DOLLAR MÖVQEYİNİ QORUYUR
ABŞ dollarının başına nə iş gələcək? Bu məsələ həm hakimiyyət sahiblərini, həm də sadə planet sakinlərini narahat etməkdədir, çünki Amerika valyutasının kəskin düşməsi həm qlobal, həm də məişət səviyyəsində çox sayda mənfi nəticələrə səbəb olur. "Amerika dolları imperiyası"nın iflasının bizim üçün hansı "müsbət" və "mənifi" təzahürləri ola biləcyi məsələsi əvvəlki kimi aktual olaraq qalır.
Dollar avroya qarşı
Qlobal məsələdən başlayaq. Elə də uzaq olmayan tarixdə - 2011-ci ilin avqustunda beynəlxalq reytinq agentliyi "Standard&Poor's" ABŞ-ın kredit reytinqi səviyyəsini bir pillə azaldaraq "AA+"ya salıb. Qeyd edək ki, ABŞ-ın reytinqi hələ 1941-ci ildən ən yüsək səviyyədə ("AAA") idi və 1917-ci ildən bu yana onda azalma olmamışdı.
"Reytinqin azalması ABŞ iqtisadiyatının vəziyyətinin möhkəmləndirilməsi üzrə Ağ ev və Konqres tərəfindən təsdiq edilmiş uzunmüddətli plana bizim verdiyimiz qiyməti əks etdirir. Bizim fikrimizcə, o, Amerika hökuməti tərəfindən öz borc öhdəliklərinə ortamüddətli perspektivdə fasiləsiz xidməti təmin etmir", - deyə "S&P"nin bəyanatında bildirilir.
Başqa sözlə, dünyanın aparıcı agentliklərindən biri Amerika iqtisadiyyatının qabiliyyətinə şübhə nümayiş etdirib. Ekspertlər dərhal vurğuladılar ki, "ABŞ-ın suveren reytinqinin azalması Amerika valyutasının daha da zəifləməsinə səbəb olacaq". Amma bu baş vermədi. Cari il yanvarın birinci ongünlüyündə "dollar-avro" qarşıdumasında dollar inamlı qələbə nümayiş etdirir: yanvarın 11-də Almaniyanın 2011-ci il üzrə ümumi daxili məhsul (ÜDM) göstəricilərinin gözlənilməsi, İtaliya və İspaniya tərəfindən borc qiymətli kağızlarının yerləşdirilməsi fonunda avronun məzənnəsi dollar qarşısında azaldı. Yanvarın 11-də səhər tezədən bir avronun qiyməti 1,2757 dollara qədər endi, halbuki bir gün əvvəlki hərracların nəticələrinə görə, bir avroya 1,2778 dollar verirdilər. Dolların məzənnəsi ABŞ-ın əsas ticarət tərəfdaşları olan 6 ölkənin valyutasından ibarət səbətə nisbətən 0,14% - 81,00 bəndə kimi bahalaşıb.
Məsələ bundadır ki, sərmayəçilər Almaniyanın 2011-ci il üzrə ÜDM göstəricilərini pessimizmlə gözləyirlər: ölkə iqtisadiyyatının artımı bir il əvvəlki 3,6% göstəricisindən 3% göstəricisinə düşüb. Həmçinin, avrozonada sənaye istehsalı həcminin azalması ilə bağlı məlumatlar da məzənnəyə təsir göstərir. "Westpac Banking Corp."un bazar strateqi İmre Şpayzerin sözlərinə görə, Avropada böhranlı durumun fonunda "yaxın üç ayda avro 1 avro qarşılığında $1,2 səviyyəsinə düşə bilər".
Adama elə gəlir ki, bu gün Amerika valyutasının bütün keçmiş "şöhrət"ini geri qaytarmaq şansı var. Həmçinin, "Morgan Stanley"in analitikləri düşünür ki, 2012-ci ildə "dollar əsas valyutalara baxanda nəzərəçarpacaq dərəcədə möhkəmlənəcək, yalnız iena istisnadır, o, ən təhlükəsiz valyuta statusunu saxlamaqdadır".
Ekspertlərin fikrincə, dolların məzənnəsinin möhkəmlənməsinə yeganə maneə, kəmiyyət yumşalması proqramının yeni raundu QE3 ola bilər, onun 2012-ci ilin ortalarında işə salınacağı proqnozlaşdırılır. "Ancaq hətta bu amil də valyutanın davranışına məhdud təsir göstərəcək", - deyə "Morgan Stanley"də düşünürlər. Amma bunun nə səviyyədə "məhdud" olacağını zaman göstərəcək. Hələliksə, məsələni Ştatların özündə gərginləşdirirlər: ABŞ Federal Rezerv Xidməti (FRX) qızılla təmin olunmayan dollarları çap etməyə davam edir. "Çap dəz-gahı" biznesin iqtisadiyyata sərmayələrinin olmaması fonunda aktivdir, yəni iqtisadiyyatda, demək olar ki, ucuz pullar "aşıb-daşır" ki, bu da valyutanın daha da qiymətdən düşməsinə, hiperinflyasiyaya səbəb ola bilər.
Aydındır ki, ABŞ maliyyə sisteminin sabitliyinin pozulması və avrozonanın dağılması şəraitində Amerika valyutası qlobal sərmayəçilər üçün etibarlı "sığınacaq" ola bilməz - avrozonada böhran gec-tez Amerika banklarına təsir göstərəcək ki, bu da dollar üçün yaxşı deyil. Buna görə də bu gün, hətta Amerika valyutasının Avropa valyutasına nisbətən məzənnəsinin artdığı bir zamanda, ölkələrə ABŞ dolları ilə qarşılıqlı hesablaşma aparmaq əlverişli deyil. 2008-ci il böhranı göstərdi ki, bir tək valyutaya arxayın olmaq ən azından rasional deyil. Özü də ABŞ dolları pul vahidi kimi, artıq çoxdan amerikalıların özündə də etibarını itirib.
Ortaq məxrəcə gəlmək
Beynəlxalq ticarətdə və başqa maliyyə əməliyyatlarında qarşılıqlı hesablaşma üçün rezerv valyutası kimi dollara (o cümlədən, həm də avroya) alternativ axtarışı bu gün məhz bunun üçün davam etdirilir. Və bu valyuta istisnasız şəkildə hamını qane etməlidir. 2009-cu ilin mart ayında "G20" sammiti ərəfəsində belə təkliflə Rusiya çıxış edib, Moskva hələ 2008-ci ildən Belarusla qarşılıqlı hesablaşmaları Rusiya rublu ilə aparmaq barədə anlaşmışdı, Rusiya valyutası, şəksiz ki, Belarusunkundan güclüdür. İlk "hə" səsi Çindən gəldi, amma bundan 2,5 il keçsə də, ölkələr dollara alternativ tapmaq məsələsində anlaşa bilmirlər. Böyük ehtimalla, bu, Çinin qızıl-valyuta ehtiyatlarının böyük hissəsinin ($3,2 trln) məhz ABŞ dollarında saxlanması ilə bağlıdır. Dollara əvəzedici tarpmaq ideyasını bir çox inkişaf etməkdə olan ölkələr dəstəkləyir. Amma "dəstəkləmə" hələ ki məsələni "həll etmək" deyil. Bunun nəticəsidir ki, Amerika dollarına real alternativ hələ tapılmayıb. Yəni bu gün tam keyfiyyətli dünya hesabat valyutasının yaradılması məsələsi, sadəcə, söhbətdən ibarətdir.
Bununla yanaşı, bu istiqamətdə artıq ilk addımlar atılıb. Yaponiya və Çin qarşılıqlı hesablaşmalarda ABŞ dollarından imtina etməyi qərara alıblar - yalnız ien və yuanın istifadəsinə yardım göstərmək barədə anlaşıblar. İran və Rusiya, həmçinin, ikitərəfli ticarətdə öz milli valyutalarından istifadə etmək barədə razılaşıblar. İran özü son iki il ərzində ardıcıl olaraq xarici dünya ilə ticarətdə dolların başqa valyutalarla əvəz olunmasına doğru gedir. Məsələn, Hindistanla, Çinlə və Yaponiya ilə neft ticarətində alternativ valyutalara keçib. Rusiya "Qazprom"u və Ukrayna da qarşılıqlı hesablaşmalarda rubla keçirlər. Həmçinin, 2009-cu ildə Moskvada keçirilən Türkiyə - Rusiya biznes-forumunda Türkiyə Prezidenti Abdullah Gül Rusiya Federasiyasına qarşılıqlı münasibətlərdə dollar və avrodan imtina etməyi, rubla və Türkiyə lirəsinə keçməyi təklif edib. Nəticədə, Türkiyənin "Garanti" bankı idxal-ixrac əməliyyatlarında vasitəçilik üçün Rusiya rublunu istifadə etməyə başladı. Bu qərar özünü gözlədiyindən də artıq doğrultmağa başladı: Rusiya və Türkiyə iri ticari tərəfdaşlardır. Bu cür nümunələr həddindən artıqdır.
Bu istiqamətdə dəyişikliklər Azərbaycanda da baş verə bilər. Belə ki, Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının (ABA) prezidenti Eldar İsmayılovun sözlərinə görə, "Bu gün GUAM-a üzv ölkələrin bank sistemlərinin bir-birinə qarşılıqlı nüfuz etməsi vacibdir, onlar da üçüncü valyutanın istifadə edilməsindən imtina etməlidirlər". Onun fikrincə, "Əgər GUAM ölkələri arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi böyük deyilsə, onda dolların məzənnəsinin qalxıb-düşməsindən itkilər elə də hissedilən deyil... Amma tezliklə GUAM ölkələri arasında ticarət dövriyyəsi arta bilər və malların milli valyutalara bağlanması barədə ciddi düşünmək lazımdır", - deyə o vurğulayır.
Öz növbəsində, MDB İcraiyyə Komitəsində 2017-ci ilə kimi MDB ölkələrinin valyuta sahəsində əməkdaşlığı və əlaqələndirmə üzrə tədbirlər planı və konsepsiya işlənilib. MDB Maliyyə-Bank Şurasının prezidenti, "Bank VTB" ASC İdarə Heyətinin sədri Andrey Kostinin sözlərinə görə, "Vahid valyuta fəzasının yaradılması mərhələli prosesdir... İlkin mərhələdə milli valyutalarda qarşılıqlı hesablaşmalar sistemi yaratmaq lazımdır". Onun fikrincə, Gömrük İttifaqı (Rusiya, Qazaxıstan, Belarus - müəl.) və Vahid İqtisadi Məkan (MDB-nin üç ölkəsinin - Rusiya, Qazaxıstan və Belarusun iqtisadi inteqrasiya layihəsi) bu prosesi sürətləndirməyə vadar edəcək.
Qeyd edək ki, yuxarıda vurğulanan konsepsiyanın əsas məsələləri sırasında dövlətlərarası hesablaşmaların ölkələrin milli valyutaları ilə aparılması praktikasının tətbiqi; dövlətlərarası valyutaların konvertasiyası üçün şəraitin yaradılması; ümumi valyuta məkanının ayrı-ayrı elementlərinin yaradılması ilə MDB ölkələrinin inteqrasiya edilmiş valyuta bazarının yaradılması; kollektiv istifadə valyutası barədə anlaşmanın əldə edilməsi dayanır. O, gələcəkdə həm beynəlxalq ödəniş vasitəsi, həm də rezerv valyutası ola bilər.
Azərbaycan üçün rezerv valyutasının yaradılma məsələsi xüsusilə aktualdır - ölkə strateji təyinatlı malların ixracatçısıdır. Zəif dollar (avro) və güclü milli valyutası fonunda öz valyutası ilə hesablaşmağa keçid onun gələcək möhkəmlənməsi, həmçinin, neft və qaz ixracatı zamanı maliyyə itkilərindən kənar durmaq üçün sadəcə vacibdir. Sirr deyil ki, Azərbaycan ixracatının 90%-ini neft və neft məhsulları təşkil edir. Tezliklə Avropaya böyük həcmdə Azərbaycan qazı axacaq. Bu zaman Azərbaycanın iri ticarət tərəfdaşları sırasında Avropa ölkələri - İtaliya və Fransa gəlir ki, avronun aşağı məzənnəsi, şəksiz ki, Azərbaycan ixracına mənfi təsir göstərəcək.
Amma neft və qaza dönək. Bir aprel 2011-ci il tarixinə Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) investisiya portfeli $25 mlrd 779,32 mln.-a çatıb. Bu zaman vəsaitlərin 55,26%-i ABŞ dollarında ($14 mlrd 244,61mln), 39,67%-i avroda (7 mlrd 236,06 mln avro), 5,07%-i ingilis funt-sterlinqində (813,21 mln funt) və 0,07%-i manatda ($17,536.28 mln manat) saxlanılır.
Mərkəzi Bankının (AMB) 1 yanvar 2012-ci il tarixinə rekord həddə - $10 mlrd 481,5 mln.-a çatan valyuta ehtiyatları isə dollar, avro və funt-sterlinq arasında paylanıb. Özü də bunun 60%-i Amerika valyutasının, 40%-i isə vahid Avropa valyutasının və Britaniya valyutasının payına düşür. Buna görə də bizim ölkə rəhbərliyinin ölkəni dollar və ya başqa bir valyutanın asılılığından qurtarmağa tam əsası var.
Hələ 2007-ci ildə bildirilmişdi ki, Azərbaycan dünyanın başqa ölkələri ilə hesablaşmanı manatla aparmağa, yəni neft və qazı manatla satmağa hazırdır. Manatın beynəlxalq rezerv valyutasına çevrilməsi realdırmı? Uzaq perspektivdə tamamilə mümkündür. Amma əvvəlcə manat regiondaxili valyutaya çevrilməlidir və Azərbaycana qonşu olan ölkələr - Türkiyə, Rusiya, Gürcüstan və İran beynəlxalq hesablaşmalarda manatı işlətməlidirlər.
Görürük ki, dünya üzrə stratejitəyinatlı malların ixracının aparıcı ölkələri olan Rusiya və Çin yeni rezerv valyuta yaradılması üçün cəhdlər edirlər. Düzdür, bu addımlar zəifdir, amma çoxları tərəfindən bu, dolları dünya ticarətindən çıxarmağa, etibardan düşmüş bu valyutanı "boğmağa" qadir olan ümumdünya valyutasının axtarışı prosesinin ilkin mərhələsi kimi qəbul edilir. Amma hələ nə qədər ki, ümumi məxrəcə gəlinməyib, Amerika dolları əvvəlki kimi "at üstündə" olacaq. Avrozonada dərinləşən böhran fonunda isə bu təyinat getdikcə daha dəqiq forma alır.
Əmanəti etibar etmək
İndi də gündəlik işlərdən danışaq. Sadə vətəndaşı bir məsələ narahat edir - öz əmanətlərini hansı valyutada saxlasını Valyuta məzənnələrinin dəyişkən olması şəraitində necə pul qazanmaq olar? Dolların və ya avronun düşməsi heç də qəti qərar verərək, əlində olanları yaxınlıqdakı valyutadəyişmə məntəqəsinə aparmaq və onları manata çevirmək üçün təkan demək deyil. Şəksiz ki, Azərbaycanın maliyyə sistemi dayanıqlılıq göstərir, hətta böhran dövründə belə, bizim valyuta devalvasiyaya uğramadı və Azərbaycan manatı sabitdir. Amma bütün bu dəlillərə baxmayaraq, Amerika valyutasından yaxa qurtarmağa çalışmaq məsləhət deyil.
Birincisi, biz artıq belə qərara gəldik ki, ABŞ dollarına hələ ki alternativ yoxdur. İkincisi, onun məzənnəsi bu gün artır. Üçüncüsü, dünyanın çox ölkələri hazırda dollar və avronun, təxminən, 70:30 nisbəti ilə daxil olduğu bivalyuta səbəti mexanizmi ilə məzənnə siyasəti həyata keçirir. Amma klassik səbətdən - yəni iki valyutanın, məsələn, dollarla avronun 50-yə 50 daxil olduğu səbətdən istifadə edilməsi daha doğru olardı. Yəni əgər Amerika valyutası "enirsə", Ümumavropa valyutası uyğun olaraq qalxır.
"Dollar-manat" proporsiyası da yetərincə aktualdır. Yeri gəlmişkən, 2011-ci il yanvarın 10-da Mərkəzi Bank öz məzənnə siyasətini "avro/ABŞ dollar" bivalyuta səbəti vasitəsilə gerçəkləşdirməkdən imtina edib və "dollar/manat" məzənnəsinin ikitərəfli targetləşdirilməsi, yəni inflyasiya üzərində nəzarət siyasətinə keçib. Bu qərar aparıcı valyutaların məzənnələrinin volatilliyinin, yəni dəyişkənliyinin daha da güclənməsi səbəbindən verilib. AMB-dən bildiriblər ki, bu mexanizm "xüsusilə də inflyasiya səviyyəsinə təsir üçün çox əlverişlidir". Hər şeylə yanaşı, o, uzunmüddətli perspektivdə sərbəst üzən məzənnə rejiminə keçmə imkanını artırır.
Yeri gəlmişkən, yerli banklar müştərilərinə həm də "multivalyuta əmanətləri" təklif edir, bunun hesabına yığımları şaxələndirmək, yəni valyuta məzənnələrinin titrəməsindən və ya inflyasiya artımı üzündən yaranan riskləri minimallaşdırmaq mümkündür. Cari xərclər üçün pulu isə ən çox tələb olunan valyutadan çıxarmaq lazımdır. Çox şükür ki, 90-cı illərin maliyyə piramidaları tarixə qovuşdu və banklardakı pullar məbləğdən asılı olaraq əlverişli faizlər gətirir. Bu zaman unutmaq olmaz ki, Azərbaycan Əmanətlərin Sığortası Fondu (ADIF) da fəaliyyət göstərir. ADİF üzvü olan bütün banklar 30 min manatı keçməyən bütün əmanətləri sığorta edir - bu, MDB üzrə ən yüksək göstəricidir. Yəni əgər bank "çökərsə", bu gün əmanətləri qaytarmaq şansı tamamilə realdır.
...Amma fakt faktlığında qalır: böhranların və çoxsaylı həyəcanların fonunda istər amerikalı olsun, istərsə də avropalı, Yer kürəsi əhalisinin böyük bölümü üçün yeni dünya rezerv valyutasının yaradılma məsələsi aktual olaraq qalır; nə qədər bayağı səslənsə də, bu, var-dövlətlərinin qorunması və artırılması üçün lazımdır. Bu gün banklarda depozit açmaq, əmlak və əntiq əşyalar almaq, birjada oynamaq mümkündür. Həm də ən nəhayət, qızıl külçələr almaq olar ki, bu gün Amerikanın hər yerdə keçərli olan və heç kimin ləğv etmədiyi əsginasların böyük "ordu"sunun qızılla dəstəklənməyə çox böyük ehtiyacı var.

DOLLAR IS NOT LOSING GROUND
What will happen to the US dollar? This question continues to agitate the minds of both the powers that be and ordinary inhabitants of the planet as a sharp drop in US currency may have many negative consequences at both global and domestic levels. The subject of what "pros" and "cons" the collapse of the "empire of the US dollar" may have for us is still relevant.
Dollar against euro
Let's start with the global issue. As recently as August 2011, the international rating agency Standard & Poor's downgraded the US credit rating by one level - to AA+. It is worth noting that the rating of the US had stood at the highest level (AAA) since 1941 and there had been no downgrading since 1917.
"The downgrading of the rating reflects our assessment of the long-term plan to strengthen the US economy endorsed by Congress and the White House. In our opinion, it does not provide for the uninterrupted servicing by the American government of its debt obligations in the medium-term," S & P said in a statement.
In other words, one of the world's leading agencies expressed doubts about the viability of the US economy. Experts immediately agreed that "the decline in the sovereign rating of the US will lead to the further weakening of the US currency". But this did not happen. In the "dollar-euro" confrontation, the dollar gained a landslide victory in the first week of January this year: on 11 January, the euro fell against the dollar against the backdrop of expectations of GDP data for Germany in 2011 and the placement of debt securities by Italy and Spain. On the morning of 11 January, the euro fell to 1.2757 dollars from 1.2778 on the previous day. The exchange rate of the dollar against the basket of six currencies of major trading partners of the United States increased by 0.14 per cent - up to 81.00 points. The fact is that investors expect the publication of 2011 GDP data for Germany with pessimism: the growth of the country's economy may have slowed to 3 per cent from 3.6 per cent a year earlier. The rate is also affected by the information on the reduction of the volume of industrial production in the eurozone. Against the background of the critical situation in Europe, according to the market strategist of WestpacBankingCorp, Imre Speiser, "in the next 3 months, the euro may fall to $ 1.2".
It would seem that the US currency has all the chances of regaining its "glory" today. Especially as MorganStanley analysts expect that in 2012, the "dollar will significantly strengthen against the major currencies except the yen, which maintains its status as the safest currency".
And the only obstacle for the strengthening of the dollar, according to experts, can be a new round of quantitative easing, or the so-called QE3, which is expected to start in mid-2012. "However, even this factor will have only a limited effect on the behaviour of the currency," MorganStanley believes. Time will tell how "limited" it is. Meanwhile, fuel to the fire is added by the United States itself: the US Federal Reserve System continues to print dollars that are not backed by gold. The "printing press" is active against the background of the lack of business investment in the economy, i.e. the economy is literally "flooded" with cheap money, which may lead to a further depreciation of the currency and hyperinflation...
It is obvious that against the backdrop of the destabilization of the US financial system and the collapse of the euro area, the US currency cannot be a reliable "shelter" for global investors - the crisis in the eurozone will sooner or later have an impact on US banks, which may have negative consequences for the dollar. For this reason, today, even against the background of the growth in the rate of the US currency for the euro, it is of no benefit to carry out transactions in US dollars. In addition, the crisis of 2008 showed that relying on one single currency is at least irrational. Moreover, as a monetary unit, the US dollar has not inspired confidence in the Americans themselves for a long time.
Coming to a common denominator
That is why today the search for an alternative to the dollar (and in practice, the euro, too) for payments in international trade and other financial transactions is continuing. And this currency has to suit all without exception. In March 2009, ahead of the G20 summit, such a proposal was made by Russia, which reached an agreement with Belarus in 2008 on mutual payments in Russian roubles, which were undoubtedly more powerful than the Belarusian currency. The first "go-ahead" was received from China. But even after 2.5 years, the countries have not yet agreed on an alternative to the "greenback". Most likely, the reason is that a huge part of China's gold and foreign currency reserves ($ 3.2 trillion) is kept in US dollars. The desire to find a replacement for the dollar is supported by many developing countries. But "support" does not mean a "decision". As a consequence, there is still no real alternative to the US dollar. So, today the creation of a complete unified world currency is just empty talk.
Nevertheless, the first steps in this direction have already been taken. Japan and China have decided to abandon the US dollar in mutual settlements - they agreed to promote only the use of the yen and yuan. Iran and Russia also agreed to use their own currencies instead of the dollar in bilateral trade. In the past two years, Iran itself has been consistently trying to replace the dollar with other currencies in trade with the outside world. For example, Iran has switched to alternative currencies in oil trade with India, China and Japan. Russia's Gazprom and Ukraine are switching to settlements in roubles. Also, at the Turkish-Russian business forum in Moscow in early 2009, Turkish President Abdullah Gul suggested that the Russian Federation abandon the dollar and euro and switch to the rouble and Turkish lira in mutual settlements. As a result, the Turkish bank Garanti started to use the Russian rouble for mediation in import and export operations. This decision is more than justified: Russia and Turkey are major trading partners. And there are masses of examples for that.
Changes in this direction may take place in Azerbaijan as well. According to the president of the Association of Banks of Azerbaijan (ABA), Eldar Ismayilov, "today there is a need for the interpenetration of the banking systems of GUAM member countries, which should also abandon the use of a third currency". According to him, "if the volume of trade between GUAM countries is small, losses from the falling dollar are not tangible": "But soon, the level of trade between GUAM countries may increase, and we should think seriously about attaching goods to national currencies," he said.
In turn, the CIS Executive Committee has developed a concept and plan of measures of cooperation and coordination between CIS countries in the monetary sphere until 2017. According to the president of the CIS Finance and Banking Council (FBC) and chairman of the board of the VTB Bank, Andrey Kostin, "creating a single currency area is a gradual process". "In the first stage, it is necessary to create a system of mutual settlements in national currencies, and as an extension - a single currency area," Kostin says. In his opinion, the Customs Union (Russia, Kazakhstan and Belarus) and the Common Economic Area (the project on the economic integration of three CIS countries - Russia, Kazakhstan and Belarus) will "expedite the process".
It must be noted that the main objectives of the above concept are the introduction of interstate payments in national currencies, provision of conditions for the conversion of international exchange, organization of an integrated currency market for the CIS followed by the creation of separate elements of the common currency area, reaching agreement on a collective currency. It could eventually become both an international means of payment and reserve currency.
For Azerbaijan, the creation of a reserve currency is especially important - the country is an exporter of goods of strategic importance. Against the backdrop of the weak dollar (euro) and strong national currency, the switch to payments in our own currency is simply necessary for its further strengthening and for the avoidance of financial losses in oil and gas exports. It is no secret that 90 per cent of Azerbaijan's exports are oil and oil products. Soon, a huge amount of Azerbaijani gas will come to Europe. Major trading partners of Azerbaijan are European countries - Italy and France, and the weakness of the euro undoubtedly has a negative effect on Azerbaijani export.
But let's get back to oil and gas. On 1 April 2011, the investment portfolio of the State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAR) reached $ 25,779,320,000. At the same time, 55.26 per cent of the funds are in US dollars ($ 14,244,610,000), 39.67 per cent - in euros (7,236,060,000 euros), 5.07 per cent - in British pounds (813,210 million pounds), and 0.07 per cent - in manats ($17,536,280 manats).
The foreign exchange reserves of the Central Bank of Azerbaijan, which reached a record high - $ 10,481,500,000 - on 1 January 2012, are kept in dollars, euros and pounds. Moreover, the US currency makes up 60 per cent and the European and British currencies - 40 per cent of the funds. Therefore, the leadership of our country has every reason to take the country away from dependence on the dollar or any other currency.
Back in 2007, information was made public that Azerbaijan is ready for mutual settlements with other countries, i.e. sell oil and gas in manats. Is it possible to turn the manat into an international reserve currency? In the longer-term, it is. But first, the manat must become an intra-regional currency and Azerbaijan's neighbours - Turkey, Russia, Georgia and Iran - must agree to use the manat in international payments...
As we can see, players of the world export of strategic goods, including Russia and China, are attempting to create a new reserve currency. However, these steps are separate, although many perceive them as the first stage in the search for a single global currency that could oust the dollar from world trade and "strangle" this annoying currency. And until we find a common denominator, the US dollar will remain high in the saddle as before. But against the background of the deepening crisis in the eurozone, this statement is acquiring increasingly clear outlines.
Entrusting savings
And now onto the most important issue. Ordinary citizens are concerned about the question: in what currency is it better to keep savings? How do you earn from the volatility of exchange rates? The fall of the dollar or the euro is not a guide for action to scrape together some money and take it to the nearest exchange office in order to exchange it for manats. Certainly, the financial system of Azerbaijan demonstrates stability, and even at the time of crisis, our national currency did not depreciate, and the Azerbaijani manat is stable. But despite all the "pros", there is no need to get rid of US dollars.
First, we have concluded that there is no alternative to the US dollar. Second, its rate is growing. Third, many countries are conducting an exchange rate policy through the mechanism of the currency basket, which includes the dollar and the euro, say, 70 to 30. That is, you should use the classic "basket" of 50 to 50 and divide your savings equally between two currencies such as the dollar and the euro. And if the US currency is "falling", the European one is growing accordingly.
The "dollar-manat" proportion is also very relevant. By the way, since 10 January 2011, the Central Bank of Azerbaijan has refused to conduct its exchange rate policy through the "euro/US dollar" currency basket and adopted the bilateral targeting of the "US dollar/manat" rate. This decision was due to a further deterioration in the volatility of major currencies and mutual devaluation of national currencies of developing countries. This mechanism, as indicated by the CBA, is "more acceptable for influencing the level of inflation". In addition, it raises the possibility of adopting a free floating exchange rate in the long-run.
By the way, local banks offer customers "multi-currency deposits" that can help you diversify your savings and thus minimize the risks arising from inflation or currency fluctuations. And for current expenses, it is better to withdraw money from the account in the foreign currency for which the demand is higher. Fortunately, the financial pyramids of the 1990s have sunk into oblivion, and money in the bank yields good interest depending on the size of the deposit. It should be remembered that the country is running the Azerbaijan Deposit Insurance Fund (ADIF). All deposits in ADIF member banks are insured in their entirety, but in an amount that does not exceed 30 thousand manats - this is the highest figure in the CIS. So, if the bank "bursts", you have a real chance of recovering your money now.
...The fact remains that against the background of numerous crises and turmoil, for most of the world's population, whether it is Americans or Europeans, the most topical issue is not creating a new world reserve currency, but, no matter how banal it sounds, preserving and increasing their welfare. Today, you can open accounts in banks, buy real estate, antiques and play on the stock market... And, after all, no one has repealed gold ingots which are in short supply today to feed the large "army" of ubiquitous American banknotes.