"SƏFEH" MÜHARİBƏDƏN SONRA DÜNYANI NƏ GÖZLƏYİR?
ABŞ-ın hazırkı Prezidenti Barak Obama hələ senator olan zaman Çikaqoda keçirilən mitinqdəki çıxışında İraq müharibəsini "səfeh, terrorla mübarizənin, Əfqanıstandakı əməliyyatların gücünü azaldan" savaş adlandırmışdı. Obamanın seçkiqabağı vədlərindən biri də bu müharibənin başa çatdırılacağı, İraqdan Amerika qüvvələrinin çıxarılacağı ilə bağlı idi. Nəhayət, bu ilin sonunda o, ABŞ-ın İraq müharibəsinə son qoyduğunu bəyan etdi, bunu seçkiqabağı vədinin yerinə yetirilməsi kimi təqdim elədi. Məhz bu səbəbdən, bəzi ekspertlər Obamanın bu addımını növbəti prezident seçkisi öncəsi məharətlə atılmış addım kimi qiymətləndirir. Onların fikrincə, bu, dövlət başçısının laxlamış reytinqinə müsbət təsir göstərə bilər. Hər halda, İraqda, təxminən, 9 ildir davam edən hərbi əməliyyatlara ABŞ cəmiyyətində mənfi münasibət getdikcə artmaqda idi. Əgər 2003-cü ilin martında ABC teleşirkəti və "The Washington Post" qəzeti tərəfindən aparılmış sorğuda İraq müharibəsini amerikalı respondentlərin 69%-nin dəstəklədiyi, 23%-nin isə onun əleyhinə olduğu üzə çıxmışdısa, bu ilin noyabrında bu rəqəmlər müvafiq olaraq 29 və 68% idi (CNN teleşirkətinin sorğusu).
Rəsmi məlumata görə, İraqda aparılan hərbi əməliyyatlarda, ümumilikdə, 4,5 min amerikalı hərbçi həlak olub, 30 mindən çox hərbçi isə yaralanıb və kontuziya alıb.
21 ölkədən ibarət beynəlxalq koalisiya İraqda 200-dən artıq əsgərini itirib. Bəzi ekspertlərin fikrincə, bu müharibə amerikalı vergiödəyicilərinə 1 trilyon dollara başa gəlib. Amma bütün bu rəqəmlər İraqın və İraq xalqının itkiləri ilə müqayisədə çox kiçikdir. Rəsmi statistika fərqli nəticələr göstərsə də, "Opinion Research Business" şirkətinin hesablamasına görə, 2008-ci ilin yanvarında İraq müharibəsi 946 000 - 1 120 000 arası dinc iraqlının həyatına son qoyub. Statistikaya əsasən, 2010-cu ildə ölkədə 2,7 milyona yaxın qaçqın və məcburi köçkün var idi. 2 milyonadək iraqlı ölkədən qaçıb.
Ən ciddi zərbəni isə İraq dövlətçiliyi alıb. 2005-ci ildə burada kifayət qədər şəffaf seçkinin keçirilməsinə və hakimiyyət orqanlarının formalaşdırılmasına baxmayaraq, demokratikləşmə, tamhüquqlu dövlət quruculuğu prosesləri son dərəcə ləng gedir.
Amerikanın "Foreign Policy" jurnalı hər il "baş tutmamış dövlətlər" reytinqini tərtib edir. 2011-ci ilin nəticələrinə əsasən, İraq ən ağır durumda olan dövlətlər sırasında 9-cudur. NBC teleşirkəti və "The Wall Street Journal" qəzetinin tədqiqatı isə göstərir ki, hər 5 amerikalıdan 1-i ABŞ hərbçilərinin çıxmasından sonra İraqda vətəndaş müharibəsinin başlanacağını düşünür. Respondentlərin yalnız 4%-i İraqda tamhüquqlu demokratiyanın yaranacağına, yalnız 7%-i onun sabit və dinc ölkəyə çevriləcəyinə inanır. "Səfeh" müharibənin qərəzsiz nəticələri bundan ibarətdir.
CBS teleşirkətinin apardığı sor-ğuda iştirak etmiş amerikalıların yarısı hesab edir ki, Səddam Hüseynin hakimiyyətdən kənarlaşdırılması bu prosesdə ölmüş insanların həyatına və itirilmiş resurslara dəyməzdi. Amerika qoşunlarının İraqdan çıxarılması və müharibə nəticəsində əldə edilmiş nailiyyətlərə gəlincə, bu məsələlərdə ekspertlərin fikri bir-birindən fərqlənir.
Əksər amerikalı analitiklər əmindirlər ki, ABŞ qoşunlarının İraqdan çıxarılması bu ölkəyə təsir imkanlarını nəzərəçarpacaq dərəcədə artırmış İranın xeyrinədir. Amerikalıların oranı tərk etməsi Tehranın qarşısının alınması üçün istənilən real imkanı məhdudlaşdırır, Vaşinqtonun regiondakı müttəfiqlərində narahatlıq yaradır. İran isə yalnız Suriyaya deyil, Livanın "Hizbullah" təşkilatına da dəstək vermək imkanı qazanır.
Analitiklərin fikrincə, ABŞ-ın özü üçün İraq müharibəsi birmənalı olaraq məğlubiyyət sayıla bilər. Amma uzaq perspektivdə Vaşinqtonun mövqeyini yaxşılaşdırması müm-kündür. Respublikaçılardan prezidentliyə namizədlərin əksəriyyəti Obama administrasiyasını qoşunların İraqdan çıxarılmasına görə sərt tənqid edir. Onların fikrincə, prezident bu qərarı verməklə Amerikanın milli təhlükəsizliyini risqə atır, İraq müharibəsi nəticəsində ABŞ-ın çətinliklə qazandığı üstünlüklərə təhlükə yaradır. Respublikaçılar, xüsusilə İranın İraqa təsir imkanlarının sürətlə genişlənə biləcəyini, bunun İraqın Baş naziri Nuri əl-Malikinin Vaşinqtona loyallığına təsir göstərəcəyini düşünür. Yeri gəlmişkən, millətçi və sərt rəhbər sayılan əl-Maliki ABŞ-la hərbi əməkdaşlıq haqda razılaşmanı imzalamaqdan və amerikalı hərbçilərə toxunulmazlıq hüququ verməkdən imtina edib. Bundan başqa, Vaşinqtonda rəsmi səfərdə olan zaman o, Suriya lideri Bəşər Əsədin hakimiyyətdən getməsi çağırışlarına qoşulmaqdan da boyun qaçırıb. Bəzi Amerika KİV baş nazirin bu addımını vaxtilə onun Səddam Hüseyndən qaçaraq, Suriya və İranda sığınacaq tapması ilə əsaslandırıb.
Əl-Malikinin bu cür sərt mövqeyi ABŞ-ın İraqa təkrar hərbi müdaxiləsi haqda fərziyyələrə əsas verir. Həqiqətən də, İraq müharibəsinin birdəfəlik başa çatdığını və Amerikalı hərbçilərin oranı tərk etdiyini söyləmək olarmı?
ABŞ qoşunlarının İraqı tərk etməsindən dərhal sonra ölkədə daxili siyasi vəziyyətin gərginləşməsi göstərir ki, faktik olaraq 3 yerə parçalanmış ölkə hələ uzun müddət davam edəcək xaos və gərginlik burulğanındadır. İraqda sünni siyasətçilərlə şiə Baş nazir Nuri əl-Malikinin tərəfdarları arasında gərginlik yenidən artır. Ardarda baş verən terror aktlarından sonra, dini zəmində zorakılıq ehtimalı yüksəlib. Güman ki, ABŞ-ın İraqla bağlı strateji vəzifələrindən biri məhz bu məqamı önləmək idi. Amma buna nail olunmadı. Belə ssenari İraqda daim amerikalı hərbçilərin simasında münsiflərin mövcudluğunu zəruri edir. Məhz bu səbəbdən, Amerika kontingentinin İraqdan "gedişi" elə təşkil olurur ki, bu, Amerikanın ölkədə qalmasına mane olmasın; məsələn, İraqdakı Amerika diplomatik missiyalarında 16 minədək diplomat, xidmət personalı və mühafizəçi fəaliyyət göstərəcək. Bu, kifayət qədər qəribə görünür. Digər tərəfdən, bəzi məlumatlara görə, ABŞ-ın özəl hərbi şirkətlərində 50 minədək döyüşçü var. Bu, dolayısı ilə onu göstərir ki, İraqda Amerika xüsusi xidmət orqanlarının böyük bir aparatı fəaliyyətini davam etdirəcək. Bundan başqa, İraqdan çıxarılan hərbçilər heç də tam şəkildə regionu tərk etməyib. Fars körfəzi regionunda 40 minlik ABŞ hərbi kontingenti qalmaqdadır. Onlar müxtəlif ərəb dövlətlərində, xüsusilə, Küveytdə (23 min nəfər) yerləşdirilib. Amerika mənbələri bildirir ki, onlar İranın qarşısının alınması ilə məşğul olacaq.
Görünən odur ki, Vaşinqtonun xarici siyasi kursu artıq İran probleminin həllinə yönəlib. Bir neçə konkret məqam bunu sübut edir. Birincisi, İraqı "tərk edən" ABŞ hərbi kontingentini Fras körfəzində saxlayır. Bu, onun İrana istiqamətləndirilməsini mümkün edir.
İkincisi, Vaşinqton arxa cəbhənin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün Əfqanıstanın "Taliban" hərəkatı ilə gizli danışıqlar aparır. Amerika xüsusi xidmət orqanlarının məlumatına görə, onlar taliblərlə razılığın əldə edilməsinin astanasındadırlar. Bu, sülh danışıqlarına və Əfqanıstanda müharibənin başa çatmasına imkan verəcək.
Üçüncüsü, Vaşinqton Suriyada Bəşər Əsəd rejiminə təzyiqləri getdikcə artırır, bununla da Tehranın müttəfiqlərindən birini məğlub etməyə çalışır.
Dördüncüsü, ABŞ-ın Birləşmiş Qərargah Rəisləri Komitəsinin rəhbəri general M. Dempsi bəyan edib ki, "lazım gələcəyi təqdirdə", ABŞ Silahlı Qüvvələri İranın nüvə və hərbi obyektlərinə zərbələr endirmək iqtidarındadır. Bununla yanaşı, general bunun ABŞ-ı uzunmüddətli münaqişəyə cəlb edəcəyini də söyləyib. Dempsi hesab edir ki, bu, "region və bütünlükdə dünya üçün fəlakət olardı".
Məsələyə dərhal münasibət bildirən ABŞ-ın müdafiə naziri L.Panetta da Vaşinqtonun İrana hərbi müdaxiləni istisna etmədiyini deyib və bunu "Tehranın nüvə silahına malik olmasının yolverilməzliyi" ilə əsaslandırıb: "Onların nüvə silahının istehsalı ilə məşğul olduqlarına dair məlumatlar əldə etsək, bunu əngəlləmək üçün bütün lazımi addımları atacağıq. Vaxt çox azdır. İran, uzağı, 2012-ci ilin sonuna nüvə başlıqları yaratmaq imkanı qazanacaq".
Amerikanın güc strukturları nümayəndələrinin bəyanatları göstərir ki, Vaşinqton gələn il "İran düyü"nünü açmağa çalışacaq. Amma bunun üçün, ilk növbədə, onun məsələnin həlli mexanizmini tapması lazımdır. Diplomatik səylər və İrana qarşı iqtisadi sanksiyaların tətbiqi bugünədək nəticə verməyib. Vaşinqtonun və müttəfiqlərinin İranın neft sektoru ilə bağlı daha sərt sanksiyaların tətbiqinə cəhdləri isə Rusiya və Çin tərəfindən məharətlə əngəllənir. Bundan başqa, prezident seçkisi ilində B.Obama amerikalı seçicini İrana hərbi müdaxilənin vacibliyinə inandırmağı bacarmalıdır - istər dəqiq raket zərbələri olsun, istərsə də yerüstü əməliyyatlar. Eyni inamı beynəlxalq ictimaiyyətdə də yaratmaq vacibdir. Çünki İraq müharibəsinə yalan məlumata əsaslanaraq, start verildiyinin üzə çıxmasından sonra, dünya ictimaiyyəti İranın nüvə dosyesinə kifayət qədər şübhə ilə yanaşır. Vaşinqton İrana hərbi müdaxiləyə qərar verəcəyi təqdirdə, məhz bu amil beynəlxalq koalisiyanın yaradılmasında əsas əngəllərdən biri olacaq.
Bu gün İrana hərbi müdaxilədə ABŞ-ı dəstəkləmək niyyətini yalnız İsrail və Böyük Britaniya ortaya qoyur. Yeri gəlmişkən, ABŞ-ın İraq kampaniyasına lap başlanğıcda Almaniya, Fransa və Rusiya qəti şəkildə etiraz edirdi. Bu baxımdan, Amerikanın BMT Təhlükəsizlik Şurasında İranda hərbi əməliyyatların başlanmasını nəzərdə tutan qətnamənin qəbuluna nail olması çətindir. ABŞ-ın BMT-dən kənar təkbaşına fəaliyyət göstərmək qərarına gələcəyi təqdirdə (bu, ABŞ-ın yeni "Milli təhlükəsizlik strategiyası"nda yer alıb), Moskva ilə Pekin müşahidəçi rolunda çıxış etmək niyyətində deyil. Onların buna kifayət qədər ciddi səbəbləri də var. Amerikanın İraq və Əfqanıstana hərbi müdaxiləsi, həmçinin, Yaxın Şərq və Şimali Afrikada baş verənlər Rusiyanın Fars körfəzi regionundakı maraqlarına ciddi zərbə vurub. Rusiyanın bu məkanda siyasi-iqtisadi iştirakı, demək olar ki, sıfıra endirilib. Suriyada Bəşər Əsəd rejiminin devrilməsi isə Rusiyanın Aralıq dənizi regionundakı mövcudluğunun sonu demək olacaq. Bütün bunların fonunda İranda da rejim devrilərsə, bu halda Rusiyanın cənub cinahı tam açılacaq. Bu, Moskvanın Cənubi Qafqaza, Mərkəzi Asiyaya və Xəzəryanı regiona geosiyasi təsir imkanlarını itirəcəyinin göstəricisi sayılacaq.
Son illər İranda iqtisadi mövcudluğunu artırmış Çin də bu ssenarinin gerçəkləşməsində maraqlı deyil. ABŞ öz növbəsində Çinin siyasi-iqtisadi və hərbi inkişafından narahatlığını gizlətmir. Belə olan təqdirdə, Pekin ABŞ-ın son strateji hədəfinin məhz Çin olduğunu anlayır. Beləliklə, nə qədər ki, Vaşinqton taktiki işlərlə məşğul olacaq, Çin sakit şəkildə iqtisadi və hərbi potensialının artırılmasının qeydinə qalacaq.
İranın özünün, hərbi ssenari seçiləcəyi təqdirdə, ABŞ-a verə biləcəyi cavablara gəlincə, Vaşinqtonu və müttəfiqlərini heç də asan günlər gözləmir. Tehran raket zərbələrinə məruz qalacağı təqdirdə, buna "layiqli" cavabın veriləcəyini dəfələrlə bəyan edib. İranlılar sərhəd ölkələrdəki ABŞ obyektlərinin hədəfə alınacağını da gizlətmir. İran Hərbi Dəniz Qüvvələrinin Hörmüz körfəzindəki son hərbi təlimləri isə onun dünyanın əsas neft arteriyasını bağlaya biləcəyini də sübut edib. Qeyd edək ki, təlim zamanı iranlılar Fars körfəzini Ərəb dənizi ilə birləşdirən Hörmüz körfəzini tam bağlamışdı. Fars körfəzindən neft və qaz ixracı isə məhz bu boğaz vasitəsilə həyata keçirilir.
Bundan başqa, İran obyektlərinə dəqiq raket zərbələrini mümkün saymaq olarsa, ona qarşı yerüstü əməliyyatların başlanması imkanı sıfıra bərabərdir. İran Silahlı Qüvvələri gücünə görə amerikalılardan zəif olsa da, Fars körfəzinin digər ölkələri ilə müqayisədə kifayət qədər böyükdür. Üstəlik, İran ordusu ciddi texniki təchizata da malikdir.
Yuxarıda qeyd olunanları, üstəlik, bir sıra fövqəldövlətlərin (xüsusilə Çin və Rusiyanın) mövqeyini nəzərə alsaq, çətin ki, 2012-ci ildə Amerika ilə İran arasında hərbi qarşıdurma baş versin. Güman ki, Vaşinqton bu məsələdə də Yaxın Şərq və Şimali Afrikanın bir sıra ölkələrində sınanmış və özünü doğrultmuş üsullardan yararlanmağa çalışacaq. Xüsusilə də nəzərə alsaq ki, ABŞ-ın yeni "milli təhlükəsizlik strategiyası" qapalı "səfeh müharibə"lərdənsə, bu cür taktikadan istifadəni nəzərdə tutur.

WHAT EXPECTS THE WORLD AFTER THE ''DUMB'' WAR?
When the current US President Barack Obama was a senator, in a speech at a rally in Chicago, he called the Iraq war "dumb and a diversion from the war on terror and the operation in Afghanistan". One of his campaign promises was to end the war and withdraw the US troops from Iraq. And finally, at the end of this year, Obama announced the end of US involvement in the Iraq war, thereby presenting it as the fulfilment of his campaign promises. That's why some experts regard this step as Obama's skilful move before the presidential election, which could improve his falling rating. In addition, in American society, the nine-year US military campaign in Iraq has been losing more and more of its supporters year by year. If in March 2003, the war in Iraq, according to a poll conducted by the ABC TV channel and The Washington Post, was supported by 69 per cent of American respondents and opposed by 23 per cent, in November of this year, these figures were 29 and 68 per cent respectively (a CNN poll).
According to official reports, more than 4.5 thousand Americans were killed in Iraq, while more than 30 thousand were injured and shell-shocked. The international coalition of 21 countries lost more than two hundred soldiers. Some experts argue that this war cost US taxpayers one trillion dollars. But all these figures pale in comparison with the losses of Iraq and the Iraqi people. According to an estimate by Opinion Research Business, which official statistics consider clearly overstated, by January 2008, from 946,000 to 1.12 million innocent Iraqis had become victims of the war. According to statistics for 2010, there are approximately 2.7 million refugees and displaced persons in the country, while some 2 million Iraqis have fled abroad.
But the most powerful blow was inflicted on Iraq's statehood. Despite the fact that in 2005, Iraq held quite fair elections and formed a government, the process of democratization and building a full-fledged state is extremely difficult. The American magazine Foreign Policy publishes annual rankings of so-called "failed states". In 2011, Iraq took 9th place among the states that are in the most difficult situation. A study conducted by NBC TV and The Wall Street Journal suggests that one in five Americans believes that after the withdrawal of the US troops, a civil war will break out in Iraq. Only 4 per cent of respondents believe that Iraq will become a full-fledged democracy and only 7 per cent believe that Iraq will become a more stable and peaceful state. These are the unpleasant results of the "dumb" war.
Half of the Americans polled by CBS said that the removal of Saddam Hussein from power was not worth the lives and resources used for it. Meanwhile, experts' opinions on the withdrawal of the US troops from Iraq and the progress made during the war are divided.
Many US analysts believe that the withdrawal of the US troops from Iraq played into the hands of Iran, which has greatly strengthened its influence in this country. The departure of the US reduces the possibility of any real deterrent against Tehran and causes concern among Washington's allies in the region. And Iran gets a chance to support not only Syria, but also Lebanese Hezbollah.
In their opinion, the war in Iraq was a clear setback for the US. But in the long-term, Washington's position may improve. Many Republican candidates for US president also sharply criticize the Barack Obama administration for the withdrawal of the US troops from Iraq. They argue that the president puts America's national security at risk and endangers the hard-won benefits for the United States. In particular, the Republicans point to the possible rapid growth in Iranian influence in Iraq and question the loyalty of Iraqi Prime Minister Nuri al-Maliki. It should be noted that the Iraqi prime minister, who is known as a nationalist and a strong-arm leader, refused to sign a military cooperation agreement with the US and give the US troops the right of extraterritoriality (outside the jurisdiction of local courts). In addition, while on an official visit to Washington, he refused to support the calls for the removal of the Syrian leader Bashar al-Assad. Some American media link this step to the fact that at one time, fleeing from Saddam Hussein, Nuri al-Maliki took refuge in Syria and Iran. Such a tough stance by the Iraqi prime minister is a hypothetical reason for another US military invasion of Iraq. And can we seriously speak about a final end to the war in Iraq and the withdrawal of the American troops from the country?
The aggravation of the political situation in Iraq immediately after the withdrawal of the US troops is evidence that the country, which is practically divided into three parts, has plunged into an abyss of permanent chaos and tension for a long time. Tensions between Sunni politicians and supporters of the Iraqi prime minister, Shia Nuri al-Maliki, are growing in the country again. After a series of attacks, there is increased likelihood of sectarian violence. Most likely, this was one of the strategic objectives of the United States, which they achieved. This scenario requires the constant presence in Iraq of an arbitrator represented by the American military contingent. That is why the "withdrawal" of the US troops from Iraq was furnished with a kind of US presence in that country. For example, the US embassy in Iraq will have approximately 16 thousand diplomats, support staff and guards, which looks more than strange. On the other hand, according to some estimates, the number of soldiers of American private military companies is 50 thousand people. This indirectly indicates that in effect, there is still an imposing US intelligence apparatus in Iraq. In addition, the US troops withdrawn from Iraq have not left the region in full. In the Gulf region, there is still a 40,000-strong American military contingent stationed in several Arab countries, particularly Kuwait (23,000 troops). According to American sources, they will act as a deterrent against Iran.
Apparently, the vector of Washington's foreign policy is already aimed at solving the Iranian problem. This is evidenced by several specific points. Firstly, "departing" from Iraq, the US leaves its military personnel in the Persian Gulf region, which makes it possible to concentrate it in the direction of Iran. Secondly, to ensure the security of its rear, Washington is secretly negotiating with representatives of the Afghan armed opposition movement - the Taliban. According to US intelligence, they are on the verge of reaching an agreement with the Taliban, which will lead to peace talks and end the war in Afghanistan. Thirdly, Washington is stepping up pressure on the regime of the Syrian leader Bashar al-Assad, trying to secure the surrender of one of Tehran's important allies. Fourthly, the chairman of the US Joint Chiefs of Staff, General M. Dempsey, said that "if necessary", the US armed forces are able to strike Iranian nuclear and military installations. However, he noted that such an action may draw his country into a prolonged conflict, "which will be a tragedy for the region and the whole world". Immediately, US Defence Secretary Leon Panetta said that the States cannot exclude an attack on Iran because they cannot allow Tehran to acquire nuclear weapons: "If they proceed and we get intelligence that they are proceeding with developing a nuclear weapon then we will take whatever steps necessary to stop it. There is very little time left. By the end of 2012, if not before, Iran will get a chance to create a nuclear weapon." Judging by the statements of US security officials, Washington will try to cut Iran's "Gordian knot" next year. But to this end, the US will have to determine the mechanism for addressing the issue. Diplomatic efforts and economic sanctions against Iran have still not yielded definite results. Tighter proposals from the US and its allies on economic sanctions on Iran's oil sector are cleverly blocked by Russia and China. In addition, in the presidential election year, Barack Obama has yet to convince the American voters of the need to initiate hostilities against Iran - whether it is pinpoint missile strikes or ground military operations. The White House will have to solve the same problem at the international level. After it became known that the war in Iraq was launched on false charges, the international community takes the Iranian nuclear dossier with a large share of scepticism. This is another stumbling block to the creation of an international coalition, if the US ultimately decides to take military action against Iran. Today, only Israel and the United Kingdom have expressed their willingness to support this option. By the way, the American invasion of Iraq was initially vehemently opposed by Germany, France and Russia. Given these realities, Washington is unlikely to be able to push a resolution endorsing military action against Iran at the UN Security Council. Even if the United States deems it appropriate to act alone, bypassing the UN, as stated in their new "National Security Strategy", Moscow and Beijing will not want to remain outside observers, for which there is a good reason. The American invasions of Iraq and Afghanistan, as well as intervention in Middle Eastern and North African events dealt a severe blow to Russia's geopolitical interests in the Gulf region. Russia's political and economic involvement here is practically reduced to zero. The fall of Bashar al-Assad's regime in Syria means the end of Russia's presence in the Mediterranean Sea. The downfall of Iran fully lays bare Russia's southern flank and is a precursor to Russia's loss of geopolitical influence in the South Caucasus, Central Asia and the Caspian region.
China, which has increased its economic presence in Iran in recent years, is also not interested in such a scenario. Washington does not hide its concern with the continued political, economic and military development of China. For Beijing, it is more than clear that China is the ultimate strategic target for the US. For this reason, the longer Washington is busy with tactical tasks, the more easily China will engage in building up its economic and military potential. With regard to Iran's response, Washington and its allies are unlikely to face an easy task, since Tehran has repeatedly stated that in the event of pinpoint missile strikes against Iran, its response will be asymmetric - up to attacks on US targets in neighbouring countries. The recent large-scale exercises by the Iranian navy, who practised the blocking of the Strait of Hormuz connecting the Persian Gulf to the Arabian Sea, through which oil and gas are exported from the Persian Gulf, suggest that Tehran openly threatens to block the main oil artery of the world. But if pinpoint missile strikes on Iran are hypothetically possible, the possibility of a ground military operation against Iran is practically zero. Although the armed forces of Iran are weaker than the US army, the Iranian army is quite large in comparison with the other Persian Gulf countries and has fairly serious technical equipment.
Based on the aforesaid and taking into account the positions of a number of leading world powers (especially Russia and China), 2012 is unlikely to be marred by a US-Iranian military confrontation. Most likely, Washington will use a tried and tested method that proved itself in some countries of the Middle East and North Africa, especially as the new "National Security Strategy" of the US is primarily focused precisely on the use of such tactics rather than expensive "dumb wars".