TƏHLÜKƏLİ "SOYQIRIM" OYUNU
Fransa demokratik dövlət imicinə ciddi zərbə vura biləcək, həmçinin, Türkiyə ilə münasibətlərini korlayacaq addımı atmağa risk etdi. İndi yalnız Paris-Ankara münasibətlərinin perspektivi yox, Fransanın Cənubi Qafqazın və Türkiyə ilə həmsərhəd olan digər regionların geosiyasətinə təsir perspektivləri də sual altına düşüb.
Fransa Parlamentinin yuxarı palatası "erməni soyqırımı"nın inkarına görə cinayət məsuliyyətini nəzərdə tutan qanun qəbul etdi. Nəticədə, erməniliyin tarixi yalanını həqiqət saymayacaq hər kəs Fransada 1 il həbsdə yatmalı və ya 45 min avro cərimə ödəməli olacaq. İndi qalmaqallı sənədin taleyi Yelisey sarayının sahibi Nikola Sarkozinin əlindədir. O, qanunu ya imzalamalı, ya da rədd etməlidir.
Ankaranın baş verənlərə təbii olaraq hansı reaksiya göstərəcəyini təsəvvür etmək çətin deyildi. Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyinin baş verənlərlə bağlı yaydığı bəyanatda Fransanın yeni qanunu "məsuliyyətsiz, bütün mənalarda şübhəli qərar" adlandırılıb.
Rəsmi Ankaranın ən vacib bəyanatı Fransa vətəndaşlarının Nikola Sarkozini və onun silahdaşlarını pisləməli olduğunu düşünən Baş nazir Rəcəb Tayyib Ərdoğandan gəlib. "Bu gün susanlar Avropada faşizmin bərpasına göz yumur", - deyə Ərdoğan bildirib. Bundan başqa, ölkəsinin Fransaya qarşı sanksiyalar tətbiq etmək niyyətində olduğunu da bəyan edib.
Ekspertlərin hesablamalarına görə, fransalı parlamentarilərin qərarı ölkəyə, ən azı, 4 milyard dollara başa gələcək. Türkiyə Fransadan uzaqmənzilli raketlərin və hava hücumundan müdafiə sisteminin alınması üçün "Eurosam" şirkətinə məhz bu məbləği ödəməyə hazırlaşırdı. İndi, güman ki, Ankara diqqətini Amerikanın strateji silah istehsalçılarına yönəldəcək.
Fransalı siyasətçilərin bu çirkin qərarlarının hansı nəticələrə aparıb-çıxaracağını bilmədikləri inandırıcı deyil. Sadəcə, onların güman etdikləri "dividendlər", Ankara ilə münasibətlərin pozulmasından gələcək bütün zərərləri kompensasiya etməlidir. Onların iki hədəfi var. Birincisi - uzunmüddətli hədəf: Türkiyənin Avropa İttifaqına yolunun birdəfəlik bağlanması və bununla da Avropa məkanında güclü fövqəldövlətin peyda olması perspektivinin üzərindən xətt çəkilməsi. Məsələ ondadır ki, Türkiyə öz demoqrafik, iqtisadi və hərbi potensialına görə, Aİ-də əsas rollardan birinə sahib çıxa bilər.
İkinci hədəf - qısamüddətlidir: bu, Fransada bir neçə ay sonra keçiriləcək prezident seçkisidir. Nikola Sarkozinin partiyası və onun əsasən, sosialistlərdən ibarət rəqibi, demək olar ki, hər səs uğrunda mübarizə aparır. Bu üzdən seçkidə yarımmilyonluq erməni diasporunun dəstəyinin alınması Fransada qüvvələr nisbətinin formalaşmasında əhəmiyyətli rol oynayacaq.
Göründüyü kimi, bu hədəflər demokratiya, azadlıq və humanizm ideallarından çox uzaqdır. Halbuki, Fransa özünü məhz bu idealların təbliğçisi kimi təqdim edir. "Erməni soyqırımı" haqda qanunun Fransa ictimaiyyəti tərəfindən birmənalı qarşılanmaması da təəccüblü deyil. Fransanın "Direct 8" telekanalında nümayiş olunan populyar tok-şou zamanı məşhur jurnalist Xloya Leprens yeni qanunun qəbulunda prezidentin xanımı Karla Bruni-Sarkozinin də əlinin olduğunu bildirib və Fransa Parlamentinin qərarını mənfi qiymətləndirib. Onun fikrincə, tarixə aidiyyəti olan belə məsələlər qanunverici orqanın səlahiyyətlərinə aid deyil.
Hüquq professorları Bertran Matye və Anna Levadın qanun haqda ətraflı fikirləri isə nüfuzlu "Liberation" qəzetinin səhifələrində dərc olunub. Onlar hesab edir ki, "erməni soyqırımı"nın inkarına görə cinayət məsuliyyətini nəzərdə tutan sənəd bütünlükdə Fransada söz azadlığı və tədqiqat azadlığını şübhə altına alır. "Ermənilərin xatirəsinə hörmətə, onların təqib faktının tanınmasına cəhdlər nə qədər qanuni olsa belə, bunu konstitusion hüquqların pozulması hesabına reallaşdırmaq olmaz", - deyə fransalı alimlər bildirir.
Maraqlıdır ki, Parisin ermənilərə hədsiz simpatiyasını onun Avropadakı qonşuları da tənqid edib. Böyük Britaniyanın Baş naziri Devid Kemeron Fransa Parlamentinin qanunların qəbulunda azad olduğunu qeyd etməklə yanaşı deyib: "Mənim ölkəmdə də keçmişə aid qanun layihələri hazırlanır. Amma hesab edirəm ki, keçmişlə yox, bugünlə yaşamalıyıq".
Kemeron "müsəlman Türkiyəsinin Avropa İttifaqına üzvlüyünə zəmanət verilməli olduğunu" da bildirib. Bu, Londonun Ankara-Brüssel danışıqlarının gələcək gedişini öz üzərinə götürmək niyyətindən, Parisi bu prosesdən kənarlaşdırmaq istəyindən xəbər verir.
Avropa İttifaqının rəhbərliyinə gəlincə, Brüsseldə də Fransa Parlamentinin qərarı xüsusi həvəslə qarşılanmayıb. "Hesab edirəm, Aİ üzvü olan və birliyə namizəd ölkələr arasında məsələlərə qarışmaq Avropa Komissiyasının işi deyil. Belə vacib həssas məsələlər siyasi bəyannamələrlə yox, tarixçilər tərəfindən, dialoq, faktların ortaya qoyulması yolu ilə daha yaxşı həll olunur", - deyə genişlənmə və mehriban qonşuluq siyasəti üzrə avrokomissar Ştefan Füle bildirib.
Paris okeanın o tayından da mənfi qiymət alıb. ABŞ dövlət katibi Hillari Klinton Vaşinqtonun "erməni soyqırımı"nın inkarına görə cinayət məsuliyyətinin nəzərdə tutulması qərarına rəğbətlə yanaşmadığını bildirib. Faktik olaraq, Fransanın demokratik imicini şübhə altına alan Klinton fikrini belə davam etdirib: "Birləşmiş Ştatların güclü cəhətlərindən biri odur ki, biz insanları fikirlərinə görə cəzalandırmırıq. Bizdə insanlar, demək olar ki, istədikləri hər şeyi danışa bilərlər. ABŞ-da onlar belə edir. Başqa ölkələrin fərqli standartları və qaydaları ola bilər. Ümid edirəm, biz heç zaman heç kəsi fikrinə görə cəzalandırmayacağıq".
H.Klinton bildirib ki, "erməni soyqırımı"nın tanınması məsələsini "siyasətçilər yox, tarixçilər həll etməlidir". "Sübutlar toplayın, arqumentlərinizi deyin və diskussiyalarda iştiraka hazır olun. Dövlətin belə məsələlərin həllinə cəlbi çox təhlükəli təcrübədir", - deyə Dövlət Departamentinin rəhbəri qeyd edib.
Fransalı parlamentarilərin qərarı yalnız Türkiyəyə yox, Azərbaycana da toxunur. "Azərbaycan Respublikası Fransa Senatında "erməni soyqırımı"nın inkarına görə cəzanı nəzərdə tutan qanun qəbulundan dərindən təəssüflənir və bu qərarı qəti şəkildə pisləyir. XX əsrin sonlarında erməni təcavüzü nəticəsində məcburi köçkün düşmüş 1 milyonadək azərbaycanlının hüquqlarının tapdanmasına, onun torpaqlarının 20%-nin işğalına göz yuman fransalı deputatların bu məsələni siyasiləşdirməsi Fransanın obyektivliyini şübhə altına salır", - Azərbaycan XİN-in bəyanatında bu fikirlər yer alıb. Rəsmi Bakı tam haqlı olaraq bildirir ki, fransalı senatorlar, əslində, təxminən, 20 il əvvəl erməni başkəsənləri tərəfindən 600-dən artıq insanın xüsusi amansızlıqla qətlə yetirildiyi Xocalının dinc sakinlərinin soyqırımını tanımalı idi.
Artıq Bakıda bu qanunun qəbulundan sonra, Fransanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədrlik etməyə mənəvi haqqının olmadığını deyənlərin səsi daha yüksəkdən eşidilməyə başlanıb. Məsələnin bu cür qoyuluşu ilə rəsmi Ankara da razıdır. "Parlamentində müəyyən mövqeni belə fanatikcəsinə müdafiə edən ölkə, eyni zamanda, necə ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədrlik edə bilər? Biz bu məsələ ilə mütləq məşğul olacağıq. Ya Türkiyə də həmsədrlər arasında olmalı, ya da Fransa orada olmamalıdır", - deyə Türkiyənin xarici işlər naziri Əhməd Davudoğlu bildirib.
Bir həqiqət də var: ermənilərin baş verənləri açıq sevinclə qarşılamalarına baxmayaraq, fransalı siyasətçilərin təxribatçı qərarından ən çox əziyyət çəkən məhz ermənilərin özləri olacaq. Bundan sonra onsuz da ağır durumda olan Ermənistanın vəziyyəti bir qədər də ağırlaşacaq. Çünki onun təcavüzkar siyasətinin himayədarları tərəfindən şirnikləndirilməsi Ermənistanın qonşuları ilə münasibətlərinin pisləşməsinə aparır və "Fransanın bacısı"nın məhvedici təcrid durumundan çıxmasını mümkünsüz edir.

DANGEROUS GAME OF GENOCIDE
France ventured to take a step that may seriously damage its image as a democratic state and its relations with Turkey. And now a big question mark is hanging over not only the prospects of relations between Paris and Ankara, but also France's influence on the geopolitics of the South Caucasus and other regions bordering on Turkey.
The upper chamber of the French Parliament approved a bill to criminalize the denial of the so-called "Armenian genocide". As a result, anyone who considers the historical tales of the Armenians illegitimate will be forced to spend a year in jail in France or pay a fine of 45,000 euros. The final fate of the controversial document is now in the hands of French President Nicolas Sarkozy, who must sign or reject the bill.
It was not difficult to predict Ankara's natural reaction. The Turkish Foreign Ministry issued a statement calling the French law on criminal prosecution for denying the "Armenian genocide" "an irresponsible and dubious decision in all respects".
Ankara's most important statement came from Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan, who believes that French citizens should condemn their President Nicolas Sarkozy and his companions. "Those who remain silent today are turning a blind eye to the revival of fascism in Europe," Erdogan said. In addition, he reiterated his country's intention to impose sanctions against France.
Experts estimate that the decision of the French MPs will cost their country at least 4 billion dollars. That is the amount of money Turkey was planning to pay the company Eurosam to buy long-range missiles and air defence systems. It is likely that Ankara will now turn its attention to American producers of strategic weapons.
However, it is very hard to believe that French politicians are unaware of all the possible consequences of their reprehensible decision. Simply, the purposes they pursue, they believe, should compensate for all the possible costs of a break with Turkey. By and large, there are two such goals. The first goal is a long-term one: to permanently block Turkey's path to the EU and thereby eliminate the prospects of a strong power, which, according to its demographic, economic and military potential, could play a leading role in the EU, entering into the European area. The second goal is momentary - presidential elections to be held in France in a few months. The party of the incumbent President Nicolas Sarkozy and its opponents represented by the Socialists are fighting almost for every vote, so the support of the 500,000-strong Armenian diaspora will have an impact on the future disposition of political forces in France.
As you can see, these goals are too far from the ideals of democracy, freedom and humanism preached by France. It is no surprise that the law on the denial of the "Armenian genocide" was ambiguously received by the French public. For example, during a popular talk show on the French TV channel Direct 8, the well-known journalist Chloe Leprince said that First Lady Carla Bruni-Sarkozy had a hand in adopting the law and negatively evaluated the decision of the French Parliament. In her opinion, such questions are relevant to history and are not the prerogative of the legislature.
A thorough analysis of the law was carried out on the pages of the influential newspaper Liberation by the law professor Bertrand Mathieu and Anne Levada, who believe that the bill criminalizing the denial of "Armenian genocide" calls into question freedom of speech and freedom of research in France. "Regardless of the legitimacy of the desire to honour the memory of the Armenians and secure recognition of the persecution of which they became victims, this recognition cannot be done through a violation of constitutional principles," the French scientists are convinced.
It is noteworthy that Paris's excessive pro-Armenian sympathies were sharply criticized by European neighbours. British Prime Minister David Cameron, acknowledging the French Parliament's freedom of decision-making, nevertheless, said: "In my country, draft laws aimed at the past are also being put forward, but I think we should live in the present." At the same time, Cameron called for "the entry of Muslim Turkey into the European Union" to be guaranteed, which clearly indicates London's intention to take the initiative in the further negotiations between Ankara and Brussels and push Paris away from the discussions on the Turkish application for EU membership.
As for the leadership of the European Union, Brussels is not happy with the decision of the French Parliament. "I think it is not the European Commission's business to intervene in the matter, which affects an EU member state and a candidate country. Such important sensitive issues are best addressed by historians through dialogue and comparison of facts rather than through political declarations," European Commissioner for Enlargement and Neighbourhood Policy Stefan Fule said.
Paris also received an unflattering response from the other side of the ocean. US Secretary of State Hillary Clinton said that Washington was not encouraging the decision to criminalize the denial of the "Armenian genocide". In fact, calling into question the democratic image of France, Clinton said: "One of the strengths of the United States is that we do not punish people for their views. People can say almost anything they want. In the US, they do so. Other countries may have different standards and regulations. But I hope that we will never punish anyone for their remarks." The secretary of state expressed her conviction that the question of recognizing "the Armenian genocide" should be "addressed not by politicians, but by historians. Gather the evidence, announce your arguments and be prepared to participate in a discussion. Involving the state in addressing these issues is a very dangerous practice."
Meanwhile, the French lawmakers' decision affects not only the interests of Turkey, but also those of Azerbaijan. "The Azerbaijan Republic deeply regrets the adoption by the French Senate of the bill to criminalize the denial of the 'genocide' and strongly condemns this decision. The politicization of this issue by French MPs, who are turning a blind eye to the violation of the rights of one million Azerbaijanis who were displaced as a result of the Armenian aggression in the late 20th century, and to the occupation of 20 per cent of Azerbaijani territories, casts aspersions on the impartiality of France as a whole," the Foreign Ministry of Azerbaijan said in a statement. Baku rightly pointed out that the French senators should have recognized the genocide of civilians in Xocali, which was perpetrated less than 20 years ago when Armenian thugs brutally killed over 600 people.
In Baku, there are more and more people who believe that the adoption of this law leaves France with no moral right to co-chair the OSCE Minsk Group for the Nagornyy Karabakh problem. Ankara also agrees with this formulation of the problem. "We will definitely deal with the question of how a state that keeps so fanatically to a certain position in its parliament can also be a co-chair of the OSCE Minsk Group. Either Turkey must be one of the co-chairs, or France should not be among the co-chairs," Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu said.
It is also clear that despite the Armenians' undisguised joy, they will be the main party affected by the provocative decision of the French politicians. The plight of Armenia will worsen even further as support for its aggressive policy by its patron contributes to the deterioration of Armenia's relations with neighbouring countries and makes it impossible for the "sister of France" to overcome the disastrous isolation.