BÖHRAN DALĞASI İLƏ ÜZ-ÜZƏ
Avropada qeyri-sabit iqtisadi durum ətrafında əsəblərin gərginləşməsi gücləndikcə, ekspertlərin dünyanı növbəti ümumiqtisadi böhranın gözləməsi və budəfəki böhranın əvvəlkindən daha dərin olması barədə proqnozları daha da əminliklə səslənir. Əlqərəz, bu gerçəklikdir ki, Köhnə Dünya maliyyə sahəsindəki problemlərinin öhdəsindən heç cür gələ bilmir ki, bu da artıq Avropa ilə birbaşa ticari-iqtisadi münasibətləri olan ölkələrin iqtisadiyyatına mənfi təsir göstərir. Avropa böhranından hələ ki əziyyət çəkmə-yən Azərbaycanda da müəyyən ehtiyat tədbirlərinin qəbul edilməsinin vacibliyi göz qabağındadır və Mərkəzi Bank da buna təkid edir.
Avropa böhranının dalğası ABŞ və Asiyanı vuracaq
Yunanıstan və İtaliyadan sərmayəçiləri ruhlandıran xəbərlər gəlməsinə baxmayaraq, Avropanın borc böhranı həll edilməkdən çox uzaqdır. Belə ki, Yunanıstanda Avropa Mərkəzi Bankının keçmiş vitse-prezidenti Lukas Papadimosun rəhbərliyi ilə müvəqqəti keçid koalisiya hökuməti formalaşıb və o, təcili struktur islahatların keçirilməsini təmin etməlidir. İtaliya Parlamenti isə sərt iqtisadi tədbirlər qanununu və ya "maliyyə sabitliyi haqqında" qanunu qəbul edib. Qanunda pensiya yaşının artırılması, benzinin qiymətinin yüksəldilməsi, dövlət xərclərinin azaldılması üzrə bir sıra tədbirlər nəzərdə tutulub. Bundan sonra ölkə baş naziri Silvio Berluskoni istefaya getdi və onun yerini keçmiş Avropa komissarı Mario Monti tutdu.
Ancaq daha sonra İtaliyanın ortamüddətli dövlət istiqrazları üzrə dərəcələr rekord - 6,29% səviyyəyə çatdı və bununla da Avropa böhranın çətinliklərini yada saldı. Bundan başqa, Almaniya kansleri Angela Merkel yaşanan dövrü İkinci Dünya müharibəsindən sonra Avropa üçün ən ağır dönəm saydığını bildirdi.
Bu yaxınlarda isə indiyə kimi az-çox sabit ölkə kimi tanınan Macarıstan diqqət mərkəzinə çıxdı. Beynəlxalq "Moody's" agentliyi bu ölkənin suveren kredit reytinqini "Vaa3" səviyyəsindən qeyri-investisiya kateqoriyası, "mənfi" proqnozlu "Va1"ə endirdi. Agentlik reytinqi ortamüddətli maliyyə siyasətində məqsədlərə çatmaq üzrə qeyri-müəyyənliklə əsaslandırdı. Qurum "mənfi" proqnozu Macarıstan Avropa borc böhranının nəticələrinə qarşı mübarizə üçün dəqiq mexanizmlərin olmaması ilə izah etdi. Macarıstan İqtisadiyyat Nazirliyinin bu qərarı tənqid etməsinə baxmayaraq, Avropa ölkələrinin borc böhranının böyük yükə çevrildiyi göz qabağındadır. Bütün problem öz portfellərini şaxələndirmək naminə Avropa ölkələrinin hamısının istiqrazlarını almış bankların boynuna düşür. Maca-rıstanın reytinqinin də azalması bank sisteminə növbəti zərbədir. Banklardan danışarkən zəif halqanı unutmaq olmaz.
Noyabrın 23-də Avropa Komissiyasının prezidenti Joze Manuel Barrozu və maliyyə məsələləri üzrə Avropa komissarı Olli Ren avrozonanı böhrandan çıxarmaq üçün çoxdan vəd edilən proqramı təqdim ediblər. Avropa Komissiyasının təklifləri faktik olaraq iki əsas bəndi - büdcə siyasəti sahəsində inteqrasiyanın gücləndirilməsinə və Avropa Birliyi (AB) ölkələrinin ümumi borc öhdəliklərinin - "sabitlik istiqrazları"nın buraxılmasına əsaslanır.
Avrozonanın problemlərini büdcə kəsrlərini azaltmaq, real sektorun kreditləşdirilməsini bərpa etmək və işsizliyi azaltmaq yolu ilə həll etmək mümkündür və Avropa liderləri Barrozu və Ren də bunu qarşılarına məqsəd qoyublar. Amma bu məqsədə çatmaq üçün mütləq avrozonada radikal idarəetmə islahatları da aparılmalıdır və Avropa Komissiyasının əsas təklifləri də buna yönəlib.
Barrozu və Ren təklif ediblər ki, avrozona ölkələrinin büdcə siyasətinin daimi auditi aparılsın. Bu mexanizmə görə, valyuta ittifaqının bütün iştirakçıları öz büdcələrini Avropa Komissiyasına payızda hələ təsdiq olunmamış təqdim etməlidirlər, indiyə kimi isə təsdiq olunandan sonra yazda təqdim edirdilər. Büdcə layihəsini nəzərdən keçirib, ölkənin riskli maliyyə siyasəti yürütdüyünü görəndən sonra, Brüssel məmurları onu risk qrupuna aid edə bilərlər. Bu cür nəzarət yalnız büdcə nəzarətinin yaxşılaşması üçün deyil, həm də bütün avrozona ölkələri tərəfindən zəmanət verilən istiqrazların - "sabitlik istiqrazları"nın buraxılması üçün vacibdir. Dünya bazarları Avropadan məhz bu qərarı gözləyirlər, istiqrazlar borc yükünü azalda bilər. Hələ ki avrobondların buraxılması ideyasına qarşı, əsasən, Almaniya çıxır və avrozonanın zəif ölkələrinin risklərini öz üzərinə götürmək istəmir.
Avropada böhranın həll yollarını arayan zaman, San-Fransiskoda Federal Rezerv Bankının ekspertləri bildiriblər ki, Avropanın borc böhranı ABŞ iqtisadiyyatını da qərq edə bilər. Analitiklərin fikrincə, hələ ki Birləşmiş Ştatlarda ehtimal edilən tənəzzülün miqyaslarını qiymətləndirmək çətindir, amma proqnozlara görə, 2012-ci ilin birinci yarısında onun ehtimalı ən yüksək həddə olacaq və sonra azalmağa başlayacaq.
İstənilən halda ABŞ iqtisadiyyatının bərpa prosesi çox ləng gedir. Ekspertlər əmindirlər ki, Avropa və ABŞ-dakı problemlər həm də Asiya ölkələrinin iqtisadiyyatında tənəzzülə səbəb ola bilər, çünki onlar, əsasən, ixraca yönəlik işləyirlər. BVF-nin proq-nozlarına görə, hazırda dünyada tənəzzül potensialı çox böyükdır və BVF bunu nəzərə alaraq, bu və gələn il üçün iqtisadi artım proqnozlarını azaldıb.
Güclü müzakirələrə, proqramlara, layihələrə və s. baxmayaraq, dünya yeni böhran dalğasının qaçılmaz olduğunu anlayır. Amma bu məsələdə müəyyən üstünlük də var - böhran gözləniləndir, deməli, ona hazırlaşmaq və bütün mənfi impulsları vaxtında dəf etmək olar.
Azərbaycan: böhran artıma mane olmur
Bildirmək lazımdır ki, Azərbaycan iqtisadiyyatı elə böhranın birinci dalğasında da güclü zərər görməmişdi, amma müəyyən zərbələr, xüsusilə də bank sektorunda hiss edildi. Ancaq banklar heyrətamiz şəkildə sürətlə bərpa olundular ki, bu da maliyyə-bank fəaliyyətinin müxtəlif komponentləri üzrə gerçəkləşdirilən siyasətin doğruluğundan xəbər verir.
Qlobal, yəni makroiqtisadi baxımdan ekspertlər və ölkə hökuməti Azərbaycan üçün ortamüddətli perspektivdə ciddi risklər görmürlər. Əgər hətta böhranlı 2009-2011-ci illəri götürsək, onda ölkə iqtisadiyyatı ildə, orta hesabla, 5% artıb ki, bunu da yetərincə yüksək göstərici saymaq olar. Cari ildə isə proqnozlara görə, neftdənkənar bölmədə artım 9% olacaq, valyuta ehtiyatlarının həcmi $42 mlrd, tədiyyə balansının profisiti $14 mlrd (ÜDM-in 67%-i qədər) təşkil edəcək. Daha bir önəmli "böhran" göstəricisinə - xarici borcun həcminə gəldikdə isə, Azərbaycanda o, cəmi ÜDM-in 8%-i qədərdir, Yaponiyada bu, 200%, ABŞ-da 100%, Avropanın bir sıra ölkələrində isə ÜDM-in 100-150%-ni təşkil edir.
Ancaq Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin sədri Elman Rüstəmov hesab edir ki, bu, heç də risklərin olmaması demək deyil ki, "Biz rahat oturaq və deyək ki, qlobal problemlərin bizə dəxli yoxdur". Onun fikrincə, əgər Azərbaycan uzunmüddətli perspektivdə öz iqtisadiyyatının dayanıqlılığını qoruyub-saxlamaq istəyirsə, o, dərhal bu problemlərə reaksiya verməlidir. "Təbii ki, tənəzzül, dünya tələbatının azalması dünya bazarlarında neftin qiymətini aşağı sala bilər ki, bu da bizdən ötrü ən önəmli məsələdir. Başqa tərəfdən isə beynəlxalq maliyyə bazarlarında durum, volatillik, valyutaların dəyişən məzənnələri, borc problemləri Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün risk kimi qiymətləndirilə bilər, çünki bizim yetərincə valyuta ehtiyatlarımız var və onlar bu bazarlarda yerləşdirilib, idarə edilir", - deyə AMB başçısı bildirib.
Onun sözlərinə görə, faiz dərəcələrinin aşağı səviyyəsi bu ehtiyatların idarəedilməsindən əldə edilən gəlirlərin azalmasına səbəb olur. Bütün bunlar ölkənin maliyyə qurumlarında müəyyən narahatlıq yaradır. "Biz həm də başqa ölkələrdən pulköçürmələri alırıq. Onların həcmi elə böyük olmasa da, əhalinin müəyyən təbəqələri üçün bunlar vacibdir, xüsusilə də regionlarda. Qonşu ölkələrdə tənəzzül, iqtisadiyyatın azalması bu köçürmələrin həcmlərinin azalmasına gətirə bilər", - deyə E.Rüstəmov bildirib.
Konkret olaraq bank sektoruna və onun üçün risklərə gəldikdə isə, ilkin olaraq qeyd edək ki, 2011-ci ildə Azərbaycanın bank sektoru üzrə məcmu göstəricilər bütünlükdə 20% artıb ki, bu da ölkənin makroiqtisadi göstəricilərinin artım templərini üstələyir. Başqa sözlə, vurğulamaq olar ki, bank bölməsində fəallıq bərpa olunub və AMB-dən əmin edirlər ki, ilin sonuna kimi də bu, davam edəcək və iqtisadiyyat üçün lazım olan səviyyədə kreditlər veriləcək. Bununla yanaşı, Elman Rüstəmov özü etiraf edib ki, iqtisadiyyatın kreditlərə olan tələbatı verilən həcmlərdən xeyli çoxdur. "Biz əlavə maliyyə resurslarından və onları cəlbetmə mənbələri barədə düşünməliyik. Yerli bazarda da imkanlar var, amma onları xaricdə də axtarmaq lazımdır", - deyə E.Rüstəmov bildirib.
Onun sözlərinə görə, ölkə iqtisadiyyatı kapitallaşma üzrə ciddi proqramın gerçəkləşdirilməsinin vacibliyi qarşısındadır və banklar bunda çox ciddi rol oynamalıdır. Bunun üçün vacibdir ki, bütün kreditlər aşağı faizlərlə verilsin. Aşağı inflyasiya səviyyəsi, əhalinin əmanətləri üzrə daha aşağı faizlər, uzunmüddətli ucuz borcların cəlb edilməsi də buna imkan yarada bilər.
Bundan başqa, böhranın təsirindən qaçmaq üçün yaxın illərdə Azərbaycan öz makroiqtisadi siyasətini valyutanın aşağı məzənnəsinin qorunmasına yönəltməlidir. Misal üçün, Çinlə ABŞ arasında ticarət müharibəsinin əsas problemi Çin yuanının aşağı məzənnəsidir. Məhz bu amil son 20 ildə bu ölkədən ixracatın artımının əsas imperatividir. Azərbaycanda da məzənnənin artması ixrac potensialının artmasına mane ola bilər. Belə ki, E. Rüstəmovun sözlərinə görə, hətta manatın bu gün nominal olaraq 1,4% faiz möhkəmlənməsinə baxmayaraq, real şəraitdə o möhkəmlənməyib - ölkənin xarici ticarət tərəfdaşlarında daha yüksək inflyasiya müşahidə edilir. E. Rüstəmov hesab edir ki, perspektivdə neytral məzənnə də bizi razı sala bilməz, bizə lazımdır ki, məzənnə yumşaq olsun və ixrac potensialının artmasına şərait yaratsın. Aşağı inflyasiya və yumşaq məzənnə bizə uçot dərəcəsini aşağı səviyyədə saxlamağa imkan yaratmalıdır.
Bunlar əsas risklərdir. Amma qlobal fonda Azərbaycan iqtisadiyyatı yetərincə dayanıqlı və əmin görünür.
Bundan başqa, Mərkəzi Bankın başçısı əmindir ki, son 8 ildə iqtisadiyyatını üç dəfəyə qədər artırmağa nail olmuş Azərbaycanda dövlət başçısı İlham Əliyev tərəfindən yaxın 10 ildə ölkə iqtisadiyyatının iki dəfəyə qədər artırılması barədə verilmiş tapşırığı yerinə yetirmək mümkün olacaq.
"Bu çox iddialı öhdəlikdir, amma bununla yanaşı, həm də realdır. Bu gün ölkə üzrə adambaşına ÜDM yerli qiymətlərlə $6 min təşkil edir, manatın alıcılıq qabiliyyəti əmsalı nəzərə alındıqda isə bu göstərici $9-10 min təşkil edir. Bu, o deməkdir ki, 10 il ərzində bu göstərici $12 minə, paritet qiymətləri isə $20 minə çatacaq", - deyə E. Rüstəmov vurğulayıb.
Bütün bunlar neftdənkənar bölmənin hesabına baş verməlidir. Bu zaman ekspertlərin mövqeyi hökumətin yanaşması ilə üst-üstə düşür. Hesablamalara görə, bunun üçün 10 il ərzində Azərbaycan iqtisadiyyatı ikirəqəmli artım göstəricisinə nail olmalıdır. Bu zaman neftdənkənar bölmənin illik artımı 10-12% təşkil etməlidir. AMB başçısı hesab edir ki, bu göstəricilərə nail olmaq üçün Azərbaycanda yüksək sərmayə fəallığı lazımdır və onların xeyli hissəsi xarici sərmayələr hesabına təmin edilməlidir. Onların cəlb edilməsi üçünsə böyük miqyasda yüksəkixtisaslı işçi qüvvəsi lazımdır.
Yəni aydın olur ki, iqtisadi dayanıqlılıq və sabit artım komponentləri yalnız öz aralarında deyil, həm də həyatın başqa sahələrinin inkişafından asılıdır. Məsələn, Elman Rüstəmovun son tezisini şərh edərək, demək olar ki, yüksək təhsil, çağdaş səhiyyə sistemi olmadan yaxşı kadrların hazırlanması mümkün deyil. Bu kontekstdə ölkə rəhbərliyinin təhsil və səhiyyə infrastrukturunun inkişafına verdiyi diqqəti xüsusi qeyd etmək yerinə düşər. Yalnız bütün hökumətin, ölkənin ictimai həyatının bütün tərkib hissələrinin bu cür ahəngdar fəaliyyəti uğurlu nəticələr verə bilər.

НА ГРЕБНЕ КРИЗИСНОЙ ВОЛНЫ
Чем больше усиливается накал страстей вокруг нестабильной экономической ситуации в Европе, тем увереннее звучат прогнозы экспертов, что мир ждет очередная волна всеобщего экономического кризиса, и на этот раз она будет покруче своей предшественницы. Впрочем, тот факт, что Старый Свет никак не может справиться со своими проблемами в финансовой сфере, уже негативно сказывается на экономиках многих стран, непосредственно связанных с Европой узами торгово-экономических отношений. В Азербайджане же, хотя от еврокризиса он пока не страдает, все же налицо необходимость принятия определенных мер предосторожности, на чем настаивает Центральный банк страны.
Европейская волна кризиса "потопит" США и Азию
Долговой кризис в Европе далек от разрешения, несмотря на воодушевляющие инвесторов новости из Греции и Италии. Так, в Греции завершилось формирование временного коалиционного правительства во главе с бывшим вице-президентом Европейского центробанка (ЕЦБ) Лукасом Пападимосом, которое должно обеспечить скорейшее осуществление структурных реформ. Парламент Италии одобрил закон о мерах жесткой экономии, или "закон о финансовой стабильности", предусматривающий повышение пенсионного возраста, цен на бензин, а также ряд мер по сокращению госрасходов. После этого ушел в отставку премьер-министр страны Сильвио Берлускони, а его преемником стал бывший еврокомиссар Марио Монти.
Однако позже ставки по среднесрочным итальянским гособлигациям достигли рекордного уровня в 6,29%, напомнив тем самым о тяжести европейского кризиса. Кроме того, канцлер Германии Ангела Меркель назвала переживаемый период тяжелейшим для Европы со времен второй мировой войны.
Совсем недавно в центре внимания оказалась еще одна более или менее стабильная страна - Венгрия, которой международное агентство Moody's понизило суверенный кредитный рейтинг с уровня Ваа3 до неинвестиционной категории (до уровня Ва1) с "негативным" прогнозом, сославшись на рост неопределенности по вопросам достижения целей финансовой политики в среднесрочной перспективе. "Негативный" прогноз агентство объяснило отсутствием у Венгрии четких механизмов противодействия последствиям общеевропейского долгового кризиса. Несмотря на то, что Министерство экономики Венгрии раскритиковало это решение, очевидно, что долги стран Европы превращаются во все больший груз. Все дело в банках, которые, диверсифицируя свои портфели, покупали облигации всех стран Европы. И понижение рейтинга Венгрии - очередной удар по банковской системе. Говоря о банках, нельзя не упомянуть слабые звенья.
23 ноября президент Еврокомиссии Жозе Мануэль Баррозу и еврокомиссар по финансовым вопросам Олли Рен представили давно обещанную программу выхода еврозоны из кризиса. Предложения Еврокомиссии фактически базируются на двух основных пунктах: усилении интеграции в сфере бюджетной политики и выпуске общих долговых обязательств стран ЕС - "облигаций стабильности". Решить проблемы еврозоны можно, сократив бюджетные дефициты, возобновив кредитование реального сектора и уменьшив безработицу, - эти цели ставят перед собой и европейские лидеры Баррозу и Рен. Но достичь всех этих целей невозможно без радикальной реформы управления в еврозоне - на это и направлено основное предложение Еврокомиссии.
Баррозу и Рен предложили ввести процедуру постоянного аудита бюджетной политики стран еврозоны. Механизм предполагает, что все участники валютного союза представляют Еврокомиссии проекты бюджетов осенью, а не весной, уже после его утверждения. Оценив проект и увидев, что страна проводит рискованную бюджетную политику, чиновники в Брюсселе могут отнести ее к группе риска. Подобный контроль необходим не только для улучшения бюджетной дисциплины, но и для выпуска облигаций, гарантированных всеми странами еврозоны, - "облигаций стабильности". Именно этого решения ждут от Европы мировые рынки, облигации помогут уменьшить бремя должников. Пока основным оппонентом идеи введения евробондов остается Германия, не желающая брать на себя риски слабых стран еврозоны.
Между тем, в то время как в Европе ищут пути выхода из проблем, эксперты Федерального резервного банка Сан-Франциско заявили, что европейский долговой кризис может потопить экономику США. По мнению аналитиков, пока трудно оценить масштабы предполагаемой рецессии в Штатах, однако, согласно прогнозам, ее вероятность будет наибольшей в первой половине 2012 года, а потом снизится.
Так или иначе, процессы по восстановлению экономики США идут очень медленно. Эксперты уверены, что проблемы в Европе и США могут также привести к рецессии экономики азиатских стран, так как они в основном являются экспорториентированными. По прогнозам МВФ, потенциал рецессии в мире сегодня очень значим, и, учитывая это, Валютный фонд снизил свои прогнозы по экономическому росту на этот и следующий годы.
Несмотря на усиленные дискуссии, программы, проекты и т.д., мир осознает неизбежность новой волны кризиса. Хотя в данном случае имеется определенное преимущество - кризис ожидаем, а значит, к нему можно подготовиться и своевременно отразить все негативные импульсы.
Азербайджан: кризис росту не помеха
Надо сказать, что азербайджанская экономика и в первую волну не сильно пострадала от кризиса, но определенные удары, особенно по банковскому сектору, были ощутимы. Однако восстановились банки на удивление быстро, что говорит о правильной политике, проводимой по различным компонентам финансово-банковской деятельности.
В глобальном, то есть макроэкономическом плане серьезных рисков для Азербайджана в среднесрочной перспективе эксперты и правительство страны не видят. Даже если посмотреть на кризисные 2009-2011 годы, то экономика страны росла в среднем на 5% в год, что с учетом мировых процессов можно считать достаточно высоким показателем. А в текущем году, по прогнозам, рост в ненефтяном секторе достигнет 9%, объем валютных резервов - $42 млрд., профицит платежного баланса - $14 млрд. (67% ВВП). Что касается еще одного важного "кризисного" показателя - объема внешнего долга, то в Азербайджане он составляет всего 8%, в то время как в Японии это 200%, США - 100%, отдельных странах Европы достигает 100-150% валового продукта.
Однако отсутствие рисков вовсе не означает, что "мы должны жить спокойно и глобальные вызовы не для нас", считает председатель правления Центрального банка страны Эльман Рустамов. По его мнению, если Азербайджан желает сохранить устойчивость своей экономики в долгосрочной перспективе, он должен немедленно реагировать на эти вызовы. "Естественно, рецессия, снижение мирового спроса могут привести к снижению цены на нефть на мировых рынках, что является для нас самым важным вопросом. С другой стороны, ситуацию на международных финансовых рынках, волатильность, скачущие курсы валют, проблему заимствований можно оценивать как риски для экономики Азербайджана, так как у нас имеются значительные валютные резервы и они размещены и управляются на этих рынках", - сказал глава ЦБА.
Низкий уровень процентных ставок, по его словам, приводит к снижению доходов, получаемых от управления этими резервами. Все это вызывает определенное беспокойство в финансовых органах страны. "Мы также получаем денежные переводы из других стран. Хотя их объем не так велик, но для определенных слоев населения они важны, в особенности для регионов. Рецессия, снижение экономик соседних стран могут привести к снижению объемов этих переводов", - считает Э.Рустамов.
Что касается конкретно банковского сектора и рисков для него, то для начала отметим, что с начала 2011 года совокупные показатели по банковскому сектору Азербайджана в целом выросли на 20%, что превышает темпы роста макроэкономических показателей страны. Другими словами, можно констатировать, что активность в банковском секторе восстановлена, и, как уверяют в ЦБА, до конца года она сохранится и будут выдаваться кредиты на необходимом для экономики уровне. Вместе с тем, как признал сам Э.Рустамов, потребность экономики в кредитах намного больше выдаваемого объема. "Мы должны думать о дополнительных финансовых ресурсах и источниках их привлечения. Возможности имеются и на местном рынке, но также нужно их искать и за рубежом", - сказал Э.Рустамов.
По его словам, экономика страны стоит перед необходимостью реализации серьезной программы по капитализации, и банки должны играть в этом важную роль. Для этого необходимо, чтобы кредиты выдавались по низким процентам, чему могут способствовать сохранение низкого уровня инфляции, более низкие проценты по вкладам населения, привлечение долгосрочных дешевых денег.
Кроме того, во избежание влияния кризисов в ближайшие годы Азербайджан должен направить свою макроэкономическую политику на сохранение низкого уровня обменного курса валюты. К примеру, главной проблемой торговой войны между Китаем и США является низкий курс китайского юаня. Именно этот фактор был основным императивом роста экспорта в этой стране в последние 20 лет. И в Азербайджане удорожание курса может помешать росту экспортного потенциала. Так, по словам Э.Рустамова, даже несмотря на то, что манат сегодня номинально укрепился на 1,4%, однако в реальности он не укрепился, так как в странах - внешнеторговых партнерах республики наблюдается более высокая инфляция. В перспективе нас не должен обеспечивать и нейтральный курс, нам нужно, чтобы курс был мягким и способствовал повышению экспортного потенциала. Низкая инфляция и мягкий курс должны создавать нам возможность сохранять учетную ставку на низком уровне, считает Э.Рустамов.
Это главные риски. Но на глобальном фоне азербайджанская экономика выглядит достаточно устойчивой и убедительной.
Более того, глава Центробанка уверен, что стране, достигшей трехкратного роста экономики за последние 8 лет, удастся реализовать и поставленную президентом Ильхамом Алиевым перед правительством задачу по увеличению потенциала экономики страны в два раза в ближайшие десять лет. "Это очень амбициозная задача, но вместе с тем реалистичная. Сегодня ВВП на душу населения составляет $6 тыс. в местных ценах, в покупательной способности маната этот показатель составляет $9-10 тыс. Это означает, что в течение 10 лет этот показатель должен достигнуть $12 тыс., а по паритетным ценам - $20 тыс.", - сказал Э.Рустамов.
Все это должно происходить за счет роста ненефтяного сектора. В этом мнения экспертов также сходятся с подходом правительства: по подсчетам, для этого в течение десяти лет азербайджанская экономика должна добиваться двузначного показателя годового роста. При этом ежегодный рост ненефтяного сектора должен составлять 10-12%. Для достижения этих показателей, считает глава ЦБА, нужна высокая инвестиционная активность в Азербайджане и их составная часть должна быть обеспечена за счет иностранных инвестиций. А уже для их привлечения в страну в большом масштабе нужна высококвалифицированная рабочая сила.
То есть, очевидно, что компоненты экономической устойчивости и стабильного роста не только тесно взаимосвязаны между собой, но и сильно зависят от развития других сфер жизни. К примеру, расшифровывая последний тезис Э.Рустамова, можно сказать, что подготовка хороших кадров невозможна без высокого уровня образования, без современной системы здравоохранения и т.д. В этом контексте надо отдать должное тому вниманию, которое уделяет руководство страны развитию инфраструктуры образования и здравоохранения. Только такая слаженная работа всего правительства, всех составляющих общественной жизни страны может дать конечный результат.