"HENNESSY"ni HİSS EDƏRƏK
"Hennessy" konyakı... Bu içkinin sadəcə adı onun ləyaqətindən xəbər verir. Bu, nəsə iş münasibətlərini romantika ilə qarışdıran bir şeydir. Özü də çox vaxt bunu dərhal anlamırsan: burada nə çoxdur - iş, yoxsa romantika? Hətta bütün diplomatiya gücsüz olan zamanlarda da konyak ən qatı düşmənləri belə barışdırıb. Sadəcə, bu içkinin ətrinə görə bəzən düşməni görmək belə istəməyənlər doğmalaşmağa, sülhə razı olublar. Qonaqlıqda "Hennessy" gerçək kraldır.
Yemək zamanı məhz konyak qədəhi durumun romantik olduğunu göstərir. Bayram süfrəsində "Hennessy" dəniz məhsullarından olan yeməklərlə, ətlə, pendirlə, meyvə və tərəvəzlə, desertlər siqaretlə çox yaxşı uyğunlaşır. Və onda konyak şahmat taxtasındakı şah kimi öz gözəlliyi ilə bütün bunlara bayram təntənəsi gətirir. Şahmat taxtasından fərqli olaraq, onun müdafiəyə ehtiyacı yoxdur, onu göylərə qaldırırlar! "R+" konyak istehsalının lideri olan "Hennessy" evinin şəxsi səfiri cənab Mark Boassonne ilə söhbətləşmək imkanını məmnuniyyətlə gerçəkləşdirib.
- Siz ilk dəfədir Bakıdasınız. Azərbaycan paytaxtı barədə təəssüratlarınız necədir?
- Bu məndən ötrü böyük sürprizdir: gözəl və yenidir. Bakının bir çox küçələri mənə lacivərd sahilləri, İsveçrənin gözəl, görməli yerlərini xatırlatdı. İçərişəhərdə axşam səyahəti sadəcə heyranedici idi! Xüsusi atmosfer onun qədim mədəniyyətini və ruhunu qoruyub!
- Gəzinti və şəhərimizin görməli yerləri ilə tanışlıqdan başqa, bizim milli mətbəx barədə nə deyə bilərsiniz?
- Məni Azərbaycan mətbəxi restoranına dəvət etdilər. Bütün atmosfer və dekorasiyalar milli üslubda idi. Spritli içkilərdən mən yalnız istisna olaraq konyak içirəm, "Hennessy Very Special" bizə verilən tərəvəz buketi ilə çox yaxşı uyğunlaşırdı və gecədən çox ləzzət aldım.
- Azərbaycana səfərinizin məqsədi nədir?
- Sizinlə "Hennessy"yə olan ehtiraslı sevgini bölmək. Konyak Azərbaycan bazarında birinci il deyil ki, mövcuddur. Mən dəqiq deyə bilmərəm ki, hansı marka məhz favoritdir, amma ölkədə konyak sərraflarının olması, bax, bu, dəqiqdir. Azərbaycanda "Hennessy" kolleksiyasının klassik qamması təqdim edilir: "Hennessy V.S." sorğular üzrə dünya çempionudur, "Hennessy V.S.O.P.", "Hennessy X.O.", "Hennessy Bibliotheque", "Hennessy Paradis" və "Richard Hennessy". Azərbaycanda sayı yetərincə olan həvəskarların və sərrafların uzun gecələr boyunca konyakdan həzz alması üçün bunlar yetərlidir.
- Krallar, şahlar, dünyanın tanınmış, güclü şəxsləri də konyaka üstünlük veriblər. "Hennessy" konyakları nə ilə seçilir?
- Siz yəqin bilirsiniz ki, evin öz başlanğıcını XVIII əsrdən götürən dərin kökləri var. Fransa ordusunda xidmət etmiş irlandiyalı Riçard Hennessi hərbi xidmətdən sonra Konyak şəhərinə yerləşib və Fransanın cənub-qərbində Şaranta çayının sahilində kiçik konyak evi yaradıb. "Hennessy" üçün tarixi olan bu hadisə 1765-ci ildə baş verib. Əvvəlcə ev öz məhsulunu Avropanın şimalında satmağa başlayıb. Sonra üç əsr boyunca ev öz coğrafiyasını genişləndirib: ABŞ, Hindistan, Çin, Yaponiya... Yeri gəlmişkən, Rusiya da "Hennessy"nin üstünlük verdiyi ilk tərəfdaşlardan biri olub. Burada Rusiya çar ailəsinin Fransa ilə bağlı hər şeyə ehtiraslı sevgisinin olmasının da böyük rolu olub. Hennesi sülaləsi səkkiz nəsil boyunca ən yüksək keyfiyyətli konyak hazırlayır. Artıq 245 ildir ki, biz dünyanın bir nömrəli konyakı sayılırıq. Bu artıq özü ilə müəyyən uğur deməkdir. Konyakın dad keyfiyyətlərini dequstasiya zamanı görmək mümkündür. Təbii ki, müəyyən ixtiralar, texniki məqamlar və bir çox başqa amillər "Hennessy" üslubunun keyfiyyət səviyyəsini, xüsusiyyətlərini və mürəkkəbliyini izah edir.
Bəli, bizim geniş çeşiddə hazır məhsullarımız var, amma onların hər biri xüsusi səylə hazırlanıb. Hər bir marka üzümün və şərabın ilkin ətrini ortaya çıxarır və ailədə belə qəbul edildiyi kimi, onların müxtəlif yaşı və xüsusiyyəti var.
- Assamblyajlardan ən qədimi hansıdır?
- "Richard Hennessy" - 1996-cı ildə yaradılıb və konyak evinin şərəfinə adlandırılıb, "Hennessy" konyaklarının kralıdır. Konyakın assamblyajına yüzdən çox nadir "o-de-vi" (konyak spirti) daxildir və onların yaşı iki yüz ilə qədərdir. Bəzi spirtlər 1800-cü ildən 1838-ci ilə kimi yığılmış Fol Blanş üzümündən düzəldilib. "Richard Hennessy" konyakı təntənəli ətrə və ifadəli, çoxtərəfli dada malikdir.
- Yeni konyak tez-tezmi yaradılır və bunun vaxtı çatdığını nə zaman anlayırsınız? Hər hansı bir yaddaqalan hadisə ilə bağlayırsınızmı?
- Tez-tez olmur, amma məsələn, 1965-ci ildə şirkətimizin 200 illiyi ilə bağlı bu baş verib. Yeri gəlmişkən, biz belə önəmli hadisəni bayram etməyi bacarmış ilk evik. Biz öz kolleksiyamızı canlandırmaq üçün də konyaklar yaradırıq. Onların bəziləri uzunmüddətli saxlamaq üçün nəzərdə tutulub və yeni kimi qəbul edilir; məsələn, Bakıda bir neçə aydan sonra təqdim ediləcək "Hennessy Paradis Imperial" 1819-cu ildə Rusiya çar sarayı tərəfindən sifariş edilib. "Hennessy" evini bu işə sövq edən oğlu I Aleksandra hədiyyə üçün sifariş vermiş Mariya Fyedorovna olub. Biz də xüsusi hədiyyə ruhu yaratmağa çalışdıq. Daha sonra - 2010-cu ildə Fransa və Rusiya arasında iqtisadi və mədəni əlaqələrin bayram edilməsinə həsr edilmiş kreativ konyak yaradıldı. Aradan, demək olar ki, iki yüz il keçdikdən sonra, ev ilk sifarişə layiqli diqqət göstərməyi qərara aldı. Siz yəqin bilirsiniz ki, "Hennessy" unikal konyak spirti anbarına malikdir. Bəzi konyak spirtlərinin yaşı iki yüz ilə çatır və 2010-cu il hadisələrinin devizi altında 1819-cu ilin "o-de-vi" assamblyajını brpa etmək qərarına gəldik. Konyak şəhərində evin arxivlərində aparılmış gərgin araşdırmalardın sonra bizə həmin konyakın assemblyajını interpretasiya etmək nəsib oldu. Bununla da biz yeni qrafin və konyak hazırladıq və onu "Hennessy Paradis Imperial" adlandırdıq. Xüsusi qeyd edək ki, bizim ev çağdaş innovasiya və yenilikləri alqışlayır. "Hennessy" həmişə öz kreativliyi ilə seçilib. Biz öz etiketini, emblemini, şüarını hazırlayan, ticarət markasını qeydiyyatdan keçirən ilk ev olmuşuq və s.
- Fiqurlu butılka-qrafin "Hen-nessy"dən danışın, onu incəsənət əsərləri sırasına daxil etmək olar.
- "Hennessy" evi öz məhsulunu ənənəvi çəlləklərdə deyil, şüşə qablarda satan ilk ev olub. 1947-ci ildə "Hennessy" evinin üzvlərindən biri qrafini layihələndirdi. 1948-ci ildə üzüm tənəkli və krujevalı üzüm yarpaqları ilə bəzədilmiş qrafinşəkilli butılka "Hennessy" konyakının ayrılmaz hissəsinə çevrildi. Əgər butılkanı boğazından tutub tərsinə çevirsək, görərik ki, onun forması şərabın, daha sonra konyakın düzəldildiyi üzüm sortunun salxımının konturlarını əks etdirir. Üzərinə üzüm salxımı həkk olunmuş bu butılkanın layihələndirilməsi bazarlarda böyük səs-küy doğurur. İnsan fantaziyasından və kreativliyindən asılı olaraq, butılkaya baxaraq, müxtəlif obrazlar - üzüm, lira, qadın silueti və s. görmək olar ki, bu da "Hennessy" assamblyajının zənginliyini və mürəkkəbliyini vurğulayır. Bildirmək gərəkdir ki, 1947-ci ildə butılka çağın tələbinə uyğun olaraq bir qədər öz dizaynını dəyişib, amma müəllifin əsas fikri olan butılka-qrafin, əlbəttə ki, bu günə kimi qorunub. 2000-ci ildə yeniformalı büllur qrafin buraxılıb və onun layihəçisi fransız dizayner olub.
- Əgər biz müasirləşmə mövzusuna da toxunduqsa, o zaman deyin görək, istehsal xəttinin modernləşdirilməsi aparılıbmı, ənənəvi istehsal forması saxlanılırmı?
- Əlbəttə, artıq at qüvvəsindən istifadə edilən dövrlər arxada qalıb, amma əsas şərab istehsalı, konyak əldə edilməsi texnologiyası dəyişməz qalır. Konyakın distlyasiyası evin bütün mövcudluğu ərzində ənənəvi olaraq qalır. Yeganə dəyişiklik isə qızdırmaq üçün kömürün yerinə qazdan istifadə edilməsidir. Biz çağdaş gerçəkliklərə inteqrasiya edirik, amma görürsünüz ki, klassik istehsal saxlanılır. Ənənəvi istehsalın ayrılmaz hissəsi olan qayda və qanunlar var. Onlara dəqiq riayət edilməsinə nəzarət edən qurumlar var. Bu qurumların funksiyalarına "konyak" sözünün müdafiəsi də daxildir. Axı içkinin adı Konyak şəhəri və onun ətrafı ilə bağlıdır. Müəyyən iqlimə, istehsal texnologiyasına və başqa cəhətlərə malik yerin coğrafi sərhədləri yüksək keyfiyyətli məhsul əldə etməyə imkan verir.
Yuxarıda sadalanan məhsulların istehsalı üzərində nəzarət üçün ixtisaslaşmış təşkilatlar var. Hətta konyak istehsalında böyük rol oynayan, o cümlədən, "o-de-vi"nin saxlanması üçün nəzərdə tutulan çəlləklər qəbul edilmiş standartlara uyğun gəlməlidir: xüsusi iqlim şəraitində becərilmiş palıddan olmalıdır və s. Yəni bütün meyarlar reqlamentləşdirilməklə yanaşı, həm də ciddi nəzarətə götürülür. Əgər bütün qaydalara riayət edilərsə, siz həmin içkini konyak adlandıra bilərsiniz. Bu cür istehsal edilmiş, amma Konyak ərazisinə və ətrafına məxsus olmayan içkilər belə hüquqa malik deyil.
- "Hennessy" evinin missiyası nə ilə bağlıdır?
- Bütün səfirləri kimi mənim də missiyama "Hennessy" evinin ticarət markasını bütün dünyada "Moet-Hennessy" şirkətinin adından təmsil etmək daxildir. Mənim vəzifələrim sırasına Fransanın ən qədim konyak evlərindən birinin brendinin tərəfdaşlarını və VIP müştərilərini öyrətmək daxildir. Mən həm də bizim mütəxəssislərin təhsili ilə məşğul olan akademiyada işləyirəm. Buna görə də çox vacibdir ki, istehlakçımız bizim məhsulu yalnız dadmaqla qalmasın, həm də onun barəsində eşitsin. Yəni biz öz mütəxəssislərimizin təhsili üçün bütöv bir sistemə malikik.
- "Hennessy" evinin məhsulu hansı istehlakçı üçün nəzərdə tutulub?
- Ümumiyyətlə, hamı üçün, xüsusilə də özəl, zərif nəyəsə çatmaq istəyənlər üçündür. Belə zərif hiss həvəskarları üçün biz "Hennessy Paradis" və "Richard Hennessy" təqdim edirik. Əlbəttə, məhsulun önəmini müəyyən edən qiymət fərqi də var. Çünki "o-de-vi"si XVIII əsrə aid konyakları əntiq əsərlər sırasına aid etmək mümkündür. Daha gəncləri də var.
Bizim istehlakçı hər şeydən öncə, təbiətin və insanın bu yaradıcılığı ilə təmasdan həzz almağı anlayan və paylaşan insanlardır. Adın özü, məsələn, "Paradis" (cənnət) artıq göstərir ki, sən bunu təklikdə içə bilməzsən. Bu cür inci ilə sən təkbaşına ola bilməzsən. Yəni siz əgər "Hennessy" içən insan kontingenti haqqında soruşursunuzsa, onlar bu konyakların assamblyajından ilham alan, onu qiymətləndirən insanlardır.
- Yekunda Azərbaycan qadınları üçün Yeni il axşamı nə arzulayardınız?
- Hər şeyin ən incəsini, ən həssasını, həm də elə də sərt olmayan, amma ən təsirli bir şey təklif edərdim - bu, "Hennessy Pa-radis"dir. Mən Azərbaycan xanımlarına elə şahzadələr arzulayıram ki, onlar bu cənnət içkisinin təntənəsini bütün Yeni il gecəsi onunla birlikdə hiss edə bilsinlər.
Hesab edirəm ki, "Hennessy X.O." daha sərtdir, onun buketi siqara ilə birlikdə gözəldir. "Richard Hennessy" konyakına gəldikdə isə o, konsentrasiya edilmişdir. Onu parfümeriya ilə müqayisə etmək daha doğru olardı, çünki öz tündlüyünə görə ekstraktlara daha çox bənzəyir. Buna görə "Paradis" konyakı qadınlar üçündür - açıqdır, yumşaqdır, onu müxtəlif əlavələrlə - buzla, meyvə ilə, şokoladla birgə təqdim etmək mümkündür/.

A dinner with the ambassador of the legendary cognac house, Marc Boissonnet
Hennessy Cognac... The very name of this drink speaks for its nobility... It is a kind of link that connects business and romanticism so that sometimes you just do not understand: is there more of business or romanticism in it? Cognac reconciled bitter enemies when diplomacy was powerless. Thanks to the flavour of this drink, the worst enemy was willing to intermarry with his foe. At any feast, Hennessy is the true king. It is a glass of cognac at a meal that emphasizes the romanticism of the situation. On the festive table, Hennessy blends with seafood, meat, cheese, vegetables or fruit, as well as with desserts and cigars.
And then the cognac, like the king on the chess board, appears in all its glory at a festive celebration. In contrast to the chess board, it does not need protection and is elevated to the heavens! R+ had the opportunity to personally talk to the ambassador of the House of Hennessy - the leader of cognac production - Mr Marc Boissonnet.
- You are in Baku for the first time. What are your impressions from the capital of Azerbaijan?
- It is a big surprise for me: beauty and novelty. Some of the streets of Baku reminded me of Cote d'Azur and beautiful, scenic places of Switzerland. The night walk in Icarisahar was simply amazing! There is a special atmosphere that keeps its ancient culture and spirit there!
- Apart from walking and exploring the sights of our city, what can you say about our national cuisine?
- I was invited to an Azerbaijani restaurant. All its atmosphere and decorations were in the national style. I was pleasantly impressed. As I drink only cognac, Hennessy Very Special combined very well with the bouquet of vegetables we were given, and I really enjoyed the evening.
- What is the purpose of your visit to Azerbaijan?
- To share my passion for Hennessy with you. The cognac has been on the Azerbaijani market for many years. I cannot say what brand is the favourite, but the fact is that there are connoisseurs of cognac in the country. In Azerbaijan there is a classic collection of Hennessy: Hennessy VS, which is considered the world champion in demand, Hennessy VSOP, Hennessy XO, Hennessy Bibliotheque, Hennessy Paradis and Richard Hennessy. This is enough for the many connoisseurs and experts in Azerbaijan to enjoy the cognac during the long evenings.
- Cognac was preferred by kings and famous persons of the world. What makes Hennessy cognac different?
- You probably know that the house has deep roots, originating from the 18th century. Irishman Richard Hennessy, who served in the armed forces of France, settled in the town of Cognac after retiring from military service and built a small brandy house in southwest France on the banks of the River Charente. This historic event for Hennessy occurred in 1765. Originally, the house sold its products in northern Europe. In three centuries, the house expanded its geography: the US, India, China, Japan ... Russia became one of the earliest partners that preferred Hennessy. An important role here was played by the Russian royal family's passionate love for everything connected with France. For eight generations, the Hennessy dynasty has been creating cognac of the highest quality. Today, after more than 245 years, we are the number one cognac in the world. This already leads to some success. The qualities of cognac can be determined by tasting. Naturally, certain techniques, technical issues and many other factors explain the level of quality and the distinctiveness and complexity of the style of Hennessy.
Yes, we have a large range of end products, but each variety was developed with great care. Each of the brands reveals original aromas of grapes and wine, and as usual in the family, they have different ages and characters.
- What is the oldest assemblage?
- Richard Hennessy, which was created and named after the creator of the cognac house in 1996, is the "king of Hennessy cognacs". The cognac includes an assemblage of more than one hundred exclusive "eaux-de-vie" (cognac alcohol) aged up to two hundred years: some alcohols were made from Folle Blanche grapes from 1800 to 1838. Richard Hennessy has a splendid range of flavours and an expressive, versatile taste.
- How often do you create a new kind of cognac and when do you realize that the time has come? Do you dedicate it to some important event?
- Not very often, but, for example, for the bicentenary of our company in 1965. By the way, we were the first house that could celebrate such an event. We are creating brandy to revive our collection. Some of them, designed for long-term storage, are perceived as new. For example, Hennessy Paradis Imperial, which will be presented in Baku in a few months, was commissioned by the Russian imperial court in 1819. The House of Hennessy was prompted to create it after Maria Fedorovna placed an order for a gift for her son Alexander I. And we tried to create the spirit of a special gift. Then, in 2010, we created creative cognac dedicated to the year of economic and cultural relations between France and Russia. After nearly two centuries, the house decided to pay tribute to the very first order. You probably know that the House of Hennessy owns a unique repository of cognac alcohols. The age of some cognac alcohols is two hundred years, and we, under the auspices of the 2010 event, decided to recreate the 1819 assemblage of "eau-de-vie". After extensive research conducted in the archives of the house in the city of Cognac, we were able to interpret the assemblage of the brandy. Thus, we developed a new decanter and brandy called Hennessy Paradis Imperial. I should emphasize that our house welcomes modern innovations and novelties. Hennessy has always stood out for its creativity. We were the first to develop our own label, logo, slogan, trademark, etc.
- Tell us about the Hennessy curly decanter - it can be called a work of art ...
- The House of Hennessy was the first to deliver its brandy in glass containers rather than in traditional casks. In 1947, one of the members of the House of Hennessy designed a carafe. And in 1948, a bottle in the form of a decanter with a vine and lacy vine leaves (on some bottles) became an integral part of Hennessy cognac. If you take a bottle by the neck and flip it, the shape of the bottle shows the contours of a bunch of the sort of vine from which wine and then cognac are created. The development of this bottle with vine inlays made a splash on the market of alcoholic beverages in the world. Depending on the imagination and creativity of people, you can see different images when you look at the bottle: grapes, a lyre, the silhouette of a woman, etc., which emphasizes the richness and complexity of the Hennessy assemblage. It should be noted that since 1947, the bottle has slightly changed its design under the influence of time, but the basic idea of the author of the decanter is preserved to this day, of course. In 2000, a new form of the crystal decanter, developed by a French designer, was released.
- Since we touched upon the subject of modernization, has the production line been upgraded or does the house stick to traditional forms of production?
- Of course, the use of horsepower is a thing of the past, but the basic technology for the production of wine and cognac remains unshakeable. The distillation of brandy has remained traditional throughout the existence of our house. The only innovation is that instead of coal used for heating, we use gas. We are integrating into modern realities, but as you can see, classic production is still there. There are rules and laws that are an integral part of traditional production. There are organizations that monitor the accuracy of their compliance. The functions of these organizations also include the defence of the word "cognac". After all, the name of the drink is associated with the city of Cognac and its environs. The geographic boundaries of the area with its particular climate, technology of production and other conditions permit the manufacture of a high quality product. There are specialized organizations to monitor the manufacture of these products. Even the casks that play an important role in the production of cognac, in particular for storing "eau-de-vie", should conform to accepted standards: they should be made of oak grown under certain climatic conditions, etc. That is to say all the criteria are not just regulated, but strictly monitored. If all rules are observed, you have the right to call your drink cognac. All other beverages with the same method of production made in the Cognac region and its vicinity have no such right.
- What is the mission of the ambassador of the House of Hennessy?
- Like all ambassadors, my mission is to represent the Hennessy brand in the world on behalf of the company Mo?t Hennessy. One of my responsibilities is to educate partners and VIP clients on the features of the brand of one of the oldest cognac houses in France. I also work in the academy that provides training for our staff, because it is very important to ensure that our customers not only try, but also hear about our products. That is to say we have a whole training system for our staff.
- What consumers are the products of the House of Hennessy designed for?
- In general, they are for everyone, but especially for those who wish to have access to something special and sophisticated. For such sophisticated fans, we have Hennessy Paradis and Richard Hennessy. Of course, there is a price difference, which determines the value of the product. Because there are types of cognac whose "eau-de-vie" originates from the beginning of the 18th century and which can be attributed to antique works. There are young ones as well.
First of all, our customer is one who can understand and share the pleasure of contact with this product of nature and man. The name itself, for example, Paradis (Paradise), means that you cannot drink it alone. With such a masterpiece, you should not be left alone with yourself. That is to say if you are asking about the contingent of people who consume Hennessy, it is fans inspired by the assemblage of these cognacs.
- And finally, what can you wish Azerbaijani women on the New Year's Eve?
- The most feminine and sensual of all the things I would suggest - it is not heavy, but very insightful - is Hennessy Paradis. I wish all the ladies in Azerbaijan princes with whom they would be able to feel the splendour of this heavenly drink on the New Year's Eve. It is also a wonderful gift for the New Year. I think that Hennessy XO is stronger and its bouquet is perfect in combination with a cigar. As for Richard Hennessy, it is concentrated. If you can compare it with perfumery, it is more suitable for extracts due to its astringency. Therefore, the Paradis cognac is open and airy for women, and can be offered in various combinations - with ice, fruit or chocolate...