MƏĞRİBİN "TİKANLI" YOLU
Son illərdə Yaxın Şərqin bir sıra ölkələrini bürümüş "ərəb inqilabı"nın nəticələri ümumi regional vəziyyətə təsirini davam etdirir. Bu, 3 ölkəsində - Misir, Liviya və Tunisdə "inqilab baharı"nın fəsadlarının daha ciddi hiss olunduğu Şimali Afrikaya da aiddir.
Nüfuzuna və potensialına görə, regionun əsas dövləti Misir olaraq qalır. Bu yaxınlarda onu növbəti qanlı terror aktı çalxaladı: 2 ton partlayıcının quraşdırıldığı avtomobilin sükanı arxasına əyləşən kamikadze Şimali Sinayda, Qəzza sektoru ilə sərhədin yaxınlığındakı Şeyx-Züveyddə yerləşən böyük hərbi posta "girdi". Nəticədə, 33 misirli hərbçi dünyasını dəyişdi.
Faciə postinqilab Misirinin zəifliyini bir daha üzə çıxardı. Qahirə sərt daxili siyasi gərginliyi heç cür aradan qaldıra bilmir. Ölkədə ordunun dəstəklədiyi dünyəvi dairələrlə islamçılar arasında qanlı qarşıdurmalar davam edir.
Artıq, təxminən, yarım ildir ki, Misirə ölkənin quru qoşunlarının sabiq komandanı Abdel Fəttah əl-Sisi başçılıq edir. O, "Müsəlman qardaşlar" islamçı hərəkatının qanla da olsa, yatırılması kursunu həyata keçirir. Uzun illər davam edən Hüsnü Mübarək rejiminin devrilməsi nəticəsində hakimiyyət başına keçmiş, lakin qısa müddət sonra devrilmiş eks-prezident Məhəmməd Mursinin əksər tərəfdarları edam olunublar, yaxud uzun müddətə azadlıqdan məhrum ediliblər. İslamçılar da baş verənləri cavabsız qoymur və ard-arda partlayışlar törədirlər. Bu cür terror aktları nəticəsində son 1 ildə Misirdə hüquq mühafizə orqanlarının 500-dən artıq əməkdaşı həlak olub.
Sinayda törədilmiş terror aktına gəlincə, o, hər kəsi son dərəcə güclü olması və daha da önəmlisi, xarici qüvvələrlə əlaqəsilə heyrətə salıb. Prezident əs-Sisi xalqa müraciətində diqqəti məhz sonuncu məqama çəkib. O, xarici güc mərkəzlərini Fələstinlə sərhəddə törədilmiş bu terror aktına aidiyyətləri olmaqda günahlandırıb. Konkret xarici dövlət adı çəkməyən prezident, eyni zamanda onları misirli islamçıları maliyyələşdirməkdə, "Misirin belini qırmağa çalışmaqda" ittiham edib.
Misirin hökumətpərəst "Əl-Vətən" qəzeti isə istintaqa istinadla Şeyx-Züveyddəki terror aktının fələstinli yaraqlılar və "Cişal-İslam" radikal qruplaşması tərəfindən həyata keçirildiyini yazır. Bununla yanaşı, KİV-ə Misir xüsusi xidmət orqanlarının məlumatları da sızdırılıb. Həmin məlumatlara görə, terror aktının arxasında sələfilərə məxsus "Ansar Beyt əl-Makdis" qruplaşması dayanır. Söhbət İraq və Suriyada müharibə aparan "İslam Dövləti"lə əlaqəli qruplaşmadan gedir.
İstənilən halda, izlər radikal islamçı qruplaşmalara gedib çıxır. Onlar xüsusilə Fələstində kifayət qədər güclü mövqelərə malikdirlər. Bu yerdə əs-Sisinin həyata keçirdiyi vacib tədbirlərdən biri kimi Qahirənin HƏMAS-a dəstəyə son qoymasını göstərmək olar. Şəxsən əs-Sisinin son terror aktında Qəzzadan olan radikallardan şübhələnməsini onun təcili olaraq həyata keçirdiyi tədbirlər də təsdiqləyir: Fələstin anklavı ilə sərhəddə yerləşən "Rəfah" Nəzarət Buraxılış Məntəqəsi qapadılıb, İsraillə Fələstin arasında Qahirənin vasitəçiliyilə aparılan danışıqlar qeyri-müəyyən vaxta təxirə salınıb.
Misirdə baş verənlərə, həqiqətən də, ölkənin beynəlxalq arenadakı mövqeyindən kənar baxmaq olmaz. Bu mənada əsas məqamlardan biri Qahirənin Fars körfəzinin ərəb monarxiyaları ilə münasibətidir. Əs-Sisi Səudiyyə Ərəbistanı, Küveyt və BƏƏ ilə yaxınlaşma siyasəti yürütməyə başlayıb. Onlar isə öz növbələrində Misirə 12 milyard dollar həcmində maliyyə yardımı ayırmağa söz veriblər. Bununla yanaşı, əs-Sisi Qətərlə münasibətləri pozub. Səbəb Qətərin "Müsəlman qardaşlar"a və Misirin sabiq prezidenti Mursiyə açıq dəstək verməsidir.
Beləliklə, Misirin yaşadığı ağır iqtisadi böhran, bitmək bilməyən çevrilişlər və "inqilab" nizamsızlığı ölkə rəhbərliyini kənarda maliyyə dəstəyi axtarmağa, bununla da, Misiri bu və ya digər xarici qüvvədən asılı vəziyyətə salmağa məcbur edir. Yaxın Şərqin bir çox ölkələrini bürümüş qanlı hadisələri nəzərə alsaq, Misir kimi əhəmiyyətli ərəb dövləti qlobal və regional güc mərkəzlərinin qarşıdurma meydanına çevrilmək riski ilə qarşı-qarşıyadır. Üstəlik, regiondakı faciəvi hadisələrin birbaşa artıq "hamı hamıya qarşı" həddinə çatan qarşıdurmaların nəticəsi olduğunu düşünmək doğru olmazdı. Bu mənada Misir-ABŞ münasibətləri kifayət qədər maraqlı xarakter alıb. Barak Obama administrasiyası Mursinin devrilməsini və general əs-Sisinin hakimiyyətə gəlməsini son dərəcə soyuq qarşılayıb. Ola bilsin, ona görə ki, bu hadisə Misirdə hadisələrin tərsinə, yəni hərbçilərin idarəçiliyinə dönməsi deməkdir. Bu isə Qərbdə ruh yüksəkliyi ilə qarşılanmış "ərəb inqilabı"ndan imtina anlamına gələ bilər. Yalnız Qahirənin "İslam dövləti"nə qarşı ABŞ-ın başçılıq etdiyi koalisiyaya qoşulmaq qərarı Amerika-Misir münasibətlərində müəyyən isinmə haqda danışılmasını mümkün edib. Şübhəsiz ki, Qahirə "İslam Dövləti" terrorçuları ilə müharibəyə rəsmən qoşulmaqla ABŞ tərəfindən hərbi və maddi yardımların bərpasına ümid edir. Bununla yanaşı, özü üçün son dərəcə vacib olan, ABŞ-ın isə o qədər də aktual saymadığı şərtə əməl olunmasını tələb edir. Söhbət Qahirənin beynəlxalq antiterror koalisiyasının qonşu Liviyada da islamçılarla mübarizəyə yönləndirilməsi istəyindən gedir. Müəmmar Qəddafi rejiminin devrilməsindən sonra bu ölkə ən müxtəlif terror təşkilatlarının məskəninə çevrilib. Nəticədə, Liviyanın illər boyunca əldə etdiyi uğurlardan əsər-əlamət qalmayıb. Ümumiyyətlə, artıq Liviyanın vahid dövlət kimi mövcud olmadığını söyləmək mümkündür. Əs-Sisi hakimiyyətə gəldikdən dərhal sonra Liviyadakı bu vəziyyətin Misirin təhlükəsizliyi üçün hansı təhdidləri yaratdığını anlayıb. Bu səbəbdən də, o, Liviyanın Abdulla Abdurrahman ət-Taninin başçılıq etdiyi hökumətinə hərbi-texniki və kadr yardımı göstərməyə hazır olduğunu bəyan edib. Yeri gəlmişkən, Abdulla Abdurrahman ət-Tani islamçıların zərbələri qarşısında duruş gətirə bilməyərək, paytaxtdan Misirlə sərhədin yaxınlığında yerləşən Tobruk şəhərinə qaçıb.
ABŞ və digər fövqəldövlətləri isə deyəsən, Liviyadakı xaos az maraqlandırır. Liviyanın baş naziri ət-Tani bu yaxınlarda Qahirəyə etdiyi səfər ərəfəsində beynəlxalq birliyə müracit edərək Liviyada vəziyyətin normallaşdırılması üçün onlardan yardım istəyib. Qeyd edək ki, hazırda Liviya ərazisinin bir hissəsi islamçı qruplaşmaların nəzarəti altındadır. Söhbət "Müsəlman qardaşlar"ın yerli qanadından, "Ansaraş-Şaria", "Əl-Qaidə" və digər qruplaşmalardan gedir. Lakin BMT Təhlükəsizlik Şurası bu müraciətə diqqət göstərməyib, Liviyadaxili problemlərə müdaxilə etməyi lazım bilməyib. Bununla da, Misir Liviyada sabitliyin və bütövlüyün qorunub saxlanmasında maraqlı olan yeganə ölkəyə çevrilib (ən azı qərb sərhədlərində görünməkdə olan terror təhlükəsinin azaldılması üçün).
Misir və Liviyanın fonunda Şimali Afrikanın digər ölkəsi, "ərəb inqilabının ilk qurbanı" olmuş Tunis nisbi sabitliyilə öyünə bilər. Hər halda prezident Zin əl-Abidin be Əlinin uzun illər davam edən hakimiyyətinin devrilməsindən sonra Tunis ən azı hələlik islamçıların yayılması təhlükəsinin öhdəsindən gələ bilir. 2011-ci ildə ben Əlinin devrilməsindən dərhal sonra keçirilmiş parlament seçkisində mötədil islamçı partiya olan "An-Nahda" ("Oyanış") partiyası qələbə qazanmışdı. O, ölkənin aparıcı dünyəvi partiyaları ilə koalisiya hökuməti qurmuşdu. Amma islamçıların ölkənin siyasi həyatında aparıcı rola sahib çıxmaları tunislilərin həyat şəraitini yaxşılaşdırmayıb. İnflyasiya və qeyri-sabitlik 2013-cü ildə koalisiya hökumətinin dağılması ilə nəticələnib. Onu texnokratlar kabineti əvəzləyib. Və indi Tunisdə yeni parlament seçkisi keçirilib və o, ölkədə qüvvələr nisbətini dəyişib. Seçkidə dünyəvi "Nidaa Tunis" ("Tunisin səsi") partiyası qələbə qazanıb. Xalq Nümayəndələri Assambleyasındakı 217 yerdən 85-i məhz bu partiyaya qismət olub. İslamçı "An-Nahda" seçkidə ikinci yeri tutaraq, 69 deputat yeri qazanıb. Tunisdə hakimiyyət sisteminin formalaşması 2014-cü il noyabrın 23-də keçiriləcək prezident seçkisindən sonra başa çatacaq. Odur ki, Misir və Liviyadan fərqli olaraq, postinqilab Tunisinin bəxti bir qədər gətirib.
Amma "ərəb baharı"nın inkişaf yolu necə olsa da, kənar müdaxilənin regionda inqilabın baş verdiyi ölkələrdə vəziyyəti daha da ağırlaşdırdığı ortadadır. Amerikanın "The National Interest" nəşri bu mənada bir mübahisə doğurmayan faktı etiraf edib: inqilabi proseslərin nəticələri Qərbin diktaturaları demokratiya ilə əvəzləmək cəhdinin tam iflasa uğradığını göstərir. Misir və Liviya kimi ölkələrdə diktatorların devrilməsi nəticəsində hakimiyyətə radikal islamçı qüvvələrin və ya hərbçilərin gəlməsi orada daha sərt siyasi rejimin qurulmasına səbəb olub. Bundan başqa, "Qərbin "xoşuna gəlməyən" liderin devrilməsi demokratiya və sabitlik üçün vacib addım deyil".
Şimali Afrikanın hələlik "ərəb inqilabı" nəticəsində regionu, ümumiyyətlə, Yaxın Şərqi bürümüş miqyaslı dəyişikliklərin ilkin mərhələsində olduğuna şübhə yoxdur. Bu dəyişikliklər xalqın arzuladığı yeniliklərə yol açacaq, yoxsa dövlətlər yenidən transformasiyalara məruz qalacaq (özü də, heç də müsbət istiqamətdə yox)? Bəlkə, bu dövlətlər, ümumiyyətlə, beynəlxalq terrorun zərbələri altında süqut edəcək? Bu suallara birmənalı cavab verməyə heç bir ekspert özündə cəsarət tapmır. Bununla yanaşı, bir şey aydındır: regionun və ümumilikdə, qloballaşan dünyanın taleyi planetimizdə beynəlxalq münasibətlərin bütün subyektlərinin maraqlarına cavab verən yeni nizamın qurulub-qurulmayacağından asılıdır. Çünki əks təqdirdə, dövlətlər və xalqlar "dünya xaosu"nun qurbanına çevriləcəklər.

The "Arab revolution" continues to influence the situation in North African countries
The implications of the "Arab revolution" that engulfed a number of countries in the Middle East in recent years continue to affect the entire regional situation. This also applies to North Africa, in three countries of which - Egypt, Libya and Tunisia - the "revolutionary spring" is still strongly felt.
Egypt is the key country of the region by its influence and potential. Recently, it was shaken by a bloody terrorist attack: a suicide bomber in a car laden with two tonnes of explosives rammed a large army post in Sheikh Zuweid in North Sinai near the border with the Gaza Strip. Thirty-three Egyptian soldiers were killed.
The tragedy again showed the vulnerability of post-revolutionary Egypt, which is still unable to overcome the acute internal tensions that turned into a bloody confrontation between secular circles supported by the army and the Islamists.
For nearly six months, Egypt has been led by AbdelFattah Elsisi - the former commander of the country's ground forces who is conducting a policy aimed at suppressing the Islamist Muslim Brotherhood movement, as it were, with "blood and iron". Many supporters of ousted former president Mohamed Morsi, who ascended to power in the Land of Pyramids as a result of the overthrow of Hosni Mubarak's long-time regime, were executed or sentenced to long prison terms. Islamists are fighting back and hence, the frequent explosions that have claimed the lives of more than 500 law enforcement officers over the past year.
But the attack on Sinai is impressive with its power and what is more important, with its obvious connection to external forces. This was accentuated by President Elsisi in his address to the nation. He accused foreign centres of involvement in the terrorist attack on the border with Palestine. Although he did not name foreign countries, he accused them of financing the Egyptian Islamists in order to "break the backbone of Egypt".
Meanwhile, sources in the pro-government Egyptian newspaper Al-Watan, referring to the investigation, claim that the attack in Sheikh Zuweid was carried out by Palestinian militants from the radical group Jaysh al-Islam. However, the media got hold of information from Egyptian intelligence services, according to which behind the attacks was the Salafi group Ansar Bayt al-Maqdis associated with the Islamic State operating in Iraq and Syria.
In any case, the traces lead to radical Islamic movements that have strong positions, particularly in Palestine. And here it is appropriate to note that one of the most important measures of President Elsisi was the withdrawal of Cairo's support for the Palestinian movement Hamas. The fact that Elsisi personally suspects radicals from Gaza of involvement in the Sinai terrorist attack is proven by the measures he took immediately: the Rafah checkpoint on the border with the Palestinian enclave was closed and the talks between Israel and Palestine with the mediation of Cairo were postponed indefinitely.
What is happening in Egypt really cannot be viewed in isolation from the country's international position. One of the key aspects in this regard is the relationship between Cairo with the Arab monarchies of the Persian Gulf. Elsisi engaged in a rapprochement with Saudi Arabia, Kuwait and the UAE, which, in turn, promise to allocate 12bn dollars in financial aid to Egypt. At the same time, Elsisi spoiled relations with Qatar, which openly patronized the Muslim Brotherhood and the former Egyptian President Morsi.
Thus, the severe economic crisis Egypt is experiencing, exacerbated by endless coups and "revolutionary" confusion, is forcing the country's leadership to seek funding from outside, putting the country at the mercy of these or other external forces. In view of the same bloody mess that has engulfed many countries of the Middle East, such a significant country of the Arab world as Egypt risks becoming an arena of confrontation between global and regional powerhouses, especially as we should not be mistaken that the tragic developments in the region are a direct result of this confrontation that is moving right up to the stage of the "war of all against all".
In this context, Egypt's relations with the United States acquired a very remarkable nature. The Obama administration treated quite coldly the overthrow of Morsi and the ascent of General Elsisi to power in Egypt, apparently, because this perturbation, in essence, means that Egypt resumes its "previous course" i.e., returns to military rule and, therefore, diverts from the "Arab revolution", with was perceived with such trepidation in the West. Only the decision of Cairo to join the US-led international coalition against the Islamic State made it possible to talk about a possible warming in US-Egyptian relations. There is no doubt that by formally joining the war against the terrorist IS, Cairo expects the USA to resume its military and financial assistance. At the same time, Egypt insists on one extremely important condition, which, however, is not so important to the United States. It is Cairo's desire to direct the sphere of interests of the international antiterrorist coalition also towards the fight against Islamists in neighbouring Libya. After the fall of the regime of Muammar Gaddafi, this country has become a fiefdom of terrorists of all stripes, thanks to whose "boldness" no trace remains of the past achievements of the Jamahiriya. And generally speaking, we can say that Libya practically does not exist as an integral state. Immediately after coming to power, Elsisi realized the threat of the terrorist rage in Libya to Egyptian security. Therefore, he expressed his readiness to provide military-technical and staff assistance to the Libyan government headed by Abdullah Abdurrahman al-Thani, which fled the capital Tripoli to the city of Tobruk, located near the border with Egypt, following attacks from Islamists.
However, the United States and other great powers, apparently, do not care about the Libyan chaos. On the eve of his recent visit to Cairo, Libyan Prime Minister al-Thani appealed to the international community for help in normalizing the situation in Libya, part of the territory of which is under the control of Islamist groups - local Muslim Brotherhood, Ansar al-Shariah, Al-Qa'eda and others. However, the UN Security Council did not heed this request, deciding not to intervene in the internal Lybian conflict. Thus, Egypt appears to be the only country really interested in maintaining unity and stability in Libya (at least for neutralizing the powerful terrorist threat looming to the west of the borders of the Land of Pyramids).
Against the background of Egypt and Libya, another North African country - Tunisia, the first "victim of the Arab revolution", can boast much greater stability. Apparently, since the fall of the long-time regime, the protagonist of which in Tunisia was President Zine El Abidine Ben Ali, the country has succeeded, at least to date, in coping with the threat of the spread of Islamist influence. The parliamentary elections held shortly after Ben Ali was deposed in 2011 were won by the moderate Islamist party Ennahda (Revival), which formed a coalition government with leading secular parties. However, the leading role of Islamists in the political life of the country did not improve the lives of Tunisians. Inflation and instability led to the collapse of the coalition government in 2013, which was succeeded by a cabinet of technocrats. And now Tunisia has held new parliamentary elections that changed the balance of domestic political forces.
The victory in them was gained by the secular party Nidaa Tounes (The Call of Tunisia), which received 85 seats in the 217-seat Assembly of People's Representatives. Islamist Ennahda came second with 69 seats. The power system in Tunisia will finally take shape based on the results of the presidential elections scheduled for 23 November 2014. So, post-revolutionary Tunisia, unlike Egypt and Libya, is much luckier.
But regardless of how the "Arab Spring" develops, it is obvious that external intervention only aggravated the situation in specific countries of the region engulfed by the "revolution". The American publication The National Interest recognized an undeniable fact in this sense: the results of the revolutionary process demonstrate the complete failure of the West's aspirations to replace dictatorship with democracy, because either radical Islamist forces or the military who established a more rigid political regime came to power as a result of the overthrow of dictators in countries such as Egypt and Libya. And also, "the overthrow of a leader 'disliked' by the West is not necessarily a step towards democracy and stability".
There is no doubt that North Africa is still only at the beginning of the major changes that befell the region and the entire Middle East as a result of the "Arab revolution". Will they justify the popular aspirations for a better life or will the states have to undergo a major transformation in one way or another, and not always in a progressive manner, or simply disappear from the scene under attacks from international terrorism? No venerable expert would dare to give unequivocal answers to such questions. At the same time, one thing is clear: the fate of the region, like that of the globalizing world, depends on whether a new order in the interests of all subjects of international relations is established in the world or countries and peoples fall under the power of the "world chaos" that does not care about its victims.