YENİ UZENDƏN JANAOZENƏDƏK
1986-cı il dekabrın 16-da Qazaxıstan SSR-in Alma-Atı şəhərinin mərkəzi meydanında başlamış küt-ləvi aksiyaları çoxları Sovet İttifaqının sonunun başlanğıcı sayırdı. O zaman gənclər yerli MK-yə uzun illər rəhbərlik etmiş Dinmuhammed Kunayevin mərkəzdən göndərilmiş və respublika üçün yad hesab olunan Gennadi Kolbinlə əvəzlənməsinə etiraz olaraq mitinqlərə çıxmışdı. Mərkəz isə buna "zirehli yumruq"la cavab vermişdi. Rəsmi statistikaya əsasən, həmin hadisələr zamanı 174 nəfər həlak olmuş, minlərlə insan yaralanmış, 8500 nəfər həbs olunmuşdu.
Düz, 25 il sonra - 16 dekabr 2011-ci ildə Qazaxıstanda yenidən qan töküldü. Bu dəfə kütləvi iğtişaşlar ölkənin qərbindəki Janaozen şəhərində baş verdi. Xatırladaq ki, burada "Ozenmunayqaz" şirkətinin əməkdaşları işdən çıxarıldıqları üçün bu ilin iyunundan kütləvi aksiyalar keçirirdilər. Qazaxıstanın Müstəqillik gününün qeyd olunduğu gündə isə qəzəbli kütlə bayram tədbiri üçün meydanda quraşdırılmış səhnəni, dekorasiyanı dağıtdı, inzibati binalara və "Ozenmunayqaz"ın ofisinə od vurdu. 5 minədək insanın iştirak etdiyi iğtişaşlar səhəri gün də davam etdi. Baş verənlər Qazaxıstanın digər şəhərlərində də mitinqlər və digər aksiyalara yol açdı. Kütlə Şepte stansiyasında sərnişin qatarının hərəkətini saxladı, bəzi dəmir yol keçidlərində relsləri sökdülər. Bundan başqa, Qazaxıstanın ən böyük şəhəri olan Alma-Atada və Mangistau vilayətinin paytaxtı Aktauda nümayişlərə çıxan insanlar Janaozendəki aksiyalara dəstək nümayiş etdirdi. Çox keçməmiş, Janaozenə Aktaudan güc strukturlarının bölmələri və hərbi texnika yeridildi, şəhər üzərində hərbi vertolyotlar uçmağa başladı, şəhərdə fövqəladə vəziyyət və komendant saatı elan olundu.
Rəsmi məlumata görə, iğtişaşlar və aksiyanın dağıdılması zamanı 16 nəfər həlak olub, yüzlərlə insan yaralanaraq xəstəxanalara yerləşdirildi, şəhərdə mobil rabitə və İnternet kəsildi.
Müxalifət hakimiyyəti aksiyanın dağıdılması zamanı həddindən artıq sərtlik nümayiş etdirməkdə, dinc sakinlərə atəş açmaqda günahlandırır və aksiyanı başqa yollarla dayandırmağın mümkünlüyünü bildirirdi. Müxalifətçilər hesab edirdilər ki, alternativ vasitə kimi sudan da istifadə etmək olardı və şaxtalı havada o, kifayət qədər effektiv vasitə sayılır.
Neftçilər də baş verənləri hakimiyyətin təxribatı kimi qiymətləndirirdi. Onların fikrincə, tətil edən kütlənin şərtlərini qəbul etmək istəməyən hökumət bu üzdən özü iğtişaşlara yol açmışdı.
Qazaxıstan hakimiyyətini nümayişləri yatırmaq üçün qeyri-adekvat sərt tədbirlərə əl atmaqda ittiham edənlərlə razılaşmaq olardı. Amma baş verənlərin hökumət tərəfindən təşkili haqda deyilənlərə əsas tapmaq mümkün deyildi. Qazaxıstanda müstəqilliyin yubiley ildönümünün qeyd olunduğu bir vaxtda, ölkə dünya ictimaiyyətinin diqqət mərkəzində idi və belə bir vaxtda iğtişaşların baş qaldırması hökumətə qətiyyən sərf edə bilməzdi. Qazaxıstanın yanvarın 15-də keçiriləcək parlament seçkisi ərəfəsində olduğunu da nəzərə aldıqda isə iğtişaşların hökumətin təxribatı ilə baş verməsi versiyası hətta ehtimallılığını da itirirdi.
Yaşananların əsl səbəbini Astananın daxili və xarici siyasətindəki son tendensiyalara nəzər salmaqla üzə çıxarmaq olar.
Xarici siyasi tendensiyalar
Qazaxıstan MDB ölkələri arasında xrom filizləri və qurğuşun ehtiyatı həcminə görə birinci, neft, gümüş, mis, sink, nikel və fosfor ehtiyatına görə ikinci, qaz, kömür, qızıl və qalay ehtiyatına görə isə üçüncü yerdə idi. Üstəlik, Qazaxıstanın 1,6 milyon ton təsdiqlənmiş uran ehtiyatı var idi və ölkə bu göstəriciyə görə, dünyada ikinci yerdə dururdu.
Məşhur amerikalı politoloq Z.Bjezinski vaxtilə Qazaxıstanın geosiyasi əhəmiyyətini vurğulayaraq, onu Avrasiyanın "yumşaq qarınaltısı" adlandıraraq bildirmişdi ki, "Qazaxıstan Mərkəzi Asiyaya nəzarət edilməsinə imkan yaradır, eyni zamanda, Rusiyaya, Çinə, Xəzər vasitəsilə Qafqaza yol açır. Avrasiya İttifaqının gələcəyi Qazaxıstanın taleyindən birbaşa asılıdır".
Xatırladaq ki, Qazaxıstan Avrasiya İttifaqının yaradılması təşəbbüsü ilə hələ 90-cı illərin əvvəllərində çıxış etmişdi. O zaman Nazarbayevin keçmiş SSRİ üzvləri arasında yeni inteqrasiya layihəsinin reallaşdırılmasına dair təklifi nə Rusiya, nə də regionun digər dövlətləri tərəfindən tam dəstək aldı. Amma 2000-ci il oktyabrın 10-da məhz Qazaxıstanda Belarus, Qazaxıstan, Rusiya, Tacikistan və Qırğızıstan prezidentləri arasında Avrasiya İqtisadi Birliyinin (AİB) yaradılmasına dair müqavilə imzalandı. Ötən ilin noyabrında isə Rusiya, Belarus və Qazaxıstanın dövlət başçıları Kremldə Vahid İqtisadi Məkanın yaradılmasını nəzərdə tutan sənədlər paketinə imza atdılar. Dmitri Medvedev, Aleksandr Lukaşenko və Nursultan Nazarbayev Avrasiya iqtisadi inteqrasiyası haqqında Bəyannaməni, Avrasiya İqtisadi Ko-missiyası haqqında Müqaviləni və Avrasiya İqtisadi Komissiyasının fəaliyyət reqlamentini imzaladılar.
Vahid İqtisadi Məkan artıq 1 yanvar 2012-ci ildən fəaliyyətə başla-yacaq. 2015-ci ildə isə tərəflər birləşmənin yeni mərhələsinə qədəm qoymağı planlaşdırır. Bu, Avrasiya İttifaqında bir araya gəlməkdir.
Bütün bu hadisələr Rusiyanın Baş Naziri V. Putinin məşhur "manifesti"ndən sonra baş verib. O, məhz həmin vaxt bu inteqrasiya ideyasını bərpa edib.
Ötən il Qazaxıstan Prezidenti N.Nazarbayev də ölkəsinin Avrasiya İqtisadi Birliyinin yaradılması prosesində daha sıx iştirak etmək niyyətini dəfələrlə dilə gətirib. Qeyd edək ki, Qərb siyasi dairələrində bu birlik "Sovet İttifaqının bərpası layihəsi" adlandırılır.
Bununla yanaşı, Qazaxıstan digər regional ittifaqda - Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatında da fəal iştirak edir. Bu birlik çərçivəsində, həmçinin, ikitərəfli münasibətlərdə Çin Qazaxıstanın iqtisadi tərəfdaşları arasında liderdir. Qazaxıstanın qərbindəki yataqlarından hasil olunan enerji xammalını, əsasən, məhz Çin alır. Bu baxımdan, Qazaxıstanda etirazların yalnız Çin investisiyası ilə fəaliyyət göstərən müəssisələrin əməkdaşları tərəfindən başlanması kifayət qədər diqqətçəkəndir. Halbuki bu müəssisələrdə çalışan neftçilər heç də digər müəssisələrin əməkdaşlarından az əməkhaqqı almırlar. Qeyd etmək lazımdır ki, Qazaxıstanın qərb regionlarının enerji resurslarından başqa, həm də strateji coğrafi əhəmiyyəti var. Görünür, Qərb KİV-də Janaozendə baş verənlərin, az qala, Benqazidəki qiyamın ilk günləri ilə müqayisə olunması da təsadüf deyil. Yeri gəlmişkən, Benqazi də Janaozen kimi, liman şəhəri və nəhəng neft ehtiyatına malik əyalətin mərkəzidir.
Rusiyalı politoloq Yuri Solozobovun fikrincə, "hücum neft ehtiyatlarına malik liman, sahil şəhərlərinə yönəlib. Çünki onların uzaq mərkəzdən ayrılması, orada mikroseparatçı dövlətin elan olunması asandır. Bu variant Liviyada gerçəkləşdirildi və "Benqazi" adlandırıldı. Qazaxıstanla bağlı da eyni ssenari müzakirə olunur. Söhbət neft ehtiyatlarına malik Qərbin mərkəzdən ayrılması və orada marionet rejimin yaradılmasından gedir. Qərbdə böyük yatağın adına uyğun olaraq, "Tengiz-şevronistan" adlı rejimin yaradılması ideyası çoxdan - az qala, Qazaxıstanın müstəqillik əldə etdiyi vaxtdan olub".
Amma əksər analitiklər hesab edir ki, Qazaxıstanda baş verənləri birmənalı şəkildə kənar qüvvələrin təsiri ilə əlaqədəndirmək yanlış olardı.
Daxili siyasi tendensiyalar
Böyük təcrübəyə malik qocaman siyasətçi olan N.Nazarbayev Qazaxıstanda 1989-cu ildən hakimiyyətdədir. Təbii ki, bu dövrdə o, özünə yalnız dost və müttəfiqlər, "millətin atası" (qazax dilində "Yelbası") titulunu deyil, həmçinin opponentlər və düşmənlər də qazanıb. Onlardan biri də Qazaxıstanın sabiq energetika, sənaye və ticarət naziri (1998-ci ilin aprelindən 1999-cu ilin oktyabrınadək), "BTA" bankının sabiq rəhbəri, mühacirətdə yaşayan oliqarx Muxtar Ablyazovdur. Hələ 2002-ci ildə həbs olunmuş Ablyazov bir müddət sonra prezident tərəfindən əfv edilərək azadlığa çıxıb. Amma 2009-cu ildə onun ölkəni tərk edərək Böyük Britaniyaya köçməsindən sonra, Ablyazova qarşı yenidən cinayət işi qaldırıldı. Sabiq nazir 10 milyard dollar vəsaitin mənimsənilməsində təqsirləndirilirdi. 2010-cu ildə Moskvanın Tver Məhkəməsi Muxtar Ablyazovun həbsinə order verdi, 2011-ci il yanvarın 27-də isə Qazaxıstan Baş Prokurorluğu Böyük Britaniyaya onun ekstradisiyası ilə bağlı müraciət etdi. Görünür, Londonda bank vəsaitinin mənimsənilməsinə yanaşma heç də Ablyazovun xeyrinə deyildi və bu üzdən o, təcili olaraq üzərində siyasi mühacir imici yaratmaq qərarına gəldi. Qazaxıstanın Rusiya, Polşa və Böyük Britaniyadakı, Janaozendəki hadisələrdən sonra isə Avropanın digər ölkələrindəki səfirlikləri qarşısında aksiyaları da məhz bununla əlaqələndirirlər. Nəzərə alsaq ki, Qazaxıstanın "Respublika" qəzeti və "K+" telekanalı kimi media resursları hələ də Ablyazova məxsusdur, onun Qazaxıstan ictimaiyyətinə təsir imkanlarını təsəvvür etmək mümkündür.
Qazaxıstan hakimiyyətinin daha bir nüfuzlu opponenti Prezident Nazarbayevin keçmiş kürəkəni Rahat Əliyevdir. O, ABŞ Federal Təhqiqatlar Bürosu Akademiyasının məzunu, keçmiş general-mayor, Qazaxıstan Milli Təhlükəsizlik Komitəsi rəhbərinin sabiq birinci müavinidir. Əliyev 2002-ci ildən 2007-ci ilədək Qazaxıstanın Avropa ölkələrindəki diplomatik korpusuna rəhbərlik edib. 2005-ci ilin yayından xarici işlər nazirinin birinci müavini, həmçinin, Qazaxıstanın ATƏT-lə əməkdaşlıq üzrə xüsusi nümayəndəsi olub. 2007-ci il mayın sonlarında Əliyev səhmdarı olduğu "Nurbank"ın rəhbərinin oğurlanması və qətlində ittiham olundu. Lakin məhkəmə prosesi başlananadək ölkəni tərk edərək siyasi mühacir qismində Avstriyaya qaçdı. Ona ünvanlanmış ittihamları rədd edən R.Əliyev "hakimiyyət başında duranlar"ı günahlandırmağa başladı. Əliyev bildirdi ki, Qazaxıstanın güc strukturlarında ona qarşı nifrətin yaranmasına, nüfuzdan salınmasına cəhdlərə Qazaxıstan Prezidenti olmaq iddiaları səbəb olub.
Qazaxıstanda qadağan olunmuş "Xaç atası" kitabının müəllifi Rahat Əliyev ölkənin qərbində baş verənlərdə də hamıdan çox şübhəli bilinir. Onun keçmişdə xüsusi xidmət orqanları ilə əlaqəsini xatırladanlar Əliyevin həm bütünlükdə Qazaxıstan cəmiyyətinin, həm də ölkənin qərbinin "zəif yerləri"ni yaxşı bildiyinə diqqət çəkir. Belə "zəif nöqtələr" isə heç də az deyil.
Janaozen Aday nəslinin ənənəvi ərazisidir. Adaylar döyüşkənlikləri və aqressivlikləri ilə məşhurdurlar. Onlar sonuncu dəfə bu xüsusiyyətlərini 1989-cu ilin ortalarında göstərmişdilər. Həmin vaxt Janaozendə (ozamankı Yeni Uzen) yerli qazax əhali ilə Şimali Qafqazdan gəlmiş əhali arasında kütləvi qarşıdurma yaşanmışdı. Sovet xüsusitəyinatlıları gəlmələrin həyatını xilas etmək üçün şəhərdən, bəzi məlumatlara görə, 25 min insanı çıxarmalı olmuşdu. Məhz həmin dövrdə Yeni Uzendə Nursultan Nazarbayev ilk dəfə Qazaxıstanın lideri seçilmişdi. İlk baxışdan bu, hazırkı hakimiyyət üçün nəhs xəbərdarlığa bənzəyir: "Od-alov içində olan Yeni Uzenin fonunda hakimiyyətə gəldin, indi də od-alov içində olan Janaozenin fonunda hakimiyyətdən gedəcəksən".
Amma məlum olduğu kimi, Qazaxıstan Prezidentinin əsas səlahiyyətlərindən biri də klanlararası mübahisə və münaqişələrdə hakim rolunu oynamaqdır. Nazarbayev bu zəmində yaranan problemləri indiyədək qansız həll etməyə nail olub. Nursultan Abişeviçin ali lider və sabitliyin qarantı kimi böyük nüfuza sahib olması da məhz bu bacarığının nəticəsidir.
Sözügedən regionda, xüsusilə Janaozen şəhərində yerli qazaxlar - adaylarla yanaşı, böyük sayda "oralmanlar" (Qazaxıstana müstəqillikdən sonra qonşu ölkələrdən köçmüş etnik qazax mühacirlər) da yaşayır. Qazaxıstan Prezidentinin siyasi məsələlər üzrə məsləhətçisi Yermuhamed Yertısbayev iğtişaşlarda onların iştirakına işarə edərək bildirib ki, "Janaozendə baş verənlərin əsas təşkilatçıları Qazaxıstan vətəndaşlığını bir müddət əvəl almış şəxslərdir. Onlar Türkmənistandan, Özbəkistandan gəliblər və hələ qazax mentalitetini tam qavramayıblar".
Yertısbayev iğtişaşların Ablyazov və radikal islamçılar tərəfindən maliyyələşdirildiyini də istisna etməyərək, əsas diqqəti kriminal birləşmələrə yönəldib.
Xatırladaq ki, əksər ekspertlər kriminal qruplar arasında çəkişmə versiyasını da istisna etmir. Çünki Janaozendəki dövlət neft müəssisəsinin başında kriminal aləmlə əlaqəli yerli bosslar dayanırdı. Bir müddət əvvəl isə müəssisə, milli şirkətin Astanada yerləşən baş ofisinin nəzarətinə keçdi.
16 dekabr hadisələrinə aidiyyəti ola biləcək faktorları sadalayan zaman, ölkədə gözlənilmədən gizli islam terrorçuları təşkilatlarının baş qaldırdığını da yaddan çıxarmaq olmaz. İndiyədək belə təşkilatların mövcudluğunu yalnız ehtimal etmək mümkün idi. Son zamanlar isə Qazaxıstanda mütəmadi olaraq partlayışlar baş verir, atəş səsləri eşidilir. Oktyabrın 31-də Qazaxıstanın qərbindəki Atıraus vilayət administrasiyasının (akimat) həyətində partlayış törədilib. Noyabrın 12-də isə Taraz şəhərində Maksat Kariyev adlı şəxsin təşkil etdiyi terror aktı da 7 nəfərin ölümünə, 3 nəfərin yaralanmasına səbəb olub. Elə həmin Kariyev Şəhər Milli Təhlükəsizlik Komitəsinin binasını qumbaraatandan və avtomatdan atəşə tutub, ələ keçəcəyini görən zaman isə özünü partladıb.
Hər iki hadisəyə görə məsuliyyəti "Xəlifət əsgərləri" ("Cund əl-xalifət") təşkilatı öz üzərinə götürüb. Halbuki bir müddət əvvələdək belə təşkilatın mövcudluğu heç kəsə bəlli deyildi. Qurumun terror aktlarından sonra yaydığı bəyanatında törədilmiş partlayışlar "dinlə bağlı yeni qanunun qəbuluna görə, Qazaxıstan hökumətinə xəbərdarlıq" kimi təqdim edilib. Qeyd edək ki, sözügedən qanun Qazaxıstanın dövlət qurumlarında namaz qılınmasını qadağan edir.
Bütün bu hadisələr istər ayrı-ayrılıqda, istərsə də cəm halında Qazaxıstanda baş vermiş dekabr hadisələrinə təsirini göstərə bilər. Amma səbəb nə olursa-olsun, cəmiyyətdəki gərginlik ortadadır. Bu, hələ uzun müddət hakimiyyəti düşündürəcək. O səbəbdən də hökumət nümayəndələri artıq sənaye-innovasiya proqramlarının əhəmiyyətli hissəsinin depressiv regionlara, xüsusilə Janaoenə yönəldilməsinin vacibliyindən danışmağa, şəhərin infrastruktur və iqtisadi problemlərinin həllinin vacibliyindən bəhs etməyə başlayıb. Bununla yanaşı, güman ki, neftçilərin və iqtisadiyyatın digər sahələrində çalışan vətəndaşların problemlərinin həlli üçün tədbirlər də görüləcək.

FROM NOVYY UZEN TO ZHANAOZEN
The mass unrest in the central square of the capital of the Kazakh SSR, Alma-Ata, on 16 December 1986 is considered the beginning of the end of the Soviet Union. At that time, local youths suddenly staged a rally in protest against the castling between the long-time first secretary of the local Central Committee, Dinmukhamed Kunayev, and Moscow's puppet, Gennadiy Kolbin - a man alien to the republic. The central leadership responded to this with an armoured fist. According to official statistics, as a result of those events, 174 people were killed, thousands were injured and 8,500 were detained by security forces.
After a quarter of a century - on 16 December 2011 - blood was shed in Kazakhstan again. Mass riots took place in the city of Zhanaozen in western Kazakhstan, where former employees of the Ozenmunaygaz company have been on strike since June 2011. During Independence Day celebrations, angry people destroyed the stage and decorations installed for the upcoming New Year holidays on the square and set fire to administrative buildings and the Ozenmunaygaz office. The riots, which involved up to five thousand people, continued the next day. The events in Zhanaozen also provoked a wave of demonstrations and unrest in several other cities of Kazakhstan. Thus, the protesters blocked a passenger train at the Shepte railway station and dismantled rails at some railway crossings. In addition, demonstrations were staged in Almaty, Kazakhstan's largest city, and in the capital of Mangistau Region in solidarity with the Zhanaozen strikers. Special forces and armoured vehicles were sent into Zhanaozen from Aktau, military helicopters flew over the city, and a state of emergency and curfew were declared. According to official data, 16 people were killed and several hundred were hospitalized as a result of the riots and the suppression of protests. Mobile communications and the Internet were turned off in the city.
The opposition accuses the government of excessive aggression in the process of suppressing the protests and of shooting civilians who could have been pacified with other means such as water cannons that are very effective in frosty weather. Oil workers also characterize the events as a provocation by the authorities, who refused to accept the strikers' conditions and provoked riots.
It is possible to agree with those who accuse the Kazakh authorities of using inappropriately harsh measures to suppress the protests, but the theory that the events were provoked by the authorities seems to be unfounded. The authorities would not have benefited from unrest on the anniversary day, when Kazakhstan was in the centre of world attention because of the festive events, and given that the country is to hold parliamentary elections on 15 January next year, the theory of the authorities' provocation is not credible at all.
The true causes of what is happening can be identified by tracing recent trends in the domestic and foreign policy of Astana.
Foreign policy trends
Kazakhstan has the largest reserves of chrome ores and lead, second largest reserves of oil, silver, copper, manganese, zinc, nickel and phosphorus raw material, and third largest reserves of gas, coal, gold and tin among the CIS countries. Kazakhstan also has 1.6 million tons of proven uranium reserves, the second largest in the world.
In his time, emphasizing the geopolitical importance of Kazakhstan and calling it a "soft underbelly of Eurasia", the prominent American political scientist Zbigniew Brzezinski noted that Kazakhstan "allows you to control Central Asia and simultaneously opens the way to Russia, China, and across the Caspian Sea - to the Caucasus. The future of the Eurasian Union is directly linked to the fate of Kazakhstan."
Kazakhstan was the initiator of the Eurasian Union in the early 1990s. Then, Nazarbayev's project to create a new integration project between the former members of the Soviet Union did not receive adequate support from both Russia and other regional states. However, it was precisely in Kazakhstan that the heads of Belarus, Kazakhstan, Russia, Tajikistan and Kyrgyzstan signed a treaty on the establishment of the Eurasian Economic Community (EurAsEC) on 10 October 2000. And in November last year, the presidents of Russia, Belarus and Kazakhstan signed in the Kremlin documents on the establishment of the Single Economic Area. Dmitriy Medvedev, Aleksandr Lukashenko and Nursultan Nazarbayev signed the Declaration on Eurasian Economic Integration, the Treaty on the Eurasian Economic Commission and the Schedule of the Work of the Eurasian Economic Commission.
The common economic area began its work on 1 January 2012, and by 2015, the parties intend to enter a new phase of unification - the creation of a Eurasian Union. All these events occurred after the famous "manifesto" of Russian Prime Minister Vladimir Putin, with which he actually revived this idea of integration. Last year, the president of Kazakhstan repeatedly noted the active participation of Astana in the preparation of a more cohesive process of creating a Eurasian Economic Union, which Western political circles call a "project to restore the Soviet Union".
In addition, Kazakhstan is actively participating in another regional alliance - the Shanghai Cooperation Organization. As part of this alliance, as well as by the scale of bilateral relations, China is the leading economic partner of Kazakhstan. It is mainly China that gets energy from the western deposits of Kazakhstan. In this context, it is very remarkable that the strikes in Kazakhstan began only at enterprises with Chinese investments, although oil workers of these companies are paid no less than others. It is worth noting that in addition to energy resources, the western region of Kazakhstan is also of strategic geographical importance. It seems no accident that the Western media covered the event in Zhanaozen almost in the same style as the first days of the riots in the Libyan city of Benghazi. By the way, Benghazi, like Zhanaozen, is a port city and the capital of a province with huge oil reserves.
According to the Russian political scientist Yuriy Solozobov, "the attack is on oil-producing provinces nears ports and along the coastline. It is of benefit to separate them from the distant centre and declare them some micro-separatist states. This option was realized in Libya and was called 'Benghazi'. A similar scenario is being discussed in respect of Kazakhstan - to separate the oil-rich western Kazakhstan and install a puppet regime there. The idea of creating a kind of "Tengiz-Chevronistan" - the name of the largest deposit - has roamed the West for a long time - almost since the moment Kazakhstan gained its independence."
However, according to many analysts, it would be wrong to view the events in Kazakhstan only in the context of foreign influence.
Internal political trends
As a venerable politician with great experience, Nazarbayev has been in power in Kazakhstan since 1989. Naturally, during this time he made not only friends and allies, gaining the title of "national leader" ("Elbasy" in Kazakh), but also opponents and enemies. One of them is the former minister of energy, industry and trade (April 1998 - October 1999), former chairman of the BTA bank, fugitive oligarch Mukhtar Ablyazov. Arrested in 2002, Ablyazov was released after a presidential pardon. However, after Ablyazov fled the country and settled in Britain in 2009, new criminal proceedings were instituted against him. He is charged with misappropriating $ 10 billion. In 2010, the Tver Court of Moscow issued an arrest warrant for Mukhtar Ablyazov, and on 27 January 2011, the Prosecutor-General's Office of Kazakhstan sent a petition to the UK for his extradition. It seems that in London, the case on the theft of bank funds is not developing in favour of Ablyazov, and he urgently had to pose as a political ?migr? and martyr. He is linked to protests in front of the embassies of Kazakhstan in Russia, Poland and Britain, but after the events in Zhanaozen, in other European countries as well. Considering that Ablyazov still owns such Kazakh media resources as Respublika newspaper and the K+ channel, you can imagine the magnitude of his influence on Kazakh society.
Another no less influential opponent of the Kazakh authorities is Rahat Aliyev, former son-in-law of President Nazarbayev. He is a graduate of the FBI Academy, a former major-general and deputy chairman of the National Security Committee of Kazakhstan. From 2002 to 2007, he headed the country's diplomatic corps in European countries, and from the summer of 2005, he served as first deputy foreign minister and special representative of Kazakhstan on cooperation with the OSCE. In late May 2007, Aliyev was accused of kidnapping and murdering the chairman of Nurbank, of which he was a shareholder. Before the trial began, he was able to move to Austria as a political ?migr?. Having rejected all the accusations against him, Aliyev himself acted as a prosecutor for the "powers that be", saying that the reason for the fierce hatred for him and the Kazakh security forces' efforts to discredit him is his intention to run for president of Kazakhstan.
Rahat Aliyev, the author of "Godfather-in-law", a book banned in Kazakhstan, is suspected more than others of organizing the riots in the west. At the same time, they emphasize his past, which is largely associated with the secret services, and describe him as a person well-versed in the intricacies and vulnerabilities of Kazakh society in general and the western region of the republic in particular. And there are a lot of intricacies here.
Zhanaozen is the traditional territory of the young zhuz (a historical union of Kazakhs) - the Aday clan. The Adays are known for their militancy and aggressiveness. The ardent temper of the Adays last made itself felt in mid-1989. At that time, mass unrest broke out in Zhanaozen (then Novyy Uzen) between the local Kazakh population and incomers from the North Caucasus. By some accounts, to save the latter from extermination, the Soviet special forces had to evacuate 25,000 people from the city. It was then in Novyy Uzen that Nursultan Nazarbayev was first elected leader of Kazakhstan. At first glance, it looks like an ominous warning to the current authorities, "Against the backdrop of raging Novyy Uzen, you came. Against the backdrop of raging Zhanaozen, you must go!". But as you know, one of the major powers of the president in Kazakhstan is to be an arbiter in inter-clan disputes and conflicts. And so far, Nazarbayev has managed to extinguish all conflicts without bloodshed. Nursultan Nazarbayev's authority as the supreme leader and guarantor of stability is based on this ability.
In addition to the indigenous Kazakhs - Adays, the region, and particularly the city of Zhanaozen, is populated by a great number of "oralmans" (ethnic repatriated Kazakhs resettled to Kazakhstan from neighbouring countries after independence). Hinting at their involvement in the riots, Presidential Adviser for Political Affairs Yermukhamet Yertysbayev stated that "the main organizers in Zhanaozen were people who recently acquired Kazakh citizenship - they have come from Turkmenistan and Uzbekistan and have not yet integrated completely into Kazakh mentality".
Further, while not denying the possibility that the unrest was financed by Ablyazov and radical Islamists, he drew special attention to criminal gangs.
It must be remembered that many experts do not exclude a theory about criminal showdowns, for the state oil company in Zhanaozen was headed by local informal bosses connected with the criminal world. And recently, the company was placed under the direct control of the head office of the national company in Astana.
Listing the factors that may be relevant to the 16 December events, we should not forget that the Islamic terrorist underworld, whose existence was previously unknown, has unexpectedly raised its head in the country. Explosions and gunfire can be heard in the country from time to time. On 31 October, a bomb exploded in the courtyard of the regional administration (akimat) in Atyrau Region in western Kazakhstan. And on 12 November, a Maksat Kariyev organized an act of terror in the city of Taraz, during which seven people were killed and three were injured. The same Kariyev used a grenade thrower and an assault rifle to fire at the building of the city committee of national security, and when an attempt was made to arrest him, he blew himself up.
Both cases are linked to the organization "Soldiers of the Caliphate" ("Jund al-Khalifat"), whose existence was not known until recently. In their statement, the explosion was called "a warning to the authorities of Kazakhstan in connection with the adoption of a new religion law" prohibiting prayers in state institutions.
All these facts may have individually and together influence the December events in Kazakhstan. But whatever the reason, there are really serious tensions in society, which will occupy the minds of those in power for a long time. Therefore, representatives of the Kazakh authorities have already expressed the need to concentrate a large part of industrial and innovation programme on depressed areas, in particular Zhanaozen, and to address infrastructural and economic problems of the city. In addition, measures will certainly be taken to address the problems of oil workers and employees of other industries.