ERMƏNİSTAN: AÇIQ SƏMA ALTINDA VANDALİZM MUZEYİ
İrəvan rəhbərliyi açıqca etiraf edib ki, erməni paytaxtının qədim görkəminin bərpa edilməsindən qorxur
Azərbaycan tarixi və mədəni abidələrinin İrəvan xanlığının tarixi ərazilərində total şəkildə məhvi kursu hazırkı Ermənistan  rəhbərliyini İrəvanın dünyanın qədim şəhərlərindən olması haqda yalanlarını ört-basdır etməyə imkan verəcək memarlıq irsinin yoxluğu faktı ilə üz-üzə qoyub.
Azərbaycanın daim Ermənistanda orta əsrlərə aid müsəlman, azərbaycanlı memarlıq nümunələrinin məhv edildiyi haqda səsləndirdiyi bəyanatlar, bu mövzunun erməni ictimaiyyətində fəal müzakirə predmetinə çevrilməsi Ermənistan hökumətini fəaliyyətə keçməyə məcbur edib.
Tarixin dəyişdirilməsinə növbəti cəhd kimi, "Qədim İrəvan" adlı layihə düşünülüb. Layihədə məqsəd 500 il əvvəl Zəngi (Razdan) çayı boyunca müsəlman, Azərbaycan memarlıq üslubunda tikilmiş İrəvan qalasının yerində yaradılmış şəhərin əsl simasının saxtalaşdırılmasıdır.
Layihənin reallaşdırılması LV Architect şirkətinə tapşırılıb. Bu qurum isə erməni hökuməti tərəfindən həm sovet dönəmində, həm də Ermənistanın müstəqillik əldə etməsindən sonra mərhələli şəkildə məhv edilmiş orta əsrlərə aid mərkəzin yerində XIX əsrin sonları, XX əsrin əvvəllərinə xas memarlıq üslubunun oxşarını yaratmaqdan başqa çıxış yolu tapmayıb. Başqa cür ola da bilməzdi. Çünki tarixi İrəvanın (Erivan - hazırda Yerevan) əvvəlki, əsl simasının bərpası cəhdi müsəlman, azərbaycan memarlığına məxsus tikililərin bərpası demək olardı. Bu isə görünür, az qala, 8000 il ərzində regionda yeganə etnos olduqlarını və burada yaşadıqlarını iddia edən erməni ideologiyasının postulatlarına ziddir.
İrəvanın orta əsrlərin müsəlmanlarına aid irs olduğunu etiraf etməkdən qaçan hazırkı Ermənistan rəhbərliyinin ağlına qəflətən "qədim" İrəvanı  uydurmaq ideyası gəlib.
Amma bu dəfə onların dünya ictimaiyyətini aldatmaq cəhdinə Azərbaycan mane olub. "Həqiqətən də İrəvanın əvvəlki tarixi simasını bərpa etmək istəyirlərsə, Rusiya arxivlərində qədim şəhərin çoxlu sayda çertyojları, planları saxlanılır. Məşhur avropalı rəssamlar Tavernyenin, Şardenin, rusiyalı rəssamlar F.Rubonun və Q.Qaqarinin şəkilləri var. Orada XIX əsrə aid İrəvan qalası incəliklərinə qədər əks olunub. Biz bu şəkillər və çertyojları lütfkarlıqla erməni tərəfinə təqdim edə bilərik", - deyə Azərbaycan Prezident Administrasiyasının ictimai-siyasi şöbəsi analitik sektorunun müdiri Fuad Axundov "Regnum" agentliyinə müsahibəsində bildirib.
Əlbəttə ki, erməni tərəfinin bu açıqlamaya reakisyası özünü çox gözlətməyib. "Biz bütün lazımi layihələrə, çertyojlara, sənəd və fotolara  malikik", - deyə İrəvan meriyasının İnformasiya İdarəsinin rəhbəri Artur Gevorkyan  bildirib. Bununla da o, Azərbaycan tərəfinin İrəvanın qədim simasının bərpası işinə kömək təklifindən imtinalarına hansısa formada haqq qazandırmağa çalışıb. Bu da hardasa tamamilə gözlənilən idi.
Bununla yanaşı, Rusiya və region mətbuatı F. Axundovun "Regnum" və "İnterfaks" agentliklərinə, "Zerkalo" qəzetinə verdiyi müsahibələrinə geniş yer ayırıb. Həmin müsahibələrdə isə Ermənistan, faktik olaraq, fakt qarşısında qoyulub.
"İrəvan dünyanın qədim şəhəri statusuna iddia edirsə, onun qədim memarlıq abidələri hanı və niyə yalnız XIX əsrin sonu, XX əsrin əvvəllərinə aid 20 bina bərpa olunur?" - deyə Azərbaycan Prezident Administrasiyasının rəsmisi sual edib. Müasir İrəvanın XIX əsrdə, Zəngi (Razdan) sayının digər sahilində peyda olduğunu, çar Rusiyası dövründə tikilməyə başlanıldığını, özündə həmin dövrə aid Avropa memarlıq elementlərini əks etdirdiyini xatırladan       F. Axundov bildirib ki, əslində, İrəvanda qədim şəhərin simasının saxtalaşdırılmasına yönəlmiş nəhəng  layihəyə start verilir.
F. Axundov Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin beynəlxalq arenada və öz çıxışlarında dəfələrlə hazırkı Ermənistan Respublikasının Azərbaycana məxsus İrəvan xanlığının ərazisində qurulduğunu, hazırkı Ermənistan ərazisində Azərbaycanın tarixi və mədəni abidələrinin hamısının məhv edildiyini bəyan etdiyini xatırladıb. Məhz Prezidentin bu təşəbbüsləri çərçivəsində Bakıda İrəvan qalasının 500 illiyinə hərs olunmuş erevangala500.com portalının təqdimatı da keçirilib. Təqdimatda Tbilisi və Bakıdan fərqli olaraq, "qədim" İrəvanın tarixi mərkəzinin olmadığı xüsusi vurğulanıb. Məhz bundan sonra Ermənistan rəhbərliyi İrəvanın tarixi mərkəzini "bərpa etmək" fikrinə düşüb.
Erməni KİV-ə inansaq, guya, İrəvanın tarixi mərkəzinin yaradılması ideyası artıq bir neçə il imiş Ermənistan rəhbərliyinin beyninə düşübmüş və 2005-ci ildə bu məqsədlə layihə də hazırlanıb. Belədirsə, həqiqətənmi, ötən 7 ildə həmin layihə "tam məxfi" qrifi altında saxlanırmış? Erməni tərəfi niyə bu layihəni yalnız Azərbaycanda İrəvan qalasının 500 illiyinə həsr olunmuş tədbirin təşkilindən sonra reallaşdırmaq  fikrinə  düşüb?
"Ermənistanın səsi" qəzetinin son nömrəsində İrəvanın memarı Aleksandr Tamanyanın xidmətlərindən bəhs olunan yazını deyilənlərin təsdiqi də hesab etmək olar. Onun layihəsi 1924-cü ildə müasir İrəvanın baş planı kimi təsdiqlənmişdi. Qəzet yazır ki, "Tamanyan qədim fars-türk-çar Rusiyası şəhərini ləğv edərək, onun yerində müasir Ermənistan paytaxtını tikmək niyyətini gizlətmirdi".
Erməni tərəfi və KİV-in bütün bu illər ərzində susmasının səbəbi də aydın olur. Ermənilərin reaksiyasından görünür ki, onların özləri də qədim şəhərlərinin məhv edildiyindən xəbərdar deyillər və bunu xatırlamırlar. Erməni ictimaiyyətində İrəvanın tarixi mərkəzinin faciəvi taleyinə dair müzakirələr başlayıb. Axı onların əksəriyyəti şəhərin 100-150 il əvvəl hansı görkəmdə olduğunu bilmir. Sosial şəbəkələrdə elə erməni yuzerlər Yerevanın qədim fotolarını toplamağa başlayıb. Onlar paytaxtlarının əvvəlki görkəmini təəccüblə qarşılayır.
F. Axundovun sözlərinə görə, erməni tərəfi həyasızcasına "tarixi memarlıq dəyərlərini özündə əks etdirən XIX əsrin sonları, XX əsrin əvvəllərinə aid binaların da daxil olacağı memarlıq kompleksinin bərpasına başlanıldığını" bəyan edir. Halbuki, XIX əsrin sonları, XX əsrin əvvəlləri orta əsrlərə aid İrəvanın əsl ilkin simasının mövcud olduğu dövr deyil. Amma bu haqda heç nə deyilmir.  Belə çıxır ki, İrəvan, ümumiyyətlə, qədim şəhər statusuna iddia edə bilməz. Çünki onun tarixi mərkəzi 100-150 il əvvələ aid bir neçə binadan ibarət olacaq. Beləliklə, faktik olaraq, İrəvan xanlığının Rusiyanın tərkibinə daxil olmasından sonra tikilmiş binalar "bərpa olunur". Burada söhbət XIX əsrin sonlarınadək qismən qorunub-saxlanılmış və sovet Ermənistanı dövründə tam məhv edilmiş İrəvan qalasının əsl simasından getmir.
Digər yandan, layihənin baş memarı Levon Vardanyan bildirir ki, "Arami, Abovyan, Büzənd küçələrindəki binalar son illər demontaj edilib, bəzi köhnə evlər isə yenidən yığılaraq bərpa olunub".
Belə çıxır ki, köhnə evlər dağıdılmayıb, sadəcə, "sökülüb" və İrəvan yaxınlığındakı hansısa anbarda saxlanılır. İndi onları anbardan çıxaracaqlar və pazl kimi yenidən "yığacaqlar". Üstəlik, bütünlükdə "qədim İrəvan"ı uzunluğu cəmi 300, eni isə 68 metr olan "düzbucaq"lıya yerləşdirməyi planlaşdırırlar. F. Axundovun dediyi kimi, "Söhbət qədim İrəvanın bərpasından yox, uydurma memarlıq "şedevr"lərindən ibarət eksponatların yer alacağı sərgi-kompleksinin tikintisindən gedir".
O, orta əsrlərə aid mərkəzin bərpasına nümunə kimi, İkinci Dünya müharibəsi zamanı faşistlərin bombardmanı nəticəsində 90%-i məhv olmuş Polşa paytaxtı Varşavanı göstərib. O zaman qorunub-saxlanmış çertyojlar əsasında yerdə qalmış köhnə tikililərin özülləri üzərində şəhərin mərkəzi bərpa edilməli olmuşdu. "İrəvanda isə heç bir bombardman baş verməyib, şəhərin tarixi mərkəzi, tədricən, elə ermənilərin özləri tərəfindən də dağıdılıb", - deyə F. Axundov bildirib. O xatırladıb ki, indi nəinki İrəvanda, bütünlükdə Ermənistan ərazisində orta əsrlərə aid tikiliyə - qədim tarixi xatırladan ictimai binalara, hamamlara, qala divarlarına, qüllələrə rast gəlinmir. Yalnız memarlıq üslubu erməni kilsələri ilə oxşar olan yarıdağılmış haldakı alban kilsələrinə rast gəlinir ki, onların da bir hissəsi erməniləşdirilib, digər hissəsi isə tədricən dağılır. "Amma hətta haradansa kərpicləri toplayıb İrəvanın mərkəzində 100-150 il əvvələ aid binalar tiksələr belə, bunun heç bir tarixi-memarlıq dəyəri olmayacaq", - deyə F.Axundov bildirib. O deyib ki, dünyada yeganə tarixi mərkəzsiz qədim şəhər olan İrəvan indi də, uydurma "tarixi" mərkəzi olan yeni tikilmiş yeganə şəhərə çevriləcək.
Prezident Administrasiyasının nümayəndəsi bir məqama da diqqət çəkib ki, İrəvanın indi tam məhv edilmiş orta əsrlərə aid memarlıq elementləri sovet dönəmində də qorunub-saxlanmışdı. Ermənistan hakimiyyətinin vandallığına nümunə olaraq isə 1964-cü ildə İrəvan xanının Sərdar Sarayının dağıdılmasını göstərmək olar. Yeri gəlmşkən, 1827-ci ildə Aleksandr Qriboyedovun ölməz "Ağıldan bəla" komediyası məhz burada, özü də, müəllifin iştirakı ilə səhnələşdirilmişdi.
Sərdar Sarayının üzərinə memorial lövhənin vurulması, A.Qriboyedovun Xatirə Muzeyinin yaradılması və bununla da bütün rusdilli məkandan oraya turist axınına nail olunması əvəzinə, Ermənistan rəhbərliyi yalnız Azərbaycanı deyil, rus və sovet mədəniyyətinin də abidəsi olan bu binanı dağıdıb.
Yeri gəlmişkən, qəribə təsadüfdür ki, ölümünün 183-cü ildönümü bu yaxınlarda oxucuları tərəfindən qeyd edilmiş A.Qriboyedovun dünyasını dəyişməsinin əsl səbəbkarı onun erməni ətrafı olub. Rusiyalı şair və diplomat müntəzəm şəkildə ermənilər tərəfindən "yedizdirildiyi" saxtakarlıqların qurbanına çevrilib.
Bununla yanaşı, ermənilərin himayədarı sayılan Qriboyedov əvvəllər onlar haqqında tamamilə başqa fikirdə olub. F. Axundov misal kimi, Qriboyedovun 1819-cu il 11-13 sentyabrda yazdığı raportu göstərir. Qriboyedov həmin raportunda yazırdı: "Bu ermənilər nə əclaf adamlardır. Onlar həmişə qulağıma pıçıldayırlar ki, ruslar onların havadarlarıdır. Sözdə belə deyirlər, amma əslində, erməniləri hər an çarmıxa belə çəkməyə hazır olan farslara bizi satırlar".
Tarixi İrəvan mövzusuna qayıdaraq qeyd edək ki, şəhərdə tarixi abidələrin dağıdılmasının son mərhələsi L. İ. Brejnevin SSRİ-nin başına keçməsi ilə erməni rəhbərlərinin ona Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin Azərbaycan SSR-in tərkibindən çıxarılaraq, Ermənistan SSR-in tərkibinə verilməsinə dair müraciətlərindən sonra başlamışdı. Brejnev ermənilərin bu istəyini rədd etmiş, nəticədə, Ermənistanda orta əsrlərə aid müsəlman Azərbaycan abidələrinin məhvinin növbəti mərhələsinə start verilmişdi. Həmin dövrdə Sərdar Sarayının qalıqları da tamamilə dağıdılmış, onun yerində respublika rəhbərliyi üçün inzibati bina tikilmişdi.
F. Axundov bildirib ki, istənilən müasir şəhər genişlənən və abadlaşdırılan zaman, tarixi mərkəzinin qorunub-saxlanmasına diqqət edilir və onu göz bəbəyi kimi qoruyurlar. Amma bu qayda İrəvana aid deyil və Ermənistan rəhbərliyi şəhərin tarixi mərkəzini Yer üzündən silib.
Müsəlman, fars, ərəb və türk memarlıq elementlərinin olduğu tarixi mərkəzin qorunub-saxlandığı və indi də qorunmaqda olduğu Tbilisidən fərqli olaraq, İrəvan haqda eyni sözləri söyləmək mümkün deyil. Ümumiyyətlə, Tbilisidə və Bakıda ermənilər tərəfindən tikilmiş bir çox tikili hələ də qorunub-saxlanır və bunu Bakıdakı erməni kilsəsi haqda da söyləmək mümkündür. Faktik olaraq, Gürcüstanda və Azərbaycanda erməni tikililərinə, həmçinin, koloritin və tarixin bir hissəsi olan tikiliyə çox ehtiyatla yanaşılır. İrəvanda isə bu yoxdur və başa düşmək olmur ki, ən qədim şəhər statusuna iddia edən İrəvanda qədim tikiliyə necə rast gəlinməyə bilər?
F. Axundovun sözlərinə görə, XX əsr boyunca Ermənstandan azərbaycanlılar qovulub, onların mədəniyyət abidələri məhv edilib.  İndi isə qəflətən "səhvlərini anlayaraq", yalnız XIX əsrin sonu -XX əsrin əvvəlinin şəhərini "bərpa" etməyi düşünürlər və burada məqsəd İrəvanın tarixində orta əsrlərə aid Azərbaycan və müsəlman dövründən maksimum qaçmaqdır.
Xüsusi qeyd edilməlidir ki, Azərbaycan rəhbərliyi hazırkı Ermənistanın Azərbaycana məxsus İrəvan xanlığının ərazisində yaradıldığını yaxşı bilir. Lakin ermənilərdən fərqli olaraq, qonşularına qarşı ərazi iddiası ilə çıxış etmir. Amma rəsmi  Bakı, Ermənistan rəhbərliyinin, digər sivill ölkələrdə olduğu kimi, özlərinə aid olmayan tarixi-memarlıq abidələrini qoruyub-saxlayacağına da ümidini çoxdan itirib.

АРМЕНИЯ: МУЗЕЙ ВАНДАЛИЗМА ПОД ОТКРЫТЫМ НЕБОМ
Курс на тотальное уничтожение памятников азербайджанской истории и культуры, которыми изобиловали исторические земли Эриванского ханства, поставил руководство нынешней Республики Армения перед фактом полного отсутствия архитектурного наследия, которым можно было бы прикрыть ложь о статусе Еревана как древнейшего города мира.
Постоянные напоминания со стороны Азербайджана о том, что в Армении уничтожили прежний средневековый пласт мусульманской, азербайджанской архитектуры, и активное обсуждение этой темы в армянском обществе вынудили армянские власти перейти к действиям.
Очередная попытка переиначивания истории вылилась в проект под названием "Старый Ереван", целью которого является фальсификация истинного облика города, разросшегося на месте Эриванской крепости, построенной 500 лет назад в мусульманском азербайджанском архитектурном стиле на возвышенности у реки Занги (Раздан).
Реализация проекта поручена компании LV Architect, которая не нашла иного выхода, кроме как создать вместо настоящего средневекового центра Еревана, который был поэтапно уничтожен армянскими властями в советское время и ныне в период независимости Армении, некое подобие архитектуры конца XIX - начала XX века. По-другому и быть не могло. Ведь попытки воссоздать прежний, настоящий облик исторического Иревана (Эривани - ныне Еревана) обречены на необходимость восстановления строений, относящихся к мусульманскому, азербайджанскому зодчеству. А это, видимо, претит постулатам армянской идеологии, утверждающей, что армяне чуть ли не 8000 лет жили и составляли единственный этнос в регионе.
Стремясь избежать признания мусульманского средневекового исторического наследия Еревана, нынешние власти Армении спохватились и решили придумать свой "старый" Ереван.
Но ввести в заблуждение международное сообщество втихаря на сей раз помешал Азербайджан. "Если в Ереване действительно хотят восстановить прежний исторический облик города, то в российских архивах хранится большое количество чертежей, планов старого города. К тому же есть картины известных европейских художников Тавернье, Шардена, в частности русских художников Ф.Рубо и Г.Гагарина, до мелочей изобразившего Эриванскую крепость XIX века. Мы можем любезно предоставить армянской стороне эти картины и чертежи", - предложил заведующий аналитическим сектором общественно-политического отдела администрации президента Азербайджана Фуад Ахундов в интервью агентству Regnum.
Конечно, реакция армянской стороны не заставила себя долго ждать. "Мы располагаем всеми необходимыми проектами, чертежами, документами и фотографиями", - отчаянно заявил руководитель Управления информации ереванской мэрии Артур Геворкян, пытаясь как-то обосновать отказ от помощи азербайджанской стороны в восстановлении старого облика Еревана. Чего и следовало ожидать.
Между тем российская и региональная пресса широко растиражировала интервью Ф.Ахундова агентствам Regnum и "Интерфакс", газете "Зеркало", в которых Армения фактически была поставлена перед фактом.
"Если Ереван претендует на статус древнейшего города мира, так где же его древние архитектурные памятники и зачем восстанавливать 20 зданий именно конца XIX - начала XX века?" - заявил представитель администрации президента Азербайджана. Напомнив, что современный Ереван появился в XIX веке, расположен на другом берегу реки Занги (Раздан) и начал строиться в период царской России, вобрав в себя элементы европейской архитектуры того периода, Ф.Ахундов подчеркнул, что в Ереване стартует масштабный проект архитектурно-исторической фальсификации облика старого города.
Он отметил, что президент Азербайджана Ильхам Алиев неоднократно на международной арене и в своих выступлениях подчеркивал, что нынешняя Республика Армения создана на землях азербайджанского Эриванского ханства и что ныне в Армении практически уничтожены все памятники азербайджанской истории и культуры. Именно в рамках этих президентских инициатив в Баку был презентован портал erevan-gala500.com, приуроченный к 500-летию Эриванской крепости. На презентации доминантой была озвучена мысль об отсутствии, в отличие от Тбилиси и Баку, исторического центра в "древнем" Ереване, после чего у армянских властей появилась идея "воссоздать" исторический центр Еревана.
Если верить армянской прессе, мысль создать исторический центр Еревана якобы уже несколько лет витала в голове армянских властей, и в 2005 году был подготовлен проект с этой целью. Но неужели целых 7 лет он хранился под грифом "совершенно секретно"? И лишь после недавних мероприятий в Азербайджане, приуроченных к 500-летию Эриванской крепости, армянская сторона решила начать реализацию своего проекта.
Подтверждение этому можно найти в последнем номере газеты "Голос Армении", где отмечаются заслуги архитектора Еревана Александра Таманяна, проект которого был утвержден в 1924 году как генеральный план современного Еревана. Издание пишет, что "Таманян не скрывал намерения разрушить старый персидско-тюркско-царскорусский город и построить современную армянскую столицу".
Вот, оказывается, почему армянская сторона и СМИ молчали все эти годы. Ведь даже сами армяне, судя по их реакции, не помнят и не знали, что у них уничтожен старый город. В армянском обществе начались обсуждения относительно трагической судьбы исторического центра Еревана, ведь большая часть армян совершенно не знает, как выглядел город лет 100-150 назад. В социальных сетях начался сбор старых фото Еревана самими же армянским юзерами, которые удивленно открывают для себя прежний облик своей столицы.
По словам Ф.Ахундова, армянская сторона бесстыдным образом заявляет, что "начнется воссоздание архитектурного комплекса, куда будут перемещены здания конца XIX - начала XX века, представляющие историко-архитектурную ценность". И ни слова не говорится о том, что период конца XIX - начало XX в. не является истинным первоначальным обликом средневекового Еревана. То есть получается, что Ереван не может претендовать на статус древнего города, поскольку его историческим центром будет пара десятков зданий 100-150-летней давности. Фактически "воссоздаются" здания, построенные после вступления Эриванского ханства в состав России, а не настоящий облик Эриванской крепости, частично сохраненный до конца XIX века и полностью разрушенный в период советской Армении.
С другой стороны, как пояснил Левон Варданян, главный архитектор проекта, "демонтированные за последние годы старые дома, вновь собранные и отреставрированные, выстроятся в прямоугольнике, очерченном улицами Арами, Абовяна, Бюзанда и Кохбаци".
Выходит, старые дома не снесли, а "демонтировали" и хранят в каком-то складе под Ереваном, а теперь их собираются "переместить", "собрать", как пазл. Причем весь "старый Ереван" планируют поместить в "прямоугольник" длиной всего 300 метров, шириной - 68 метров. Как подчеркнул Ф.Ахундов, "речь идет не о воссоздании старого Еревана, а о строительстве некоего выставочного комплекса, где экспонатами будут выступать вымышленные архитектурные "шедевры".
Он привел пример настоящего воссоздания средневекового центра, к примеру, польской столицы Варшавы, на 90% разрушенной после фашистских бомбежек второй мировой войны. Тогда в Варшаве, буквально на остатках фундаментов старых строений, по сохранившимся чертежам, пришлось восстановить исторический центр города. "Однако в Ереване не было бомбежек и никто кроме самих армян не разрушал поэтапно исторический центр города", - сказал Ф.Ахундов, подчеркнув, что не только в Ереване, но и практически по всей Армении не сохранилось средневековых построек, общественных зданий, бань, крепостных стен, башен, напоминающих о прошлой истории. Есть только полуразрушенные албанские храмы, которые сходны по архитектуре с армянскими церквами, при этом часть этих храмов уже арменизирована, а другая продолжает постепенно разрушаться.
Но "даже если откуда-то по кирпичикам разберут и соберут в центре Еревана здания 100-150-летней давности, то они не будут иметь особой архитектурно-исторической ценности", - сказал Ф.Ахундов, отметив, что Ереван, имеющий статус единственного в мире древнего города без исторического центра, теперь к тому же станет единственным городом-новоделом с придуманным "историческим" центром.
При этом представитель президентской администрации обратил внимание на то обстоятельство, что элементы средневековой архитектуры Еревана, ныне полностью разрушенные, сохранялись и в советский период. К примеру, самым настоящим вандализмом стало разрушение властями Армении в 1964 году Дворца Сардара - эриванского хана, где ссыльными декабристами в 1827 году была впервые поставлена бессмертная пьеса Александра Грибоедова "Горе от ума" в присутствии самого автора.
Вместо того, чтобы установить мемориальную доску на здании Дворца Сардара, устроить Музей памяти А.Грибоедова, куда съезжались бы туристы со всего русскоязычного пространства, армянские власти взяли и разрушили этот памятник не только азербайджанской, но и российской и советской культуры.
Кстати, по иронии судьбы, истинным виновником смерти А.Грибоедова, 183-я годовщина гибели которого была на днях отмечена его почитателями, было его армянское окружение. Российский поэт и дипломат стал жертвой фальсификаций, которыми его методично подкармливали армяне.
При этом изначально Грибоедов, считавшийся покровителем армян, придерживался о них совсем иного мнения. В качестве примера Ф.Ахундов привел рапорт Грибоедова от 11-13 сентября 1819 года, где он писал: "Что за подлое отродье эти армяне. Никто из них и знать меня не хотел, а при этом всегда на ухо шепчут, что мы их будущие покровители… Они нас продают тем же персам, которые готовы их распинать и варить под любым соусом".
Возвращаясь к теме исторического Еревана, хотелось бы отметить, что последняя стадия тотального разрушения исторических памятников города началась с того, что с приходом в СССР к власти Л.И.Брежнева к нему обратилось армянское руководство с просьбой передать НКАО (Нагорный Карабах) из состава Азербайджанской ССР в состав Армянской ССР. Однако Брежнев отказал, и тогда в Армении началась очередная фаза разрушения азербайджанских мусульманских памятников средневековья. В том числе были разрушены остатки Дворца Сардара, на месте которого были построены административные здания для руководства республики.
Ф.Ахундов заметил, что любой современный город, расширяясь и застраиваясь, консервирует, сохраняет свой исторический центр и бережет его как зеницу ока. Но это правило не относится к Еревану, армянские власти которого стерли с лица земли исторический центр.
В отличие от Тбилиси, где исторический центр с элементами мусульманского, персидского, арабского и тюркского зодчества сохранен и ныне бережно охраняется, этого нельзя сказать о Ереване. Вообще в Тбилиси и Баку сохранилась масса построек, сделанных армянами, в том числе армянская церковь Баку. Фактически в Грузии и Азербайджане бережно относятся к армянским постройкам, да и любым другим, являющимся частью колорита и истории. Но в Ереване такого нет и не понятно: как же этот город, претендующий на статус самого древнего, не имеет каких-либо старых построек?
Ф.Ахундов отметил, что весь XX век из Армении изгоняли азербайджанцев и разрушали их памятники культуры, а теперь вдруг спохватились и начали "воссоздавать" город, охватывающий узкий промежуток конца XIX-XX вв., чтобы максимально избежать азербайджанского мусульманского средневекового периода истории Еревана.
Стоит особо отметить, что руководство Азербайджана прекрасно осознает, что нынешняя Армения создана на землях азербайджанского Эриванского ханства, однако, в отличие от армян, не предъявляет территориальных претензий к соседям. Впрочем, официальный Баку и не стремится к тому, чтобы армянские власти сохраняли не относящиеся к их культуре архитектурно-исторические памятники на своей территории, как это принято во всех цивилизованных странах мира.