2012-ci il azərbaycanın nağdsız hesablaşmalar bazarı üçün dönüş ili ola bilər
Bu gün Bakı əhalisinin yarısı, ən azı, bir debet kartına malikdir, amma kredit kartı sahibləri isə paytaxt əhalisinin yalnız 2%-ni təşkil edir. Özü də bank kartları sahiblərinin əksəriyyəti yaşı 18-dən 34-ə kimi olan ali təhsilli kişilərdir. Kartlar, əsasən, bankomatlardan nağd pul çıxarmaq üçün istifadə edilsə də, azərbaycanlıların yalnız 14%-i onlardan ancaq bankomatlarda istifadə etməyə üstünlük verir, qalanları isə xüsusilə də ticarət sektorunda istifadənin genişləndirilməsinin tərəfdarıdır, amma bir şərtlə ki, bundan özləri üçün hansısa əlavə gəlir də əldə edə bilsinlər.
Bu cür maraqlı məlumatlar ilk dəfə 2011-ci ilin payızında Bakıda beynəlxalq "MasterCard" şirkəti tərəfindən aparılmış "Masterİndeks" araşdırması nəticəsində əldə edilib. "Masterİndeks" araşdırması Bakı sakinləri ilə onların evlərində aparılmış 1000 fərdi müsahibəyə əsaslanır. Rəyi soruşulanların 50%-i bank kartlarının sahibləri olub. "MasterCard" mütəmadi olaraq müxtəlif ölkələrdə plastik kartların istifadəsi vərdişlərini və üsullarını, onların istifadəsi üçün stimul və maneələri aşkar etmək üçün bu cür araşdırmalar aparır.
Azərbaycan üzrə məlumatlar xüsusilə maraqlıdır, çünki bu il ölkədə Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə nağdsız ödənişlərin tətbiqi sahəsinin genişləndirilməsi üzrə işlər fəallaşdırılıb. Yada salaq ki, 2011-ci ilin yanvar ayında Nazirlər Kabinetindəki çıxışında dövlət başçısı bildirmişdi ki, Azərbaycanda bu sahədəki vəziyyət inkişaf etmiş ölkələrdəki vəziyyətdən fərqlənməməlidir. "Kredit, ödəniş kartları hər bir məntəqədə, hər bir ticarət obyektində, hər bir restoranda işlədilməlidir. Belə olan halda vergi bazası istənilən halda xüsusi səy göstərmədən avtomatik olaraq genişlənəcək", - deyə Prezident vurğulayıb.
Ötən il ərzində Azərbaycan qarşıya qoyduğu bu məqsədə nə səviyyədə çatıb və prosesi sürətləndirmək üçün nələri etmək lazımdır - "Masterİndeks" araşdırması buna müəyyən mənada cavab verir. Bu məsələ bizim ölkə üçün, xüsusilə də "Avroviziya - 2012" müsabiqəsi ərəfəsində aktualdır, onda respublika bank kartları artıq çoxdan nağd pulları uğurla əvəz etmiş ölkələrdən turistlərin axınını qəbul edəcək.
Heç nə dəyişməyib?
"Masterİndeks"in araşdırması göstərir ki, hökumətin ödəniş kartlarının tətbiqi sahəsini genişləndirmək üzrə səylərinə baxmayaraq, onlar hələ də pensiya və maaşların alınması üçün istifadə edilir - kart sahiblərinin 47%-i məhz bu bəndi qeyd edib. Halbuki adətən, bankın seçimi kart sahiblərinin özləri tərəfindən gerçəkləşdirilmir, emitent bank bütün tip istifadəçilər üçün seçimin önəmli amili sayılır. Araşdırmalar həm də göstərir ki, bank kartının seçimi zamanı qiymət və əlavə xidmət növləri də azərbaycanlılar üçün önəmlidir.
Amma bu zaman kartı alan ortastatistik azərbaycanlı onu bankomatlarda nağdsızlaşdırmağa tələsir. Çünki "Öz debet kartınızı daha çox harada işlədirsiniz?" sualına cavab verən respondentlərin 86%-i bildirib ki, bankomatdan nağd pul alıblar. Daha müfəssəl araşdırmalar göstərib ki, debet kartların 95%-i ayda üç dəfədən az olmaqla pensiya və maaşlar almaq üçün istifadə edilir. Vətəndaşların 14%-i kartları yalnız bankomatlarda istifadə etməyə üstünlük verir. Amma qalanlar cavab veriblər ki, onlar kartların tətbiqinin genişləndirilməsinin tərəfdarıdırlar, əgər endirim və ya başqa güzəştlər təklif edilərsə, kart vasitəsilə alış-veriş etmək də istəyərlər.
Sonuncu bənd, yeri gəlmişkən, "MasterCard" şirkətinin də diqqətini cəlb edib. Şirkət banklara kredit kartları vasitəsilə tranzaksiya gerçəkləşdirən müştərilər üçün bonuslar sistemi tətbiq etməyi düşünür - nağdsız ödənişlərin bu cür həvəsləndirmə üsulundan dünyanın bir çox ölkələrində istifadə edilir.
Böyük ehtimalla, banklar bu təklifi qəbul edəcəklər, axı onların çoxu müştərilərə müəyyən mağazalarda alqı-satqının haqqının ödənilməsi zamanı endirimlər və s. kimi həvəsləndirmə növləri təklif edirlər. Yeri gəlmişkən qeyd edək ki, rəyi soruşulanların 79%-i supermarketlərdə alış-veriş zamanı üstünlük əldə etmək istəyirdi, 72% isə geyim mağazalarında əlverişli təkliflər haqda öz arzusunu bildirib (qadınların 81%-i və kişilərin 59%-i isə geyim mağazalarında endirimlərə üstünlük verib).
Bununla yanaşı, əgər kart sahiblərində "nağd pullar"dan imtina edərək elektron pullara həvəs yaranarsa belə, ticarət məntəqələrinin, xidmət sahələri sahiblərinin bundan sevinəcəyinə inanmaq çətindir. Belə ki, "Masterİndeks"in araşdırması göstərib ki, kart sahiblərinin qəbul edilməsi ilə bağlı problemlər var : "Niyə kartları mağazalarda istifadə etmirsiniz?" sualına rəyi soruşulanların 54%-i cavab verib ki, orada kartları qəbul edən POS-terminallar yoxdur. Buna əlavə olaraq, respondentlərin 24%-i bildirib ki, hətta aparatlar olan zaman belə satıcılar onların kartlarını götürmək istəmirlər. Belə çıxır ki, məhz mağazalardakı durum il ərzində xüsusi dəyişikliklərə məruz qalmayıb - mağazalarda məcburən POS-terminalların olmasına baxmayaraq, satıcıların çoxu, sadəcə, onları müştəriyə göstərmək istəmir. Səbəb hər yerdə eynidir - əlavə bank komisyonları ödəmək lazımdır, burada vergidən yayınmağa imkan verilmir və s. Amma necə ola bilər ki, bu problemin həlli üçün heç bir üsul yoxdur?
"MasterCard"ın Azərbaycandakı regional meneceri Hakan Açarın sözlərinə görə, ticarət obyektləri arasında rəqabəti stimullaşdırmaqla durumu dəyişmək mümkündür. "Əgər bir mağaza kartları götürməyə başlayarsa, bunu əsas seçim amili sayan müştərilərin ora axını başlayacaq. Onda rəqabət aparan obyektlər də öz müştərilərini itirməmək üçün bunu örnək götürəcəklər", - deyə o, "Region plus"un suallarına cavab verərkən bildirib. Müştərinin öz kartından istifadəetmə istəyini stimullaşdırmaq lazımdır və bu çox zəruridir, o, satıcını kartı qəbul etməyə məcbur edə bilər. "Dünyanın çox ölkələrinin təcrübəsi göstərir ki, əgər əvvəllər nağdsız vəsaitlər ticarət obyektlərinin sahibləri üçün maneə kimi görünə bilərsə, satış həcmlərinin və əldə olunan gəlirlərin artması ilə onlar bu üsulun gəlirliliyini anlayarlar", - deyə H. Açar bildirir.
Avropa yanaşması
Amma mağazalar heç də Azərbaycanda nağdsız hesablaşmanın son həddi deyil. Əhali öz kartlarından gündəlik həyatda da - ictimai nəqliyyatda, bazarlarda, səhiyyə müəssisələrində daha tez-tez istifadə etmək istəyərdi. "Masterİndeks" respondentlərdən soruşanda ki, kartları hələ istifadə edilməyən daha hansı sahələrdə istifadə etmək istəyirlər, 67% nəqliyyatda (avtobus, metroda), 48% bazarlarda və 46% tibb müəssisələrində istifadə etmək istədiyini deyib.
Məhz bu istəkləri nəzərə alan "MasterCard" bank kartlarının istifadəsi sahəsində müəyyən texnoloji yeniliklər tətbiq etməyə hazırlaşır, onların ən parlaqları sırasında kontaktsız kartların tətbiqi üzrə planları hesab etmək olar. Belə ki, kartı terminala daxil etmədən də istifadə etmək mümkün olacaq, onu sadəcə, aparata yaxınlaşdırmaq yetərlidir və yarım saniyədən sonra onunla əməliyyat aparmaq mümkündür. H. Açar bildirib ki, bu, təbii ki, xidmət, nəqliyyat, kinoteatrlara bilet satışı kimi ödənişin sürətli olması tələb edilən yerlərdə nağdsız hesablaşmaların tətbiqi sahəsini genişləndirəcək.
Bütün bu yeniliklər Bakıda "Avroviziya" müsabiqəsinin keçiriləcəyi 2012-ci ildə çox yerinə düşəcək, onda ölkəyə Avropa ölkələrindən böyük turist axını gözlənilir. Onda bütün ticarət nöqtələri və xidmət sahəsi obyektləri avropalıların bank kartı ilə ödəniş eləmək adəti ilə barışmalı olacaqlar. "MasterCard" təmsilçiləri bildirirlər ki, bütünlükdə Azərbaycan buna hazırdır - burada artıq otellərdə, ticarət məntəqələrində kartla pul ödəmək mümkündür, geniş bankomat şəbəkəsi var və s. "Azərbaycana xaricdən gəlmiş bir adam kimi deyə bilərəm ki, nə oteldə, nə də restoranda mənim kartdan istifadə etməyimlə bağlı heç bir problemim olmadı, düşünürəm ki, turistlərinki də olmayacaq. Bundan başqa, "MasterCard" Azərbaycan Mərkəzi Bankına (AMB) "Avroviziya" müsabiqəsi ərəfəsində nağdsız ödənişin tətbiqi mümkün olan obyektlərin "yol xəritəsi"nin tutulması işində yardımçı olacaq", - deyə H. Açar bildirib.
Ümumiyyətlə, AMB "Avroviziya" olmadan da 2012-ci ildə nağdsız hesablaşmaların stimullaşdırılmasını aktivləşdirmək istəyir. Bunun üçün 2012-ci ildən 2016-cı ilə qədər olan dövrü əhatə edəcək dövlət proqramı hazırlanıb. AMB sədrinin müavini Alim Quliyevin sözlərinə görə, dövlət proqramının əsas məqsədləri sırasına elektron ödəniş sistemlərinin potensialından effektiv istifadə edilməsi, normativ-hüquqi bazanın genişləndirilməsi, məlumatlandırma məsələləri daxildir. "Bütünlükdə, məqsəd biznesin, əhalinin müxtəlif qruplarının elektron xidmətə çıxış imkanlarının artırılmasıdır", - deyə Quliyev bildirir.
Bildirmək gərəkdir ki, hökumətin tapşırığı ilə Azərbaycan Vergilər Nazirliyi nağdsız hesablaşmaların stimullaşdırılması haqqında qanun layihəsi hazırlayıb. Layihə uyğun dövlət qurumları ilə razılaşdırılmaq üçün Nazirlər Kabinetinə təqdim edilib. Qanun layihəsində nağdsız hesablaşmaların stimullaşdırılması üçün güzəştlər, o cümlədən, güzəştli vergi dərəcələri tətbiq edilməsi planlaşdırılıb. Əsasən, POS-terminallardan istifadə üçün güzəştlər nəzərdə tutulub, həmçinin, bir əməliyyat zamanı istifadə edilə biləcək nağd pulun maksimum məbləği məhdudlaşdırılıb. Yəni müəyyən hədd qoyulacaq və bunun pozulması zamanı maliyyə sanksiyaları tətbiq ediləcək.
Beləliklə, 2012-ci il Azərbaycanda nağdsız hesablaşmalar bazarının stimullaşdırılması baxımından dönüş ili olmağı vəd edir. H.Açarın sözlərinə görə, "Azərbaycanda birinci "Masterİndeks" sorğusunun nəticələrini əldə etdikdən sonra biz bir daha əmin olduq ki, bu ölkə region üzrə ödəniş sistemi lideri olmaq üçün böyük potensiala malikdir. 2012-ci ildə və ondan sonrakı illərdə istehlakçılara, satıcılara və banklara fayda gətirəcək qabaqcıl ödəniş həllərini və texnologiyalarını tətbiq etmək üçün biz Azərbaycan bankları ilə işləyirik". Yəni istifadə edilməmiş potensial banklar, ödəniş sistemləri üçün iqtisadiyyatı dinamik inkişaf edən və xarici risklərin təsiri altına daha az düşən, əhalisi isə gənc və daha oxumuş olan bir ölkənin bazarında özünü göstərmək üçün yaxşı şansdır. "Bütün bunlar nağdsız hesablaşmaların inkişafı üçün münbit zəmindir", - deyə H. Açar bildirir.

2012 год может стать поворотным для азербайджанского рынка безналичных расчетов
Сегодня половина населения Баку обладает как минимум одной дебетовой картой, в то время как владельцами кредитных карт являются всего около 2% жителей столицы. При этом большинство владельцев банковских карт - это мужчины с высшим образованием в возрасте от 18 до 34 лет. И хотя карты в основном используются для снятия наличных денег в банкоматах, только 14% азербайджанцев предпочитают пользоваться ими лишь в банкоматах, другие же согласны расширить их применение, в частности в торговом секторе, но при условии, что будет возможность получить от этого какую-то дополнительную выгоду для себя.
Такие весьма интересные данные были получены в результате исследования "МастерИндекс", впервые проведенного осенью 2011 года в Баку международной компанией Master-Card. Исследование "Мастер-Индекс" основано на 1000 личных интервью с жителями Баку в их домах. 50% опрошенных - это лица, владеющие банковскими картами. MasterCard регулярно проводит такие исследования в различных странах с целью выявления привычек и способов использования платежных карт, стимулов и препятствий для их использования.
Данные по Азербайджану тем более интересны, что именно в минувшем году в стране, согласно поручению президента Ильхама Алиева, была активизирована работа по расширению сферы применения безналичных платежей. Напомним, что в своем выступлении на заседании Кабинета министров в январе прошлого года глава государства заявил, что положение дел в этой области в Азербайджане не должно отличаться от ситуации в развитых странах. "Кредитные, платежные карты должны использоваться в каждом пункте, на каждом торговом объекте, в каждом ресторане. В этом случае налоговая база, конечно, будет автоматически расширяться без всяких усилий", - заметил президент.
Насколько Азербайджан за минувший год подошел к поставленной цели и что делать, чтобы ускорить процесс, - отчасти исследование "МастерИндекс" дает ответы на эти вопросы, особенно актуальные для нашей страны в преддверии конкурса "Евровидение-2012", когда республика примет поток туристов из стран, где банковские карты уже давно с успехом заменили наличные деньги.
А воз и ныне там?
Исследование "МастерИндекс" еще раз показало, что, несмотря на старания правительства расширить сферу применения платежных карт, они все еще преимущественно используются для получения пенсии или зарплаты - именно этот пункт отметили 47% держателей карт. Хотя обычно выбор банка осуществляется не самими держателями карт, банк-эмитент все же является важным фактором выбора для всех типов пользователей (32%). Исследование также выявило, что при выборе банковской карты цена и дополнительные виды услуг тоже важны для азербайджанцев.
Но при этом, получив карту, среднестатистический азербайджанец торопится… ее обналичить в банкоматах. Так, отвечая на вопрос "Где вы используете свои дебетовые карты чаще всего?", 86% респондентов сказали, что получают наличные деньги из банкоматов. Более детальное исследование показало, что 95% дебетовых карт используются менее трех раз в месяц и для получения пенсии или зарплаты. 14% граждан предпочитают использовать карты исключительно в банкоматах. Но при этом остальные отметили, что очень хотели бы расширить сферу их применения и делать с помощью карт покупки, если им будут предложены скидки или иные поощрения.
Последний пункт, кстати, привлек внимание и компании Master-Card, которая собирается предложить банкам внедрить систему бонусов для клиентов, осуществляющих транзакции посредством кредитных карт, - такой метод поощрения безналичных платежей применяется во многих странах мира. Скорее всего банки примут данное предложение, ведь многие из них предлагают клиентам такие виды поощрений, как скидки при оплате покупки в определенных магазинах, и т.д. Отметим к слову, что, согласно исследованию, 79% опрошенных хотели бы получить преимущество при покупках в супермаркетах, тогда как 72% сказали о желании получить выгодные предложения в магазинах одежды (81% женщин и 59% мужчин выбрали скидки в магазинах одежды).
Вместе с тем даже если у держателей карт и появится желание отказаться от "живых денег" в пользу электронных, не факт, что этому будут рады владельцы торговых пунктов, объектов сферы услуг и др. Так,  исследование "МастерИндекс" показало, что держатели карт сталкиваются с проблемами их приема: на вопрос "По какой причине вы не пользуетесь карточками в магазинах?" 54%  респондентов ответили, что там нет POS-терминалов, принимающих карты. Вдобавок 24% респондентов сказали, что продавцы не желают принимать карты даже в тех случаях, когда такие аппараты имеются.
Получается, что ситуация именно в торговом секторе особых изменений за прошедший год не претерпела - несмотря на обязательное наличие в магазинах POS-терминалов, скорее всего многие продавцы просто не хотят их показывать клиентам. Причины все те же - необходимость выплаты дополнительных банковских комиссионных, невозможность уклонения от налогообложения и т.д. Но неужели нет никаких способов решить эту проблему?
По мнению регионального менеджера MasterCard в Азербайджане Хакана Ачара, ситуацию можно изменить путем стимулирования конкуренции между торговыми объектами. "Если один магазин начнет принимать карты и туда хлынет поток клиентов, для которых главным условием выбора будет именно данный фактор, то конкурирующие объекты будут вынуждены последовать его примеру, дабы не потерять своих покупателей", - сказал он, отвечая на вопрос Region plus. Важно и стимулирование желания клиента воспользоваться своей картой - если он будет настаивать на этом способе оплаты, он сможет вынудить продавца начать принимать карты. "Практика многих стран мира показывает, что даже если вначале безналичные расчеты и могут показаться препятствием для владельцев торговых пунктов, однако видя рост объемов продаж и полученную прибыль, они начинают понимать выгодность этого способа", - считает Х.Ачар.
Европейский подход
Но магазины вовсе не предел потенциала безналичного расчета в Азербайджане. Население хотело бы чаще пользоваться своими картами в повседневной жизни -  в общественном транспорте, на базарах и в учреждениях здравоохранения. Когда респондентов "МастерИндекс" спросили, где бы еще они хотели применять свои карты из тех сфер, где пока ими пользоваться не могут, 67% назвали общественный транспорт (автобус, метро), 48% - базары и 46% - медучреждения.
Именно с учетом этих пожеланий MasterCard собирается внедрить определенные технологические новшества в сфере использования банковских карт, самыми яркими из которых можно считать планы по применению бесконтактных карт. Так, карту можно будет использовать без ввода в терминал - достаточно только приблизить ее к аппарату, как в течение полусекунды будут доступны операции с ней. Это, как отметил Х.Ачар, естественно, расширит сферу применения безналичного расчета в таких сферах обслуживания, как транспорт, покупка билетов в кинотеатры и т.д., где требуется быстрота оплаты.
Все эти новшества будут как нельзя кстати именно в 2012 году, когда страна ожидает огромного притока туристов из стран Европы в рамках проведения в Баку конкурса "Евровидение". Вот тогда и торговым пунктам, и объектам сферы услуг придется смириться с привычкой европейцев расплачиваться банковской картой. Хотя представители MasterCard отмечают, что Азербайджан в целом к этому готов - здесь уже спокойно можно расплатиться картой в отелях, крупных торговых пунктах, имеется широкая сеть банкоматов и т.д. "Как человек, который приехал в Азербайджан из-за рубежа, могу сказать, что никаких проблем с использованием карты у меня не возникло ни в отеле, ни в ресторане, так что, думаю, их не будет и у туристов. Более того, MasterCard поможет Центральному банку Азербайджана (ЦБА) при составлении "дорожной карты" по объектам, в которых возможно применение безналичных платежей в преддверии конкурса "Евровидение", - отметил Х.Ачар.
Впрочем, ЦБА и без учета "Евровидения" собирается с нынешнего года активизировать стимулирование безналичных расчетов, в связи с чем подготовлена государственная программа, которая охватит период с 2012 по 2016 год. По словам первого заместителя председателя Центрального банка Алима Гулиева, основными целями госпрограммы будут обеспечение эффективного использования потенциала электронных платежных систем, расширение нормативно-правовой базы, вопросы информирования. "В целом целью программы является повышение возможностей доступа бизнеса, различных групп населения к этим электронным услугам", - сказал Гулиев.
Надо сказать, по поручению правительства Азербайджана Министерство налогов подготовило проект закона о стимулировании безналичных расчетов, который представлен в Кабинет министров для согласования с соответствующими государственными органами. В проекте закона предусмотрены льготы для стимулирования безналичных расчетов, в частности внедрение льготных налоговых ставок. В основном будут введены льготы для пользователей POS-терминалов, а также ограничена максимальная сумма наличности, которая будет использоваться в течение одной операции, то есть будет установлен определенный предел, за нарушение которого будут применяться финансовые санкции.
Таким образом, 2012 год обещает стать поворотным в деле стимулирования рынка безналичных расчетов в Азербайджане. По словам Х.Ачара, "получив результаты первого опроса "МастерИндекс" в Азербайджане, мы еще раз убедились, что эта страна имеет большой потенциал для того, чтобы стать лидером платежной системы в регионе. Мы работаем с азербайджанскими банками над тем, чтобы внедрить передовые платежные решения и технологии, которые принесут пользу потребителям, продавцам и банкам в 2012 году и в последующие годы". То есть неиспользованный потенциал - это хороший шанс для банков, платежных систем проявить себя на рынке страны, экономика которой развивается динамично и мало подвержена внешним рискам, а население - молодое и образованное. "Все это является хорошей почвой для развития безналичных расчетов", - говорит Х.Ачар.