ÖZ HESABINA PENSİYAYA
Azərbaycanda pensiya təminatında yığım sisteminin tətbiqinin sürətləndirilməsi məsələsi müzakirə edilir
Müəllif: İlahə MƏMMƏDLİ, Nurlanə BÖYÜKAĞAQIZI Bakı
Son illərdə Azərbaycanın pensiya sistemində dəyişikliklər mütəmadi xarakter alıb. Mərhələli şəkildə, "Əmək pensiyaları haqqında" baza qanununa düzəlişlər etməklə hökumət həm sözügedən qanunun qəbul edildiyi 2006-cı ilə kimi əmək pensiyasına çıxmış insanlara pensiya hesablanması zamanı yol verilmiş ədalətsizliyi aradan qaldırmaq, həm də gələcək pensiyaçılara pensiya hesablanması sistemini yaxşılaşdırmağa çalışır. Bununla yanaşı belə bir fikir var ki, sistemin bütünlüklə xarici ölkələrin uğurlu təcrübəsinə uyğun gəlməsi üçün Azərbaycanda pensiya islahatlarının konsepsiyasının gerçəkləşdirmə templərini sürətləndirmək zəruridir. Bu kontekstdə, misal üçün, yığım pensiya təminatı sisteminə keçmək üzrə işlərin fəallaşdırılması təklif edilir ki, bu, yalnız potensial pensiyaçılara deyil, həm də Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun özünə də faydalı olar, o cümlədən, onun özünümaliyyələşdirilmə problemini də həll edərdi. Amma Dövlət Fondunun özündə əmindirlər ki, islahat konsepsiyasının üçüncü və yekun komponenti hələ yetişməyib.
Üçüncü və son komponent
Pensiya təminatında yığım sisteminə keçidi sürətləndirmək təklifi ilə Mərkəzi Bank (AMB) da çıxış edib. O cümlədən, bankın idarə heyətinin sədri Elman Rüstəmov öz çıxışlarının birində bildirib ki, Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun (DSMF) büdcəsinin kəsri artmaqda davam edir - son 10 ildə o, on dəfə artıb və 1 mlrd manata çatıb. Hazırda isə əhalinin qocalması prosesi müşahidə edilir, yəni həyatın uzunluğu artır. Əgər bu gün 6 nəfər bir pensiyaçının pensiyasını təmin edirsə, gələcəkdə bu göstərici azalacaq və yaxın illərdə üçün- birə nisbətinə çatacaq. Nəticədə, dövlətə təzyiq artacaq ki, bu da təbii ki, dövlət büdcəsi üçün problemlər yaradacaq.
E. Rüstəmovun sözlərinə görə, Azərbaycanın yaxşı pensiya strategiyası mövcuddur, ancaq ona daxil edilmiş müddətlərə yenidən baxılmalıdır. "Yığım sisteminə keçid, büd-cəyə təzyiqin azalması fiksal konsilidasiyaya gətirəcək. Biz deyəndə ki, iqtisadiyyatda maliyyə resursları, uzunmüddətli investisiya resursları çatmır, nəzərə almalıyıq ki, dünyada banklar tərəfindən verilən kreditlərin əsas mənbəyi pensiya və sığorta fondları, əhalinin yığımlarıdır. Yığımın böyük həcmi var və praktik olaraq əhalinin əmanətləri əhalinin əmanətləri ilə bir səviyyədə olur", - deyə ölkənin baş bankiri hesab edir. Onun sözlərinə görə, buna ən yaxşı nümunə Qazaxıstan ola bilər, o, pensiya islahatlarını azacıq əvvəl başlayıb, amma pensiya fondlarına artıq $13 mlrd yığa bilib və bu, ölkə iqtisadiyyatının ən önəmli maliyyələşdirmə qaynaqlarından birinə çevrilib.
Qeyd edək ki, 2009-2015-ci illər üzrə Azərbaycanın pensiya islahatları konsepsiyasına görə, pensiya təminatının yığımı sistemi üçüncü, yekun mərhələ kimi nəzərdə tutulub. Yada salaq ki, indiki pensiyaçılara dövlət tərəfindən ödənən və gələcək üçün formalaşdırılan əmək pensiyası üç hissədən - baza, sığorta və yığım hissəsindən ibarətdir.
Baza hissəsi pensiyanın ən kiçik komponentidir və minimum pensiyadan, əvvəlki kompensasiya əlavələrindən və əlavə ödənişlərindən ibarətdir. Bu məbləğ pensiya yaşına çatmış və 12 illik minimum iş stajına malik bütün şəxslərə verilir. Pensiyanın baza hissəsinin əsas funksiyası - hər hansı bazaya sosial zəmanəti verməkdir. Baza hissəsi işəgötürənlərin ödənişləri hesabına formalaşsa da, faktik olaraq dövlət büdcəsindən ödənilir və yığılan ödənişlərin konkret məbləğindən asılı deyil. Onun ölçüsü hazırda 85 manat təşkil edir. DSMF-dən bildirirlər ki, Azərbaycanda qanunvericiliyə dəyişikliklər ediləndən sonra, minimum pensiya alan pensiyaçı artıq qalmayıb.
Pensiyanın ikinci təşkiledicisi sığorta hissəsidir - ümumi bərabərləşdirmədən uzaqlaşmağa, əmək pensiyasının ölçüsünü əmək haqqına və iş stajına bağlamağa imkan verir. Bütün gələcək pensiyaçılar onun maliyyələşdirilməsi üzrə eyni öhdəliklərə, onun təyin edilməsi və ölçüsü baxımından eyni hüquqlar əldə edəcəklər, heç bir istisna və güzəşt olmayacaq.
Bu ödənişlərin ölçüləri fərdiləşmiş uçota şamil edilir və hər bir sığorta edilmiş şəxs üçün pensiya kapitalı şəklində yazılır. Beləliklə, pensiya bütün əmək fəaliyyəti boyunca maaşdan köçürmələr hesabına formalaşır (hazırda bu köçürmələr əməkhaqqı fondundan işəgötürən tərəfindən edilən 22 faizlik ödəniş və işçinin maaşından tutulan 3 faizlik rüsumdur). Fərdi hesabda nə qədər çox maaş yığılarsa, sonda pensiya bir o qədər çox olar.
Pensiyanın yığım hissəsi, əslində, sığorta növüdür, amma bu halda yığım üçün yönəldilən vəsaitlər cari pensiyaların ödənişi üçün xərclənmir və qiymətli kağızlara, gəlir əldə etmək üçün başqa investisiya aktivlərinə yatırılacaq, oradan gələn gəlirlər isə sığorta edilmiş insanın şəxsi hesabına əlavə ediləcək. Sonucda bu, pensiyaya böyük əlavə olacaq. Bu zaman önəmlidir ki, əlavə yığım pensiyası könüllüdür, o, hər şeydən əvvəl ahıl çağlarında adət etdiyi həyat şəraitini saxlamaq istəyən insanlar üçün nəzərdə tutulub.
Tələsməli, amma ehtiyatlı olmalı!
Azərbaycanda bu komponentin tətbiq edilməsinə gəldikdə isə, DSMF-in planına görə, yığım pensiyaları üzrə hüquqi baza 2014-2015-ci illərdə hazırlanacaq. Milli qanunvericilik Avropa standartlarına uyğunlaşdırıldıqdan sonra, DSMF əhaliyə sərbəst vəsaitlərini DSMF-dəki hesablarına ödəniş kimi verməyə imkan yaradacaq, onların da üzərinə faiz gələcək. Pensiyaya çıxan zaman onlar pensiyanın baza hissəsi ilə yanaşı, vəsaitlərin bir hissəsini yığım hesabından əldə edəcəklər.
Gerçəkdən, bu prosesi Elman Rüstəmovun düşündüyü kimi sürətləndirməyə ehtiyac varmı? Bir tərəfdən, dövlət büdcəsindən DSMF-ə transfertlərin həcmi bu gün yetərincə yüksəkdir - 2012-ci il üçün 1 mlrd 44 mln manat nəzərdə tutulur. Özü də bu məbləğ ildən-ilə artır, çünki ölkədə aparılan pensiya islahatları yeni vəsaitlər tələb edir ki, onları da dövlət məcburi sosial sığortası hesabına ödəmək mümkün deyil. Uyğun olaraq DSMF üçün yeni gəlir qaynağı, əlavə maliyyə aləti lazımdır ki, vətəndaşların pensiya təminatına dövlət büdcəsinin "töhfə"sini yüngülləşdirsin.
Başqa tərəfdən isə bu gün bütün dünya iqtisadi böhranın ikinci dalğasını gözləyən bir zamanda, yığım fondu kimi riskli bir müəssisə barədə düşünmək hələ tezdir. Axı bəllidir ki, böhranın birinci dalğasında ilk zərər görən qurumlar sırasında məhz pensiya yığım fondları da var idi. Böhran bu qurumlara hər şeydən öncə, investisiya aktivlərinin qiymətinin düşməsi ilə təsir göstərdi. 2008-ci ildə Qarşılıqlı İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf (QİƏİ) ölkələrinin pensiya fondlarının aktivlərinin toplam məbləği $18,7 trln.-dan $15,3 trln.-a kimi, yəni 19% aşağı düşdü. QİƏİ-nin məlumatına görə, 2009-cu ildə QİƏİ ölkələrinin pensiya fondları, təxminən, itkinin $1,5 trln.-nu bərpa edib ki, bu da həmin itkilərin yarısından azdır.
Təsadüfi deyil ki, böhrandan sonra yığım sistemi olan ölkələri fiksə edilmiş ödənişlər planlarını fiksə edilmiş rüsumlarla əvəz edilməsi işini sürətləndiriblər. Çünki sonuncu maliyyə baxımından daha dayanıqlıdır, amma aktivlərin dəyərinin dəyişməsindən qaynaqlanan riskləri işçinin özü ilə də paylaşır. İndiyə kimi fondların fəal olaraq səhmlərə pul yatırdığı ölkələrdə (İrlandiya, ABŞ, Böyük Britaniyada) fondlar aktivləri səhmlərdən istiqrazlara keçirib. Bir sıra ölkələr pensiya sisteminə ödənişləri azaldıb, dərəcələri aşağı salıb və işəgötürənlərə müvəqqəti olaraq, işçilərin hesabına paritet əsaslarla ödənişlər etməmək üçün imkan yaradıblar.
Beləliklə, böhran göstərdi ki, fiksə edilmiş daxiletmənin yığım sistemlərində risk mövcuddur və böhran zamanı pensiyaya çıxanlar planlaşdırılandan aşağı səviyyədə pensiya ala bilər, çünki yığılmış aktivlərin dəyəri kəskin azalır.
Məhz bu risklər Azərbaycanda yığım pensiya fondlarının yaradılması yolunda əsas maneədir. DSMF sədri Səlim Müslümovun sözlərinə görə, bununla yanaşı, bu mərhələnin gerçəkləşdirilməsi maaş fondundan tutulan icbari ödənişlərin həcminin artırılmasını nəzərdə tutur. O bildirib ki, Azərbaycanın bu sahədə göstəricisi, yəni icbari sosial sığorta vergisi MDB ölkələri (25%) arasında Qazaxıstandan (21%) sonra ən aşağıdır.
"Bu səviyyənin aşağı salınması işçilərin fərdi pensiya hesabında yığılan vəsaitləri də aşağı salacaq ki, bu da gələcəkdə onların pensiya təminatına mənfi təsir göstərəcək. Belə olan halda ən doğru qərar işəgötürənlər üçün dərəcələri dəyişmədən onun tərkibində işçinin özünün payının artırılması olardı. Amma bunu da müəyyən zamandan sonra eləmək daha doğru olardı, çünki hələ ki prioritet kimi əməkhaqlarının qaldırıması nəzərdə tutulur", - deyə Səlim Müslümov bildirib. Onun sözlərinə görə, hökumət də inflyasiya risqi ehtimalı ilə bağlı olaraq, həmçinin, dünya ölkələrində əks proseslərin gedə biləcəyini düşünərək, bu mövqeni paylaşır. "Hazırda sosial ödənişlərin səviyyəsinin qaldırılması məsələsinə baxılmır, ancaq hazırkı praktikaya əsasən, dövlət büdcəsindən transfertlər nəzərə alınmadıqda, bu səviyyə 35%-ə qədər qaldırılmalıdır", - deyə S.Müslümov bildirib.
Bundan başqa, ekspertlər göstərir ki, daxili qiymətli kağızlar bazarının möhkəmlənməsi və inkişaf etmiş bazarlar səviyyəsinə qalxması da vacibdir. Daha önəmli bir amil bu fondlara potensial pensiyaçıların özləri tərəfindən maraq olmalıdır, bünün üçün əhali arasında müəyyən maarifçilik işlərinin aparılması lazımdır.
Bir sözlə, Azərbaycanın müstəqil pensiya fondları yaratmağa tələsməməsi üçün səbəblər hələ ki bu komponentin gerçəkləşdirilməsinin sürətləndirilməsini vacib edən amillərə baxanda daha çoxdur. Ümumiyyətlə, qlobal ölçüdə götürdükdə hər şey ölkə iqtisadiyyatının inkişaf templərindən, həmçinin, yaxın bir neçə ildə xarici mənfi təsirlərin qarşısını almaq imkanlarından asılı olacaq.

RETIRE AT YOUR OWN EXPENSE
Changes in the pension scheme in Azerbaijan have had a regular nature in recent years. Gradually, by amending the basic law "On Pensions", the government tries to eliminate the inequity in calculating pensions for those who retired before 2006 (the law was passed) and to improve the system of calculating pensions for "modern" and future pensioners. However, it is believed that the implementation of the concept of pension reform in Azerbaijan can be accelerated so that the system is fully consistent with good examples of foreign countries. In this context, for example, there is a proposal to increase the work on the adoption of a funded pension scheme, which would benefit not only potential retirees, but also the State Social Security Fund, in particular in the issue of self-financing. However, the State Fund itself is convinced that the third and final component of the reform concept is not yet ripe.
The third and final component
The Central Bank of Azerbaijan (CBA) suggested expediting the transition to a funded pension scheme. In particular, the chairman of the CBA Board, Elman Rustamov, said that the budget deficit of the State Social Security Fund continues to grow - in the last ten years it has grown ten-fold and reached 1 billion manats. And now the population is aging, which means that the life expectancy is increasing, and if today 6 people provide for one pensioner, this figure will decline in the future and reach the level of one to three in coming years. As a result, the load on the state will increase, which, of course, will create problems for the state budget.
According to Rustamov, Azerbaijan has a good pension strategy, but its timing should be reviewed. "The transition to a funded scheme and reduction of the load on the budget will lead to fiscal consolidation. When we say that our economy lacks financial resources and long-term investment resources, we must bear in mind that the main sources of loans issued by banks in the world are pension and insurance funds and fees from the population. The fees are large and are practically on a par with the population's deposits," the country's chief banker says. In his opinion, Kazakhstan, which began pension reform earlier and managed to collect $ 13 billion in pension funds, could be an example in this case, and this money became an important source of financing the economy.
The funded pension scheme is stipulated as the third and final phase by the concept of pension reform in Azerbaijan, which covers 2009-2015. The pension paid by the state to current pensioners and the old age pension to be paid to future pensioners consists of three parts: base, insurance and funded parts. The base part is the smallest component of the pension and consists of the minimum pension, former compensatory allowances and bonuses. This amount is assigned to all persons who have reached the retirement age and have a minimum work experience of 12 years. The main function of the base part of the pension is to provide some basic social guarantee. Although the base part is formally funded by fees from employers, it is actually paid from the state budget and does not depend on the specific size of the fees collected. Its size is 85 manats for today. By the way, the State Social Security Fund says that after the recent changes to legislation in Azerbaijan, there are no pensioners who receive the minimum pension.
The second component of the pension - the insurance part - plays the role of a mechanism to escape pension levelling and to link the size of the retirement pension to wages and work experience. All future retirees will have the same responsibility for financing it and the same rights regarding the conditions of its awarding and size - without any exceptions and exemptions. The size of these fees should be recorded for each insured person in the form of so-called pension capital. Thus, the pension is made up of deductions from wages for the entire career (currently the 22-per-cent fee from the wage fund paid by employers, and the 3-per-cent fee deducted from the employee's salary). The more money accumulates in a personal account, the higher is the pension in the end.
The funded part of the pension, in fact, is a form of insurance, but in this case, the funds allocated for accumulation are not spent on the payment of current pensions and will be invested in securities and other investment assets to generate income, which will be transferred into the individual accounts of insured persons. This will be another bonus to the pension in the long-run. It is important that the additional funded pension is voluntary and is intended primarily for people who want to maintain the habitual standard of living at an old age.
Discretion is the better part of valour!
As to when this component will be introduced in Azerbaijan, the State Fund plans that the legal framework for funded pensions will be prepared in 2014-2015. After national legislation is brought into line with European standards, the State Fund will be ready to give people the opportunity to place surplus funds in the SSSF as a payment in their accounts, in which interest will accrue. Upon retirement, they will receive some funds from the funded account in addition to the basic pension.
Is it really necessary to accelerate this process, as suggested by Rustamov? On the one hand, of course, the volume of transfers from the state budget into the State Social Security Fund is large enough today - in 2012 it is 1.044 billion manats. Moreover, this amount is growing every year as the pension reforms in the country require new funds that cannot be covered with payments under the state compulsory social insurance system. Consequently, the State Fund needs a new source of income - an additional financial instrument that would facilitate the state budget's "contribution" to citizens' pensions.
On the other hand, at a time when the world expects a second wave of economic crisis, it is too early to think about such a risky enterprise as the accumulation fund. As is known, during the first wave of the crisis, these structures were one of the first to be hit. The crisis affected funded pension schemes primarily through the depreciation of investment assets. In 2008, the value of pension fund assets in member countries of the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) fell from $ 18.7 to 15.3 trillion - by 19 per cent. According to the OECD, due to the rise in financial markets in 2009, the pension funds in OECD countries recovered $ 1.5 trillion - less than half of these losses.
It is no accident that after the crisis, countries with funded pension schemes accelerated the replacement of plans involving fixed-rate payments with fixed-rate fees. The latter are more stable financially, but redistribute the risks of changes in the value of assets among employees. Funds themselves moved assets from stocks to bonds, in particular in countries where funds actively invested in shares (Ireland, USA and UK) until recently. Several countries reduced payments into the pension system, reducing rates or allowing employers to temporarily pay fees to retirement accounts of employees on a parity basis.
Thus, the crisis showed that funded pension schemes with fixed-rate fees entail the risk that someone who retires during the crisis may receive a pension lower than anticipated, as the value of their accumulated assets plummets.
It is these risks that are a major obstacle to the establishment of a funded pension scheme in Azerbaijan. According to the chairman of the State Social Security Fund, Salim Muslimov, in addition to the implementation of this phase, it is planned to raise the volume of mandatory fees. He noted that among the CIS countries, Azerbaijan has the lowest rate (25 per cent) of the compulsory social insurance fee after Kazakhstan (21 per cent).
"Reducing this level will reduce the accumulation of funds in the individual pension accounts of employees, which will adversely affect their future pensions. In such a situation, the best option would be to increase the share of employees themselves in the rate without changing it for employers. But it would be advisable to do so after a certain time, because the priority currently is to increase wages," Muslimov said. According to him, the government shares this view with regard to the probability of inflation risk, as well as the reverse process in many countries around the world. "At the moment, the question of increasing the level of social benefits is not being considered, although, according to current practice, excluding transfers from the state budget, this level should be increased to 35 per cent to finance pensions," Muslimov said.
In addition, experts say, it is necessary for the domestic securities market to become stronger and be brought in line with the level of developed markets. Another important factor is the interest of potential retirees in these funds, which requires certain educational work to be carried out among the population.
In short, there are more reasons not to hurry to create independent pension funds in Azerbaijan than reasons to accelerate the implementation of this component. However, globally, the question will still depend on the pace of economic development in the country as a whole, as well as its ability to reflect external negative developments in the next couple of years.