AŞIQ ƏLƏSGƏRİN GÖYÇƏSİ
Bu dünyanın çox illərini yola salmışdı. Gərdişi-dövranın hər üzünü görmüşdü. Aşiqliyi də vardı, aşıqlığı da. Hər ikisi fitrətdən bəxş olunmuşdu ona. Uzun illər neçə-neçə el şənliyi, toy məclisi onun sazı, sözü ilə yadda qalmışdı. İndi də hara gedirdisə, baxışlarda ehtiram, məhəbbət görürüdü. Ancaq qoca aşıq darıxırdı. Çünki Göyçə mahalından uzaq düşmüşdü. Dünyaya göz açdığı, adına, gözəlliyinə şeirlər, mahnılar qoşduğu o mahal deyildi bura. Yurdu talan edilmişdi Aşıq Ələsgərin...
Göyçə gölünün sahilləriboyu geniş ərazini əhatə edən, təbiətin bütün gözəlliklərindən pay alan o mahal yağıların əlində idi. Başı çox bəlalar çəkmişdi Aşıq Ələsgər yurdu Göyçənin. XIX əsrin əvvəllərində Rusiya çarlığına müharibə yolu ilə birləşdirilənədək İrəvan xanlığının, sonralar İrəvan quberniyasının tərkibində olmuşdu. İndi isə...
Sakinləri torpağa bağlı idi Göyçənin. Göyçəlilərin çörəyi Göyçənin geniş çöllərindən, bərəkətli torpağından çıxırdı. Əkinçiliklə, maldarlıqla, arıçılıqla, bağçılıqla, xalçaçılıqla, balıqçılıqla məşğul olurdular. Bir də o yurdun balaca uşağından, qocasınadək hər kəs saza, sözə vurğun idi. Ona görə də elə əzəldən “Aşıqlar yurdu Göyçə” deyirdilər adına.
Göyçə mahalının Ağkilsə kəndində yaşayan Alməmməd kişi də sazın, sözün qiymətini bilən adam idi. Şairliyi də vardı. Aşıqlar onun şeirlərini ustadnamə kimi oxuyurdular. Amma Alməmməd kişi ailəsini əkinçiliklə, dülgərliklə dolandırardı. Əkin-biçin işləri başa çatandan sonra Kəlbəcərin meşələrindən ağac gətirər, xış, boyunduruq, cəhrə, nəhrə, qaşıq, çömçə düzəldib satardı. Külfəti böyük idi: Ələsgər, Salah, Xəlil, Məhəmməd adlı dörd oğlu, Fatma və Qızxanım adlı iki qızı vardı. 8 nəfərlik ailə tək Alməmməd kişinin qazancı ilə ehtiyac içində, bir qarın ac, bir qarın tox dolandırdı. Uşaqlar böyüdükcə ailənin qayğıları da artırdı.
Ələsgər Alməmməd kişinin böyük oğlu, ilk övlad payı idi. O, 1821-ci ildə Novruz bayramı günü dünyaya gəlmişdi. Evin böyük uşağı olduğundan atasının da köməyinə birinci o çatdı. 14 yaşında Kərbəlayi Qurban adlı bir varlının evində nökərçilik eləməyə başladı. Mülayim, xoşrəftar adam idi Kərbəlayı Qurban. Ələsgər onun evində 4 il nökər oldu. İşgüzarlığı, mərifəti ilə o qədər hörmət qazandı ki, onu oğul gözündə görməyə başlayan Kərbəlayi Qurban: “Kaş Ələsgər bu evdən heç getməyəydi” - deyə düşündü.
Ələsgər isə... Bu evdə ürəyindən vurulmuş kimi gəzib-dolanırdı. Kərbəlayi Qurbanın qızı Səhnəbanı ilə bir-birlərinə sevdalanmışdılar. Gənclər kimsəyə açmasalar da, tezliklə bu məhəbbət dilə-ağıza düşdü. Bu xəbər Kərbəlayi Qurbana da çatdı. O, çox şad oldu. Ələsgərlə Səhnəbanı evləndirib oğlanı evində həmişəlik saxlamaq fikrinə düşdü.
Ancaq Kərbəlayı Qurbanın qardaşı Məhərrəm Səhnəbanını öz oğlu Mustafaya almaq niyyətdəydi. Çox varlı olduğuna görə mahalda adına "Pullu Məhərrəm" deyilən bu əzazil, rəhmsiz adam iki gəncin məhəbbətindən xəbər tutanda qəzəbləndi. Ələsgəri Kərbəlayı Qurbanın həyətindən qovdurdu. Səhnəbanını isə oğlu Mustafaya aldı.
Onda gördü ayrılığın sərt üzünü Ələsgər. Sevgilisinin həsrətindən xəstə düşdü. Oğlunun halını görən Alməmməd kişi düşündü ki, qoy Ələsgər meylini saza salsın... Ona Kəlbəcərin Qanlıkənd kəndindən bir saz alıb gətirdi. Alməmməd kişi yanılmamışdı. Ələsgərin barmaq ları saza çox tez yatdı. Dərdini sazla dindirməyə başladı.
O vaxta qədər xüsusi təhsil ala bilməmişdi. Ancaq başqa göyçəlilər kimi o da kiçik yaşlarından gördüyü müxtəlif məclislərdə mollaların hədisələrini, dərvişlərin nağıllarını, aşıqların dastanlarını çox eşitmişdi. Güclü yaddaşı sayəsində onların hamısını hafizəsində saxlamışdı. Saz sənətin bir çox sirrini də kənd camaatının içində, el sənətkarların, ağsaqqalların yanında öyrənmişdi. İlk şeirlərini də yeniyetməlik çağlarında aşıqların, xalq sənətkarlarının təsiri ilə söyləmişdi. Sevgilisinin ayrılığı isə onu saza, şeirə daha artıq bağladı. Atası Ələsgəri qızılvəngli Aşıq Alının yanına apardı.
Beş ilədək bu ustad aşığa şəyirdlik etdi. Aşıq Alı ona aşıqlıq sənətinin sirlərini, el şənlikləri, toy məclislərini müstəqil idarə etməyi öyrətdi. Şəyirdlik dövrü bitdi.
Ələsgər aşıq kimi çox tez adlandı. Bir gün Göyçənin Qızılbulaq kəndində, Böyük Ağanın evində qurulan məclisdə gənc aşıqla təcrübəli aşıq - keşmiş şəyirdlər ustad deyişdilər. Sonralar bu məclis barədə dastanlar deyildi. Kimi Aşıq Alının öz şəyirdini daha da şöhrətləndirmək, el içində ucaltmaq qəsdilə ona məğlub olduğunu, bəziləri isə gənc aşığın söz döyüşündə ustadını endiyini söylədi. Olanı isə bu idi: qaydaya görə deyişmədə məğlub olan öz sazını qalibə təslim etməlidir və Aşıq Alı da sazını Aşıq Ələsgərə uzatdı.
Gənc aşıq böyük bir sınağa çəkilmişdi. Aşıq Alı kimi ustada üstün gəlmək, sazını əlindən almaq dastanlara sığmayan hünər olardı. Ancaq o gün Aşıq Ələsgər yalnız aşılıq sənətində deyil, mərifət elmində də kamil olduğunu göstərdi. Ustadının qarşısında baş əyib ehtiramla dedi:
Bir şəyir ki, ustadına kəm baxa,
Onun gözlərinə qan damar, damar.
XIX əsrin 50-ci illərindən aşıqlar yurdu Göyçədə Aşıq Ələsgərin adı ustad aşıqlarla qoşa çəkilməyə başladı. Tezliklə şöhrəti qonşu mahallara da yayıldı, Azərbaycanın hər yerində məşhurlaşdı. Çox keçmədi ki, Türkiyədə, İranda, Dağıstanda da ustad sənətkar kimi tanındı. Çiynində sazı müxtəlif mahalları gəzib-dolaşır, xalqın şad günündə, toy-düyünündə çalıb-oxuyur, ağır vəziyyətdə görəndə kədərlənir, səbəbkarlara lənətlər yağdırırdı.
Bədahətən dediyi şeirlər dillərdə dolaşırdı. Ətrafına şəyirdlər toplaşırdı. Ustad aşıq onlara aşıqlıq sənətinin sirlərini öyrədirdi.
Aşıq Ələsgər təkcə gözəl səsi, bənzərsiz ifası ilə deyil, mərifəti, ədəbi ilə də məclisdəkiləri heyran qoyurdu. Onun şeirlərində böyük bir sevgi var idi. Gəzdiyi yerlərdə, keçirdiyi məclislərdə cazibədar gözəllər görür, onları vəsf edirdi.
Ucabay, enlikürək, qüvvətli idi. Qara gözləri, qalın çatma qaşları, dolu sifəti vardı. Əyninə uzun ətəkli arxalıq, üstündən çuxa, ayağına məs t geyər, başına buxara papaq qoyar, saqqal saxlayardı. Solaxay idi. Sazı sol əli ilə çalar, sağ əlini pərdələr üzərində gəzdirər, zil səsi ilə məlahətli oxuyardı.
Artıq yaşı 40-a çatmışdı. Hələ də evlənməmişdi. İlk məhəbbətini - Səhnəbanını unuda bilmirdi Aşıq Ələsgər. Ərki çatanlar ona öyüd-nəsihət verirdilər.
Kəlbəcərin Yanşaq kəndindən Anaxanım adlı bir qızla evləndi. 3-4 il sonra Yanşağa köçdü, bir il orada qaldı. Yenidən doğma kəndinə qayıtdı. O uzun müddət Göyçəsiz qala bilmir, Göyçəsiz darıxırdı.
...İllər ötürdü. Aşıq artıq böyük bir ailənin sahibiydi. Nigar, Xeyransa, Gülnisə, Bəsti, Əsli, Zümrüd adlı altı qızı, Bəşir, Əbdüləzim, Qalib adlı üç oğlu var idi. Oğlanlarının üçünün də şairlik təbii var idi. Ancaq övladlarından aşıqlıq edən yalnız Aşıq Talıb oldu.
O, aşıq idi. El-obanın toyunda, şənliklərində iştirak edirdi. Ancaq bir əli də torpaqda idi. Yer şumlayar, taxıl əkir, ot biçir, xırmana gedirdi. Atası kimi onun da əlindən dülgərlik gəlirdi.
XX əsr onun da ömrünə təlatümlərlə gəldi. Qafqazda siyasi-ictimai mühit gərginləşmi şdi. Bundan istifadə edən ermənilər 1905-ci ildə yenə fitnə-fəsadlar törədir, türkləri qətlə yetirirdilər. Yaranmış vəziyyət Dədə Ələsgəri çox kədərləndirir, ona zəmanədən şikayətdolu şeirlər dedirdirdi.
Qoca yaşlarında Aşıq Ələsgərin həyatında bir-birinin ardınca bədbəxt hadisələr baş verdi. 1908-ci ildə xalası oğlu Molla Rəhim 28 illik Sibir sürgünündən Ağkilsəyə qayıdanda Aşıq Ələsgərin oğlu Bəşir bilmədən onu güllə ilə vurub öldürdü. Bu faciədən yanıb-yaxılan aşıq Molla Rəhimin cənazəsi üzərində göz yaşları içərisində “Kəsildi” rədifli qoşmasını söylədi.
1915-ci ildə isə qardaşı oğlu və ən sevimli şəyirdi Aşıq Qurban cavan yaşında vəfat etdi. Bu itki Aşıq Ələsgərə o qədər ağır təsir etdi ki, bundan sonra aşıqlıq sənətindən əl şəkdi, bir daha əlinə saz almadı.
Bir il sonra oğlu Bəşir kəndin koxası Məmməd Qasım ı güllə ilə vurdu. Səbəbi də bu idi ki, Ələsgərin ortancıl oğlu Əbdüləzim onu işə gəndərmək istəyən koxanın sözünə baxmamışdı. Koxa Əbdüləzimi qamçı ilə döymüşdü. Bu xəbəri eşidən Bəşir də koxanı güllə ilə vurub qaçdı. Ələsgərin qardaşı oğlu ilə və oğlu Əbdüləzimi təqsirli bilib həbs etdilər. Aşıq on bir ay divanxanaların qapısına ayaq döydü, Tiflisə getdi, dustaqları həbsdən azad etdirə bildi.
Koxa Aşıq Ələsgərin dostu, Göyçənin Qanlı kəndindən olan Hacı Nağı həkimin müalicəsilə sağaldı. Barışıb düşmənçiliyə son qoydular. Amma Bəşir çar hakimiyyəti devrilənədək qaçaq oldu.
Dərd dərd üsündən gəlirdi. 1917-ci ildə də qardaşı oğlu vəfat etdi. 1918-ci ilin martında Aşıq Ələsgərin köksünə bir yara da vuruldu. Ermənilər yenə dövranın çaxnaşmalarından istifadə edib türklərin qətlinə fərman verdilər. Yenə türk obalarını viran qoydular. Göyçəlilər ağır günlər yaşadılar. Ermənilər əllərinə keçən türk övladlarını vəhşicəsinə qətlə yetirirdilər. Qalanlar elindən, evindən didərgin düşdülər. Canını götürüb qaçanların çoxu dağ aşırımlarında borana düşərək dondular. Aşıq Ələsgərin nakam sevgilisi, eşqini qəlbində gəzdirdiyi, hələ də onu görəndə gizli-gizli köks ötürən Səhnəbanı belə qurbanlardan biri oldu.
...1921-ci il idi. Üç il idi bu dərdlərlə yaşayırdı aşıq. Göyçədən didərgin düşəndən sonra iki il ailəsi ilə birlikdə Kəlbəcərin Yanşaq kəndində qaldı. Onun çal-çağırlı günləri artıq xəyal olmuşdu. Dəyirmançılıq eləyirdi Dədə Ələsgər. Sonra Tərtərə köçdülər. Hər yerdə hörmət görürdü. Ancaq Dədə Ələsgərin gözü-könlü Göyçədəydi. Srınər, Murov, Muşoy dağları, Xaçbulaq yaylaqları üçün darıxırdı. Göyçə yarası qövr elədikcə dərdini şeirə çevirirdi.
Qədim Göyçə mahalının isə başı hələ də qovğadaydı. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti illərində tarixi Azərbaycan torpağı kimi onun tərkibində oldu. Ancaq 1918-1919-cu illərdə daşnakların türklərə qarşı törətdikləri qırğınlar nəticəsində Göyçə mahalının var-yoxu talandı, əhali öz dədə-baba yurdunu tərk edib başqa yerlərə köçmək məcburiyyətində qaldı.
Ermənistanda şura hökuməti qurulduqdan sonra ermənilər yenə müvəqqəti sakitləşdilər. Göyçəlilər Göyçəyə döndülər. 1921-ci ildə Aşıq Ələsgər də Tərtərdən Ağkilsəyə döndü. Ömrünün son illərini doğma kəndində yaşadı. Bir zamanlar günlərini toylarda, şənliklərdə keçirən Dədə Ələsgər indi qocalıqla yol-yoldaşı olmuşdu. Ötən günlərin xiffətini çəkir, qocalıqdan, xəstəlikdən şikayətlənirdi.
Onun adına elə sağlığında dastanlar qoşulurdu. Deyirlər ki, öləcəyi günü də qabaqcadan xəbər vermişdi Aşıq Ələsgər. O bu dünyaya baharda gəlmişdi, elə baharda da dünyadan köçdü. 1926-cı ilin 7 martında 105 yaşında doğulduğu kənddə vəfat etdi. Ağkilsə qədiristanlığında dəfn olundu.
O, xalqına böyük bir ədəbi xəzinə qoyub getdi. Aşıq şeirinin bütün növlərində şeirlər qoşmuşdu. Özü də bilirdi ki, Azərbaycan xalqı yaşadıqca onun əsərləri yaşayacaq, qoşmalarını, gəraylılarını, dodaqdəyməzlərini, müxəmməslərini, qıfılbəndlərini, təcnislərini, divanilərini, ustadnamələrini aşıq lar həmişə toylarda, el şənliklərində oxuyacaqlar. O, çoxlu aşıqlar yetişdirmişdi. Özü bu dünyada olmayandan bəri də şairlər, aşıqlar Aşıq Ələsgərin əsərləridən dərs alır, sənətkarlığın sirlərini öyrənirlər. Cismani yoxluğunda da xalqına bu qədər gərək olan, bu qədər sevilən sənətkar xoşbəxt sayılmalıdır, amma...
1980-ci illərin sonunda erməni daşnakları yenidən qədim Qərbi Azərbaycan torpağında yaşayan türklərə qarşı hücuma keçdilər. Onları ev-eşiklərindən, yurd-yuvalarından didərgin saldılar. Türklərin qədim, tarixi abidələrini yerlə yeksan etdilər, məzarlıqlarını belə dağıtdılar. Azərbaycanın böyük sənətkarı Aşıq Ələs-gərin də məzarı ermənilər tərəfindən dağıdıldı. Bu gün ruhu nigarandır Aşıq Ələsgərin. Çünki onun nəvə-nəticələr Göyçəyə həsrətdilər. Göyçəlilər yurd-yuvalarından ayrı düşüblər. Göyçə göyçəlilərsiz qalıb...

ГЁЙЧЯ АШУГА АЛЕСКЕРА
Много лет провел он в этом мире. Все перевидал. И любил, и ашугом был. И то, и другое ниспослано было ему. Множество свадеб, народных торжеств запомнилось его участием, его исполнением. Везде его принимали с уважением, почетом и любовью. Но тоска обуяла старого ашуга. Ведь он оказался вдали от родной Гёйчи (Армения изгнала азербайджанское население этого края). От тех неповторимых мест, где появился на свет, и красоте которых посвящал стихи и песни. Разорили, растоптали родину ашуга Алескера…
Эта, расположенная на обширных территориях вдоль берегов озера Гёйчя область, которую природа одарила невиданной красотой, теперь была под пятой захватчиков. Много горя претерпела родина ашуга Алескера Гёйчя. До присоединения Иреванского ханства к России в начале века Гёйчя входила в его состав, затем - Иреванской губернии, а сейчас…
Жители Гёйчи были привязаны к земле. Благодатная почва была их кормилицей. Занимались земледелием, скотоводством, пчеловодством, садоводством, ковроткачеством. В этом крае все - от мала до велика были влюблены в саз, поэтическое слово. Поэтому и называли Гёйчю родиной (страной) ашугов.
Живший в селе Агкился Алимамед киши также был ценителем саза и слова. Даже сочинял стихи. Ашуги исполняли его стихотворения как устаднаме. А семью свою Алимамед киши кормил земледелием, плотничеством. После завершения сельскохозяйственных работ он привозил древесину из кяльбаджарских лесов, делал для продажи сохи, маслобойки, прялки, ложки, черпаки. Семья у него была большая: четыре сына - Алескер, Салах, Халил, Магомед и дочери - Фатма и Гызханым. Семья из восьми человек кое-как перебивалась на его заработки. Заботы семьи росли параллельно с детьми.
Алескер был первенцем в семье Алимамеда киши. Родился он 21 марта 1821 года - в день праздника Новруз. Как старший ребенок в семье, он первым стал подмогой отцу. Уже в 14 лет Алескер стал работать на богача по имени Кярбалайи Гурбан. Проработал он там четыре года. Своей работой, покладистостью, воспитанностью Алескер заслужил уважение окружающих. Кярбалайи Гурбан, который относился к нему  как к сыну, даже мечтал: "Хотя бы он никогда не уходил из этого дома".
А Алескер… бродил по этому дому, словно раненный в самое сердце зверь. Между ним и дочерью Кярбалайи Гурбана Сяхнябану вспыхнула любовь. Хотя молодые люди и скрывали свои отношения, скоро весть об этом разошлась повсюду, дойдя и до Кярбалайи Гурбана. Он очень обрадовался этому: женив Алескера на своей дочери, он мог оставить того у себя насовсем. Однако брат Кярбалайи Гурбана Магеррам собирался женить на Сяхнябану своего сына Мустафу. Этот человек, получивший за свое богатство прозвище "Пуллу Магеррам", был жесток и беспощаден. Узнав о любви двух молодых людей, он очень разгневался. Изгнал Алескера со двора своего брата, а Сяхнябану взял в жены своему сыну.
Горькая разлука сломила Алескера. Понимая состояние сына, Алимамед киши решил, что излечить его поможет саз… Он купил саз в кяльбаджарском селе Ганлыкенд и подарил его сыну. Чутье не обмануло отцовское сердце. Пальцы Алескера очень скоро привыкли к сазу, и он стал изливать свою душу при его помощи.
До этого Алескер не получал специального образования. Но, как и другие жители Гёйчи, он с малых лет слушал хадисы, сказки, дастаны, которые рассказывали муллы, дервиши и ашуги. Благодаря феноменальной памяти он запоминал все услышанное. Многие секреты искусства ашугов он также перенял у народных сказителей, аксакалов. Первые свои стихи Алескер сочинил в ранней юности именно под их влиянием. Разлука с любимой еще более привязала его к сазу, к поэтическому слову.
Отец отвел его к ашугу Алы из села Гызыл Вянг, который обучил Алескера секретам ашугского искусства, умению самостоятельно руководить народными празднествами и свадьбами. Почти пять лет он был учеником ашуга Алы. Очень скоро Алескер и сам прославился как ашуг.
Однажды на празднестве в селе Гызылбулаг в Гёйче в доме Бёюкаги в словесном соревновании сошлись лицом к лицу молодой ашуг и его наставник. Впоследствии об этой встрече были сложены легенды. Некоторые утверждали, что ашуг Алы намеренно уступил своему ученику, чтобы прославить того, а по мнению других, молодой Алескер победил своего наставника в честном словесном поединке… Как бы там ни было, правила гласили: побежденный ашуг обязан отдать свой саз победителю, что и сделал ашуг Алы, протянув свой саз Алескеру. Перед молодым ашугом стояла непростая дилемма: победа над таким маститым ашугом, как ашуг Алы, и владение его сазом были событием, достойным стать сюжетом целого эпоса. Но в тот день Алескер продемонстрировал свое совершенство не только в ашугском искусстве, но  и в духовном плане. Склонив голову перед своим наставником, он с уважением произнес: "Горе ученику, проявившему неуважение к своему учителю".
Начиная с 50-х годов XIX века, ашуга Алескера стали упоминать в одном ряду с самыми маститыми ашугами Гёйчи. Очень быстро слава о нем распространилась по соседним областям, он стал знаменит во всем Азербайджане. Вскоре его признали в качестве большого мастера и в Турции, Иране, Дагестане. Перебросив саз через плечо, он путешествовал по различным областям, делил с народом радость и горе, проклинал его угнетателей.
Сочиненные им экспромтом стихи переходили из уст в уста. К нему стекались ученики, с которыми он делился секретами ашугского искусства. Впоследствии большинство его учеников прославились как видные мастера слова.
Алескер очаровывал слушателей не только своим прекрасным голосом, неповторимым исполнением, но также учтивостью и тактом. Его стихи были пропитаны любовью. Он воспевал красавиц, которых встречал во время своих странствий. Сам он был высоким, широкоплечим, чернобровым и чернооким. Носил длинный архалук, поверх которого надевал чуха. На ногах у него был мяст, на голове - бухарская папаха. Его круглое лицо обрамляла борода. Будучи левшой, именно этой рукой Алескер и играл на сазе. Пел высоким и приятным голосом.
Алескеру было уже 40 лет, но он все еще не был женат. Никак не мог забыть свою первую любовь - Сяхнябану. Близкие старались образумить его. В результате он женился на девушке по имени Анаханым из села Яншаг в Кяльбаджаре. А через 3-4 года переехал и даже прожил там год. Но все же вернулся в родное село. Он не мог жить без Гёйчи, скучал по ней.
…Прошли годы. Алескер уже был главой большой семьи. У него было шесть дочерей - Нигяр, Хейранса, Гюльниса, Бясти, Асли, Зюмрюд и три сына - Башир, Абдулазим и Галиб. У всех его сыновей была склонность к поэзии, однако ашугом стал только Галиб.
Хотя Алескер и был великим ашугом, он никогда не забывал о земле. Пахал, сеял, косил. Как и отец, умел плотничать.
ХХ век внес смятение и в его жизнь. На Кавказе сложилась напряженная общественно-политическая обстановка. Воспользовавшись этим, в 1905 году армяне снова взялись за провокации, начались погромы, резня мирного тюркского населения. Сложившаяся ситуация сильно печалила деда Алескера, он стал сочинять полные  жалоб и скорби стихи.
На старости лет одно за другим на него свалилось несколько несчастий. Когда в 1908 году его двоюродный брат молла Рагим вернулся в родное село Агкился после 28 лет ссылки в Сибири, сын Алескера Башир случайным выстрелом убил его.
В 1915 году скончался его совсем молодой племянник и самый любимый ученик ашуг Гурбан. Горе этой утраты было столь тяжелым, что Алескер отошел от ашугского искусства и больше никогда не брал в руки саз. Через год его сын Башир в пылу спора выстрелил в сельского старосту. Тот хотел заставить работать среднего сына Алескера Абдулазима, который отказывался. Тогда староста отхлестал Абдулазима плеткой. Узнав об этом, Башир выстрелил в старосту и сбежал. Вместо него обвинили и арестовали Абдулазима и другого племянника Алескера. Старый ашуг 11 месяцев обивал пороги судов, поехал даже в Тифлис и добился-таки освобождения арестованных. Старосту вылечил друг Алескера, врач из села Ганлы области Гёйчя Хаджи Наги. Хотя стороны и помирились, положив конец вражде, Башир был в бегах до самого падения царской власти.
Но одно горе следовало за другим. В 1917 году скончался еще один племянник Алескера. А в марте 1918 года в который раз, воспользовавшись смутными временами, армяне стали безжалостно истреблять ни в чем не повинных мирных тюрков, стирать с лица земли их села. На долю жителей Гёйчи выпали страшные испытания. Армяне зверски убивали всех, кто попадался им в руки. Оставшиеся в живых азербайджанцы пытались спастись бегством, но многие погибли в снежных бурях на горных перевалах. Эта участь постигла и Сяхнябану - первую любовь ашуга Алескера, по которой он тайно вздыхал при каждой встрече.
Шел 1921 год. Пережитые за последние три года несчастья не давали покоя ашугу. После изгнания из Гёйчи Алескер два года прожил вместе с семьей в селе Яншаг. Те дни, когда он пел и танцевал, остались в далеком прошлом. Теперь дед Алескер был мельником. Потом они переехали в Тертер. Везде его встречали с почетом и уважением. Но сердце Алескера тосковало по Гёйче. По вершинам Муров, Срынар, Мушой, по горному плато Хачбулаг… Раздирающую сердце боль он изливал в стихах.
А древняя область Гёйчя все еще переживала смутные времена. В годы существования Азербайджанской Демократической Республики Гёйчя, как исконно азербайджанская территория, входила в ее состав. Однако во время армянской агрессии в 1918-1919 годах население Гёйчи, подвергшись зверскому  истреблению, было вынужденно покинуть родные места, спасаясь от безжалостных дашнаков. Армяне грабили оставленные азербайджанцами села, жгли и разрушали дома.
Притихли армяне, причем лишь временно, только после установления там советской власти. Жители Гёйчи вернулись в свои родные места. В 1921 году возвратился в Агкился и ашуг Алескер, который прожил здесь последние годы своей жизни. Украшавший когда-то своим присутствием любое празднество, любую свадьбу, Алескер теперь уже был стар. В своих стихах он скучал по тем временам, жаловался на старость и болезни.
Про него еще при жизни слагали легенды. Говорят, он сам предсказал день своей кончины. Ашуг Алескер родился весной. Весной он и покинул этот бренный мир - скончался 7 марта 1926 года в возрасте 105 лет в своем родном селе Агкился.
В конце 1980-х годов армяне вновь пошли на азербайджанцев, с древности проживавших на территории Западного Азербайджана. Снова начались погромы, зверства, истребление безоружного мирного населения. В очередной раз азербайджанцы были изгнаны с родных земель. Были осквернены и разрушены могилы наших предков, древние памятники. Не пощадили армяне и могилу великого мастера слова ашуга Алескера. Сегодня его дух опечален и встревожен - ведь внуки и правнуки находятся вдали от Гёйчи, тоскуют по ней. И Гёйчя без них одинока…