2012-ci il azərbaycanın nağdsız hesablaşmalar bazarı üçün dönüş ili ola bilər
Bu gün Bakı əhalisinin yarısı, ən azı, bir debet kartına malikdir, amma kredit kartı sahibləri isə paytaxt əhalisinin yalnız 2%-ni təşkil edir. Özü də bank kartları sahiblərinin əksəriyyəti yaşı 18-dən 34-ə kimi olan ali təhsilli kişilərdir. Kartlar, əsasən, bankomatlardan nağd pul çıxarmaq üçün istifadə edilsə də, azərbaycanlıların yalnız 14%-i onlardan ancaq bankomatlarda istifadə etməyə üstünlük verir, qalanları isə xüsusilə də ticarət sektorunda istifadənin genişləndirilməsinin tərəfdarıdır, amma bir şərtlə ki, bundan özləri üçün hansısa əlavə gəlir də əldə edə bilsinlər.
Bu cür maraqlı məlumatlar ilk dəfə 2011-ci ilin payızında Bakıda beynəlxalq "MasterCard" şirkəti tərəfindən aparılmış "Masterİndeks" araşdırması nəticəsində əldə edilib. "Masterİndeks" araşdırması Bakı sakinləri ilə onların evlərində aparılmış 1000 fərdi müsahibəyə əsaslanır. Rəyi soruşulanların 50%-i bank kartlarının sahibləri olub. "MasterCard" mütəmadi olaraq müxtəlif ölkələrdə plastik kartların istifadəsi vərdişlərini və üsullarını, onların istifadəsi üçün stimul və maneələri aşkar etmək üçün bu cür araşdırmalar aparır.
Azərbaycan üzrə məlumatlar xüsusilə maraqlıdır, çünki bu il ölkədə Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə nağdsız ödənişlərin tətbiqi sahəsinin genişləndirilməsi üzrə işlər fəallaşdırılıb. Yada salaq ki, 2011-ci ilin yanvar ayında Nazirlər Kabinetindəki çıxışında dövlət başçısı bildirmişdi ki, Azərbaycanda bu sahədəki vəziyyət inkişaf etmiş ölkələrdəki vəziyyətdən fərqlənməməlidir. "Kredit, ödəniş kartları hər bir məntəqədə, hər bir ticarət obyektində, hər bir restoranda işlədilməlidir. Belə olan halda vergi bazası istənilən halda xüsusi səy göstərmədən avtomatik olaraq genişlənəcək", - deyə Prezident vurğulayıb.
Ötən il ərzində Azərbaycan qarşıya qoyduğu bu məqsədə nə səviyyədə çatıb və prosesi sürətləndirmək üçün nələri etmək lazımdır - "Masterİndeks" araşdırması buna müəyyən mənada cavab verir. Bu məsələ bizim ölkə üçün, xüsusilə də "Avroviziya - 2012" müsabiqəsi ərəfəsində aktualdır, onda respublika bank kartları artıq çoxdan nağd pulları uğurla əvəz etmiş ölkələrdən turistlərin axınını qəbul edəcək.
Heç nə dəyişməyib?
"Masterİndeks"in araşdırması göstərir ki, hökumətin ödəniş kartlarının tətbiqi sahəsini genişləndirmək üzrə səylərinə baxmayaraq, onlar hələ də pensiya və maaşların alınması üçün istifadə edilir - kart sahiblərinin 47%-i məhz bu bəndi qeyd edib. Halbuki adətən, bankın seçimi kart sahiblərinin özləri tərəfindən gerçəkləşdirilmir, emitent bank bütün tip istifadəçilər üçün seçimin önəmli amili sayılır. Araşdırmalar həm də göstərir ki, bank kartının seçimi zamanı qiymət və əlavə xidmət növləri də azərbaycanlılar üçün önəmlidir.
Amma bu zaman kartı alan ortastatistik azərbaycanlı onu bankomatlarda nağdsızlaşdırmağa tələsir. Çünki "Öz debet kartınızı daha çox harada işlədirsiniz?" sualına cavab verən respondentlərin 86%-i bildirib ki, bankomatdan nağd pul alıblar. Daha müfəssəl araşdırmalar göstərib ki, debet kartların 95%-i ayda üç dəfədən az olmaqla pensiya və maaşlar almaq üçün istifadə edilir. Vətəndaşların 14%-i kartları yalnız bankomatlarda istifadə etməyə üstünlük verir. Amma qalanlar cavab veriblər ki, onlar kartların tətbiqinin genişləndirilməsinin tərəfdarıdırlar, əgər endirim və ya başqa güzəştlər təklif edilərsə, kart vasitəsilə alış-veriş etmək də istəyərlər.
Sonuncu bənd, yeri gəlmişkən, "MasterCard" şirkətinin də diqqətini cəlb edib. Şirkət banklara kredit kartları vasitəsilə tranzaksiya gerçəkləşdirən müştərilər üçün bonuslar sistemi tətbiq etməyi düşünür - nağdsız ödənişlərin bu cür həvəsləndirmə üsulundan dünyanın bir çox ölkələrində istifadə edilir.
Böyük ehtimalla, banklar bu təklifi qəbul edəcəklər, axı onların çoxu müştərilərə müəyyən mağazalarda alqı-satqının haqqının ödənilməsi zamanı endirimlər və s. kimi həvəsləndirmə növləri təklif edirlər. Yeri gəlmişkən qeyd edək ki, rəyi soruşulanların 79%-i supermarketlərdə alış-veriş zamanı üstünlük əldə etmək istəyirdi, 72% isə geyim mağazalarında əlverişli təkliflər haqda öz arzusunu bildirib (qadınların 81%-i və kişilərin 59%-i isə geyim mağazalarında endirimlərə üstünlük verib).
Bununla yanaşı, əgər kart sahiblərində "nağd pullar"dan imtina edərək elektron pullara həvəs yaranarsa belə, ticarət məntəqələrinin, xidmət sahələri sahiblərinin bundan sevinəcəyinə inanmaq çətindir. Belə ki, "Masterİndeks"in araşdırması göstərib ki, kart sahiblərinin qəbul edilməsi ilə bağlı problemlər var : "Niyə kartları mağazalarda istifadə etmirsiniz?" sualına rəyi soruşulanların 54%-i cavab verib ki, orada kartları qəbul edən POS-terminallar yoxdur. Buna əlavə olaraq, respondentlərin 24%-i bildirib ki, hətta aparatlar olan zaman belə satıcılar onların kartlarını götürmək istəmirlər. Belə çıxır ki, məhz mağazalardakı durum il ərzində xüsusi dəyişikliklərə məruz qalmayıb - mağazalarda məcburən POS-terminalların olmasına baxmayaraq, satıcıların çoxu, sadəcə, onları müştəriyə göstərmək istəmir. Səbəb hər yerdə eynidir - əlavə bank komisyonları ödəmək lazımdır, burada vergidən yayınmağa imkan verilmir və s. Amma necə ola bilər ki, bu problemin həlli üçün heç bir üsul yoxdur?
"MasterCard"ın Azərbaycandakı regional meneceri Hakan Açarın sözlərinə görə, ticarət obyektləri arasında rəqabəti stimullaşdırmaqla durumu dəyişmək mümkündür. "Əgər bir mağaza kartları götürməyə başlayarsa, bunu əsas seçim amili sayan müştərilərin ora axını başlayacaq. Onda rəqabət aparan obyektlər də öz müştərilərini itirməmək üçün bunu örnək götürəcəklər", - deyə o, "Region plus"un suallarına cavab verərkən bildirib. Müştərinin öz kartından istifadəetmə istəyini stimullaşdırmaq lazımdır və bu çox zəruridir, o, satıcını kartı qəbul etməyə məcbur edə bilər. "Dünyanın çox ölkələrinin təcrübəsi göstərir ki, əgər əvvəllər nağdsız vəsaitlər ticarət obyektlərinin sahibləri üçün maneə kimi görünə bilərsə, satış həcmlərinin və əldə olunan gəlirlərin artması ilə onlar bu üsulun gəlirliliyini anlayarlar", - deyə H. Açar bildirir.
Avropa yanaşması
Amma mağazalar heç də Azərbaycanda nağdsız hesablaşmanın son həddi deyil. Əhali öz kartlarından gündəlik həyatda da - ictimai nəqliyyatda, bazarlarda, səhiyyə müəssisələrində daha tez-tez istifadə etmək istəyərdi. "Masterİndeks" respondentlərdən soruşanda ki, kartları hələ istifadə edilməyən daha hansı sahələrdə istifadə etmək istəyirlər, 67% nəqliyyatda (avtobus, metroda), 48% bazarlarda və 46% tibb müəssisələrində istifadə etmək istədiyini deyib.
Məhz bu istəkləri nəzərə alan "MasterCard" bank kartlarının istifadəsi sahəsində müəyyən texnoloji yeniliklər tətbiq etməyə hazırlaşır, onların ən parlaqları sırasında kontaktsız kartların tətbiqi üzrə planları hesab etmək olar. Belə ki, kartı terminala daxil etmədən də istifadə etmək mümkün olacaq, onu sadəcə, aparata yaxınlaşdırmaq yetərlidir və yarım saniyədən sonra onunla əməliyyat aparmaq mümkündür. H. Açar bildirib ki, bu, təbii ki, xidmət, nəqliyyat, kinoteatrlara bilet satışı kimi ödənişin sürətli olması tələb edilən yerlərdə nağdsız hesablaşmaların tətbiqi sahəsini genişləndirəcək.
Bütün bu yeniliklər Bakıda "Avroviziya" müsabiqəsinin keçiriləcəyi 2012-ci ildə çox yerinə düşəcək, onda ölkəyə Avropa ölkələrindən böyük turist axını gözlənilir. Onda bütün ticarət nöqtələri və xidmət sahəsi obyektləri avropalıların bank kartı ilə ödəniş eləmək adəti ilə barışmalı olacaqlar. "MasterCard" təmsilçiləri bildirirlər ki, bütünlükdə Azərbaycan buna hazırdır - burada artıq otellərdə, ticarət məntəqələrində kartla pul ödəmək mümkündür, geniş bankomat şəbəkəsi var və s. "Azərbaycana xaricdən gəlmiş bir adam kimi deyə bilərəm ki, nə oteldə, nə də restoranda mənim kartdan istifadə etməyimlə bağlı heç bir problemim olmadı, düşünürəm ki, turistlərinki də olmayacaq. Bundan başqa, "MasterCard" Azərbaycan Mərkəzi Bankına (AMB) "Avroviziya" müsabiqəsi ərəfəsində nağdsız ödənişin tətbiqi mümkün olan obyektlərin "yol xəritəsi"nin tutulması işində yardımçı olacaq", - deyə H. Açar bildirib.
Ümumiyyətlə, AMB "Avroviziya" olmadan da 2012-ci ildə nağdsız hesablaşmaların stimullaşdırılmasını aktivləşdirmək istəyir. Bunun üçün 2012-ci ildən 2016-cı ilə qədər olan dövrü əhatə edəcək dövlət proqramı hazırlanıb. AMB sədrinin müavini Alim Quliyevin sözlərinə görə, dövlət proqramının əsas məqsədləri sırasına elektron ödəniş sistemlərinin potensialından effektiv istifadə edilməsi, normativ-hüquqi bazanın genişləndirilməsi, məlumatlandırma məsələləri daxildir. "Bütünlükdə, məqsəd biznesin, əhalinin müxtəlif qruplarının elektron xidmətə çıxış imkanlarının artırılmasıdır", - deyə Quliyev bildirir.
Bildirmək gərəkdir ki, hökumətin tapşırığı ilə Azərbaycan Vergilər Nazirliyi nağdsız hesablaşmaların stimullaşdırılması haqqında qanun layihəsi hazırlayıb. Layihə uyğun dövlət qurumları ilə razılaşdırılmaq üçün Nazirlər Kabinetinə təqdim edilib. Qanun layihəsində nağdsız hesablaşmaların stimullaşdırılması üçün güzəştlər, o cümlədən, güzəştli vergi dərəcələri tətbiq edilməsi planlaşdırılıb. Əsasən, POS-terminallardan istifadə üçün güzəştlər nəzərdə tutulub, həmçinin, bir əməliyyat zamanı istifadə edilə biləcək nağd pulun maksimum məbləği məhdudlaşdırılıb. Yəni müəyyən hədd qoyulacaq və bunun pozulması zamanı maliyyə sanksiyaları tətbiq ediləcək.
Beləliklə, 2012-ci il Azərbaycanda nağdsız hesablaşmalar bazarının stimullaşdırılması baxımından dönüş ili olmağı vəd edir. H.Açarın sözlərinə görə, "Azərbaycanda birinci "Masterİndeks" sorğusunun nəticələrini əldə etdikdən sonra biz bir daha əmin olduq ki, bu ölkə region üzrə ödəniş sistemi lideri olmaq üçün böyük potensiala malikdir. 2012-ci ildə və ondan sonrakı illərdə istehlakçılara, satıcılara və banklara fayda gətirəcək qabaqcıl ödəniş həllərini və texnologiyalarını tətbiq etmək üçün biz Azərbaycan bankları ilə işləyirik". Yəni istifadə edilməmiş potensial banklar, ödəniş sistemləri üçün iqtisadiyyatı dinamik inkişaf edən və xarici risklərin təsiri altına daha az düşən, əhalisi isə gənc və daha oxumuş olan bir ölkənin bazarında özünü göstərmək üçün yaxşı şansdır. "Bütün bunlar nağdsız hesablaşmaların inkişafı üçün münbit zəmindir", - deyə H. Açar bildirir.

2012 could be a turning point for the azerbaijani market of non-cash payments
Today, half the population of Baku have at least one debit card, while credit card holders make up only about 2 per cent of the residents of the capital. The majority of card holders are men with higher education aged from 18 to 34. Although cards are primarily being used for withdrawing cash from cashpoints, only 14 per cent of Azerbaijanis like using them just for cash withdrawals, while others are willing to extend their use, particularly to the retail sector, but on the condition that they are be able to get some additional benefits from them.
These very interesting data were obtained from the survey, MasterIndex, conducted for the first time in Baku by the international company MasterCard in the autumn of 2011. Some 1000 residents of Baku, 50 per cent of whom are card holders, were interviewed. MasterCard regularly conducts such surveys in various countries in order to identify consumers' habits and priorities in using plastic cards, their incentives and concerns.
Data on Azerbaijan are especially interesting because, under instructions from President Ilham Aliyev, the country is speeding up efforts to encourage non-cash payments. In his speech at the cabinet meeting in January of this year, the head of state said that the situation in this sphere in Azerbaijan should not differ from the situation in developed countries. "Credit and payment cards should be used in every shop and every restaurant. In this case, the tax base, of course, will be automatically expanded without any effort," the president said.
How far did Azerbaijan go to achieve the goal over the past year and what should be done to speed up the process? MasterIndex partly provides answers to these questions, which are of particular significance to our country ahead of the Eurovision-2012 Song Contest, when the republic will host tourists from countries where bank cards have long successfully replaced cash.
Things are still the same
The MasterIndex survey once again showed that, despite the government's efforts to expand the use of payment cards, they are still being used mainly for salaries or pensions - this is the point indicated by 47 per cent of card holders. Although the bank is usually not chosen by card holders, the issuing bank is still an important factor of choice for all types of users (32 per cent). Also according to the survey's findings, when choosing a bank card, their price and additional services are also important for Azerbaijanis.
At the same time, receiving a card, the average Azerbaijani hurries to get cash from ATMs. Thus, answering the question "Where do you use your debit card more often?", 86 per cent of the respondents said that they use them to get cash from cash machines. A more detailed survey showed that 95 per cent of debit cards are used less than three times a month for getting pensions or salaries. 14 per cent of citizens prefer to use cards exclusively for cash withdrawals from ATMs. But at the same time, others said they would like to expand their use and use their cards to buy in shops, if they are offered discounts or other benefits.
The last point, incidentally, drew the attention of MasterCard, which is going to suggest that banks introduce savings for customers using their credit cards to pay - a method to encourage non-cash payments used in many countries around the world. Most likely, banks will accept this proposal, because many of them offer their clients such types of benefits as discounts on purchases at certain stores, etc. Incidentally, according to the study, 79 per cent of those questioned would like to get some savings when shopping in supermarkets, while 72 per cent expressed their desire to get the best deals at clothing stores (81 per cent of women and 59 per cent of men chose discounts at clothing stores).
However, even if card holders have the desire to abandon the "real money" in favour of electronic money, it does not mean that owners of commercial stores, public catering facilities, etc. will be happy about this. Thus, the MasterIndex study showed that card holders face problems while using them: in response to the question "Why do you not use cards in stores?", 54 per cent of respondents said that there are no POS-terminals that accept cards. In addition, 24 per cent of the respondents said that shopkeepers are not willing to accept cards even if such devices are available.
It turns out that the situation in the commercial sector has not undergone significant changes during the year - despite the mandatory presence of POS-terminals in the stores, most likely, many shopkeepers simply do not want to show them to their clients. The reasons are the same - the need to pay additional bank fees, the impossibility of tax evasion, etc. But is there no other way to solve this problem?
According to the MasterCard regional manager in Azerbaijan, Hakan Acar, the situation can be changed by stimulating competition between shops. "If one store begins to accept cards and gets a lot of customers for whom this factor will be the main condition for the choice, other shops will be forced to follow suit in order not to lose their customers," he said, answering a question from Region plus. It is also important to encourage the client's desire to use his card - if he insists on this way of payment, this can force the shopkeeper to start accepting cards. "The experience in many countries shows that even if non-cash payments may first seem like an obstacle for owners of commercial facilities, seeing a growth in sales and profits, they will begin to understand the benefits of this method," Acar said.
The European approach
But shops are not the limit of the potential of non-cash payments in Azerbaijan. The population would like to use their cards more often in everyday life - in public transport, at markets and at health facilities. When respondents of MasterIndex were asked in which areas they would like to use their cards more often, 67 per cent named public transport (buses, metro), 48 per cent - markets and 46 per cent - medical facilities.
It is because of these comments that MasterCard is going to introduce certain technological innovations in the use of bank cards, and the most striking of them is plans for the use of contactless cards. Thus, the card can be used without being inserted into the terminal - it is enough just to keep it close to the terminal, and the operation will be possible in half a second. As noted by Acar, this will naturally expand the use of non-cash payment in such areas as transport, cinema tickets, etc., where quick payment is required.
All these innovations will be very useful in 2012 when the country expects a huge influx of tourists from Europe during the Eurovision Song Contest in Baku. That's when shops and dining and eating establishments will have to put up with the Europeans' habits to pay by credit card. Although representatives of MasterCard say that Azerbaijan is ready for this on the whole - you can easily pay with cards at hotels and major shops and there is an extensive network of ATMs, etc. "As a person who came to Azerbaijan from abroad, I can say that I had no problems using the card at hotels or restaurants, so I think tourists will have no problem. Moreover, MasterCard will help the Central Bank of Azerbaijan (CBA) to prepare a 'road map' of places where non-cash payments can be used ahead of Eurovision," Acar said.
However, even without Eurovision, the CBA is going to promote non-cash payments in 2012, which is why the government has prepared a programme that will cover the period from 2012 to 2016. According to the first deputy chairman of the Central Bank, Alim Quliyev, the main objectives of the state programme will be to ensure effective use of electronic payment systems, expansion of the legal framework and issues of awareness. "Overall, the goal of the programme is to increase the access of businesses and different groups to these e-services," Quliyev said.
It must be noted that on behalf of the government of Azerbaijan, the Tax Ministry has prepared a draft law on the promotion of non-cash payments, which has been submitted to the Cabinet of Ministers for coordination with relevant government agencies. The bill provides incentives to encourage non-cash payments, in particular the introduction of preferential tax rates. Mostly, benefits will be introduced for users of POS-terminals and the maximum amount of cash that will be used in one operation will be limited, i.e. a certain limit will be imposed, a violation of which will entail financial sanctions.
Thus, 2012 promises to be a turning point in stimulating the market of non-cash payments in Azerbaijan. "Having received the results of the first MasterIndex survey in Azerbaijan, we were once again convinced that this country has great potential for becoming a leader in the payment system in the region. We work with Azerbaijani banks to introduce advanced payment solutions and technology that will benefit consumers, retailers and banks in 2012 and in subsequent years," Acar said. That is to say the untapped potential is a good chance for banks and payment systems to show their worth on the market of the country, whose economy is dynamic and is less subject to external risks and whose population is young and relatively educated. "All this is good grounds for the development of non-cash payments," Acar said.