Respublikaçılar abş prezidentliyinə namizədini seçməkdə çətinlik çəkir
Bu il, dünyada baş verəcək bir çox proseslərə birbaşa təsir imkanları olan seçki ili hesab olunur. Belə ki, martda Rusiyada, apreldə Fransada prezident seçkiləri keçiriləcək. İlin sonuna yaxın Çində Kommunist Partiyasının qurultayı, ABŞ-da isə Prezident seçkisidir.
Rusiyada prezidentliyə namizədlərin qeydiyyatı davam edir. Fransada da seçkiqabağı yarışa start verilib.
ABŞ-da isə Ayova ştatında praymeriz - ilkin seçkiqabağı yarış start götürüb. Yarışda yalnız respublikaçılar iştirak edirlər. Çünki demokratlar artıq seçkiyə hansı namizədlə gedəcəklərini müəyyənləşdiriblər. Bu, hazırkı Prezident Barak Obamadır.
2012-ci ilin seçki kampaniyasının ötəndəfəki ilə müqayisədə daha aqressiv və bahalı olacağı gözlənilir. Hazırkı prezident üçün budəfəki kampaniyanın əvvəlkindən əsas fərqi ondan ibarətdir ki, bu dəfə elektorat gələcək prezidentin seçki proqramını yox, onun ilk prezidentlik dövründə gördüyü işləri qiymətləndirəcək. Başqa sözlə, qarşıdan gələn seçki Barak Obama üçün sanki ona olan inamın dərəcəsinin müəyyənləşdirilməsi üçün referendum olacaq. Psixoloji və taktiki baxımdan, B. Obamanın indiki rəqiblərinin işi 2008-ci ildə seçkidə respublikaçıları təmsil etmiş Con Makkeynlə müqayisədə daha asan olacaq. Ötən dəfə onlar oğul Corc Buşun 8 il ərzində həyata keçirdiyi siyasəti müdafiə etməli idilər. Bu dəfə isə vəziyyət başqadır. Bir müddət əvvəl Konqresə keçirilmiş seçkidə qələbənin dadını hiss etmiş respublikaçılar uğurlarını 2012-ci ilin prezident seçkisində də təkrarlamaq üçün əllərindən gələni edir.
Respublikaçılar hazırkı hakimiyyəti ABŞ-da işsizliyin 8%-dən artıq olmasında, iqtisadiyyatın böhrandan çox ləng templərlə çıxmasında, daşınmaz əmlak bazarında nikbin heç nəyin baş verməməsində, prezident administrasiyasının xarici siyasətdə ardıcıllığın olmamasında günahlandırır. Respublikaçıların fikrincə, Obama administrasiyası ABŞ-ın dövlət borcunu artırmaqla ölkəni Yunanıstanın vəziyyətinə sala bilər. Onlar hesab edir ki, demokratların vergilərin artırılması siyasəti də Amerikanı vergilərin yüksək olduğu Avropa dövlətlərinə bənzədəcək.
2010-cu ilin noyabrında keçirilmiş aralıq seçkilərində demokratların məğlubiyyəti əksər analitikləri Obamanın ikinci müddətə seçilə bilməyəcəyini düşünməyə vadar edib. Şübhəsiz, Konqresin hər iki palatasında əhəmiyyətli sayda yerin itirilməsi Obamanı prezidentlik uğrunda mübarizə aparan zaman verdiyi bir çox vədləri yerinə yetirmək imkanlarından məhrum edib. Amma o, yenidən prezident seçilmək şanslarını itirməyib. Tarix göstərir ki, prezident seçkisinin nəticələrini proqnozlaşdırmaq üçün aralıq seçkilərinin nəticələri yeganə meyar deyil. Obamanın qələbə şansını artıran amillər arasında, şübhəsiz, Ben Ladenin məhvi, İraqdan ABŞ qoşunlarının çıxarılması, işsizliklə mübarizə, səhiyyə və təhsil sistemində aparılan islahatlar da var. Amma Obamanın xeyrinə olan əsas amil respublikaçıların hələ də onunla mübarizə aparacaq şəxsin kimliyi ilə bağlı yekdil fikrə gələ bilməməsidir.
Respublikaçıların sıralarında hələ də seçkinin favoriti yoxdur. Ola bilsin, C.Buşun ölkəyə 8 illik rəhbərliyi Respublikaçılar Partiyasının nəzəri bazasını məhdudlaşdırıb: nə yeni ideyalar var, nə xarizma, nə "əsl gümrah siyasətçi". Respublikaçılar arasında gələcək prezidentliyə namizədlə bağlı belə qeyri-müəyyənliyə çoxdandır rast gəlinməmişdi. Son zamanlar partiya daxilində əsas məsələlərlə bağlı fikir ayrılıqları yaranıb. Ayrı-ayrı qruplar prezidentlik yarışına öz namizədləri ilə qatılmağa çalışırlar. Klassik olaraq, bu qrupları mühafizəkarlara, sosial mühafizəkarlara və libertarian mühafizəkarlara ayırırlar.
Ənənəvi mühafizəkarlar partiyanın köhnə və ən geniş qanadıdır. Bu siyasətçilər iqtisadiyyat və maliyyə sahəsi ilə maraqlanır, daim aşağı vergi dərəcələrinin tətbiqinə çalışır, nəhəng biznesə güzəştlərin olmasını vacib sayır. Ənənələrə sadiqlik nümayiş etdirənlər həmkarlar ittifaqları hərəkatlarına qarşıdır. Onlar əksər mübahisələrdə, əsasən, işçilərin deyil, rəhbərliyin tərəfini turur. Bu üzdən də onları ictimai münasibətlərdəki problemlər hər şeydən az maraqlandırır. Halbuki, onlar bu məsələdə də sərt mühafizəkarlıq nümayiş etdirirlər.
Sosial mühafizəkarlar, adından da göründüyü kimi, daha çox sosial məsələlərə diqqət ayırır. Bu siyasətçilər abortların qadağan olunmasına, seksual azlıqlara hüquqların verilməməsinə qarşıdır. Onlar hesab edir ki, məktəblərdə din tədris olunmalı, silah alınması və gəzdirilməsinə heç bir məhdudiyyət qoyulmamalıdır və sair.
Bu qanadı iqtisadi məsələlər o qədər də maraqlandırmır. Bu məsələdə onlar daha çox populistdirlər. Say etibarilə bu qrupa daxil olanlar ənənəvi mühafizəkarlardan azdır. Amma onlar son dərəcə fəaldırlar və çox vaxt məhz bu üzdən üstünlük təşkil edirlər. Onlar məqsədlərinə nail olmaq üçün inanılmaz həcmdə həm maddi, həm də digər vəsaitdən keçməyə hazırdırlar.
Bir tərəfdən, çox inadkar mühafizəkar olan libertarian mühafizəkarlara gəlincə, onlar dövlətin iqtisadiyyata və vətəndaşların həyatına mümkün qədər az müdaxilə etməsinə tərəfdardırlar. Amma buna baxmayaraq, onlar seksual azlıqlara hüquqların verilməməsində və abortun qadağan olunmasında partiyadakı həmkarlarını dəstəkləmir. Onlar mənəvi məsələləri dövlət maşınının funksiyası çərçivəsində görür. Bu qrup respublikaçı üçün ənənəvi olan müdaxiləyə əsaslanan xarici siyasətə də etiraz edirlər. Bu məsələdə onlar liberallar və hərbi vasitələrə əl atılmasına qarşı olanlarla daha yaxındırlar.
Bütün bunlarla yanaşı, son illər Amerikanın siyasi arenasında "Çayiçənlər qrupu" və ya "Çay partiyası" (1773-cü ilin "Boston çay içənləri"nin analoqu) adlı yeni siyasi qrup da peyda olub. Onların qarşılarına qoyduqları vəzifələrdən bəziləri bunlardır: hökümət aparatında ixtisarlar, vergilərin, dövlət xərclərinin, milli borcun və büdcə kəsrinin azaldılması, ABŞ Konstitusiyasına riayət olunması.
Respublikaçılar arasında bu fikir ayrılıqları özünü Ayovada keçirilən praymerizin nəticələrində də göstərir. Bu ştatdan keçirilən ilkin seçki məhz orada seçkiqabağı kampaniyaya rəsmən start verilməsi ilə əlamətdardır. Onun nəticəsi prosesin sonrakı mərhələsi üçün vacibdir. Çünki o, seçicilərin seçimini üzə çıxaracaq. Prezident Obama da praymeriz zamanı seçicilərə müraciətində 2008-ci ildə Ayovada qələbə qazandıqdan sonra təcrübə topladığını, bir çox məsələlərə daha nikbin baxdığını söyləyən zaman bunu nəzərdə tuturdu.
Amma respublikaçılar Ayova-dakı praymerizin nəticələrinin açıqlanmasından sonra heç də nikbinlik üçün əsas əldə etməyiblər. Çünki bu onların namizədləri arasında aşkar favoritin meydana çıxmasına kömək etməyib. Massaçusets ştatının sabiq qubernatoru Mitt Romni və Pensilvanidın olan keçmiş senator Rik Santorium hərəyə 25% səs qazanıb. Romni rəqibini cəmi 8 səs üstünlüklə məğlub edib. Texasdan olan konqresmen Ron Pol 21%-lə üçüncü, Nümayəndələr Palatasının sabiq spikeri Nyut Qinqriç isə 14%-lə dördüncü olub. Bu mənzərə Respublikaçılar Partiyası daxilində ideoloji qarşıdurmanın olduğunu da açıq şəkildə göstərir. Hələlik, ən az səs qazananlar Texas ştatının qubernatoru Rik Perri və Minnesota ştatından olan deputat Mişel Bahmandır. Sonuncu nəticələrin açıqlanmasından sonra, yarışdan çıxdığını bəyan edib.
B. Obamanın düşərgəsində təbliğat pullarının xərclənməsinə əsaslanaraq hesab edirlər ki, prezident seçkisində hazırkı dövlət başçısının rəqibi Massaçusets ştatının sabiq qubernatoru Mitt Romni olacaq. Xatırladaq ki, 2008-ci ildə keçirilmiş seçkidə də o, partiyadaşı Con Makkeynin əsas rəqiblərindən biri idi. Amma indi Makkeynin özü də Mitt Romnini dəstəkləyir.
Romni mərkəzçi siyasətçilərdəndir. Respublikaçıların daxilində, adətən, məhz bu qrupa aid olanlar əsas birləşdirici qüvvə rolunu oynayır. Onun siyasi platforması rəqibləri ilə müqayisədə xeyli qəbulediləndir. Romni iqtisadiyyatın əsas korporasiyalar üçün vergilərin azaldılması yolu ilə inkişafına, vətəndaşların bir qismi üçün əsas vergi və gəlir vergisinin ləğvinə, həmkarlar ittifaqlarının qarşısını müəyyən qədər almağa, biznesi qismən tənzimləməyə söz verir.
Romninin varlı olmasını da onun üçün üstünlük saymaq olar. Bu, siyasətçiyə həm uğurlu biznesmen imici qazandırır, həm də seçki kampaniyasını müstəqil şəkildə aparmasına imkan verir.
Amma partiyanın mühafizəkarlardan ibarət qanadının gözündə Romni çox mülayimdir. "Çay partiyası"nın tərəfdarları Romninin Ağ evdə onların maraqlarını müdafiə etməyəcəyindən narahatdırlar. Bu şəxslərin fikrincə, namizəd indi, sadəcə, hamını razı salmaq üçün "nə gəldi danışır". 2002-ci il kampaniyası zamanı çəkilmiş videogörüntülərin internetdə yayılması bu insanların narahatlığını daha da artırıb. Orada Romni jurnalistlə söhbəti zamanı bildirir ki, özünü "respublikaçıların sadiq tərəfdarı" yox, "mülayim" və "ardıcıl" (2012-ci il namizədləri üçün qadağan olunmuş ifadə) siyasətçi hesab edir. Romninin dini inancına görə mormon olması da onun qələbə şanslarını azaldan amillərdəndir. Belə olan təqdirdə o, respublikaçıların əsas elektoratı olan yevangelistlərin tam dəstəyinə arxalana bilməz. Bu səbəbdən, Mitt bəlkə də diqqəti daha çox proqramının mühafizəkarlığa əsaslanan hissələrinə yönəltməlidir. Amma bu da digər konfessiyadan olanların və liberalların dəstəyinin itirilməsi bahasına başa gələ bilər.
Romninin güclü tərəflərii arasında onun namizədliyinin maliyyə dairələri və yəhudi lobbisi tərəfindən dəstəkləndiyini göstərmək olar. Bunun da səbəbi var: Romni xarici siyasətdə bütün məsələlərdə İsraili dəstəkləyəcəyinə, Quantanamodakı həbsxananı genişləndirəcəyinə söz verir. Yeri gəlmişkən, Romni dövlət başçısı kimi, ilk rəsmi səfərini də İsrailə etmək niyyətindədir. O, Obamanı "ABŞ-ın milli maraqlarını Rusiyanın maraqlarına satmaqda" və "ABŞ-ın əbədi müttəfiqi olan İsraildən uzaqlaşmaqda" günahlandırır.
Ayovada praymerizin başlanması ərəfəsində Mitt Romni Barak Obamanı seçicilərə 2008-ci ildə elə Ayovada verdiyi vədə əməl etməməkdə təqsirləndirib. O, bu ittihamı zamanı Obama ilə erməni pornoaktrisa, 72 gün sürən nikahı öncəsi ərini "ölənədək sevəcəyini" vəd etmiş Kim Kardaşyan arasında analoq da aparıb.
İlk gündən heç də məşhur olmayan Rik Santorium favoritin əsas rəqibinə çevrilə bilib. O, katolik olsa da, yevangelistlərin sırasından inanclı seçicilərin əhəmiyyətli hissəsini özünə cəlb etməyi bacarıb. Din və mənəviyyat məsələlərində kompromisə getməyən, iqtisadiyyatda ultraliberal olan Santorium mühafizəkarlığın nümunəsi sayıla bilər.
Xarici siyasətə gəlincə, o, ABŞ-ın düşmənləri olan İran və Latın Amerikası ölkələrinin "işini bitirməyə", İsraili ən sıx şəkildə dəstəkləməyə söz verir. Sanatoriumu seçkiqabağı yarışın "sürpriz ismi" adlandırırlar. Çünki bu yarışadək tanınmayan siyasətçi, təxminən, Mitti Romni ilə eyni sayda səs qazanmaqla hər kəsin təəccübünə səbəb olub. Analitiklər bunu "Çay partiyası" tərəfdarlarının proqnozlaşdırılanın əksinə olaraq, Mişel Bahmannı deyil, Santoriumu dəstəkləməsi ilə izah edir. Yeganə qadın namizədin bu dərəcədə az səs toplaması və yarışdan çıxması da məhz bu amillə bağlıdır. Buna baxmayaraq, zəif seçki büdcəsi və radikal ritorikası Santoriumun qələbə şanslarını azaldır.
Respublikaçıların siyahısında sonrakı yeri 76 yaşlı Ron Pol tutur. O artıq praymerizə üçüncü dəfə qatılır. Polun fəlsəfəsi belədir: minimum dövlət müdaxiləsi, maksimum şəxsi azadlıq.
Libertarian namizədin əsas tərəfdarları gənclər, tərəddüd edən respublikaçılar, həmçinin, "Çay partiyası" tərəfdarlarının bir qismi hesab olunur. Amma onun, az qala, fantastik seçkiqabağı vədləri partiyadaşları arasında birinci olmasına maneə yaradır. Belə vədlər arasında, İsrail də daxil olmaqla, digər ölkələrə bütün yardımların dayandırılması, ABŞ-ın ölkədən kənarda və Quantanamodakı hərbi bazalarının bağlanmasını göstərmək olar. Bəzi analitiklər Ron Polun seçkidə müstəqil namizəd kimi iştirak edə biləcəyini proqnozlaşdırır. Bu isə şübhəsiz, digər namizədlər üçün çox təhlükəli tendensiyadır.
Mütəxəssislərin fikrincə, bir müddət əvvələdək Konqresin sabiq spikeri Qinqriç və Texas ştatının qubernatoru Rik Perinin də yaxşı şansları var idi. Amma birincinin ultramühafizəkar mövqeyi və tərcümeyi-halındakı bəzi məqamlar, ikincinin isə teledebatlar zamanı yol verdiyi səhvlər və xarici siyasətdə biliklərinin az olması onların paymerizdə qələbə şanslarını azaldıb. Amma hələlik hər iki namizədin vəziyyəti öz xeyrinə dəyişmək şansları qalır.
Namizədlərin hamısı ilə tanışlıqdan sonra, onların yarışını müşahidə etmək qalır. 2008-ci ildə B.Obama və H.Klinton ştatlarda qələbələri, demək olar ki, yarı bölmüş və son anadək mübarizə aparmışdılar. Görək, bu dəfə respublikaçılarda necə olacaq və onlar demokrat prezidentin qarşısına kimi çıxaracaqlar. Nə qədər pafoslu səslənsə də, Ağ evə rəhbərlik edəcək şəxsdən bütün-lükdə dünyanın taleyi ilə bağlı çox şey asılı olacaq.

BATTLE OF THE “ELEPHANTS”
This year is an election year, which will affect many global processes in the future. Russia will hold presidential elections in March and France in April, and the congress of the Communist Party of China and US presidential elections are scheduled towards the end of the year. The process of registering presidential candidates is under way in Russia, while the election campaign has already started in France.
Primaries - a preliminary presidential election campaign - have started in Iowa in the United States, in which only Republicans are taking part because the Democrats have already decided on their candidate - it will be the incumbent US President Barack Obama.
The presidential campaign of 2012 is expected to be more aggressive and costlier than all the previous ones. For the current president, the main difference in this campaign is that now, unlike last time, the electorate will be assessing not the future programme of the candidate Barack Obama, but his work in the first term. In other words, the upcoming election will also be a kind of referendum for the incumbent on whether he lived up to the expectations or not. In psychological and tactical terms, it will be easier for the current opponents of Barack Obama than for John McCain and other Republicans during the presidential race of 2008. At that time, they had to defend the policy that had been pursued by the Republican president - George W. Bush - for eight years. Now their unflattering drive will not be restricted by anything. Having tasted victory in the recent congressional elections, the Republicans will do everything possible to develop their success in the presidential race of 2012.
The Republicans criticize the current government because unemployment in the US exceeds 8 per cent, the economy is getting out of the crisis very slowly, the real estate market does not inspire optimism and, finally, there is too much inconsistency in the presidential administration's foreign policy. According to the Republicans, by increasing the national debt, the Obama administration may put the US in Greece's position. Tax rises stimulated by the Democrats, according to the Republicans, will also make the US similar to European states that are known for their high levels of taxation.
The Democrats' defeat in the midterm elections in November 2010 allowed a number of analysts to say that the current president will not serve more than one term. Undoubtedly, the loss of a significant number of seats in both houses of Congress significantly weakened Obama's chances of realizing the promises he made during the presidential race. However, the incumbent president has not lost chances of re-election.
History shows that the outcome of the midterm elections is not the sole criterion for predicting the presidential race. Among the factors that increase Obama's chances of winning are, of course, the elimination of Bin Laden, the withdrawal of troops from Iraq, the fight against unemployment and reforms in health care and education. But most of all, Obama benefits from the fact that the Republicans have yet to reach a consensus as to who must struggle for the presidency.
The Republican camp still has no favourite in the election campaign. Perhaps, the eight years of Bush's presidency clearly reduced the theoretical base of the Republican Party: there are no fresh ideas, no charisma and no "real active" politicians. The Republicans have not had such vague opinions on the future presidential candidate for a long time. Recently, differences on key issues have grown within the party, and each group sees its own candidate in the presidential race. Classically, these groups are divided into traditional conservatives, social conservatives and conservative libertarians.
The traditional conservatives are the oldest and largest wing of the party. These politicians are interested in objectives of economy and finances, seeking to promote principles of low taxation and benefits for large businesses. The traditionalists oppose the trade union movement, often siding with bosses rather than workers in most disputes. Therefore, the problems of public relations concern them less than others, although they remain rigid conservatives in them.
The social conservatives, judging by their name, are more focused on social issues. These party members are in favour of banning abortions, eliminating the rights of sexual minorities, religious instruction in schools, oppose all restrictions on the purchase and possession of weapons and so on. Economic issues do not worry this wing so much, and they are mostly populists here. In quantitative terms, this group is smaller than the traditional conservatives, but they are very active and very often, this is their strength. To achieve their goals, they are willing to use an incredible amount of resources - both material and other - only occasionally constraining themselves by anything.
The libertarian conservatives, who seem to be very stubborn conservatives on the one hand, are in favour of minimum state intervention in the economy and the lives of citizens. But, despite this, they do not support their party colleagues on issues of restricting the rights of sexual minorities and banning abortions, leaving questions of morality beyond the functions of the state machinery. Also, the conservatives treat the Republicans' traditional interventionist foreign policy without enthusiasm. In this respect, they are similar to liberals and anti-militarists.
Meanwhile, in recent years, a political group called the "Tea Party Movement" or the "Tea Party" (by analogy with the "Boston Tea Party" in 1773) has emerged on the American political scene. Here are just some of the tasks set by the party due to their importance: cuts in the government apparatus, taxes, government spending, national debt and budget deficit and observance of the US constitution.
All these contradictions among the Republicans are reflected in the results of the primaries in Iowa. The primaries in this state are significant in that the election campaign will be officially launched there, and their results are important in the further process, as they reveal voters' preferences. This is what President Obama meant in a video message to voters during the primaries, stressing that after his victory in Iowa in 2008, he gained experience and looks more optimistically at many things.
However, Republican representatives cannot feel optimistic after the announcement of the results of the voting during the primary election in Iowa. No clear leader was identified among the Republican candidates. Former Massachusetts Governor Mitt Romney and former Pennsylvania Senator Rick Santorium received 25 per cent of the vote. Mitt Romney beat Santorium with a difference of only 8 votes. The congressman from Texas, Ron Paul, came third with 21 per cent, while the former House Speaker Newt Gingrich came fourth with 14 per cent. This pattern also suggests ideological conflicts within the Republican Party. The governor of Texas, Rick Perry, and the congresswoman from Minnesota, Michele Bachmann, who dropped out of the race after the announcement of the results, still have the lowest results.
Judging by how campaign dollars are being spent, Barack Obama's camp is convinced that the president's rival will be the ex-governor of Massachusetts, Mitt Romney, who was one of the main opponents of Senator John McCain in the primaries of 2008. But now John McCain himself supports Mitt Romney. Romney belongs to the group of centrist politicians, who usually play the role of a cohesive force within the party. His political platform is much more acceptable than that of his opponents (he promises to improve the economy through tax cuts for major corporations, cancel the basic tax and the tax on dividends for some citizens, as well as contain the unions and regulate small businesses). Romney's advantage is also his huge fortune, which allows him to campaign independently, and his image as a successful businessman.
However, in the eyes of the conservative part of the party, Romney is very moderate. Followers of the "Tea Party" are worried that he will not defend their interests in the White House and is saying anything just to please everyone. Their disbelief only intensified after a leaked video from the campaign of 2002. In it, Romney tells a reporter that he does not consider himself to be a "loyal supporter of the Republicans" and regards himself as "moderate" and "consistent" (a forbidden word for 2012 candidates). Also, the fact that Romney is a Mormon by faith reduces his chances of victory. In this case, the core electorate of the Republicans, who are usually evangelicals, is unlikely to fervently support his candidacy. Therefore, Romney may have to focus his efforts on the conservative part of his programme. And this is fraught with the loss of some voters of other faiths and liberals. But Romney's strengths are that his candidacy is supported by the financial community and the Jewish lobby, for Romney promises to support Israel in everything in his foreign policy and to expand the Guantanamo prison. Incidentally, Romney plans to pay his first official visit as head of state to Israel. He also criticized Obama for "surrendering national interests to Russia" and for distancing himself from the "eternal ally of the US" - Israel.
Before the beginning of the primaries in Iowa, Mitt Romney criticized Obama for failure to keep the promises he made to voters in the same Iowa in 2008 and drew an analogy with the Armenian porn actress Kim Kardashian, who gave an oath of allegiance to "love to death" before a marriage that lasted only 72 days.
Rick Santorium, being a little-known candidate, is now the main rival of the favourite, having managed to win over the most faithful evangelical voters, even though he is Catholic himself. Uncompromising in matters of religion and morality and ultraliberal in the economy, Santorium is the embodiment of a conservative. In foreign policy, he promises to "finish off" Iran and Latin American countries opposing the US, and to closely support Israel. Santorium is called the dark horse of the election race, for this little-known candidate, to everyone's surprise, gained almost the same number of votes as Mitt Romney. Analysts explain this by the fact that, contrary to predictions, the "Tea Party Movement" supported Santorium rather than Michelle Bachmann. This is the reason for the low number of votes and the withdrawal of the only female candidate. Despite this, Santorium's shoestring budget and radical campaign rhetoric reduce his chances of winning.
Next on the list of the Republicans is the 76-year-old Ron Paul, who appears in the primaries for the third time. His philosophy is as little government intervention as possible and as much personal freedom as possible. Supporters of the libertarian candidate are young, wavering Republicans, as well as part of the "Tea Party Movement". But his almost fantastic campaign promises hinder him from being a complete favourite among party members. Among these promises is the complete cessation of any assistance to other countries, including Israel, and the closure of US military bases outside the United States and in Guantanamo. Some analysts have also predicted that Ron Paul will run for president as an independent candidate, which is undoubtedly a very dangerous trend for other candidates.
According to experts, until recently, Gingrich, the former Congress Speaker, and Rick Perry, Governor of Texas, had good chances. But the ultra-conservative position and some aspects of the former's personal biography, errors during TV debates and the low level of competence in foreign policy issues reduced the likelihood of them winning the primaries. However, both candidates still have a chance to rectify the situation in their favour.
Now, after studying all the hopefuls, it remains only to watch them fight. Barack Obama and Hillary Clinton shared the victory in various states almost equally in 2008 and competed to the very end. Let's see how the Republicans do this time and with whom they will oppose the Democratic president. However pathetic this sounds, a lot in the fate of the world will depend on the man who takes the main seat in the White House.