DİQQƏT, PROSES GETDİ!
SSRİ Əmanət Bankının Azərbaycan bölməsində qalmış əmanətlərin indeksasiyası, nəhayət ki, öz əksini tapıb: demək olar ki, 6 illik gözləmədən sonra dondurulmuş əmanətlərin verilməsi qaydaları və şərtləri müəyyən edilib.
Prezident İlham Əliyevin keçmiş Azərbaycan SSR Əmanət Bankının 1 yanvar 1992-ci il tarixinə  əmanətçisi olmuş Azərbaycan vətəndaşlarına  və onların varislərinə fərdi birdəfəlik ödəmələrin verilməsi haqqında 14 mart tarixdə dərc olunmuş fərmanına görə, bilavasitə pulların verilməsinə 2012-ci ilin iyun ayında başlanacaq və bu, 31 dekabr 2013-cü ildə başa çatacaq.
Proses başlayıb
Başlanğıc üçün qeyd edək ki, hələ 2005-ci ilin oktyabr ayında verilmiş Prezident Sərəncamı ilə  SSRİ Əmanət Bankının Azərbaycan bölməsində əhalinin (1 yanvar 1992 vəziyyətinə) olan əmanətlərinin indeksasiyasının aparılmasına hazırlıq üçün Baş nazir Artur Rasizadənin rəhbərliyi altında dövlət komissiyası yaradılıb, amma bu proses düz altı il çəkib. Bildirmək gərəkdir ki, dövlət komissiyası, hətta müvafiq qanun layihəsi və indeksasiya mexanizmi hazırlayıb. Bu zaman prosesin 8-10 il ərzində başa çatması nəzərdə tutulub. Yəni Azərbaycan hökuməti taym-aut götürməyi qərara alıb və məsələ praktiki olaraq dondurulub.
Bu illər ərzində əsas problem "köhnə" əmanətlərin qaytarılma mexanizminin  müəyyən edilməsi olub. Keçmiş SSRİ Əmanət Bankında əmanətlərin həcminin böyük olması və bu barədə tam məlumatsızlıq məsələni mürəkkəbləşdirirdi. Belə ki, Azərbaycan Parlament Aparatının rəhbəri Səfa Mirzəyevin sözlərinə görə, kisə-kisə sənədləri bir yerdən başqa yerə daşıyıblar, nəticədə onların bir qismi itirilib, bəzilərinin isə yerinə  dublikat qoyulub. Həmçinin çox sayda saxta sənədlərin təqdim edilməsi faktları da var. Bu problemlər "Kapitalbank" və Maliyyə Nazirliyinin mütəxəssisləri tərəfindən hesabların invertarlaşdırmasının gedişində müəyyən edilib. Əmanət Bankının 1 yanvar 1992-ci il tarixinə olan əmanətçilərinin hesablarının invertarlaşdırılmasının nəticələri göstərib ki, bankda, təxminən, 2 mln vətəndaşın toplam 5,4 mlrd sovet rublu məbləğində əmanəti olub. Həm də Azərbaycan hökuməti AzSSR Əmanət Bankında əmanət sahibinin heç birini incitmək fikrində deyil və hətta həyatdan köçmüş əmanətçilərin varislərinə də kompensasiya verməyi lazım sayır, amma bunun üçün onlar lazımi sənədlər təqdim etməlidirlər.
Belə ki, keçən il dövlət başçısı hökumətə qəti sərəncam verib ki, bu məsələnin həlli uzanmasın, 2011-ci ilin sonunda isə "Əmanətlərin indeksasiyası haqqında" qanun layihəsinin təkmilləşdirilmiş variantının hazırlanmasına başlanılıb. Bu barədə ictimaiyyətə maliyyə naziri Samir Şərifov məlumat verib. Amma nəticədə belə görünür ki, məsələni daha da uzatmamaq, parlamentdə müzakirələrdən yan keçmək və s. qərara alınıb. Beləliklə, martın 14-də verilmiş fərman, həmçinin dövlət başçısı tərəfindən təsdiq edilmiş "Keçmiş SSRİ Əmanət Bankının Azərbayjan Respublikası Bankının Azərbayjan Respublikasının vətəndaşları olan əmanətçilərinə və onların varislərinə fərdi birdəfəlik ödəmələrin verilməsi qaydaları"nda nəzərdə tutulmuş indeksasiya əmsalı və mexanizmi çoxları üçün gözlənilməzlik oldu.
Mexanizmin özü
Beləliklə, fərmana görə, birdəfəlik ödənişlərin verilməsi üzrə müvəkkil bank kimi "KapitalBank" ASC sayılır və o, AzSSR Əmanət Bankının hüquqi varisidir. Birdəfəlik ödənişlərin verilməsi zamanı ortaya çıxa biləcək mübahisəli məsələlərin baxılması və bu işlərin üzərində ümumi nəzarət gerçəkləşdirilməsi üçün Nazirlər Kabinetinə buyurulub ki, 15 gün ərzində Maliyyə Nazirliyinin yanında müvafiq strukturların təmsilçilərinin iştirakı ilə  xüsusi komissiya yaradılsın və o, ödənişlər başa çatana kimi fəaliyyət göstərsin.  Həmçinin Nazirlər Kabinetinə xüsusi komissiyanın fəaliyyət qaydasını təsdiq etmək tapşırılıb.
Bundan başqa, Nazirlər Kabinetinə buyurulub ki, birdəfəlik ödənişlərin verilməsi üçün dövlət büdcəsindən müvafiq vəsaitlərin ayrılması və bu ödənişlərin verilməsi işlərinin təşkili üzrə məsələləri, həmçin fərmandan doğan başqa məsələləri həll etsin.
Maliyyə Nazirliyinə isə "KapitalBank" ASC-nin sifarişləri, həmçinin xüsusi komissiyanın qərarları əsasında dövlət büdcəsindən birdəfəlik ödənişlərin maliyyələşdirilməsini gerçəkləşdirsin.
Bundan başqa, birdəfəlik ödənişlərin verilməsi zamanı əmanətçilərin müraciətləri ilə bağlı operativ tədbirlərin gerçəkləşdirilməsi məqsədi ilə Maliyyə Nazirliyinə tapşırılıb ki, "qaynar xətt"in yaradılmasını təmin etsin. Həmçinin nazirlik KİV-də birdəfəlik ödənişlərin verilməsi barədə son durum haqqında KİV-də mütəmadi olaraq məlumatların yerləşdirilməsini gerçəkləşdirməlidir.
Əmanətlərin verilməsinin birbaşa qaydalarına gəldikdə isə, onlar əmanətlərin 15 avqust 1992-ci il tarixdə milli valyuta ilə hesablanması (1 Azərbaycan manatı - 10 sovet rublu) və  1 yanvar 2006-cı il tarixdə milli valyutanın denominasiyası (1 yeni  Azərbaycan manatı (AZN) - 5000 manat) ilə nəzərdə tutulur, təsdiqedici sənəd kimi Əmanət Bankının əmanət kitabçası sayılır.  Həmin dövrdə dünyasını dəyişmiş vətəndaşların əmanətləri üzrə kompensasiyanı onların qanuni varisləri alacaqlar.
Başqa sözlə, faktik olaraq sovet əmanətlərinə görə kompensasiya müəyyən edilib və hər 1 sovet rublu 0,1-0,375 yeni Azərbaycan manatına bərabərdir. Müəyyən edilmiş məbləğdən yuxarı əlavə ödənişlər 1 sovet rublu üçün 0,05 AZN, 0,08 AZN və 0,1 AZN məzənnəsi ilə ödəniləcək.
Məsələn, əgər əmanətin məbləği 2000 rubl təşkil edirsə, o, 4 qəpikə bərabərləşdiriləcək və uyğun olaraq onun üçün 300 manat veriləcək. Uyğun olaraq 1 min rubl qarşılığında əmanətçi 150 manat alacaq.
Əgər əmanətin məbləği 2 min rubldan 5 min rubla (10 qəpikə)  qədər dəyişərsə, onda 2 min rubl qarşılığında 300 manat və üstəgəl bundan yuxarı hər bir qəpik üçün 50 manat veriləcək. Konkret deyək, əgər əmanət 3 min rubl təşkil edirsə, onda ona 300 manat + 100 manat veriləcək (1 min  rubl = 2 qəpik).
5 min rubldan 10 min rubla (20 qəpikə) qədər olan əmanətlər aşağıdakı kimi hesablanacaq: 600 manat və bunun üstünə  5 min rubl çıxıldıqdan sonra qalan məbləğin üçtünə hər bir qəpiki üçün 40 manat gəlinir. Əgər məbləğ 10 min rubldan çoxdursa, onda əmanətçi 1 min manat  və bunu üstünə göstərilən  baza məbləğinin hər 1 qəpiyi üçün 25 manat gəlinir.
Ödənişlər nağd pulla və ya bank ödənişinin başqa formasında gerçəkləşdiriləcək, bundan sonra sovet əmanət hesabı bağlanacaq. 31 dekabr 2013-cü il tarixdən sonra ödəniş barədə heç bir müraciət qəbul edilməyəcək.
Beləliklə, əmanətlərin indeksasiyasının Azərbaycan variantının əsas üstünlüyü ondadır ki, qısa müddət ərzində, demək olar ki, bütün keçmiş əmanətçilər və ya onların varisləri öz pullarını ala bilərlər. Azərbaycan hökuməti isə nəhayət ki, keçmiş SSRİ-nin növbəti arzuolunmaz "miras"ından yaxa qurtara bilər.
ONLARDA NECƏDIR?
SSRİ-nin keçmiş respublikalarından Litva və Qazaxıstan öz vətəndaşlarına itirdikləri əmanətləri qaytarıblar. Litva birinci hesablaşıb. Pulların qaytarılmasına dövlət əmlakının özəlləşdirilməsindən əldə edilən gəlirlərin 80%-dən çoxu yönəldilib. Qazaxıstan da SSRİ Əmanət Bankı əmanətçilərinə borclarını qaytarıb, amma onlar üçün əlverişsiz formulda olub: 15 min sovet rubluna istiqraz şəklində cəmi $100 verilib. Moldova, Qırğızıstan və başqa keçmiş ittifaq respublikaları da öz borclarından imtina etmirlər. Bütün ölkələr keçmiş SSRİ-nin daxili borcuna xidmət edilməsi prinsipləri və mexanizmi haqqında 1992-ci ilin mart ayında MDB çərçivəsində imzalanmış  Sazişə uyğun şəkildə fəaliyyət göstərirlər.
Bir sıra başqa MDB ölkələrində bu məsələdə işlərin nə yerdə olması barədə bir neçə misal göstərək.
Ukrayna. Rəsmi məlumatlara görə, SSRİ Əmanət Bankının Ukrayna əhalisi qarşısında borcları hər sovet rublu 1 qrivnaya bərabər götürülərsə 131 milyard qriven təşkil edir. 1996-cı ildə Ali Rada qiymətdən düşmüş əmanətlərin 1 rublun 1,05 qrivna nisbətində indeksasiyası haqqında qanun qəbul edib. Yerli ekspertlər hesab edir ki, əgər əmanətlərin ədalətli qaytarılması haqqında danışılarsa, onda bir rubl qarşılığında 100 Ukrayna qriveni verilməli idi. Keçən müddət ərzində insanlara cəmi 10,65 milyard qriven (8%-dən azacıq çox) qaytarılıb.
Belarus. Respublika yalnız indi SSRİ Əmanət Bankının əmanətlərinin qaytarılmasını davam etdirməyi planlaşdırır, amma bu ödənişlərin nə cür və hansı müddətə gerçəkləşdiriləcəyi indiyə kimi aydın deyil. 1998-1999-cu illərdə onların artıq kompensasiyası aparılıb. Hər 10 min rubl üçün $500 verilmişdi. Daha sonra ödəniş məbləği $22-ə qədər azaldı ki, bu da əmanətlərini belə məzənnə üzrə qaytarmaq istəyənləri azaltdı. Belarus hakimiyyəti əhalini əmin edir ki, əmanətləri inflyasiyanı və keçən illər üzrə bütün faizləri nəzərə almaqla tamamilə qaytarmağı düşünür.
Rusiya. Əhalinin dövlət tərəfindən zəmanət verilən əmanətləri bütövlükdə 345,5 milyard sovet rubludur və onları çağdaş rubla çevirdikdə  22 trilyon təşkil edir. Federal büdcənin son bir neçə ildəki xərcləri ilə tutuşdurduqda rəqəm nəhəngdir. 1995-ci ildə "Rusiya Federasiyası vətəndaşlarının əmanətlərinin bərpası və müdafiəsi haqqında" qanun qəbul edilib və qanuna görə, islahatdan əvvəlki əmanətlər daxili dövlət borcu sayılıb. Və artıq on beş ildir ki, borcun büdcə vəsaitləri ilə kompensasiya etmək yolunu seçən dövlət keçmiş əmanətçilərinə  kompensasiya pulları verir və hər il bu məqsədlə dövlət xəzinəsindən ayrılan konkret məbləğ bildirilir, əhalinin müəyyən kateqoriyası üçün ödəniş növbəsi müəyyən edir. Ancaq sovet əmanətləri probleminin tam həlli əvvəlki kimi yenə də dalana dirənib və ondan necə çıxmaq tam aydın deyil. Maliyyə analitikləri hesablayıblar ki, əgər keçmiş əmanətçilərə hər il 85 milyard rubl verilsə, onda ödəniş prosesi, demək olar ki, 260 il çəkər!

НА СТАРТ, ВНИМАНИЕ, МАРШ!
Вопрос индексации вкладов, оставшихся в азербайджанском отделении Сбербанка СССР, наконец-то нашел свое решение: после почти      6-летнего ожидания определены правила и условия выдачи замороженных вкладов.
Согласно опубликованному 14 марта Указу президента Ильхама  Алиева, предусматривающему выдачу индивидуальных единовременных выплат гражданам Азербайджана, являвшимся к первому января 1992 года вкладчиками бывшего Сбербанка АзССР, или их наследникам, непосредственный процесс получения денег начнется в июне 2012 года и завершится до 31 декабря 2013 года.
Процесс пошел
Для начала отметим, что, несмотря на то, что еще в октябре 2005 года было подписано президентское распоряжение, в соответствии с которым создана госкомиссия во главе с премьер-министром Артуром Расизаде для подготовки проведения индексации вкладов населения в азербайджанском отделении Сбербанка СССР (по состоянию на 1 января 1992 года), этот  процесс затянулся на целых шесть лет. Надо сказать, госкомиссия даже подготовила соответствующий законопроект и механизм индексации, который предполагал завершение процесса в течение 8-10 лет, но чтобы не повторить просчетов других стран, в которых уже начался процесс индексации, азербайджанское правительство решило взять тайм-аут, и… вопрос был практически заморожен.
В основном главной проблемой все эти годы являлось вычерчивание механизма возврата "старых" вкладов. Усложняли вопрос большие объемы сбережений в бывшем Сбербанке СССР и отсутствие полной информации об этом. Так, по словам  руководителя аппарата парламента Азербайджана Сафы Мирзоева, документы мешками перетаскивали с места на место, в результате чего часть из них была утеряна, некоторым предоставлялись их дубликаты. Также имеются факты массового предоставления фальшивых документов. Причем выявлены были эти проблемы в ходе инвентаризации счетов специалистами "Капиталбанка" и Минфина. Результаты инвентаризации счетов вкладчиков Сбербанка на 1 января 1992 года показали, что на них находились вклады около 2 млн. граждан на общую сумму 5,4 млрд. советских рублей. При этом правительство Азербайджана не намерено обижать ни одного владельца сбережений в Сбербанке АзССР и готово вернуть компенсации даже наследникам ушедших из жизни вкладчиков, если они представят необходимые документы.
Поскольку глава государства в прошлом году уже дал настоятельное поручение правительству не затягивать больше с решением этого вопроса, в конце 2011 года началась подготовка усовершенствованного варианта законопроекта "Об индексации вкладов", о чем общественность проинформировал министр финансов Самир Шарифов. Однако в итоге, судя по всему, было решено не затягивать вопрос еще дольше, обойтись без обсуждений в парламенте и т.д. Так или иначе, но изданный 14 марта Указ стал неожиданностью для многих, впрочем, как и механизм и коэффициенты индексации, определенные в утвержденных  главой государства "Правилах единовременной выплаты гражданам Азербайджана, которые являлись вкладчиками Сберегательного банка СССР на территории Азербайджанской Республики, и их наследникам".
Собственно механизм
Итак, согласно Указу, уполномоченным банком по выдаче единовременных выплат считается ОАО Kapital Bank, который, собственно, и является правопреемником бывшего Сбербанка АзССР.
С целью рассмотрения спорных вопросов, которые могут возникнуть в ходе выдачи единовременных выплат, и осуществления  общего контроля над этими работами Кабинету министров поручено обеспечить создание в течение 15 дней при участии  представителей соответствующих структур специальной комиссии при Министерстве финансов, которая будет действовать до завершения выдачи этих выплат. Также Кабмину поручено утвердить порядок деятельности специальной комиссии.
Кроме того, Кабмину поручено решить вопросы выделения из государственного бюджета соответствующих средств для выдачи единовременных выплат и организации работы по выдаче этих выплат, а также другие вопросы, вытекающие из указа.
Министерству финансов поручено осуществить финансирование единовременных выплат из государственного бюджета  на основе заказов ОАО Kapital Bank, а также заключения специальной комиссии.
Кроме того, с целью осуществления  оперативных мер, связанных с  обращениями вкладчиков при выдаче единовременных выплат, Минфину поручено обеспечить создание горячей линии. Также министерство должно обеспечить регулярное размещение в СМИ информации о ситуации с выдачей единовременных выплат.
Что касается непосредственно  правил выдачи вкладов, то они предусмотрены с учетом пересчета вкладов в национальную валюту после 15 августа 1992 года         (1 азербайджанский манат - 10 советских рублей) и деноминации национальной валюты с 1 января 2006 года (1 новый азербайджанский манат (AZN) - 5000 манатов), а подтверждающим документом является сберегательная книжка Сбербанка. По вкладам умерших за этот период граждан компенсации получат их законные наследники.
Другими словами, фактически установлена компенсация советских вкладов, где 1 советский рубль приравнен к 0,1-0,375 нового азербайджанского маната. Дополнительные выплаты сверх установленной суммы проводятся по курсу 0,05 AZN, 0,08 AZN и 0,1 AZN за 1 советский рубль.
Допустим, если сумма вклада составляет 2000 рублей, то она приравнивается к 4 гяпикам, следовательно, будет выдано 300 манатов. Соответственно вкладчик с 1 тыс. рублей получит 150 манатов.
Если сумма вклада между 2 тыс. и 5 тыс. рублями (10 гяпиков), будет выдано 300 манатов за 2 тыс. рублей плюс 50 манатов за каждый гяпик сверх этой суммы. Конкретнее, если вклад составляет 3 тыс. рублей, то на руки будет выдано 300 манатов + 100 манатов (1 тыс. рублей = 2 гяпика).
Вклады с 5 тыс. до 10 тыс. рублей (20 гяпиков) будут пересчитываться так: 600 манатов + 40 манатов за каждый гяпик, оставшийся после вычета из суммы 5 тыс. рублей. А если сумма вклада свыше 10 тыс. рублей, вкладчик получит 1 тыс. манатов + 25 манатов за каждый гяпик сверх указанной базовой суммы.
Выплаты будут осуществлены наличностью или в другой форме банковского платежа, после чего советский сберегательный счет закроют. Никакие обращения о выплатах после 31 декабря 2013 года приниматься не будут.
Таким образом, основным преимуществом  азербайджанского варианта индексации вкладов станет то, что за короткий срок смогут получить свои деньги практически  все бывшие вкладчики или их наследники. А правительство Азербайджана, наконец-то, избавится от очередного неприятного "наследства" бывшего СССР.
А КАК У НИХ?
Среди бывших республик СССР только Литва и Казахстан вернули  утраченные вклады своим гражданам. Литва рассчиталась первой. На возврат денег ушло более 80% доходов от приватизации госимущества. Казахстан тоже выплатил долги вкладчикам Сбербанка СССР, но по не выгодной для них формуле: за 15 тысяч советских рублей платили всего $100  в виде облигаций. Не отказываются от своих долгов Молдова, Кыргызстан и другие бывшие союзные республики. Все страны действуют в соответствии с Соглашением о принципах и механизме обслуживания внутреннего долга бывшего СССР, подписанным в марте 1992 года в рамках СНГ.
Вот несколько примеров того, как обстоят дела в этом вопросе в ряде других стран СНГ.
Украина. По официальным данным, долги Сбербанка СССР перед населением Украины составляют более 131 миллиарда гривен, если приравнивать одну гривну к одному советскому рублю. В 1996 году Верховная рада приняла закон об индексации обесцененных вкладов в соотношении 1 рубль к 1,05 гривны. Местные эксперты считают, что если говорить о справедливом возврате вкладов, то следовало бы давать за один рубль 100 украинских гривен, однако итоговая сумма стала бы попросту неподъемной для украинского бюджета. За минувшее время людям было возвращено всего 10,65 миллиарда гривен (немногим более 8%).
Беларусь. Республика только планирует продолжить возмещение вкладов Сбербанка СССР, но в каком виде и в какие сроки будут реализовываться эти выплаты, до сего времени неясно. В 1998-1999 годах уже проводилась их компенсация. За 10 тысяч рублей выдавали $500. Впоследствии сумма выплат была снижена до $22, что привело к уменьшению потока желающих вернуть вклады по такому курсу. Белорусские власти уверяют население, что вклады планируется вернуть полностью с учетом инфляции и всех процентов за прошедшие годы.
Россия. Гарантированные государством сбережения граждан в целом составили 345,5 миллиарда советских рублей или в пересчете на современные - 22 триллиона. Цифра гигантская, сопоставимая с расходами федерального бюджета за несколько последних лет. В 1995 году был принят закон "О восстановлении и защите сбережений граждан Российской Федерации", по которому дореформенные вклады признаны государственным внутренним долгом. И вот уже около полутора десятков лет государство, выбравшее путь компенсации долга бюджетными средствами, выдает компенсационные деньги бывшим вкладчикам, ежегодно называет конкретные суммы, выделяемые на эти цели из госказны, устанавливает очередность выплат определенным категориям населения. Однако полное решение проблемы советских  вкладов по-прежнему пребывает в  тупике и совершенно не ясно, как  из него выйти. Финансовые аналитики  подсчитали, что если бывшим вкладчикам платить ежегодно по 85 миллиардов рублей, то процесс выплат займет почти… 260 лет!