Davos forumu dünyanın işgüzar elitasının Azərbaycana səmimi marağını nümayiş etdirdi
Yanvarın 25-29-da İsveçrənin dağ kurortu olan Davosda dünya siyasəti təmsilçiləri və biznes elitanın görüşü keçirildi. Bu, sayca 42-ci Ümumdünya İqtisadi Forumu (ÜİF) idi. Bu dəfə forumun mövzusu "Böyük transformasiya: yeni modellərin formalaşması" oldu. Avropada getdikcə dərinləşən iqtisadi böhranın, "ağır durumdan çıxılması", "şok xəbərdarlığı" və sair haqda bitib-tükənməyən diskussiyalar fonunda daha da aktual idi. Artıq yeni iqtisadi, hətta bəlkə də siyasi inkişaf modeli haqda fikirləşməyin vaxtıdır.
Qərbdən-Şərqə
Bu kontekstdə ÜİF-in yaradıcısı və rəhbəri, isveçrəli professor Klaus Şvabın sözlərini qeyd etmək yerinə düşər. 2012-ci ildə "ağılların qlobal görüşü" mövzusunu təqdim edən professor deyib: "Son 3 ildə dünya siyasət, iqtisadiyyat və maliyyə sahələrində böhranı idarə etməklə məşğul olmaq məcburiyyətində qalıb. Amma biz fundamental transformasiyanı diqqətdən qaçırmışıq. Əslində, dünya məhz bununla üz-üzədir və onun fonunda qərarların qəbulu ilə bağlı ənənəvi metodlar sürətlə köhnəlir".
K.Şvab "yeni qlobal idarəetmə modeli"ni də göstərib. Onun fikrincə, bu model "geosiyasi xarakterli tektonik dəyişiklikləri, hakimiyyət mərkəzinin Qərbdən-Şərqə doğru keçdiyini və yeni qeyri-dövlət təsir agentlərinin yaradıldığını nəzərə almalıdır".
Bundan başqa, ÜİF-in rəhbəri görüş iştirakçılarına yeni multimədəni və polietnik dünya modeli, qloballaşmanın sosial effektlərini və texnoloji innovasiyaları nəzərə alan model və nəhayət, Yer kürəsində məşğulluğun davamlı artım modeli haqda da düşünməyi tövsiyə edib.
Başqa sözlə, Davos forumu çərçivəsində kapitalizmin gələcəyi müzakirə olunub. K.Şvabın fikrincə, "kapitalizm hazırkı şəkildə artıq dünyanın tələbatını ödəmir".
Forumu açan Almaniya kansleri Angela Merkelin çıxışı da maraqlı olub. O bildirib ki, "Son onillikdə avropalıların digər regionlar üzərindəki hökmranlığı azalıb".
Həqiqətən də, son zamanlar ekspertlər qlobal iqtisadi inkişafın məhz inkişafda olan ölkələri təmin etmək iqtidarında olduğunu bildirir. Avrozonadakı problemin onlara mənfi təsirinin artmasına rəğmən, belə düşünən ekspertlərin sayı artır.
Dünya Bankının "2012-ci il üçün qlobal iqtisadi perspektivlər" adlı məruzəsinə əsasən, bu il inkişaf etməkdə olan ölkələr üçün iqtisadi artım proqnozu 5,4%, yüksək gəlirə malik ölkələr üçün isə - 1,4%-dir (avrozona üçün - 0,3%). İyun proqnozunda bu rəqəmlərin 6,2 və 2,7% (avrozona üçün 1,8%) təşkil etməsinə baxmayaraq, inkişaf etməkdə olan ölkələrdən iqtisadi artım inkişafdakı ölkələrdəkini bir neçə dəfə üstələyir.
Buna səbəb nədir? İnkişaf etməkdə olan iqtisadiyyatlara maraq niyə günbəgün artır?
Təqlid üçün nümunə
Misal kimi Azərbaycanı götürək. Azərbaycan iqtisadiyyatının bu gün dünyanın ən sürətlə artan iqtisadiyyatı olduğu heç kəsdə şübhə doğurmur. Bəzi ekspertlərin bunun neft sektorundan asılılığına dair mənfi fikrinin əksinə olaraq qeyd edək ki, 2011-ci ildə ölkədə qeyri-neft sahəsində ÜDM 9,4% artıb.
Bütün bu faktorların dünyanın iqtisadi elitası üçün nə qədər əhəmiyyətli olduğu, ən azı, yanvarın 27-də Davosda Azərbaycana, daha konkret desək, Azərbaycan iqtisadiyyatının diversifikasiyasına həsr olunmuş ayrıca interaktiv sessiyanın keçirilməsində bir daha sübut olundu. Maraqlıdır ki, tədbirin aparıcısı forumun direktoru Berqe Brendin özü idi. O, giriş nitqində dünyada maliyyə böhranının yaşandığı vaxtda Azərbaycanın qeyri-neft sektorunda 9%-lik iqtisadi artımın qeydə alınmasının əhəmiyyətini qeyd edib. Yəni Azərbaycanda neft sektoru ilə yanaşı, qeyri-neft sektoru da sürətlə inkişaf edir.
Sessiyada çıxış edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev isə bildirib ki, 2004-cü ildən ölkədə 3 dəfədən artıq iqtisadi artıma nail olunub. O, neft sektorundan əldə edilən nəhəng gəlirlərin ölkə iqtisadiyyatının diversifikasiyası üçün geniş imkanlar yaratdığını, bunun dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən olduğunu söyləyib.
"Hər bir ölkə, xüsusilə keçid mərhələsində olanlar, güclü iqtisadiyyat yaratmaq üçün bütün təbii resurslardan istifadə etməlidir. Neft-qaz sektoruna milyardlarla investisiyanın cəlb olunması bizə iqtisadiyyatımızı diversifikasiya etməkdə yardımçı oldu. İndi qarşımızda 2 vəzifə durur: ÜDM-in həcmini ikiqat artırmaq, amma bunu iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorunun hesabına etmək", - deyə Prezident İlham Əliyev bildirib.
Bununla yanaşı, dövlət başçısı ölkə iqtisadiyyatında enerji sektorunun hökmranlığının davam etdiyini də bildirib. O, bunu ölkədə, təxminən, 50 milyon ton neftin, 30 milyard kubmetr qazın hasil olunması ilə izah edib. İ.Əliyev yeni layihələrin həyata keçirilməsindən sonra, qaz hasilatının 50 milyard kubmetrə çatdırılacağını bildirib. "Başqa sözlə, qeyri-neft sektorunda inkişafa nə qədər cəhd göstərsək də, ÜDM-də enerji faktorunun üstünlüyü qalacaq. Amma bu, əlbəttə ki, ölkə qarşısında yeni imkanlar da açır. Çünki bu gün Azərbaycanın iqtisadi və enerji siyasəti ölkənin siyasi çəkisi ilə transformasiya olunub", - deyə Prezident qeyd edib.
İ.Əliyev Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafına dair fikirlərini "Avrasiyanın gələcəyi" adlı Davos sessiyasındakı çıxışında da səsləndirib.
Qeyd etmək lazımdır ki, bu il Prezident İlham Əliyevin Davosda keçirdiyi görüşlərin proqramı kifayət qədər geniş idi. Azərbaycan nümayəndə heyəti isə foruma daha geniş tərkibdə yollanmışdı. İlin əsas iqtisadi hadisəsində ölkənin geniş şəkildə təmsil olunması zərurəti, güman ki, Azərbaycana göstərilən böyük maraqla əlaqədar idi.
Bu fikri İlham Əliyevlə görüş zamanı ÜİF-in təsisçisi və rəhbəri Klaus Şvab da təsdiqləyib. O, Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişaf etdiyini, bu inkişafın "bir sıra nüfuzlu və nəhəng şirkətlərin ölkəyə marağını daha da artırdığını" söyləyib.
Davos forumu Azərbaycan hökumətinin ölkənin qeyri-neft sektorunun inkişafına nə qədər önəm verdiyini də nümayiş etdirib. Götürək Azərbaycanın prioritet elan etdiyi informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sahəsini. Davosda Azərbaycanın dövlət başçısı ilə görüşən "Microsoft International" şirkətinin prezidenti, "Microsoft" korporasiyasının vitse-prezidenti Jan Kurtua bildirib ki, Azərbaycan qeyri-leqal proqram təminatının yayılmasının önlənməsi, piratçılıqla mübarizə sahəsində region üçün nümunədir. O, "Microsoft"un Azərbaycanla informasiya təhlükəsizliyinin təmini sahəsində əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu deyib.
Tərəflər Azərbaycanda "Microsoft"un nəhəng regional informasiya-hesablama mərkəzinin (RİHM) yaradılması məsələsini də müzakirə edib, bu istiqamətdə işlərin sürətləndirilməsi qərara alınıb.
Beləliklə, dünyanın ən iri İT-korporasiyası ixrac təyinatlı elmi tutumlu məhsul istehsal etmək istəyən və bu məqsədləyaxın zamanlarda regional innovasiya zonaları yaratmaq niyyətində olan Azərbaycanla əməkdaşlıqda maraqlıdır. Bu baxımdan, "Microsoft" RİHM-nin yaradılması ölkədə "yeni", insan resurslarına əsaslanan iqtisadiyyatın yaradılması üçün yaxşı dayaq olacaq. Bu, Azərbaycana investisiyaların cəlbinə kömək olacaq, gənc nəslin təhsil səviyyəsinin artırılmasını stimullaşdıracaq.
Azərbaycan regionun iqtisadi mərkəzi olan ölkə kimi mövqeyini daha da möhkəmləndirəcək, innovasiya və informasiya özəyi olacaq. Qabaqcıl beynəlxalq təcrübə nöqteyi-nəzərindən, ölkədə "Micro-soft" RİHM-nin açılmasının qiyməti yoxdur.
Azərbaycan iqtisadiyyatının qeyri-neft sektorunun inkişafından danışarkən ölkənin maliyyə-bank sektorunu da qeyd etməmək mümkün deyil. Qlobal iqtisadi böhran dövründə bu sahə həsəd aparılacaq dayanıqlılıq nümayiş etdirib.
Azərbaycan Prezidenti İsveçrəyə səfəri çərçivəsində Davosda "UBS Global" şirkəti idarə heyətinin rəhbəri Qaspar Villiqerlə də görüşüb. Görüşdə İsveçrənin ən nəhəng banklarından olan UBS ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın qurulması və inkişafı müzakirə edilib. Bundan başqa, UBS-in Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) və Dövlət Neft Fondu (SOFAZ) ilə maliyyə əməkdaşlığı ətrafında fikir mübadiləsi də aparılıb.
Dövlət başçısı ilə "Deutsche Bank"ın Mərkəzi və Şərqi Avropa ölkələri üzrə icraçı-direktoru Peter Tils, həmçinin, İdarə Heyətinin üzvü Yurgen Fiqen arasında da görüş olub. Görüşdə Azərbaycanda gedən dinamik inkişaf proseslərinin, Azərbaycanla "Deutsche Bank" arasında əməkdaşlığın qurulmasının vacibliyi vurğulanıb, bu əməkdaşlığın perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Amma eyni zamanda, neft-qaz sektoru da inkişafını davam etdirir. Azərbaycan neft və qaz ixracat edən ölkəyə çevrilib, bu gün Avropa "böyük" Azərbaycan qazını gözləməkdədir.
Azərbaycan qazına olan ümid
Davos danışıqları Azərbaycana dünya əhəmiyyətli karbohidrogen ixracatçısı olan ölkə kimi marağın yüksək olduğunu da açıq şəkildə nümayiş etdirdi. Azərbaycan Prezidenti İsveçrədə Almaniyanın RWE şirkətinin baş icraçı-direktoru Yurgen Qrossmanla, Avstriyanın OMV və İtaliyanın "Edison" şirkətlərinin rəhbərləri Herhard Roiss və Bruno Lesker ilə də görüşlər keçirib. Hər iki görüşdə "Şahdəniz" qaz-kondensat yatağının işlənməsinin ikinci fazası müzakirə edilib. Qeyd edək ki, bu fazanın işlənməsi çərçivəsində "böyük" Azərbaycan qazı Avropa bazarına, həmçinin, onun cənubuna nəql olunacaq. OMV rəhbəri ilə "Nabucco" qaz kəməri layihəsinin perspektivləri, gələcəkdə Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti ilə əməkdaşlıq məsələsi də müzakirə edilib.
Davosda enerji məsələləri üzrə avrokomissar Günter Ottingerin Gürcüstanın Baş naziri Niko Gilauri ilə keçirdiyi və Azərbaycana birbaşa aidiyyəti olan görüşü də qeyd olunmalıdır. Görüşdə "Avropa İttifaqının Tbilisi ilə Gürcüstan, Türkiyə və Bolqarıstanın vahid enerji şəbəkəsinin yaradılması işində əməkdaşlıqda maraqlı olduğu" bəyan edilib, bunun "bütün ölkələr üçün səmərəliliyi " vurğulanıb.
Q. Ottingerlə görüşdə mayeləşdirilmiş Azərbaycan qazının Gürcüstan vasitəsilə Rumıniyaya nəqlini nəzərdə tutan "Azerbaijan-Georgia-Romania Interconnector (AGRI)" layihəsi də müzakirə edilib. Gürcüstanın Baş naziri bildirib ki, bu layihə həm onun iştirakçıları (Azərbaycan, Gürcüstan və Rumıniya), həm də bütün Avropa dövlətləri üçün vacibdir.
N.Gilauri yaxın aylarda Gürcüstanda AGRI ilə bağlı növbəti konfransın keçiriləcəyini, orada Gürcüstan, Azərbaycan, Rumıniya, Macarıstan və Aİ nümayəndələrinin iştirak edəcəyini söyləyib. Ukrayna və bir sıra Mərkəzi Asiya ölkələrinin də konfransa qatılacağı mümkündür.
Bütün bunlar nədən xəbər verir? Avropanın qaz mənbələrinin diversifikasiyasında maraqlı olmasından, Xəzər regionunun, həmçinin, Azərbaycanın dünya bazarlarına karbohidrogen xammalın ixracındakı rolunun artmasından.
Azərbaycan qazına Ukrayna da maraq göstərir. Azərbaycan və Ukrayna prezidentləri - İlham Əliyevlə Viktor Yanukoviç arasında baş tutmuş görüşdə enerji sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri mövzusu da müzakirə edilib.
Artıq 2025-ci ilə Ukraynada SOCAR-a məxsus 1000 yanacaqdoldurma məntəqəsi fəaliyyət göstərəcək. Ukrayna ərazisində qazın durulaşdırılması üçün terminalın inşası da planlaşdırılır. Azərbaycanın sənaye və enerji nazirinin sözlərinə görə, Ukrayna Gürcüstan sahillərindən Azərbaycan maye qazının nəqlinə çox ciddi yanaşır.
Bununla yanaşı, Ukrayna 2012-ci ildə 2 milyard kubmetr, 2014-cü ildən isə 5 milyard kubmetr Azərbaycan qazının nəqli məsələsinin nəzərdən keçirilməsini təklif edir. Azərbaycan hələ ki bu təklif üzərində düşünür.
Davosda Prezidentin Pakistanın Baş naziri Sayed Yusuf Rza Gilani, İsveçrə Konfederasiyası prezidenti Evelin Vidmer-Şlumpf, Polşanın dövlət başçısı Bronislav Komorovski ilə də görüşləri olub. Görüşlərdə ölkələr arasında həm də enerji sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələləri müzakirə edilib. Azərbaycanda həyata keçirilən islahatlar ABŞ-da da yüksək qiymətləndirilir. Azərbaycan Prezidenti ilə ABŞ dövlət katibinin iqtisadiyyat, enerji və kənd təsərrüfatı üzrə müavini Robert Qormats arasında baş tutmuş görüşün nəticələrini belə qiymətləndirmək olar.
ABŞ Prezidenti və dövlət katibinin salamlarını İlham Əliyevə çatdıran R.Qormats deyib: "Ağ evdə Azərbaycanda gedən inkişaf prosesləri, xüsusilə iqtisadiyyatda və sənaye sahəsindəki uğurlu islahatlar yüksək qiymətləndirilir".
Görüşdə Azərbaycanda korrupsiya ilə mübarizə sahəsində görülən işlərin, həmçinin, qeyri-neft sektoruna yatırılan investisiyaların müsbət nəticələr verəcəyinə ümid ifadə olunub.
Şərqdən-Qərbə
Qara bürünmüş Davosda keçirilən "ÜİF-2012"də 40-dək dövlət və hökumət başçıları iştirak edirdilər. Foruma rekord sayda iştirakçı qatılmışdı - 2,6 mindən artıq iştirakçının 1,6 mini işgüzar dairələrin təmsilçiləri idi.
ÜİF-də iştirak Azərbaycan üçün nə deməkdir? Bu, ilk növbədə, özünü təqdim etmək, əldə edilmiş uğurlardan danışmaq üçün daha bir şansdır. Bu, dünya iqtisadiyyatının inkişafındakı son tendensiyaları, istiqamətləri diqqətlə nəzərdən keçirmək, onlara əsaslanmaq, perspektivləri planlaşdırmaq imkanıdır.
"ÜİF-2012" çərçivəsində Azərbaycan heç bir razılaşmaya imza atmayıb. Əvəzində bu meydan dövlət başçısı səviyyəsində bir sıra vacib görüşlərin keçirilməsinə imkan yaradıb ki, bu da öz-özlüyündə əhəmiyyətli göstəricidir.
Bundan başqa, Davosda keçirilmiş forum Azərbaycana insan kapitalının inkişafında böyük perspektivləri olan, Avropanın gələcək enerji təchizatında böyük rol oynayacaq, demək, həm də dünyanın geosiyasi xəritəsində daha böyük yerə sahib çıxmış ölkə kimi böyük marağın olduğunu göstərib.
Almaniya kansleri Angela Merkel "ÜİF-2012"ni açaraq deyib: "Almaniya problemli ölkələrə verə biləcəyindən artığını vəd etməməlidir. Maliyyə Sabitliyi Fondunun artırılması haqda söhbətlərə son qoyulmalı, büdcə kəsrinin azaldılmasına, iqtisadi inkişafa diqqət ayrılmalıdır".
Başqa sözlə, Almaniya bundan sonra da başqa dövlətlərin problemlərinin həlli ilə məşğul olmaq fikrində deyil və həmin ölkələr problemlərini özləri həll etməlidirlər. Davos forumu avrozonada böhranın dərinləşdiyini də göstərdi. İnkişaf etmiş ölkələr "böhran" adlı hər şeyi məhv edən xəstəliyin həlli üçün yeni resept axtarmalıdır. "Böyük transformasiyanın yeni modelləri" isə təəssüf ki, hələ formalaşmayıb.
Şübhəsiz, bütün bu diskussiyalarda Azərbaycan iştirakçı yox, daha çox kənar müşahidəçi rolu oynayıb. Çünki ölkənin siyasi və iqtisadi inkişaf üçün öz reseptləri var. Avropadakı böhran fonunda ölkəmizin rolu daha da arta bilər. Məsələn, Azərbaycanın Avropa bazarlarında mövcudluğunu genişləndirmək imkanı var və bu, yalnız enerji bazarına aid deyil. Sərbəst maliyyə imkanlarına malik olan ölkə investor rolunda çıxış edə və yenə də bunu qeyri-enerji sektorunda gerçəkləşdirə bilər (indi bunu SOCAR həyata keçirir). Bu, sadəcə, zaman məsələsidir...

IN SEARCH OF A NEW MODEL
On 25-29 January, the Swiss ski resort of Davos hosted a meeting of representatives of the world political and business elite - the 42nd World Economic Forum (WEF). This time, the theme of the forum was "The Great Transformation: Shaping New Models". It was more than relevant against the backdrop of the burgeoning economic crisis in Europe, continuing debates about the "way out of the current situation", "prevention of shocks", etc. It is obvious that the world is tired of many economic, financial and political upheavals. It's time to think about a new model of economic and, if you will, political development.
From West to East
In this context, it is necessary to highlight the words of the founder and chairman of the WEF, the Swiss professor Klaus Schwab, who, presenting the theme of the "global meeting of minds" in 2012, said: "Over the past three years, the world has had to deal with crisis management in the fields of politics, economics and finance, but we lost sight of the fundamental transformation that the world is actually undergoing, against the background of which the usual methods of decision-making are rapidly becoming obsolete."
Schwab outlined a "new model of global governance" which "should take into account geopolitical tectonic shifts, the gradual shifting of the centre of power from West to East, and the emergence of new, non-state agents of influence".
In addition, the head of the WEF invited the participants in the meeting to think about a new model of the multicultural and multiethnic world, a model that takes into account the social effects of globalization and technological innovation and a new model of sustained growth in employment in the world.
In other words, the forum in Davos discussed the future of capitalism. According to Schwab, "capitalism in its current form no longer meets the needs of the world".
German Chancellor Angela Merkel made an interesting speech. Opening the forum, she said that "... over the past decades, the Europeans' superiority over other regions has decreased".
Indeed, in recent years, experts are increasingly inclined to believe that it is the developing countries that are able to ensure global economic growth, even despite the growing negative impact of problems in the eurozone on them.
According to the World Bank (WB) report "Global Economic Prospects 2012", this year's economic growth forecast for developing countries is 5.4 per cent, and for countries with high income - 1.4 per cent (-0.3 per cent for the euro area). Despite the fact that in the June forecast, these figures were 6.2 and 2.7 per cent (1.8 per cent for the euro area), economic growth in developing countries is many times faster than that in developed countries.
What is the reason? And why is the interest in emerging economies growing day by day?
Example to follow
Take, for example, Azerbaijan. It's no secret that the country's economy is one of the fastest growing in the world. Refuting the views of some experts about negative dependence on the oil factor, let us note that in 2011, the country's non-oil GDP grew by 9.4 per cent.
How significant these factors are for the global economic elite is proved at least by the fact that a separate interactive session devoted to Azerbaijan, or specifically, to the diversification of Azerbaijan's economy, was held in Davos on 27 January. It is noteworthy that the event was presented by the managing director of the forum, B?rge Brende, who stressed in his opening remarks the importance of the fact that during the financial crisis in the world, the country's non-oil sector attained a 9-per-cent economic growth, i.e. along with the oil sector, the non-oil sector is also growing rapidly.
Speaking at the session, President Ilham Aliyev said that since 2004, the country has achieved more than a triple growth in the economy, and the revenues from the oil sector create major opportunities for the diversification of the economy, and this is one of the main priorities of state policy.
"Every country, especially one that is in transition, should use all natural resources to create a strong economy. Investments worth billions of dollars in the oil and gas sector helped us to diversify the economy. Now we have a new goal: to double the amount of GDP, but with the help of the non-oil sector," President Ilham Aliyev said.
At the same time, he added, of course, the dominance of the energy sector in the economy will continue as the country's produces about 50 million tons of oil and 30 billion cubic metres of gas, and after the commissioning of new projects, it will reach 50 billion cubic metres. "In other words, no matter how hard we try to achieve a growth in the non-oil economy, the energy factor will continue to dominate GDP. But this is natural and opens new horizons for the country. Because today's economic and energy policy of Azerbaijan turns into a political clout for the country," the head of state said.
Ilham Aliyev also shared his thoughts on the economic development of Azerbaijan in his speech at the Davos session entitled "The Future of Eurasia".
We must say that this year's programme of meetings held by President Ilham Aliyev in Davos was quite eventful. The Azerbaijani delegation was represented at the forum in a more expanded format. The need for the broad representation of the country in the main economic event of the year was, apparently, dictated by the great interest shown in Azerbaijan.
During a meeting with President Ilham Aliyev, this idea was confirmed by the founder and executive director of the WEF, Klaus Schwab. He noted that Azerbaijan's economy is developing, and "this development further enhances the interest of a number of prestigious and large companies in the country".
The Davos forum also showed what high stakes the government of Azerbaijan makes on the development of the non-oil sector. Take, in particular, the sector of information and communication technologies (ICT) which has been declared a priority for development in Azerbaijan. At a meeting with the Azerbaijani head of state in Davos, the president of Microsoft International and vice-president of Microsoft, Jean-Philippe Courtois, stressed that Azerbaijan is an example in the region in terms of preventing the proliferation of illegal software and in the fight against piracy. He noted that Microsoft is willing to cooperate with Azerbaijan in the field of information security.
The sides discussed the establishment in Azerbaijan of a major Regional Information and Computing Centre (RICC) of Microsoft and decided to speed up the related work.
So, the world's largest IT company is betting on Azerbaijan - a country that aims to create regional innovation zones (RIZ) intended for the production of high-tech exports. In this regard, the opening of the Microsoft RICC is a good tool for implementing the most ambitious plans to build a "new" economy based on human resources in the country, which will help attract investment in Azerbaijan and be a stimulus to improve the education of young generation.
Azerbaijan will further strengthen its position as a country, which is the economic hub of the region, and become the core of innovation and information. In terms of the best international practices, the opening of the Microsoft RICC in the country cannot be overstated.
Speaking about the development of the non-oil sector in Azerbaijan, it is also necessary to note the financial and banking sector of the country, which demonstrated enviable resilience during the global economic crisis. During his visit to Switzerland, the Azerbaijani president met in Davos with the chairman of the Board of UBS Global, Kaspar Villiger, to discuss the establishment and development of cooperation between one of Switzerland's largest banks UBS and Azerbaijan. In addition, views were exchanged about financial cooperation between UBS and the State Oil Company (SOCAR) and the State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAR).
The president also met with the executive director of Deutsche Bank for Central and Eastern Europe, Peter Tils, and a member of its board, Juergen Fitschen. The meeting emphasized the importance of the ongoing processes of dynamic development in Azerbaijan, the establishment of cooperation between our country and Deutsche Bank and exchanged views about the prospects of this cooperation.
But at the same time, the oil and gas sector continues its further development. Azerbaijan has turned into a country that exports oil and gas, and today Europe lives in anticipation of Azerbaijani gas.
Stake on Azerbaijani gas
The Davos talks also clearly demonstrated interest in Azerbaijan as a country that exports hydrocarbons of world importance. For example, the president of Azerbaijan met in Switzerland with the executive director of the German company RWE Juergen Grossmann, the heads of Austria's OMV and Italy's Edison, Gerhard Roiss and Bruno Lescoeur. Both meetings addressed the question of the second stage of the development of the gas condensate field Sah Daniz in which Azerbaijani gas will be supplied to the European market, including its southern part. At the same time, prospects for the gas pipeline project Nabucco, as well as future cooperation with SOCAR were discussed with the head of OMV.
It is also worth noting the meeting in Davos between European Commissioner for Energy G?nther Oettinger and Georgian Prime Minister Nika Gilauri, which had a direct relation to Azerbaijan. It was stated that "the EU is interested in cooperation with Tbilisi in the creation of a unified power grid between Georgia, Turkey and Bulgaria", which "will be very beneficial to all countries".
The meeting with Oettinger also discussed the Azerbaijan-Georgia-Romania Interconnector (AGRI) project, which provides for the transportation of Azerbaijani liquefied gas through Georgia to Romania.
According to the Georgian prime minister, the importance of this project, both for project participants (Azerbaijan, Georgia and Romania) and European states, was noted.
Gilauri said that in the coming months, Georgia will host another conference on AGRI, which will be attended by Georgia, Azerbaijan, Romania, Hungary and EU representatives. The participation of Ukraine and some Central Asian countries is also possible.
What does this mean? This means that Europe is the most interested in the diversification of gas supplies, and the role of the Caspian region, including Azerbaijan, in terms of the export of hydrocarbon resources to world markets, is growing.
Ukraine is also interested in our gas. The meeting between the presidents of Azerbaijan and Ukraine, Ilham Aliyev and Viktor Yanukovych, also discussed issues related to the prospects of cooperation in the energy sector.
Incidentally, 1,000 SOCAR fuel stations will be operating in Ukraine in 2025, and in this country, it is planned to build a terminal for liquefaction of natural gas. According to the Azerbaijani Ministry of Industry and Energy, Ukraine is seriously considering supplies of Azerbaijani liquefied gas from the Georgian coast.
At the same time, Ukraine proposes to examine the supply of 2 billion cubic metres of Azerbaijani gas from 2012, 5 billion cubic metres from 2014, etc. Azerbaijan is still considering the proposal.
In Davos, the president also met with Pakistani Prime Minister Syed Yousaf Raza Gillani, President of the Swiss Confederation Eveline Widmer-Schlumpf and Polish President Bronislaw Komorowski. The theme was enhancing cooperation between the countries, including in the energy sector.
The reforms carried out in Azerbaijan are also appreciated in the United States. It can be concluded following talks between the Azerbaijani president and US Deputy Secretary of State for Economic Growth, Energy and the Environment Robert Hormats.
Conveying greetings from the US secretary of state to President Ilham Aliyev, Hormats said: "The White House highly values the process of development going on in Azerbaijan, in particular successful reforms in the economic and industrial spheres."
They expressed confidence that measures to combat corruption taken in Azerbaijan, as well as investments in the oil sector, will yield positive results.
From East to West
We must say that the WEF 2012 in snowy Davos brought together about 40 heads of state and government. The forum brought together a record number of participants - more than 2,600, of whom 1,600 represented business circles.
What does participation in the WEF mean to Azerbaijan? First of all, it is another chance to express ourselves and show the progress we have made. It is an opportunity to closely follow the latest trends, the development of the global economy and to plan the future based on what we see.
During the WEF 2012, Azerbaijan did not sign any agreements. But this forum made it possible to hold a series of important meetings with heads of state, which in itself is a significant indicator.
In addition, the Davos forum demonstrated the great interest in Azerbaijan as a country with tremendous prospects for human capital development and as a state that plays an important role in future energy supplies to Europe, and, hence, wins more room on the geopolitical map of the world.
Opening the WEF 2012, German Chancellor Angela Merkel said: "Germany must not promise problem countries more than it can give. Discussions about increasing the fund of financial stability need to stop, and it is necessary to focus on reducing budget deficits and on economic growth."
In other words, Germany is not going to continue to address the problems of other countries, which should independently think about the future. And Davos showed that the crisis in the eurozone is getting worse. Developed countries should look for new recipes from the all-consuming disease that is called "crisis", and for the time being, there are, alas, no "new models of great transformation".
Certainly, in these discussions, Azerbaijan played more the role of an observer than a participant. After all, the country has its own recipes for political and economic development. But against the background of the European crisis, the role of our country may increase. For example, Azerbaijan has a chance to increase its presence on the European market, and not just in energy. A country with surplus funds can act as an investor, and not just in energy projects that are initiated by SOCAR. And it is just a matter of time...