MƏĞRİBİN "TİKANLI" YOLU
Son illərdə Yaxın Şərqin bir sıra ölkələrini bürümüş "ərəb inqilabı"nın nəticələri ümumi regional vəziyyətə təsirini davam etdirir. Bu, 3 ölkəsində - Misir, Liviya və Tunisdə "inqilab baharı"nın fəsadlarının daha ciddi hiss olunduğu Şimali Afrikaya da aiddir.
Nüfuzuna və potensialına görə, regionun əsas dövləti Misir olaraq qalır. Bu yaxınlarda onu növbəti qanlı terror aktı çalxaladı: 2 ton partlayıcının quraşdırıldığı avtomobilin sükanı arxasına əyləşən kamikadze Şimali Sinayda, Qəzza sektoru ilə sərhədin yaxınlığındakı Şeyx-Züveyddə yerləşən böyük hərbi posta "girdi". Nəticədə, 33 misirli hərbçi dünyasını dəyişdi.
Faciə postinqilab Misirinin zəifliyini bir daha üzə çıxardı. Qahirə sərt daxili siyasi gərginliyi heç cür aradan qaldıra bilmir. Ölkədə ordunun dəstəklədiyi dünyəvi dairələrlə islamçılar arasında qanlı qarşıdurmalar davam edir.
Artıq, təxminən, yarım ildir ki, Misirə ölkənin quru qoşunlarının sabiq komandanı Abdel Fəttah əl-Sisi başçılıq edir. O, "Müsəlman qardaşlar" islamçı hərəkatının qanla da olsa, yatırılması kursunu həyata keçirir. Uzun illər davam edən Hüsnü Mübarək rejiminin devrilməsi nəticəsində hakimiyyət başına keçmiş, lakin qısa müddət sonra devrilmiş eks-prezident Məhəmməd Mursinin əksər tərəfdarları edam olunublar, yaxud uzun müddətə azadlıqdan məhrum ediliblər. İslamçılar da baş verənləri cavabsız qoymur və ard-arda partlayışlar törədirlər. Bu cür terror aktları nəticəsində son 1 ildə Misirdə hüquq mühafizə orqanlarının 500-dən artıq əməkdaşı həlak olub.
Sinayda törədilmiş terror aktına gəlincə, o, hər kəsi son dərəcə güclü olması və daha da önəmlisi, xarici qüvvələrlə əlaqəsilə heyrətə salıb. Prezident əs-Sisi xalqa müraciətində diqqəti məhz sonuncu məqama çəkib. O, xarici güc mərkəzlərini Fələstinlə sərhəddə törədilmiş bu terror aktına aidiyyətləri olmaqda günahlandırıb. Konkret xarici dövlət adı çəkməyən prezident, eyni zamanda onları misirli islamçıları maliyyələşdirməkdə, "Misirin belini qırmağa çalışmaqda" ittiham edib.
Misirin hökumətpərəst "Əl-Vətən" qəzeti isə istintaqa istinadla Şeyx-Züveyddəki terror aktının fələstinli yaraqlılar və "Cişal-İslam" radikal qruplaşması tərəfindən həyata keçirildiyini yazır. Bununla yanaşı, KİV-ə Misir xüsusi xidmət orqanlarının məlumatları da sızdırılıb. Həmin məlumatlara görə, terror aktının arxasında sələfilərə məxsus "Ansar Beyt əl-Makdis" qruplaşması dayanır. Söhbət İraq və Suriyada müharibə aparan "İslam Dövləti"lə əlaqəli qruplaşmadan gedir.
İstənilən halda, izlər radikal islamçı qruplaşmalara gedib çıxır. Onlar xüsusilə Fələstində kifayət qədər güclü mövqelərə malikdirlər. Bu yerdə əs-Sisinin həyata keçirdiyi vacib tədbirlərdən biri kimi Qahirənin HƏMAS-a dəstəyə son qoymasını göstərmək olar. Şəxsən əs-Sisinin son terror aktında Qəzzadan olan radikallardan şübhələnməsini onun təcili olaraq həyata keçirdiyi tədbirlər də təsdiqləyir: Fələstin anklavı ilə sərhəddə yerləşən "Rəfah" Nəzarət Buraxılış Məntəqəsi qapadılıb, İsraillə Fələstin arasında Qahirənin vasitəçiliyilə aparılan danışıqlar qeyri-müəyyən vaxta təxirə salınıb.
Misirdə baş verənlərə, həqiqətən də, ölkənin beynəlxalq arenadakı mövqeyindən kənar baxmaq olmaz. Bu mənada əsas məqamlardan biri Qahirənin Fars körfəzinin ərəb monarxiyaları ilə münasibətidir. Əs-Sisi Səudiyyə Ərəbistanı, Küveyt və BƏƏ ilə yaxınlaşma siyasəti yürütməyə başlayıb. Onlar isə öz növbələrində Misirə 12 milyard dollar həcmində maliyyə yardımı ayırmağa söz veriblər. Bununla yanaşı, əs-Sisi Qətərlə münasibətləri pozub. Səbəb Qətərin "Müsəlman qardaşlar"a və Misirin sabiq prezidenti Mursiyə açıq dəstək verməsidir.
Beləliklə, Misirin yaşadığı ağır iqtisadi böhran, bitmək bilməyən çevrilişlər və "inqilab" nizamsızlığı ölkə rəhbərliyini kənarda maliyyə dəstəyi axtarmağa, bununla da, Misiri bu və ya digər xarici qüvvədən asılı vəziyyətə salmağa məcbur edir. Yaxın Şərqin bir çox ölkələrini bürümüş qanlı hadisələri nəzərə alsaq, Misir kimi əhəmiyyətli ərəb dövləti qlobal və regional güc mərkəzlərinin qarşıdurma meydanına çevrilmək riski ilə qarşı-qarşıyadır. Üstəlik, regiondakı faciəvi hadisələrin birbaşa artıq "hamı hamıya qarşı" həddinə çatan qarşıdurmaların nəticəsi olduğunu düşünmək doğru olmazdı. Bu mənada Misir-ABŞ münasibətləri kifayət qədər maraqlı xarakter alıb. Barak Obama administrasiyası Mursinin devrilməsini və general əs-Sisinin hakimiyyətə gəlməsini son dərəcə soyuq qarşılayıb. Ola bilsin, ona görə ki, bu hadisə Misirdə hadisələrin tərsinə, yəni hərbçilərin idarəçiliyinə dönməsi deməkdir. Bu isə Qərbdə ruh yüksəkliyi ilə qarşılanmış "ərəb inqilabı"ndan imtina anlamına gələ bilər. Yalnız Qahirənin "İslam dövləti"nə qarşı ABŞ-ın başçılıq etdiyi koalisiyaya qoşulmaq qərarı Amerika-Misir münasibətlərində müəyyən isinmə haqda danışılmasını mümkün edib. Şübhəsiz ki, Qahirə "İslam Dövləti" terrorçuları ilə müharibəyə rəsmən qoşulmaqla ABŞ tərəfindən hərbi və maddi yardımların bərpasına ümid edir. Bununla yanaşı, özü üçün son dərəcə vacib olan, ABŞ-ın isə o qədər də aktual saymadığı şərtə əməl olunmasını tələb edir. Söhbət Qahirənin beynəlxalq antiterror koalisiyasının qonşu Liviyada da islamçılarla mübarizəyə yönləndirilməsi istəyindən gedir. Müəmmar Qəddafi rejiminin devrilməsindən sonra bu ölkə ən müxtəlif terror təşkilatlarının məskəninə çevrilib. Nəticədə, Liviyanın illər boyunca əldə etdiyi uğurlardan əsər-əlamət qalmayıb. Ümumiyyətlə, artıq Liviyanın vahid dövlət kimi mövcud olmadığını söyləmək mümkündür. Əs-Sisi hakimiyyətə gəldikdən dərhal sonra Liviyadakı bu vəziyyətin Misirin təhlükəsizliyi üçün hansı təhdidləri yaratdığını anlayıb. Bu səbəbdən də, o, Liviyanın Abdulla Abdurrahman ət-Taninin başçılıq etdiyi hökumətinə hərbi-texniki və kadr yardımı göstərməyə hazır olduğunu bəyan edib. Yeri gəlmişkən, Abdulla Abdurrahman ət-Tani islamçıların zərbələri qarşısında duruş gətirə bilməyərək, paytaxtdan Misirlə sərhədin yaxınlığında yerləşən Tobruk şəhərinə qaçıb.
ABŞ və digər fövqəldövlətləri isə deyəsən, Liviyadakı xaos az maraqlandırır. Liviyanın baş naziri ət-Tani bu yaxınlarda Qahirəyə etdiyi səfər ərəfəsində beynəlxalq birliyə müracit edərək Liviyada vəziyyətin normallaşdırılması üçün onlardan yardım istəyib. Qeyd edək ki, hazırda Liviya ərazisinin bir hissəsi islamçı qruplaşmaların nəzarəti altındadır. Söhbət "Müsəlman qardaşlar"ın yerli qanadından, "Ansaraş-Şaria", "Əl-Qaidə" və digər qruplaşmalardan gedir. Lakin BMT Təhlükəsizlik Şurası bu müraciətə diqqət göstərməyib, Liviyadaxili problemlərə müdaxilə etməyi lazım bilməyib. Bununla da, Misir Liviyada sabitliyin və bütövlüyün qorunub saxlanmasında maraqlı olan yeganə ölkəyə çevrilib (ən azı qərb sərhədlərində görünməkdə olan terror təhlükəsinin azaldılması üçün).
Misir və Liviyanın fonunda Şimali Afrikanın digər ölkəsi, "ərəb inqilabının ilk qurbanı" olmuş Tunis nisbi sabitliyilə öyünə bilər. Hər halda prezident Zin əl-Abidin be Əlinin uzun illər davam edən hakimiyyətinin devrilməsindən sonra Tunis ən azı hələlik islamçıların yayılması təhlükəsinin öhdəsindən gələ bilir. 2011-ci ildə ben Əlinin devrilməsindən dərhal sonra keçirilmiş parlament seçkisində mötədil islamçı partiya olan "An-Nahda" ("Oyanış") partiyası qələbə qazanmışdı. O, ölkənin aparıcı dünyəvi partiyaları ilə koalisiya hökuməti qurmuşdu. Amma islamçıların ölkənin siyasi həyatında aparıcı rola sahib çıxmaları tunislilərin həyat şəraitini yaxşılaşdırmayıb. İnflyasiya və qeyri-sabitlik 2013-cü ildə koalisiya hökumətinin dağılması ilə nəticələnib. Onu texnokratlar kabineti əvəzləyib. Və indi Tunisdə yeni parlament seçkisi keçirilib və o, ölkədə qüvvələr nisbətini dəyişib. Seçkidə dünyəvi "Nidaa Tunis" ("Tunisin səsi") partiyası qələbə qazanıb. Xalq Nümayəndələri Assambleyasındakı 217 yerdən 85-i məhz bu partiyaya qismət olub. İslamçı "An-Nahda" seçkidə ikinci yeri tutaraq, 69 deputat yeri qazanıb. Tunisdə hakimiyyət sisteminin formalaşması 2014-cü il noyabrın 23-də keçiriləcək prezident seçkisindən sonra başa çatacaq. Odur ki, Misir və Liviyadan fərqli olaraq, postinqilab Tunisinin bəxti bir qədər gətirib.
Amma "ərəb baharı"nın inkişaf yolu necə olsa da, kənar müdaxilənin regionda inqilabın baş verdiyi ölkələrdə vəziyyəti daha da ağırlaşdırdığı ortadadır. Amerikanın "The National Interest" nəşri bu mənada bir mübahisə doğurmayan faktı etiraf edib: inqilabi proseslərin nəticələri Qərbin diktaturaları demokratiya ilə əvəzləmək cəhdinin tam iflasa uğradığını göstərir. Misir və Liviya kimi ölkələrdə diktatorların devrilməsi nəticəsində hakimiyyətə radikal islamçı qüvvələrin və ya hərbçilərin gəlməsi orada daha sərt siyasi rejimin qurulmasına səbəb olub. Bundan başqa, "Qərbin "xoşuna gəlməyən" liderin devrilməsi demokratiya və sabitlik üçün vacib addım deyil".
Şimali Afrikanın hələlik "ərəb inqilabı" nəticəsində regionu, ümumiyyətlə, Yaxın Şərqi bürümüş miqyaslı dəyişikliklərin ilkin mərhələsində olduğuna şübhə yoxdur. Bu dəyişikliklər xalqın arzuladığı yeniliklərə yol açacaq, yoxsa dövlətlər yenidən transformasiyalara məruz qalacaq (özü də, heç də müsbət istiqamətdə yox)? Bəlkə, bu dövlətlər, ümumiyyətlə, beynəlxalq terrorun zərbələri altında süqut edəcək? Bu suallara birmənalı cavab verməyə heç bir ekspert özündə cəsarət tapmır. Bununla yanaşı, bir şey aydındır: regionun və ümumilikdə, qloballaşan dünyanın taleyi planetimizdə beynəlxalq münasibətlərin bütün subyektlərinin maraqlarına cavab verən yeni nizamın qurulub-qurulmayacağından asılıdır. Çünki əks təqdirdə, dövlətlər və xalqlar "dünya xaosu"nun qurbanına çevriləcəklər.

"Арабская революция" продолжает влиять на ситуацию в странах Северной Африки
Последствия "арабской революции", охватившей в последние годы целый ряд стран Ближнего Востока, продолжают воздействовать на всю региональную ситуацию. Это касается и Северной Африки, в трех странах которой - Египте, Ливии и Тунисе все еще сильно ощущается обострение "революционной весны".
Ключевой, по своему влиянию и потенциалу, страной региона остается Египет. Недавно его потряс кровавый теракт: начиненный двумя тоннами взрывчатки автомобиль смертника протаранил крупный армейский пост в Шейх-Зувейде на северном Синае, вблизи с границей сектора Газа. Погибли 33 египетских военнослужащих.
Трагедия вновь обозначила всю уязвимость постреволюционного Египта, который никак не может преодолеть острейшую внутриполитическую напряженность, вылившуюся в кровопролитное противостояние между светскими кругами, поддерживаемыми армией, и исламистами.
Уже почти полгода главой Египта является Абдель Фатах ас-Сиси - бывший командующий сухопутными войсками страны, взявший курс на подавление исламистского движения "Братья-мусульмане", что называется, "железом и кровью". Многие сторонники свергнутого экс-президента Мухаммеда Мурси, который взошел на вершину власти в стране пирамид в результате низложения многолетнего режима Хосни Мубарака, казнены или получили длительные сроки тюремного заключения. Исламисты не остаются без ответа, отсюда и участившиеся взрывы, жертвами которых за последний год стали более 500 сотрудников правоохранительных органов.
Но теракт на Синае вообще поразил своей мощностью и, что не менее важно, очевидной связью с внешними силами. На этом акцентировал внимание в своем обращении к нации президент ас-Сиси, обвинив иностранные центры в причастности к террористической атаке у границ с Палестиной. Хотя он не назвал зарубежные государства, но обвинил их в финансировании египетских исламистов, чем и "пытаются сломать Египту хребет".
Между тем источники в проправительственной египетской газете "Аль-Ватан", ссылаясь на данные следствия, утверждают, что теракт в Шейх-Зувейде осуществили палестинские боевики из радикальной группировки "Джишаль-ислам". Однако в СМИ проникли и данные египетских спецслужб, согласно которым за терактом стоит салафитская группировка "Ансар Бейт аль-Макдис", связанная с орудующим в Ираке и Сирии "Исламским государством".
В любом случае, следы тянутся к радикальным исламистским движениям, имеющим достаточно сильные позиции, в частности в Палестине. И здесь уместно отметить, что одной из важных мер президента ас-Сиси стало прекращение поддержки Каиром палестинского движения ХАМАС. О том, что лично ас-Сиси подозревает радикалов из Газы в причастности к синайскому теракту, свидетельствуют и незамедлительно принятые им меры: был закрыт КПП "Рафах" на границе с палестинским анклавом, а также перенесены на неопределенное время переговоры между Израилем и Палестиной при посредничестве Каира.
Происходящее в Египте действительно нельзя рассматривать в отрыве от международного положения страны. Одним из ключевых аспектов в этой связи являются отношения Каира с арабскими монархиями Персидского залива. Ас-Сиси пошел на сближение с Саудовской Аравией, Кувейтом и ОАЭ, которые, в свою очередь, обещают выделить Египту финансовую помощь в размере $12 млрд. Вместе с тем ас-Сиси испортил отношения с Катаром, который неприкрыто покровительствовал "Братьям-мусульманам" и прежнему египетскому президенту Мурси.
Таким образом, переживаемый Египтом тяжелый экономический кризис, усугубившийся вследствие нескончаемых переворотов и "революционного" разброда, вынуждает руководство страны искать финансовые средства извне, ставя страну в зависимость от тех или иных внешних сил. С учетом же того кровавого месива, в которое погружены целые страны Ближнего Востока, такая значимая страна арабского мира, как Египет, рискует превратиться в арену противостояния между глобальными и региональными центрами силы. Тем более что не следует заблуждаться на тот счет, что трагические процессы в регионе - прямое следствие этого противостояния, вплотную подступающего к стадии "войны всех против всех".
В данном контексте весьма примечательный характер приняли отношения Египта с США. Администрация Барака Обамы довольно холодно восприняла свержение Мурси и приход к власти в Египте генерала ас-Сиси. Видимо, потому, что данная пертурбация, по сути, означала возвращение Египта "на круги своя", то есть к военному правлению, а значит, явилась уклонением от "арабской революции", с таким трепетом воспринятой на Западе. Лишь решение Каира присоединиться к возглавляемой США международной коалиции против "Исламского государства" позволило говорить о возможном потеплении американо-египетских отношений. Несомненно, что посредством официального вступления в войну с террористическим ИГ Каир рассчитывает на возобновление военной и финансовой помощи со стороны США. Вместе с тем Египет настаивает на одном чрезвычайно важном для него условии, выполнение которого, однако, не столь актуально для США.
Речь идет о стремлении Каира перенести сферу интересов международной антитеррористической коалиции также на борьбу с исламистами в соседней Ливии. После падения режима Муамара Каддафи эта страна превратилась в вотчину террористов всех мастей, благодаря "удали" которых не осталось и следа от прежних достижений Джамахирии. Да и вообще, можно сказать, Ливии как целостного государства практически не существует. Ас-Сиси сразу же после прихода к власти осознал, какую опасность таит в себе террористическое разгулье в Ливии для египетской безопасности. Поэтому он выразил готовность оказать военно-техническую и кадровую помощь ливийскому правительству во главе с Абдаллой Абдуррахманом ат-Тани, которое под ударами исламистов бежало из столицы Триполи в город Тобрук, расположенный близ границы с Египтом.
Однако США и другим великим державам, судя по всему, нет никакого дела до ливийского хаоса. Накануне своего недавнего визита в Каир премьер Ливии ат-Тани обратился к международному сообществу за помощью в нормализации обстановки в Ливии, часть территории которой находится под контролем исламистских группировок - местных "Братьев-мусульман", организаций "Ансараш-Шариа", "Аль-Каида" и других. Однако Совет Безопасности ООН не внял этой просьбе, решив не вмешиваться во внутриливийский конфликт. Тем самым Египет оказался в роли единственной страны, реально заинтересованной в сохранении единства и стабильности в Ливии (хотя бы ради отведения от себя мощной террористической угрозы, маячащей к западу от границ страны пирамид).
На фоне Египта и Ливии куда большей стабильностью может похвастать другая североафриканская страна - Тунис, первая из "жертв арабской революции". Судя по всему, после падения многолетнего режима, главным действующим лицом которой в Тунисе был президент Зин аль-Абидин бен Али, этой стране удалось, по крайней мере на сегодняшний день, справиться с угрозой распространения исламистского влияния. На проведенных вскоре после низложения бен Али в 2011 году парламентских выборах победила умеренная исламистская партия "Ан-Нахда" ("Возрождение"), сформировавшая коалиционное правительство с ведущими светскими партиями. Однако лидирующая роль исламистов в политической жизни страны не улучшила условий жизни тунисцев. Инфляция и нестабильность привели к краху коалиционного правительства в 2013 году, на смену которому пришел кабинет технократов. И вот теперь в Тунисе прошли новые парламентские выборы, которые изменили расклад внутриполитических сил.
Победу на них одержала светская партия "Нидаа Тунис" ("Голос Туниса"), получившая 85 мест в 217-местной Ассамблее народных представителей. Исламистская "Ан-Нахда" заняла второе место с 69 местами. Окончательное оформление властной системы в Тунисе произойдет по итогам президентских выборов, назначенных на 23 ноября 2014 года. Так что постреволюционному Тунису, в отличие от Египта и тем более Ливии, повезло куда больше.
Но каков бы ни был тот или иной вариант развития "арабской весны", очевидно, что внешнее вмешательство лишь усугубило ситуацию в конкретных странах охваченного "революцией" региона. Американское издание The National Interest признало в этом смысле неоспоримый факт: итоги революционных процессов демонстрируют полный провал стремлений Запада сменить диктатуру на демократию. Поскольку в результате свержения диктаторов в таких странах, как Египет и Ливия, к власти пришли или радикально настроенные исламистские силы, или военные, установившие более жесткий политический режим. И еще, "свержение лидера, который "не нравится" Западу, не является обязательным шагом к демократии и стабильности".
Северная Африка, вне всяких сомнений, пока еще лишь в начале тех масштабных изменений, которые обрушились на регион, да и весь Ближний Восток вследствие "арабской революции". Обернутся ли они исполнением народных чаяний о лучшей жизни или государствам предстоит в той или иной мере претерпеть значительную трансформацию, причем не всегда в прогрессивном ключе, а то и просто исчезнуть с исторической сцены под ударами террористического интернационала? Однозначных ответов на подобные вопросы не осмелится дать ни один маститый эксперт. Вместе с тем ясно одно: судьба региона, как и всего глобализирующегося мира, зависит от того, воцарится ли на планете новый порядок в интересах всех субъектов международных отношений или же страны и народы окажутся во власти не считающегося ни с какими жертвами "мирового хаоса".