2012-ci ildə əhalinin ipoteka krediti almaq imkanlarının genişləndiriləcəyi gözlənilir
2012-ci il ipoteka kreditləşdirilməsi sahəsində müsbət dəyişiklikləri səbirsizliklə gözləyən ailələr üçün son dərəcə sevindirici ola bilər. Bu il Azərbaycanda sosial ipoteka proqramının maliyyələşdirilməsinə ayrılmış məbləği tənqid edən Milli Bankın (MB) rəhbəri Elman Rüstəmov bu gün sosial ipoteka şərtlərinin yüngülləşdirilməsi imkanlarının olduğunu bildirib. "Bu məsələ kəskin şəkildə qoyulub və artıq növbəti ildə öz həllini tapa bilər", - deyə o, qeyd edib.
Tələbat və risklər
Ölkənin baş bankiri hesab edir ki, sosial ipoteka çox vacib sosial proqram olmaqla yanaşı, həm də iqtisadiyönümlü proqramdır. Çünki o, iqtisadiyyatın tikinti sektoruna dəstək olur, bu sahədə iş yerlərinin yaranmasına kömək edir.
Bu gün sosial ipoteka ala biləcək təsdiqlənmiş kontingent 100 min nəfərdir. "Sosial ipotekanın maksimal məbləğinin cəmi 35 min manat olduğunu nəzərə alsaq, belə çıxır ki, 2012-ci ilin dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş 20 milyon manat yalnız 600 nəfərin ipoteka krediti almasına kifayət edəcək", - deyə E.Rüstəmov bildirib.
E.Rüstəmovun narahatldığı başadüşüləndir: banklar artıq ümumilikdə, təxminən, 80 milyon manat üçün sosial ipoteka sorğusu ilə qeydiyyatdan keçiblər. Belə müraciətlərin sayı artmaqadır. Amma onlara müsbət cavabın verilməsi üçün maliyyə resursları yoxdur.
Axı bu pulu əhalinin məhz aztəminatlı hissəsi gözləyir. Onlar üçün güzəştli ipoteka bəlkə də mənzil almağın yeganə yoludur.
Xatırladaq ki, güzəştli şərtlər şəhid ailələrinə, Milli Qəhrəman ailələrinə, məcburi köçkünlərə, ən azı, 3 il təcrübəsi olan dövlət qulluqçularına, elmlər namizədi və doktorlarına, idman sahəsində xüsusi xidməti olan şəxslərə, həmçinin, ən azı, 3 il iş təcrübəsi olan hərbçilərə şamil olunur. Güzəştli ipoteka krediti almaq hüququ olan hər bir ailə ondan yalnız 1 dəfə istifadə edə bilər. Hazırkı şərtlərə əsasən, sosial ipotekanın maksimal həddi 35 min manatdır. O, 4%-lə verilir. Adi ipoteka isə 8%-lə və maksimum 50 min manat məbləğində nəzərdə tutulur.
AMB-nin tədqiqatlarına əsasən, ölkədə ildə, orta hesabla, 100 milyon manat ipoteka kreditinə tələbat var. Bunu AMB rəhbərinin müavini Aftandil Babayev bildirib. "Məhz bu məbləğ hissolunan, təsirli ola, bu kateqoriyadan olan insanlara xeyir gətirə bilər", - deyə o, qeyd edib.
Amma Maliyyə Nazirliyinin bu məsələnin həllinə yanaşması bir qədər fərqlidir. Nazir Samir Şərifov bildirib ki, əksər ölkələrdə maliyyə böhranı məhz ipoteka kreditlərindən başlanıb və buna böyük həcmdə ipoteka kreditlərinin ayrılması səbəb olub. Bu gün Yunanıstanda və bir sıra digər Avropa ölkələrində yaşanan problemlər məhz ucuz ipoteka kreditlərinin verilməsi ilə əlaqədardır. "Dövlət 20 il ərzində (ipoteka kreditinin verilmə müddəti) davamlı olaraq bu həcmdə və aşağı faizlə maliyyələşdirməni həyata keçirə bilməz. Bu baxımdan sosial ipotekanın maliyyələşdirilməsi üçün dövlət büdcəsindən xərclərin artırılması məsələsinə çox ehtiyatla yanaşmalıyıq", - deyə S.Şərifov bildirib. - "Dövlət büdcəsindən illik xərclərin 50 dəfə artırılmasına məsuliyyətlə yanaşılmalıdır. Çünki inflyasiya problemləri ilə yanaşı, vacib olanı bu maliyyələşdirilmənin davamlılığıdır".
Problemin həlli
Əlbəttə ki, nazir haqlıdır - dünyada qlobal iqtisadi böhranın ikinci dalğasının gözlənildiyi dövrdə ölkə iqtisadiyyatını risk qarşısında qoymaq olmaz. Amma sosial ipotekaya ümid olan çoxlu sayda insanın mənzil problemi kəskindir və onun tezliklə həllinə ehtiyac var. Nəzərə alsaq ki, sosial ipoteka üçün 20 milyon manatlıq büdcə artıq qəbul edilib və təsdiqlənib, AMB yanında Azərbaycan İpoteka Fondu problemi əlavə vəsaitlərin cəlbi ilə çözməyi düşünür. Xatırladaq ki, yerli bankların əksəriyyəti öz xətləri ilə də ipoteka kreditləri verir. İpoteka Fondu isə ipoteka istiqrazlarının yatırılması ilə xeyli məbləğdə əlavə vəsait toplayır. "2012-ci ildə ölkədə ipotekaya tələbatın ödənilməsi üçün əlavə resurslar da axtaracağıq", - deyə Elman Rüstəmov bildirib. Onun sözlərinə görə, banklar artıq öz ipoteka proqramları çərçivəsində beynəlxalq maliyyə strukturlarından vəsait cəlb edir. Sosial ipoteka kreditləşdirilməsinin şərtlərinin sadələşdirilməsi istiqamətində də işlər gedir. "2012-ci ildə bu istiqamətdə qəti addımların atılacağına çox ümid edirik", - deyə E.Rüstəmov qeyd edib. O, bu gün sosial ipoteka şərtlərinin yüngülləşdirilməsi imkanlarının olduğunu da söyləyib; məsələn, AMB gənc ailələrin ipoteka krediti ilə təmin edilməsinin genişləndirilməsi üçün təkliflər hazırlayıb. AMB-nin baş direktoru Rəşad Orucovun bildirdiyinə görə, təkliflərin qəbul edilməsi bu siyahının minimum bir neçə dəfə genişləndirilməsinə imkan yaradacaq və ipoteka krediti almış gənc ailələrin sayı 150 mini ötəcək. Yeri gəlmişkən, AMB-nin bu planını Maliyyə Nazirliyi də dəstəkləyir və bunu nazir Samir Şərifov da təsdiqləyib.
Bundan başqa, 2012-ci ildən Azərbaycanda güzəştli ipoteka alan gənc alimlərin "yaşı artırıla bilər". Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Gənclərin intellektual inkişafı mərkəzinin rəhbəri İlqar Orucovun sözlərinə görə, bu gün ölkədə yalnız 35 yaşınadək olan elmi işçilər gənc alim sayılır. Bu üzdən də güzəştli ipotekadan yalnız onlar yararlana bilər. Bu qaydalara əlavə və dəyişikliklərin edilməsi üçün AMEA öz təkliflərini hazırlayıb. Orada nəinki artıq 40 yaşına çatmış alimlərin, fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru dərəcəsi olan şəxslərin ailələrinə güzəştli ipoteka kreditinin verilməsi də nəzərdə tutulur, eyni zamada, ailəli olmayan gənc alimlərə də bu imkanın yaradılması təklif olunur. "Artıq təkliflər müvafiq qurumlarla razılaşdırılıb", - deyə İ.Orucov bildirib.
Bu ilin əvvəlində təklif olunmuş dəyişikliklərin yer alacağı sənədin qəbulu gözlənilir. İ.Orucovun sözlərinə görə, təkliflər təsdiqləndikdən sonra mənzilə ehtiyacı olan 36-40 yaşlı alimlər güzəştli ipoteka krediti ilə mənzil ala biləcəklər.
Mərkəzi Bank ipoteka kreditlərinin verilmə şərtlərinə də dəyişikliklər etməyə hazırlaşır. "Hesab edirik ki, həm sosial, həm də adi ipoteka kreditlərinin maksimal məbləği artırılmalıdır. Hazırda müxtəlif variantlar nəzərdən keçirilir. Güman ki, bu məbləğlər minimum 1,5 dəfə artırılacaq. Yəni, adi ipotekanın maksimal məbləği 100, sosial ipotekanınkı isə 60 min manatadək artırılacaq. Bu, mənzillərin bazar qiymətinə uyğundur", - deyə baş direktor bildirib.
R. Orucov onu da deyib ki, ipoteka kreditlərinin faiz dərəcələrinə dəyişikliklərin edilməsi də gündəmdədir. Amma o, faizlərin hansı həddə endiriləcəyini açıqlamayıb.
İpoteka kreditlərinin müddətində isə dəyişiklik nəzərdə tutulmur: "Çünki onlar beynəlxalq təcrübəyə uyğundur və qəbulolunacaq həddədir".
Xatırladaq ki, bu gün Azərbaycanda ipoteka kreditlərinin verilməsi şərtləri belədir: kreditlər milli valyuta ilə və yalnız Azərbaycan vətəndaşlarına verilir. Kreditin predmeti yalnız mənzil və ya şəxsi ev ola bilər. İpoteka kreditinin məbləği bazar qiymətinin 80%-dən artıq olmamalıdır. Kreditə görə aylıq ödənişin həcmi kreditgötürənin aylıq gəlirinin 70%-dən çox ola bilməz. Kreditləşmə zamanı həyat sığortası vacibdir.
Bunlarla yanaşı, digər şərtlər də var.
AMB ölkədə Mənzil-Əmanət Bankının yaradılmasına da maraq göstərir və bu mexanizmin işə salınması imkanlarını nəzərdən keçirir. Mərkəzi Bankın ölkədə ipoteka mexanizminin təkmilləşdirilməsinə dair təklifləri ipoteka kreditləşdirilməsi üzrə zəmanət fondunun yaradılmasını da nəzərdə tutur. "Təkliflərimiz çərçivəsində belə fondun yaradılması da var. O, normal maddi durumu və gəlirləri olan, lakin ilkin ödəniş imkanı olmayan şəxslərə də ipoteka krediti ilə mənzil almaq imkanı yaradacaq", - deyə R.Orucov qeyd edib.
Başqa sözlə, qarşıdan gələn ildə ipoteka kreditləşdirilməsi sahəsində ciddi dəyişikliklər gözlənilir. Bunlar, əlbəttə ki, ciddi əhəmiyyəti olan mənzil probleminin həlli ilə yanaşı, ölkədə tikinti sektorunun sabit inkişafına da müsbət təsirini göstərəcək.

YEAR OF MORTGAGE HOPE
2012 promises to be very reassuring for families who have been looking forward to positive changes in mortgage lending. Criticizing the amount allocated from the budget for the financing of the social mortgage programme in Azerbaijan this year, the head of the Central Bank of Azerbaijan (CBA), Elman Rustamov, promised that today it is possible to alleviate the conditions of the social mortgage. "This issue is especially acute and can be solved next year," he said.
Demand and risks
According to the country's chief banker, the social mortgage is a very important social programme, but it is also an economy-oriented programme as it supports the construction sector and creates new jobs there. The approved contingent entitled to social mortgages makes up 100,000 people now. "Given that the maximum size of the social mortgage is just 35,000 manats, it turns out that the 20m manats envisaged by the state budget in 2012 will be sufficient to provide mortgages only for 600 people," Rustamov said.
The chief banker's concern is explicable: the banks have already registered requests for social mortgages worth about 80m manats. And the flow of requests is continuing, and there are no financial resources to meet them. But low-income people, for whom the preferential mortgage is probably the only hope to buy their own homes, are waiting for this money.
Preferential conditions apply to members of martyrs' families, families of national heroes, internally displaced persons, public servants with a minimum length of service of three years, candidates and doctors of sciences, people with special achievements in sports, as well as army personnel with a minimum length of service of three years. Every family entitled to a preferential mortgage loan may use it only once. Under current conditions, the maximum amount of the social mortgage is 35,000 manats with an annual rate of 4 per cent, and the amount of the ordinary mortgage is 50,000 manats with a rate of 8 per cent.
According to a study by the CBA, the country needs social mortgages worth 100m manats on average per year, CBA Deputy Chairman Aftandil Babayev said. "This is precisely the amount that could be more tangible and efficient and do more good for this category of people," he concluded.
However, the Azerbaijani Ministry of Finance has a slightly different opinion concerning this problem. For example, Minister of Finance Samir Sarifov noted that in many countries, financial problems started exactly from the mortgage market as mortgage loans were allocated in large volumes. And today, the problems in Greece and many European countries are connected with the allocation of cheap mortgages. "The state cannot provide funding on a continuous basis, in such quantities and at low rates for 20 years (the period for which the mortgage loan is issued), and from this point of view, we should be very cautious about increasing budget spending to finance social mortgages," the minister said. "We should take a responsible approach to the issue of increasing budget spending on social mortgages by 50 times on an annual basis, because in addition to problems of inflation, the duration of such funding is the main issue.
Solving the problem
The minister is right, of course - there is no need to risk the country's economy amid growing expectations of a second wave of the global economic crisis. But the housing issue for most people who apply for social mortgage is acute and requires a prompt solution. Given that a budget of 20m manats has already been adopted and approved for social mortgages, the Azerbaijani Mortgage Fund under the CBA is going to address the problem by attracting additional resources. Most local banks also issue mortgage loans, and the Mortgage Fund attracts substantial funds from the market by placing mortgage bonds. "But in 2012, we will be looking for additional resources to meet the country's needs in mortgages," Rustamov promised.
According to him, banks are already using funds from international financial institutions as part of their own mortgage programmes. Work is under way to simplify lending conditions for social mortgages. "We hope very much that some steps will be taken in this area in 2012," Rustamov said, adding that today it is possible to alleviate social mortgage conditions.
For example, the CBA has prepared proposals to improve young families' access to mortgage lending. CBA Director General Rasad Orucov said that the adoption of these proposals will expand the list by at least several times, and this figure will exceed 150,000 families. By the way, the Central Bank's plans in this paragraph are also backed by the Ministry of Finance, which was stated by Sarifov.
In addition, preferential mortgages for young scientists may "grow up" in Azerbaijan from 2012. According to the head of the Centre for the Intellectual Development of the Youth at the Azerbaijani National Academy of Sciences (ANAS), Ilqar Orucov, scientists below 35 are considered young scientists in Azerbaijan today, so only they can enjoy preferential mortgages. To amend these rules, the ANAS has prepared its own proposals. They stipulate that not only scientists below 40, who have families and scientific degrees as doctors of philosophy and science, but also young scientists who have no family can obtain mortgage loans. "These proposals have already been agreed with the relevant agencies," Orucov said. At the beginning of next year, it is planned to adopt a document that will include the proposed changes. According to him, after the proposals are approved, scientists aged 36-40, who need homes, will also be able to purchase housing, taking advantage of the preferential mortgage loans.
The Central Bank is also preparing proposals to change the terms of mortgage loans. "We believe that the maximum amount of loans should be increased both for social and ordinary mortgages. We are considering various options, and perhaps, they will be increased by at least 1.5 times, i.e., loans for ordinary mortgages will increase to 100,000 manats and social mortgages - to 60,000, which will correspond to market prices for housing," the director-general said.
Orucov also outlined plans to change interest rates on mortgages, without naming the level of rates to which they can be reduced. However, the period for which mortgages are issued will not be reconsidered, because they correspond to international practice and are at acceptable levels, the director general of the CBA said.
It must be remembered that today mortgage terms are as follows: loans are allocated in local currency and only to Azerbaijani citizens, the subject of the mortgage can be only an apartment and a private home, the amount of the mortgage loan should not exceed 80 per cent of the market value, the monthly payment for the loan should not exceed 70 per cent of the borrower's monthly income, and a contract on life insurance is a must. In addition, there are other conditions.
The Central Bank also maintains an interest in the establishment of a housing and savings bank in the country and is considering launching this mechanism. Proposals to improve the country's mortgage mechanism prepared by the CBA also cover the creation of a guarantee fund for mortgage lending. "Under our proposals, it is planned to establish such a guarantee fund, which will enable people who have no primary savings, but have normal financial status and income, to buy an apartment using a mortgage," Orucov said.
In other words, the coming year should expect serious changes in mortgage lending, and of course, apart from solving the important issue of housing, they will also have a positive impact on the stability and development of the construction sector.