EHTİYATLI OLUN! TƏHLÜKƏLİ ZİBİL VAR
Kimsədən gizli deyil ki, elektrik enerjisinə qənaət üzrə bütün dünyada aparılan kampaniya közərmə lampalarının istehsalının qadağan edilməsi ilə müşayiət olundu ki, nəticədə, əhali enerjiyə qənaət edən lüminessent lampalarından daha çox istifadə etməyə başladı. Ancaq bu lampalara keçid heç də onları necə utilizasiya etməklə bağlı maarifləndirmə ilə dəstəklənmir. Etiraf etmək lazımdır ki, bizdə belə lampaların "utilizasiya"sının ən geniş yayılmış üsulu "süpürgə - çalov - zibilqabı" zənciridir. Özü də bu yalnız Azərbaycanda deyil, MDB-nin bir çox ölkələrində, o cümlədən, Rusiyada, həmçinin, yaxın zamanlarda tamamilə lüminessent lampa istehsalına keçəcək bir sıra Avropa ölkələrində də müşahidə edilir. Ancaq yeni sistemə keçməzdən öncə, bu cür işıqlandırma cihazlarını necə utilizasiya eləmək barədə düşünən Avropa ölkələrindən fərqli olaraq, MDB dövlətlərində bu baş vermədi. Bununla da "süpürgə - çalov - zibilqabı" tipli utilizasiya zamanı lüminessent lampalar istehsalı olunanda istifadə edilən civə ilə zəhərlənmək risqi təhlükə mənbəyi kimi qalmaqdadır.
Ekspertlər bildirirlər ki, məkanda civənin yol verilən konsentrasiyası 0,01 mq/m3 təşkil edir. Əgər otaqda yetərincə aktiv ventilyasiya yoxdursa, cəmi bircə enerjiyə qənaətli lampanı qırmaqla həmin həddi keçmək mümkündür. Öz avtomobilinə neon işıqlandırma quraşdıran avtomobil həvəskarları da risk altına düşürlər. Hətta kiçik qəzalar zamanı çox vaxt neon lampalar qırılır və salon civə ilə çirklənmiş olur.
Əgər lampa öz müddətini başa çatdırıbsa və şermetiksizləşdirmə aparılmayıbsa, onu məişət tullantıları üçün konteynerə atmaq olmaz, çünki ya daşınma zamanı, ya da məişət tullantılarının saxlandığı və utilizasiya edildiyi yerdə mütləq onun hermetikliyi açılacaq. Bütün bunlar göstərir ki, yanmış lüminessent lampalarının xüsusi utilizasiyaya ehtiyacı var. Çünki standart lüminessent lampasında 3-5 milliqram civə olur. Bu metal xüsusilə zəhərlidir və birinci dərəcəli təhlükə səviyyəsinə ("həddindən təhlükəli kimyəvi maddələr") aiddir. Civə buxarları insan sağlamlığı üçün xüsusilə təhlükəlidir.
Berlində yerləşən Almaniya Urbanistika İnstitutunun topladığı məlumatlara görə, lüminessent lampaların 40%-dən azı ekoloji normalara uyğun şəkildə utilizasiya edilir. Qalanların başına nə iş gəldiyi bəlli deyil. İdeal halda bu, "xüsusi zibil" qəbuletmə məntəqəsinə təhvil verilməlidir. Avropa ölkələrində civəli zibillərin qəbulu üzrə ən yaxın məntəqənin harada yerləşməsini, məsələn, internet vasitəsilə də öyrənmək olur. Amma kənd yerlərində məsələ qəlizləşir. Orada istehlakçı civəli zibildən yaxa qurtarmaq üçün 10-15 kilometr yol getməlidir. Buna görə də hətta Almaniya kimi yüksək sənaye ölkəsində enerjiyə qənaətli lapmaların utilizasiyası məsələsi problem olaraq qalır. Buna görə də Almaniyada qəbuletmə məntəqələrinin şəbəkəsini yetərincə genişləndiriblər. Həmçinin, iri ticarət mərkəzləri yanında yanmış lampaların yığılması üçün konteynerlər qoyublar. Özü də bu konteynerlər özəl quruluşludur, ayrı-ayrı yuvaları var ki, lampalar qırılmasın.
Problemin həlli üçün daha bir qərar isə sıradan çıxmış lampaların yığılması üçün xüsusi mütəmadi avtomobil reyslərinin təşkil edilməsi olub. Düzdür, əgər lüminessent lampa termometrlər kimi evdə sınarsa, bunların heç biri xilas etmir. Mənzillərin civəsizləşdirilməsi çox böyük güc və enerji tələb edir.
Azərbaycanda təhlükəli zibillərin qəbulu üçün bu cür qəbul məntəqələri, demək oar ki, yoxdur. Məsələn, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyində (ETSN) ətraf mühitin mühafizəsi departamenti fəaliyyət göstərir ki, onun da təhlükəli tullantılar sektoru var. ETSN-dən "R+"a bildiriblər ki, xüsusi zibili təhvil vermək üçün bu sektora müraciət edə bilər. Belə olan halda o, yalnız şəxsi təşəbbüsü ilə fəaliyyət göstərə bilər. Bu o deməkdir ki, məişət zibilinin belə növlərinin qəbulu üçün geniş şəbəkə yoxdur, həmçinin, əhali bununla bağlı maarifləndirilmir. ETSN-dən bildiriblər ki, şəksiz, bu məsələyə yaxın zamanlarda dövlət səviyyəsində baxılmalıdır, çünki çox tezliklə ölkələrin böyük hissəsi enerjiyə qənaət edən lüminessent lampaların istehlakına və istehsalına keçəcəklər. Ümumiyyətlə, Azərbaycanda da bu cür işıqlandırma cihazları fiziki şəxslər tərəfindən yetərincə geniş səviyyədə istifadə edilir. Vəziyyətdən çıxış isə "xüsusi zibil"in utilizasiyası üzrə dövlət və özəl müəssisələrin yaradılması ola bilər, bir çox ölkələrdə bu gerçəkləşdirilir.
Qeyd edək ki, lüminessent lampaların utilizasiyası sovet dövründə gerçəkləşdirilirdi. Zavodlar, fabriklər və başqa iri müəssisələr belə zibili müvafiq təşkilatlara verməyə borclu idilər və bunun üçün pul da ödəməli idilər. Bu təhlükəli lampaları xüsusi konteynerlərə yerləşdirdikdən sonra, onların utilizasiya xərcini dövlətin öz üzərinə götürməsi mümkündür, həmçinin, bu məsələni kommunal xidmətlər sırasına da daxil edə bilərlər. Ən realı yaşayış binalarının yanına xüsusi konteynerlər qoymaqdır. Başqa sual isə bu məsələnin hansı tezliklə gerçəkləşdiriləcəyi ilə bağlı ortaya çıxır, çünki bu çox ciddi məsələdir və əhalinin sağlamlığına da təsir göstərə bilər.
Yeri gəlmişkən, Rusiyanın bu ildən tamamilə lüminessent lampaların istehsalına keçməsi ilə bağlı yaxınlarda hökumət işıqlandırma qurğularının, o cümlədən, tərkibində civə olan enerjiyə qənaətli lampaların utilizasiyası qaydalarını təsdiq edib. Çünki belə lampalar, düzgün yanaşmadıqda insanların sağlamlığına zərər vura bilər və ətraf mühitin çirkləndirilməsinə səbəb olar. Və bu qaydalar bütün hüquqi şəxslər və fərdi sahibkarlar, o cümlədən, çoxmənzilli evləri idarə edənlər üçün də məcburidir.
Sənədə görə, tərkibində civə olan lampaların istismarı başa çatandan sonra, onları başqa tullantı növlərindən təcrid olunmuş şəkildə yığmaq nəzərdə tutulur, bu lampaları müstəqil şəkildə daşımaq və zərərsizləşdirmək qadağan edilir. Onların sakinlərdən yığılmasının təşkili yerli icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən gerçəkləşdirilməlidir, yığımın özünü isə ixtisaslaşmış qurum həyata keçirməlidir. Qaydalar, həmçinin, istismardan çıxmış civəli lampaları torpağa basdırmağı qadağan edir. Amma KİV-dən bəllidir ki, indiyə kimi ölkədə xüsusi tullantıının yığılma sistemi tam qaydaya salınmayıb və effektivlikdən də çox uzaqdır.

WARNING! SPECIAL WASTE
It is well known that the global campaign to save energy, which resulted in a ban on the production of incandescent light bulbs, caused people to begin using energy-efficient fluorescent lamps more and more often. However, this transition was not accompanied by an explanation as to how they should be disposed of. We have to admit that the most common method of "disposing" of these bulbs is the well-known "broom-scoop-bin" chain. However, this is the case not only in Azerbaijan but also in many CIS countries, including Russia, which, like European countries, plan to switch completely to the production of fluorescent bulbs in the near future. However, unlike European countries, which were preoccupied with the disposal of these bulbs before switching to the new system of "lighting", this did not happen in the CIS. And the "broom-scoop-bin" type of disposal entails a risk of poisoning with mercury, which is used in the manufacture of fluorescent tubes.
Experts argue that the limit of the allowable concentration of mercury in premises is 0.01 mg/m3. And this limit can be reached by breaking just one energy-efficient bulb in premises with insufficient ventilation. Drivers who have installed neon interior lighting in their cars are also running a risk. As a result of a small accident, the bulbs often break, contaminating the interior of the car with mercury. If a bulb is no longer usable, but is still airproof, it should not be disposed of in a container for household waste, as depressurization will inevitably occur during transportation or storage and recycling. This means that a used fluorescent lamp requires special disposal. For example, a standard energy-efficient bulb contains from 3 to 5 milligrams of mercury. This metal is extremely toxic and belongs to the first risk class (extremely hazardous chemicals). Mercury vapour is especially dangerous to health.
As follows from the data collected by the German Institute for Urban Affairs in Berlin, Germany, less than 40 per cent of all gas-discharge lamps are disposed of in accordance with environmental standards. It is not known where all the others go. Ideally, such "special waste" must be delivered to a collection point. In Europe, for example, one can inquire about the location of the nearest collection point for mercury waste through the Internet. But in rural areas, the situation is more complicated. There, a consumer will have to travel at least 10-15 km before he can get rid of mercury waste. Therefore, even in a highly industrialized country like Germany, there are problems with the disposal of energy-efficient lamps. Therefore, Germany has greatly expanded the chain of collection points and installed bins for collecting used bulbs near major shopping centres. Moreover, these special containers have individual cells so that the bulbs do not break. Another solution to the problem was the organization of a special regular vehicle service for collecting broken bulbs. However, all this will not save if an energy-efficient lamp breaks in the apartment just like a crashed thermometer. The demercurization of premises will require a lot of effort and energy.
In Azerbaijan, there are almost no points for collecting such toxic waste. For example, the Ministry of Environment and Natural Resources has a department of environmental protection, which runs a section for dangerous emissions. The Ministry of Environment told R+ that the consumer may apply to this sector in order to hand over the special waste. But in this case, he can act on his own initiative. This means that there is no wide chain of points to collect these types of household waste, just like there is no public awareness of this issue. The Ministry of Environment noted that, of course, this issue will soon be reviewed at the state level, because very soon most countries will switch to the production and use of energy-efficient fluorescent lamps. In any case, even now such lighting devices are used quite widely by individuals in Azerbaijan. The way out of this situation could be to create public and private companies for disposing of "special waste", and on a paid basis, as is the case in many countries around the world.
It should be noted that the disposal of fluorescent lamps existed under the Soviets. Factories and many large organizations were obliged to hand over such waste to respective organizations for disposal and pay for it. It is possible that either the state will undertake to pay for disposal of hazardous bulbs after they are collected in special containers or this issue will be included in public services. The most realistic way is to install special containers near houses. Another question is how quickly the problem will be resolved, because it is a very serious problem that can affect the health of the population.
By the way, not so long ago, due to the fact that Russia is switching to the full production of energy-efficient lamps this year, the Russian government has approved regulations for disposal of lighting devices, including mercury-containing energy-efficient lamps, which, if handled incorrectly, can harm human health and the environment. These regulations are mandatory for all legal entities and individual entrepreneurs, including those who manage apartment buildings. The document requires that used mercury-containing lamps be collected separately from other waste and prohibits independent transportation and disposal of these lamps. Their collection from the population should be organized by local government bodies and the process of collection itself by specialized organizations. The rules also prohibit the burial of used mercury-containing lamps in the ground. However, the media know that the system of collecting special waste in this country is not fully established yet and therefore, is far from being efficient.