AVROZONA BÖHRANI: “KADRARXASI”
Avrozonada böhran dünya biznesinin diqqət mərkəzində qalmaqdadır, amma yalnız biznes sahəsinin yox. Hər şey həddindən artıq dramatik və gözlənilməz hal alıb.
Əslində, hələ bir müddət əvvəl iqtisadçılar bu gün olmasa da, sabah vahid avrovalyutanın - avronun dollara real rəqibə çevriləcəyini, beynəlxalq ödəniş sistemində onun yerini tutacağını vəd edirdi. Hətta sosial ödənişlərdə hökumətin büdcə kəsrinə uyğun olmayan dərəcədə səxavət nümayiş etdirdiyi Yunanıstandakı "xoşagəlməyənlər" də həlli mümkün problem kimi götünürdü.
İndi isə məlum olur ki, problem yalnız Yunanıstanda deyil. Yanvarın ortalarında "Standard & Poor's" Beynəlxalq Reytinq Agentliyi avrozonanın 17 ölkəsindən 9-nun suveren kredit reytinqini aşağı salıb. Onların arasında Almaniya və Fransa da var. Bundan sonra agentlik Avropa Maliyyə Sabitliyi Fondunun (AMSF) kredit reytinqini də yüksək "AAA" həddindən "AA+"a saldı.
İşsizliyin rekord vurduğu İspaniya real defolt perspektivi ilə üz-üzə qalmışdı.
Amma Aİ-nin "reytinq enişi"nə cavabı da gözlənilməz oldu. Birlik daha çox diktatura rejimlərinə xas qərarlara üstünlük verdi. Orada əmin idilər ki, lazımsız informasiyaların qadağan olunması və senzuranın tətbiqi bütün problemlərin həllidir. "Reuters" xəbər verir ki, demokratik, aşkar və şəffaf Avropa İttifaqının deputatları beynəlxalq reytinq agentliklərinin dövlətlərin icazəsi olmadan onların suveren reytinqlərini açıqlamasını qadağan edən qanun qəbulu təşəbbüsü  ilə də çıxış ediblər. Lakin təcrübədə bu qadağanın necə işləyəcəyi o qədər də aydın deyil. Çünki qanun yalnız Aİ ərazisində keçərli olacaq.
Artıq iqtisadçıların tam əsaslı olaraq bu qanun layihəsi əleyhinə çıxdıqları məlumdur. Çünki onlar borcların satılması və ya alınması haqqında qərarları reytinq agentliklərinin müxtəlif ölkələrə dair açıqladığı reytinqlərə əsasən qəbul edir. Siyasətçilər isə bildirir ki, agentliklərin ölkə və bankların reytinqini açıqlaması onların böhrandan çıxmaq üçün göstərdikləri bütün səylərini heçə endirir. Amma bu zaman nədənsə heç kəs düşünmür ki, atalar misalına uyğun desək, "iqtisadiyyat"ın pisdirsə, güzgünün nə günahı?
Ekspertlər əmindir ki, əslində, Aİ qarşısında iqtisadi yox, daha çox siyasi problemlər durur. Məsələn, Belçikanın sabiq baş naziri, Avropa Parlamentindəki fraksiyalar arasında üzvlərinin sayına görə üçüncü olan "Avropa liberalları və demokratları" fraksiyasının rəhbəri Gi Verxofstadt bu fikirdədir. "Avropa daha çox iqtisadi yox, siyasi problem yaşayır", - "Le Soir" qəzetinin məlumatına görə, o bildirib. Siyasətçinin fikrincə, "Federal hakimiyyətin nəzarəti olmadan, vahid valyuta mövcud ola bilməz".
"Kol (AFR-in sabiq kansleri Helmut Kol) və Mitteranın (Fransanın sabiq prezidenti Fransua Mitteran) dövründəki kimi, federal baxış (Aİ səviyyəsində) vacibdir. Amma Angela Merkel (Almaniya kansleri) və Nikola Sarkozi (Fransa Prezidenti) yalnız öz seçkiləri və ictimai rəy haqda düşünürlər",  deyə RİA "Novosti"nin məlumatına görə, Verxofstadt bildirib.
O əmindir ki, " Federal Avropa təşkil edilməlidir. 2030-2035-ci illərdə "G-8"ə ("Böyük Səkkizlik") heç bir Avropa ölkəsi daxil olmayacaq. Onun bir hissəsinə çevrilməyin, orada çəkiyə sahib olmağın yeganə yolu qurumda Aİ səviyyəsində (təşkilat kimi) təmsilçilik olacaq".
Əslində, Aİ-də "büdcə intizamı"nın sərtləşdirilməsinin vacibliyi haqda hələ böhranın başladığı lap ilk dövrlərdə danışılırdı. Yanvarın sonlarında isə Almaniyanın təzyiqi ilə maliyyə sabitliyi haqda müqavilənin imzalanması qərara alındı. Rəsmi versiyaya görə, bu sənədin imzalanmasında məqsəd, Aİ-nin ayrı-ayrı ölkələrin büdcə "hoqqa"larının mənfi nəticələrindən sığortalanması idi. Reallıqda isə müqavilə, maliyyə tənzimlənməsi üçün, faktik olaraq, dövlətüstü institutların tətbiqini nəzərdə tuturdu.
Razılaşma 2013-cü ildən qüvvəyə minməlidir. Qeyd edək ki, yeni büdcə razılaşması tələbi ona qoşulmuş Avropa ölkələrində yalnız yerli parlamentlərin onu ratifikasiya etməsindən sonra tətbiq olunacaq.
Büdcə sabitliyi müqaviləsinin layihəsi Aİ-nin 2011-ci il 9 dekabr sammitində hazırlanıb. Razılaşma büdcə kəsrinin 3%-i aşdığı ölkələrə sanksiyaların tətbiqini nəzərdə tutur və ilkin defisiti 0,5% səviyyəsində müəyyənləşdirir.
Bu büdcə paktı Avropa regionunda vəziyyətin sabitləşdirilməsi və sərmayədarların inamının bərpa edilməsi üçün hazırlanıb.
Avropalı liderlərin Brüsseldəki görüşündə Aİ-nin mütəmadi sammitlərinin keçirilməsinə dair konsensusa gəlinib. Amma Böyük Britaniya maliyyə sabitliyi haqda yeni müqaviləni imzalamaqdan imtina edib. Çexiya da bu sənədə qarşı çıxıb. Praqanın sənədi qəbul etməməsinə yerli parlamentdə onun ratifikasiyasına dair fikir ayrılığı səbəb olub. Böyük Britaniya isə sənədi imzalamaqdan hələ ötən ilin dekabrında imtina etmişdi. Baş nazir Devid Kemeron bildirib ki, digər dövlətlərlə daha sıx iqtisadi inteqrasiyadan imtinada məqsəd, Böyük Britaniyanın maliyyə sektoru və sənayesinin xilasıdır.
Hələ bundan əvvəl isə Polşa və Şərqi Avropanın bir sıra digər dövlətləri bildirirdi ki, avrozonaya daxil olmayan dövlətlərə Aİ liderlərinin müntəzəm görüşlərində iştirak hüququ verilməsə, onlar yeni büdcə-vergi razılaşması əleyhinə səs verəcəklər. Nəticədə, ildə avrozona ölkələri liderlərinin 2 məcburi görüşünün və Aİ-nin bütün iştirakçıları üçün açıq olacaq bir toplantının keçirilməsi qərara alındı.
Ədalət naminə qeyd edək ki, Ümumavropa məsələlərinin müzakirələri zamanı bir çox hallarda Şərqi Avropa dövlətləri, həqiqətən də, özlərini unudulmuş hiss edir. Avropada "köhnə"lərin "yeni"lərə psixi təzyiqi heç kimdə şübhə yaratmır: Aİ-də Polşa, Rumıniya, Bolqarıstan, Çexiyanın quruma üzvlüyünün "qüvvələr müvazinəti"ni pozacağını gözləmirdilər. Avro ilə bağlı böhrana dair müzakirələr köhnə problemi bir daha yada salıb.
Amma çoxları hesab edir ki, problemin kifayət qədər vacib tərəfləri "kadr arxasında" qalıb. Bu gün söhbət yalnız avronun taleyindən yox, həm də daha çox indiki Avropa inteqrasiya modelinin hazırkı şəkildə yaşayabilmə perspektivinin şübhəli olmasından gedir. Avropa İttifaqı, güman ki, özü  üçün müəyyənləşdirdiyi bu səviyyədə inteqrasiyaya hazır deyilmiş.
Tam açıq danışsaq, "qismən inteqrasiya" ideyasının özü - milli dövlətlə, vahid ölkə arasında nəsə ortaq bir şey kəşf etmək cəhdi əvvəldən uğurlu variant deyildi. İndi isə aydın olur ki, Aİ-də yaradılmış "yarımmilli" institutlar sadəcə işləmir. Qeyri-leqal miqrant axını qarşısında aciz qalmış Danimarka Şengen razılaşmasının əksinə olaraq, sərhədlərində nəzarətə başlayıb, İtaliya isə Lampeduza adasında miqrasiya böhranı zamanı Aİ-dəki tərəfdaşlarından gözlədiyi yardımı ala bilməyib.
Heç kimin yada salmadığı ən acınacaqlı hal isə bir neçə il Aİ-nin vahid konstitusiyasına dair keçirilmiş referendumun iflası idi. Səsvermə göstərmişdi ki, əksər Avropa ölkələrinin əhalisi öz millətlərini "ümumavropa püre"sində it-bat etmək istəmir. Bəzi ekspertlər isə misal kimi, bir müddət əvvəl Avropa İttifaqını çaş-baş salmış "xiyar infeksiyası"nı xatırlayır: o zaman aydın oldu ki, ümumavropa səhiyyəsi infeksiyanın bəyəndiyini və onunla mübarizə yollarını tapa bilmir, bürokratiya isə bu mikroskopik "təhlükə" qarşısında aciz qalır. Və ispanlar becərdikləri xiyara qarşı kampaniyadan hiddətləndiyi vaxt, digər ölkələr artıq etiraf etməyə başladılar  ki, Avropa Ümumavropa problemlərinin həllinə həqiqətən də hazır deyil.
Belə olan təqdirdə, "federallaşma"ya, inteqrasiyanın dərinləşdirilməsinə və az qala, "Avropa Birləşmiş Ştatları"nın yaradılacağına ümid etməyə dəyməz. Amma bu olmadan avro böhranının aradan qaldırılması da çətin mümkün olsun.
Kim bilir, Aİ ölkələrinin artıq ləğv edilmiş valyutalarının satışını təşkil edən Avropa birjaları, bəlkə də, uzaqgörənlik nümayiş etdirirmişlər?

КРИЗИС ЕВРОЗОНЫ: ЧТО ЗА КАДРОМ?
Кризис еврозоны продолжает оставаться в центре внимания мирового бизнеса, да и не только бизнеса. Слишком уж драматичным и неожиданным все оказалось. На самом деле, еще совсем недавно экономисты обещали, что если не сегодня, так завтра единая евровалюта - евро составит реальную конкуренцию доллару и займет его место в международной платежной системе. И даже "неприятности" с Грецией, где правительство оказалось слишком щедрым на социальные выплаты, не соразмеряясь с бюджетным дефицитом, казались вполне решаемой проблемой.
Но теперь выясняется, что проблемы не только в Греции. В середине января международное рейтинговое агентство Standard & Poor's понизило суверенные кредитные рейтинги 9 из 17 стран еврозоны, в том числе ее лидеров - Германии и Франции. Затем агентство понизило кредитный рейтинг Европейского фонда финансовой стабильности (ЕФФС) с наивысшего "ААА" до "АА+".
Реальная перспектива дефолта замаячила перед Испанией, где безработица бьет все мыслимые и немыслимые рекорды.
Между тем ответ ЕС на "рейтинговые неприятности" оказался весьма неожиданным. И похожим, скорее, на действия диктаторского режима, уверенного, что цензура и запрет на невыгодную информацию - решение всех проблем. Законодатели демократичного, открытого и прозрачного Евросоюза выступили с предложением принять закон, согласно которому международным рейтинговым агентствам будет запрещено публиковать информацию о суверенном рейтинге страны без ее согласия, сообщает Reuters. Однако не совсем понятно, как на практике будет работать данный запрет, поскольку предложенный закон будет действовать лишь на территории стран ЕС.
Уже ясно, что против данного законопроекта обоснованно выступят экономисты, которые принимают решения о продаже или покупке долгов, ориентируясь на кредитные рейтинги стран. Но политики заявляют, что публикация агентствами рейтингов стран и банков сводит на нет все усилия по выходу из кризиса. И уж точно никто не задумывается, что "нечего на рейтинг пенять, коль экономика…", как учит народная мудрость.
Эксперты, впрочем, уверены: в реальности ЕС переживает не столько экономический, сколько политический кризис. Так, в частности, считает экс-премьер-министр Бельгии, глава третьей по численности фракции Европарламента "Европейские либералы и демократы" Ги Верхофстадт.
"Европа переживает больше политический, нежели экономический кризис", - приводит его слова газета Le Soir. По мнению политика, "невозможно иметь общую валюту без того, чтобы ее могла гарантировать федеральная власть".
"Необходимо федеральное видение (на уровне ЕС), как это было при Коле (Гельмут Коль, экс-канцлер ФРГ) и Миттеране (Франсуа Миттеран, экс-президент Франции). Но Ангела Меркель (канцлер Германии) и Николя Саркози (президент Франции) думают только о своих выборах и общественном мнении", - заметил Верхофстадт, которого цитирует РИА "Новости".
Он убежден, что "невозможно продолжать с Европой, которая функционирует на национальном уровне". "Надо сорганизовываться в федеральную Европу. G8 ("большая восьмерка") в 2030-2035 годах не будет включать ни одну европейскую страну. Единственный способ быть ее частью, иметь там вес, - это будет на уровне ЕС (как организации)", - указал парламентарий.
Строго говоря, о необходимости ужесточения "бюджетной дисциплины" в Евросоюзе говорят с самого начала кризиса. А в конце января под нажимом Германии было принято решение подписать договор о финансовой стабильности, который был призван, по официальной версии, застраховать ЕС от катастрофических последствий бюджетных "художеств" отдельно взятых стран. В реальности же он предусматривал введение, по сути дела, наднациональных институтов финансового регулирования.
Соглашение должно вступить в силу с 2013 г. Отметим, что требования нового бюджетного договора будут распространяться на присоединившиеся к нему европейские страны только после того, как национальные парламенты ратифицируют его.
Проект договора бюджетной стабильности был разработан на саммите ЕС 9 декабря 2011 г. Соглашение предполагает ввод санкций против стран, где дефицит бюджета будет превышать 3%, и определяет первичный дефицит на уровне 0,5%.
Данный бюджетный пакт призван помочь стабилизировать обстановку в Европейском регионе и вернуть доверие инвесторов.
Европейским лидерам на встрече в Брюсселе удалось прийти к консенсусу по спорному вопросу проведения регулярных саммитов ЕС. В то же время Великобритания отказалась подписать новый договор о финансовой стабильности. Против выступила и Чехия. Прага отказалась принять документ из-за внутренних разногласий в парламенте страны по вопросу ратификации соглашения. Великобритания же не захотела подписать документ еще в декабре прошлого года. Премьер-министр Дэвид Кэмерон пояснил, что отказ от более тесной экономической интеграции с прочими странами был сделан с целью защиты финансового сектора и промышленности Великобритании.
Еще раньше Польша и ряд других стран Восточной Европы предупредили, что проголосуют против нового бюджетно-налогового соглашения, если странам, не входящим в еврозону, не будет предоставлено право участвовать в регулярных встречах лидеров ЕС. В итоге было решено ежегодно проводить по две обязательные встречи лидеров еврозоны, а также еще один саммит, открытый для всех стран - участниц ЕС.
По совести говоря, страны Восточной Европы при обсуждении общеевропейских вопросов нередко чувствуют себя забытыми. Психологическое деление на "старую" и "новую" Европу не оставляет сомнений: в ЕС явно были не готовы к тому, что присоединение к Евросоюзу Польши, Румынии, Болгарии, Чехии приведет к серьезному смещению "равновесия сил". Обсуждение кризиса евро просто еще раз напомнило о старой проблеме.
Однако, как предупреждают сегодня многие, "за кадром" остались весьма важные аспекты проблемы. Речь сегодня идет не только и не столько о судьбе евро, сколько о выживании нынешней европейской интеграционной модели как таковой. Потому как Евросоюз, судя по всему, просто оказался не готов к той степени интеграции, которую сам для себя определил.
Впрочем, если уж говорить до конца откровенно, нежизнеспособной была сама идея "частичной интеграции", попытка изобрести нечто среднее между национальными государствами и единой страной на месте европейского "лоскутного одеяла". Но теперь, как выясняется, созданные в ЕС "полунациональные" институты попросту не работают. Более того, так и не появился механизм решения общеевропейских проблем. Дания, не справившись с потоком нелегальных мигрантов, уже вводит контроль на границах - вопреки Шенгенским соглашениям, Италия так и не дождалась помощи от партнеров по ЕС во время миграционного кризиса на острове Лампедуза… Но самое печальное, что никто и не вспоминает, как несколько лет назад провалился референдум по единой Конституции ЕС, потому что жители многих европейских государств не пожелали растворять свои нации в этаком "общеевропейском пюре". А наиболее искушенные эксперты советуют вспомнить и тот самый "кишечно-огуречный кризис", историю с кишечной инфекцией непонятного происхождения, когда стало понятно, что общеевропейская медицина не может оперативно выяснить, где находится источник заразы и как с ней бороться, а бюрократия оказалась не в состоянии ответить на этот микроскопический в общем-то "вызов". И пока одни наблюдали, как испанский делегат на очередной евровстрече потрясал огурцом, другие констатировали, что к решению действительно общеевропейских проблем Европа не готова. В таких условиях рассчитывать на "федерализацию", углубление интеграции и едва ли не на провозглашение "Соединенных штатов Европы" не приходится. Но без этого кризис евро вряд ли может быть разрешен.
И может статься, что на европейских биржах, где проводили пробные торги уже отмененными валютами стран ЕС, просто проявили недюжинную дальновидность.