Altı il ərzində Azərbaycanda müdafiətəyinatlı məhsul istehsalı 23 dəfə artıb
Ötən iyirmi ildə effektiv iqtisadi islahatlar Azərbaycana tamamilə tam ener-getik, infrastruktur və ən başlıcası, maliyyə müstəqilliyi imkanı yaradıb. Son 10-15 ilin təcrübəsi göstərir ki, neft gəlirlərinin toplanması və ölkənin çağdaş sənaye istiqamətlərində lokallaşdırılması tamamilə özünü doğruldub. Sevindiricidir ki, son illərdə dövlətin sərmayə fəallığının istiqaməti müdafiə sənayesinin inkişafı tərəfinə yerini dəyişib.  Hökumət yaxın onillik boyunca həddindən  önəmli məsələ kimi müdafiə məhsulunun lokallaşdırılmasını qarşısına məqsəd qoyub. Bunun təsdiqi kimi, 2012-ci il üçün qəbul edilmiş dövlət büdcəsini göstərmək olar: xərclərin, təxminən, 14,8%-nin hərbi xərclərə yönəlməsi düşünülür. Özü də rezervləşdirilmiş üç milyard manata qədər vəsaitin yarıya qədəri müdafiə sənayesinin inkişafına xərclənəcək.
Altı ildə artan inkişaf
2011-ci il dekabrın 17-də Azərbaycan Müdafiə Sənayesi Nazirliyi (MSN) yaradılmasının altıilliyini qeyd etdi və qaydaya uyğun şəkildə keçən dövrə yekun vurdu, perspektiv istiqamətləri bəyan etdi. Keçən dövrdə isə gerçəkdən az iş görülməyib: 2016-cı ilə kimi hərbi sənayenin inkişafı üzrə dövlət proqramına uyğun olaraq, MSN dünyanın aparıcı silah şirkətlərinin dəstəyi ilə hələ sovet dövründə yaradılmış iyirmiyə qədər zavodu bərpa edib və yenidən qurub. Onlar Azərbaycan hərbi qüvvələrinin çağdaş ehtiyaclarına uyğun şəkildə yenidən təchiz edilib, məhsul istehsalı onlarca dəfə artırılıb.
Belə ki, 2007-ci ilin dekabr ayından 2009-cu ilə kimi 10-a yaxın modernləşdirilmiş müəssisə işə salınıb. Onların sırasında "Şərq" birliyinin tərkibinə daxil olan "Üfüq" müəssisəsi və "İqlim" EİB, "Alov", "Cihaz", "Dalğa", "Peyk" zavodları, həmçinin, təcrübə istehsalına malik olan elmi-tədqiqat institutu və bir sıra başqa oyektlər də olub. Son iki ildə MSN müdafiə sənayesində iştirak etmiş daha 10 müəssisənin modernləşdirilməsinə başlayıb. Yaxın bir il ərzində MSN istehsal bazasının genişləndirilməsi və çağdaşlaşdırılması işləri çərçivəsində müdafiə zavodlarının sayının 28-ə  çatdırılması planlaşdırılır.
Cari ilin mart və sentyabr aylarında dörd yeni müəssisə (Bakıda üç zavod və Xaçmazda bir zavod) işə başlayıb, qalanlar isə yaxın zamanlarda istifadəyə veriləcək. Nəticədə, artıq bu ilin sonuna MSN-in sənaye sistemi 42 istehsalat sahəsinə qədər genişləndirilib.
Nazir Yavər Camalovun sözlərinə görə, 2011-ci ildə müdafiətəyinatlı məhsullar 2007-ci illə müqayisədə 23 dəfə, qabaqkı illə müqayisədə 2,5 dəfə artıb. Keçən altı il ərzində dünyanın iyirmi xarici dövlətindən olan 60 xarici firma ilə  beynəlxalq əməkdaşlıq yaradılıb. Nəticədə, ölkənin keyfiyyətcə yeniləşmiş hərbi sənaye kompleksi bu gün orduya 658 növə yaxın silah və sursat göndərir, özü də onların 228-i cari ildə mənimsənilib.
Milli müdafiə sənayesinin yüksək inkişaf templəri dəfələrlə xarici ekspertlər tərəfindən də təsdiqlənib, dörd beynəlxalq sər-ginin gedişində hərbi mütəxəssislər Azərbaycan tərəfindən istehsal edilən silahlara və sursatlara maraq göstəriblər. Küveytdə dekabrın 12-də başlanmış "Körfəzin müdafiəsi və aerofəza" beynəlxalq sərgisi də bu mənada istisna olmadı. Bu nüfuzlu forumun işinə MSN nümayəndə heyəti də qatıldı və müdafiə sənayesinin 97 adda məhsulundan ibarət maraqlı ekspozisiya təqdim edildi. Atıcı, yüngül və artilleriya silahlarının, sursatların və başqa məhsulların nümayiş etdirilən nümunələri ABŞ, İngiltərə, Fransa, Almaniya, Kanada və başqa ölkələrin mütəxəssislərində böyük maraq oyatdı. Bundan başqa, MSN rəhbərliyinin Küveytin, həmçinin, başqa ərəb ölkələrinin  güc strukturlarının təmsilçiləri ilə görüşün gedişində bizim hərbi sənaye kompleksinin məhsullarının İran körfəzi dövlətlərinin hərbitəyinatlı tenderlərində iştirakı barədə razılıq da əldə edilib.
Beynəlxalq sərgilərdə iştirak silahların və sursatların ixracında müəyyən rol da oynayır: belə ki, artıq 2010-cu ildə Azərbaycan üçüncü ölkələrə $13 mln.-luq hərbi məhsul satıb, 2011-ci ilin yekunlarına görə, satışlar $18 mln.-a qədər artıb. Silahların çeşidi genişləndikcə, bizim ölkənin ixrac imkanları da artacaq, bununla bağlı MSN 2014-cü ildə Bakıda birinci milli müdafiə sənayesi sərgisi keçirməyi də planlaşdırır.
Pilotsuz təyyarələrdən idarəolunan raketlərə kimi
Beləliklə, 25-ə yaxın müdafiə müəssisəsinin potensialından istifadə edərək, MSN tanklar və artilleriya silahları üçün yeni tip sursatların istehsalını təşkil etməyə hazırlaşır, 40 millimetrlik revolver tipli əl minaatanlarının buraxılışını düşünür. Bu yaxınlarda MSN Rusiyanın AK-74M avtomatlarının lisenziyalı analoqlarının seriyalı istehsalına da başlayıb: Azərbaycan versiyalı "Xəzri" adlanacaq avtomatda gecəgörmə cihazı və gündüz optikası, lazer nişangahı, işıqlandırma sistemi və ya lüləaltı qumbaraatan quraşdırılması nəzərdə tutulur. Cari ildə Müdafiə Nazirliyi beş minə yaxın belə avtomat əldə edəcək.
Cari ildə Azərbaycanın "Şərq" İstehsalat Birliyi Türkiyənin "MKEK" şirkəti ilə birlikdə artırılmış uzaqvurma və uçuş sürətli, 120 mm.-lik "HY1-12" minaatan istehsalını təşkil edib. Bu il həm də Türkiyənin "Roketsan" şirkəti  və Azərbaycanın "İqlim" EİB tərəfindən  birgə şəkildə 107 və 122 mm kalibirli, hədəfi 11 və 40 kilometrə qədər məsafədə vurmağa qadir olan çoxlüləli raket qurğuları üçün raket istehsalı da təşkil edilib.
MSN yaxın bir neçə il üçün vacib hədəflər kimi lazer idarəetməli tank əleyhinə idarə olunan raketlərin, həmçinin, infraqırmızı idarəetmə başlıqlı helikopter raketlərinin istehsal texnologiyasının transfertini müəyyən edib. O cümlədən, Pakistanın iri müdafiə holdinqi "GIDS" (Global Industrial & Defence Solutions) bizim ölkə ilə birlikdə "RPB-1" tipli idarəedilən aviasiya raketlərinin birgə istehsalını təşkil etməyi planlaşdırır. Pakistan MSN və müdafiə qurumu başqa aviasiya, quru və dəniz reaktiv sistemlərinin lisenziyalı istehsalı imkanlarını da müzakirə edir. MSN, həmçinin, Ukraynanın "Luç" korporasiyası ilə birlikdə tankəleyhinə idarəolunan raket (TƏİR) sistemlərinin birgə istehsalı barədə danışıqları başa çatdırır. Burada söhbət "Skif" və "Baryer" tipli buraxılış qurğularının alınmasından, daha sonra idarəolunan raketlərin bizim ölkədə istehsalından gedir.
2012-ci ilin birinci rübündə "Radioquraşdırma" zavodunda İordaniyanın "NP Aerospace Jordan" şirkətinin lisenziyası ilə kompozit materialların istifadəsi ilə təxminən, 12 min zirehli jiletin və 15 min dəbilqənin istehsalına başlanacaq. Bununla yanaşı, nazir Yavər Camalovun sözlərinə görə, yaxın gələcəkdə Azərbaycanda müxtəlif cür partlayıcı maddələrin buraxılışı üzrə bir neçə kimya müəssisəsinin tikintisi planlaşdırılıb. Gözlənilir ki, artilleriya barıtı, barıt selitrası, trotil və heksogen istehsalı üzrə ilk zavod gələn il işə salınsın.
Paralel olaraq, daha öncə buraxılmış obyektlərdə istehsal da genişlənir. Belə ki, "Cihazqayırma" müəssisəsində Cənubi Afrikanın "EWT" şirkəti ilə birlikdə "T-72" tanklarının, "BTR-70" və "BRDM-2M" tipli zirehli maşınların idarəetmə sistemlərinin modernləşdirilməsi, onların çağdaş radioelektronika, gündüz və gecə görüşü cihazları ilə təchizi  və s. barədə işlər görülür. "Cihaz" zavodunda artıq ikinci ildir ki, Cənubi Afrikanın  "Paramount Group" şirkəti ilə birlikdə tankəleyhinə minalardan müdafiə sistemi ilə təchiz edilmiş "Matador" və "Marauder" tipli zirehli transportyorların yığımı aparılır. Yalnız bu il Azərbaycan Ordusu 60 yeni döyüş maşını əldə edəcək. Elə də uzaq olmayan gələcəkdə  "Paramount Group"un dəstəyi ilə bizim ölkədə çağdaş piyada döyüş maşını "Mbombe"nin buraxılışı mümkün ola bilər.
Ancaq ölkənin müdafiə səna-yesində daha önəmli sıçrayış bizim üçün keyfiyyətcə yeni olan bir sahədə - aviasiya istehsalında baş verib. 2011-ci ilin mart ayında MSN "Şərq" İB-nin tərkibinə daxil olan "Azad Systems Co" işə düşüb və orada məsafədən idarə olunan pilotsuz uçuş aparatlarının (PUA) istehsalı təşkil edilib. Gözlənilir ki, 2012-ci ilin sonuna qədər İsrailin "Aeronautics Defense Systems" şirkəti tərəfindən layihələndirilmiş 60-a yaxın "Orbiter-2M" və "Aerostar" PUA, həmçinin, bu aparatların yerdən idarə edilməsi üçün sistemlər istehsal ediləcək.
Həm də "dronlar" adlandırılan çağdaş pilotsuz uçuş aparatları (bu ad "Ulduz müharibələri" kinoepopeyasından götürülüb) cəbhə kəşfiyyatı üçün daha əlverişli və effektiv sistemlərdir, onlar həm də düşmənin radiolokasiya stansiyalarının və zirehli texnikasının aşkar edilməsi və məhvi üçün işlədilir. Onların korpusu karbonlu plastikadan hazırlandığından, bu, "dronları", demək olar ki, radiolokatorlar üçün görünməz edir. Bu aparatlar istənilən avadanlıqsız  yerdən buraxıla bilər, həddindən aşağı yüksəklikdə çoxsaatlıq kəşfiyyat uçuşları yerinə yetirə, həmçinin, çəkilmiş məlumatları məsafədən ötürə və demək olar ki, istənilən nöqtədə yerə enə bilər. PUA-ların əsas üstünlüyü sırasında istehsalın nisbətən ucuz olması, texniki təchizatın çevikliyi və istifadənin çoxfunksionallığı gəlir.
Hərbi sənaye kompleksi mülki sektoru mənimsəyir
Maraqlıdır ki, son illərdə MSN müdafiətəyinatlı məhsulların çeşidini genişləndirsə də, yeni mülki məhsul növlərinin istehsalını da artırıb. Belə ki, 2011-ci ildə mülkitəyinatlı məhsulların istehsal həcmi 2007-ci illə müqayisədə, demək olar ki, iki dəfə artıb və onun çeşid sayı 358-ə çatıb. Başqa məhsullarla yanaşı, müdafiə müəssisələri neft-qaz sənayesi üçün fontan armaturlarının, terminallarda qaz qəbulu sistemlərinin, avtomatlaşdırılmış məlumat-nəzarət sistemlərinin, tənzimləmə və ölçmə qovşaqlarının, müxtəlif perforatorların, həmçinin, traktorlar üçün dişli təkərlərin, səyyar qida termoslarının, smart-sayğacların, rəqəmsal işıqforların və s. məhsulların istehsalını da mənimsəyir. "PEYK" zavodunda rəqəmsal televiziya siqnallarının qəbulu üçün DVB-T-tünerlərin  və lisenziyalı Tayvan fleş-yığıcılarının istehsalı təşkil edilib.
Nisbətən uzaq perspektivdə MSN müəssisələri tərəfindən daha mürəkkəb radioelektronika növlərinin buraxılışı da mənimsənilməlidir;  məsələn, VSAT rabitə peyki sistemlərinin, elektron kartların, müşahidə, izləmə şəbəkələri üçün avadanlıqların, həmçinin, kosmik xəbərdarlıq sistemlərinin və s.-in istehsalı ola bilər. Burada söhbət yaxın zamanlarda Azərbaycan Respublikası kosmik sənayesinin inkişafı üzrə dövlət proqramının qəbul edilməsi və Milli Aerokosmik Agentliyinin yaradılması fonunda ölkədə kosmik texnika və texnologiyaların inkişafı planlarından gedir.
Beləliklə, cəmi bir neçə il qabaq yaradılmış Müdafiə Sənayesi Nazirliyi çağdaş silah növlərinin istehsalına yiyələnir və Azərbaycan Ordusunun sursata və digər zəruri avadanlqlara olan ehtiyacının beşdədördünü təmin edir. Dövlət təhlükəsizliyinin vacib elementi olan hərbi sənaye kompleksi eyni zamanda iqtisadiyyatın mülki sahəsində innovasiyaların  və elmtutarlı sənaye məhsul istehsalının əsas hərəkətvericisidir.

DEFENSIVE SELF-SUFFICIENCY
The effective economic reforms of the last two decades enabled Azerbaijan to achieve almost complete energy, infrastructure and, most importantly, financial independence. The experience of the past 10-15 years shows that the strategy of accumulating and reinvesting oil revenues in the localization of modern industrial areas in the country has fully justified itself.
It is noteworthy that in recent years, the vector of the state's investment activity has shifted towards the development of the defence industry. The government outlined the issue of manufacturing defence products inside the country as a super-important task for the next decade. This is evidenced by the state budget adopted for 2012: about 14.8 per cent of spending will be used for military needs, and about half of the reserved three billion manats will be spent on the development of the defence industry.
Six years of progressive development
On 17 December 2011, the Azerbaijani Ministry of Defence Industry marked its sixth anniversary and, as expected, announced the results of the past period and outlined the main trends for the future. Indeed, a lot has been done over the years: under the state programme for the development of the military industry until 2016, the Ministry of Defence Indistry, with the support of the world's leading arms companies, reconstructed and retooled about two dozens of military plants established during the Soviet era. They were reorganized for the modern needs of the Azerbaijani armed forces, increasing the volume of production by several dozen times.
For example, from December 2007 to 2009, about 10 modernized enterprises were put into operation. Among them are the enterprises Ufuq and NPO Iqlim, the factories Alov, Cihaz, Dalga, Peyk, a scientific-research institute with a pilot factory and a number of other objects that form part of the Sarq association. Over the past two years, the Ministry of Defence Industry has started to modernize a dozen of companies involved in defence production. In the coming year, in the process of expanding and modernizing the production base, the Ministry of Defence Industry plans to increase the number of defence plants to 28.
Four new enterprises opened in March and September of this year (three plants in Baku and one in Xacmaz), and the rest will be commissioned shortly. As a result, by the end of this year, the ministry's industrial system was expanded to 42 production sites.
According to Minister Yavar Camalov, by the end of 2011, the production of defence products increased by 23 times compared with 2007 and by 2.5 times - compared with the previous year. Over the past six years, international cooperation has been established with 60 foreign firms and companies in 20 countries around the world. As a result, the reorganized military-industrial complex now supplies the army with about 658 types of weapons and munitions, and the production of 228 of them was launched in the current year.
The high pace of the development of the domestic defence industry has been repeatedly reaffirmed by foreign experts, and during four international exhibitions, military specialists displayed an interest in arms and munitions produced in Azerbaijan. The International Gulf Defence & Aerospace Exhibition, which opened in Kuwait on 12 December, was no exception. This representative forum was attended by a delegation of the Ministry of Defence Industry, which presented an interesting exposition of the 97 defence products. The samples of small, light and artillery weapons and munitions and other products that were demonstrated there caused a considerable interest among specialists from the USA, UK, France, Germany, Canada and other countries. Moreover, during the ministry delegation's meetings with representatives of the Ministry of Defence and security agencies of Kuwait and other Arab states, an agreement was reached on the participation of our Defence Industry products in military tenders held in Persian Gulf states.
Participation in international exhibitions played a significant role in establishing the export of arms and munitions: for example, in 2010 Azerbaijan sold military equipment worth $ 13 million to third countries, and in 2011, supplies increased to $ 18 million. As the nomenclature of arms expands, the export potential of our country will significantly increase, and therefore, the Ministry of Defence Industry plans to hold the first national exhibition of the defence industry directly in Baku in 2014.
From drones to guided missiles
Thus, using the potential of about 25 defence plants, the Ministry of Defence Industry is preparing to start producing new types of munitions for tanks and artillery guns and 40-millimetre revolver-type grenade launchers. Recently, the Ministry of Defence Industry started serial production of licensed analogues of the Russian AK-74M: the Azerbaijani version of the assault rifle, called "Xazri", is designed for the installation of night vision devices, daytime optics, laser sights, a warning system or an underslung grenade launcher. This year, the Ministry of Defence will get up to five thousand of these assault rifles.
This year, the Azerbaijani company Sarq started producing 120-mm calibre HY1-12 mortars, with an increased range and rate of fire, together with the Turkish company MKEK. This year, the Turkish company Roketsan and Azerbaijan's Iqlim also started making 107 and 122-mm calibre multibarrel missile launchers that strike targets at ranges of 11 to 40 kilometres.
As the most important goal for the next couple of years, the Ministry of Defence Industry plans to transfer technologies for anti-tank guided missiles (ATGMs) with laser guidance and helicopter missiles with infrared guidance heads. In particular, Pakistan's largest defence holding - GIDS (Global Industrial & Defence Solutions) - plans to launch joint production of RPB-1 guided air missiles with our country. The Ministry of Defence Industry and the Defence Ministry of Pakistan are discussing the possibility of the licensed production of other aviation, land and sea rocket systems. The Ministry of Defence Industry is also completing negotiations on the joint production of ATGM systems with the Ukrainian corporation Luch. The matter is about buying launchers such as Skif and Barrier and the subsequent production of guided missiles for them in our country.
In the first quarter of 2012, the Radioqurasdirma factory will begin the production of approximately 12 thousand flak jackets and 15 thousand helmets, using composite materials with a licence from the Jordanian company NP Aerospace Jordan. In addition, according to Minister Yavar Camalov, in the near future, Azerbaijan plans to build several chemical plants to produce various types of explosives. It is expected that the first plant for the production of artillery powder, barite nitrate, TNT and RDX will be commissioned as early as next year.
In parallel, production is also increasing at previously neglected sites. For example, work is under way at the Cihazqayirma plant together with the South African company EWT to modernize the guidance systems of T-72 tanks and BTR-70 and BRDM-2M armoured vehicles, equip them with modern electronics, day and night vision devices, etc. The Cihaz factory has been cooperating with South Africa's Paramount Group for two years to build Matador and Marauder armoured vehicles equipped with an improved system of protection against anti-tank mines. This year alone, the Azerbaijani army will receive 60 new armoured vehicles. Perhaps, with the support of Paramount Group, our country will start producing the modern infantry fighting vehicle Mbombe in the near future.
However, the most significant breakthrough in the country's defence industry occurred in a qualitatively new area for us - the aviation industry. In March 2011, the new plant NAM - Azad Systems Co was opened. It is part of the Sarq company and makes remote-controlled unmanned aerial vehicles (UAVs). It is expected that by the end of 2012, up to 60 Orbiter-2M and Aerostar UAVs, developed by the Israeli company Aeronautics Defence Systems, as well as ground control systems for them will be made.
Also called "drones" (the name is borrowed from the epic "Star Wars"), modern UAVs are the most affordable and effective means of reconnaissance and are used for detecting and destroying enemy radar stations and armour. Their shell is made of carbon fibre, which makes the "drones" virtually invisible to radar installations. These devices can be launched from any unequipped location, are able to perform many hours of reconnaissance flights at very low altitudes, transmit all surveyed information from a distance and land almost anywhere. The advantages of UAVs are comparatively cheap production, flexibility of equipment and multifunctionality.
MIC enters the civilian sector
It is noteworthy that in parallel with the expansion of the range of defence products in recent years, the Ministry of Defence Industry has significantly increased the production of new kinds of civilian products. For example, in 2011, the manufacture of civilian products almost doubled compared with 2007, and their range reached 358 products. Among other things, defence companies have started to produce flow head equipment for the oil and gas industry, gas receiving systems at terminals, automated information and control systems, regulating and measuring units, various perforators, as well as tracks for tractors, mobile food thermoses, smart meters, digital traffic lights, etc. The PEYK plant has launched the production of DVB-T-tuners for receiving digital TV signals and licensed Taiwanese flash drives. And in the relatively distant future, factories of the Ministry of Defence Industry have to master the production of more complex radio electronic equipment - for example, the production of VSAT satellite communications systems, electronic cards, equipment for monitoring and tracking networks, space warning systems, etc. In particular, in light of the recently approved state programme for the development of the space industry in the Azerbaijan Republic and the creation of a national aerospace agency, there are plans to develop space equipment and technology in the country.
Thus, the Ministry of Defence Industry, established a few years ago, produces modern weapons and meets more than four-fifths of the demand of the Azerbaijani army for ammunition. As an essential element of national security, the military-industrial complex is also the chief conductor of innovative and high-tech industrial production in the civilian sectors of the economy.