BMT-yə ÜMİD ET, AMMA EHTİYATI ƏLDƏN VERMƏ
Söhbət dini və ya milli dözümlülük problemləri, mədəniyyətlər və ya sivilizasiyalararası dialoqa dair tədbirlərdən, gənclər forumlarından gedəndə, bu tədbirlərin harada keçiriləcəyi haqda çox baş sındırmırlar: Bakı, ümumiyyətlə, çoxmillətli və qonaqpərvər Azərbaycan müasir dövrün bu aktual problemlərinin müzakirəsi üçün ən uyğun məkan sayılır.
Bu üzdən oktyabrın 28-30-da dünyanın 150 ölkəsindən 700 nümayəndənin iştirak etdiyi Gənclər siyasəti üzrə I qlobal forumun məhz Azərbaycan paytaxtında keçirilməsi təşəbbüsünü dünyanın gənclər siyasətilə məşğul olan strukturlarından tutmuş, BMT-nin baş katibinədək hər kəsin dəstəkləməsi təəccüblü deyil.
BMT-nin baş katibi Pan Gi Munun özü qrafikinin sıxlığından tədbirə qatıla bilməsə də, forumun işə başlamasından 1 gün əvvəl o, tədbirə hazırlıq məsələlərini Azərbaycanın gənclər və idman naziri Azad Rəhimovla müzakirə etmiş, eyni zamanda tədbir iştirakçılarına məktub ünvanlamışdı. Forum iştirakçılarına ünvanladığı videomüraciətdə Pan Gi Mun Azərbaycan hökuməti bu cür miqyaslı tədbirin təşkilinə görə təşəkkürünü bildirib. "Bu forumun Gənclərin maraqları naminə fəaliyyət üzrə Dünya Proqramının 20 illiyi ərəfəsində keçirilməsi xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Bu, çox vacib məsələdir. Gənclər gələcəyin liderləridirlər və onların inkişafına xüsusi diqqətin ayrılması vacibdir. BMT sizinlə işləməyə hazırdır", - deyə baş katib qeyd edib.
Gənclərin problemlərinin son dərəcə əhəmiyyətli olduğu Bakıda da vurğulanıb. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev nəinki forum iştirakçılarına məktub ünvanlayıb, hətta işgüzar səfərdə olduğu Fransadan qayıdar-qayıtmaz tədbirə şəxsən qatılıb. Təşkilatçılara forumun ev sahibi kimi məhz Azərbaycanın seçilməsinə görə təşəkkürünü bildirən prezident deyib ki, Bakı bunu hökumətin ölkə üçün prioritet sayılan idman və gənclər sahəsindəki səylərinin etirafı kimi qiymətləndirir. Bu isə tamamilə qanunauyğundur: Azərbaycanda əhalinin əksəriyyətini gənclər təşkil edir, onların liderlik xüsusiyyətlərinin inkişafı üçün şərait yaradılır. Azərbaycan BMT-nin qlobal gənclər siyasətini dəstəkləyən ilk dövlətdir və Bakıda keçirilən forum XXI əsrdə həyata keçirilən gənclər siyasəti sahəsində təşkil olunmuş ən miqyaslı tədbirlərdən biridir.
Bundan başqa, ölkədə gənclərin zehni, fiziki inkişafı, onların yaradıcı potensialının ortaya çıxarılması üçün lazımi tədbirlər görülür. Bu istiqamətdə milli qanunvericilikdə də ciddi addımlar atılıb. Azərbaycanda gənclər siyasəti haqqında qanun var, gənclərlə bağlı 2 Dövlət Proqramı qəbul olunub və uğurla həyata keçirilib. Bu yaxınlarda Gənclər Fondu yaradılıb, dövlət büdcəsindən bu fonda ayrılan vəsaitlər gənclərin özlərini cəmiyyətə təqdim etmələrinə şərait yaradır, başqa sözlə, gənc nəslin arasında istedadlı şəxslərin üzə çıxarılmasına kömək edir.
Prezident İlham Əliyev beynəlxalq təhsil mərkəzlərilə sıx əməkdaşlıq yolu ilə Azərbaycanın təhsil sahəsində daha böyük nailiyyətlər qazanacağına ümidini dilə gətirib. Azərbaycan hökuməti uzun illərdir ki, gənclərin dünyanın aparıcı ali məktəblərində təhsil almalarını nəzərdə tutan proqramı maliyyələşdirir. Bununla yanaşı, ölkə dünyanın aparıcı təhsil ocaqları ilə əlaqələri daha da genişləndirmək istəyir. Maraqlıdır ki, yalnız bu il gənclərin xaricdə təhsil almasına, təxminən, 40 milyon avro yönəldilib.
Azərbaycan gənclərinin idmana cəlbi və ümumiyyətlə, qlobal miqyasda idmanın inkişafına da böyük töhfələr verir. Xatırladaq ki, gələn il Bakı I Avropa Oyunlarına ev sahibliyi edəcək.
"Gənclərin özləri Azərbaycanda gənclər siyasətinin həyata keçirilməsində bilavasitə rol oynayırlar". Bunu isə Azərbaycan Prezidentinin Administrasiyasının ictimai-siyasi məsələlər şöbəsinin müdiri Əli Həsənov forumun kluarlarında jurnalistlərə verdiyi açıqlamasında bildirib. O, Azərbaycanın gənclərə yaradılan şərait göstəricilərinə görə dünyada ilk otuzluqda yer aldığını söyləyib.
Azərbaycanın gənclər siyasətilə bağlı atdığı addımlarla bağlı səsləndirilən bütün bu bəyanatlar BMT nümayəndələrində rəğbət və məmnunluq yaradıb. Onlar dünyanın bir sıra ölkələrində gənclər siyasətinin, ümumiyyətlə, olmadığını, prinsipcə, hər şeyə "sıfırdan başlamağın" vacibliyini etiraf edirlər.
Forum iştirakçıları da tədbirin önəmindən danışıblar. Onlardan bəzilərini təqdim edirik.
Mariya Vasileva-Blajev, BMT-nin Əhali Fondunun İstanbuldakı regional ofisinin gənclər sahəsində proqram mütəxəssisi: "Bu forumun hökuməti, QHT-ləri, gəncləri, gənclər sahəsində ekspertləri birləşdirməsi çox vacibdir. Gənclər siyasəti hərtərəfli və effektiv olmalıdır".
Pol Neri, UNİCEF-in Cenevrədəki regional ofisinin İİV/QİÇS-in profilaktikası və yeniyetmələrin inkişafı üzrə mütəxəssisi: "Düşünürəm ki, gənc insanların inkişafı ilə bağlı çox diskussiyalar olacaq. Siyasəti və maliyyəni birləşdirməyə nail olsaq, çox maraqlı olardı. Axı, siyasət sadəcə kağızdır. Strategiyalar çoxdur, onların reallaşdırılması isə tamamilə başqa məsələdir. Odur ki, ən vacibi onların maliyyələşdirilməsidir".
Saodat Bayqaziyeva, Community Initiatives and Research Central Asia (Qırğızıstan) təşkilatının nümayəndəsi: "Bu forum mənim üçün vacibdir. Çünki hazırda ölkəmin gənclər siyasətində azsaylı icmaların ehtiyacları və maraqları nəzərə alınmır. Söhbət miqrantlardan, küçə uşaqlarından, İİV-ə yoluxmuş insanlardan gedir. Bizim gənclər siyasətimiz əsasən üstünlük təşkil edən qruplara, millətlərə şamil olunur. Bu forum mənim üçün ona görə vacibdir ki, burada tez-tez üzləşdiyimiz məsələnin - yaşla bağlı ayrı-seçkiliyin müzakirəsi üçün imkanlar var. Ümid edirəm ki, forum bizə milli gənclər siyasətlərinin insan haqları sahəsində beynəlxalq normalara uyğunlaşdırılması üçün istiqamətlər, sənədlər verəcək".
Qeyd edək ki, Gənclər Siyasəti üzrə I Qlobal Forum BMT-nin İnkişaf Proqramı, UNESCO və BMT baş katibinin gənclər məsələləri üzrə xüsusi nümayəndəsinin ofisinin dəstəyilə keçirilib. Ümumilikdə, forum çərçivəsində Bakıda təhsil, sahibkarlıq, sülh və təhlükəsizlik, gender bərabərliyi, gənclərin sağlamlığı ilə əlaqəli 20-dən artıq məsələ müzakirə olunub. Bütün bunlar qlobal əhəmiyyət daşıyan son dərəcə aktual problemlərdir. Regional sessiyalara BMT-nin 5 iqtisadi komissiyası rəhbərlik edib - Afrika üzrə, Qərbi Asiya və Sakit okean üzrə, Avropa, Latın Amerikası və Karib hövzəsi üzrə. Forumun yekununda tövsiyə xarakterli sənəd hazırlanıb.
Şübhəsiz ki, bu dərəcədə yüksək səviyyədə keçirilən forum gənclər siyasətlərində hədəflərin koordinasiyasına, bu sahədəki problemlərin həllinə, dünya dövlətlərinin strukturları arasında təcrübə mübadiləsinə xidmət edir. Ümid edək ki, forum orada qaldırılmış qlobal problemlərin həllinə kömək edəcək.
Sonda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin də dediyi kimi, dünyanın öncül dövlətlərinin uğurlu inkişafının şərti, ümumiyyətlə, bütünlükdə bəşəriyyət üçün aparıcı qüvvə təbii sərvətlər yox, yüksək səviyyəli elm və təhsildir.

НА ООН НАДЕЙСЯ, НО И САМ НЕ ПЛОШАЙ
Когда речь заходит о мероприятиях по проблемам религиозной или национальной терпимости, межкультурного или межцивилизационного диалога, молодежных форумах, то о месте проведения такого рода собраний особенно не задумываются. Баку, да и в целом многонациональный и гостеприимный Азербайджан для обсуждений таких актуальных проблем современности подходит как нельзя кстати.
Посему неудивительно, что инициативу проведения 28-30 октября I Глобального форума молодежной политики при участии 700 представителей из полутора сотен стран мира именно в азербайджанской столице поддержали все - от занимающихся молодежной политикой структур государств мира до генерального секретаря ООН.
Хоть на само мероприятие Пан Ги Мун в силу загруженности приехать не смог, но за день до его начала он обсудил подготовку к форуму с министром молодежи и спорта Азербайджана Азадом Рагимовым, а также адресовал послание участникам мероприятия. В видеообращении к ним генеральный секретарь ООН выразил благодарность правительству Азербайджана за принятие столь масштабного мероприятия. "Проведение этого форума накануне 20-летия Всемирной программы деятельности во имя интересов молодежи имеет особое значение. Это очень важный вопрос. Молодежь - это лидеры будущего, их развитию необходимо уделять особое внимание. ООН готова работать с вами", - сказал генсек.
Большую важность проблем молодежи отмечают и в Баку. Президент Азербайджана Ильхам Алиев не только направил соответствующее послание участникам первого дня форума, но и сразу после возвращения из Франции, где находился с рабочим визитом, лично почтил присутствием мероприятие. Глава государства выразил признательность организаторам форума за то, что в качестве принимающей страны был выбран Азербайджан, что в Баку расценивают как признание усилий правительства республики в спортивной и молодежной политике, которая для страны является приоритетом. И это закономерно: в Азербайджане молодежь составляет большинство населения, создаются условия для развития ее лидерских способностей. Азербайджан является первой страной, поддержавшей глобальную молодежную политику ООН, и форум в Баку стал первым в своем роде и одним из крупнейших мероприятий в области молодежной политики, проведенных в XXI веке. Кроме того, в стране принимаются необходимые меры по интеллектуальному, физическому развитию молодежи, выявлению ее творческого потенциала. Значительные шаги в этой сфере предприняты и в национальном законодательстве. В Азербайджане действует закон о молодежной политике, были приняты и успешно реализованы две государственные программы под названием "Азербайджанская молодежь". Относительно недавно был создан Фонд молодежи, который за счет направляемых средств из госбюджета помогает молодежи проявить себя в обществе, иными словами, содействует выявлению в молодом поколении талантов.
Президент И.Алиев выразил надежду, что с помощью тесного сотрудничества с международными образовательными центрами Азербайджан сможет достичь большего в сфере образования. Правительство Азербайджана уже много лет финансирует образовательные программы для молодого поколения в ведущих университетах мира, и при этом страна хотела бы расширить связи с этими вузами. Примечательно, что только в этом году на подготовку молодежи страны за рубежом было направлено около 40 миллионов евро.
Азербайджан вносит весомый вклад и в дело приобщения молодежи к спорту и вообще развитию спорта в глобальном масштабе. Напомним, что в следующем году Баку будет принимать участников I Европейских олимпийских игр.
"Молодежь сама играет непосредственную роль в проведении в Азербайджане молодежной политики", - сказал глава общественно-политического отдела администрации президента Али Гасанов журналистам в кулуарах форума, отметив, что мы занимаем место в первой тридцатке стран мира по созданию условий для молодежи.
Все эти заявления о принимаемых Азербайджаном мерах по молодежной политике вызвали горячий отклик и большое удовлетворение у представителей ООН, которые признаются, что в некоторых странах мира молодежная политика, в принципе, не существует и должна создаваться с нуля.
А вот что о важности форума говорят его участники. Приведем пару цитат.
Мария Васильева-Блажев, программный специалист в области молодежи в региональном офисе Фонда ООН по народонаселению (ЮНФПА) в Стамбуле: "Очень важно, что этот форум объединяет правительства, НПО, молодежь, экспертов в области молодежи. Нужно, чтобы молодежная политика была всеобъемлющей и эффективной".
Пол Нэри, специалист по профилактике ВИЧ/СПИДа и развитию подростков в региональном офисе ЮНИСЕФ в Женеве: "Я думаю, что будет много дискуссий по вопросу развития молодых людей. Мне было бы очень интересно, если бы мы сумели соединить политику и деньги. Ведь политика - это бумага. Стратегий много, а их реализация - другой вопрос. Поэтому самое важное - это их финансирование".
Саодат Байгазиева, представитель организации Community Initiatives and Research Central Asia (Кыргызстан): "Для меня этот форум важен, поскольку на данный момент в молодежной политике моей страны не учитываются нужды и интересы малочисленных общин - мигрантов, уличной молодежи, людей с ВИЧ. В основном наша молодежная политика представлена доминирующими группами, национальностями. А молодые женщины не представлены. Этот форум для меня важен, потому что здесь есть возможность обсудить возрастную дискриминацию, с которой мы сталкиваемся. Надеюсь, форум даст направление, документ, который позволил бы национальной молодежной политике соответствовать международным нормам в области прав человека".
Отметим, что I Глобальный форум молодежной политики проводился при содействии Программы развития ООН, ЮНЕСКО и офиса спецпосланника генерального секретаря ООН по делам молодежи. В целом в рамках форума в Баку были обсуждены более 20 вопросов, связанных с образованием, предпринимательством, миром и безопасностью, гендерным равенством, организацией досуга, здоровьем молодежи. Все это чрезвычайно актуальные проблемы, имеющие глобальное значение. Руководителями региональных сессий стали пять экономических комиссий ООН - по странам Африки, Западной Азии и Тихого океана, Европы, Латинской Америки и Карибского бассейна. По итогам форума был подготовлен документ рекомендательного характера.
Без сомнения, состоявшийся на столь высоком уровне форум послужит координации целей молодежной политики, решению существующих в этой сфере проблем, обмену опытом между структурами государств мира. Будем надеяться, что форум поможет решить поднятые на нем глобальные вопросы.
В конечном счете, как заметил президент Азербайджана Ильхам Алиев, залогом успешного развития передовых стран мира, да и вообще движущей силой для всего человечества являются вовсе не природные богатства, а высокий уровень образования и науки.