"HENNESSY"ni HİSS EDƏRƏK
"Hennessy" konyakı... Bu içkinin sadəcə adı onun ləyaqətindən xəbər verir. Bu, nəsə iş münasibətlərini romantika ilə qarışdıran bir şeydir. Özü də çox vaxt bunu dərhal anlamırsan: burada nə çoxdur - iş, yoxsa romantika? Hətta bütün diplomatiya gücsüz olan zamanlarda da konyak ən qatı düşmənləri belə barışdırıb. Sadəcə, bu içkinin ətrinə görə bəzən düşməni görmək belə istəməyənlər doğmalaşmağa, sülhə razı olublar. Qonaqlıqda "Hennessy" gerçək kraldır.
Yemək zamanı məhz konyak qədəhi durumun romantik olduğunu göstərir. Bayram süfrəsində "Hennessy" dəniz məhsullarından olan yeməklərlə, ətlə, pendirlə, meyvə və tərəvəzlə, desertlər siqaretlə çox yaxşı uyğunlaşır. Və onda konyak şahmat taxtasındakı şah kimi öz gözəlliyi ilə bütün bunlara bayram təntənəsi gətirir. Şahmat taxtasından fərqli olaraq, onun müdafiəyə ehtiyacı yoxdur, onu göylərə qaldırırlar! "R+" konyak istehsalının lideri olan "Hennessy" evinin şəxsi səfiri cənab Mark Boassonne ilə söhbətləşmək imkanını məmnuniyyətlə gerçəkləşdirib.
- Siz ilk dəfədir Bakıdasınız. Azərbaycan paytaxtı barədə təəssüratlarınız necədir?
- Bu məndən ötrü böyük sürprizdir: gözəl və yenidir. Bakının bir çox küçələri mənə lacivərd sahilləri, İsveçrənin gözəl, görməli yerlərini xatırlatdı. İçərişəhərdə axşam səyahəti sadəcə heyranedici idi! Xüsusi atmosfer onun qədim mədəniyyətini və ruhunu qoruyub!
- Gəzinti və şəhərimizin görməli yerləri ilə tanışlıqdan başqa, bizim milli mətbəx barədə nə deyə bilərsiniz?
- Məni Azərbaycan mətbəxi restoranına dəvət etdilər. Bütün atmosfer və dekorasiyalar milli üslubda idi. Spritli içkilərdən mən yalnız istisna olaraq konyak içirəm, "Hennessy Very Special" bizə verilən tərəvəz buketi ilə çox yaxşı uyğunlaşırdı və gecədən çox ləzzət aldım.
- Azərbaycana səfərinizin məqsədi nədir?
- Sizinlə "Hennessy"yə olan ehtiraslı sevgini bölmək. Konyak Azərbaycan bazarında birinci il deyil ki, mövcuddur. Mən dəqiq deyə bilmərəm ki, hansı marka məhz favoritdir, amma ölkədə konyak sərraflarının olması, bax, bu, dəqiqdir. Azərbaycanda "Hennessy" kolleksiyasının klassik qamması təqdim edilir: "Hennessy V.S." sorğular üzrə dünya çempionudur, "Hennessy V.S.O.P.", "Hennessy X.O.", "Hennessy Bibliotheque", "Hennessy Paradis" və "Richard Hennessy". Azərbaycanda sayı yetərincə olan həvəskarların və sərrafların uzun gecələr boyunca konyakdan həzz alması üçün bunlar yetərlidir.
- Krallar, şahlar, dünyanın tanınmış, güclü şəxsləri də konyaka üstünlük veriblər. "Hennessy" konyakları nə ilə seçilir?
- Siz yəqin bilirsiniz ki, evin öz başlanğıcını XVIII əsrdən götürən dərin kökləri var. Fransa ordusunda xidmət etmiş irlandiyalı Riçard Hennessi hərbi xidmətdən sonra Konyak şəhərinə yerləşib və Fransanın cənub-qərbində Şaranta çayının sahilində kiçik konyak evi yaradıb. "Hennessy" üçün tarixi olan bu hadisə 1765-ci ildə baş verib. Əvvəlcə ev öz məhsulunu Avropanın şimalında satmağa başlayıb. Sonra üç əsr boyunca ev öz coğrafiyasını genişləndirib: ABŞ, Hindistan, Çin, Yaponiya... Yeri gəlmişkən, Rusiya da "Hennessy"nin üstünlük verdiyi ilk tərəfdaşlardan biri olub. Burada Rusiya çar ailəsinin Fransa ilə bağlı hər şeyə ehtiraslı sevgisinin olmasının da böyük rolu olub. Hennesi sülaləsi səkkiz nəsil boyunca ən yüksək keyfiyyətli konyak hazırlayır. Artıq 245 ildir ki, biz dünyanın bir nömrəli konyakı sayılırıq. Bu artıq özü ilə müəyyən uğur deməkdir. Konyakın dad keyfiyyətlərini dequstasiya zamanı görmək mümkündür. Təbii ki, müəyyən ixtiralar, texniki məqamlar və bir çox başqa amillər "Hennessy" üslubunun keyfiyyət səviyyəsini, xüsusiyyətlərini və mürəkkəbliyini izah edir.
Bəli, bizim geniş çeşiddə hazır məhsullarımız var, amma onların hər biri xüsusi səylə hazırlanıb. Hər bir marka üzümün və şərabın ilkin ətrini ortaya çıxarır və ailədə belə qəbul edildiyi kimi, onların müxtəlif yaşı və xüsusiyyəti var.
- Assamblyajlardan ən qədimi hansıdır?
- "Richard Hennessy" - 1996-cı ildə yaradılıb və konyak evinin şərəfinə adlandırılıb, "Hennessy" konyaklarının kralıdır. Konyakın assamblyajına yüzdən çox nadir "o-de-vi" (konyak spirti) daxildir və onların yaşı iki yüz ilə qədərdir. Bəzi spirtlər 1800-cü ildən 1838-ci ilə kimi yığılmış Fol Blanş üzümündən düzəldilib. "Richard Hennessy" konyakı təntənəli ətrə və ifadəli, çoxtərəfli dada malikdir.
- Yeni konyak tez-tezmi yaradılır və bunun vaxtı çatdığını nə zaman anlayırsınız? Hər hansı bir yaddaqalan hadisə ilə bağlayırsınızmı?
- Tez-tez olmur, amma məsələn, 1965-ci ildə şirkətimizin 200 illiyi ilə bağlı bu baş verib. Yeri gəlmişkən, biz belə önəmli hadisəni bayram etməyi bacarmış ilk evik. Biz öz kolleksiyamızı canlandırmaq üçün də konyaklar yaradırıq. Onların bəziləri uzunmüddətli saxlamaq üçün nəzərdə tutulub və yeni kimi qəbul edilir; məsələn, Bakıda bir neçə aydan sonra təqdim ediləcək "Hennessy Paradis Imperial" 1819-cu ildə Rusiya çar sarayı tərəfindən sifariş edilib. "Hennessy" evini bu işə sövq edən oğlu I Aleksandra hədiyyə üçün sifariş vermiş Mariya Fyedorovna olub. Biz də xüsusi hədiyyə ruhu yaratmağa çalışdıq. Daha sonra - 2010-cu ildə Fransa və Rusiya arasında iqtisadi və mədəni əlaqələrin bayram edilməsinə həsr edilmiş kreativ konyak yaradıldı. Aradan, demək olar ki, iki yüz il keçdikdən sonra, ev ilk sifarişə layiqli diqqət göstərməyi qərara aldı. Siz yəqin bilirsiniz ki, "Hennessy" unikal konyak spirti anbarına malikdir. Bəzi konyak spirtlərinin yaşı iki yüz ilə çatır və 2010-cu il hadisələrinin devizi altında 1819-cu ilin "o-de-vi" assamblyajını brpa etmək qərarına gəldik. Konyak şəhərində evin arxivlərində aparılmış gərgin araşdırmalardın sonra bizə həmin konyakın assemblyajını interpretasiya etmək nəsib oldu. Bununla da biz yeni qrafin və konyak hazırladıq və onu "Hennessy Paradis Imperial" adlandırdıq. Xüsusi qeyd edək ki, bizim ev çağdaş innovasiya və yenilikləri alqışlayır. "Hennessy" həmişə öz kreativliyi ilə seçilib. Biz öz etiketini, emblemini, şüarını hazırlayan, ticarət markasını qeydiyyatdan keçirən ilk ev olmuşuq və s.
- Fiqurlu butılka-qrafin "Hen-nessy"dən danışın, onu incəsənət əsərləri sırasına daxil etmək olar.
- "Hennessy" evi öz məhsulunu ənənəvi çəlləklərdə deyil, şüşə qablarda satan ilk ev olub. 1947-ci ildə "Hennessy" evinin üzvlərindən biri qrafini layihələndirdi. 1948-ci ildə üzüm tənəkli və krujevalı üzüm yarpaqları ilə bəzədilmiş qrafinşəkilli butılka "Hennessy" konyakının ayrılmaz hissəsinə çevrildi. Əgər butılkanı boğazından tutub tərsinə çevirsək, görərik ki, onun forması şərabın, daha sonra konyakın düzəldildiyi üzüm sortunun salxımının konturlarını əks etdirir. Üzərinə üzüm salxımı həkk olunmuş bu butılkanın layihələndirilməsi bazarlarda böyük səs-küy doğurur. İnsan fantaziyasından və kreativliyindən asılı olaraq, butılkaya baxaraq, müxtəlif obrazlar - üzüm, lira, qadın silueti və s. görmək olar ki, bu da "Hennessy" assamblyajının zənginliyini və mürəkkəbliyini vurğulayır. Bildirmək gərəkdir ki, 1947-ci ildə butılka çağın tələbinə uyğun olaraq bir qədər öz dizaynını dəyişib, amma müəllifin əsas fikri olan butılka-qrafin, əlbəttə ki, bu günə kimi qorunub. 2000-ci ildə yeniformalı büllur qrafin buraxılıb və onun layihəçisi fransız dizayner olub.
- Əgər biz müasirləşmə mövzusuna da toxunduqsa, o zaman deyin görək, istehsal xəttinin modernləşdirilməsi aparılıbmı, ənənəvi istehsal forması saxlanılırmı?
- Əlbəttə, artıq at qüvvəsindən istifadə edilən dövrlər arxada qalıb, amma əsas şərab istehsalı, konyak əldə edilməsi texnologiyası dəyişməz qalır. Konyakın distlyasiyası evin bütün mövcudluğu ərzində ənənəvi olaraq qalır. Yeganə dəyişiklik isə qızdırmaq üçün kömürün yerinə qazdan istifadə edilməsidir. Biz çağdaş gerçəkliklərə inteqrasiya edirik, amma görürsünüz ki, klassik istehsal saxlanılır. Ənənəvi istehsalın ayrılmaz hissəsi olan qayda və qanunlar var. Onlara dəqiq riayət edilməsinə nəzarət edən qurumlar var. Bu qurumların funksiyalarına "konyak" sözünün müdafiəsi də daxildir. Axı içkinin adı Konyak şəhəri və onun ətrafı ilə bağlıdır. Müəyyən iqlimə, istehsal texnologiyasına və başqa cəhətlərə malik yerin coğrafi sərhədləri yüksək keyfiyyətli məhsul əldə etməyə imkan verir.
Yuxarıda sadalanan məhsulların istehsalı üzərində nəzarət üçün ixtisaslaşmış təşkilatlar var. Hətta konyak istehsalında böyük rol oynayan, o cümlədən, "o-de-vi"nin saxlanması üçün nəzərdə tutulan çəlləklər qəbul edilmiş standartlara uyğun gəlməlidir: xüsusi iqlim şəraitində becərilmiş palıddan olmalıdır və s. Yəni bütün meyarlar reqlamentləşdirilməklə yanaşı, həm də ciddi nəzarətə götürülür. Əgər bütün qaydalara riayət edilərsə, siz həmin içkini konyak adlandıra bilərsiniz. Bu cür istehsal edilmiş, amma Konyak ərazisinə və ətrafına məxsus olmayan içkilər belə hüquqa malik deyil.
- "Hennessy" evinin missiyası nə ilə bağlıdır?
- Bütün səfirləri kimi mənim də missiyama "Hennessy" evinin ticarət markasını bütün dünyada "Moet-Hennessy" şirkətinin adından təmsil etmək daxildir. Mənim vəzifələrim sırasına Fransanın ən qədim konyak evlərindən birinin brendinin tərəfdaşlarını və VIP müştərilərini öyrətmək daxildir. Mən həm də bizim mütəxəssislərin təhsili ilə məşğul olan akademiyada işləyirəm. Buna görə də çox vacibdir ki, istehlakçımız bizim məhsulu yalnız dadmaqla qalmasın, həm də onun barəsində eşitsin. Yəni biz öz mütəxəssislərimizin təhsili üçün bütöv bir sistemə malikik.
- "Hennessy" evinin məhsulu hansı istehlakçı üçün nəzərdə tutulub?
- Ümumiyyətlə, hamı üçün, xüsusilə də özəl, zərif nəyəsə çatmaq istəyənlər üçündür. Belə zərif hiss həvəskarları üçün biz "Hennessy Paradis" və "Richard Hennessy" təqdim edirik. Əlbəttə, məhsulun önəmini müəyyən edən qiymət fərqi də var. Çünki "o-de-vi"si XVIII əsrə aid konyakları əntiq əsərlər sırasına aid etmək mümkündür. Daha gəncləri də var.
Bizim istehlakçı hər şeydən öncə, təbiətin və insanın bu yaradıcılığı ilə təmasdan həzz almağı anlayan və paylaşan insanlardır. Adın özü, məsələn, "Paradis" (cənnət) artıq göstərir ki, sən bunu təklikdə içə bilməzsən. Bu cür inci ilə sən təkbaşına ola bilməzsən. Yəni siz əgər "Hennessy" içən insan kontingenti haqqında soruşursunuzsa, onlar bu konyakların assamblyajından ilham alan, onu qiymətləndirən insanlardır.
- Yekunda Azərbaycan qadınları üçün Yeni il axşamı nə arzulayardınız?
- Hər şeyin ən incəsini, ən həssasını, həm də elə də sərt olmayan, amma ən təsirli bir şey təklif edərdim - bu, "Hennessy Pa-radis"dir. Mən Azərbaycan xanımlarına elə şahzadələr arzulayıram ki, onlar bu cənnət içkisinin təntənəsini bütün Yeni il gecəsi onunla birlikdə hiss edə bilsinlər.
Hesab edirəm ki, "Hennessy X.O." daha sərtdir, onun buketi siqara ilə birlikdə gözəldir. "Richard Hennessy" konyakına gəldikdə isə o, konsentrasiya edilmişdir. Onu parfümeriya ilə müqayisə etmək daha doğru olardı, çünki öz tündlüyünə görə ekstraktlara daha çox bənzəyir. Buna görə "Paradis" konyakı qadınlar üçündür - açıqdır, yumşaqdır, onu müxtəlif əlavələrlə - buzla, meyvə ilə, şokoladla birgə təqdim etmək mümkündür/.

Ужин с послом легендарного коньячного дома Марком Боассоннэ
Коньяк Hennessy... Уже только одно название этого напитка говорит о его благородстве... Это некое звено, которое связывает деловые отношения с романтикой. Причем так, что порой сразу не осознаешь: чего же больше - бизнеса или романтики? Коньяк примирял непримиримых врагов тогда, когда всякая дипломатия была бессильна. Благодаря лишь аромату этого напитка самый злейший враг готов был породниться со своим недругом. На пиршестве Hennessy истинный король. Именно бокал коньяка за трапезой подчеркивает романтичность ситуации. На праздничном столе Hennessy прекрасно сочетается как с блюдами из морепродуктов, мяса, сыра, овощами или фруктами, так и с десертом и сигарами.
И тогда коньяк, словно король на шахматной доске, предстает во всей красе на праздничном торжестве. В отличие от шахматной доски, он не нуждается в защите, его возводят до небес! R+ представилась возможность лично пообщаться с послом дома Hennessy - лидера коньячного производства - господином Марком Боассоннэ.
- Вы впервые в Баку. Какие впечатления у Вас от столицы Азербайджана?
- Это для меня большой сюрприз: красота, новизна. Некоторые улицы Баку мне напомнили Лазурный берег, красивые, живописные места Швейцарии. Ночная прогулка по Ичери шэхэр была просто изумительна! Особая атмосфера, которая сохранила древнюю культуру и ее дух!
- Помимо прогулки и знакомства с достопримечательностями нашего города, что Вы можете сказать о национальной кухне?
- Меня пригласили в ресторан азербайджанской кухни. Вся его атмосфера и декорации были в национальном стиле. Я был приятно впечатлен. Так как из спиртных напитков я пью исключительно коньяк, то Hennessy Very Special хорошо сочетался с букетом овощей, которые нам подали, и я получил большое удовольствие от вечера.
- И какова цель Вашего визита в Азербайджан?
- Разделить с вами страстную любовь к Hennessy. Коньяк не первый год на азербайджанском рынке. Я не могу точно сказать, какая именно марка является фаворитом, но то, что в стране имеются ценители коньяка, - это точно. В Азербайджане имеется классическая гамма коллекции Hennessy: Hennessy V.S., который считается чемпионом мира по спросу, Hennessy V.S.O.P., Hennessy X.O., Hennessy Bibliotheque, Hennessy Paradis и Richard Hennessy. Этого достаточно, чтобы любители и знатоки, которых немало в Азербайджане, получали удовольствие от коньяка в течение долгих вечеров.
- Коньяк предпочитали короли, цари, знаменитые персоны сильного мира сего. Чем отличаются коньяки Hennessy?
- Вы наверняка знаете, что дом имеет глубокие корни, берущие свое начало аж с XVIII века. Ирландец Ричард Хеннесси, который служил в войсках Франции, после ухода с военной службы поселился в городе Коньяк и создал небольшой коньячный дом на юго-западе Франции на берегу реки Шаранты. Это историческое событие для Hennessy произошло в 1765 году. Первоначально дом стал реализовывать свою продукцию на севере Европы. В течение трех веков дом расширил свою географию: США, Индия, Китай, Япония... Россия, в частности, стала одной из ранних партнеров, которая предпочла Hennessy. Немаловажную роль тут сыграла страстная любовь российского царского дома ко всему, что касалось Франции. На протяжении восьми поколений династия Хеннесси создает коньяк самого высокого качества. На сегодня, по прошествии более 245 лет, мы являемся коньяком номер один в мире. Это уже несет в себе определенный залог успеха. Вкусовые качества коньяка можно определить при дегустации. Естественно, определенная разработка, технические моменты и многие другие факторы объясняют уровень качества, характерность и сложность стиля Hennessy.
Да, у нас имеется большая гамма конечных продуктов, но каждая разновидность была разработана с большой тщательностью. Каждая из марок выявляет первозданные ароматы винограда и вина, и, как принято в семье, они имеют различный возраст и характер.
- Самый старинный из ассамбляжей?
- Richard Hennessy, который в 1996 году был создан и назван в честь создателя коньячного дома, является "королем коньяков" Hennessy. Коньяк включает в свой ассамбляж более ста исключительных "о-де-ви" (коньячных спиртов), возраст которых составляет до двух сотен лет: некоторые спирты получены из винограда сорта Фоль Бланш, начиная с 1800 по 1838 год. Коньяк Richard Hennessy имеет роскошную гамму ароматов и выразительный, многогранный вкус.
- Как часто создается новый коньяк и когда Вы понимаете, что пришла пора? Приурочиваете ли Вы это к какому-то знаменательному событию?
- Не так часто, но, например, к двухсотлетию нашей компании в 1965 году. Кстати, мы были первым домом, который мог отпраздновать такое событие. Мы создаем коньяки, чтобы оживлять нашу коллекцию. Некоторые из них, предназначенные для долговременного хранения, воспринимаются как новые. Например, Hennessy Paradis Imperial, который будет представлен в Баку через несколько месяцев, был заказан в 1819 году российским царским двором. Подтолкнул дом Hennessy на его создание заказ Марии Федоровны для подарка сыну Александру I. И мы постарались создать дух особого подарка. Далее, в 2010 году, был создан креативный коньяк, приуроченный к году празднования экономических и культурных отношений между Францией и Россией. Спустя почти два столетия дом решил отдать должное самому первому заказу. Вы, наверное, знаете, что дому Hennessy принадлежит уникальное хранилище коньячных спиртов. Возраст некоторых коньячных спиртов достигает двухсот лет, и мы, под эгидой события 2010 года, решили воссоздать ассамбляж "о-де-ви" 1819 года. После тщательных исследований, проведенных в архивах дома в городе Коньяк, нам удалось интерпретировать ассамбляж того коньяка. Таким образом, мы разработали новый графин и коньяк, который назвали Hennessy Paradis Imperial. Особо отмечу, что наш дом приветствует современные инновации и новшества. Hennessy всегда отличался своей креативностью. Мы стали первыми, кто разработал свои этикетку, эмблему, слоган, зарегистрировали торговую марку и т.д.
- Расскажите о фигурной бутылке-графине Hennessy - ее можно причислить к произведению искусства…
- Дом Hennessy стал первым поставлять свой коньяк в стеклянной таре, а не в традиционных бочках. В 1947 году одним из членов дома Hennessy был разработан графин. А уже с 1948 года бутылка в виде графина с виноградной лозой и кружевными виноградными листьями (на некоторых бутылках) стала неотъемлемой частью коньяка Hennessy. Если взять бутылку за горлышко и перевернуть, то форма бутылки демонстрирует контуры виноградной грозди именно того сорта, из которого создается вино, а впоследствии коньяк. Разработка данной бутылки с инкрустациями виноградной лозы произвела фурор на рынке спиртных напитков мира. В зависимости от фантазии и креативности человека, глядя на бутылку, можно увидеть разные образы: виноград, лира, силуэт женщины и т.д., которые подчеркивают богатство и сложность ассамбляжа Hennessy. Надо отметить, что после 1947 года бутылка под влиянием требований времени немного меняла свой дизайн, но основная мысль автора бутылки-графина, конечно же, сохранена и по сей день. В 2000 году в свет вышла новая форма хрустального графина, разработчиком которой стал французский дизайнер.
- Раз уж мы коснулись темы модернизации, скажите, производилась ли модернизация производственной линии или же дом придерживается традиционных форм производства?
- Конечно же, ушло в прошлое применение лошадиной силы, но основная технология производства вина, получения коньяка остается незыблемой. Дистилляция коньяка остается традиционной на протяжении всего времени существования дома. Единственное новшество, что вместо угля для обогрева применяется газ. Мы интегрируемся в современные реалии, но, как видите, классическое производство сохранено. Есть правила, есть законы, которые являются неотъемлемой частью традиционного производства. Есть организации, которые следят за точностью их соблюдения. В функцию этих организаций входит также и защита слова "коньяк". Ведь название напитка связано с городом Коньяк и его окрестностями. Географические границы местности со своим определенным климатом, технология производства и другие условия допускают производство высококачественного продукта. Для контроля над производством вышеперечисленных продуктов есть специализированные организации. Даже бочки, которые играют огромную роль в производстве коньяка, в частности для хранения "о-де-ви", должны соответствовать принятым стандартам: быть из дуба, выращенного в определенных климатических условиях и т.д. То есть все критерии мало того что регламентированы, еще и строго контролируются. Если все правила соблюдены, то вы имеете право свой напиток назвать коньяком. Все другие напитки с таким же производством, но не произведенные на территории региона Коньяк и в его окрестностях, такого права не имеют.
- В чем заключена миссия посла дома Hennessy?
- Как и у всех послов, в мою миссию входит представление торговой марки дома Hennessy в мире от лица компании Moet-Hennessy. В круг моих обязанностей входит обучение партнеров и VIP-клиентов особенностям бренда одного из старейших коньячных домов Франции. Также я работаю в академии, которая занимается обучением наших специалистов. Потому что очень важно, чтобы наш потребитель не только пробовал, но и слышал о нашей продукции. То есть у нас имеется целая система образования наших специалистов.
- На какого потребителя рассчитана продукция дома Hen-nessy?
- В общем, для всех, но в особенности для тех, кто желает иметь доступ к чему-то особенному, изысканному. Для таких изысканных любителей у нас имеются Hennessy Paradis и Richard Hennessy. Имеется, конечно, и ценовая разница, которая определяет значимость продукта. Потому что есть коньяки, чьи "о-де-ви" датируются началом XVIII века и который можно отнести к антикварным произведениям. Есть и более молодые.
Прежде всего наш потребитель тот, кто может это понять и разделить удовольствие от соприкосновения с этим творением природы и человека. Само название, к примеру, Paradis (рай) уже говорит о том, что его не разопьешь в одиночестве. С таким шедевром ты не должен оставаться наедине с самим собой. То есть если вы спрашиваете о контингенте людей, которые потребляют Hennessy, то это ценители, вдохновленные ассамбляжем этих коньяков.
- И в заключение что Вы можете пожелать азербайджанским женщинам в новогоднюю ночь?
- Самый женский, более чувственный из всего, чтобы я предложил, - он не тяжелый, но очень проникновенный - это Hennessy Paradis. Я желаю всем дамам в Азербайджане таких принцев, c которыми они в новогоднюю ночь смогли бы почувствовать все великолепие этого райского напитка. Он является также прекрасным подарком на Новый год. Я считаю, что Hennessy X.O. более сильный, его букет превосходен в сочетании с сигарой. Что же касается коньяка Richard Hennessy, он концентрированный. Если можно сравнить с парфюмерией, то он больше подходит по своей терпкости к экстрактам. Поэтому коньяк Paradis для женщины - открытый, воздушный, который можно предложить в разных сочетаниях - со льдом, фруктами, шоколадом…