Azərbaycan analoq teleyayımdan imtina edən ilk MDB ölkəsi olacaq
Bu il Azərbaycanın bütün dövlət və özəl kanallarının rəqəmsal formatda yayımı ölkə ərazisinin 90%-ni əhatə edəcək. Eyni zamanda, ölkədə sürətlə kabel TV inkişaf edir ki, o da çoxdan rəqəmsaldır və bu gün yüksəkdəqiqlikli  "HighDefinition" formatına keçməkdədir. Həmçinin, kabel televiziyası yavaş-yavaş ölkənin regionlarını da əhatəsinə alır.
Bütün ölkə üzrə
Rəqəmsal formatda televiziya yayımı hələ keçən əsrin 90-cı illərindən Yaponiya və ABŞ-da tətbiq edilir. Son 10 il ərzində isə demək olar ki, Avropanın bütün dövlətləri rəqəmsal formata keçiblər. Beynəlxalq Elektrorabitə İttifaqının (ITU) tövsiyəsinə görə, dünya dövlətlərinin əksəriyyəti 2015-ci ilə kimi rəqəmsal televiziya yayımına keçməlidir.
Rəqəmsal  televiziya texnologiyalarının tətbiqi templərinə görə, bizim ölkə uzun müddət postsovet məkanında Ukrayna və Rusiya ilə birlikdə liderlər üçlüyünə başçılıq edərək birinci olub. Azərbaycan paytaxtında rəqəmsal teleyayımın hələ 2004-cü ildən başlayan test sınaqları, yerli relyef nəzərə alınmaqla, ötürücülərin lazımi gücünü müəyyən etməyə, həmçinin, başqa parametrləri hesablamağa imkan verdi. Dörd il qabaq isə "Teleradio" İB-nin mütəxəssisləri Azərbaycanda rəqəmsal televiziya yayımı sisteminin tətbiqi və inkişafı üzrə Dövlət Proqramının gerçəkləşdirilməsinə başladılar. 2009-cu ilin avqust ayından isə Bakıda və Abşeron yarımadasında rəqəmsal yayım daimi əsasda gerçəkləşdirilir.
İlkin mərhələdə paytaxda bir ödənişsiz yayım paketi tətbiq edilib: buraya dövlət və aparıcı özəl kanalların, həmçinin, bir neçə xarici kanalın proqramları daxildir. Bir tezlikdə 10 kanalın yayımı MPEG-4 standartının tətbiqi ilə mümkün oldu, bu, rəqəmsal audio və videoları effektiv şəkildə sıxmağa imkan verir. Sözügedən standart efir yayımında məlumatların daha dayanıqlı yayımına imkan yaradır ki, bu da ənənəvi olaraq radiomaneələrin səviyyəsinin yüksək olduğu iri meqapolislər üçün çox vacibdir. Maraqlıdır ki, MPEG-4 bütün tip axın məlumatlarının, yəni yalnız audio və videoməlumatların deyil, həm də qarışıq interaktiv kontentin dayanıqlı qəbulunu təmin edir. Bunun hesabına televizor ekranları vasitəsilə  keyfiyyətli yayım təmin etməklə yanaşı, internet vasitəsilə kompyuter, planşet, smartfon və başqa mobil qurğuların monitoruna istənilən tipli göstəriciləri ötürmək olacaq.
Paytaxtda rəqəmsal fəzanın əhatə edilməsindən iki ildən bir qədər artıq müddət keçib. Bu müddət ərzində "Teleradio" İB-nin mütəxəssisləri Gəncə, Sumqayıt, Şirvan, Lerik, Lənkəran, Ağsu, Cəlilabad, Poylu, Naxçıvan Muxtar Respublikasında yerləşən retranslyatorlarında MPEG-4 formatlı rəqəmsal ötürücülər qoyublar və  avadanlığı yeniləşdiriblər. Keçən ilin payızında Ağsuda yeni modernləşdirilmiş retranslyator işə salınıb və o, doqquz ətraf rayonu rəqəmsal yayımla təmin edir.
Həmçinin, Bakıda yeni 40 kanallı baza stansiyası quraşdırılıb ki, bu da mərhələli şəkildə televiziya kanallarının sayını artırmağa imkan yaradır. Keçən ilin sonlarında Quba sakinləri rəqəmsal kanalları qəbul etməyə başladılar, orada quraşdırılan yeni televiziya qülləsi və güclü rəqəmsal ötürücü Azərbaycanın şimal-şərqinin bütün dağ rayonlarını yayımla təmin edir. Eyni vaxtda Şəkidə də rəqəmsal ötürücü işə başlayıb - onun gücü Mingəçevir, Ağdaş və Yevlaxda siqnalın əminliklə qəbulu üçün şərait yaradır. Keçən ilin dekabr ayında həm də Qəbələ, Neftçala, İmişli, Daşkəsən və Gədəbəy rayonlarında əhali rəqəmsal televiziyadan yararlanmaq imkanı əldə edib.
Dönüş addımı
Ümumiyyətlə, adıçəkilən rayonların çoxunda rəqəmsal yayım hələ keçən ilin əvvəlindən gerçəkləşdirilməyə başlanırdı: 2011-ci ilin fevral ayında Nazirlər Kabineti "Azərbaycan ərazisində DVB-T rəqəmsal televiziya yayımının tətbiqi və inkişafı proqramı"nı təsdiq edib. Proqrama görə, analoq yayımla paralel şəkildə rəqəmsal yayıma başlamaq da qərara alınıb.
"Hazırda ölkə əhalisinin 85%-i rəqəmsal televiziya ilə əhatə edilib, nəticədə, bizim ölkə MDB üzrə analoq yayımdan ilk imtina edən dövlət olacaq - bu, təxminən, cari ilin birinci yarısında baş verəcək. Milli televiziya tarixinin bu dönüş addımı yayılan televerilişlərin keyfiyyətinin yaxşılaşmasına gətirəcək", - deyə yaxın günlərdə Milli Tele-Radio Şurasının (MTRŞ) sədri Nuşirəvan Məhərrəmli bildirib. MTRŞ başçısının sözlərinə görə, rəqəmsal televiziya tezlik sayını azaltmağa imkan verəcək, həm də elektrik enerjisi xərclərini azaldacaq. Bundan başqa, əgər bu gün dövlət kanalı "AzTV" ölkə ərazisinin 90-95%-ni, özəl kanallar isə yalnız 70-75%-ni əhatə edirsə, rəqəmsal formatın tətbiqindən sonra, bütün telekanallar Azərbaycan ərazisində eyni ölçüdə yayıla biləcək.
Beləliklə, 2012-ci ilin əvvəlinə ölkənin, demək olar ki, bütün aparıcı yayım şirkətləri rəqəmsal standarta keçid üçün hazırlanıb, bir neçə regional telekanalda avadanlığın rəqəmsallaşdırılması üzrə işlər başa çatdırılır. Yeni formata keçid üzrə yüksək templəri hökumətin regionlarda kiçik özəl və dövlət teleşirkətlərinin yazı sisteminin, studiya və yayım avadanlığının yenidən təchiz olunmasına göstərdiyi yardım hesabına təmin etmək mümkün olub. "Teleradio" İB-nin bütün retranslyatorlarında MPEG-4 formatlı rəqəmsal ötürücülərin və başqa avadanlığın quraşdırılması da başa çatıb. Son mərhələ üzrə isə 2013-2014-cü illərdə əsas işlər ayrı-ayrı rayonlarda əlavə ötürücülərin quraşdırılmasına və siqnalın zəif qəbul edildiyi yerlərdə yayımı yaxşılaşdırmağa doğru yönəldiləcək.
Bütün ölkə ərazisində mümkün olan əsas yayım paketinə bu gün doqquz ümumi respublika kanalı - "AzTV", "MədəniyyətTV","IdmanAzərbaycanTV", "ITV", "ANS", "LiderTV", "SpaceTV", "ATV", "XəzərTV", həmçinin, Türkiyənin dövlət kanalı "TRT1" daxildir. Bununla yanaşı, bölgə sakinlərinə regionların kanallarının verilişlərinin qəbulu ilə bağlı ikinci yayım paketi də təqdim ediləcək. O cümlədən, əsas paketlə yanaşı, sakinlərə Gəncə-Tovuz zonasında "KəpəzTV", "TurkelTV", "AlternativTV" telekanallarına, Quba-Xaçmaz zonasında isə "RegionTV", "QutbTV", "XəyalTV",  Mingəçevir, Şəki, Yevlax və Zaqatala rayonlarında isə "MingecevirTV", "KanalS", "ElTV", "AygunTV" telekanallarına baxmaq imkanı yaradılacaq. Yalnız "SenubTV" və "DunyaTV" istisna təşkil edir, onlar rəqəmsal formata daxil edilməyib və ayrıca yayılacaqlar.
"Analoq televiziyadan rəqəmsal televiziyaya keçid mərhələli olacaq, bu il hər iki yayım növü, ən azı, yarım il paralel aparılacaq", - deyə N. Məhərrəmli vurğulayıb. Bu keçid dövrü ona görə ayrılır ki, əhalinin bütün təbəqələri köhnə analoq teleqəbuledicilərdə rəqəmsal siqnalları qəbul etməyə imkan verən dekoderlər əldə edə bilsinlər, bu cür qəbuledicilər hələ də ölkənin televiziya parkının əsas hissəsini təşkil edir. Keçən il MTRŞ rəhbərliyi dövlət başçısına məktubla müraciət edib və dekoderlər alınması üçün aztəminatlı ailələrə yardım edilməsini xahiş edib. Bu məsələyə artıq Nazirlər Kabinetində baxılır və belə yardımın 120 min aztəminatlı ailəni əhatə edəcəyi istisna edilmir. Xaricdən idxal edilən dekoderlərin orta qiyməti, təxminən, 30-40 manat ətrafında dəyişir, amma tezliklə bu qurğular nəzərəçarpacaq dərəcədə ucuzlaşacaq, çünki  artıq "KUR" kompyuter zavodunda DBB-T formatlı dekoderlər istehsalına başlanılıb. Yeni ildən dekoderlər, həmçinin, Hərbi-Sənaye Nazirliyinin zavodu "PEYK" tərəfindən də buraxılacaq. Bu cür məhsula tələbat yetərincə böyükdür. Yalnız bizim ölkədə rəqəmsal tüner-dekoderlərə tələbat 1,5 mln ədədə çata bilər, postsovet məkanı ölkələrinə ixrac imkanlarının da xüsusi yeri var. Bu ölkələrdə 2015-ci ilə kimi teleyayımın rəqəmsal formata keçidinin başa çatdırılması nəzərdə tutulur.
Yüksək keyfiyyətli kabel TV
Maraqlıdır ki, paytaxtda gur inkişaf edən kabel televiziyası artıq çoxdan rəqəmsal formatda yayılır, özü də son zamanlar şəbəkə operatorlarının regional bazarlara doğru irəliləməsi müşahidə edilir. Bu gün ölkədə 12 təşkilatın kabel teleyayımına lisenziyası var, amma real olaraq onlardan yalnız 4-5-i aktivdir. Kabel yayımının liderləri arasında artıq neçə illərdir ki, "KATV1", "B&BTV", "AileTV" və "SNTV" kimi şirkətlərin adları gəlir.
İş burasındadır ki, bu güclü kabel qurumlarının peyda olması ilə paytaxtda peyk antennaları nəzərəçarpacaq dərəcədə azalıb və onlara bu gün, əsasən, əyalətlərdə, xüsusilə də ölkənin yüksək dağlıq və ucqar rayonlarında tələbat var.  Bu gün əyalətlərin əhalisinin, təxminən, 60%-i peyk antennaları istifadə edir, amma tezliklə regionlarda onlar da sıxışdırılacaq. O cümlədən, artıq Böyük Bakı və Sumqayıt ərazil?rində yayım gerçəkləşdirən "KATV1" yaydığı 60-dan artıq kanalı ölkənin şimal-qərbinə doğru genişləndirmək istəyir. Bu yaxınlarda Mingəçevirdə şirkətin ilk regional filialı açılıb, tezliklə bu cür filiallar Gəncə, Şəki və Zaqatalada fəaliyyət göstərməyə başlayacaq. Keçən ilin noyabr ayından "KATV-1" beş telekanalın yüksək dəqiqlik formatı "HighDefinition"da (HD) yayımını gerçəkləşdirir.
Maraqlıdır ki, cari ilin birinci rübündən İctimai kanal (ITV) da HD formatda efir yayımına başlayacaq. "Full-HD" təsviri rəqəmsal yayıma baxanda, ən azı, beş dəfə dəqiqdir, ancaq bu cür ötürmələrin qəbulu üçün abunəçi 1920 pikselin 1080 pikselə dəqiqlikli teleqəbuledici əldə etməlidir.
Efir-kabel şirkəti "B&BTV"nin də regionların mənimsənilməsi üzrə planları var: gələn il o, Naxçıvan Muxtar Respublikasından başlamaqla, öz rəqəmsal yayımını əyalətlərə də yaymağa başlayacaq. Kabel bazarının başqa bir iştirakçısı - "AileTV" də coğrafiyasını genişləndirmək üzrə planlar qurur.
Başqa sözlə, yaxın zamanlarda, demək olar ki, bütün ölkə ərazisində əhali həm  Azərbaycan telekanallarına, həm də xarici telekanallara yüksək keyfiyyətlə baxmaq imkanı əldə edəcək.

Азербайджан первым среди стран СНГ откажется от аналогового телевещания
В текущем году все государственные и частные каналы Азербайджана перейдут на трансляцию телепередач в цифровом формате с охватом 90% территории страны. В то же время в стране стремительно развивается кабельное ТВ, уже давно оцифрованное и переходящее сегодня на формат высокой четкости High Definition (HD), а также постепенно охватывающее вещанием регионы страны.
По всей стране
Цифровой формат телевизионного вещания уже с 90-х годов прошлого века применяют в Японии и США, а в последнее десятилетие на него перешли практически все государства Европы. Согласно рекомендациям Международного союза электросвязи (ITU), большинство государств мира должны полностью перейти на цифровое телевещание к 2015 году.
По темпам внедрения цифровых телевизионных технологий наша страна многие годы держала пальму первенства на постсоветском пространстве, возглавляя тройку лидеров вместе с Украиной и Россией. Тестовые испытания цифрового телевещания в столице Азербайджана, начатые еще в октябре 2004 года, позволили определить необходимую мощность передатчика с учетом рельефа местности, а также рассчитать другие параметры. Около четырех лет назад специалисты ПО "Телерадио" приступили к реализации Госпрограммы по внедрению и развитию в Азербайджане системы вещания цифрового телевидения. Ну а с августа 2009 года цифровое вещание на Баку и Абшеронский полуостров осуществляется уже на постоянной основе.
На первом этапе в столице был внедрен один бесплатный пакет вещания: он включал программы государственных, а также ведущих частных и нескольких зарубежных каналов. Трансляция на одной частоте до 10 каналов стала возможной благодаря применению стандарта MPEG-4, позволяющего эффективно сжимать цифровые аудио и видео. Этот стандарт обеспечивает более устойчивую передачу данных в эфирном вещании, что особенно важно в крупных мегаполисах, где традиционно высок уровень радиопомех. Примечательно, что MPEG-4 обеспечивает устойчивое воспроизведение всех типов потоковой информации, то есть не только аудио- и видеоданных, но и смешанного интерактивного контента. Благодаря чему возможны прием качественного вещания не только на экраны телевизоров, но и передача любого типа данных посредством Интернета на мониторы компьютеров, планшетов, смартфонов и иных мобильных устройств.
Со времени освоения цифрового телепространства столицы минуло два с лишним года. За этот период специалисты ПО "Телерадио" установили цифровые передатчики формата MPEG-4 и обновили оборудование на своих ретрансляторах в Гяндже, Сумгайыте, Ширване, Лерике, Лянкяране, Агсу, Джалилабаде, Пойлу, Нахчыванской Автономной Республике. Осенью прошлого года вступил в строй модернизированный ретранслятор в Агсу, который обеспечивает цифровое вещание в девяти ближайших районах.
Также в Баку была установлена новая 40-канальная базовая станция, что позволит поэтапно расширять число телевизионных каналов. В конце прошлого года цифровые каналы стали принимать жители Губы, где введены в строй новая телебашня и мощный цифровой передатчик, обеспечивающие трансляцией все горные районы северо-востока Азербайджана. Тогда же заработал цифровой передатчик в Шеки - его мощности хватает для уверенного приема сигнала в Мингячевире, Агдаше и Евлахе. В декабре прошлого года цифровое телевидение стало доступно и населению Габалинского, Нефтчалинского, Имишлинского, Дашкесанского и Гядабейского районов страны.
Поворотное событие
Впрочем, цифровое вещание во многих перечисленных регионах страны стали вести еще в начале прошлого года: в феврале 2011-го Кабинет министров утвердил Программу развития и применения системы цифрового телевизионного вещания DVB-T на территории Азербайджана, согласно которой было принято решение о начале цифрового вещания параллельно с аналоговым.
"Сегодня сигналом цифрового телевидения охвачено свыше 85% населения республики, в итоге наша страна откажется от аналогового вещания раньше всех соседей по СНГ - ориентировочно в первой половине текущего года. Это поворотное событие в истории отечественного телевещания приведет к улучшению качества транслируемых телепередач", - заявил недавно глава Национального совета по телерадиовещанию (НСТР) Нушираван Магеррамли. По словам главы НСТР, цифровое телевещание позволит уменьшить количество частот, а также сократить затраты на электроэнергию. Более того, если сегодня государственный телеканал AzTV вещает на 90-95% территории страны, а частные телеканалы охватывают лишь 70-75% телепространства, то с внедрением цифрового формата все без исключения телеканалы смогут вещать на территории Азербайджана в одинаковой мере.
Таким образом, к началу 2012 года практически все ведущие вещательные компании страны подготовлены к переходу на цифровой стандарт, работы по оцифровке оборудования завершаются на нескольких региональных телеканалах. Высокие темпы перехода на новый формат удалось обеспечить во многом благодаря посильной помощи правительства в переоснащении систем записи, студийного и трансляционного оборудования небольших частных и государственных телекомпаний в регионах. Завершилась также установка цифровых передатчиков формата MPEG-4 и другого оборудования на ретрансляторах ПО "Телерадио". Ну а на последнем этапе в 2013-2014 годах основные работы будут направлены на установку в отдаленных регионах дополнительных передатчиков и улучшение вещания в местах слабого приема сигналов.
В основной вещательный пакет, доступный на всей территории страны, сегодня включено девять общереспубликанских каналов - AzTV, MяdяniyyяtTV, Idman-AzяrbaycanTV, ITV, ANS, LiderTV, SpaceTV, ATV, XяzяrTV, а также турецкий государственный канал TRT1. Помимо основного жителям регионов будет доступен второй вещательный пакет с приемом передач региональных каналов. В частности, в Гянджа-Товузской зоне будут доступны телеканалы KяpяzTV, TurkelTV, AlternativTV, жителям Губа-Хачмазской зоны кроме основного пакета будет обеспечен прием передач каналов RegionTV, QutbTV, XeyalTV, ну а в Мингячевирском, Шекинском, Евлахском и Загатальском районах - MingяcevirTV, KanalS, ElTV, AygunTV. Исключение составят каналы СяnubTV и DцnyaTV - они не включены в цифровые пакеты и будут транслироваться отдельно.
"Переход с аналогового на цифровое телевидение будет поэтапным, и в этом году оба вида вещания будут вестись параллельно в течение как минимум полугода", - подчеркнул Н.Магеррамли. Этот переходный период отводится для того, чтобы все слои населения успели приобрести декодеры, позволяющие принимать цифровой сигнал на старые аналоговые телеприемники, все еще составляющие основу телевизионного парка страны. В минувшем году руководство НСТР уже обратилось с письмом к главе государства с просьбой оказания материальной помощи малообеспеченным семьям для приобретения декодеров. Этот вопрос уже рассматривается в Кабинете министров, и не исключено, что такая помощь охватит 120 тысяч малообеспеченных семей страны. Средняя цена импортных декодеров сегодня колеблется в пределах 30-40 манатов, однако вскоре эти устройства заметно подешевеют, так как производство декодеров формата DBB-T налажено на компьютерном заводе Kцr. В этом году декодеры будут выпускаться также и на заводе Миноборонпрома - Peyk.Спрос на подобную продукцию весьма обширен, потребность только нашей страны в цифровых тюнерах-декодерах может достигнуть 1,5 млн. единиц, не говоря уже о возможности экспорта в страны постсоветского пространства, где также к 2015 году завершится оцифровка телевещания.
Кабельное ТВ высокого качества
Примечательно, что бурно развивающееся в столице кабельное телевидение уже давно вещает в цифровом стандарте, причем в последнее время наметилась тенденция продвижения сетевых операторов на региональный рынок. Сегодня в стране лицензии на кабельное телевещание имеют около 12 организаций, однако реально активны из них лишь 4-5. В числе лидеров кабельного вещания уже несколько лет значатся такие компании, как KATV1, B&BTV, AilяTV и SNTV.
По сути с появлением этих мощных кабельных структур спутниковые антенны были заметно вытеснены из столицы, и сегодня они пользуются спросом в основном на периферии, особенно в высокогорных и отдаленных регионах страны. Сегодня порядка 60% населения периферии использует спутниковые тарелки, однако вскоре они будут вытеснены и в регионах. В частности, компания KATV1, уже вещающая на всей территории Большого Баку и Сумгайыта, планирует продвинуть свыше шестидесяти транслируемых каналов на северо-запад страны. Первый региональный филиал компании был недавно открыт в Мингячевире, а в скором времени подобные филиалы начнут функционировать в Гяндже, Шеки и Загатале. С ноября текущего года в KATV1 уже заработало пять телеканалов формата высокой четкости - High Definition. Примечательно, что в первом квартале текущего года Общественный канал ITV также начнет эфирное вещание в формате HD. Изображение full-HD в пять раз более четкое, чем цифровое, однако для приема таких передач абонент должен приобрести телеприемник с разрешением 1920 на 1080 пикселей.
Планы по освоению регионов имеются и у эфирно-кабельной компании B&BTV: в будущем году она распространит сеть цифрового вещания на периферию, начав с Нахчыванской Автономной Республики. Проект расширения географии вещания разрабатывается и другим участником кабельного рынка - компанией AilяTV.
Другими словами, в ближайшее время практически на всей территории страны у населения будет возможность смотреть не только азербайджанские, но и зарубежные телеканалы в высоком качестве.