ZAMANIN YÜRÜŞÜ və HƏYATIN NƏBZİ
Planeti bürümüş dünya şəbəkəsi, demək olar ki, hər bir insanın həyatına daxil olub. O dərəcədə daxil olub  ki, artıq virtual Allah evləri barədə danışırlar. Bir vaxt məşhur Kordova məscidinə oxşar virtual "Çebi" məscidi layihələndirilmişdi. 2009-cu ildə isə  İtaliyanın Ostiya şəhərinin Müqəddəs Məryəm kilsəsinin dindarlarına məbədin rəsmi saytında şam yandırmaq imkanı yaradılıb. Virtual şamlar Santyaqo-de-Kompostela (İspaniya) kafedral kilsəsində də peyda olub. Bu dəfə insanlara virtual dualar gerçəkləşdirmək məsələsində də yardım barədə düşünülür. Əgər bu sahədə diri bölmə də "işə salınıbsa", onda virtual işin geniş yayıldığı ilə razılaşmaqdan başqa işimiz qalmır ki, bu da həyatın indiki templərində o qədər də təəccüblü görünmür. Məsələn, real sektorda qida baxımında birdəfəlik paketlər (çay, qəhvə, hamburger və s.) lider mövqedədir. Onlar ziyanlıdır, amma biz razıyıq: saatlarla sobanın yanında durmağa ehtiyac qalmır, hətta uşaqları da tezbişən yeməklərə qonaq etmək mümkündür. Çoxları üçün birdəfəlik yaxınlıqdan doğan sevgini də bu sıraya aid etmək olar.
Bütün bunlar ona görədir ki, bizim devizimiz sürətdir. Biz daim harasa gecikməkdən, nəyisə əldən buraxmaqdan qorxuruq. Bu fırlanqac dahi macar bəstəkarı Frens Listin əsərlərindən birinin notları üzərində məşhur müəllif qeydinə uyğun gəlir: "Tez, daha tez, nə qədər mümkündür o qədər tez, daha da tez". Bu sürət tamamilə anlaşılandır, amma görəsən, nəyə xidmət göstərir? Özü də bu sürət bizi əhatə edən hər şeyin keyfiyyətini qurban verir.
Bəs bir sıra hallarda bu şəbəkəyə girməyin yararlılığı varmı? Burada həyat fəaliyyətinin görüntüsü təzahür etmir ki? Şəksiz, buradakı sürət insanı heyran qoyur. Sən heç bir çətinik çəkmədən dostların sırasını genişləndirirsən (nominal olsa da çoxları üçün bu, problem deyil). Səhifəni çevrirsən və xəbər lenti qulluğunda  durur. Buna paralel olaraq, sənə "doğma" olan portalların lazımi məlumatları ilə tanış olursan. Yeni pəncərələri açıb-bağlayırsan - sevimli musiqin dillənir, sonra virtual sevgi peyda olur. Bu gün şəbəkədə sevgili və sevimli olmaq çox asandır, heç bir diqqət və qayğıya ehtiyac yoxdur, sürprizlər barədə düşünmək, görüşə hazırlaşmaq lazım gəlmir. Deyəcəksiz ki, virtual dünya reala keçir? Bunsuz olmaz, bu, dəbə dönüb?
Bütünlükdə, müəllif həmişə söyləyib və söyləyir ki, virtual məkan - real həyatın inkasıdır. Amma virtual dünyadakı münasibətləri həyatın tam keyfiyyətli "nəfəsi" saymaq olarmı? Əlbəttə, müəyyən qədər oksigen ehtiyatı orada da tapmaq olar, amma təmiz və təzədirmi?
Bu gerçəkdir, yoxsa layihələşdirilən yaşayış massivinin reklamındakı ilə obyektin istifadəyə verilməsindən sonra hər bir mənzildə cərəyan edən real həyat arasındakı paralelliyə bənzəyir? Reklam bukletində hər şey gözəldir, amma mənzillərin içində mübahisələr, anlaşılmazlıqlar və məişət problemləri yaşanır. Məgər bizim özümüz üçün prospekt kimi yaratdığımız və rəsm etdiymiz bukletlərdə virtuallıq yaranmır?
Şəksiz, burada hisslər və emosiyalar var, amma onlar gerçək həyatda aradığımız və çatışmayan anlamların - duyğusal, fiziki və fizioloji anlamların "fantom" nəticələri deyilmi? Belə olan halda, 100% əminlik haradandır ki, bizimlə oynamırlar? Bəs biz oynamırıq? Bəlkə də bilərəkdən bunu etmirik, amma bəzi hallarda bu cür virtual yenilik axtaranlar olmaq istədikləri kimi özlərini təqdim edirlər. Belə çıxır ki, bu, virtual qeyri-reallıqdır və bəyan etmədən gerçəklikdə əlçatmaz olan üfüqlərin ölçülərindən kənarda olmağı sınamaq istəyidir? Amma onda biz işin məğzində qeyri-real oluruq, surroqat münasibətlərin surroqatına çevrilirik. Yəqin ki, özümüz barədə səmimi şəkildə düşündükdə, bizim üçün bu "fantom gerçəklik"in nə faydası olub-olmadığını anlaya bilərik. Əgər bunu etmək istəmiriksə, onda bizim virtual asılılığı etiraf etmək lazımdır, çünki "monitor arxası"ndakı dünyanı biz praktik olaraq öz real evimiz kimi qəbul edirik.
Dahi X.Kortasarı xatırlarkən
Məsələ bundadır ki, fantom həyat gerçəkliyinə çevrildikcə, biz bu aləmə daxil olaraq texnika tərəfindən idarə olunuruq.  Tamamilə ora daxil olduqdan sonra biz, demək olar ki, real aləmdən yox oluruq, orada yalnız məzmunsuz formamızı saxlayırıq.  Dahi Argentina yazıçısı Xulio Kortasarın "Aksolotl" əsərində nələrin baş verdiyini xatırlayırsınızmı? Əsərin qəhrəmanı hər gün nəbatat bağında akvariumda aksolotlu (bir sıra suda-quruda yaşayanların süfrəsini) müşahidə edirmiş. Birdən anlayır ki, "bizi" nəsə bağlayır. Müəyyən zaman kəsiyinin keçməsindən sonra, qəhrəman aksolotlun "ona görməyin başqa üsullarının olduğunu" deyən gözlərinə baxaraq etiraf edib: "İndi mən özüm aksolotlam". Başqa sözlə, o sanki öz dünyasında qalaraq, tamamilə virtual dünyaya "köçüb". Real gerçəklik itirilmiş vəziyyətə düşüb. Mən sanki "Mən"əm, amma belə deyil. Axı "Mən" ordadır, deməli, burda "Mən" yoxam. Bununla da fərd praktik olaraq heç kimə, fanta çevrilir.
X.Kortasarın məşhur "Şeytan tüpürcəkləri" novellası da var və onun motivləri əsasında italyan rejissoru Mikelancelo Antonioni məşhur "Blow-Up" ("Foto böyütmə") filmini çəkib. Həvəskar fotoqraf təbiətdə hansısa cütlüyün şəklini çəkib. Fotonu aşkarladıqdan sonra onu divara vuraraq baxmaqla real fonu xatırlamağa başlayıb. Və birdən təsəvvür və hisslər vasitəsilə fotodan keçərək özünü həmin gerçəklikdə hiss edib. Beləliklə, fotoqraf gerçək hadisə və həvəsləri hiss etməklə xəyallar və fantaziyalar aləminə düşüb. Amma deyin, hadisələrin bu cür gedişində həyat nəfəsi varmı? Onun dadı varmı? Buradan hər hansı oksigen almaq müm-kündürmü?
Virtuallıq narkotikdir?
Bununla bağlı böyük incəsənətdən başqa şeylər də yada düşür. Tanınmış Latın Amerika yazıçısı Antonio Larretanın "Hersoginya Albanı kim öldürdü və ya Volaverunt" əsəri dəqiqliklə tanınmış rəssam Fransisko Qoyyanın bir əsərinin hadisəsi ilə üst-üstə düşür. Daha dəqiqi, o, bir tozun insan bədəninə inanılmaz təsirindən bəhs edir. Onun istifadəsindən sonra yaranmş hisslərə heyranlığını gizlətməyən böyük usta sonra bildirir ki, toz "hisslərə və beynə" təsir göstərir, insanda yalnız real predmetlərin deyil, həm də xəyali predmetlərin rəngini və formasını müəyyən etmək qabiliyyəti yaranır. Bunun nətiəsidir ki, Qoyya  özünü "bizim təsəvvürümüzün gerçəklik səthinin arxasında" gizlənmişləri yaratmağa qadir rəssam sayırmış.
Amma onun kəşfi təkcə bununla bitmirdi. Qoyya yuxarıda bəhs edilən halın qiymətini "həddindn baha" sayırdı və bunu "vaxtında" anlaya bildiyini vurğulayırdı. "Kapriços" silsiləsindən "qürurlu maxa"nın təsvir edildiyi "Volaverunt" əsərinə istinad edərək, o bildirir ki,  başı üzərində qanadlarını açmış böyük kəpənək "sanki maxanı uçuşa, uzaqlara və həzlərə dəvət edir ki, o, ayağının ətrafında dolaşan monstrlara fikir verməsin". Amma rəssam sonda bildirir ki, istənilən halda monstrlar qalib gəlir, çünki kəpənək sadəcə mirajdır. "Bu dəhşətli toz əvvəlcə başımızda sehrli və rəngbərəng kəpənəklər yaradır, sonra isə bizi cəhənnəmin rəngsiz dəhşətlərinə yola salır", - deyə Qoyya vurğulayır. Deyir ki, alışma tozdan qul kimi asılılığa gətirir və bu, insanı məhv edir.
F.Qoyyanın fırçasının rəngləri ilə təsvir edilmiş hekayə dahiyanədir, eləmi? Amma emosiyaları kənara qoyaq, ağ tozun  əhvalatı (onu narkotika adlandıraq) bugünümüzün virtual həyatını xatırlatmırmı, burada da "kəpənəklər" rahatlıqla "monstr"lar tərəfindən yeyilə bilər? Lütfən, nəzərə alın ki, burada söhbət virtual dünya ilə əlaqəsi olanların hamısından getmir. Əgər insan ona yararlı olan vasitələrdən istifadə edərsə, burada şəxsiyyət üçün hansı problemlər yarana bilər ki? Ümumiyyətlə, bizim virtual dünyada mövcudluğumuz Allah tərəfindən yaradılmış dünyaya bənzəyir - hər iki dünyada seçim imkanları yetərincədir! Bu və ya digər hallarda hansı addımları atacaqsan? Hara və nə şəkildə üz tutacaqsan? Suallar çoxdur. Biri o birisindən mürəkkəbdir. Onların bəzilərini həll etmək üçün reseptləri yetərincə azdır.
Virtual dünya özünə doğru cəlb edir. Bəzən şəbəkədə ilk baxışdan ən zərərsiz, sadəcə, həyatın bir udum "təzə" havası naminə birsaatlıq olmaq istəyi asılılğa qədər aparır. Və sən Kortasarın "Aksolotl" əsərinin qəhrəmanının gününə düşürsən. Virtual dünyanın əsirinə çevrilməklə "Şeytanın tüpürcəkləri" filmindəki fotoqraf obrazına addım-addım yaxınlaşırsan. Və sən orada yaşayırsan, gerçək həyatda isə sadəcə, bir qılafa çevrilirsən. Sənin bütün düşüncələrin virtual gerçəksizlikdədir və səni "monitor" amfibiya-insanına çevirir, virtual zombi olmağın astanasındasan.
Əlbəttə, proses "amfibiya" və onun ətrafdakıları üçün zərərsiz inkişaf edərsə, bu barədə narahatlıq "fərdi" xarakter daşıya bilər, sözü-gedən fərd üçün elə də böyük problemlər yaratmaz. Amma "kəpənəklər" və "monstr"lar peyda olandan sonra, virtual dünya insanın orqanizmini məhv edir.
Əlbəttə, ilk baxışdan virtual dünyada hər şey rahatdır, insan öz hisslərinin, təsəvvürlərinin, fantaziyalarının ağasıdır. Ancaq insan bu uydurma dünya ilə nəfəs alanda nə baş verir? Deməli, virtual reallıq (və ya qeyri-reallıq?) artıq səni real həyatdan "qoparır". Özü də əsaslı şəkildə - virtual gerçəksizlikdən asılılıq formalaşdırır (bu, narkomanın narkotik maddə dozasından asılılığına bənzəyir). Ona görə bizim hamımıza bu sərhədi keçməməyi arzulayırıq. Özümüzü gerçək hisslərin və şübhələrin olduğu gerçək dünyanın gerçək insanı kimi hiss etmək naminə. Tanrının bizdən ötrü yaratdığı bu dünyada olmaq naminə!

RACE AGAINST TIME AND BREATH OF LIFE
The world wide web which has enveloped the planet has affected virtually every one of us. So much so that we are now talking about a virtual home of God. The Chebi mosque was virtually designed on the basis of a model of the famous Cordoba Mosque. In 2009, the parishioners of St. Mary's Church in the Italian town of Ostia began to "light" candles on the official web site of the temple. Virtual candles then appeared in the Cathedral of Santiago de Compostela in Spain. In this case, it was mentioned (among other things) that assistance is provided to people in the form of virtual prayer. There is no doubt that if this context "affects" the religious department, it means that virtual things have taken a wide sweep, which is not surprising given the current pace of life. In the real world, for example, the most popular food items are disposable bags (tea, coffee, hamburgers, etc.). They are harmful, but we are happy: no need to make tea, spend hours at the stove, while children can be fed quickly cooking food. The love, born for many immediately after a one-off proximity, is near us.
And all this is because our motto is speed. We are constantly afraid of being late somewhere or missing something. This whirlwind is reminiscent of the famous author's notes in one of the outstanding works of Hungarian composer Franz Liszt: "Fast, faster, as fast as possible, even faster." This pace is understandable, who and what is the reason for the current speed of life and why is it happening at the expense of the quality of everything that surrounds us?
Apparently, paradoxical as it may sound, it happens for the sake of us. Otherwise we would not have entered the virtual space at such a speed, where pressing issues are dealt with in no time and where there is so much comfort for people in general. But how "nutritious" can getting into the web be in some cases? Isn't there an imitation of life? Of course, the speed is amazing. People make friends (albeit nominal, but this is not a problem for many) without much effort. You turn over a page and there are news headlines coming your way. In parallel, you get acquainted with the necessary information from your "native" portals. Windows keep opening - here is your favorite music, followed by virtual love. It is so easy, isn't it, to fall in love or become lovers on the web - there is no need for making special approaches, think about the surprises or prepare for a date. Some will argue that virtual life does become real. Of course, but isn't it a tribute to fashion?
In general, the author has always maintained that virtual space is a prototype of reality. But to what extent can virtual relationships be described as the "breathing" of life? Of course, some oxygen is available, but is it fresh? It is a reality or is there a parallel between an advertising circular of a future housing estate and life in each of the apartments after the commissioning date? The advertising booklet shows a carefree life, but what happens in reality when there are disputes inside an apartment, malaise and problems of everyday life? So isn't virtual life just a booklet in which we create this vision ourselves?
Certainly, there are feelings and emotions here, but aren't they a "phantom" result of the search for missing links in real life - sensory, physical or physiological? Under such circumstances, where do we take a 100 per cent guarantee that we are not being played with? And aren't we playing ourselves? After all, in some cases those in search only appear the way they would like to be, albeit not deliberately. So is this a virtual unreality which manifests itself through our hidden desire to believe in finding the links missing in the real world? But then we become unreal ourselves, a surrogate in a surrogate relationship.
Perhaps if we do a sincere heart-searching we will understand the benefits of the "phantom reality". And if we don't want to, then we must acknowledge our virtual dependence because we plunge into the world "behind the monitor" almost like in a real home.
Remembering the brilliant J. Cortazar
The point is that when a phantom becomes reality, we become slaves of ... the equipment, fully "immersing ourselves" in it. And when we are completely immersed in it, we disappear from reality, leaving the latter only our form, not the content. Remember what prominent Argentine writer Julio Cortazar wrote in his "Axolotl"? The main character spent days watching axolotl (the larva of some species of amphibians) the in the tank in a botanical garden. And then he felt that there was something that linked "us". After some time, looking into the eyes of the axolotl speaking to him "about the presence of another way of seeing", he admitted: "Now I am axolotl." In other words, while living in a seemingly real world, he got completely "settled" in the virtual world. The actual reality was lost. I am what I am, but not quite... Because I am there, not here. Thus the individual actually becomes a no-one, a phantom, if not a wrapper. For sugary sweets, of the same phantom nature.
J. Cortazar has also written the famous short story "The Devil's Drool", which served as the basis for great Italian director Michelangelo Antonioni's sensational film "Blow-Up". An amateur photographer captures a couple in the countryside. After developing the film, he attached it to the wall and, while staring at it, began to remember the real background. Suddenly, through representations and feelings, he felt his presence in that reality. So the photographer plunged into a world of dreams and fantasies, while still having a sense of real action and passion. So can anyone tell me if there is a breath of life? What does it taste like? Is it possible to get some oxygen here?
Is virtual world an addiction?
In this connection I remember something from great art. A very interesting work by prominent Latino writer Antonio Larreta "Who killed the Duchess of Alba, or Volaverunt" describes a story by famous painter Francisco Goya about one event. In particular, he shared information on an incredible impact of some powder on the human body. The great master, while acknowledging his admiration of the sensations brought on after using it, reveals that powder influenced "the senses and the brain", including the ability to grasp the shape and color not only of real, but also imaginary objects. As a result, Goya considered himself an artist capable of creating a "world hiding behind the surface of our imagination".
We listen carefully to further revelations. Goya describes the price of this condition as "extremely high" and is grateful that he was able to realize it "in time". Referring to his work "Volaverunt" (from the "Caprichos" series) with the image of "the proud Maja", he speaks about the butterfly wings flying over her forehead, as if "fascinating her to fly somewhere for pleasure, and she does not notice the monsters crouched at her feet". But, the artist concludes, monsters will win all the same because the butterfly is only a mirage. "This terrible powder first creates wonderful and colorful butterflies in the mind, and then plunges us into the gray horror of hell," Goya says. He concludes that addiction leads to a state of slavish dependence on the powder which destroys the person.
Isn't this a beautifully conveyed story of Goya? But okay with emotion, and doesn't this white powder situation (let's call it a drug) reminisce of virtual life today when the "butterfly" can be eaten by the "monster"? And we are not talking about the general situation of being in a virtual plane. When using it in terms of usefulness to man, what problems can it cause in general?
In general, our stay in the virtual world is identical to being in real life created by God: in both worlds you have the right to choose! What steps will you take in each particular case? Where are you trying to go and how? There are many questions and all are very complicated. There are much fewer recipes for answering a number of them.
Virtual world is addictive. Sometimes very innocuous at first glance, it may lead to addiction, up until spending hours in the web just for a sip of "fresh" air of life. And then you become the character of "Axolotl". When you find yourself held captive by the virtual world, you gradually approach the photographer from "The Devil's Drool", plunging into the virtual world from the standpoint of perception of reality. And there you live, being present in the real world only with your shell. All your thoughts are in a virtual nullity which turns you into a "monitor" human-amphibian, the forerunner of virtual zombies.
Of course, during the development of the process without causing harm to the "amphibian" and its surroundings such anxiety may be of "individual" nature which is not particularly problematic for the individual. But what about the factor of "butterflies" and "monsters", when the virtual world eats the human body? Yes, he appears to be quite comfortable in a virtual plane, he is the master of his feelings, perceptions, fantasies, etc. But what if he starts to breathe with this invented world? This means that virtual reality (or unreality) is "biting you off" real life. And it is doing that fundamentally, developing your dependence on virtual nullity (a state identical to that of a drug-addict). So we wish all of us not to cross this boundary, to feel a real person in real life with real feelings and doubts. In a world created for us by God!