İNFORMASİYA SIÇRAYIŞININ ASTANASINDA
"Bakutel-2011" Azərbaycanın IT sektorunun ən çağdaş texnologiyaları və innovasiyaları inkişaf etdirmək qabiliyyətini sübut etdi
Azərbaycan az sayda ölkələrdən biridir ki, böhrandansonrakı dönəmdə informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) bölməsinin nisbətən yüksək inkişaf templərini qoruyub - saxlaya bilib. Son illərdə bizim ölkə Cənubi Qafqazın kosmik peyklər buraxılışı üzrə irimiqyaslı layihələrini gerçəkləşdirən, üçüncü və dördüncü nəsil mobil rabitələri inkişaf etdirən, genişzolaqlı internetə girişin genişləndirilməsi üzrə regional və transmilli infrastruktur yaradan, tammiqyaslı "e-government" yaradan tək ölkəsidir. Eyni zamanda, yerli kompüter və IT avadanlıq istehsalçıları, həmçinin, sistem inteqratorları və proqram şirkətləri xarici bazarları da fəal mənimsəməkdədirlər.
Tezliklə Azərbaycanda: 4G
"Bizim ölkənin rəhbərliyi IT-sektorun inkişafına böyük qayğı göstərir: keçən səkkiz il ərzində İKT-nin inkişaf strategiyası və bu sahədə bir neçə dövlət proqramı qəbul edilib, müxtəlif köklü bazar islahatları gerçəkləşdirilib. Nəticədə, ölkədə rəqabətli və dinamik inkişaf edən, böyük həcmlərlə sərmayələr mənimsəməyə, ən çağdaş texnologiya və innovasiyalar tətbiq etməyə qadir telekommunikasiya bazarı yaradılıb. Artıq on yeddinci dəfədir ki, keçirilən "BakuTel" sərgisi bizim ölkədə kommunikasiya sektorunun yüksək inkişaf templərinin aydın təsdiqidir", - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev beynəlxalq forum iştirakçılarına göndərdiyi məktubunda bildirib.
Artıq çox illərdir, "BakuTel" sərgiləri, bir növ, dünyanın iri IT şirkətlərinin uğurlarını və perspektiv planlarını Azərbaycanda nümayiş etdirən vitrinə çevrilib. Öz statusuna görə, sərgi ənənəvi neft-qaz sərgisindən sonra əminliklə ikinci yeri tutur. Təsadüfi deyil ki, "BakuTel-2011" sərgisinin açılış mərasimində növbəti dəfə Azərbaycan dövlətinin başçısı iştirak edib, qonaqlar sırasında isə aparıcı transmilli IT şirkət başçıları, bir sıra ölkələrin kommunikasiya qurumlarının rəhbərləri, həmçinin, müxtəlif beynəlxalq qurumların başçıları da yer alıblar.
Diqqətəlayiqdir ki, hər il keçirilən "BakuTel" sərgisinin açılışı bu il Azərbaycanda rabitə sahəsinin yubiley bayramı ilə üst-üstə düşüb: 130 il qabaq Nobel qardaşları Bakıda ilk telefon xəttini çəkiblər və bu unudulmaz tarix Azərbaycanda rabitə sənayesinin başlanğıcını qoyub.
"BakuTel-2011" sərgisi növbəti dəfə bizim ölkənin IT bazarının mənimsənilməsinə yerli və xarici şirkətlərin ildən-ilə artan marağını təsdiq edib. Eyni zamanda, forum ölkənin dinamik inkişaf etməkdə olan telekommunikasiya sektorunu səciyyələndirən üç önəmli meyli açıq nümayiş etdirib. Ölkənin telekommunikasiya bazarının ən kütləvi və gəlirli istiqaməti artıq çox illərdir ki, mobil rabitə texnologiyalarının inkişafı sayılır. O cümlədən, bu sıraya genişzolaqlı internet kanallarına yüksəksürətli mobil girişi özündə birləşdirən "3G" və "4G" üçüncü və dördüncü nəsil standartlarının, həmçinin, yüksəkkeyfiyyətli radioəlaqə texnologiyalarının tətbiqini aid etmək olar. Azərbaycanda ilk "3G" şəbəkəsini 2009-cu ilin dekabr ayından "Azerfon" şirkəti ("Nar Mobile" ticarət markası) for-malaşdırmağa başlayıb, bu ilin noyabr ayından isə Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi (RİTN) digər mobil rabitə operatorları "Azercell Telecom" və "Bakcell"ə də genişzolaqlı rabitə xidmətləri gerçəkləşdirmək üçün lisenziya verib. Bu gün hər üç operator yalnız "3G" smartfonlar üçün deyil, həmçinin, noutbuk və planşetlər, başqa qurğular üçün mobil modemlər vasitəsilə limitsiz internet təqdim edirlər. Bu şirkətlərin abunəçiləri, artıq öz həmsöhbətini videotelefonlar vasitəsilə görə, biznesi idarə edə, təhsil ala bilərlər; elektron kommersiya xidmətlərinə çıxışları var, televiziya verilişlərinə və HD (yüksəkdərinlikli) formatda filmlərə baxa bilərlər. "Azerfon" və "Bakcell" şirkətləri də artıq şəbəkələrarası qoşulmanı işə salıblar və öz abunəçiləri üçün "3G" şəbəkəsi vasitəsilə videorabitə yaradırlar.
Təsadüfi deyil ki, rəmzi olaraq "Bakcell" şirkəti üçün üçüncü nəsil "3G" sistemini Prezident İlham Əliyev kommunikasiya sərgisi zamanı işə salıb. "Bakcell" şirkəti tərəfindən ən aşağı tariflərdən biri təklif edilib ki, bunun hesabına operatorun yeni xidmətinə elə ilk günlərdə 200 min abunəçi qoşulub. Ölkənin 62 şəhərinin istifadəçiləri 10-14 mbit/saniyə sürətli mobil internetə qoşulma imkanı əldə ediblər, Bakıda isə daha yüksək sürət əldə etmək mümkündür. "Azercell" şirkəti də həmçinin bütün mövcud baza stansiyalarını "3G" texnologiyasına qoşub və şəbəkənin, demək olar ki, yüz faiz əhatə edilməsini gerçəkləşdirib. Bunun hesabınadır ki, noyabrın əvvəlindən 300 minə yaxın abunəçi üçüncü nəsil xidmətlərdən istifadə etməyə başlayıb. Bu yaxınlarda isə "Azercell Telekom" RİTN-ə "4G" xidmətlərinin gerçəkləşdirilməsinə lisenziya almaq üçün müraciət edib.
Güclənən rəqabət şəraitində "Azerfon" şirkəti genişzolaqlı rabitə xidməti üçün tarifləri nəzərəçarpacaq səviyyədə aşağı salıb, həmçinin, "4G" xidmətlərinin göstərilməsinə lisenziya almaq üçün RİTN-ə müraciət edib. Dördüncü nəsil şəbəkənin yaradılması üçün bu yaxınlara "Azerfon" şirkəti "Nokia Siemens Networks"la $80 mln.-luq saziş də bağlayıb. "Nokia Siemens Net-works" şirkəti mövcud şəbəkəni modernləşdirmək, Bakı metro stansiyasında əhatə zonasını genişləndirmək, ən başlıcası, bütün mövcud baza stansiyalarını "LTE" texnologiyası əsasında dördüncü nəsil avadanlıqla yenidən təchiz etmək barədə öhdəlik götürüb. Əsas üstünlük internet-trafikin böyüdülməsi və ötürülən göstəricilərin həcminin genişləndirilməsi ilə bağlıdır ki, bu da "4G" standartlı yeni servisləri istifadə etməyə, ən başlıcası, tarifləri dəfələrlə aşağı salmağa imkan verəcək.
"Biz hesab edirik ki, Azərbaycanda "4G" xidmətlərinin göstərilməsinə artıq gələn ilin may ayından başlamaq olar. Hər üç mobil rabitə şirkətinə yeni texnologiyaya keçmək üçün bərabər imkanlar yaradılacaq. RİTN artıq radiotezliklər üzrə Dövlət Komissiyasına uyğun tezliklərin ayrılması xahişi ilə müraciət edib. Eyni zamanda, bütün operatorlara buyurulub ki, dördüncü nəsil rabitə xidmətinin tətbiq edilməsi üçün texniki araşdırmaları və başqa hazırlıq işlərini qısa müddətə başa çatdırsınlar", - deyə rabitə və informasiya texnologiyaları naziri Əli Abbasov bildirib.
Kosmik irəliləmə
İKT-nin inkişafının vacib və bizim ölkə üçün tamamilə yeni istiqaməti kimi Azərbaycanın kosmik proqramını saymaq olar. Rabitə və informasiya texnologiyaları nazirinin müavini Elmir Vəlizadənin sözlərinə görə, "Azərkosmos" ASC-nin xarici şirkətlərlə birgə işi nəzərdə tutulmuş plana ciddi riayət edilməsi ilə gedir. Azərbaycanın ilk peykinin istehsalçısı olan "Orbital Sciences Corporation" Amerika şirkəti və onu Fransa Qvianasının Kuru kosmodromundan "Ariane-5ECA" raketdaşıyıcısı ilə kosmosa çıxarmaq tapşırılmış "Airanespace" Fransa şirkəti öz işini gələn ilin sonuna başa çatdıracaq. Azərbaycanın ilk peyki "AzerSpace" rəqəmsal teleyayım, internetə giriş, məlumatların ötürülməsi "VSAT" multiservis şəbəkələrinin yaradılması, həmçinin, qapalı hökumət rabitəsinin yaradılması üçün nəzərdə tutulub. Özü də RİTN peykin resurslarının yalnız dörddəbirini ölkənin daxili ehtiyacları üçün işlətməyi düşünür, qalan dörddəüç hissə isə beynəlxalq bazarda satılacaq. Peykin yerləşəcəyi orbital mövqe Malayziyanın peyk operatoru "MEASAT"dan icarəyə götürülüb və artıq Malayziya "AzerSpace"in resurslarının 40%-ni əldə etməyi sifariş verib.
Təxminən, 2015-ci ilə "Az?rkosmos" orbitə ikinci telekommunikasiya peykni çıxarmağı düşünür, gələcəkdə isə müxtəlif təyinatlı, məsələn, Yerin dərinliklərinin distansion zondlaşdırılması üçün peykin buraxılması istisna edilmir. "Artıq "AzerSpace" peykinin yerdən idarə edilməsi üçün əsas mərkəzin tikinti işlərinə başlanılıb, bu mərkəz Bakıda Şamaxı şosesinə giriş rayonunda olacaq. İkinci ehtiyat idarəetmə mərkəzi Naxçıvan Muxtar Respublikasında yerləşəcək, onun tikintisinə gələn ilin yanvar ayından başlamaq düşünülür. Peykin kommersiya istismarı üçün üçüncü stansiyanın tikintisi isə Saybercaya şəhərində - Malayziynın əsas innovasiya və IT mərkəzində olacaq", - deyə "Azərkosmos" ASC-nin kommersiya departamentinin təmsilçisi Ruslan Əliyev bildirir. Buna paralel olaraq, Azərbaycanda kosmik sənayenin inkişaf etdirilməsi planlaşdırılır. Belə ki, Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin Milli Aerokosmik Agentliyinin (MAA) xətti ilə "VSAT" peyk rabitə sistemlərinin, elektron kartların istehsalı, ən çağdaş müşahidə, izləmə şəbəkələrinin, həmçinin, kosmik xəbərdarlıq sistemlərinin istehsalı planlaşdırılıb.
"BakuTel-2011" sərgisinin daha bir dəqiq ifadə edilmiş istiqaməti isə yerli kompüter və uyğun avadanlıq istehsalçılarının, həmçinin, proqram təminatı şirkətlərinin və şəbəkə infrastrukturu inteqratorlarının məhsulları olub. Diqqətəlayiqdir ki, son illərdə bu məhsullar qonşu ölkələrdə də satılmağa başlanıb. O cümlədən, hələ bir neçə il qabaq Azərbaycanın aparıcı kompüter texnikası və avadanlığı istehsalçısı olan "KÜR" şirkəti öz məhsulunun Gürcüstana və Türkmənistana ixracına başlayıb. Özü də şirkət perspektivdə ixrac nomenklaturasını kompüterləşdirilmiş fotoköşk laboratoriyaları, dekoderlər və ADSL-modemlər və rəqəmsal televiziyaya qoşulmaq üçün dekoderlər ilə zənginləşdirməyi düşünür ki, bu məhsulların da istehsalına bu ilin yanvar ayından başlamaq düşünülür. Proqram təminatı və noutbuklar, stasionar kompüterlər, serverlər, LCD-monitorlar və televizorlar istehsalı ilə məşğul olan "Ultra" şirkəti də yavaş-yavaş ixrac istiqamətlərini mənimsəməyə başlayır.
Bununla yanaşı, yerli IT-sektoru üçün ən perspektivli və gəlirli ixrac istiqaməti kimi, proqram təminatlarının işlənməsi, həmçinin, şəbəkə infrastrukturunun inteqrasiyası görünür. Məsələ bundadır ki, bu sahə mikrosxem və başqa element bazalarının istehsalı üçün çağdaş zavodların tikintisinə milyardlarla dollarlıq sərmayə tələb etmir, sadəcə, proqramçıların və mühəndis-inteqratorların intellektual potensialına əsaslanır ki, bu da yüksəksəviyyəli rentabellik və yatırımların sürətli özünüödəməsi imkanına zəmanət verir. Bu istiqamətdə Azərbaycanda "SINAM", "R.I.S.K.", "AZEL", "ULTRA", "Caspel" və başqa şirkətlər lider mövqedədir. Onlar dünyada tanınmış proqram təminatı nəhənglərinin - "Microsoft", "IMC", "CISCO", "Oracle", "HP", "Allied Telesis" və s.-in yerli tərəfdaşlarıdır.
Bu sıçrayışda önəmli nümunə kimi, "SINAM" şirkətinin fəaliyyətini göstərmək olar. Şirkət bu ilin sonuna kimi Qırğızıstanın Dövlət Gömrük Xidmətinin vergi inzibatçılığının inteqrə edilmiş sisteminin proqram təminatının işlənməsini və implementasiyasını başa çatdıracaq. Qırğızıstanda yaradılan sistem Azərbaycan Vergilər Nazirliyinin artıq beş ildən çoxdur ki, fəaliyyət göstərən avtomatik vergi informasiya sisteminin (AVİS) bir növ analoqudur. O, 11 moduldan- vergiödəyicilərinin qeydiyyatı, gəlirlərin uçotu, bəyannamənin işlənməsi, elektron audit, borcların məcburi tutulması, apellyasiya, üçüncü tərəfin informasiyası modullarından ibarətdir. Bu, Azərbaycanın proqram təminatı şirkətlərinin ölkədən kənarda uğurlu işi barədə tək nümunə deyil. Keçən ilin sonunda "R.I.S.K." şirkəti Moldovanın dövlət müəssisəsi "MoldATSA" da "PANDA" və "OMEGA" aeronaviqasiya sistemlərini tətbiq edib. Maraqlıdır ki, Moldova "R.I.S.K." şirkətinin həlləri üzrə aeronaviqasiya sistemlərinin tətbiq edildiyi doqquzuncü ölkə olub. Daha öncə bu həllər uğurla Qazaxıstanda, Belarusda, Latviyada, Estoniyada, Tailandda, Braziliyada, Dominikan Respublikasında və əlbəttə ki, Azərbaycanın özündə inteqrasiya edilib.
Başqa nümunə - bu ilin iyun ayında Azərbaycanın IT şirkəti "Matrix" "SINAM"la tərəfdaşlıqda Türkmənistanın neft şirkətinə naviqasiya trekinq sistemlərinin göndərilməsi barədə sazişlər bağlayıb. GPS-naviqasiyaya əsaslanan qurğu neft şirkətinin beş min avtomobilində quraşdırılacaq. Layihə çərçivəsində dispetçer sistemi üçün 150 baza stansiyasının da yaradılması nəzərdə tutulur.
Göründüyü kimi, Azərbaycanda informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişaf templəri ürək açır. Son altı il ərzində sektor beş dəfə böyüyüb, orta illik artım 30-32% təşkil edib. Zirvə göstəricilər böhrandanöncəki 2008-ci ilin payına düşüb, onda rekord inkişaf tempi - 37,21% artım əldə edilmişdi ki, bu, orta dünya göstəricisindən üç dəfədən yüksək idi. Ancaq 2009-2010-cu illərin böhran zolağından da bizim ölkənin İKT sektoru hissediləcək itkilər olmadan keçib. Cari ilin üç rübünün nəticələrinə görə, telekommunikasiya sahəsi və poçt xidməti keçənilki göstəricilərə baxanda 15 faizlik artım nümayiş etdirib. Ancaq IT sektoru ayrıca götürəndə, həmin müddətdə, ən azı, ikidəfəlik artım sərgiləyib.
Bu ürəkaçan dinamikada daxili kompüter bazarının həcminin önəmli şəkildə artması, dövlət tərəfindən "e-government" elementlərinin tətbiqi və dövlət qurumlarının kompüterləşdirilməsi üzrə bir sıra layihələrə dəstək verilməsi, həmçinin, fərdi və mülki bölmədə istifadəçilərin sayının artması rol oynayıb. Sektorda yeni layihələrin gerçəkləşdirilməsi dinamikası gələn il də yüksək artım templərini təmin edəcək.

ON THE THRESHOLD OF INFORMATION BREAKTHROUGH
Bakutel-2011 has demonstrated the capacity of Azerbaijan's IT sector to develop the most advanced technologies and innovations
Azerbaijan is one of a handful of countries in the world that have managed to maintain relatively high rates of development of the ICT sector in the post-crisis period. In recent years, Azerbaijan is the country in the South Caucasus to implement large-scale projects to launch satellites, develop mobile communication of the third and fourth generations, create a regional and trans-national infrastructure to improve access to broadband Internet and form a fully-fledged e-government system. At the same time, domestic producers of computers and IT-equipment, as well as system integrators and software companies, are actively exploring foreign markets.
Soon in Azerbaijan: 4G
"The government of Azerbaijan is paying great attention to the development of the ICT sector. Over the past eight years, the country has adopted a strategy on the ICT development and several state programs, developed a legal framework, carried out drastic reforms. As a result, we have created a competitive and dynamically developing ICT market capable of absorbing major investment and introducing the latest technologies and innovations. This 17th BakuTel exhibition is a graphic example of the rapid development of Azerbaijan's communications sector," Azerbaijani President Ilham Aliyev said in a message to the participants of the international forum.
For many years the BakuTel exhibition has been a kind of a showcase demonstrating the achievements and future plans of the world's largest IT-companies in Azerbaijan. In terms of it status, this exhibition is firmly in second place after the traditional oil and gas show. Not surprisingly, the opening ceremony of BakuTel-2011 was again attended by the Azerbaijani President, while its guests featured executives of leading trans-national IT-companies, heads of communication departments of several countries and leaders of various international organizations.
This year's BakuTel show coincided with the anniversary of Azerbaijan's communications industry: 130 years ago, Nobel Brothers laid the first telephone line in Baku, and this memorable date signifies the start of the country's communications industry.
BakuTel-2011 has confirmed the growing interest of local and foreign companies in developing Azerbaijan's IT-market. At the same time, the forum has demonstrated three major trends of the dynamically developing telecommunications sector in our country. The most popular and profitable area of the telecommunications market in the country for many years has been the development of mobile technologies, in particular the introduction of the third and fourth generation standards, 3G and 4G, which combine high-speed mobile access to broadband Internet channels and high-quality radio technology. Azerbaijan's first 3G network started being developed by Azerfon (trademark of Nar Mobile) in December 2009, while in November this year, the Ministry of Communications and Information Technologies issued licenses for the provision of broadband services also to cellular operators Azercell Telecom and Bakcell. Today, all three operators offer unlimited Internet connection not only for 3G smart-phones, but also for laptops, tablets and other devices through a mobile modem. Subscribers of these companies can now see the person they are talking to through the videophone, do business, learn, use the services of e-commerce, watch TV and movies in the HD format. Thus, Azerfon and Bakcell have already established connection between their networks and are opening up a video link between their subscribers via the 3G network.
It is noteworthy that the symbolic launch of Bakcell's 3G service was carried out by President Ilham Aliyev during the exhibition. Bakcell is offering some of the lowest fares, which has paved the way for over 200,000 subscribers to join the new service. Users in 62 cities across the country have access to mobile Internet at a speed of 10-14 Mbit/s, while in Baku it is possible to maintain an even higher speed.
Azercell has also connected all of its base stations to the 3G technology, providing almost complete coverage. As a result, around 300,000 subscribers started using services of the third generation in early November. More recently, Azercell Telekom has asked the ministry for a license to provide 4G-services.
With competition growing, Azerfon has markedly reduced its tariffs for its broadband services and applied to the ministry for a license to engage in 4G-services. To create a fourth generation network, Azerfon has recently signed a contract worth $80 million with Nokia Siemens Networks. The latter has pledged to upgrade the existing network, expand coverage to the Baku underground and, most importantly, to re-equip all base stations on the basis of the LTE technology. The advantage is in streamlining the Internet traffic and expanding the amount of transmitted data, which will enable the use of new 4G services and, most importantly, significantly lower the tariffs.
"We expect the provision of 4G services in Azerbaijan to start by May next year. All three mobile operators will have equivalent conditions for the transition to new technology, and the Ministry of Communications has already applied to the State Commission for Radio Frequencies to allocate frequencies. At the same time, mobile operators have been instructed to complete their technical studies and other preparatory work for the introduction of the fourth generation services in the shortest period," Minister of Communications and Information Technologies Ali Abbasov has said.
Space advances
The most important and a completely new direction in the ICT development for our country is the space program. According to Deputy Minister Elmir Valizada, the joint work of Azerkosmos OJSC with foreign partners is progressing strictly according to plan. The manufacturer of Azerbaijan's first satellite, the US Orbital Sciences Corporation, and French Airanespace, which is to take it into space on carrier Ariane-5ECA from the Kourou booster site in French Guiana, will complete their work by the end of next year. The first AzerSpace satellite is to provide digital TV and radio broadcasting services, Internet access, data transmission, create VSAT multiservice networks, and provide secure government communication. The ministry intends to use only a quarter of the satellite's resources for domestic needs, while three-quarters will be marketed internationally. The orbital position of the satellite has been leased from Malaysian satellite operator MEASAT and Malaysia has already placed an order to purchase 40 per cent of the AzerSpace resources.
In about 2015 Azerkosmos plans to launch a second telecommunications satellite, while in the future it may launch satellites for various other purposes, e.g. for remote exploration of the earth. "Work has already begun to build the main ground satellite control center for AzerSpace. The center will be located in Baku, near the exit from the Samaxi highway. The second backup control center will be located in the Naxcivan Autonomous Republic. Its construction is scheduled to start in January next year. The construction of a third station for commercial operation of the satellite is due in Cyberjaya, a key innovation and IT-center of Malaysia," says a representative of the commercial department of the Azerkosmos OJSC, Ruslan Aliyev. In parallel, Azerbaijan plans to develop its space industry. Thus, the Ministry of Defense Industry in conjunction with the aid the National Aerospace Agency (ANA) plan to launch the production of satellite VSAT-communication, e-cards, create a cutting-edge surveillance network, tracking, as well as a system of space warnings, etc.
Another trend of the BakuTel-2011 exhibition has been the developments of domestic producers of computers and related equipment, as well as software companies and integrators of the network infrastructure. It is noteworthy that this product has also been sold in neighboring states in recent years. In particular, a leading manufacturer of computer technology and equipment, the Azerbaijani company KUR, has recently begun to export its products to Georgia and Turkmenistan. In the long term, the company intends to expand the range of its exports by computerized kiosk laboratories, decoders and ADSL modems, decoders for connection to digital TV. The start of production is planned for January next year. The export direction is gradually being developed by a company called Ultra, which is engaged in software development and production of laptop and desktop computers, servers, LCD-monitors and TVs.
However, the most promising and lucrative export activity for the domestic IT-sector is the development of software solutions and integration of network infrastructure. This area does not require billions in investment in the construction of modern plants production chips and other hardware components, but rests entirely on the intellectual capabilities of programmers and integrator engineers, which guarantees a high level of profitability and a rapid return on investment. Leaders in this direction in Azerbaijan are SINAM, R.I.S.K., AZEL, ULTRA, Caspel and several other local partners of renowned software giants such as Microsoft, IMC, CISCO, Oracle, HP, Allied Telesis, etc.
A good example of such a breakthrough is the activity of SINAM, which is expected to finish at the end of this year the development and implementation of an integrated software system for the State Tax Service (STS) of Kyrgyzstan. The system being created in Kyrgyzstan is similar to the automated tax information system (AVIS) one operating at the Ministry of Taxes of Azerbaijan for more than five years now. It consists of 11 modules: for the registration of taxpayers, income calculation, processing of declarations, electronic audit, debt enforcement, appeals, third party information.
And this is not the only example of the successful operation of Azerbaijan's software companies outside the country. In late 2010, R.I.S.K. introduced air navigation systems PANDA and OMEGA at the Moldovan state enterprise MoldATSA. Moldova became the ninth country in the world to introduce air navigation systems based on R.I.S.K. solutions. Earlier, these solutions had been successfully integrated into Kazakhstan, Belarus, Latvia, Estonia, Thailand, Brazil, Dominican Republic and, of course, in Azerbaijan.
Another example: in June this year, the Azerbaijani IT-company Matrix in partnership with SINAM signed a contract for the supply navigational tracking systems to the oil company in Turkmenistan. The devices based on GPS-navigation devices will be installed on 5,000 vehicles of the oil company. The project also envisages the creation of 150 base stations for traffic control systems.
As is evident, the pace of development of Azerbaijan's ICT sector is truly impressive. Over the past six years, the sector has grown five times, by an average of 30-32 per cent a year. Peak levels occurred in the pre-crisis 2008, when a record growth rate of 37.21 per cent was achieved, which was more than three times higher than the world average. The national ICT sector even survived the crisis of 2009-2010 without noticeable loss. According to the results of the first three quarters of 2011, telecommunications and postal services have grown by an average of almost 15 per cent to last year, but if we consider the IT-sector alone, it has grown almost twice over this period.
To a great extent this impressive dynamics has been brought about by the large capacity of the domestic computer market and state support for a number of projects to introduce elements of e-government and the computerization of government agencies, as well as the growing number of users in the private and civil sectors. New projects in the sector will ensure sustainable growth in the coming year too.