İRƏVANIN KƏSİLİB-ATILMIŞ ÜRƏYİ
Ermənilər tərəfindən yer üzündən silinmiş Irəvan qalasının Azərbaycana məxsusluğunu sübut edən təkzibolunmaz faktlar ortaya qoyulub
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin müasir Ermənistan paytaxtının İrəvan xanlığının xarabalıqları üzərində qurulduğuna dair dəfələrlə səsləndirdiyi bəyanatlar dekabrın 23-də Bakıda təqdim edilmiş erevangala500.com internet-portalının səhifələrində növbəti dəfə təsdiqini tapıb. Tədbirin məğzi şüarda da əks olunurdu: "Hazırkı İrəvanın kəsilib-atılmış ürəyi - İrəvan qalasının 500 illiyinə".
Təqdimat mərasimində iştirak edən qonaqların marağı, həmçinin, çoxsaylı internet istifadəçilərinin gördüklərinə reaksiyası göstərir ki, İrəvan qalası mövzusu çoxları üçün yenilik olub. Çünki Azərbaycan tarixinin bu qatı uzun illər ərzində beynəlxalq ictimaiyyətin ürəyindən, ağlından və yaddaşından kənarda qalmışdı.
Azər-Globe İctimai-Siyasi Tədqiqatlar İnstitutu yanında Qafqaz və Kiçik Asiya Tarixi Mərkəzi tərəfindən hazırlanmış portal İrəvan qalasının məhv edilməsindən, tarixi Azərbaycan torpaqlarının erməniləşdirilməsindən bəhs edir. Orada hazırkı Ermənistan paytaxtının yaradılması və mənsubiyyətinə dair təkzibolunmaz faktlara rast gəlinir.
Hazırkı İrəvanın müsəlmanlara və türklərə məxsusluğunun sübutu kimi, məşhur rusiyalı batalist rəssam Frans Rubonun "1 oktyabr 1827-ci ildə İrəvan qalasının təslim olması" adlı əsəri ictimaiyyətə təqdim olunub. Rubonun əsərində İrəvan qalasının ən qədim forması, oradakı məscidlərin günbəzləri, minarələri, Xan sarayı və Şərqə məxsus müsəlmangeyimli sakinləri əks edilib.
Qafqaz və Kiçik Asiya Tarixi Mərkəzinin rəhbəri Şəhla Həsənovanın sözlərinə görə, portalda nadir foto və videomateriallar toplanıb. Orada İrəvan şəhərinin yaranması tarixindən, sonradan onun adının İrəvan, daha sonra Yerevana çevrilməsindən, eyni zamanda, şəhərin mirvarisi olan İrəvan qalasından bəhs edən müxtəlif, əsasən, əcnəbi müəlliflərin kitablarına da rast gəlinir.
Portalda sübut olunur ki, hazırkı İrəvanı azərbaycanlılar, daha konkret desək, Səfəvilər sülaləsinin nüma-yəndələri yaradıb. 1504-cü ildə Səfəvi şahı İsmayıl öz sərkərdəsi Rəvanqulu xana bu ərazidə qala tikməyi tapşırıb. O, 7 il ərzində Zəngi çayının cənub-qərb sahilindəki qayalıqda inşa olunub və Rəvanqulu xanın şərəfinə Rəvan, daha sonra İrəvan adlandırılıb. 1827-ci ildə İrəvan qalası general Paskeviçin rəhbərlik etdiyi Rusiya ordusu tərəfindən ələ keçirilib, daha sonra İrəvan xanlığı Rusiya İmperiyasına birləşdirilib. Portalda bildirilir: " Ermənistan SSR-in yaradılmasınadək bu qalaya toxunulmamışdı. Yalnız Ermənistan SSR-in yaradılmasından sonra, qalanın məqsədli şəkildə məhv edilməsinə başlanıldı və indi ondan heç bir əsər-əlamət qalmayıb".
İrəvan qalasının salamat qalmış bəzi hissələri də 1920-ci illərdə erməni hökuməti tərəfindən məhv edilib. Məhz həmin dövrdə Sərdar sarayı, məscidlər, hamamlar və şəhərin müsəlmanlara, türklərə məxsusluğunu sübut edən digər tikililər dağıdılıb. Bu prosesin yekunu olaraq, 1936-cı ildə ermənilər şəhərin adını Yerevan qoyub, bununla da şəhərin kim tərəfindən yaradıldığını, Azərbaycan və müsəlman mədəniyyətinin mirvarisi olmuş bu şəhərdə kimlərin yaşadığını göstərən əlamətləri tam yox ediblər.
Erməni tarix saxtakarlarına daha bir pis sürprizi Azərbaycan Prezidenti Administrasiyası İctimai-siyasi şöbəsinin Siyasi tədqiqatlar və analitika sektorunun müdiri Fuad Axundov edib. Təqdimat mərasimində o, erməniəsilli Rusiya sovet tarixçisi İosif Orbelinin 1919-cu ildə Petroqradda işıq üzü görmüş "Qandzasar kitabələri" kitabının mətnini Azərbaycan tarixçilərinə təqdim edib. Bu kitab uzun illər "yoxa çıxmış" sayılıb. Çünki içərisində 300-dən artıq Qanzasar yazısının, həmçinin, Dağlıq Qarabağ ətrafındakı məbəd yazılarının olduğu kitabın bütün tirajı, nəşrindən dərhal sonra müəllif Orbeli tərəfindən qəflətən yığılaraq, sonradan onların hamısı məhv olunub.
Səbəb Orbelinin dissertasiyası olan kitabda Dağlıq Qarabağdakı XIII əsrə aid alban Qandzasar monastır kompleksinin, həmçinin, Qarabağın digər məbədlərinin bütün kitabələrinin cəmlənməsi idi. Onlardan aydın şəkildə görünürdü ki, bu məbədlərin ermənilərə aidiyyəti yoxdur. Onlar albanların mədəni-tarixi irsidir.
Fuad Axundovun sözlərinə görə, tarixi sənədlərə əsasən aydın olur ki, ermənilərin özlərinə məxsus "Notr-Dam" adlandırdıqları Qandzasar kilsəsi tarixən albanlara məxsus olub. Çar Rusiyasının qurulmasından sonra 1836-cı ildə Alban Avtokefal Kilsəsi və onun bütün mülkiyyəti, məbədlər, dini kitablar və dindarlar erməni kilsəsinə verilib.
Fuad Axundov xatırladıb ki, Pompey ən yaxşı qorunub-saxlanmış qədim şəhərdirsə, İrəvan da mədəni mərkəzi məqsədli şəkildə Yer üzündən silinmiş yeganə şəhərdir. "Pompeyin vulkan külü altından çıxarılması zamanı orada bir daşın belə dəyişmədiyi aydın oldu. Qədim İrəvandan isə daş-daş üstündə qalmayıb", - deyə F.Axundov qeyd edib. O bildirib ki, şəhərin dağıdılması İrəvanın oraya köçürülmüş ermənilər üçün yad şəhər olmasının nəticəsi idi. Prezident Administrasiyasının sektor müdiri İrəvan qalası məsələsinin ilk dəfə Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2006-cı ildə qaldırıldığını xatırladıb. Onun bu məsələyə toxunduğu hər sammitdən sonra ermənilərin içinə vəlvələ düşür.
Ermənilər yol verdikləri vandalizm aktlarını məharətlə Rusiya vasitəsilə ört-basdır edir. Onlar viranəyə çevirdikləri bütün Azərbaycan abidələrinin yerinə Rusiya adları verir. Bu, 2008-ci ilin oktyabrında Yerevanda "Rusiya" meydanının açılışı zamanı da bir daha sübut olunub.
Rusiya Prezidenti Dmitri Medvedevin də iştirak etdiyi tədbirdə Ermənistan dövlət başçısı Serj Sarqsyan Rusiya meydanının İrəvan xanlığının yerləşdiyi ərazidə salındığını etiraf edib. Amma o, Azərbaycan qalasını erməni-rus münasibətlərinin abidəsi kimi təqdim etməyə çalışıb. "Rusiya prezidentinə "Ağıldan bəla" pyesinin səhnələşdirildiyi ev haqda danışan Sarqsyan söhbətin İrəvan xanlığının Sərdar sarayından getdiyini gizlədib. Hansı ki, Qriboyedov qonaq olduğu bu güzgülü zala malik dəbdəbəli xan sarayından böyük şövqlə yazırdı!.. İndi bu saray Yer üzündən silinib. Halbuki sürgün edilmiş dekabristlərin sağ ikən səhnələşdirdikləri "Ağıldan bəla" ("Qore ot uma") pyesinin ilk və yeganə nümayişi məhz orada olmuşdu. Və təkcə bu fakt kifayət edirdi ki, həmin memarlıq şedevri qorunsun, ən azından isə memorial lövhədə xatirələrə həkk olunsun", - deyə erevangala500.com saytında belə bildirilir.
Ermənistan rəhbərinin ən böyük həyasızlığı isə "erməni-rus münasibətlərinin abidəsi" adlandırdığı İrəvan qalasını Yer üzündən sildiklərini faktik olaraq etiraf etməsidir. Bununla yanaşı, o utanmadan bildirir ki, Moskvadakı Vasili Blajennı kilsəsində erməni apostol kilsəsinin apostolu müqəddəs Maarifpərvər Qriqorinin xatirəsi əbədiləşdirilib.
F. Axundovun da dediyi kimi, sivil dövlətlər digər xalqların mədəni irsini də qoruyub-saxlayır. Bunu yalnız Azərbaycanın deyil, digər xalqların da saysız-hesabsız maddi və mədəni irs abidələrini məhv edən ermənilərin rəhbəri də təsdiqləyir.
Qeyd edək ki, erevangala500.com portalında Ermənistanın interaktiv xəritəsi də yerləşdirilib. Orada sonradan erməniləşdirilmiş Azərbaycan toponimlərinə, yaşayış məntəqələrinə, adlarına rast gəlinir. Portalda əcnəbi səyyahların məlumatları əsasında İrəvan qalasının necə tikildiyini, hansı görkəmdə olduğunu, son-radan XIX-XXI əsrlərdə ermənilərin onu mərhələli şəkildə necə məhv etdiyini interaktiv rejimdə göstərən bölüm də var.
İrəvan qalası o dövrlərdə Şərqdə minarələr şəhəri kimi tanınıb. Qalada 8 məscid, 800 ev olub. Orada yalnız Azərbaycan türkləri yaşayıb və bunu hələ XVII əsrdə fransalı səyyahlar Tavernye, Şarden, XIX əsrdə isə rus arxeoloqu Uvarov və başqaları yazırdılar. Ermənilərin yalnız xanlığın ətrafında yaşadıqlarını, qalaya yalnız günəmuzd işləmək üçün gəldiklərini sübut edən çoxsaylı sənədlər var.
İndiyədək heç bir mənbədə, arxiv materiallarında İrəvan qalasının əsasının qoyulduğu XVI əsrin əvvəllərinədək olan dövrdə Yerevan adına rast gəlinmir. İrəvan qalası və onun quruluşu Bakıdakı İçərişəhəri, Şəkidəki Xan Sarayını və hazırda işğal altında olan Şuşada ermənilər tərəfindən, demək olar ki, tamamilə dağıdılmış Xan Sarayını xatırladırdı. Bütün bunlar və digər memarlıq abidələri, həmçinin, İrəvan qalası aydın şəkildə göstərir ki, orta əsrlərdə Azərbaycan mədəniyyəti çox geniş ərazini əhatə edib. Bu, ermənilərə rahatlıq vermir. Əks təqdirdə, hazırkı Ermənistan paytaxtının tarixi mərkəzi məhv edilməzdi. Axı əksər qədim şəhərlərin öz tarixi mərkəzi var, fəxr mənbəyi və xəzinə sayılan bu mərkəzlər hökumət və xalq tərəfindən qorunur. Tarixi mərkəzlərə Moskvada, Tbilisidə, Bakıda və dünyanın bir çox qədim şəhərlərində rast gəlmək mümkündür.
İrəvanın tarixi mərkəzinin - İrəvan qalasının ermənilərə cüzi də olsa aidiyyəti olsaydı, onlar qalanı mütləq qoruyub-saxlayardılar. Amma İrəvan qalasının memarlıq üslubu orta əsrlərə aid Azərbaycan memarlıq əlamətlərini özündə əks etdirirdi və onu ermənilərə məxsus qala kimi təqdim etmək heç cür mümkün deyildi. Məhz o səbəbdən də bu tarixi mərkəz ermənilər tərəfindən məhv edilib.
Portalın təqdimatında çıxış edən tarixçi, albanşünas professor Fəridə Məmmədova Sovetlər dönəmində özünün və digər tədqiqatçıların Moskva, Leninqrad arxivlərində işləməsinə yaradılmış maneələrdən danışıb. Bu maneələrin yaradılmasında məqsəd alban irsinə aid arxiv materialları və əsərlərlə tanışlığa imkan verilməməsi idi.
F. Məmmədovanın sözlərinə görə, tədqiqatçıların arxivdə işləməsinə maneə yaradanlar bütün alban irsinin ermənilər tərəfindən dəyişdirilməsi faktlarını gizlətməyə çalışırdı.
F.Məmmədova İrəvanın ermənilərin tarixi vətəni olmadığına, onların bu ərazilərə sonradan köçürüldüklərinə dair də bir neçə fakt gətirib. Xüsusilə o, bir neçə il əvvəl Vyanada keçirilmiş tarixi forumundakı çıxışını xatırladıb. Həmin tədbirdə F.Məmmədova erməni həmkarlarının nəzərinə çatdırmışdı ki, onların əsas mənbələrdən saydıqları orta əsrlərə aid Movses Xorenatsinin yazdığı "Erməni tarixi" ("Patmutyun Ayots", tərcümədə "Hayların tarixi" deməkdir) kitabında ermənilərin tarixi məskəni kimi Yevfrat çayının ətrafı və Kiçik Asiya göstərilib. Həmin əsərdə müəllif ermənilərin xaç suyuna salınması mərasimindən danışarkən yazır ki, onlar Vaqarşapatdan çıxıblar və Yevfrat çayında xaç suyuna salınıblar. Bu səbəbdən də hazırkı erməni tarixçilərin Vaqarşapatı Yerevan kimi təqdim etmək cəhdlərinin heç bir əsası yoxdur. Çünki Yevfrat çayı bu ərazilərdən 1000 kilometr aralıdadır.
Suxumi Dövlət Universitetinin (Gürcüstan) professoru Quram Marxulia isə bildirib ki, "Ermənistan paytaxtı - Azərbaycanın qədim İrəvan şəhəri" əsərini yazarkən çoxları onu başa düşmürdü: "O zaman mən erməni tarixçilərdən soruşdum: "İrəvan" özü erməni dilində nə deməkdir? Məsələn, "Tbilisi" "qaynar su" anlamı verir. Siz "öz şəhəriniz"in adının mənasını başa düşürsünüzmü? Yox. Çünki bu, qədim Azərbaycan şəhəridir. Tarix sübut edir ki, ermənilər bu ərazilərə sonradan köçürülüblər".
Azərbaycanın Müəllif Hüquqları Agentliyinin rəhbəri Kamran İmanov da öz növbəsində bildirib ki, artıq erməni yalanının ifşa olunması üçün hücuma keçmək vaxtıdır: "Erməni təbliğat maşını yalanı bizə reallıq kimi sırımaq istəyir. Amma məntiqi olan insanlar həqiqəti yalandan ayırmağı bacarır".
Saytın təqdimatında Milli Məclisin deputatı Qənirə Paşayeva, Moskva Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsinin professoru İsmayıl Atakişiyev, azərbaycanlı tarixçilər, diplomatik korpus nümayəndələri, qeyri-hökumət təşkilatları və mətbuat təmsilçiləri də iştirak ediblər.
Sonda xatırlatmaq istərdik ki, bu il İrəvan qalasının 500 yaşı tamam olacaqdı. Amma o... yoxdur! Ermənilər bu tarixi abidəni Yer üzündən siliblər, Sərdar sarayını özülünə qədər məhv ediblər. Çünki onun memarlıq üslubu orta əsrlərə aid Azərbaycan memarlığının elementlərini özündə əks etdirirdi. Onu erməni qalası kimi təqdim etmək isə mümkün deyildi. Bu üzdən də erevangala500.com saytında deyildiyi kimi, "Bizim üçün onun rusiyalı rəssam Frans Rubonun əsərində qalmış görüntüsü qiymətlidir. Bizim üçün onun tarixi qiymətlidir. Çünki o BİZİMDİR".
"Hamımız yaxşı bilirik ki, hazırkı Ermənistan dövləti tarixi Azərbaycan torpaqlarında qurulub. İrəvan xanlığı, Zəngəzur mahalı, digər regionlar bizim tarixi torpaqlarımızdır".
KƏNARDAN BAXIŞ
"BU, BAĞIŞLANMAZ CİNAYƏTDİR"
Gürcüstanın Suxumi Universitetinin professoru, tarix elmləri doktoru Quram MARXULİYA ermənilərin İrəvan qalasını dağıtması haqda
- Regionumuzun tarixini tədqiq edən alim kimi, İrəvan qalasının mənsubiyyəti haqda nə deyə bilərsiniz?
- Əlbəttə, İrəvan qalası İrəvan xanlığı tərəfindən tikilmişdi. Orada azərbaycanlılar yaşayırdılar. İrəvan onlar üçün doğma idi. Tarix göstərir ki, sonradan bu şəhər süni şəkildə erməniləşdirilib. Azərbaycan tərəfinin tapdığı və İrəvan qalasının əks olunduğu şəkil də göstərir ki, bugünkü Ermənistan İrəvan xanlığının ərazisində yerləşir. Aydındır ki, bu Azərbaycan şəhəri sonradan hazırkı Ermənistanın paytaxtına çevrilib. Ermənilər orada Azərbaycana məxsus bütün abidələri məhv ediblər.
- Ermənistan tarixi faktları təhrif edərkən hansı konkret məqsədləri güdüb?
- Ermənilər İrəvan qalası kimi sübutları Yer üzündən silməli idilər. Bu üzdən də onlar qalanın Azərbaycana məxsusluğunu göstərən heç bir əlaməti saxlamayıblar. Amma tarix istənilən halda, bu tarixi torpaqların Ermənistana yox, Azərbaycana məxsus olduğunu göstərəcək. Ermənilər bilir ki, onların bu ərazilərə sonradan gəldiklərinin tam sübut olunacağı vaxta çox az qalıb.
- Bir xalqın keçmişinin məqsədli şəkildə məhv edilməsi cinayət sayıla bilərmi?
- Əlbəttə ki, bu, cinayətdir, həm də bağışlanmız cinayət. Bugünkü Ermənistan faktik olaraq Azərbaycan və Gürcüstan torpaqlarında yaradılıb. İrəvan və Ermənistanın cənub hissəsi Azərbaycana məxsusdur. Amma bu gün həmin ərazilər Ermənistan hesab olunur.

ВЫРЕЗАННОЕ СЕРДЦЕ ЕРЕВАНА
В Баку обнародованы неопровержимые доказательства азербайджанского происхождения Эриванской крепости, стертой армянами с лица земли
Неоднократные заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева, что столица современной Армении создана на развалинах Иреванского ханства, нашли очередное подтверждение на страницах интернет-портала erevangala500.com, презентация которого состоялась 23 декабря в Баку.
Суть мероприятия была отражена в слогане "К 500-летию Эриванской крепости - вырезанного сердца нынешнего Еревана". Реакция гостей презентации, а также многочисленные отзывы интернет-пользователей показали, что тема Эриванской крепости оказалась для многих открытием, поскольку этот пласт азербайджанской истории долгие годы остается вырезанным из сердец, умов и памяти международного сообщества.
Портал, разработанный Центром истории Кавказа и Малой Азии при Институте общественно-политических исследований Azеr-Globe, повествует о фактах разрушения Эриванской крепости и арменизации исконных азербайджанских земель. Представлены неопровержимые исторические факты относительно создания и принадлежности нынешней армянской столицы.
Как доказательство мусульманского и тюркского прошлого нынешнего Еревана была представлена оцифрованная картина известного русского художника-баталиста Франца Рубо "Сдача крепости Эривани 1 октября 1827 года". На картине Рубо в первозданном виде запечатлены Эриванская крепость, купола ее мечетей, минареты, ханский сарай и жители в восточных мусульманских одеяниях.
По словам руководителя Центра истории Кавказа и Малой Азии Шалалы Гасановой, на портале собраны уникальные фото- и видеоматериалы, а также книги разных авторов, в основном иностранных, рассказывающих об истории создания города Иреван, название которого впоследствии было трансформировано в Эривань, а затем - Ереван, и его жемчужине - Эриванской крепости.
Приводятся доказательства того, что нынешний Ереван основали азербайджанцы, а именно правители из династии Сефевидов. В 1504 году сефевидский шах Исмаил поручил своему полководцу Ревангулу хану построить на этой территории крепость. Она была возведена за 7 лет на скалистом берегу в юго-восточной части реки Занги и названа в честь Ревангулу хана - Реван,  а позже - Иреван. В октябре 1827 года Эриванская крепость была взята российскими войсками под командованием генерала Паскевича, а Иреванское ханство присоединено к Российской империи. "Крепость не была разрушена вплоть до образования на этой территории Армянской ССР. После этого началось планомерное разрушение крепости, от которой в настоящее время не осталось следов", - повествует портал.
Частично сохранившаяся Эриванская крепость начала разрушаться армянскими властями в 1920-х годах, когда снесли дворец сардара, мечети, бани и постройки, напоминавшие о мусульманском и тюркском прошлом города. По завершении этого процесса в 1936 году армяне переименовали город в Ереван и тем самым стерли само упоминание о том, кем был создан город, кто жил в этой жемчужине азербайджанской и мусульманской культуры.
Еще один неприятный сюрприз для армянских фальсификаторов истории сделал заведующий сектором политических исследований и аналитики общественно-политического отдела администрации президента  Фуад Ахундов. На презентации он передал в распоряжение азербайджанских историков текст книги русского советского историка армянского происхождения Иосифа Орбели "Надписи Гандзасара", изданной в Петрограде в 1919 году. Книгу долгое время считали утерянной, поскольку после ее издания, где было собрано свыше 300 надписей Гандзасара и окрестных храмов Нагорного Карабаха, автор Орбели вдруг сам же скупил весь тираж, который был затем уничтожен.
Причина была в том, что в книге, являвшейся диссертацией Орбели, были собраны все надписи албанского Гандзасарского монастырского комплекса XIII века в Нагорном Карабахе и других храмов Карабаха. По ним было видно, что эти храмы относятся не к армянам, а являются албанским культурно-историческим наследием.
Фуад Ахундов отметил, что благодаря историческим документам выяснено, что Гандзасарская церковь, которую армяне называют своим "Нотр-Дамом", исторически принадлежала древним албанцам. После упразднения царской Россией в 1836 году Албанской автокефальной церкви все ее имущество, храмы, религиозные книги и паства были переданы армянской церкви.
Фуад Ахундов напомнил, что если Помпеи - это лучше всего сохранившийся древний город, то Ереван - единственный город, исторический центр которого был намеренно стерт с лица земли. "После того как Помпеи были откопаны из-под вулканического пепла, в городе не было изменено ни одного камня, а от старого Иревана не осталось и камня на камне", - сказал он, подчеркнув, что разрушение Иревана связано с тем, что город был чужд поселившимся там армянам.
Завсектором президентской администрации напомнил, что впервые вопрос Эриванской крепости поднял в 2006 году сам президент Ильхам Алиев. После каждого саммита, на котором он говорит об этом, армяне паникуют.
Свои акты вандализма армянские националисты искусно прикрывают Россией. Всему возведенному на руинах азербайджанских памятников они дают российские наименования, что продемонстрировали и на церемонии открытия в октябре 2008 года площади "Россия" в Ереване.
В присутствии президента России Дмитрия Медведева глава Армении Серж Саргсян признал, что площадь "Россия" построена на месте Эриванской крепости. При этом он пытался представить азербайджанскую крепость как памятник армяно-российским отношениям?! "Рассказывая президенту России о доме, в котором была поставлена пьеса "Горе от ума", С.Саргсян скрыл, что речь идет о дворце сардара Иреванского ханства. О роскошном ханском дворце с зеркальным залом, в котором гостил Грибоедов и с восторгом писал о нем! Ныне этот дворец стерт с лица земли, хотя именно там ссыльные декабристы организовали первую и единственную прижизненную постановку пьесы "Горе от ума". И это весьма примечательное событие, чтобы запечатлеть его на мемориальной доске, а уж тем более сохранить этот архитектурный шедевр", - повествуется на сайте erevangala500.com.
Особый цинизм заявлений руководства Армении в том, что, называя Эриванскую крепость "памятником армяно-российским отношениям", С.Саргсян фактически признается, что они стерли его с лица земли. При этом он подчеркивает, что в храме Василия Блаженного в Москве (собор Покрова Богородицы на Рву) хранится придел святого Григория Просветителя (апостола Армянской апостольской церкви).
Как указал Ахундов, цивилизованные государства сохраняют культурное наследие других народов, что подтверждает и глава армянского государства, разрушившего огромное количество памятников материального и культурного наследия не только Азербайджана, но и других народов.
Отметим, что на портале erevangala500.com создана интерактивная карта Армении, на которой указаны азербайджанские топонимы, населенные пункты и названия, переименованные ныне на армянский лад. Также есть раздел, где в интерактивном режиме можно увидеть, как, согласно иностранным путешественникам, была построена и выглядела Эриванская крепость, и то, как ее затем поэтапно разрушала в XIX-XXI вв. армянская сторона.
Эриванская крепость прославилась на Востоке как город минаретов. В крепости было 8 мечетей, 800 домов, и там жили только азербайджанские тюрки, о чем писали еще в XVII веке французские путешественники Тавернье, Шарден, а в XIX веке русский археолог Уваров и другие. Многие документы свидетельствуют о том, что армяне жили на окраине ханства и лишь ходили в крепость на поденные работы.
До сих пор в источниках и архивных материалах не найдено каких-либо сведений о Ереване до начала XVI века, когда была заложена основа Эриванской крепости. Эриванская крепость и ее постройки напоминали бакинский Ичери шэхэр, ханский дворец в Шеки и ныне почти уничтоженный армянами на оккупированной азербайджанской земле ханский дворец в Шуше. Все эти и многие другие архитектурные памятники, в том числе и Эриванская крепость, ясно показывают ареал распространения азербайджанской средневековой культуры, что, видимо, не дает покоя армянской стороне. Иначе бы не был уничтожен исторический центр столицы нынешней Армении. Ведь у многих древних городов есть свой исторический центр, который является гордостью и жемчужиной, охраняемой со стороны властей и народа. Исторический центр есть у Москвы, Тбилиси, Баку, множества других старых городов мира.
Если бы исторический центр Еревана - Эриванская крепость имела бы хоть какое-то отношение к армянам, то они бы ее сохранили. Однако центр города был разрушен только лишь потому, что его архитектура явно отображала элементы азербайджанского средневекового зодчества, которое невозможно было представлять как армянское.
Выступившая на презентации историк, профессор-албанист Фарида Мамедова рассказала о том, какие ей и другим исследователям из Азербайджана чинили препятствия в советское время в архивах Москвы и Ленинграда, чтобы не допустить изучения хранящихся там архивных материалов и трудов об албанском наследии. По ее словам, это делалось, чтобы никто не узнал, что все албанское наследие было приписано армянам.
Ф.Мамедова также привела несколько доказательств того, что Ереван является не исторической, а приобретенной родиной армян. В частности, она напомнила свое выступление несколько лет назад на историческом форуме в Вене, где указала армянским коллегам на то, что один из основных их источников - "История армян" ("Патмутюн Айоц", что значит "История хаев") средневекового автора Мовсеса Хоренаца называет родиной армян местность у реки Евфрат в Малой Азии. В этом труде Хоренац, описывая крещение армян, отмечает, что они вышли из Вагаршапата и были крещены в реке Евфрат. Поэтому совершенно не обосновано нынешнее стремление армянских историков расположить Вагаршапат у Еревана, поскольку река Евфрат находится на 1000 км дальше этих мест.
По словам же профессора Сухумского госуниверситета (Грузия) Гурама Мархулиа, когда он впервые написал труд "Столица Армении - древний азербайджанский город Эриван", многие его не понимали.
"Тогда я спросил у армянских историков: что означает слово "Эриван" на армянском языке? К примеру, "Тбилиси" значит "горячая вода". Знаете ли вы значение названия "своего города"? Нет, ибо это древний азербайджанский город", - сказал Мархулиа. История доказывает, говорит он, что армяне - переселенцы на этой земле.
В свою очередь глава Агентства по авторским правам Азербайджана Кямран Иманов сказал, что пришло время перейти в наступление для разоблачения армянской лжи. Армянская пропагандистская машина хочет представить нам абсурд в качестве реальности, однако люди, не лишенные логики, умеют отличать правду от лжи.
В презентации сайта приняли также участие депутат Милли меджлиса Азербайджана Ганира Пашаева, профессор истфака МГУ Исмаил Атакишиев, азербайджанские историки, представители дипломатического корпуса, НПО и СМИ.
В довершение хотелось бы напомнить, что в нынешнем году Эриванской крепости исполнилось бы 500 лет. Но ее нет! Армяне стерли этот памятник истории с лица земли и уничтожили до основания дворец сардара только лишь потому, что их архитектура ясно отображала элементы азербайджанского средневекового зодчества и их невозможно было представлять как армянские.  Посему, как говорится на сайте erevangala500.com, "нам дорог ее величественный облик, сохранившийся на полотне русского художника Франца Рубо. Нам дорога ее история. Потому что она НАША".
"Все мы хорошо знаем, что нынешнее армянское государство было создано на исторических азербайджанских землях. Иреванское ханство, Зангезурский махал, другие регионы - это наши исторические земли".
ВЗГЛЯД СО СТОРОНЫ
"ЭТО НЕПРОСТИТЕЛЬНОЕ ПРЕСТУПЛЕНИЕ"
Профессор Сухумского госуниверситета Грузии, доктор исторических наук Гурам МАРХУЛИЯ о разрушении Эриванской крепости армянами
- Что вы можете сказать о принадлежности Эриванской крепости как ученый, исследующий историю нашего региона?
- Конечно, Эриванская крепость построена Иреванским ханством. Там жили азербайджанцы, и Эривань была их родиной. История показывает, что в последующем этот город искусственным образом был арменизирован. Картина, которую нашла азербайджанская сторона и на которой запечатлена Эриванская крепость, также свидетельствует о том, что сегодняшняя Армения расположена на территории Иреванского ханства. Понятно, что азербайджанский город лишь потом превратился в столицу нынешней Армении. Армяне разрушили там все принадлежащие Азербайджану памятники.
- Какие же конкретно цели преследовала Армения, искажая исторические факты?
- Армянам надо было стереть с лица земли такое доказательство, как Эриванская крепость. Поэтому они не оставили фактов об азербайджанской принадлежности этой крепости. Но история, так или иначе, покажет, что эти исторические земли принадлежат не Армении, а Азербайджану. Армяне знают, что придет время и история докажет их пришлость на эти территории.
- Можно ли считать преступлением преднамеренное уничтожение прошлого целого народа?
- Конечно, это преступление. Причем непростительное преступление. Сегодняшняя Армения фактически создана на азербайджанских и грузинских землях. Ереван и южная часть Армении принадлежали Азербайджану. Но сегодня они считаются территориями Армении.