Keçən il Azərbaycanda neft hasilatının azalmasına baxmayaraq, bütün iqtisadi tapşırıq və planlar yerinə yetirilib
İqtisadiyyatda istənilən plan və tapşırıqların  yerinə yetirilməsi onların hansı istinad nöqtəsindən başlanmasından asılıdır - çünki əvvəlki ildə baş vermiş iqtisadi proseslərin nəticələri cari ildə hadisələrin inkişafını şərtləndirir. Ənənəvi olaraq, Azərbaycanda ötən ilə  Nazirlər Kabinetinin yığıncağında Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə yekun vurulur. Səslənən rəqəmlərə görə, keçən il neft hasilatının azalması üzündən, ölkə üçün bir qədər elə də yaxşı  olmadı, amma dövlət başçısının sözlərinə görə, "ölkə qarşısında duran bütün sosial və iqtisadi öhdəliklər uğurla yerinə yetirilib və beləliklə, 2011-ci ildə də  ölkənin uğurlu inkişafı davam edib".
Tənəzzül fonunda rekordlar
2010-cu ilə baxanda, ölkədə neft hasilatının 10,5% azalması, əlbəttə, əsas iqtisadi göstəricilərə təsir göstərməyə bilməzdi. Sadəcə, bunu qeyd etmək yetərlidir ki, sənaye bölməsində azalma 5% təşkil edib, ümumi daxili məhsul (ÜDM) isə yalnız 0,1% artıb. Ümumiyyətlə, gec-tez Azərbaycan "qara qızıl"ın hasilat səviyyəsinin azalması ilə üzləşməli idi - bu, tamamilə gözlənilən hadisəydi. Öz vaxtında bir çox ekspertlər, hətta ölkə üçün  tamamilə mənfi sonuclar proqnozlaşdırırdılar - kəskin iqtisadi tənəzzül, "holland sindromu" və s. Amma bununla belə, Azərbaycan 2011-ci ildə kiçik də  olsa artım nümayiş etdirib. Ən başlıcası isə odur ki, bu artım məhz neftdənkənar bölmənin inkişaf etdirilməsi hesabına əldə edilib - bu bölmə neft hasilatındakı azalmaya uyğun şəkildə, yəni 9,4% artıb.
Beləliklə, dövlətin  neftdənkənar istehsalın genişlənməsinə yönəlmiş səyləri, iqtisadiyyatın ayır-ayrı bölmələri üçün konkret tapşırıqlar üzrə qəbul edilmiş proqramlar öz bəhrəsini verib (neftdənkənar bölmənin artımı 2011-ci ildə 11,1% təşkil edib). Bu gün məhz neft sahəsində tənəzzül fonunda əminliklə demək olar ki, hökumətin qarşısında duran əsas tapşırıq yerinə yetirilib - iqtisadiyyat şaxələndirilib. Prezidentin qeyd etdiyinə görə, "nəzərə alınsa ki, əvvəlki illərdə bünövrəsini qoyduğumuz müəssisələri bu il və qarşıdan gələn illərdə istismara açacağıq, onda görərik ki, gələcəkdə də neftdənkənar bölmənin inkişafı üçün gözəl imkanlar var".  Bizim iqtisadiyyatın dayanıqlı müsbət inkişaf dinamikası imkan verdi ki, ölkə 2011-ci ildə sərmayələşdirmə sahəsində rekord göstərici əldə etsin. Belə ki, 2010-cu ildə ölkə iqtisadiyyatına $17,6 mlrd sərmayə yatırılmışdısa, 2011-ci ildə sərmayə həcmi ilk dəfə olaraq $20 mlrd.-a çıxdı, özü də bunun 13 mlrd.-ı daxili sərmayələrdir, 7 mlrd.-ı isə xarici sərmayəçilərin vəsaitləridir. İlham Əliyev bildirib ki, "bu balansdır, yəni bu ağırlıq nisbəti müsbətdir. Xarici sərmayəçilər Azərbaycana sərmayə yatırmağa davm edirlər. Yerli sərmayəçilər, yerli biznesmenlər və Azərbaycan dövləti bizim ölkənin hərtərəfli, şaxələnmiş inkişafı üçün hər şeyi edir".
Keçən ilin daha bir rekord göstəricisi valyuta ehtiyatları ilə bağlı oldu və onlar ilk dəfə olaraq $40 mlr səviyyəsinə çatdı. Bu göstəricinin artım meyli, demək olar ki hər gün davam edir və bu ehtiyatların idarə edilməsindən gələn gəlirlərin də bunda rolu var. Valyuta ehtiyatlarının idarə edilməsinin yeni konsepsiyasına görə, bu proses daha da şaxələndiriləcək və dünyada gedən proseslərdən qorunacaq.
Keçən ilin başqa yetərincə müsbət göstəricisi əhalinin pul gəlirlərinin 19,6% artması fonunda inflyasiyanın birrəqəmli səviyyədə - 7,9% səviyyəsində saxlanmasıdır. Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşları sırasında yer alan Avropada və ABŞ-da mənfi böhran durumunu nəzərə alaraq, hökumətin istehlak qiymətləri indeksinin həddindən yüksəlməsinin qarşısını almasının nə qədər çətin olduğunu təsəvvür etmək olar. "Biz maaşları, müavinət və pensiyaları artırırıq. Bizim iri investisiya layihələrimiz, istəsək də, istəməsək də qiymətlərin artımına gətirir. Bu necə ola bilər ki, $20 mlrd investisiya yatırılsın və bu, inflyasiyaya təsir göstərməsin?! Bizim inflyasiyanı 7,9% səviyyəsində saxlamağımız artıq böyük uğur sayılır", - deyə dövlət başçısı bildirib.
Başqa sözlə, bütünlükdə, Azərbaycan dünyanın tamamilə dəyişkən iqtisadi xəritəsində "sabitlik adası" mövqeyini qorumaqda davam edir.
Sosial dayanıqlılıq
Bildirmək gərəkdir ki, məhz dayanıqlı iqtsadi artım ölkənin sosial orientasiyalı inkişafını təmin edib, yəni ilk növbədə, yuxarıda göstərildiyi kimi, əmək haqlarının və pensiyaların artımı təmin edilib. Belə ki, dövlət büdcəsindən sosialyönümlü xərclər 16,5% artıb, o cümlədən, sosial müdafiə və sosial təminat xərcləri 33,2% artıb.
Nəticədə, 900 minə yaxın adamın pensiyas?, təxminən, 40% artıb və hazırda Azərbaycanda pensiyaların orta ölçüsü $180-190 təşkil edir, orta əmək haqqı isə $460-a yaxındır. Belə ki, 2011-ci ildə Dövlət Büdcəsinin maliyyələşdirilən təhsil, səhiyyə, mədəniyyət, idman, elm və başqa sahələrində əmək haqları 10% artacaq.  "Deyə bilərəm ki, MDB məkanı üçün bu, gözəl nətiəcədir. İnsanların rifahı yaxşılaşır, ünvanlı sosial yardım ailələrinin sayı 120 mindir. Orta hesabla, bir ailəyə hər ay 106 manat müavinət verilir", - deyə  Prezident vurğulayır.
Beləliklə, bütün bu göstəricilər 3 dəfə artımş yoxsulluq həddinə təsir göstərib, bu hədd 2003-cü ildəki 35,8 manat səviyyədən 2011-ci ildə 106,9 manata qalxıb. Həmin dövrdə isə yoxsulluq səviyyəsi 2003-cü ildəki 44,7%-dən 2011-ci ildə 7,6% səviyyəsinə düşüb. Göründüyü kimi, hər il yoxsulluq həddi meyarının dayanıqlı artmasına baxmayaraq, yoxsul əhalinin miqdarı kəskin azalıb. İqtisadi inkişaf naziri Şahin Mustafayevin sözlərinə görə, 2011-2015-ci illəri əhatə edən "Yoxsulluğun azaldılması və dayanıqlı inkişaf üzrə Dövlət Proqramı"nın tədbirlər planında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin yerinə yetirilməsi yoxsulluq səviyyəsinin sonrakı azalmasında önəmli rol oynayır.
Bu məsələdə önəmli rolu məşğulluq səviyyəsinin artırılması da oynayır. Məsələn, keçən il 94 min yeni iş yeri yaradılıb ki, bunların 73 mini daimi iş yerləridir və işsizlik səviyyəsi 5,4%-ə qədər azaldılıb. Bütünlükdə, işsizliyə qarşı proqramın gerçəkləşdirilməsinə başlanılandan, yəni  2003-cü ildən bu yana ölkədə 1 mln.-dan çox yeni iş yeri yaradılıb. "Bu göstəricilər pozitiv və ümidvericidir", - deyə İlham Əliyev vurğulayıb.
Bu rəqəmlər gələcəkdə də belə müsbət rakursda dəyişəcək və buna şübhə etməyə dəyməz -  2011-ci il tarixdə Azərbaycanın iri qaz hasilatı və qaz ixracatçısı kimi yadda qalacaq. Çünki bir ildə ümumi ehtiyatı 700 milyard kubmetrə çatan iki iri qaz yatağı - "Abşeron" və "Ümid" yataqları açılıb. Bundan başqa, keçən il, nəhayət ki, üzərində bir neçə il ağır iş gedən qaz tranziti məsələsi də həll edilib.
Bütün bunlar, şəksiz, iqtisadiyyatın qarşısında yeni imkanlar açır, o cümlədən, onlarca milyard dollar səviyyəsində əlavə investisiyaların cəlbi istiqamətində imkanlar yaradır, bu da yeni iş yerlərinin açılışında, yerli şirkətlərin inkişafında özünü göstərəcək. "İndi biz neft-qaz sənayesində istənilən vacib məhsulu - boruları, başqa məhsulları istehsal edirik. Bu, o deməkdir ki, sifarişlərin yerinə yetirilməsində daha çox Azərbaycan şirkətləri iştirak edəcək və onlar bizim büdcəyə daha çox vergi ödəyəcəklər, daha çox iş yerləri açacaqlar. Əlbəttə, bu zəncirvari reaksiya istənilən sahəyə müsbət təsir göstərəcək", - deyə dövlət başçısı vurğulayıb.
Başqa sözlə, ölkənin qaz potensialı neft hasilatının azalmasının mənfi təsirinin əvəzini ödəyə bilər. Halbuki, bir daha qeyd edək ki, yanacaq istehsalında reqressiya fonunda ilin iqtisadi göstəricilərini tamamilə uğurlu saymaq olar. Axı təsadüfi deyil ki, iqtisadi inkişaf naziri Şahin Mustafayevin sözlərinə görə, Azərbaycanın 2011-ci ildə qazandığı uğurlar nüfuzlu beynəlxalq strukturlar tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. Belə ki, inkişaf etmiş ölkələrin reytinqləri düşdüyü bir zamanda, "Standart&Poor`s" agentliyi keçən ilin dekabr ayında Azərbaycanın kredit reytinqini bir pillə qaldıraraq, "VVV-"ə çatdırıb və reytinq üzrə proqnozu "sabit" saxlayıb. Azərbaycan iqtisadiyyatının qiymətləndirilməsi üzrə "Fitch-Ratings" və "Moody`s" reytinq agentliklərinin də məlumatları müsbət olub. "Qlobal rəqabət qabiliyyəti indeksi"nə görə Azərbaycan iqtisadiyyatı rəqabət qabiliyyətinə görə 142 ölkə arasında 55-ci yeri, MDB ölkələri üzrə 1-ci yeri tutub. Beləliklə, 2011-ci ilin sonuna iqtisadiyyat gələn ilin proqressiv hadisələri üçün yetərincə dayanıqlı istinad nöqtəsi hazırlayıb. Bu da ən başlıca iqtisadi uğurdur.

THE MAIN ACHIEVEMENT
Last year, azerbaijan fulfilled all economic objectives and plans despite the decline in oil production
The implementation of any plans and objectives, including in the economy, depends on their starting point - the results of economic processes in the past year determine the development of events in the current year. Traditionally, in Azerbaijan the final line under the statistics for the year is drawn at a cabinet meeting chaired by President Ilham Aliyev. Judging by the figures that were announced, although the past year turned out to be difficult for the country because of the fall in oil production, as head of state concluded, "all social and economic objectives facing the country were still successfully met, and thus, in 2011 the successful development of our country continued".
Records against the background of the recession
The 10.5-per-cent fall in oil production in the country compared to 2010, of course, could not but affect major economic indicators. Suffice it to note that the decline in the industrial sector amounted to 5 per cent, while the gross domestic product grew by only 0.1 per cent.
However, the fact that sooner or later Azerbaijan will have to face a drop in the production of "black gold" is quite expected. Many experts had even predicted that the country would face very negative consequences in this regard - a sharp economic decline, "Dutch Disease", etc. But, nevertheless, in 2011 Azerbaijan saw a growth, albeit small. And most importantly, this figure was achieved largely through the development of the non-oil sector - it grew almost in direct proportion to the decline in oil production - by 9.4 per cent.
Thus, the government's efforts to expand non-oil production (its growth in 2011 was 11.1 per cent) and the programmes adopted for specific tasks for specific sectors of the economy yielded practical results. Today against the background of the recession in the oil industry, we can say with confidence that the main task facing the government was fulfilled and the economy was diversified. As the president noted, "given that the enterprises, which we founded in previous years, will be commissioned this and next year, we will see that there are excellent opportunities to develop non-oil industries in the future".
The sustainable growth in our economy led to the fact that in 2011, our country achieved a record level of investment. For example, 17.6 billion dollars were invested in 2010. And in 2011, the volume of investment reached 20 billion dollars for the first time - 13 billion were domestic investments and 7 billion foreign. As noted by Ilham Aliyev, "this balance, that is the weight ratio, is positive. Foreign investors continue to invest in Azerbaijan. And local investors, local businessmen and the Azerbaijani government are doing all that is needed for the comprehensive and diversified development of our country."
Another record indicator of last year was the increase in foreign currency reserves, which reached 40 billion dollars for the first time. The increase in this rate continues almost on a daily basis, including through revenues from the management of these reserves. Under the new concept for the management of foreign currency reserves, this process will become even more diversified and secure from global processes.
Another very positive indicator of last year is that inflation was kept at one level - 7.9 per cent against the 19.6-per-cent growth in the population's money income. Given the negative crisis situation in the US and Europe, which are major trading partners of Azerbaijan, one can imagine how difficult it was for the government to keep the consumer price index from excessive growth. "We raise salaries, wages and pensions. Our major investment projects lead to higher prices anyway. How come an investment of 20 billion dollars did not affect inflation? The fact that we keep inflation at 7.9 per cent is already a big achievement," the president said.
In other words, in general, Azerbaijan continues to maintain its position as "an island of stability" on the very volatile economic map of the world.
Social sustainability
We must say that it was the stable economic growth that ensured the socially-oriented development of the country, i.e. first of all, the above-mentioned increase in salaries and pensions. For example, funds allocated from the state budget for the social expenses increased by 16.5 per cent, including expenses on social protection and social security - by 33.2 per cent.
As a result, about 900,000 people got an almost 40-per-cent rise in pensions, and now their average size in Azerbaijan is about 180-190 dollars, while the average salary is close to 460 dollars. This is despite the fact that in 2011, wages in state-funded education, health, culture, sports, science and other fields increased by an average of 10 per cent. "I can say that in the CIS, it is a great indicator. People's welfare is increasing, and the number of families receiving social aid is 120,000. On average, each household gets a monthly allowance of 106 manats," the president said.
Thus, all these indicators affected the poverty line, which increased three-fold and grew from 35.8 in 2003 to 106.9 manats in 2011. And the poverty rate for this period decreased from 44.7 to 7.6 per cent in 2011. As can be seen, along with the steady increase in the annual poverty line, the number of poor people decreased dramatically. According to Minister of Economic Development Sahin Mustafayev, the implementation of measures envisaged by the state poverty reduction and sustainable development programme covering 2011-2015 will play an important role in the further reduction of poverty.
Increasing employment plays an important role in this. For example, 94,000 new jobs were created last year, and 73,000 of them are permanent, while the unemployment rate fell to 5.4 per cent. Since the beginning of the programme against unemployment, i.e. since 2003, more than 1 million new jobs have been created. "These figures are both positive and encouraging," Ilham Aliyev said in conclusion.
There is no doubt that the figures will continue to vary in the same positive way - 2011 will be remembered as a year that turned Azerbaijan into a major gas producing state and gas exporter. In one year, two large gas fields - Abseron and Umid - were discovered at once, and the total amount of gas reserves there reaches nearly 700 billion cubic metres. In addition, issues of transit, on which quite hard work was carried out for several years, were finally resolved last year. All this, of course, opens up new opportunities for the economy in attracting additional investment worth tens of billions of dollars, which will result in the creation of new jobs and the development of local companies. "Now we ourselves are making any significant products in the oil and gas industry - pipes and other products. This means that Azerbaijani companies will be increasingly involved in carrying out orders, and they will pay more taxes into our budget and create more jobs. Of course, this chain reaction will have a positive impact on every sphere," the president said.
In other words, the gas potential will help the country to compensate for the negative effects of the decline in oil production. Although, we should note once again, even against the background of regression in fuel production, the economic indicators can be confidently called successful. It is not without reason, as Minister of Economic Development Sahin Mustafayev noted, that Azerbaijan's success in 2011 was appreciated by influential international organizations. Thus, at a time when the ratings of developed countries are falling, Standard & Poor's increased the long-term independent credit rating of Azerbaijan by one notch - to" BBB-" - in December last year, while the rating outlook remained "sustainable". Positive assessments of the Azerbaijani economy were also given by Fitch Ratings and Moody's. According to the report "Global Competitiveness Index", Azerbaijan's economy ranked 55th among 142 countries and 1st in the CIS in terms of competitiveness.
Thus, by the end of 2011 the economy formed a fairly stable starting point for progressive developments in the coming year. And this is the most important economic achievement.