Azərbaycanı titrədən soyuqlar yolların asfalt örtüyünü də yararsız hala saldı
Biz tez-tez deyirik ki, Bakı qış soyuqlarına, xüsusilə də qar yağışına, şaxtalara  hazır deyil. Ümumiyyətlə, bu problem bütün cənub şəhərlərinə xasdır. Əgər qarlı hava Bakı uşaqları üçün maraqlı əyləncədirsə, böyüklər üçün qarın yağması yeni məişət və başqa cari problemlərin yaranması kimi qəbul edilir.
Bu il soyuqlar o qədər sərt oldu ki, şəhər sakinləri evdən çıxmazdan öncə, Milli Hidrometeorologiya Bürosunun daha çox cəbhə xəbərlərinə bənzəyən hava proqnozları ilə tanış olurdular. Başqa cür sayıla da bilməz: meteoroloji müşahidələrə görə, fevralın 8-də Bakıda son 110 il üzrə ən aşağı olan mənfi 11 dərəcə şaxta qeydə alınıb, bununla da 1969-cu ildə müşahidə olunmuş mənfi  10 dərəcə şaxta rekordu sınıb. So-yuqdan yorulmuş bakılılar adət etdikləri qış günəşini arzulayırdılar. İndi günəş hər gün doğmasa da, sərt şaxtalar artıq keçib və şəhər sakinləri yavaş-yavaş özlərinə gəlirlər, daha doğrusu, gərnəşib-tərpənirlər.
Kimlərsə şaxtalar nəticəsində sıradan çıxmış boruların təmiri ilə məşğul olur, avtomobil yiyələri yolların buzlaşması üzündən baş vermiş yol-nəqliyyat hadisələri nəticəsində dəymiş zərərləri hesablayırlar, kimlərsə də qolu-qıçı gipsə salınmış şəkildə evində oturur; etiraf etmək lazımdır ki, şəhərin heç də hər yerində kommunal xidmətlər vicdanla işləmirdi, piyadalar üçün səkilər qardan və buzdan təmizlənmirdi. Təkcə bir gün - fevralın 8-də şəhər "təcili yardım" stansiyasına 1500 nəfər müraciət edib və onlardan 136-sı xəstəxanalıq olub.
Amma Bakının hava anomaliyasının ən ciddi əks-sədası isə yağan qar və buzlaşma üzündən yolların asfalt örtüyünün bu gün, demək olar, şəhərin hər yerində yararsız hala düşməsində özünü göstərir. Yaranan çuxurlar və çalalar yollarda uzunsürən tıxaclara səbəb olur. Nəqliyyat axını o qədər sıxdır ki, avtomobil sürücü-sünün istənilən çuxur qarşısında əyləci basması və yandan keçməsi yollarda əsl kollapsa gətirir, hərəkət, demək olar ki, dayanır. Heç kimdən gizli deyil ki, yollarda çuxurlar yol-nəqliyyat hadisələrinin əsas səbəblərindəndir. Onların nəqliyyat vasitələrinə hansı zərərləri vurmasından danışmağa isə dəyəməz. Məsələ o qədər ciddidir ki, Bakı Şəhər Dövlət Yol Polisi (DYP) Baş İdarəsi yol-təmir xidmətindən bu məsələlərə diqqət yetirməyi tələb edir.
Yada salaq ki, yolların ağır durumu hazırda, demək olar ki, bütün şəhərdə müşahidə edilir. "Rekord" Dilarə Əliyeva, Füzuli küçələri, Azadlıq prospekti, müxtəlif məhəllədaxili qovşaqlarda  vuruldu, adətən, belə yerlərə yol təmirçilərinin əlləri elə də tez-tez çatmır, bəzən də heç çatmır. Yaşayış rayonlarının küçələri də ürəkaçan vəziyyətdə deyil. Bakı Şəhər Yol Polisi Baş İdarəsinin  (YPBİ) yol hərəkətinin təşkili şöbəsinin rəisi hesab edir ki, "20 Yanvar" dairəsinə tərəf gedən nəqliyyat qovşaqları, 6-cı mikrorayonda, Əhməd Cavad küçəsi və Azadlıq prospektinin kəsişməsində, həmçinin, başqa yerlərdə nəqliyyat qovşaqlarının təcili təmirə ehtiyacı var. Onun sözlərinə görə, asfaltın dağılmasının əsas səbəbkarı şaxtalı hava olub.
V.İslamovun sözlərinə görə, YPBİ bu cür faktları aşkarladıqdan sonra, bu barədə "Azəryolservis" ASC-yə məlumat verir. Bu qurum isə öz növbəsində yolun dağılmış hissələrinin bərpası barədə tədbirlər görür.
Hazırda Nəqliyyat  Nazirliyi nəzdindəki  "Azəryolservis" ASC paytaxtın baş küçəsi Neftçilər prospektinin təmiri üzrə işlərə başlayıb. Amma ASC-nin mətbuat xidmətinin başçısı Pünhan Mürsəlov qeyd edir ki, Bakıda asfalt örtüyünün təmirinin yalnız mərkəzi küçələrdə aparılması ilə bağlı formalaşmış fikir, əslində, yanlışdır. Bunu rəqəmlər də sübut edir. "Şəksiz ki, tezliklə havaların pis keçməsi ilə bağlı zədələnmiş bütün küçələr təmir ediləcək. "Azəryolservis" ASC tərəfindən görülmüş işlərə gəldikdə isə, 2006-cı ildən 2011-ci ilə kimi Bakıda çağdaş tələblərə uyğun olan 30-a yaxın yol qovşağı, 54 piyada keçidi tikilib və istifadəyə verilib", - deyə o bildirir.
P. Mürsəlov bildirib ki, hazırda paytaxtda küçələrin kəsişmələrində müxtəlifsəviyyəli yol qovşaqlarının tikintisi gerçəkləşdirilir, avtomobil yolları şəbəkəsi yeniləşdirilir və yenidən qurulur, kənd və qəsəbə yolları da daxil olmaqla yolların, prospekt və küçələrin asfaltlaşdırılması həyata keçirilir. Bundan başqa, dövlət avtomobil yollarının yenidən qurulması, yerli əhəmiyyətli yolların, həmçinin, körpülərin tikintisi və təmiri üzrə layihələr gerçəkləşdirir.
"Paytaxtın yol-nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi, cənub  və cənub-qərb istiqamətlərində nəqliyyatın giriş-çıxışının asanlaşması üzrə tədbirlər seriyasının davamı kimi, Bakı-Ələt, Bilgəh - Novxanı - Sumqayıt, Buzovna - Mərdəkən -Şüvəlan - Qala yollarının tikintisi gerçəkləşdirilir. Həmçinin, Neftçilər prospekti və Sərdar Səfərov küçəsinin kəsişməsində piyada keçidi tikilir və s. Böyükşor yol qovşağının tikintisinin üçüncü mərhələsi, Qələbə meydanında, Ziya Bünyadov prospektinin Əbdülvahab Salamzadə, Alı Mustafayev və s. küçələrlə kəsişməsində müxtəlifsəviyyəli yol qovşaqlarının tikintisi gerçəkləşdirilir",- deyə P. Mürsəlov bildirib.
Bunlarla yanaşı, beynəlxalq əhəmiyyətli Ələt-Astara dövlət avtomobil yolu da yenidən qurulur. Hazırda magistralın Yenikənd - Salyan, Salyan - Şorsulu, Masallı - Astara hissələri tikilir, həmçinin, Salyan şəhərində Kürün üzərində körpü tikilir. Keçən müddət ərzində respublika və yerli əhəmiyyətli yollarda irimiqyaslı təmir-yenidənqurma işləri aparılıb. P. Mürsəlov qeyd edib ki, Lənkəran-Lerik, Masallı-Yardımlı, Gən-cə-Daşkəsən-Xoşbulaq, Quba-İspik-Xınalıq, Şamaxı-Pirqulu, Tovuz-Əlibəyli, Şəmkir-Gədəbəy, İsmayıllı-Qəbələ və s. kimi yollarda yenidənqurma işlərinin aparılması dövlət tərəfindən bu sahəyə göstərilən diqqətin bariz nümunəsidir.
Yolların təmiri ilə bağlı problemə gəldikdə isə, ekspertlər bildirirlər ki, şaxtanın göstərdiyi dağıdıcı təsirlərdən də əlavə asfalt örtüyə, ən azı, ildə bir dəfə xidmət göstərmək lazımdır. Texnologiyaya tam riayət etdikdə, buna ehtiyac qalmır - belə asfalt uzun illər xidmət göstərə bilər. Əgər altındakı bünövrə lay normativ standartlara cavab vermirsə, asfaltlar buzlaşma-ərimə zamanı çatlayır. Keyfiyyətli yol üçün qar, buz və temperatur dəyişkənliyi qorxulu deyil.

The frost in Azerbaijan destroyed the asphalt covering of roads
We often say that Baku is not adapted to cold winter, especially snowfall. However, this is a problem typical of all southern cities. And if for Baku kids snowy weather is an interesting adventure, adults see this phenomenon as the cause of additional problem.
This year, the cold was so severe that before going out, citizens of the city studied weather forecasts from the National Bureau of Hydrometeorology, which were more like front-line reports. According to meteorological observations over the past 110 years, the minimum temperature of minus 11 degrees, which was observed in Baku on 8 February, broke the record of 1969 - minus 10. Tired of the cold, Bakuvians dreamt of the usual winter sun. And although it does not always please us with its appearance today, the severe cold is gone and the citizens are beginning to recover. Someone is repairing pipes that broke because of the frost, car owners are counting the cost of damage incurred as a result of traffic accidents caused by black ice, and someone else continues to sit at home in a plaster cast - one must admit that not in all parts of the city, community services showed wonders of good faith, clearing the pavements from snow and ice for pedestrians. In just one day, 8 February, 1,500 appealed to the Baku city accident and emergency station, and 136 of them were hospitalized.
But perhaps, the most serious echo of the Baku weather abnormalities today is the asphalt roads that became unusable because of the falling and melting of the snow in almost all parts of Baku. The resulting pits and potholes cause long traffic jams. The traffic flow is so dense that any braking of the car in front of a pit and detours lead to real collapse - traffic on the road really stops. It is no secret also that pits on the roads can and are likely to causes accidents, not to mention the harm they cause to the vehicle itself. This problem is so serious that the Main Traffic Police Department (MTPD) of Baku demands that road maintenance services focus on it.
Roads are currently in a deplorable condition in the entire city. The "record was broken" by streets such as Dilara Aliyeva and Fizuli streets, Azadliq Avenue, and various roads inside neighbourhoods, of which road repairers rarely or never take care. Streets in dormitory suburbs look unsightly as well.
The head of the road traffic section of the Main Traffic Police Department of Baku, Vasif Islamov, believes that junctions near the 20 January roundabout, in the 6th residential district, at the intersection of Ahmad Cavad Street and Azadliq Avenue, and several others should be urgently repaired. The reason for sagging asphalt is the frosty weather, he said.
According to Islamov, when such facts are detected, the MTPD informs JSC  Azaryolservis. This organization, in turn, takes measures to restore the damaged section of the road.
At present, JSC Azaryolservis of the Azerbaijani Ministry of Transport has started repairing Neftcilar Avenue - the main street of the capital. But, according to the spokesperson for the service, Punhan Mursalov, the deep-seated view that the asphalt covering of roads in Baku is repaired only on the main streets is erroneous.
And this is proved by figures. "Of course, all the weather-damaged streets will be repaired very soon. As for the work that has already been done, from 2006 to 2011, Azaryolservis built and put into operation about 30 junctions and 54 underground passages in Baku that meet modern requirements," he said.
Mursalov said that road junctions of different levels are currently under construction at the intersections of streets in the capital, the road network is being updated and rebuilt, and roads, avenues and streets, including in settlements and villages, are being resurfaced. In addition, projects are being implemented to rebuild roads of state importance and build and repair local roads and bridges. As a continuation of a series of measures to improve the road transport infrastructure in the capital and facilitate the entry and exit of transport from the city in the southern and south-westerly direction, the Baku-Alat, Bilgah-Novxani-Sumqayit and Buzovna-Mardakan-Suvalan-Qala roads are being built, underground passages are under construction at the intersection of Neftcilar Avenue and Sardar Safarov Street, etc. The third phase of the construction of the Boyuk Sor junction is being implemented and road junctions of different levels are being built on Qabala Square, at the intersection of Ziya Bunyadov Avenue and Abdulvahab Salamzada, Ali Mustafayev and other streets, Mursalov said.
In addition, the Alat-Astara state highway of international significance is being reconstructed. Currently, such parts of the highway as Yenikand-Salyan, Salyan-Sorsulu, Masalli-Astara, and a bridge over the River Kur in Salyan are under construction. Over the past period, large-scale repair and reconstruction work has been carried on the roads of national and local importance. The continuation of reconstruction work on such roads as Lankaran-Lerik, Masalli-Yardimli, Ganca-Daskasan-Xosbulaq, Quba-Ispik-Xinaliq, Camax-Pirqulu, Tovuz-Alibayli, Samkir-Gadabay, Ismayilli-Qabala and others is a prime example of the attention the state is paying to this field, Mursalov said.
As for problems associated with the repair of roads, experts say that despite the cold, the asphalt covering should be serviced at least once a year. This is not necessary if the technology is observed - in this case, the asphalt covering may serve for many years. Asphalt cracks due to freeze-thaw cycles if the quality of the foundation on which it is based does not meet regulatory standards. A high quality road is not afraid of snow, ice and temperature drops.