ERMƏNİSTANA BİR İL VERDİLƏR
Fransa prezidenti İrəvana ümumi sülh razılaşması üzərində işə başlanılmasını təklif etməklə, Azərbaycana dəstək verib
Parisin Marinyi sarayında Fransa prezidenti Fransua Ollandın təşəbbüsü ilə Azərbaycan və Ermənistan dövlət başçıları arasında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanmasına dair danışıqlar keçirilib.
Görüşün keçirilməsilə bağlı təklif Fransa prezidenti tərəfindən onun bu ilin mayında Cənubi Qafqaza etdiyi səfəri zamanı səsləndirilmişdi. Lakin konkret vaxtın və gündəliyin müəyyənləşdirilməsinədək qoşunların təmas xəttində vəziyyət kəskin şəkildə ağırlaşmış, atəşkəsin pozulması nəticəsində hər iki tərəfdən ölənlər və yaralananlar olmuşdu. Gərginliyin daha da artmasını önləmək üçün Rusiya prezidenti Vladimir Putin Azərbaycan və Ermənistan dövlət başçılarının təcili görüşünə dair təşəbbüslə çıxış etmiş və onlar Soçidə bir araya gəlmişdilər. Daha sonra NATO-nun Uelsdə keçirilən sammiti zamanı ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri İlham Əliyevlə Serj Sarqsyan arasında daha bir görüş təşkil etmişdi. Cəbhə xəttindəki gərginliyin fonunda bu görüşlər sülh danışıqlarının inkişafı yox, prezidentlər arasında dialoqun davamlılığının dəstəklənməsi, ən əsası isə münaqişənin qaynar fazaya qədəm qoymasının önlənilməsi məqsədi güdürdü.
Paris görüşünə gəlincə, ondan əvvəl ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri regiona səfər etmiş, görüşə ciddi hazırlıq aparılmışdı. Bu üzdən tərəflərin son dövrlər üçün xarakterik olan qarşılıqlı məzəmmətlərdən, ittihamlardan imtina edəcəklərinə, məzmunlu danışıqlara qayıdacaqlarına ümid var idi. Bu gözləntilər tam olmasa da, qismən doğruldu. Fransa prezidentinin iştirakı ilə aparılan məsləhətləşmələrdən sonra Azərbaycan və Ermənistanın dövlət başçıları Minsk Qrupunun həmsədrləri İqor Popov (Rusiya), Ceyms Uorlik (ABŞ) və Pyur Andio (Fransa), həmçinin ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsi Anjey Kaspirşiklə birlikdə ətraflı müzakirələr apardılar. Daha sonra İlham Əliyevlə Serj Sarqsyan arasında təkbətək görüş oldu. Danışıqlara 3 ölkə prezidentinin Minsk Qrupunun həmsədrlərilə birgə keçirdikləri görüşlə yekun vuruldu.
Danışıqlar masasına vasitəçilər tərəfindən hər hansı razılaşdırılmış sənəd qoyulmadığından, Paris görüşündə konkret razılaşmanın əldə olunacağı gözlənilmirdi. Bu üzdən görüşün lokal nəticəsi kimi, tərəflərin Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zamanı itkin düşmüş şəxslərlə bağlı Beynəlxalq Qırmızı Xaç təşkilatının himayəçiliyilə informasiya mübadiləsinin həyata keçirilməsi haqda razılığa gəlmələrini göstərmək olar. Güman etmək olar ki, görüşdə tərəflər Minsk Qrupu həmsədrlərinin iştirakı ilə sülh razılaşmasının əsas məqamlarının müzakirəsinin intensivləşdirilməsində, təmas xəttində ən azı yaxın dövrlərdə sabitliyin qorunub saxlanması üçün səylərin göstərilməsində maraqlı olduqlarını ifadə ediblər.
Azərbaycanın Paris görüşünə qiymətini xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ifadə edib. «Prezidentlər səviyyəsində hər bir görüş müsbətdir. Bu kimi görüşlər münaqişənin həlli prosesini irəli aparmaq məqsədilə qarşı tərəfin yanaşmasını başa düşməyə yardım göstərir. Paris görüşündə gün ərzində danışıqlar bir neçə mərhələdə keçirilərək, hələlik inkişafa nail olunmamış məsələlərə baxıldı», - deyə APA-nın məlumatına görə, nazir qeyd edib. E. Məmmədyarovun sözlərinə görə, Prezident İlham Əliyev görüşdə bir daha Azərbaycanın prinsipial mövqeyini səsləndirərək qeyd edib ki, münaqişənin sülh yolu ilə həlli üçün, ilk növbədə, Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmasına nail olmaq lazımdır: «ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri tərəfindən də aydın şəkildə dəstəklənən və BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum qətnamələrində təsbit olunmuş Azərbaycanın bu tələbinin yerinə yetirilməsi ilə regionda təhlükəsizlik, sərhəd və kommunikasiyaların açılması və etimad quruculuğu tədbirləri üzrə məsələlərin razılaşdırılması üçün geniş imkanlar yaranacaq. Belə ki, Ermənistan qoşunları Azərbaycan ərazilərində olmadığı halda, snayperlərə ehtiyac qalmayacaq və hərbi insidentlər əsaslı şəkildə azalacaq».
Ermənistanın xarici işlər naziri Edvard Nalbandyan isə öz növbəsində Paris görüşünü "...faydalı, səmimi və konstruktiv" adlandırıb. O bildirib ki, görüşdə "...tərəflərin mövqelərinin yaxınlaşdırılması istiqamətində addım atılıb, Soçi görüşündən Paris görüşünədək tərəflərin əhvallarında müsbət dəyişiklik var". E.Nalbandyan ermənilərin məşhur mövqeyini bir daha dilə gətirərək bildirib ki, ilk növbədə, qarşılıqlı inamın yaradılması, atəşkəs rejiminin möhkəmləndirilməsi, Minsk Qrupunun bu mövqeyilə həmrəyliyin açıq şəkildə bəyan olunması vacibdir. Amma görüşün yekununa dair yayılmış sənədə gözucu baxmaqla, erməni diplomatiyasına və təbliğatına xas olan yalanı və faktların təhrifini görmək mümkündür.
Yelisey sarayının rəsmi saytında yer almış məlumata görə, Fransa prezidenti qoşunların təmas xəttində gərginliyin effektiv şəkildə azaldılmasının vacibliyini bildirib. Fransua Olland iki ölkə prezidentlərini danışıqlarla bağlı səyləri artırmağa, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüququn prinsiplərinə, o cümlədən Minsk Qrupunun həmsədrləri tərəfindən müəyyənləşdirilmiş prinsiplərə əsasən dayanıqlı həllinə nail olmağa çağırıb. Olland Qarabağ münaqişəsində status-kvonun davam etməsinin yolverilməzliyini də bəyan edib. O, hər iki prezidenti fikir ayrılıqlarının aradan qaldırılması üçün siyasi iradə nümayiş etdirməyə səsləyib. Fransa prezidenti danışıqlar prosesini "ölü nöqtə"dən tərpətmək üçün ümumi sülh razılaşması üzərində işə başlanılmalı olduğunu deyib. Xatırladaq ki, Azərbaycan artıq xeyli müddətdir ki, məhz bu sənəd üzərində işə başlanılmasını təklif edir.
Göründüyü kimi, ermənilər Paris görüşündə nə "DQR"in danışıqlar prosesinə qoşulmasının məqsədəuyğunluğunu, nə də mövcud "status-kvo"nun möhkəmləndirilməsinin vacibliyini gündəmə gətirə biliblər. Əksinə, Fransa prezidenti "status-kvo"nun qorunub saxlanmasının yolverilməz olduğunu bildirib, tərəfləri ümumi sülh razılaşması üzərində işə başlamağa çağırıb.
Sözdə münaqişənin sülh yolu ilə həllinə tərəfdar olan Ermənistan tərəfi həmişəki kimi, Paris görüşü ərəfəsində də atmosferi zəhərləmək üçün əlindən gələni edib. Görüş ərəfəsində Amerikanın "Nyu-York Tayms" Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyanın kifayət qədər təxribat xarakterli müsahibəsi dərc olunub. Müsahibəsində o, Azərbaycanın və Azərbaycan hökumətinin ünvanına kobud, sivil siyasətçiyə layiq olmayan fikirlər səsləndirib. Bir tərəfdən erməni tərəfinin hər görüş ərəfəsində bu cür əməllərə əl atması diqqətin sülh prosesindən yayındırılması məqsədi daşıyırsa, digər tərəfdən Sarqsyanın "cəsarətli" bəyanatları Ermənistan daxilində başlamış etiraz aksiyaları və sosial narazılıqlar fonunda hakim rejimin siyasi çəkisini az da olsa qoruyub saxlamağa yönəlib. Bilavasitə Paris görüşünün keçirildiyi gün - oktyabrın 27-də diversant elan edilmiş Azərbaycan vətəndaşları Dilqəm Əsgərov və Şahbaz Quliyev üzərində "məhkəmə prosesi" adlı tamaşanın təşkili də qətiyyən təsadüf deyil. Xatırladaq ki, onlar ermənilər tərəfindən işğal olunmuş Kəlbəcər rayonu ərazisində düşmənə əsir düşüblər (onlarla birlikdə olan üçüncü azərbaycanlı Həsən Həsənov əsir götürülən zaman qətlə yetirilib). Azərbaycanlılar "sərhədi qanunsuz keçməkdə" ittiham olunurlar. Halbuki onlar Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olan Kəlbəcərə analarının, atalarının məzarını ziyarət etmək üçün getmişdilər. D.Əsgərova və Ş.Quliyevə qarşı 1 erməni oğlan uşağını və 1 zabiti qətlə yetirdiklərilə bağlı irəli sürülən ittihamların heç bir əsası yoxdur və bu, tamamilə qondarma ittihamlardır. Bu cür əməllərin davam etdirilməsi erməni tərəfinin Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli prosesində real irəliləyişə nail olmaq niyyətinin səmimiliyinə şübhə yaradır.
Paris görüşünün sonunda bəyan edildiyi kimi, Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri İlham Əliyevlə Serj Sarqsyan dialoqun BMT Baş Assambleyasının 2015-ci ilin sentyabrında Nyu-Yorkda keçiriləcək sammiti çərçivəsində davam etdirilməsinə dair razılığa gəliblər. Ermənistan KİV-i bunu Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması prosesində, təxminən, 1 il müddətinə taym-autun elan olunması kimi şərh edir. Onların fikrincə, qlobal dünyada münasibətlərə müəyyən aydınlıq gəlməsinədək belə bir pauzanın elan olunması zəruri idi. İranla Qərb arasındakı yaxınlaşma, Yaxın Şərqdə yeni qüvvələr nisbəti, Qərb-Rusiya münasibətlərinin yeni xarakterinin nəzərə alınması, qarşıdakı ilin region üçün dönüş ili ola biləcəyi də söylənilir.
Amma daha sadə, qlobal geosiyasətə aidiyyəti olmayan məqamlar da var. 2015-ci ilin yazında Ermənistan "erməni soyqırımı"nın 100-cü ildönümünü qeyd etməyə hazırlaşır. Ermənilər bu mərasimə dünyanın müxtəlif ölkələrindən nümayəndələr dəvət edir. Onlar bu tarixdən erməniliyin beynəlxalq mövqelərinin gücləndirilməsi, Serj Sarqsyanın korrupsiya qalmaqalları, iqtisadi durğunluqla laxlamış hakimiyyətinin möhkəmləndirilməsi üçün maksimum istifadə etməyə çalışırlar. Bu şəraitdə Ermənistanın Qarabağ münaqişəsinin həllində güzəştə gedəcəyinə, konstruktivlik nümayiş etdirəcəyinə inanmaq çətindir.
"Soyqırımının 100 illiyi" ərəfəsində beynəlxalq aləmdə "əzabkeş xalqın taleyinə acıma" dalğasının qalxması fonunda ermənilərə hərbi təzyiq də məqsədəuyğun deyil. Üstəlik, Bakı özü yayda Birinci Avropa Oyunlarına ev sahibliyi etməyə hazırlaşır. Bu, hətta müharibənin getdiyi yerlərdə belə, barışığın elan olunmasını nəzərdə tutan yarışdır.
Bu şəraitdə tərəflər "sakit diplomatiya"ya, ekspertlər, XİN, Minsk Qrupunun həmsədrləri səviyyəsində danışıqlara üstünlük verəcəklər. Vacib olanı vaxtın itirilməməsi, prezidentlər səviyyəsində görüşün bərpasınadək ümumi sülh razılaşması üçün əsas sayıla biləcək sənədlərin hazırlanmasıdır. Yəni bu ili həm də Ermənistan tərəfinə konstruktiv yola qayıtmaq üçün verilmiş vaxt da hesab etmək olar.
2015-ci ilin payızına Azərbaycan hazırda ordunun ciddi şəkildə gücləndirilməsinə yönəlmiş proqramın reallaşdırılmasını, demək olar ki, başa vuracaq. Ermənilərin "1915-ci il soyqırımı" ilə bağlı müəyyən imtiyazlara, üstünlüklərə olan ümidlərinin xülya olduğu təsdiqlənəcək, Krım və Donbass hadisələri fonunda beynəlxalq birliyin aqressiv separatçılığa, başqa dövlətlərin ərazisinin güc yolu ilə işğalına mənfi münasibəti daha da güclənəcək. Üstəlik, Ermənistanın iqtisadi və demoqrafik problemləri də həllini tapmayacaq. İstənilən taym-autun sonu var və tərəflərin həlledici qərarların təxirə salınmasının mümkünsüz olduğu mərhələyə necə gedib çıxacaqları çox önəmlidir.

Президент Франции поддержал Азербайджан, предложив Еревану начать работу над всеобъемлющим мирным соглашением
В парижском дворце Мариньи по инициативе президента Франции Франсуа Олланда состоялись переговоры президентов Азербайджана и Армении по урегулированию карабахского конфликта.
Предложение о проведении такой встречи было сделано президентом Франции еще в ходе его визита на Южный Кавказ в мае этого года. Однако пока согласовывались конкретные сроки и повестка, на линии временного прекращения огня резко обострилась обстановка и в результате перестрелок десятки военнослужащих были убиты и ранены с обеих сторон. Чтобы предотвратить дальнейшую эскалацию военных столкновений, президент РФ Владимир Путин инициировал срочную встречу президентов Азербайджана и Армении в Сочи. Затем на полях саммита НАТО в Уэльсе госсекретарь США Джон Керри организовал со своим участием еще одну встречу между президентами Ильхамом Алиевым и Сержем Саргсяном. В условиях напряженности на линии фронта эти встречи имели целью не продвижение переговоров по мирному урегулированию, а поддержание непрерывности диалога президентов и, главное, предотвращение сползания конфликта в горячую фазу.
Парижской же встрече предшествовал визит сопредседателей Минской группы в регион, она была основательно подготовлена и поэтому можно было предполагать, что стороны отойдут от характерного для последнего времени обмена взаимными упреками, обвинениями и вернутся к содержательным переговорам. Эти ожидания, пусть и не в полной мере, подтвердились. После беседы с участием президента Франции президенты Армении и Азербайджана провели обстоятельные переговоры совместно с сопредседателями Минской группы Игорем Поповым (РФ), Джеймсом Уорликом (США), Пьером Андио (Франция) и личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком. Затем состоялась беседа Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева с глазу на глаз. Итоги переговоров были подведены во время совместной встречи трех президентов и сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
С учетом того, что на столе переговоров посредниками не был представлен какой-либо согласованный в своих основных частях документ, достижения конкретных договоренностей на парижской встрече не ожидалось. Поэтому в качестве локального результата можно отметить лишь согласие сторон осуществить под эгидой Международного Красного Креста обмен данными о без вести пропавших в ходе нагорно-карабахского конфликта. Можно предположить, что стороны выразили готовность интенсифицировать при участии сопредседателей Минской группы обсуждение наиболее спорных элементов мирного соглашения и приложить усилия для того, чтобы сохранить, хотя бы на ближайшее время, военную стабильность на разделительной линии.
Азербайджанскую оценку прошедшей встречи выразил министр иностранных дел Эльмар Мамедъяров. "Каждая встреча на уровне президентов Азербайджана и Армении в целом является позитивом. Такие встречи способствуют пониманию настроения противоположной стороны с целью продвижения в процессе урегулирования конфликта. На парижской встрече в течение дня переговоры прошли несколько этапов, где были рассмотрены вопросы, по которым пока не удается достигнуть прогресса", - сказал министр в интервью АПА. По его словам, президент Ильхам Алиев в очередной раз озвучил принципиальную позицию Баку, заключающуюся в том, что для мирного урегулирования конфликта необходимо в первую очередь добиться вывода армянских вооруженных сил с оккупированных территорий Азербайджана. "Как только это требование, четко поддержанное, кстати, и сопредседателями Минской группы ОБСЕ и зафиксированное в известных резолюциях Совбеза ООН, будет исполнено, возникнут широкие возможности для безопасности в регионе, открытия границ и коммуникаций и согласования вопросов по укреплению мер доверия, так как если не будет армянских войск на нашей земле, отпадет необходимость в снайперах, значительно снизятся военные инциденты", - сказал министр.
В свою очередь глава внешнеполитического ведомства Армении Эдвард Налбандян охарактеризовал парижскую встречу президентов как "…полезную, честную и конструктивную", отметив, что "...был зафиксирован шаг в направлении сближения позиций сторон и что от сочинской до парижской встречи в настроениях сторон есть позитивный сдвиг". Он повторил известную армянскую позицию о необходимости в первую очередь осуществить меры доверия и укрепление режима прекращения огня, голословно объявив о солидарности с этой позицией сопредседателей Минской группы. Однако достаточно беглого взгляда на текст, распространенный по итогам встречи, как обнаруживаются обычная ложь и передергивание фактов, свойственные армянской дипломатии и пропаганде.
Согласно сообщению, размещенному на официальном сайте Елисейского дворца, президент Франции отметил необходимость эффективного снижения напряженности в отношениях между двумя сторонами на линии соприкосновения войск. Франсуа Олланд призвал президентов двух стран активизировать усилия по переговорам и прочному урегулированию нагорно-карабахского конфликта в соответствии с принципами международного права и принципами, определенными сопредседателями Минской группы. Также Франсуа Олланд отметил неприемлемость сохранения статус-кво в карабахском урегулировании. Он призвал президентов обеих стран продемонстрировать политическую волю, необходимую для преодоления разногласий. Чтобы сдвинуться с мертвой точки, президент Франции предложил начать разработку всеобъемлющего мирного соглашения. Как раз именно над таким документом уже которое время предлагает начать работу Азербайджан.
Как видим, армянам не удалось на парижской встрече обозначить ни целесообразность подключения к переговорному процессу представителей так называемого "НКР", ни добиться поддержки лоббируемой ими идеи закрепления существующего статус-кво. Напротив, президент Франции Олланд высказал неприемлемость такого статус-кво и призвал к началу работы над всеобъемлющим мирным соглашением.
На словах выступающая за мирное урегулирование конфликта, армянская сторона по обыкновению делала все, чтобы отравить атмосферу предстоящей парижской встречи. Президент Серж Саргсян накануне разместил в американской "Нью-Йорк таймс" провокационное интервью, в котором позволил грубые, недостойные цивилизованного политика выпады в адрес Азербайджана и его правительства. Если, с одной стороны, такое поведение армянской стороны перед каждым раундом переговоров преследует цель отвлечь внимание от сути мирного процесса, то с другой - бравые заявления Саргсяна рассчитаны на поддержание хоть какого-то политического веса правящего режима в условиях растущего социального недовольства и участившихся акций протеста в Армении. Далеко не случайной следует признать и организацию 27 октября, прямо в день парижских переговоров, фарса под названием "судебный процесс" над объявленными диверсантами азербайджанскими гражданами: Дильгамом Аскеровым и Шахбазом Гулиевым, захваченными в оккупированном армянами Кяльбаджарском районе (третий их товарищ - Гасан Гасанов был убит при задержании). Их обвиняют в "незаконном пересечении границы", тогда как на деле они пришли в родные места посетить могилы матерей и отцов на территории, являющейся неотъемлемой частью Азербайджанской Республики. Обвинение в убийстве армянского мальчика и армянского офицера, выдвинутое в их адрес, надуманно и ничем не подтверждается. Продолжение действий в таком духе вызывает сомнения в искренности намерений армянской стороны достичь реального прогресса в мирном урегулировании чрезмерно затянувшегося карабахского конфликта.
Как было сообщено по итогам парижской встречи, президенты Армении и Азербайджана Серж Саргсян и Ильхам Алиев договорились продолжить диалог в ходе очередной сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке в сентябре 2015 года. Армянские СМИ интерпретируют это в том смысле, что в карабахском урегулировании объявлен тайм-аут почти на год. Такая пауза, по их мнению, необходима, пока отношения в глобальном мире несколько уладятся. Высказываются соображения, что предстоящий год может стать поворотным для региона, учитывая наметившееся сближение Ирана и Запада, новый расклад сил на Ближнем Востоке, новый характер отношений между Западом и Россией.
Однако имеются и более простые, не сводящиеся к глобальной геополитике обстоятельства. Весной предстоящего 2015 года в Ереване собираются масштабно отмечать 100-летие так называемого "армянского геноцида" с приглашением делегаций из многих стран. Эту дату они хотят максимально использовать для укрепления международных позиций армянства и консолидации режима Сержа Саргсяна, ослабленного всеобщим недовольством коррупционными скандалами и экономической стагнацией. В таких условиях рассчитывать на сговорчивость и конструктивность Армении на переговорах по армяно-азербайджанскому конфликту вряд ли стоит.
Оказание же военного давления на армян в атмосфере и без того искусственно нагнетаемой волны международного сочувствия "многострадальному народу" накануне этой даты также нецелесообразно. Вдобавок сам Баку готовится к проведению летом первых Европейских олимпийских игр, предполагающих объявление перемирия даже там, где идет война.
В этих условиях стороны, по-видимому, отдадут предпочтение "тихой дипломатии", переговорам на уровне экспертов, МИД, сопредседателей Минской группы. Важно, чтобы время не было упущено, чтобы к возобновлению диалога на уровне президентов были подготовлены документы, которые могут стать составной частью всеобъемлющего мирного соглашения по урегулированию армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта. То есть данный год можно считать еще и возможностью, предоставленной армянской стороне для возвращения в конструктивное русло.
Ведь к осени 2015 года Азербайджан во многом завершит реализуемую в настоящее время программу существенного усиления армии. Подтвердится иллюзорность надежд армян на какие-то преференции и компенсации в связи со 100-летием так называемого "геноцида 1915 года", а неприятие агрессивного сепаратизма и насильственного захвата территории других государств со стороны международного сообщества только усилится на фоне событий в Крыму и Донбассе. Экономические, демографические проблемы Армении также никуда не денутся. Любой тайм-аут имеет свойство заканчиваться, и важно, с чем стороны подойдут к моменту, когда откладывать и далее принятие судьбоносных решений окажется невозможным.