Azərbaycan analoq teleyayımdan imtina edən ilk MDB ölkəsi olacaq
Bu il Azərbaycanın bütün dövlət və özəl kanallarının rəqəmsal formatda yayımı ölkə ərazisinin 90%-ni əhatə edəcək. Eyni zamanda, ölkədə sürətlə kabel TV inkişaf edir ki, o da çoxdan rəqəmsaldır və bu gün yüksəkdəqiqlikli  "HighDefinition" formatına keçməkdədir. Həmçinin, kabel televiziyası yavaş-yavaş ölkənin regionlarını da əhatəsinə alır.
Bütün ölkə üzrə
Rəqəmsal formatda televiziya yayımı hələ keçən əsrin 90-cı illərindən Yaponiya və ABŞ-da tətbiq edilir. Son 10 il ərzində isə demək olar ki, Avropanın bütün dövlətləri rəqəmsal formata keçiblər. Beynəlxalq Elektrorabitə İttifaqının (ITU) tövsiyəsinə görə, dünya dövlətlərinin əksəriyyəti 2015-ci ilə kimi rəqəmsal televiziya yayımına keçməlidir.
Rəqəmsal  televiziya texnologiyalarının tətbiqi templərinə görə, bizim ölkə uzun müddət postsovet məkanında Ukrayna və Rusiya ilə birlikdə liderlər üçlüyünə başçılıq edərək birinci olub. Azərbaycan paytaxtında rəqəmsal teleyayımın hələ 2004-cü ildən başlayan test sınaqları, yerli relyef nəzərə alınmaqla, ötürücülərin lazımi gücünü müəyyən etməyə, həmçinin, başqa parametrləri hesablamağa imkan verdi. Dörd il qabaq isə "Teleradio" İB-nin mütəxəssisləri Azərbaycanda rəqəmsal televiziya yayımı sisteminin tətbiqi və inkişafı üzrə Dövlət Proqramının gerçəkləşdirilməsinə başladılar. 2009-cu ilin avqust ayından isə Bakıda və Abşeron yarımadasında rəqəmsal yayım daimi əsasda gerçəkləşdirilir.
İlkin mərhələdə paytaxda bir ödənişsiz yayım paketi tətbiq edilib: buraya dövlət və aparıcı özəl kanalların, həmçinin, bir neçə xarici kanalın proqramları daxildir. Bir tezlikdə 10 kanalın yayımı MPEG-4 standartının tətbiqi ilə mümkün oldu, bu, rəqəmsal audio və videoları effektiv şəkildə sıxmağa imkan verir. Sözügedən standart efir yayımında məlumatların daha dayanıqlı yayımına imkan yaradır ki, bu da ənənəvi olaraq radiomaneələrin səviyyəsinin yüksək olduğu iri meqapolislər üçün çox vacibdir. Maraqlıdır ki, MPEG-4 bütün tip axın məlumatlarının, yəni yalnız audio və videoməlumatların deyil, həm də qarışıq interaktiv kontentin dayanıqlı qəbulunu təmin edir. Bunun hesabına televizor ekranları vasitəsilə  keyfiyyətli yayım təmin etməklə yanaşı, internet vasitəsilə kompyuter, planşet, smartfon və başqa mobil qurğuların monitoruna istənilən tipli göstəriciləri ötürmək olacaq.
Paytaxtda rəqəmsal fəzanın əhatə edilməsindən iki ildən bir qədər artıq müddət keçib. Bu müddət ərzində "Teleradio" İB-nin mütəxəssisləri Gəncə, Sumqayıt, Şirvan, Lerik, Lənkəran, Ağsu, Cəlilabad, Poylu, Naxçıvan Muxtar Respublikasında yerləşən retranslyatorlarında MPEG-4 formatlı rəqəmsal ötürücülər qoyublar və  avadanlığı yeniləşdiriblər. Keçən ilin payızında Ağsuda yeni modernləşdirilmiş retranslyator işə salınıb və o, doqquz ətraf rayonu rəqəmsal yayımla təmin edir.
Həmçinin, Bakıda yeni 40 kanallı baza stansiyası quraşdırılıb ki, bu da mərhələli şəkildə televiziya kanallarının sayını artırmağa imkan yaradır. Keçən ilin sonlarında Quba sakinləri rəqəmsal kanalları qəbul etməyə başladılar, orada quraşdırılan yeni televiziya qülləsi və güclü rəqəmsal ötürücü Azərbaycanın şimal-şərqinin bütün dağ rayonlarını yayımla təmin edir. Eyni vaxtda Şəkidə də rəqəmsal ötürücü işə başlayıb - onun gücü Mingəçevir, Ağdaş və Yevlaxda siqnalın əminliklə qəbulu üçün şərait yaradır. Keçən ilin dekabr ayında həm də Qəbələ, Neftçala, İmişli, Daşkəsən və Gədəbəy rayonlarında əhali rəqəmsal televiziyadan yararlanmaq imkanı əldə edib.
Dönüş addımı
Ümumiyyətlə, adıçəkilən rayonların çoxunda rəqəmsal yayım hələ keçən ilin əvvəlindən gerçəkləşdirilməyə başlanırdı: 2011-ci ilin fevral ayında Nazirlər Kabineti "Azərbaycan ərazisində DVB-T rəqəmsal televiziya yayımının tətbiqi və inkişafı proqramı"nı təsdiq edib. Proqrama görə, analoq yayımla paralel şəkildə rəqəmsal yayıma başlamaq da qərara alınıb.
"Hazırda ölkə əhalisinin 85%-i rəqəmsal televiziya ilə əhatə edilib, nəticədə, bizim ölkə MDB üzrə analoq yayımdan ilk imtina edən dövlət olacaq - bu, təxminən, cari ilin birinci yarısında baş verəcək. Milli televiziya tarixinin bu dönüş addımı yayılan televerilişlərin keyfiyyətinin yaxşılaşmasına gətirəcək", - deyə yaxın günlərdə Milli Tele-Radio Şurasının (MTRŞ) sədri Nuşirəvan Məhərrəmli bildirib. MTRŞ başçısının sözlərinə görə, rəqəmsal televiziya tezlik sayını azaltmağa imkan verəcək, həm də elektrik enerjisi xərclərini azaldacaq. Bundan başqa, əgər bu gün dövlət kanalı "AzTV" ölkə ərazisinin 90-95%-ni, özəl kanallar isə yalnız 70-75%-ni əhatə edirsə, rəqəmsal formatın tətbiqindən sonra, bütün telekanallar Azərbaycan ərazisində eyni ölçüdə yayıla biləcək.
Beləliklə, 2012-ci ilin əvvəlinə ölkənin, demək olar ki, bütün aparıcı yayım şirkətləri rəqəmsal standarta keçid üçün hazırlanıb, bir neçə regional telekanalda avadanlığın rəqəmsallaşdırılması üzrə işlər başa çatdırılır. Yeni formata keçid üzrə yüksək templəri hökumətin regionlarda kiçik özəl və dövlət teleşirkətlərinin yazı sisteminin, studiya və yayım avadanlığının yenidən təchiz olunmasına göstərdiyi yardım hesabına təmin etmək mümkün olub. "Teleradio" İB-nin bütün retranslyatorlarında MPEG-4 formatlı rəqəmsal ötürücülərin və başqa avadanlığın quraşdırılması da başa çatıb. Son mərhələ üzrə isə 2013-2014-cü illərdə əsas işlər ayrı-ayrı rayonlarda əlavə ötürücülərin quraşdırılmasına və siqnalın zəif qəbul edildiyi yerlərdə yayımı yaxşılaşdırmağa doğru yönəldiləcək.
Bütün ölkə ərazisində mümkün olan əsas yayım paketinə bu gün doqquz ümumi respublika kanalı - "AzTV", "MədəniyyətTV","IdmanAzərbaycanTV", "ITV", "ANS", "LiderTV", "SpaceTV", "ATV", "XəzərTV", həmçinin, Türkiyənin dövlət kanalı "TRT1" daxildir. Bununla yanaşı, bölgə sakinlərinə regionların kanallarının verilişlərinin qəbulu ilə bağlı ikinci yayım paketi də təqdim ediləcək. O cümlədən, əsas paketlə yanaşı, sakinlərə Gəncə-Tovuz zonasında "KəpəzTV", "TurkelTV", "AlternativTV" telekanallarına, Quba-Xaçmaz zonasında isə "RegionTV", "QutbTV", "XəyalTV",  Mingəçevir, Şəki, Yevlax və Zaqatala rayonlarında isə "MingecevirTV", "KanalS", "ElTV", "AygunTV" telekanallarına baxmaq imkanı yaradılacaq. Yalnız "SenubTV" və "DunyaTV" istisna təşkil edir, onlar rəqəmsal formata daxil edilməyib və ayrıca yayılacaqlar.
"Analoq televiziyadan rəqəmsal televiziyaya keçid mərhələli olacaq, bu il hər iki yayım növü, ən azı, yarım il paralel aparılacaq", - deyə N. Məhərrəmli vurğulayıb. Bu keçid dövrü ona görə ayrılır ki, əhalinin bütün təbəqələri köhnə analoq teleqəbuledicilərdə rəqəmsal siqnalları qəbul etməyə imkan verən dekoderlər əldə edə bilsinlər, bu cür qəbuledicilər hələ də ölkənin televiziya parkının əsas hissəsini təşkil edir. Keçən il MTRŞ rəhbərliyi dövlət başçısına məktubla müraciət edib və dekoderlər alınması üçün aztəminatlı ailələrə yardım edilməsini xahiş edib. Bu məsələyə artıq Nazirlər Kabinetində baxılır və belə yardımın 120 min aztəminatlı ailəni əhatə edəcəyi istisna edilmir. Xaricdən idxal edilən dekoderlərin orta qiyməti, təxminən, 30-40 manat ətrafında dəyişir, amma tezliklə bu qurğular nəzərəçarpacaq dərəcədə ucuzlaşacaq, çünki  artıq "KUR" kompyuter zavodunda DBB-T formatlı dekoderlər istehsalına başlanılıb. Yeni ildən dekoderlər, həmçinin, Hərbi-Sənaye Nazirliyinin zavodu "PEYK" tərəfindən də buraxılacaq. Bu cür məhsula tələbat yetərincə böyükdür. Yalnız bizim ölkədə rəqəmsal tüner-dekoderlərə tələbat 1,5 mln ədədə çata bilər, postsovet məkanı ölkələrinə ixrac imkanlarının da xüsusi yeri var. Bu ölkələrdə 2015-ci ilə kimi teleyayımın rəqəmsal formata keçidinin başa çatdırılması nəzərdə tutulur.
Yüksək keyfiyyətli kabel TV
Maraqlıdır ki, paytaxtda gur inkişaf edən kabel televiziyası artıq çoxdan rəqəmsal formatda yayılır, özü də son zamanlar şəbəkə operatorlarının regional bazarlara doğru irəliləməsi müşahidə edilir. Bu gün ölkədə 12 təşkilatın kabel teleyayımına lisenziyası var, amma real olaraq onlardan yalnız 4-5-i aktivdir. Kabel yayımının liderləri arasında artıq neçə illərdir ki, "KATV1", "B&BTV", "AileTV" və "SNTV" kimi şirkətlərin adları gəlir.
İş burasındadır ki, bu güclü kabel qurumlarının peyda olması ilə paytaxtda peyk antennaları nəzərəçarpacaq dərəcədə azalıb və onlara bu gün, əsasən, əyalətlərdə, xüsusilə də ölkənin yüksək dağlıq və ucqar rayonlarında tələbat var.  Bu gün əyalətlərin əhalisinin, təxminən, 60%-i peyk antennaları istifadə edir, amma tezliklə regionlarda onlar da sıxışdırılacaq. O cümlədən, artıq Böyük Bakı və Sumqayıt ərazil?rində yayım gerçəkləşdirən "KATV1" yaydığı 60-dan artıq kanalı ölkənin şimal-qərbinə doğru genişləndirmək istəyir. Bu yaxınlarda Mingəçevirdə şirkətin ilk regional filialı açılıb, tezliklə bu cür filiallar Gəncə, Şəki və Zaqatalada fəaliyyət göstərməyə başlayacaq. Keçən ilin noyabr ayından "KATV-1" beş telekanalın yüksək dəqiqlik formatı "HighDefinition"da (HD) yayımını gerçəkləşdirir.
Maraqlıdır ki, cari ilin birinci rübündən İctimai kanal (ITV) da HD formatda efir yayımına başlayacaq. "Full-HD" təsviri rəqəmsal yayıma baxanda, ən azı, beş dəfə dəqiqdir, ancaq bu cür ötürmələrin qəbulu üçün abunəçi 1920 pikselin 1080 pikselə dəqiqlikli teleqəbuledici əldə etməlidir.
Efir-kabel şirkəti "B&BTV"nin də regionların mənimsənilməsi üzrə planları var: gələn il o, Naxçıvan Muxtar Respublikasından başlamaqla, öz rəqəmsal yayımını əyalətlərə də yaymağa başlayacaq. Kabel bazarının başqa bir iştirakçısı - "AileTV" də coğrafiyasını genişləndirmək üzrə planlar qurur.
Başqa sözlə, yaxın zamanlarda, demək olar ki, bütün ölkə ərazisində əhali həm  Azərbaycan telekanallarına, həm də xarici telekanallara yüksək keyfiyyətlə baxmaq imkanı əldə edəcək.

Azerbaijan is the first CIS country to abandon analogue television
This year, all public and private TV channels in Azerbaijan will go digital, covering 90 per cent of the country's territory. At the same time, cable television, which has long been digitized and has adopted the High Definition format, is rapidly developing in the country, gradually covering the regions of Azerbaijan.
Across the country
The digital format has been used in TV broadcasting in Japan and the United States since the 1990s, and in the last decade, almost all European countries have adopted it. According to the recommendations of the International Telecommunication Union (ITU), most countries must switch to digital completely by 2015.
By the pace of the introduction of digital television technology, our country has been well ahead of the rest of the former Soviet Union for many years, leading the troika of leaders together with Ukraine and Russia. The test trials of digital broadcasting, which began in the Azerbaijani capital in October 2004, made it possible to determine the necessary power of the transmitter, taking into account the terrain, as well as to calculate other parameters. About four years ago, experts of the Teleradio production association started to implement a state programme for the implementation and development of a digital television system in Azerbaijan. Since August 2009, digital broadcasting in Baku and the Abseron peninsula has been carried out on a regular basis.
In the first stage, one free broadcasting package was introduced in the capital: it included programmes of state and several leading private and foreign channels. The broadcasting of up to 10 channels on one frequency was made possible by the use of the MPEG-4 standard, which makes it possible to compress digital audio and video signals. This standard secures more robust transmission of data on the air, which is especially important in large metropolitan areas, where there are high levels of interference. It is noteworthy that MPEG-4 ensures the steady replay of all types of information, i.e. not only audio and video, but also of mixed interactive content. This makes is possible to receive quality broadcasts not only on TV screens, but transfer any type of data through the Internet to computer monitors, tablets, smart phones and other mobile devices.
Two years have passed since digital TV broadcasts were launched in the capital. During this period, Teleradio experts installed digital MPEG-4 transmitters and upgraded equipment at transmitters in Ganca, Sumqayit, Sirvan, Lerik, Lankaran, Agsu, Calilabad, Poylu and the Naxcivan Autonomous Republic. Last autumn a modernized transmitter was installed in Agsu, which provides digital broadcasting in the nine nearby districts.
Also, a new 40-channel base station was installed in Baku, which will help gradually expand the number of television channels. Late last year, residents of Quba, where a new tower and a powerful digital transmitter were installed in order to provide broadcasts in all mountainous districts of northeastern Azerbaijan, started receiving digital channels. At the same time, a digital transmitter was installed in Saki - its capacity is sufficient for reliable signal reception in Mingacevir, Agdas and Yevlax. In December last year, digital TV became available to the population of Qabala, Neftcala, Imisli, Daskasan and Gadabay districts.
Turning point
In any case, digital broadcasts in many of these regions began early last year: in February 2011, the Cabinet of Ministers approved the "Programme for the Development and Use of Digital Television DVB-T in Azerbaijan", under which it was decided to start digital broadcasts in parallel with analogue broadcasts.
"Today, the digital television signal covers over 85 per cent of the population, and as a result, our country will abandon analogue  TV before all its CIS neighbours - approximately in the first half of this year. This turning point in the history of the national television broadcasting will improve the quality of broadcast television," the head of the National Television and Radio Council (NTRC), Nusiravan Maharramli, said recently. According to the NTRC head, digital television will help reduce the number of frequencies and energy costs. Moreover, if today the state television channel AzTV broadcasts in 90-95 per cent of the country and private television channels cover only 70-75 per cent, with the switch to digital TV, all TV channels without exception will be able to broadcast in the territory of Azerbaijan to the same extent.
Thus, by early 2012, almost all leading broadcasters of the country were prepared to switch to the digital standard, and the digitization of equipment is coming to an end at several regional television stations. The switchover was secured largely due to government assistance in retrofitting recording systems and studio and broadcasting equipment at small private and state broadcasters in regions. The installation of MPEG-4 digital transmitters and other equipment at Teleradio transmitters has also been completed. But at the last stage in 2013-2014, the main work will be aimed at installing additional transmitters in remote areas and improving broadcasts in areas where the signal is weak.
The basic broadcasting package, available throughout the country, includes nine nationwide channels today - AzTV, Madaniyyat TV, Idman Azarbaycan TV, ITV, ANS, Lider TV, Space TV, ATV, Xazar TV, as well as the Turkish state channel TRT1. Apart from the main package, the population of regions will get a second broadcasting package with regional channels. In particular, the Kapaz TV, Turkel TV and Alternativ TV channels will be available in the Ganca-Tovuz zone, residents of the Quba-Xacmaz zone, apart from the basic package, will also get the Region TV, Qutb TV and Xayal TV  channels, while Mingacevir TV, KanalS, ElTV and Aygun TV will become available in Mingacevir, Saki, Yevlax and Zaqatala districts. The Canub TV and Dunya TV channels will be an exception - they are not included in the digital packages and will be broadcast separately.
"The switch from analogue to digital television will be gradual, and this year, both digital and analogue TV will be coexistent for at least six months," Maharramli said. This transitional period is assigned to ensure that all segments of the population can buy digital decoders that make it possible to receive digital signals on old analogue TV sets, which still form the basis of the country's television pool. Last year, the NTRC leadership sent a letter to the head of state requesting material assistance for needy families in the purchase of decoders. This issue is already being discussed at the Cabinet of Ministers, and it is possible that such assistance will cover 120,000 low-income families in the country. The average price of imported decoders is now from 30 to 40 manats, but soon these devices will become much cheaper as the production of DBB-T decoders has started at the KUR computer factory. In 2012, decoders will also be produced at the Defence Ministry's PEYK plant. The demand for such products is very high, and our country alone may need 1.5 million digital tuner-decoders, not to mention the possibility of export to former Soviet countries where switchover to digital will also be completed by 2015.
High quality Cable TV
It is noteworthy that cable television, which is rapidly developing in the capital, has long gone digital, and recently, network operators have started entering the regional market. Today about 12 organizations have cable television licences in the country, but only 4-5 of them are really active. Among the leaders of cable broadcasting are such companies as KATV1, B&BTV, AileTV and SNTV.
In fact, with the arrival of these powerful cable companies, satellite dishes were markedly ousted from the capital, and today they are in demand mainly in the periphery, especially in mountainous and remote areas. Today about 60 per cent of the population of the periphery use satellite dishes, but they will soon be ousted from the regions as well. In particular, KATV1, which is already broadcasting throughout Greater Baku and Sumqayit, plans to promote more than sixty broadcast channels in the north-west of the country. The first regional branch of the company was recently opened in Mingacevir, and soon these branches will become operational in Ganca, Saki and Zaqatala. In November, KATV-1 launched five High Definition channels. It is noteworthy that in the first quarter of this year, the ITV public channel will also begin broadcasting in the HD format. Full HD is five times better than digital broadcasting, but in order to receive this signal, the subscriber must purchase a TV set with a resolution of 1,920 by 1,080 pixels.
The B&BTV cable company also plans to enter the regions: this year it will spread its broadcasting network to the periphery, starting from the Naxcivan Autonomous Republic. A project to expand the geography of broadcasts  is also being developed by another cable TV company - AileTV.
In other words, the population almost in the entire country will have an opportunity to watch not only Azerbaijani, but also foreign TV channels in high quality.