zəif artım, daha əvvəlki dövrlərdə verilmiş kreditlərin qiymətdən düşməsinin daha sonrakı etirafı, rəqabətin gücləndirilməsi fonunda, həmçinin, bankların çoxunun məhdud miqyasının və yüksək xərc bazasının olmasının nəzərə alınması ilə davam edəcək. Kapitalın gəlir hesabına zəif generasiyasının sübutu kimi, 2011-ci ildə sektorda aktivlərin rentabelliyinin, orta hesabla, 1% səviyyəsində olmasını göstərmək olar.
"Fitch"in proqnozlarına görə, əgər mənfi xarici təlatümlər olmasa, ölkənin bank sistemi zəif bərpasını davam etdirəcək. Bu isə bütünlükdə müxtəlif depozitlər bazasının yüksək artımı hesabına əlverişli likvidliklə dəstəklənəcək. Bu zaman agentlik tərəfindən reytinq verilən Azərbaycan banklarının dayanıqlıq reytinqi hazırda "b" kateqoriyasında və ya aşağı səviyyədədir, həmçinin, "Fitch" ortamüddətli perspektivdə hansısa bir önəmli yüksəliş gözləmir.
Başqa bir reytinq agentliyi - "Moody's" isə ölkənin kredit bazarında Azərbaycanın özəl bank bölməsinin payının artmasını müsbət qiymətləndirir. "Ölkənin özəl banklarının payına düşən kredit qoyuluşlarının həcmi 2010-cu ildəki 55% göstəricidən 2011-ci ildə 64%-ə qalxıb. Bu, özəl bank sektoru üçün müsbət meyildir", - deyə agentlikdən bildiriblər. Ölkənin özəl bölməsində əməliyyat miqyasının artması bu bankları gücləndirib və onların yeni müştərilər cəlb etməsinə imkan yaradıb. Bu isə onların maliyyə göstəricilərini, o cümlədən, rentabellik və effektivlik göstəricilərini yaxşılaşdırıb. Belə ki, 2010-cu ildə vergitutmadan öncəki bank gəlirlərinin 54%-i Azərbaycanın özəl banklarının payına düşdüyü halda, bu, 2011-ci ildə 63%-ə qalxıb. Başqa sözlərlə, bu iqtisadiyyat bölməsinin keyfiyyətli artımı üçün hələ də nəzərəçarpacaq problemlərin olmasına baxmayaraq, reytinq agentlikləri Azərbaycanın bank sektorunun inkişafında müsbət irəliləmələri görürlər.
Yaxşı nədir, pis nədir?
Ümumiyyətlə, əvvəlcə deyildiyi kimi, müəyyən pis məqamların olmasını Azərbaycanda da inkar etmirlər. Bu yaxınlarda ölkənin Prezident Administrasiyasının iqtisadi siyasət məsələləri üzrə müşaviri Vahid Axundov bildirib ki, bank sektoru hələ də Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün lokomotiv rolunu oynamır. "Bank sektoru hələ ki iqtisadiyyatın lokomotivi ola bilməyib, bu gün müşahidə edilən iqtisadi fəallıq isə əsasən, büdcə vəsaitləri hesabına dəstəklənir. Bank kreditləri bahalı və qısamüddətlidir", - deyə o vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, bu problemlərin aradan qaldırılması üçün əlverişli biznes mühitinin yaradılması vacibdir, irimiqyaslı və hərtərəfli dəyişikliklər aparılmalıdır.
"Maliyyə bölməsinin əsas tapşırıqları sırasına dövlət vəsaitlərinin effektiv məqsədli istifadəsi, dövlət büdcəsindən maliyyələşdirilən investisiya layihələrinin ciddi ekspertizası, bu proseslərdə şəffaflığın təmin edilməsi, neft büdcəsində kəsirin azaldılması və inflyasiyanın optimal çərçivədə saxlanılmasıdır", - deyə V.Axundov vurğulayır.
Qeyd edək ki, keçən il büdcə vəsaitləri hesabına ölkə iqtisadiyatına 5038,5 mln manat yatırılıb (artım 52,8% olub), bank kreditləri hesabına isə yatırımlar 897 mln manat təşkil edib (artım 37,5%) təşkil edib.
Bank bölməsində durumun yaxşılaşdırılmasının daha bir aləti isə banklararası kredit bazarının inkişafı və dəstəklənməsi, o cümlədən, xarici şoklardan qorunmasıdır. Bakı Banklararası Valyuta Birjası (BBVB) rəhbərinin müşaviri Zahid Məmmədov hesab edir ki, banklararası kreditlər yetərincə iri həcmlərdə vəsait cəlbi üçün unikal alətdir, çünki bu bazarda likvidliyin təmin edilməsi məsələsi daha təbii yolla həll edilir. Bir qayda olaraq, banklararası kredit bazarının funksiyası bankların likvidliyinin tənzimlənməsidir.
Bununla yanaşı, problemlərin olmasına baxmayaraq, ekspertlər əmindirlər ki, dünya iqtisadi böhranının ikinici dalğası Azərbaycanın bank sektoruna ciddi təsir göstərməyəcək. Əsas səbəb yenə də yerli bankların qlobal bazara zəif inteqrasiyası ilə bağlıdır, buna görə də böhran yaranarkən güclü risk idxalının yaranması gözlənilmir. Bundan başqa, Azərbaycan Bank Tədris Mərkəzinin başçısı Cavanşir Abdullayevin fikrincə, sektorun AMB kimi çevik və institusionallaşdırılmış tənzimləyicisi var. "Həm bankların, həm də tənzimləyicilərin böhran durumlarının idarəedilməsi ilə bağlı təcrübəsi mövcuddur. Bundan əlavə, ölkədə bütün bankların aktivlərindən üç dəfə artıq ehtiyat var ki, bu da sektoru müdafiə etmək üçün yetərlidir", - deyə C.Abdullayev bildirib. O əmindir ki, Azərbaycanın bank sektoru sabitdir, onda böyük təlatümlər müşahidə edilmir və "sürprizlər" gözlənilmir.
Belə çıxır ki, mövcud problemlər müəyyən mənada xarici risklər barədə xəbərdarlıq etməklə, bütünlükdə ölkənin bank sektorunun işinə yarayıb. Amma istənilən halda, dövlət müşaviri V.Axundovun bildirdiyinə görə, qlobal böhran bir daha aydın göstərdi ki, balanslaşdırılmış sosial-iqtisadi inkişaf prosesinin bütün cəhətlərinə yenidən baxılmalıdır və əvvəllər aksiom sayılan bir sıra konsepsiyaların sübut edilməsinin vacibliyi yaranır.
"Optimal münasibətlər və optimal trayektoriyalar statik xarakterli deyil, onlar zamanın tələbinə uyğun olaraq daim dəyişir və yeni xüsusiyyətlər qazanır. Bunu qlobal maliyyə böhranı da bir daha təsdiq edib. Məsələn, bank sektorunun statusu və münasibətləri, borc öhdəlikləri bazarı, dövlətin sosial-iqtisadi proseslərə müdaxiləsi rejimi və başqa məsələlər bu gün kəskin müzakirələrin predmetidir və yenidən qiymətləndirilir. Bu, öz növbəsində, iqtisadi siyasətin dəyişməsinə və yeni funksional, institusional və başqa struktur dəyişikliklərinə gətirəcək", - deyə V. Axundov bildirib.
Başqa sözlə, bu gün bank sektorunda olan problemlər qlobal dəyişikliklər və çağırışlar fo-nunda və xarici risklər nəzərə alınmaqla tənzimlənnməlidir. Və burada yalnız bazar tənzimləyicisi ilə deyil, həmçinin, araşdır-maçılar, nəzəriyyəçi alimlər və xarici ekspertlər ilə birlikdə iş aparılmalıdır.

По мнению рейтинговых агентств, банковский сектор Азербайджана медленно восстанавливается после мирового кризиса
Азербайджанский банковский сектор уверенно пережил мировой экономический кризис и сумел восстановиться, но определенные проблемы и риски все еще имеют место быть. К такому выводу пришли и составители отчета международного рейтингового агентства Fitch Ratings, обнародованного в конце марта.
Эксперты считают, что показатели кредитоспособности азербайджанских банков стабилизировались относительно разгара мирового финансового кризиса, и высокие в настоящее время цены на нефть поддерживают качество активов и ликвидность в секторе. Но в то же время уровни обесценивания кредитов остаются значительными после высоких темпов докризисного роста, а возврат средств по проблемным кредитам затрудняется ввиду слабого корпоративного управления и прозрачности в корпоративном секторе, а также по-прежнему сложной ситуации на рынке недвижимости.
"Ограниченная прибыльность и во многих случаях умеренная капитализация сдерживают возможности банков абсорбировать убытки, и банковская система остается в высокой степени подверженной риску каких-либо значительных негативных изменений цен на нефть", - считают в агентстве.
Впрочем, наличие проблем в банковской сфере известно и в Азербайджане: здесь признают, что данный сектор все еще не смог стать локомотивом азербайджанской экономики…
Рейтинговое мнение
Отметим, что изначально рейтинговые агентства положительно оценивали поведение Центробанка Азербайджана и местных банков в условиях мирового кризиса, S&P же, в частности, называло политику ЦБА в период кризиса "взвешенной и предусмотрительной". "Банковская система Азербайджана прошла кризис достаточно спокойно. В отличие от России, Казахстана и Украины, где даже очень крупные банки оказывались в состоянии дефолта по своим обязательствам, в Азербайджане банкротств не было", - подчеркивал ведущий аналитик агентства Виктор Никольский.
Вместе с тем без потрясений, конечно, не обошлось, и они по-прежнему в определенной степени влияют на развитие сектора в целом. Особая проблема - просроченные кредиты. Так,  Fitch, основываясь на исследования данных у рейтингуемых банков, отмечает, что показатель проблемных кредитов (с просрочкой 90 дней) стабилизировался на высоком уровне 14% в конце 2011 года. Однако реструктурированные и пролонгированные кредиты, составляющие еще не менее 11%, свидетельствуют о наличии потенциала дальнейшего признания обесценивания кредитов. Помимо недостатков операционной среды на качество активов также негативно влияют зачастую слабые стандарты выдачи кредитов в банках. Усиление конкуренции за заемщиков в сфере малого и среднего бизнеса и физических лиц также несет в себе риск применения менее жестких стандартов андеррайтинга в этом сегменте.
Агентство отмечает, что слабое генерирование капитала за счет прибыли (о чем свидетельствует рентабельность активов в секторе в среднем на уровне 1% в 2011 году), вероятно, продолжится на фоне более умеренного роста, дальнейшего признания обесценивания по кредитам, выданным в прошлые периоды, усиления конкуренции, а также с учетом ограниченного масштаба и высокой базы затрат у многих банков.
По прогнозам Fitch, если не произойдет негативных внешних потрясений, банковская система страны продолжит медленное восстановление, которое будет поддерживаться в целом комфортной ликвидностью за счет быстрого роста базы розничных депозитов. При этом рейтинги устойчивости азербайджанских банков, рейтингуемых агентством, в настоящее время находятся в категории "b" или ниже, Fitch не ожидает каких-либо значительных повышений в среднесрочной перспективе.
Другое же рейтинговое агентство - Moody's в своем отчете позитивно оценивает увеличение доли частного банковского сектора Азербайджана на кредитном рынке страны. "Доля кредитных вложений, приходящихся на частные банки страны, увеличилась на рынке до 64% в 2011 году с 55% в 2010-м. Это положительная тенденция для частного банковского сектора", - считают в агентстве. Увеличение масштабов операций в частном секторе страны усилило эти банки и позволило им привлечь новых клиентов, улучшив в итоге их финансовые показатели, в том числе рентабельность и эффективность. Так, на долю частных банков в Азербайджане пришлось 63% от общего объема банковской прибыли до налогообложения в 2011 году по сравнению с 54% в 2010-м.
Другими словами, рейтинговые агентства признают и положительные сдвиги в развитии банковского сектора Азербайджана, и все еще наличие существенных проблем, препятствующих качественному росту этой сферы экономики.
Что такое хорошо, а что такое плохо?
Впрочем, как уже было сказано, последнее не отрицается и в Азербайджане. Так, недавно в одном из выступлений государственный советник по вопросам экономической политики
администрации президента страны Вахид Ахундов сказал, что банковский сектор Азербайджана пока не является локомотивом экономики страны. "Банковский сектор пока не смог стать локомотивом экономики, а наблюдаемая сегодня экономическая активность, в основном, сохраняется за счет бюджетных средств. Банковские кредиты являются дорогими и краткосрочными", - сказал он. По его словам, для устранения этих проблем необходимо создать привлекательную бизнес-среду, должны быть проведены крупномасштабные и всесторонние изменения. "Основными задачами в финансовом секторе являются эффективное целевое использование государственных средств, серьезная экспертиза инвестиционных проектов, финансируемых из госбюджета, обеспечение прозрачности в этих процессах, снижение дефицита ненефтяного бюджета и сохранение инфляции в оптимальных рамках", - считает В.Ахундов.
Отметим, что в прошлом году за счет бюджетных средств в экономику страны было инвестировано 5038,5 млн. манатов (при увеличении на 52,8%), банковских кредитов - 897 млн. манатов (при увеличении на 37,5%).
Еще одним инструментом улучшения ситуации в банковском секторе могли бы стать поддержание и развитие рынка межбанковских кредитов (МБК), в том числе и для защиты от внешних шоков. Как считает советник управляющего Бакинской межбанковской валютной биржей (BBVB) Захид Мамедов, рынок  МБК - уникальный инструмент для быстрого привлечения ресурсов в достаточно крупных объемах, поэтому задача обеспечения ликвидности решается на этом рынке наиболее естественным путем. Как правило, основной функцией рынка межбанковского кредитования является регулирование ликвидности банков.
Вместе с тем, несмотря на наличие проблем, эксперты уверены, что вторая волна мирового экономического кризиса не окажет серьезного влияния на банковский сектор Азербайджана. Основная причина по-прежнему заключается в слабой интеграции местных банков в глобальный рынок, в связи с чем при возникновении кризиса не ожидается сильного импорта риска. Кроме того, по мнению главы Азербайджанского банковского учебного центра (АБУЦ) Джаваншира Абдуллаева, у сектора имеется такой гибкий и институциализированный регулятор, как ЦБА. "Как у банков, так и у регулятора есть опыт по управлению кризисными ситуациями. Помимо этого у страны имеются резервы, в три раза превышающие размер активов всех банков, чего будет достаточно для защиты сектора", - сказал Дж.Абдуллаев. Он уверен в том, что банковский сектор Азербайджана является стабильным, больших волнений в нем не наблюдается и "сюрпризов" не ожидается.
Получается, что имеющиеся проблемы в некоторой степени играют на руку банковскому сектору страны в целом, помогая предупредить внешние риски.  Хотя, так или иначе, как справедливо заметил госсоветник  В.Ахундов, глобальный кризис еще раз ясно показал, что все аспекты процесса сбалансированного социально-экономического развития должны быть пересмотрены, и возникает необходимость в доказательстве некоторых концепций, которые раньше считались аксиомами.
"Оптимальные отношения и оптимальные траектории носят вовсе не статический характер, они постоянно меняются и, в соответствии с требованиями времени, принимают новое качество. Это еще раз подтвердил глобальный финансовый кризис. Например, статус и отношения банковского сектора, рынок долговых обязательств, режим вмешательства государства в социально-экономические процессы и другие вопросы сегодня являются предметом резких обсуждений и переоцениваются. Это, в свою очередь, приведет к изменению экономической политики и новым функциональным, институциональным и другим структурным изменениям", - сказал В.Ахундов.
То есть имеющиеся на сегодня проблемы банковского сектора также должны быть урегулированы на фоне глобальных перемен и вызовов и с учетом внешних рисков. И здесь необходима совместная работа не только регулятора рынка и его участников, но также и исследователей, ученых-теоретиков и зарубежных экспертов.