Azərbaycan Dünya Bankının "Doing Business" hesabatında mövqeyini səkkiz pillə yaxşılaşdırıb
Azərbaycan 2013-2014-cü illərdə Dünya Bankının (DB) "Doing Business" hesabatında ən yaxşı nəticələrə nail olan 10 dövlətin sırasına daxil olub. Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) fikrincə isə özəl sektorun fəaliyyəti üçün biznes mühitinin yaxşılaşması Azərbaycan hökumətinə 2021-ci ilə kimi ÜDM-nin ikiqat artım vəzifəsini yerinə yetirməyə imkan verəcək. "Brettonvud bacıları"nın bu qiymətləri bir daha sübut edir ki, iqtisadi siyasətində əsasən qeyri-neft sektorunun inkişafına seçim edilib, bu prosesə sahibkarlıq fəaliyyətini fəal şəkildə cəlb edərək, hökumət gələcəkdə yanacağın qiymətinin tərəddüdü və ya siyasi böhranlardan narahat olmağa imkan verməyən kurs seçib.
BVF: əgər...
Bununla bərabər, Azərbaycanın iqtisadi inkişafına xarici təsirlər hər zaman kifayət qədər olub. Bu gün birincilik, məlum olduğu kimi, neftin usanmayan qiymətlərinə və Ukrayna-Rusiya böhranına məxsusdur. Hərçənd, BVF əmindir ki, ikinci amil Azərbaycan iqtisadiyyatına pis heç nə vəd etmir. BVF-in Yaxın Şərq və Mərkəzi Asiya üzrə departamentinin müşaviri, qurumun Azərbaycan üzrə missiyasının rəhbəri Raja Almarzoqinin səfərinin nəticələrinə dair keçirilən mətbuat konfransında dediyi kimi, Azərbaycan iqtisadiyyatı daha çox karbohidrogenlərin ixracına yönəlib. Ona görə də Ukraynadakı böhran onun inkişafına ancaq dolayı təsir edə bilər. "Böhran regionun inkişafını ləngidir. Amma neftin qiyməti nisbətən yüksək səviyyədə olduğu təqdirdə, Azərbaycan iqtisadiyyatı bu problemlərə tab gətirə biləcək", - deyə o, izah edib. Bundan başqa, BVF-in nümayəndəsi əmindir ki, Qərb və Rusiyanın qarşılıqlı sanksiyaları Azərbaycana müsbət təsir göstərə bilər. Belə ki, bu kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracının artımına imkan verəcək.
Neftin qiymətinə gəlincə isə BVF hesab edir ki, Azərbaycan hökuməti hökmən fiskal konsolidasiyanı davam etməlidir. "Dövlət büdcəsində neftin qiyməti ehtiyatlı proqnoza əsasən, bir barelə görə 90 dollar səviyyəsində götürülsə də, beynəlxalq tədbirlərin keçirilməsi ilə əlaqədar xərc öhdəlikləri fiskal imkanları məhdudlaşdırır. Bununla yanaşı, büdcə təbii qazın ixrac coğrafiyasının gələcək diversifikasiyası xərclərini nəzərə almaq vəziyyətində olmalıdır", - deyə R. Almarzoqi bildirib.
Hökumətin ən qlobal və mühüm məqsədi hələ də özəl sektorun fəaliyyəti üçün biznes-mühitin yaxşılaşdırılması olaraq qalır ki, məhz bu, BVF-nin fikrincə, Azərbaycan hökumətinə 2021-ci ilə kimi ÜDM-in səviyyəsini ikiqat artırmağa imkan verəcək. Qeyd etmək lazımdır ki, BVF 2014-cü ildə Azərbaycanın ÜDM-in artımını 4% səviyyəsində gözləyir. Bu da hökumətin proqnozundan 0,4% yüksəkdir. Növbəti il isə fond iqtisadi artımın templərini 3,5% (hökumətin proqnozu - 4,4%) həddində gözləyir. Fond proqnozunu neft hasilatının davam edən azalması, habelə ehtiyatlı büdcə-vergi siyasəti və labüd makroprudensial sərtləşməyə görə qeyri-neft sektorunda inkişaf templərinin ləngiməsi ilə əlaqələndirir.
Doing Business-2015: baxır, necə baxırıq ...
Lakin qeyd edilən bir çox bəndlər üzrə hökumət artıq ciddi tərəqqiyə nail olub. Və bunun ən yaxşı sübutu Dünya Bankı (DB) və Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının (İFC) hazırladığı "Doing Business - 2015" hesabatında mövqenin 8 pillə yaxşılaşdırması faktıdır. Qeyd edək ki, bu DB-nin 189 ölkəni əhatə edən sayca artıq 12-ci hesabatıdır. Hesabatda fəaliyyətlərinin bütün mərhələsi ərzində biznesin inkişafına kömək və ya mane olan tənzimlənmə normaları tədqiq olunur. Buraya müəssisənin yaradılması, biznesin idarə olunması, xarici ticarət fəaliyyətinin həyata keçirilməsi, vergi ödənişi, habelə sərmayədarların hüquqlarının müdafiə olunma dərəcəsi da daxildir. Hesabat ölkələrin investisiya cəlbediciliyinə təsir göstərir. Odur ki, sənəd istər hökumət tərəfindən, istərsə də biznes-cəmiyyəti sarıdan maraqla qarşılanır. Bu il biznesin başlanması üçün daha əlaverili şərtlərin yaradılmasına dair dünya reytinqinə Sinqapur rəhbərlik edib. Bundan başqa, reytinqin onluq liderləri sırasına daxil olan dövlətlər bunlardır: Yeni Zelandiya, Honkkonq, Danimarka, Koreya Respublikası, Norveç, ABŞ, Böyük Britaniya, Finlandiya, Avstraliya. DB-nin hesabat müəllifləri ilə Bakıdakı nümayəndəliyində keçirilən videokonfrans zamanı məlum olduğu kimi, bu il reytinqin tərtibatı vaxtı "ən qabaqcıl təcrübədən nə dərəcədə uzaqlıqda yerləşmə prinsipi" adlanan yeni hesab üsulu tətbiq olunub. Ölkə üçün hər bir indikator 0-100 bal arasında qiymətləndirilir. Belə ki, 0 bal ən pis göstəricilərinə görə verilir. 100 bal ən mütərəqqi, qabaqcıl hədd sayılır. Məsələn, "biznesin açılmasının sadəliyi" altbaşlığı üzrə ən yaxşı göstərici Yeni Zelandiyada qeydə alınmış yarım gündür (yeni biznesin qeydiyyatdan keçirilmə müddəti). Və o, bu bənd üzrə 100 bal alıb. Bu il hesabatda əhatə olunan on indikatordan 3-nün əhatə dairəsi genişləndirilib: borcunu ödəyə bilməməklə bağlı problemlərin həlli, minoritar sərmayədarların hüquqlarının qorunması və kreditlərin alınması.
Yeri gəlmişkən, dəyişikliklər bu il sonuncu deyil. DB-nin nümayəndəsinin sözlərinə görə, metodologiyanın yenilənmə prosesi iki ilə çəkəcək və növbəti il beş altbaşlıqda dəyişikliklər gözlənilir: tikintiyə icazə alınması, elektrik enerjisi təminatı sisteminə qoşulma, əmlakın qeydiyyatı, vergilərin ödənilməsi və müqavilələrin icrasının təmin edilməsi.
Üç uğurlu islahat
Bankın nümayəndəsinin sözlərinə görə, müqayisə aparmaq üçün əvvəlki illərin göstəriciləri yeni üsulla yenidən hesablanıb. "Məsələn, yeni hesablama üsuluna görə Azərbaycan ötən 88-ci yerdə dayanıb. Bu il isə ölkə 80-ci yerdə qərarlaşıb. Yeni üsula əsasən, Azərbaycanın uzaqlıq üzrə ötənilki göstəricisi 61,97 bal təşkil edib. Bu il həmin göstərici 64,08 bala bərabərdir", - deyə hesabatın müəllifləri qeyd ediblər.
"Azərbaycan daşınmaz əmlaka dair yüklülük arayışlarının alınması üçün elektron sistemin tətbiqi vasitəsilə əmlakın mülkiyyətə çevrilməsini sadələşdirib. Bundan savayı, ölkə qeydiyyatdan elektron sistemlə keçmə və sosial sığorta haqlarının ödənilməsi yolu ilə şirkətlər üçün vergilərin ödənilməsini asanlaşdırıb", - deyə hesabatda bildirilib.
Həmçinin qeyd edilir ki, Azərbaycan biznesin açılmasının sadəliyinə görə ölkələrin TOP-20-nə daxil olub. Azərbaycan bu göstərici üzrə 189 ölkə arasında 12-ci yeri tutub. Ölkə buna vergi hesabatının onlayn - qeydiyyat üçün elektron imzanın əldə edilməsində qısaldılmış vaxt hesabına nail olub. "Azərbaycan biznesin startı üçün şərtləri uğurlu şəkildə yaxşılaşdırır. 2005-ci ildə biznesin qeydiyyatdan keçməsi üçün 113 gün tələb olunurdusa, indi buna 5 gün lazımdır", - deyə hesabatın müəllifləri iddia edirlər. Onlar hesab edirlər ki, hesabatda ölkənin irəliləməsi hökumət üçün sonrakı islahatlara yaxşı təkan verməlidir. Növbəti ildə isə real şəkildə daha böyük nəticələr əldə etmək olar.
Bu şəkildə, "Bretton-vud bacıları"nın Azərbaycanda iqtisadi inkişaf və islahatlar baxımından proqnoz və qiymətləri son dərəcə müsbətdir. Əsas odur ki, beynəlxalq maliyyə institutları hökumətin qeyri-neft sektorunun möhkəmlənməsi və ölkə işgüzar mühitin yaxşılaşdırılmasına dair səylərini təsdiq edirlər. Bu isə nəticədə, ölkənin investisiya nüfuzunu ancaq yaxşılaşdırır və islahatların davamına təkan verir.

В отчете ВБ Doing Business Азербайджан улучшил свое положение на восемь пунктов
Азербайджан вошел в число 10 стран, которые в 2013-2014 годах достигли наилучших результатов в отчете Всемирного банка (ВБ) Doing Business, а по мнению Международного валютного фонда (МВФ) улучшение бизнес-среды для деятельности частного сектора позволит правительству Азербайджана к 2021 году выполнить задачу удвоения ВВП. Эти оценки "бреттон-вудских сестер" еще раз доказывают, что, сделав основную ставку в своей экономической политике на развитие ненефтяного сектора, активно вовлекая в этот процесс предпринимательство, правительство избрало курс, который позволит в будущем не беспокоиться по поводу колебаний цен на топливо или политических кризисов.
МВФ: если бы да кабы…
Впрочем, внешних воздействий на экономическое развитие Азербайджана хватало во все годы. Сегодня пальма первенства, как известно, принадлежит неугомонным ценам на нефть и украинско-российскому кризису. Хотя вот МВФ уверен, что второй фактор ничего плохого азербайджанской экономике не сулит. Как сказал на пресс-конференции по итогам визита в страну глава миссии МВФ по Азербайджану, советник Департамента по Ближнему Востоку и Центральной Азии (MCD) Раджа Альмарзоги, экономика Азербайджана более ориентирована на экспорт углеводородов, поэтому кризис в Украине может оказать лишь косвенное влияние на ее развитие. "Кризис задерживает развитие региона, однако экономика Азербайджана способна противостоять этим проблемам, пока цена на нефть на относительно высоком уровне", - объяснил он. Более того, представитель МВФ уверен, что взаимные санкции Запада и России способны оказать положительное влияние на Азербайджан, так как позволяют увеличить экспорт своей сельскохозяйственной продукции.
А вот что касается цен на нефть, тут МВФ считает, что правительству Азербайджана необходимо продолжить фискальную консолидацию. "Хотя цена на нефть в госбюджете, по осторожному прогнозу, заложена на уровне $90 за баррель, расходные обязательства в связи с проведением международных мероприятий ограничивают фискальные возможности. Вместе с тем бюджет должен быть в состоянии учитывать расходы на будущую диверсификацию географии экспорта природного газа", - сказал Р.Альмарзоги.
А самой же глобальной и важной целью правительства по-прежнему остается улучшение бизнес-среды для деятельности частного сектора, и именно это, по мнению МВФ, позволит правительству Азербайджана выполнить задачу удвоения ВВП к 2021 году. Надо сказать, МВФ ожидает роста ВВП Азербайджана на уровне 4% в 2014 году, что выше прогноза правительства на 0,4%. А вот на следующий год темпы экономического роста ожидаются фондом на уровне 3,5% (прогноз правительства - 4,4%). Фонд связывает свой прогноз с продолжающимся снижением добычи нефти, а также замедлением темпов роста в ненефтяном секторе из-за осторожной бюджетно-налоговой политики и необходимого макропруденциального ужесточения.
Doing Business 2015: смотря как посмотреть…
Впрочем, правительство уже добилось серьезного прогресса по многим из указанных пунктов, и лучшим доказательством этого является тот факт, что страна улучшила позицию в ежегодном рейтинге Doing Business 2015 ("Ведение бизнеса-2015") Всемирного банка (ВБ) и Международной финансовой корпорации (IFC) на 8 пунктов. Отметим, что это уже 12-й по счету доклад ВБ, который охватывает 189 стран. В нем исследуются нормы регулирования, способствующие или препятствующие развитию бизнеса в течение всего цикла их деятельности, включая создание предприятия, ведение бизнеса, осуществление внешнеторговой деятельности, уплату налогов, а также уровень защиты прав инвесторов. Отчет оказывает влияние на инвестиционную привлекательность стран, поэтому с интересом встречается как со стороны правительств, так и бизнес-сообщества. В этом году мировой рейтинг по созданию наиболее благоприятных условий для ведения бизнеса возглавляет Сингапур. Кроме него в десятку лидеров рейтинга вошли: Новая Зеландия, Гонконг, Дания, Республика Корея, Норвегия, США, Великобритания, Финляндия, Австралия.
Как выяснилось в ходе видеоконференции, проведенной в бакинском представительстве ВБ с авторами отчета, в этом году при составлении рейтинга была применена новая методика подсчета, называемая "принцип удаленности от передового рубежа".
Показатель удаленности от передового рубежа для страны принимает значения от 0 до 100 баллов, где 0 баллов присваивается наихудшим показателям, а передовой рубеж получает 100 баллов. К примеру, по субпозиции "простота открытия бизнеса" самым лучшим показателем является полдня (период регистрации нового бизнеса), зафиксированный в Новой Зеландии, и она получила 100 баллов по данному пункту. В этом году расширен охват по трем из десяти индикаторов: разрешение неплатежеспособности, защита прав миноритарных инвесторов и получение кредитов.
Кстати, изменения в этом году не последние. По словам представителей ВБ, процесс обновления методологии займет два года и в следующем году ожидаются изменения в пяти субпозициях: получение разрешений на строительство, подключение к системе электроснабжения, регистрация собственности, уплата налогов и обеспечение исполнения контрактов.
Три успешные реформы
По мнению представителей банка, для того, чтобы было возможно проводить сравнение, показатели предыдущего года были пересчитаны по новой методике. "Например, по новой методике подсчета Азербайджан в прошлом году занял 88-е место против 80-го места в нынешнем году. Согласно новой методике, прошлогодний показатель Азербайджана по удаленности составил 61,97 балла, в этом году этот показатель равен 64,08 балла", - отметили авторы отчета.
"Азербайджан упростил передачу недвижимости в собственность посредством внедрения электронной системы для получения справки об обременении. Кроме того, страна упростила уплату налогов для компаний путем введения электронной системы регистрации и уплаты социальных страховых взносов", - сообщается в отчете.
Также отмечается, что Азербайджан вошел в ТОП-20 стран по простоте открытия бизнеса. По указанному показателю он занял 12-е место среди 189 стран, добившись этого за счет сокращения времени на получение электронной подписи для онлайн-регистрации налогового учета. "Азербайджан успешно улучшает условия для старта бизнеса. Если в 2005 году для регистрации бизнеса было необходимо 113 дней, то сейчас на это нужно 5 дней", - утверждают авторы доклада.
Они считают, что продвижение страны в отчете должно служить хорошим стимулом правительству для дальнейших реформ, и в следующем году реально можно добиться еще больших результатов.
Таким образом, прогнозы и оценки обеих "бреттон-вудских сестер" в отношении экономического развития и реформ в Азербайджане достаточно позитивны. Главное, что международные фининституты признают усилия правительства по укреплению ненефтяного сектора и улучшению делового климата в стране, что в итоге только улучшает инвестиционный имидж страны и стимулирует продолжение реформ.