Azərbaycanı titrədən soyuqlar yolların asfalt örtüyünü də yararsız hala saldı
Biz tez-tez deyirik ki, Bakı qış soyuqlarına, xüsusilə də qar yağışına, şaxtalara  hazır deyil. Ümumiyyətlə, bu problem bütün cənub şəhərlərinə xasdır. Əgər qarlı hava Bakı uşaqları üçün maraqlı əyləncədirsə, böyüklər üçün qarın yağması yeni məişət və başqa cari problemlərin yaranması kimi qəbul edilir.
Bu il soyuqlar o qədər sərt oldu ki, şəhər sakinləri evdən çıxmazdan öncə, Milli Hidrometeorologiya Bürosunun daha çox cəbhə xəbərlərinə bənzəyən hava proqnozları ilə tanış olurdular. Başqa cür sayıla da bilməz: meteoroloji müşahidələrə görə, fevralın 8-də Bakıda son 110 il üzrə ən aşağı olan mənfi 11 dərəcə şaxta qeydə alınıb, bununla da 1969-cu ildə müşahidə olunmuş mənfi  10 dərəcə şaxta rekordu sınıb. So-yuqdan yorulmuş bakılılar adət etdikləri qış günəşini arzulayırdılar. İndi günəş hər gün doğmasa da, sərt şaxtalar artıq keçib və şəhər sakinləri yavaş-yavaş özlərinə gəlirlər, daha doğrusu, gərnəşib-tərpənirlər.
Kimlərsə şaxtalar nəticəsində sıradan çıxmış boruların təmiri ilə məşğul olur, avtomobil yiyələri yolların buzlaşması üzündən baş vermiş yol-nəqliyyat hadisələri nəticəsində dəymiş zərərləri hesablayırlar, kimlərsə də qolu-qıçı gipsə salınmış şəkildə evində oturur; etiraf etmək lazımdır ki, şəhərin heç də hər yerində kommunal xidmətlər vicdanla işləmirdi, piyadalar üçün səkilər qardan və buzdan təmizlənmirdi. Təkcə bir gün - fevralın 8-də şəhər "təcili yardım" stansiyasına 1500 nəfər müraciət edib və onlardan 136-sı xəstəxanalıq olub.
Amma Bakının hava anomaliyasının ən ciddi əks-sədası isə yağan qar və buzlaşma üzündən yolların asfalt örtüyünün bu gün, demək olar, şəhərin hər yerində yararsız hala düşməsində özünü göstərir. Yaranan çuxurlar və çalalar yollarda uzunsürən tıxaclara səbəb olur. Nəqliyyat axını o qədər sıxdır ki, avtomobil sürücü-sünün istənilən çuxur qarşısında əyləci basması və yandan keçməsi yollarda əsl kollapsa gətirir, hərəkət, demək olar ki, dayanır. Heç kimdən gizli deyil ki, yollarda çuxurlar yol-nəqliyyat hadisələrinin əsas səbəblərindəndir. Onların nəqliyyat vasitələrinə hansı zərərləri vurmasından danışmağa isə dəyəməz. Məsələ o qədər ciddidir ki, Bakı Şəhər Dövlət Yol Polisi (DYP) Baş İdarəsi yol-təmir xidmətindən bu məsələlərə diqqət yetirməyi tələb edir.
Yada salaq ki, yolların ağır durumu hazırda, demək olar ki, bütün şəhərdə müşahidə edilir. "Rekord" Dilarə Əliyeva, Füzuli küçələri, Azadlıq prospekti, müxtəlif məhəllədaxili qovşaqlarda  vuruldu, adətən, belə yerlərə yol təmirçilərinin əlləri elə də tez-tez çatmır, bəzən də heç çatmır. Yaşayış rayonlarının küçələri də ürəkaçan vəziyyətdə deyil. Bakı Şəhər Yol Polisi Baş İdarəsinin  (YPBİ) yol hərəkətinin təşkili şöbəsinin rəisi hesab edir ki, "20 Yanvar" dairəsinə tərəf gedən nəqliyyat qovşaqları, 6-cı mikrorayonda, Əhməd Cavad küçəsi və Azadlıq prospektinin kəsişməsində, həmçinin, başqa yerlərdə nəqliyyat qovşaqlarının təcili təmirə ehtiyacı var. Onun sözlərinə görə, asfaltın dağılmasının əsas səbəbkarı şaxtalı hava olub.
V.İslamovun sözlərinə görə, YPBİ bu cür faktları aşkarladıqdan sonra, bu barədə "Azəryolservis" ASC-yə məlumat verir. Bu qurum isə öz növbəsində yolun dağılmış hissələrinin bərpası barədə tədbirlər görür.
Hazırda Nəqliyyat  Nazirliyi nəzdindəki  "Azəryolservis" ASC paytaxtın baş küçəsi Neftçilər prospektinin təmiri üzrə işlərə başlayıb. Amma ASC-nin mətbuat xidmətinin başçısı Pünhan Mürsəlov qeyd edir ki, Bakıda asfalt örtüyünün təmirinin yalnız mərkəzi küçələrdə aparılması ilə bağlı formalaşmış fikir, əslində, yanlışdır. Bunu rəqəmlər də sübut edir. "Şəksiz ki, tezliklə havaların pis keçməsi ilə bağlı zədələnmiş bütün küçələr təmir ediləcək. "Azəryolservis" ASC tərəfindən görülmüş işlərə gəldikdə isə, 2006-cı ildən 2011-ci ilə kimi Bakıda çağdaş tələblərə uyğun olan 30-a yaxın yol qovşağı, 54 piyada keçidi tikilib və istifadəyə verilib", - deyə o bildirir.
P. Mürsəlov bildirib ki, hazırda paytaxtda küçələrin kəsişmələrində müxtəlifsəviyyəli yol qovşaqlarının tikintisi gerçəkləşdirilir, avtomobil yolları şəbəkəsi yeniləşdirilir və yenidən qurulur, kənd və qəsəbə yolları da daxil olmaqla yolların, prospekt və küçələrin asfaltlaşdırılması həyata keçirilir. Bundan başqa, dövlət avtomobil yollarının yenidən qurulması, yerli əhəmiyyətli yolların, həmçinin, körpülərin tikintisi və təmiri üzrə layihələr gerçəkləşdirir.
"Paytaxtın yol-nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi, cənub  və cənub-qərb istiqamətlərində nəqliyyatın giriş-çıxışının asanlaşması üzrə tədbirlər seriyasının davamı kimi, Bakı-Ələt, Bilgəh - Novxanı - Sumqayıt, Buzovna - Mərdəkən -Şüvəlan - Qala yollarının tikintisi gerçəkləşdirilir. Həmçinin, Neftçilər prospekti və Sərdar Səfərov küçəsinin kəsişməsində piyada keçidi tikilir və s. Böyükşor yol qovşağının tikintisinin üçüncü mərhələsi, Qələbə meydanında, Ziya Bünyadov prospektinin Əbdülvahab Salamzadə, Alı Mustafayev və s. küçələrlə kəsişməsində müxtəlifsəviyyəli yol qovşaqlarının tikintisi gerçəkləşdirilir",- deyə P. Mürsəlov bildirib.
Bunlarla yanaşı, beynəlxalq əhəmiyyətli Ələt-Astara dövlət avtomobil yolu da yenidən qurulur. Hazırda magistralın Yenikənd - Salyan, Salyan - Şorsulu, Masallı - Astara hissələri tikilir, həmçinin, Salyan şəhərində Kürün üzərində körpü tikilir. Keçən müddət ərzində respublika və yerli əhəmiyyətli yollarda irimiqyaslı təmir-yenidənqurma işləri aparılıb. P. Mürsəlov qeyd edib ki, Lənkəran-Lerik, Masallı-Yardımlı, Gən-cə-Daşkəsən-Xoşbulaq, Quba-İspik-Xınalıq, Şamaxı-Pirqulu, Tovuz-Əlibəyli, Şəmkir-Gədəbəy, İsmayıllı-Qəbələ və s. kimi yollarda yenidənqurma işlərinin aparılması dövlət tərəfindən bu sahəyə göstərilən diqqətin bariz nümunəsidir.
Yolların təmiri ilə bağlı problemə gəldikdə isə, ekspertlər bildirirlər ki, şaxtanın göstərdiyi dağıdıcı təsirlərdən də əlavə asfalt örtüyə, ən azı, ildə bir dəfə xidmət göstərmək lazımdır. Texnologiyaya tam riayət etdikdə, buna ehtiyac qalmır - belə asfalt uzun illər xidmət göstərə bilər. Əgər altındakı bünövrə lay normativ standartlara cavab vermirsə, asfaltlar buzlaşma-ərimə zamanı çatlayır. Keyfiyyətli yol üçün qar, buz və temperatur dəyişkənliyi qorxulu deyil.

Ударившие по Азербайджану холода привели в негодное состояние асфальтовое покрытие дорог
Мы часто говорим, что Баку не приспособлен к зимним холодам, особенно к выпадению снега. Впрочем, это проблема, присущая всем южным городам. И если для бакинских детишек снежная погода - интересное приключение, то взрослыми это явление воспринимается как возникновение дополнительных бытовых и других текущих проблем.
В этом году холода были настолько суровыми, что горожане, прежде чем выйти из дома, знакомились с прогнозами погоды Национального бюро гидрометеорологии, которые больше походили на фронтовые сводки. Еще бы: согласно метеорологическим наблюдениям за последние 110 лет, минимальная температура воздуха минус 11 градусов, которая наблюдалась в Баку 8 февраля, побила рекорд, зарегистрированный в 1969 году, - минус 10. Бакинцы, уставшие от холода, мечтали о привычном зимнем солнышке. И хотя сегодня оно не всегда радует нас своим появлением, суровые холода все же прошли и горожане постепенно начинают приходить в себя, скорее встряхиваться. Кто-то занимается ремонтом вышедших из строя вследствие морозов труб, автовладельцы подсчитывают убытки, понесенные в результате ДТП, причиной которых была гололедица, а кто-то продолжает сидеть дома, в гипсе, - надо признать, что не во всех частях города коммунальные службы проявляли чудеса добросовестности, очищая для пешеходов тротуары от снега и льда. Только за один день, 8 февраля, в Бакинскую  городскую станцию скорой и неотложной помощи обратились 1500 человек, из которых 136 были госпитализированы.
Но, пожалуй, наиболее серьезным отголоском бакинских погодных аномалий на сегодняшний день остается пришедшее в негодность из-за выпадения и таяния снега асфальтовое покрытие дорог почти во всех районах города Баку. Образовавшиеся ямы и выбоины становятся причинами многочасовых заторов на дорогах.  Транспортный поток плотен настолько, что любое торможение автомобиля перед приближением к яме и объезд приводят к настоящему коллапсу - движение на дороге, можно сказать, останавливается. Не секрет также, что ямы на дорогах могут быть и, скорее всего, становятся причинами ДТП. Не говоря уже о том, какой вред они наносят самому  транспортному средству. Проблема эта настолько серьезна, что Главное управление дорожной полиции (ГУДП) Баку требует от дорожных ремонтных служб акцентировать внимание на ней.
Напомним, что плачевное состояние дорог в настоящее время наблюдается практически во всем городе. "Рекорд побит" такими улицами, как улицы Диляры Алиевой, Физули, проспект Азадлыг, различными внутриквартальными пересечениями, до которых руки дорожных ремонтников доходят не так часто, а то и вообще не доходят. Неприглядный вид имеют и улицы в спальных районах.
Начальник отдела организации дорожного движения Главного управления дорожной полиции города Баку Васиф Исламов считает, что транспортные узлы в направлении круга "20 января", в       6-м микрорайоне, на пересечении улицы Ахмеда Джавада и проспекта Азадлыг, а также ряд других должны быть подвергнуты срочному ремонту. Причиной проседания асфальта, отмечает он, стала морозная погода.
По словам В.Исламова, при выявлении таких фактов ГУДП информирует ОАО "Азерйолсервис". Эта структура, в свою очередь, принимает меры по восстановлению поврежденного участка дороги.
В настоящее время ОАО "Азерйолсервис" Министерства транспорта Азербайджана приступило к ремонтным работам на проспекте Нефтчиляр - центральной улице столицы. Но, как подчеркивает руководитель пресс-службы ОАО Пюнхан Мурсалов, устоявшееся мнение, что в Баку ремонтные работы асфальтового покрытия ведутся только на центральных улицах, ошибочно. И об этом свидетельствуют цифры. "Безусловно, очень скоро все поврежденные непогодой улицы будут отремонтированы.  Что касается уже проделанной работы, то ОАО "Азерйолсервис" с 2006 по 2011 год в Баку было построено и сдано в эксплуатацию около 30 дорожных развязок, а также 54 пешеходных перехода, отвечающих современным требованиям", - говорит он.
Мурсалов сообщил, что в данное время в столице на пересечениях улиц осуществляется строительство дорожных развязок различного уровня, обновляется и перестраивается сеть автомобильных дорог, проводится асфальтирование дорог, проспектов и улиц, включая поселковые и сельские. Кроме того, реализуются проекты по перестройке автомобильных дорог государственного и строительству и ремонту дорог местного значения, а также мостов. Как продолжение серии мероприятий по усовершенствованию дорожно-транспортной инфраструктуры столицы и облегчению въезда-выезда транспорта из города в южном и юго-западном направлениях осуществляется строительство дорог Баку - Алят, Бильгя - Новханы - Сумгайыт, Бузовна - Мардакан - Шувалан - Гала, пешеходных переходов на пересечении проспекта Нефтчиляр и улицы Сардара Сафарова и т.д. Реализуется третий этап строительства дорожной развязки Беюк-Шор, дорожных развязок различного уровня на площади Габала и пересечении проспекта Зии Буниятова с улицами Абдуль Вахаба Саламзаде, Алы Мустафаева и др., отметил П.Мурсалов.
Помимо этого перестраивается государственная автодорога международного значения Алят - Астара. В настоящее время строятся такие части магистрали, как Еникенд  - Сальян, Сальян - Шорсулу, Масаллы - Астара, а также мост через реку Кура в городе Сальяне. За прошедший период на дорогах республиканского и местного значения также были проведены крупномасштабные ремонтно-перестроечные работы. Продолжение перестроечных работ на таких дорогах, как Лянкяран - Лерик, Масаллы - Ярдымлы, Гянджа - Дашкесан - Хошбулаг, Губа - Испик - Хыналыг, Шамаха - Пиргулу, Товуз - Алибейли, Шамкир - Гядабей, Исмаиллы - Габала и др., является ярким примером внимания, уделяемого государством этой сфере, подчеркнул П.Мурсалов.
Что касается непосредственно проблемы, связанной с ремонтом дорог, то, как утверждают эксперты, несмотря на ударившие холода, асфальтовое покрытие следует обслуживать хотя бы раз в год. Это бывает необязательно при соблюдении технологий - в таком случае асфальтовое покрытие может служить долгие годы. Асфальт трескается из-за циклов замораживания-оттаивания, если качество основания, на которое он уложен, не отвечает нормативным стандартам. Качественной дороге снег, лед и перепад температур не страшны.