SANKSİYALARIN TƏSİRİ HİSS OLUNUR
İran Prezidenti Mahmud Əhmədinejad yanvarın 27-də ölkəsinin nüvə proqramı ətrafında vəziyyətin gərginləşməsindən sonra, ilk dəfə beynəlxalq vasitəçilərlə danışıqları bərpa etməyə hazır olduğunu bəyan edib. Əhmədinejad, eyni zamanda, onu da bildirib ki, Tehranın danışıqları davam etdirməyə hazır olmasını İranın sanksiyalar qarşısında mövqelərindən geri çəkilməsi kimi qiymətləndirmək olmaz. "Əksinə, İran Qərbə lazımdır. Çünki bizim ölkəmiz sanksiyaların tətbiqindən heç nə itirməyəcək", - deyə Əhmədinejad bildirib.
O deyib ki, sanksiyaların sərtləşdirilməsi Tehranı nüvə proqramından imtinaya məcbur edə bilməyəcək.
Qeyd edək ki, Əhmədinejadın bu bəyanatından bir neçə gün əvvəl, Aİ ölkələri Tehrana yeni sanksiyalar tətbiq edib. O, İran neftinin və neft-kimya məhsullarının idxalına qadağanı nəzərdə tutur. Qurumda İrana neft sahəsi üçün avadanlıq və texnologiyanın ixracının qadağan olunması, İran mərkəzi Bankının Avropadakı aktivlərinin dondurulması haqda da qərar qəbul edilib.
Hələ ötən ilin noyabrında ABŞ, Böyük Britaniya və Kanada İran iqtisadiyyatının enerji və maliyyə sektoruna sanksiyaların tətbiq edildiyini açıqlamışdı. Elə həmin vaxt Fransa Prezidenti Nikola Sarkozi Tehranla bağlı presedenti olmayan tədbirlərə əl atılması təklifi ilə çıxış etdi. Söhbət İran Mərkəzi Bankı aktivlərinin dondurulması və İran neftinin boykotundan gedirdi.
Nəhayət, bu sanksiyalar qəbul edildi.
İran hasil etdiyi neftin, təxminən, 20%-ni Avropaya ixrac edir. Onun əsas istehlakçıları Yunanıstan, İspaniya və İtaliyadır. Hazırda qüvvədə olan müqavilələrə əsasən, onların İran neftini almaq öhdəliyi bu il iyulun 1-dək nəzərdə tutulub. Görünən odur ki, Qərb İran neftini əvəz etmək üçün alternativ mənbələrin tapılması məqsədilə vaxt udmaq istəyir. İranın Hörmüz boğazını bağlamasının qarşısını almaq məqsədilə isə oraya ABŞ, Fransa və Britaniyanın Hərbi Dəniz Qüvvələrindən ibarət birgə qrup göndərilib.
Maraqlıdır ki, İran hökuməti Avropa bazarının itirilməsi ilə bağlı xüsusi narahatlıq nümayiş etdirmir. İranın Rusiyadakı səfiri Mahmud Rza Sacadi bildirib ki, Tehranın bu məsələdəki vacib tərəfdaşı əvvəlkitək Çindir və o, hətta ABŞ-ın sərt təzyiqi qarşısında belə, İran neftindən imtina etməyəcək.
İran XİN-in mətbuat katibi Ramin Mehmanpərəst isə bildirib ki, Aİ-nin Tehranı nüvə proqramından imtinaya məcbur etməyə yönəlmiş qərarı heç bir nəticə verməyəcək.
Tehranın bu ritorikası kifayət qədər ənənəvi olsa da, Vaşinqton və onun avropalı müttəfiqlərini çox qıcıqlandırır.
Hələ İran neftinə embarqonun qoyulması qərarının qəbulu ərəfəsində Fransa Prezidenti N.Sarkozi bildirmişdi ki, Paris İran probleminin hərbi yolla həllini əngəlləmək üçün əlindən gələni edəcək. Bununla yanaşı, Sarkozi Tehranın danışıqlar masasına əyləşməyə məcbur edilməsinin, onunla nüvə proqramından imtinaya dair razılığa gəlinməsinin vacibliyini də qeyd etmişdi. Əks təqdirdə, hərbi qarşıdurmadan və İrana kənar müdaxilədən qaçmaq çətin mümkün olsun. Bununla əlaqədar olaraq N.Sarkozi Rusiya və Çini Tehrana qarşı, heç olmasa, sərt sanksiyaların qəbuluna dəstək olmağa çağırıb. Amma İranda ciddi geosiyasi maraqları olan Moskva və Pekinin məsələyə öz baxışı var.
Aİ-nin İran neftinə embarqo qoymaq qərarını şərh edən Rusiya XİN bəyan edib ki, Moskva problemin diplomatik yolla həlli cəhdlərinin, həmçinin, "altılıq" (ABŞ, Rusiya, Böyük Britaniya, Fransa, Çin və Almaniya) xətti ilə görülən tədbirlərin iflasa uğrayacağından narahatdır.
Belə qərar xüsusilə yanvarın sonlarında MAQATE katibliyi mütəxəssislərinin nüvə obyektlərinə baş çəkmək və "ehtimal olunan tədqiqatlarla bağlı" İrana səfərə hazırlaşdığı ərəfədə, həmçinin, Tehranın "altılıq"la danışıqları bərpaetmə ehtimalının artdığı bir vaxtda, xüsusilə arzuolunmazdır. Bu səbəbdən, Moskva hamını, həmçinin, Aİ-ni maksimum səbirlilik və ehtiyatlılıq nümayiş etdirməyə, qarşıdurma atmosferi yaratmamağa çağırır.
Aİ-nin İran nefti ilə bağlı sanksiyaları Pekin tərəfindən də tənqid olunub. Çin onları "kobud təzyiq" və "qeyri-konstruktiv yanaşma" adlandırıb.
BMT-nin Baş katibi Pan Gi Mun isə öz növbəsində, İranın nüvə proqramından ciddi narahatlıq ifadə edib. Bununla yanaşı, o, "İran probleminin sülh yolu ilə həllinin alternativinin olmadığını" da bildirib. Baş katib qarşı-qarşıya olan tərəfləri "səmərə verməyəcək ritorikadan qaçmağa" səsləyib. Amma zərurət yaranacağı təqdirdə, son zamanlar nüfuzu xeyli aşağı düşmüş Baş katibin çağırışları çətin ki eşidilsin. Düzünə qalsa, püşk artıq çoxdan atılıb.
İranın nüvə obyektlərində təftiş aparılmasına razılaşması əksər Qərb ekspertləri tərəfindən Tehranın vaxt udmaq cəhdi kimi qiymətləndirilir. Bununla yanaşı, İran da borclu qalmaq niyyətində deyil. Qabaqdangəlmişlik etməyə çalışan İran Parlamenti bu ilin iyulunu gözləmədən Aİ-yə neft ixracının dayandırılmasını nəzərdə tutan qanun layihəsi üzərində işləyir. İran Parlamentinin Milli təhlükəsizlik və xarici siyasət komitəsinin sədri Məhəmməd Kousari isə bildirib ki, onun ölkəsi neft satışı ilə bağlı problemlə üzləşəcəyi təqdirdə, Hörmüz boğazını bağlayacaq. O əmindir ki, ABŞ, hətta öz müttəfiqləri ilə qüvvələrini birləşdirsə belə, boğazın açılmasına nail ola bilməyəcək.
Tehranın cəsarətli bəyanatlarına baxmayaraq, Qərbin bu ölkəyə birgə təzyiqi və iqtisadi sanksiyaların tətbiqi artıq nəticə verməkdədir. Aİ-nin İran neftinə embarqo qoyulması haqda qərarı dəstəkləməsindən sonra, İran rialının dollara nisbətdə qiyməti 7% azalıb. Son ayda isə ümumiyyətlə, bu ucuzlaşma, təxminən, 50% təşkil edib. Üstəlik, İran milli valyutası ötən il ərzində də 60%-dən artıq ucuzlaşmışdı. Bu vəziyyət İranda daxili siyasi sabitliyin pozulmasına aparıb çıxara ilər ki, Qərb də məhz buna ümidlidir.
Bütün bunlarla yanaşı, İranda hakimiyyət uğrunda mübarizə aparan müxtəlif siyasi qruplar arasında davam edən savaş fonunda, yanvarın sonlarına yaxın 5 gün ərzində elit hərbi birləşmə - İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun 4 yüksək rütbəli nümayəndəsi dünyasını dəyişib. Yaşı 50-55 arasında olan hərbçilərin ölümünün rəsmi səbəbi insul və ürəktutması göstərilir. Amma İran ictimaiyyətində bu ölüm faktları ilə bağlı müxtəlif söz-söhbətlər gəzir. Bəzi İran KİV-də onların qətlə yetirilə biləcəkləri haqda üstüörtülü fikirlərə də rast gəlinir.
Bu gün İranın nüvə proqramı Tehran-Qərb münasibətlərində əsas maneəyə çevrilib. Amma paradoksal olan odur ki, İranın nüvə proqramına vaxtilə Vaşinqton və onun müttəfiqlərinin fəal iştirakı ilə start verilib. Hələ 1967-ci ildə ABŞ İrana gücü 5 mvt olan nüvə reaktoru satmışdı. Daha sonra Almaniya və Fransa İrana reaktorların inşası üçün texnoloji dəstək göstərdi. 1974-cü ildə İranın Atom Enerjisi Təşkilatı yaradıldı və o, 25 il ərzində ABŞ və Qərb dövlətlərinin dəstəyi ilə qiyməti, təxminən, 30 milyard dollar olan 23 nüvə enerji blokunun tikintisinə dair plan hazırladı. Elə həmin il ozamankı İran şahı Məhəmməd Rza Pəhləvi gözlənilməz bəyanat səsləndirərək bildirdi ki, "İran nüvə silahını çoxlarının gözlədiyindən daha tez əldə edəcək". Bu bəyanat Qərbdə əsl şok yaratdı. Çünki İran hələ 1968-ci ildə nüvə silahlarının yayılmamasına dair sazişə qoşulmuş, 1970-ci ildə isə onu ratifikasiya etmişdi.
Vaşinqton tərəfindən Tehrana göstərilən təzyiqlər bir müddət sonra, şahı öz bəyanatından imtina etmək məcburiyyətində qoydu. Bundan sonra - 1977-ci ildə Paris və Bonn İrana 2 atom reaktoru satdı. Bir il sonra İran Amerikadan 5 mvt gücündə tədqiqatçı reaktor da aldı. İranla atom enerjisi sahəsində əməkdaşlığa Argentina da başladı. Qərbi Almaniya isə Buşəhrdə 2 AES blokunun inşasına başladı.
İranda islam inqilabının qələbəsi və şah rejiminin devrilməsindən sonra, yeni hökumət AES tikintisi proqramından imtina etdi. Ölkəni nəinki əcnəbi mütəxəssislər tərk etdi, eyni zamanda, nüvə layihələrində iştirak edən çoxlu sayda iranlı da başqa ölkələrə üz tutdu. Bir neçə il sonra ölkədə vəziyyət sabitləşdi, İran rəhbərliyi nüvə proqramının icrasını bərpa etdi. Çinin köməyi ilə İsfahanda tədqiqat reaktoru ilə elmi-tədqiqat mərkəzi yaradıldı, uran filizinin hasilatı davam etdirildi. Eyni zamanda, İran uranın zənginləşdirilməsi, ağır suyun istehsalı üçün texnologiyaların alınması məqsədilə İsveçrə və AFR şirkətləri ilə danışıqlara başladı. İranlı fiziklər Amsterdamdakı Milli Nüvə Fizikası, həmçinin, Yüksək Enerji Fizikası institutlarına, Niderlanddakı Petten Nüvə Mərkəzinə baş çəkməyə başladılar. 1992-ci ildən etibarən, İranla Rusiya arasında atom enerjisindən dinc məqsədlərlə istifadə sahəsində sıx əməkdaşlıq quruldu. 1995-ci ildə Moskva Buş?hrdəki ilk AES-in tikintisinin başa çatdırılmasına dair razılıq imzaladı. 1998-ci ildə tikinti işlərinə başlanıldı.
2003-cü ildən başlayaraq isə ABŞ İranı nüvə silahı əldə etmək üçün gizli iş aparmaqda ittiham etməyə başladı. Amma artıq bunadək - 2002-ci ildə ABŞ prezidenti Corc Buş İranı "şər ölkələr" siyahısına aid etmiş, onu terrorçuları maliyyələşdirməkdə, nüvə silahı əldə etməyə çalışmaqda təqsirləndirmişdi.
Əvvəlcə ABŞ-ın İranın nüvə silahı istehsalına mane olmaq üçün onu beynəlxalq təcrid durumuna salmaq cəhdləri Fransa, Almaniya, Böyük Britaniya və Rusiyanın müqaviməti ilə qarşılaşmışdı. Lakin vaxt keçdikcə, Vaşinqton vəziyyəti öz xeyrinə dəyişə bildi. Üstəlik, 2003-cü ildə MAQATE İranda uranın zənginləşdirilməsi üçün nəzərdə tutulmuş sentrifuqaları aşkarlamağa nail oldu.
Qeyd etmək lazımdır ki, bu vəziyyətdə həm Tehranın, həm də Vaşinqtonun zəif cəhətləri var. İran nüvə silahlarının yayılmaması sazişini imzalamaqla üzərinə heç zaman nüvə silahı istehsalı ilə məşğul olmamaq haqda öhdəlik götürüb. Amma İran bildirir ki, əgər ABŞ yalnız Yaxın Şərqdə deyil, bütün dünyada nüvə silahlarının yayılmasından belə narahatdırsa, bu tələb bütün dövlətlərə, eyni zamanda, İsrailə aid olmalıdır. Təl-Əviv isə nüvə silahlarının yayılmaması sazişini belə imzalamayıb. Tehran Vaşinqtonu sazişin başqa maddəsini də pozmaqda günahlandırır - nüvə silahı əldə etmək hüququna malik dövlət nüvə silahı istehsalı texnologiyasını üçüncü ölkəyə verə bilməz. Bu gün, müxtəlif ehtimallara görə, İsrailin 100-200 nüvə başlığı var. Təl-Əviv bu fakta heç bir münasibət bildirməsə də, Tehran bu işdə Vaşinqtonu günahlandırır. İranda hesab edirlər ki, məhz ABŞ müttəfiqi olan ölkəyə nüvə silahının əldə olunmasında köməklik göstərib. Vaxtilə Hindistan və Pakistanın Rusiya və ABŞ-ın fəal dəstəyi ilə nüvə dövlətlərinə çevrilməsi faktı da vəziyyəti qəlizləşdirir.
Bununla yanaşı, ABŞ-İran qarşıdurmasında Vaşinqtonun mövqeyi daha konkret və güclü görünür. Vaşinqtonun taktikası dəyişməz qalır: "Nüvə silahının yayılmasına imkan verməmək". Tehran isə ya nüvə proqramının dincxarakterli olduğunu bəyan edir, ya da İrana İsraili Yer üzündən silə biləcək nüvə silahı əldə etməkdə heç kimin mane ola bilməyəcəyini açıqlayır. Belə dəyişkənlik isə, təbii ki, dünya ictimaiyyətində Tehranın siyasətinin səmimiliyinə şübhə və inamsızlıq yaradır.

САНКЦИИ ВОЗЫМЕЛИ ДЕЙСТВИЕ
Президент Ирана Махмуд Ахмадинежад 27 января, впервые с начала обострения конфликта вокруг иранской ядерной программы, заявил о том, что готов возобновить переговоры с международными посредниками, сообщает Би-би-си со ссылкой на государственное телевидение.
При этом Ахмадинежад намекнул, что готовность Тегерана продолжить переговоры не следует расценивать как сдачу Ираном своих позиций перед угрозой санкций. "Именно Западу нужен Иран, так как наша страна никак не проиграет от введения санкций", - сказал Ахмадинежад, заявив, что ужесточение санкций не заставит его страну отказаться от ядерной программы.
Отметим, что за несколько дней до этого заявления Ахмадинежада страны ЕС ввели новые санкции против Тегерана, предусматривающие эмбарго на импорт иранской нефти и нефтехимических продуктов. Также принято решение о запрете экспорта в Иран оборудования и технологий для нефтяной отрасли и замораживании европейских активов иранского Центробанка. Еще в ноябре прошлого года США, Великобритания и Канада объявили о введении санкций против энергетического и финансового секторов иранской экономики. Тогда же президент Франции Николя Саркози предложил беспрецедентные меры, предусматривающие замораживание активов иранского ЦБ и бойкот иранской нефти. И вот решение о санкциях наконец принято.
Тегеран поставляет в Европу около 20% своей экспортной нефти, основными потребителями которой являются Греция, Испания и Италия. Причем обязательства по закупке иранской нефти, предусмотренные по  действующим контрактам, должны  выполняться до 1 июля текущего года. Судя по всему, Запад берет время, чтобы найти альтернативные источники, которые смогут полностью заменить иранскую нефть. А чтобы предотвратить перекрытие Ормузского пролива Ираном, туда вошла совместная группировка ВМС США, Франции и Британии.
Примечательно, что иранские власти не проявляют особого беспокойства по поводу потери европейского рынка. Посол Ирана в России Махмуд Реза Саджади отметил, что важным партнером Тегерана в этом вопросе по-прежнему остается Китай, который даже под мощным прессингом США не откажется от иранской нефти. По словам же пресс-секретаря внешнеполитического ведомства Ирана Рамина Мехманпараста, решение ЕС вынудить Тегеран отказаться от ядерной программы не принесет каких-либо результатов. Подобная риторика Тегерана хотя и достаточно привычна, но очень  сильно раздражает  Вашингтон и его европейских союзников.
Еще накануне принятия решения об эмбарго президент Франции Н.Саркози заявил, что Париж приложит все силы для предотвращения военного сценария решения иранского вопроса. Но вместе с тем французский лидер сконцентрировал внимание на необходимости заставить Иран сесть  за стол переговоров и договариваться о сворачивании ядерной программы. В противном случае военного столкновения и  иностранной интервенции вряд ли удастся избежать. В связи с этим Н.Саркози призвал Россию и Китай поддержать хотя бы введение жестких  санкций. Но у Москвы и Пекина, имеющих серьезные геополитические интересы в Иране, собственное видение вопроса.
Комментируя решение ЕС о введении эмбарго на иранскую нефть, МИД РФ заявил, что Москва опасается срыва политико-дипломатических усилий решения иранской проблемы, в том числе предпринимаемых по линии "шестерки" (США, Россия, Великобритания, Франция, Китай и Германия). Такое решение особенно чревато в преддверии  намеченной на конец января поездки в Иран группы специалистов секретариата МАГАТЭ для посещения ядерных объектов и продолжения диалога по "предполагаемым исследованиям", а также выработки договоренности с Тегераном по возобновлению переговоров между ним и "шестеркой". Поэтому Москва призывает всех, в том числе и ЕС, проявлять максимальную сдержанность и осмотрительность, а не нагнетать  общий конфронтационный тон. Пекин также, раскритиковав санкции, введенные ЕС против Ирана, назвал их "грубым давлением" и "неконструктивным подходом".
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун, выразив серьезную обеспокоенность по поводу иранской ядерной программы, тем не менее, отметил, что "мирному решению иранской ядерной проблемы нет альтернативы", и призвал противоборствующие стороны "воздержаться от риторики, которая вряд ли способна принести пользу". Но вряд ли в случае необходимости призыв генсека организации, авторитет которой в последнее время сильно пострадал, будет услышан. Да и жребий уже брошен.
Согласие Ирана на инспектирование своих ядерных объектов большинство западных экспертов рассматривают как попытку Тегерана  выиграть время. Между тем Тегеран не намерен оставаться в долгу. Стараясь сыграть на опережение, парламент Ирана разрабатывает проект закона, предусматривающего немедленное прекращение экспорта нефти в ЕС, не дожидаясь июля этого года. А председатель комитета по национальной безопасности и внешней политике парламента ИРИ Мохаммад Коусари заявил, что Иран перекроет Ормузский пролив, если столкнется с проблемой реализации нефти. Он выразил уверенность, что  США даже при содействии всех своих союзников не сумеют его разблокировать.
Несмотря на бравые заявления Тегерана, консолидированное давление Запада на Иран и введенные экономические санкции все же возымели действие. После того как ЕС одобрил введение эмбарго на поставки нефти, курс иранского риала к доллару снизился на 7%, а за последний месяц почти на 50%. К тому же иранская национальная валюта еще и в прошлом году обесценилась более чем на 60%. Такой расклад может привести к внутриполитической дестабилизации в стране, на что и делает ставку Запад.
Кроме того,  на фоне продолжающейся борьбы за власть среди различных политических групп в двадцатых числах января в Иране в течение пяти дней умерли четыре высокопоставленных представителя командования элитного воинского подразделения-Корпуса стражей исламской революции. Официальной причиной смерти военных, которым было от 50 до 55 лет, названы инсульты и сердечные приступы. Между тем эти смерти породили в иранском обществе разные слухи. В некоторых  публикациях иранских СМИ содержатся намеки на то, что они могли быть убиты.
Сегодня ядерное досье Ирана стало основным камнем преткновения во взаимоотношениях Запада с Тегераном. Но парадоксальность ситуации заключается в том, что атомной программе Ирана изначально  был дан старт при благословении и активном участии самого Вашингтона и его союзников. Еще в 1967 году США продали Ирану атомный реактор мощностью 5 МВт. Затем технологическую помощь в строительстве реакторов оказывали Западная Германия и Франция. В 1974 году была создана Организация по атомной энергии Ирана, которая разработала план строительства 23 ядерных энергоблоков стоимостью около $30 млрд. при поддержке США и западноевропейских государств в течение 25 лет. В том же году тогдашний шах Ирана Мохаммед Реза Пехлеви сделал неожиданное  публичное заявление, что "Иран будет обладать ядерным оружием, без сомнения, раньше, чем некоторые полагают". На Западе эти слова вызвали настоящий шок, так как Иран еще в 1968 году подписал Договор о нераспространении ядерного оружия (ДНЯО) и ратифицировал его в 1970 году. Оказанное на Тегеран давление со стороны Вашингтона вынудило иранского шаха  позднее дезавуировать собственное  заявление. После чего в 1977 году Париж и Бонн  продали Ирану по два атомных реактора. В следующем году Иран получил американский исследовательский реактор мощностью 5 МВт. Сотрудничество с Ираном в области атомной энергетики начала и Аргентина. А Западная Германия приступила к строительству двух блоков АЭС в Бушере. После победы в Иране исламской революции и свержения  шахского режима новое правительство отказалось от программы строительства АЭС. Из страны выехали не только иностранные специалисты, но и большое число иранцев, участвовавших в ядерном проекте. Через несколько лет, когда обстановка в стране стабилизировалась, руководство Ирана возобновило реализацию ядерной программы. В Исфахане при помощи Китая был создан учебно-исследовательский центр с исследовательским реактором на тяжелой воде, была продолжена добыча урановой руды. Одновременно Иран вел переговоры о закупке технологий по обогащению урана и производству тяжелой воды с компаниями Швейцарии и ФРГ. Иранские физики посещали Национальный институт ядерной физики и физики высоких энергий в Амстердаме и  ядерный центр Петтен в Нидерландах. Начиная с 1992 между Ираном и Россией устанавливается тесное сотрудничество в области мирного использования атомной энергии. В 1995-м  Москва подписывает  соглашение с Тегераном о завершении строительства первого блока АЭС в Бушере. К строительным  работам приступают в 1998 году. Начиная с 2003 года США  обвиняют Иран в том, что он ведет тайные работы по созданию ядерного оружия. Но еще до этого, в 2002 году, президент США Джордж Буш причислил Иран к странам "оси зла", которые финансируют террористов и стремятся завладеть ядерным оружием.
Первоначально попытки Вашингтона добиться международной изоляции Ирана, чтобы не допустить создания этой страной ядерной бомбы, сталкиваются c сопротивлением Франции, Германии, Великобритании и России. Но со временем США смогли переломить ситуацию в свою пользу. К  тому же в 2003 году инспекторам МАГАТЭ все же удалось обнаружить в Иране центрифуги для обогащения урана.
Следует отметить, что в данном противостоянии и у Тегерана, и у Вашингтона имеется своя ахиллесова пята.  Иран, подписав ДНЯО, взял на себя обязательства никогда не заниматься разработкой ядерного оружия. Но Тегеран апеллирует тем, что если США так озабочены распространением ядерного оружия не только в Ближневосточном регионе, но и во всем мире, то такое требование должно распространяться на все страны, в том числе и на Израиль, хотя Тель-Авив и не подписал ДНЯО. Тегеран обвиняет Вашингтон в нарушении другого пункта договора, по которому государства, имеющие право на обладание ядерным оружием, не могут передавать технологию разработки ядерного оружия в третьи страны.  Сегодня, по различным предположениям, у Израиля имеются 100-200 ядерных боеголовок. Несмотря на то, что Тель-Авив никак не комментирует данное обстоятельство, Тегеран в этом вопросе обвиняет именно США, которые, по его мнению, и помогли стратегическому союзнику обзавестись смертоносным оружием. Ситуацию осложняет также то, что в свое время Индия и Пакистан стали ядерными державами при активном содействии России и США.
Тем не менее в противоборстве между США и Ираном позиция Вашингтона выглядит более четкой и менее уязвимой. Тактика, выбранная Вашингтоном, остается неизменной: "Не допустить распространения ядерного оружия". Тегеран же то уверяет в мирном характере своей атомной программы, то заявляет, что никто и ничто не сможет помешать Ирану обзавестись собственным ядерным оружием, которое позволит стереть с лица земли Израиль. Такая непоследовательность вызывает сомнения в искренности политики Тегерана и недоверие у мирового сообщества по отношению к Ирану.