Gürcüstanın ermənistanla yalnız məhdud çərçivədə yaxınlaşması mümkündür
Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan noyabrın sonlarında ikigünlük səfərlə Tbilisidə oldu. Dünya ictimaiyyətinin İrana qarşı iqtisadi sanksiyalar və embarqoları müzakirə etdiyi indiki şəraitdə Ermənistan üçün bu səfər çox vacib əhəmiyyət daşıyırdı. Tehranın regionda Ermənistanın Moskvadan sonra ikinci əsas iqtisadi-ticari tərəfdaşı olduğu bəllidir. Əgər İran qlobal sanksiyalarla üzləşəcəksə, Ermənistanın dünyaya yeganə yerüstü çıxışı Rusiya-Gürcüstan sərhədindəki "Yuxarı Lars" Nəzarət-Buraxılış Məntəqəsi olacaq.
S. Sarqsyanın Gürcüstan səfəri hələ noyabrın 1-də baş tutmalı idi. Amma Ermənistan KİV-in məlumatına görə, "Gürcüstan Prezidentinin Ermənistanın ünvanına səsləndirdiyi nəzakətsiz fikirlər" səfərin təxirə düşməsinə səbəb olmuşdu. Xatırladaq ki, Ermənistandakı avtomobil yolundakı sürüşmənin qurbanı olmuş Gürcüstan vətəndaşlarının xilasından danışan Saakaşvili qəza ilə üzləşmiş sürücülərdən birinə istinadən Ermənistanın müvafiq orqanlarının hadisə yerinə gec çatdıqlarını söyləmişdi. Ermənistanda Saakaşvilinin bu fikri, az qala, "ölkənin daxili işlərinə müdaxilə" kimi qiymətləndirilmişdi və iş o yerə gəlib çıxmışdı ki, S.Sarqsyan Gürcüstana səfərini təxirə salmışdı.
Vəziyyəti normallaşdırmağa çalışan prezidentlər qapalı görüşdən sonra birgə keçirdikləri mətbuat konfransında iki xalq və dövlət arasındakı dostluq münasibətlərinin sarsılmaz olduğunu bildirdilər. M.Saakaşvili S.Sarqsyanı "köhnə və etibarlı dost" adlandırdı, bildirdi ki, Gürcüstanla Ermənistan arasında mehriban qonşuluq siyasəti özünün pik həddindədir. Saakaşvilinin sözlərinə görə, ölkələr arasında sadələşdirilmiş yeni viza rejimi onların sərhədindəki vəziyyəti "İsveçrə və Fransa arasındakı rejim qədər şəffaf edir".
Daha sonra Gürcüstan Prezidenti növbəti dəfə Qafqazda birlik məsələsini gündəmə gətirdi: "Bizim konsepsiyamız vahid Qafqaz ideyasına əsaslanır. Əminəm ki, Qafqazdakı bütün münaqişələr əsas prinsipi "parçala və hökm sür" olan imperiya qüvvələri tərəfindən yaradılıb. Qafqazın birləşməsi, vahid iqtisadi məkanın yaradılması, gələcəkdə vahid siyasi ittifaqın formalaşdırılması buradakı bütün dövlətlərin, xalqların marağına uyğundur. Bu, mütləq baş verəcək".
Saakaşvili Tbilisi üçün Ermənistanın "müstəqil, özünəəmin və güclü dövlət olması"nın vacibliyini söyləyib və bununla da əksər analitiklərin daim dilə gətirdiyi fikrə - Ermənistanın Rusiyadan asılılığına işarə edib. Bəs Gürcüstanla Ermənistanın hazırkı ikitərəfli və geosiyasi şərtlər daxilində qarşılıqlı münasibətlərinin perspektivi necədir?
Qarşılıqlı münasibətlərdəki problemlər
Şübhəsiz, iki dövlət arasında münasibətlərə ciddi təsir göstərən faktor Gürcüstandakı erməni etnik azlığının separatçı əhval-ruhiyyədə olmasıdır. Söhbət, əsasən, Samtsxe-Cavaxetiya bölgəsində yaşayan ermənilərdən gedir. Gürcüstan ərazisində ermənilərin peyda olmasının kökləri XVIII əsrin əvvəllərinə gedib çıxır. O zaman çar hökuməti Mesxetidən olan müsəlman qaçqınların yerini Türkiyədən kütləvi şəkildə köçürülən ermənilərlə doldurdu.
24 avqust 2009-cu ildə Gürcüstan Prezidenti Mixail Saakaşvilinin Axalkalaki rayonunun Sxvilisi kəndində Osmanlı İmperiyasından ermənilərin köçürülməsinin 180 illiyinə həsr olunmuş tədbirlə bağlı etnik ermənilərə müraciət etməsi təsadüf deyildi. Maraqlıdır ki, Saakaşvilinin erməni millətindən olan vətəndaşlarına tam dəstək verdiyi həmin bəyanatı ermənilərdə qıcıq və mənfi reaksiya yaratmışdı.
Ümumiyyətlə, ermənilərin Gür-cüstan hakimiyyətinə iddiaları çoxdur. Oktyabrın əvvəlində "Rusiyanın Cavaxetiya diasporu" adlı qurumun rəhbəri Aqassi Arabyan "Qolos Rossii" radiosunun "Andrey Yepifantsev ilə Qafqaz siyasəti" verilişində açıq şəkildə bəyan etmişdi ki, bütün erməni ictimai hərəkatlarının məqsədi, ən azı, Gürcüstan ərazisində muxtariyyətə nail olmaqdır.
Ermənistan prezidenti Gürcüstanda erməni dilinə dövlət dili statusunun verilməsini tələb edir, "Sardarapad" hərəkatı təşəbbüs qrupunun üzvü, erməni terror təşkilatı olan ASALA-nın veteranı Alek Yeminqomşyan Ermənistan hakimiyyətini qorxaqlıqda, Cavaxetiya ermənilərinə lazımi dəstək verməməkdə təqsirləndirir, ermənilərin, demək olar ki, bütün ictimai-siyasi qüvvələri, həmçinin, ruhaniləri Gürcüstanda erməni separatizmini dəstəkləyir. Ermənilər tələblərini açıq şəkildə nümayiş etdirmək üçün bütün imkanlardan yararlanmağa çalışırlar. Fransa Prezidenti Nikola Sarkozinin Cənubi Qafqaza səfəri zamanı "Cavaxetiya ermənilərinin hüquqlarının müdafiəsi üzrə Koordinasiya Şurası" ona ünvanladığı məktubda Tbilisini insan haqları sahəsində beynəlxalq öhdəliklərə əməl etməməkdə təqsirləndirmişdi. Məktubda Gürcüstanın "erməni gənclərinin lideri", 2008-ci ildə silahsaxlama və kütləvi itaətsizliyin təşkilində təqsirli bilinərək həbs olunmuş Vaaq Çaxalyanın azad olunması məsələsinə də toxunulmuşdu.
Samtsxe-Cavaxetiyadakı vəziyyətlə yanaşı, Gürcüstanla Ermənistan arasında mədəni-tarixi və dini xarakterli problemlər də vacib məqamdır. Onun da tarixi XIX əsrə gedib çıxır. Gürcü və erməni alimləri arasında məbədlər, salnamələr haqda qızğın müzakirələr Sovetlər dönəmində də hər iki ölkənin elmlər akademiyası səviyyəsində gərgin xarakter almışdı. Müstəqilliyin əldə edilməsindən sonra isə ermənilər Gürcüstan ərazisində bərpa olunmuş 65 erməni, 6 katolik kilsəsinin "gürcüləşdirildiyini" bəyan etdi. Ermənistanın elmi vəsaitlərində Gürcüstan "etnik soyqırım"da təqsirləndirildi.
Gürcüstan isə öz növbəsində, ermənilərin ittihamlarını siyasi tələblərin irəli sürülməsi üçün zəmin yaradılmasına cəhd kimi qiymətləndirirdi. Tarix göstərdi ki, gürcülərin narahatlığı əbəs deyilmiş.
Bu ilin yayında erməni patriarxı II Qaregin "erməni kilsələrinin Gürcüstana qaytarılması" və Gürcüstandakı erməni apostol kilsəsi yeparxiyasının hüquqi statusu ilə bağlı problemin müzakirəsi üçün Tbilisiyə səfər etdi. Səfər çərçivəsində o, Samtse-Cavaxetiyaya da baş çəkdi və orada əhali qarşısındakı çıxışı zamanı erməniləri öz milli xüsusiyyətlərini qoruyub-saxlamaq üçün əllərindən gələni etməyə çağırdı.
Bu, yalnız Cavaxetiyaya baş çəkən erməni patriarxının ermənilərə açıq dəstək verməsi baxımından tarixi səfər deyildi. O həm də ona görə tarixi səfər idi ki, II Qaregin gürcü pravoslav kilsəsinin patriarxı II İlya ilə görüşü zamanı özünü qətiyyən rütbəsinə uyğun aparmamışdı. Sonradan internetdə yayılmış videoçarxdan görünürdü ki, II Qaregin həmsöhbətinin ahıl yaşda olmasına baxmayaraq, ona "sən" deyə müraciət edir, tez-tez onun dizinə vurur və s. Yəqin ki, gürcü patriarxının MDB Dinlərarası Şurası Rəyasət Heyətinin toplantısında iştirak üçün Yerevana getməməsi, oraya təbrik məktubu belə göndərməməsi də bunun nəticəsi idi.
Buna baxmayaraq, Ermənistan kilsəsinin rəhbəri öz məqsədinə çatdı. Artıq həmin ilin iyulunda Gürcüstan Parlamenti Mülki Məcəlləyə dəyişikliyi birdən-birə 3 oxunuşda qəbul etdi. Orada dini təşkilatların "hüquqi subyekt" kimi qeydiyyatına icazə verilir. Gürcüstan kilsəsinin erməni kilsəsinə onlarla eyni statusun verilməsinin Gürcüstanın maraqlarına zidd olduğunu, Ermənistanda gürcü kilsələrinin geri qaytarılması haqqında söhbət etməyin belə mümkünsüzlüyünü bəyan etməsinə baxmayaraq, Gürcüstan hökuməti Ermənistanın tələblərini qəbul edərək, ona güzəştə getdi. Amma görünür, bu da erməniləri qane etmədi. Ermənistan ictimaiyyətində gürcüfobiya əhvalı hər ötən gün daha da artmaqdadır.
Geosiyasət
Regionumuzun geosiyasi durumu da Gürcüstanla Ermənistan arasında yaxınlaşmaya mane olur. Bu gün Rusiya rəsmi şəxslərinin də etiraf etdiyi kimi, Ermənistan Rusiya Federasiyasının Qafqazdakı "forpost"udur. Ölkənin enerji, bank, metallurgiya və tikinti sektorları, həmçinin rabitə, dəmir yoluna nəzarət Rusiya şirkətlərindədir. Ermənistanın İran və Türkiyə ilə sərhədlərini Rusiya hərbçiləri qoruyur. Rusiyanın 102-ci hərbi bazası, yəqin ki, dünyada yeganə hərbi bazadır ki, onun xərclərini sahibi, yəni Moskva yox, yerləşdiyi ölkə - Ermənistan ödəyir.
Gürcüstan isə əksinə, Avropaya inqteqrasiya, NATO dövlətləri ilə yaxınlaşma yolunu seçib, perspektivdə bu qurumun tamhüquqlu üzvü olmaq niyyətindədir. Bu ölkənin əsas problemi ərazi bütövlüyünün bərpasıdır. Bu məsələdə isə yenə də əsas problem Rusiyanın Abxaziya və Cənubi Osetiyadakı mövcudluğudur.
Xatırladaq ki, bu iki tanınmamış respublikada güclü-erməni diasporu fəaliyyət göstərir və onlar lap əvvəldən antigürcüstan əhvalına dəstək olub. Üstəlik, Abxaziya erməniləri sayına görə, abxazlardan sonra ikinci yerdədir. 90-cı illərin əvvəllərində gürcü-abxaz müharibəsi zamanı ermənilərin gürcülərə qarşı vəhşiliklərə yol verdiyini də xatırlatmaq yerinə düşər. Həmin vaxt məhz Abxaziya ermənilərini özündə birləşdirən "Baqramyanın batalyonu" dinc gürcü əhaliyə qarşı amansız davranışı ilə fərqlənirdi.
Bundan başqa, Rusiyada "Cavaxetiya diasporası"nın qeydiyyata alınması, həmçinin, bir çox rusiyalı ekspertin Samtse-Cavaxetiyanın Gürcüstandan ayrılmasını, yaxud ona muxtariyyat verilməsini dəstəkləməsi Rusiyanın forpostuna daha ehtiyatla yanaşmağa vadar edir.
Ermənistandan fərqli olaraq, Gürcüstan bütün regional layihələrin fəal iştirakçısıdır. O, enerji dəhlizlərinin bir hissəsidir. Bu gün Gürcüstanın əsas ticarət tərəfdaşı olan Azərbaycan və Türkiyənin Ermənistanla sərhədləri bağlıdır. Buna səbəb isə Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini işğalı və Türkiyəyə ərazi iddiaları irəli sürməsidir.
Gürcüstan üçün Türkiyə Qərb dünyasına çıxış, Azərbaycan isə strateji, bəzi hallarda həyati əhəmiyyətə malik tərəfdaşdır. Gürcüstanın azərbaycanlı əhalisinin sayı ermənilərin sayından 3 dəfə artıqdır. Amma onlar Gürcüstan dövlətçiliyinə dayaqdır və müstəqil, güclü Gürcüstanın qurulmasında getdikcə daha böyük rol oynayır.
Beləliklə, Gürcüstanla Ermənistan arasında yaxınlaşma yuxarıda sadaladığımız səbəblər üzündən yalnız məhdud çərçivədə mümkündür. M.Saakaşvilinin bəyanatına isə xoş məramın ifadəsi kimi baxılmalıdır. Amma digər yandan, onun vahid Qafqaz haqda təşəbbüsü Putinin Avrasiya İttifaqı layihəsinə özünəməxsus cavab da sayıla bilər. Gürcüstan prezidentinin (faktik olaraq müharibə şəraitində olduğu) Rusiyanın strateji müttəfiqi - Ermənistanla bağlı, çətin ki, xüsusi illüziyaları olsun. Üstəlik o, Tbilisinin ən yaxın müttəfiqi olan Azərbaycan ərazilərini işğal edib. Digər yandan, Gürcüstan özü-özünü saldığı təcrid vəziyyətində boğulan Ermənistanla yaxınlaşmadan hansı iqtisadi dividendlər əldə edə bilər?

WITHIN THE ACCEPTABLE LIMIT
Armenian President Serzh Sargsyan visited Tbilisi on a two-day visit in late November. For Armenia, Serzh Sargsyan's trip to Georgia was of particular importance at a time when the world community is discussing economic sanctions and embargoes against Iran. It is known that Tehran is Yerevan's second trading and economic partner after Moscow in the region, and if Iran is subjected to global sanctions, Armenia's only land exit to the outside world will be the Upper Lars checkpoint on the Russian-Georgian border.
Sargsyan was supposed to visit Georgia on 1 November, but the trip was cancelled because of the "Georgian president's tactless remarks on Armenia", according to the Armenian media. Talking about the operation to rescue Georgian citizens affected by a landslide on a road in Armenia, Saakashvili quoted one of the drivers, who criticized the Armenian authorities for arriving at the scene too late. In Armenia, this act was seen almost as "interference in the internal affairs" of the country, and even the president's visit to Georgia was cancelled.
Trying to take the edge off at a joint press conference, the two presidents stressed the inviolability of friendship between the two peoples and nations after a closed meeting. President Saakashvili called Sargsyan "an old and trusted friend", adding that good relations between Georgia and Armenia are at their peak. And the new visa regime, according to Saakashvili, will make the border between the two countries "as transparent as between Switzerland and France".
Then, the Georgian president raised the issue of a united Caucasus again. "Our concept is based on the idea of a united Caucasus. I am sure that all the conflicts that exist in the Caucasus are imposed by an imperial power, the main principle of which is "divide and conquer". It is in the interests of all the countries of the Caucasus and all peoples to unite and create a single economic zone in the region and a single political community in the future, and it will definitely materialize," Mikheil Saakashvili said.
The president of Georgia said that for Tbilisi it is of is vital importance to ensure that Armenia is "an independent, confident and strong country", hinting at the view of many analysts that Armenia is dependent on Russia.
What are the prospects of Georgian-Armenian relations in the light of bilateral and geopolitical conditions?
Problems in relations
Undoubtedly, the most important factor in relations between the two states is the separatist Armenian minority in Georgia, mainly inhabiting the Samtskhe-Javakheti region. The appearance of the Armenians in Georgia dates back to the beginning of the 18th century, when instead of Muslim refugees from Meskhetia, the tsarist government resettled masses of Armenians from Turkey here.
It is no accident that on 24 August 2009, Georgian President Saakashvili addressed ethnic Armenians in connection with an event in the village of Skhvilisi in Akhaltsikhe District to mark the 180th anniversary of the resettlement of Armenians from the Ottoman Empire. Paradoxically, the Georgian president's appeal, which was full of support for his citizens of Armenian origin, caused a negative reaction and irritation among the Armenians.
In general, the Armenians have masses of claims against the Georgian authorities. In early October, the chairman of the so-called "Javakhk diaspora of Russia", Agassi Arabyan, openly said during the programme "Caucasian policy with Andrey Yepifantsev" on Radio Voice of Russia that the goal of all Armenian public movements is to get at least autonomy within Georgia. From President Serzh Sargsyan, who stated the need to grant regional status to the Armenian language in Georgia, to a member of the initiative group of the Sardarapat movement and a veteran of the Armenian terrorist organization ASALA, Alek Yenigomshyan, who accuses the government of cowardice and lack of support for the Armenians of Javakheti, almost all the public-political forces and clerics of Armenia support Armenian separatism in Georgia.
Moreover, the Armenians are trying to take advantage of all opportunities to declare their claims. During French President Nicolas Sarkozy's visit to the South Caucasus, the "Coordinating Council for Protection of the Rights of Javakheti Armenians" sent him a letter accusing Tbilisi of violating its international obligations on human rights. The letter also touched upon the release of Vaag Chakhalyan, the so-called leader of the young Armenians in Georgia, who was convicted in 2008 for possession of weapons and organization of mass rallies of defiance.
In addition to the situation in Samtskhe-Javakheti, problems of a historical and spiritual nature between Georgia and Armenia, which also originate in the 19th century, are also important as well. Discussions about temples and chronicles between Georgian and Armenian scientists developed rapidly during the Soviet period at the level of science academies of the two republics. After independence, the Armenians noted the "Georgianisation" of 65 Armenian and 6 restored Catholic churches in Georgia. The scientific circles of Armenia accused Georgia of "ethnic genocide". In turn, Georgia explained the Armenian accusations as preparing the ground for future political demands. As history showed, the fears of the Georgian side were not unfounded.
This summer, Armenian Patriarch Garegin II visited Georgia to discuss the question of "returning Armenian churches in Georgia" and the legal status of the Diocese of the Armenian Apostolic Church. During his visit, he visited Samtskhe-Javakheti, and speaking to people, asked them to make every effort to preserve Armenian identity. It was a historic visit not only because an Armenian patriarch visited Javakheti for the first time and so openly supported the Armenians, but also because during the negotiations with Georgian Orthodox Church Patriarch Ilia II, he behaved in a way that was unbecoming of his rank. In a video posted on the web later, you can see Garegin II treating his interlocutor with unwanted familiarity despite the latter's advanced age and slapping him on the knee. Perhaps, this was the reason the Patriarch of Georgia refused to visit Yerevan to attend a meeting of the Presidium of the Interreligious Council of the CIS, where he did not send even a congratulatory letter. Despite all this, the head of the Armenian Church achieved his goal, because in July of the same year, the Georgian parliament adopted amendments to the Civil Code in three readings, allowing religious organizations to register as "legal entities of public law". Contrary to the statement of the Georgian Church that granting the Armenian Church the same status as it has is contrary to the interests of the state and that in Armenia itself, there can be no talk of returning Georgian churches, Tbilisi decided to meet Armenia halfway. But apparently, that did not satisfy the Armenians. Growing Georgiaphobia can be felt in Armenian society each passing day.
The rapprochement between Yerevan and Tbilisi is also prevented by the geopolitical realities of our region. To date, Armenia, according to Russian officials, is an "outpost" of the Russian Federation in the Caucasus. The country's energy, banking, steel and construction sectors, communications and even management of the Armenian railway are under the control of Russian enterprises. Armenia's borders with Iran and Turkey are guarded by the Russian military. The 102nd Russian military base is probably the only base in the world paid not by its actual owner, i.e. Moscow, but by the host country - Armenia.
Georgia, by contrast, has chosen the path of European integration and a policy of rapprochement with NATO, hoping to gain full membership in this organization in the future. The main problem in this country is the restoration of territorial integrity. And the main barrier here is the Russian presence in Abkhazia and South Ossetia. In both unrecognized regions, there is a strong Armenian diaspora, which has supported anti-Georgian sentiment since the very beginning. Moreover, the Armenians in Abkhazia are the second largest group after the Abkhazians. We should also note the atrocities committed by Armenians against the Georgians during the separatist Georgian-Abkhaz war in the early 1990s. The "Battalion of Bagramyan", which consisted of Abkhazian Armenians, excelled in special cruelty against the civilian Georgian population.
In addition to this, the registration of the organization "Javakhk Diaspora" in Russia and statements by many Russian experts in favour of secession or autonomy for Samtskhe-Javakheti prompt Georgia to be even more cautious in dealing with this "outpost" of Russia.
Unlike Armenia, Georgia actively participates in all regional projects and is an integral part of energy corridors. To date, the main trading and economic partners of Georgia are Azerbaijan and Turkey. As everyone knows, Armenia's borders with them are closed because of the military aggression against Azerbaijan and its territorial claims against Turkey. Turkey is Georgia's way out to the Western world, while Azerbaijan is a strategic and sometimes essential partner. The Azerbaijani population of Georgia, which is 3 times larger than the Armenian population, is the backbone of the Georgian state and plays an increasingly important role in building a strong and independent Georgia.
Thus, the rapprochement between Armenia and Georgia is possible only in a very limited way because of the above circumstances. Taking President Saakashvili's statement as a declaration of good will, on the other hand, his initiative on Caucasian unity can be regarded as a kind of response to Putin's project of a Eurasian Union. It is unlikely that the Georgian president has special illusions about the strategic ally of Russia (with which Georgia is actually in a state of war) - Armenia, which has also occupied the territory of Tbilisi's close ally - Azerbaijan. At the same time, how important are economic benefits for Georgia from closer relations with Armenia, which is suffocating in the isolation into which it has driven itself?