KÖHNƏ DÜNYANIN KÖHNƏ PROBLEMLƏRİ
Bir müddətdir iqtisadi böhran burulğanına düşmüş birləşmiş Avropa çətin dövrünü yaşayır. Avropa İttifaqının (Aİ) çoxmillətli strukturları və aparıcı dövlətlərinin təcili şəkildə ayrı-ayrı üzv ölkələrin iqtisadi böhrandan çıxış yolları axtardığı bir vaxtda, böhran avrozonaya daxil olan digər dövlətləri də bürüməkdədir. Beynəlxalq institutların tələbi ilə büdcə sahəsində həyata keçirilən sərt iqtisadi siyasət isə Avropa ölkələrinin əhalisi arasında etiraz dalğasını getdikcə genişləndirir.
Etirazlar Aİ-nin ali orqanı olan Avropa Komissiyasından da yan keçməyib. Qurumun personalı dekabrın 17-də kollektiv şəkildə tətil etməyi düşünür. Onlar administrasiyanın əməkhaqlarının azaldılması təklifindən narazıdır. AK əməkdaşları hesab edir ki, büdcə vəsaitinə qənaət yüksəkrütbəli məmurların əmək-haqqısının azaldılması hesabına edilməlidir.
Yunanıstan və İtaliyada baş nazirlərin istefasının sonuncu olmayacağı da istisna deyil. İndi Avropanı Fransanın kredit borcunu ödəmə qabiliyyətinin zəifliyi ilə bağlı xəbərlər daha çox narahat etməyə başlayıb. Bu, ölkədə gələn il keçiriləcək prezident seçkisi öncəsi Nikolya Sarkozinin mövqelərini də zəiflədir.
Avropa Komissiyasının prezidenti Joze Manuel Barrozu isə avrozonanın aparıcı dövlətləri olan Almaniya və Fransanın liderləri Angela Merkel və Nikolya Sarkozi, həmçinin, İtaliyanın yeni baş naziri M.Monti və birlik rəhbərləri ilə Aİ-nin dekabrın 9-da keçiriləcək sammitindəki görüşdə böhrandan çıxış yollarının tapılacağına ümid edir.
Barrozunun himayəsi ilə hazırlanmış layihə sabitləşdirici bondların yaradılmasını nəzərdə tutur. Sənədə əsasən, valyuta ittifaqının üzvləri vahid rəhbərlik altında borc böhranının aradan qaldırılması üçün kollektiv şəkildə pul yığacaq. Amma sənədin qəbulu, əsasən, Almaniyadan asılıdır. O, avrobondların indi də sabitləşdirici bondlar adı altında reinkarnasiyasına qarşı çıxa bilər. Berlin indiyədək birgə avroqəbzlərin istənilən formasını, həmçinin, Avropa Mərkəzi Bankı tərəfindən borclu ölkələrin borc öhdəliklərinin alınmasını birmənalı şəkildə rədd edirdi. Bu məsələdə Avropa Komissiyasının müttəfiqi rolunu Fransa prezidenti öz üzərinə götürüb. O, A.Merkeli sabitləşdirici bondların təsis olunmasına razı salmağa çalışır.
Bəzi Avropa KİV isə Berlinin belə inadkarlıq göstərməsini Almaniyanın Avropa ilə yeni müharibəyə başlaması kimi qiymətləndirir: "O, yeni beynəlxalq sərhədlər müəyyənləşdirmək və digər xalqları köləyə çevirmək istəyir".
Bəzi alman qəzetləri isə həmvətənlərini mümkün təhlükə haqda xəbərdar edir: "Hamı bizim pullarımızı istəyir: britaniyalılar da, amerikalılar da, bütünlükdə Aİ də!".
Avronun 2011-2012-ci illərdə iflasa uğrayacağını hələ ötən ilin sonlarında proqnozlaşdırmış Parisin Sosial Elmlər Ali Məktəbinin professoru Jak Sapirin fikrincə, bu məqam bütünlükdə gizli federalizm olan siyasi layihənin iflası ilə bağlıdır. O, hesab edir ki, müxtəlif iqtisadi dinamikaya malik dövlətlər məhz Almaniyanın rəhbərliyi altında birləşiblər. Liderlərlə autsayderlər arasındakı uçurum isə inteqrasiya zamanı nəinki aradan qalxmayıb, əksinə, daha da artıb. Bəzi ekspertlərin proqnozlarına görə, artıq avrozonanın dağılması qaçılmazdır. 90% ehtimalla bu, problemli ölkələrin zonadan kənarlaşması ilə baş verəcək. Amma parçalanmanın Almaniyanın avrozonanı tərk etməsi ilə baş verəcəyinə dair də fikirlər var. Bəzi ehtimallara görə, Berlin avrozonanın "qapısını çırparaq" alman markasına qayıtmaq arzusundadır.
Bu proqnozlar göstərir ki, avrozonaya daxil olan ölkələrdəki iqtisadi problemlər siyasi təlatümlərə aparıb çıxara bilər. Bu isə hələlik fərziyyə də olsa, Aİ-də dezinteqrasiya prosesinə start verə bilər.
Bütün bunların fonunda, 1992-ci ildə Maastrixt müqaviləsi ilə hüquqi baxımdan əsası qoyulan vahid Avropanın yaradılması ideyasının nə vaxtdan meydana çıxdığına bir daha nəzər salaq.
30 illik müharibənin bitməsindən sonra, 1648-ci ildə beynəlxalq münasibətlərdə Vestfal sistemi yaradıldı. O, milli dövlətçilik suverenliyi prinsipinə əsaslanırdı. Yeni şərtlərdə dövlətlərarası ittifaqlar daha çevik və situativ idi. Koalisiyada tərəfdaşı dəyişmək o qədər də nadir halda rast gəlinən məsələ deyildi. Məqsəd isə o idi ki, Avropa dövlətlərindən və ya ölkələr koalisiyasından hansınasa öz mümkün rəqibindən çox üstün olmağa imkan verilməsin. Amma artıq XIX əsrin sonları, XX əsrin əvvəllərində (xüsusilə Birinci dünya müharibəsindən sonra) vahid Avropa ideyasını irəli sürən geosiyasi konsepsiyalara rast gəlinməyə başlandı. Bu məsələdə əsas söz sahibi Almaniya geosiyasi məktəbinin təmsilçiləri (F.Ratsel, R.Çellen və K.Housxofer) və onların fransalı həmkarları (V.de Blaş və siyasi xadim, dəfələrlə baş nazir postunu tutmuş A. Brian) idilər.
Almaniyalı geosiyasətçilər Almaniyanın rəhbərliyi altında Avropa ölkələrinin iqtisadi və hərbi-siyasi ittifaqının yaradılmasını nəzərdə tuturdularsa, onların fransalı həmkarları daha çox bərabər hüquqlar əsasında siyasi-iqtisadi inteqrasiyaya meyilli idilər. O, azad ticarətin, kommunikasiya şəbəkələrinin və ərazilərin birgə idarəolunması mexanizminin hazırlanması prinsipinə (lazım gələcəyi təqdirdə) əsaslanmalı idi. Amma Birinci Dünya müharibəsindən sonra, Almaniyada baş qaldırmış qisasçılıq hissi o zaman bu ideyaların gerçəkləşdirilməsinə imkan vermədi.
Heç bir şişirtməsiz demək olar ki, İkinci Dünya müharibəsinin nəticələri istisnasız olaraq, bütün Avropa ölkələrində şok effekti yaratdı. SSRİ-nin Avropanın əhəmiyyətli bir hissəsi üzərində geosiyasi nəzarət qurması və "köhnə qitə"də kommunist ideologiyasının yayılma təhlükəsi Avropa məkanındakı əks qütbdə (kapitalist ölkələrində) ciddi diskomforta səbəb oldu.
Həmin illər Avropa da bütün dünya kimi iki hissəyə bölünmüşdü. Bunun bütünlükdə Avropa məkanında təhlükəsizliyin təmini məsələsinə birbaşa aidiyyəti da var idi. Bu vəziyyət Avropanı bu gün də onun təhlükəsizliyinin qarantı olan ABŞ-la müttəfiqə çevrilməsini qaçılmaz edirdi. Bu dövrdə Avropanın Şərqi Avropa ölkələrini Moskvanın geosiyasi nəzarətindən çıxarmaq ideyasının davam etməsi də tamamilə təbii idi. SSRİ-nin və sosialist düşərgəsinin dağılması ilə Avropa arzusunun gerçəkləşdirilməsi üçün əla şans əldə etdi. Avropanın aparıcı dövlətləri Vaşinqtonun fəal dəstəyi ilə təcili olaraq, Avropa İttifaqı adlı siyasi-iqtisadi birliyi hüquqi baxımdan rəsmiləşdirdilər. O, razılaşdırılmış xarici və müdafiə siyasətinin həyata keçirilməsini nəzərdə tuturdu. Ümumavropa işlərinin idarə olunması üzrə çoxmillətli strukturlar da yaradıldı. 1999-cu ildə dünyanın maliyyə bazarına Avropanın vahid valyutası kimi avro daxil edildi. Bu, birliyin 17 ölkəsinin vahid valyutasına çevrildi.
Aİ-nin bütün üzvlərinin avrozonaya girmək hüququ var. Bir şərtlə ki, o, müəyyən pul-kredit siyasəti tələblərinə cavab versin. Aİ-yə yeni qoşulan ölkələrin qarşısına isə gec və ya tez, avrozonaya girmək tələb kimi qoyulur.
2004 və 2007-ci illərdə Aİ, əsasən, keçmiş sosialist düşərgəsindən olan dövlətlərin, həmçinin, Baltikyanı ölkələrin hesabına sıralarını genişləndirdi. Beləliklə, yeni iqtisadi-hərbi-siyasi ittifaq yaradıldı, vahid təşkilatda inteqrasiya proseslərinin dərinləşdirilməsinin əsası qoyuldu.
Bu gün 500 milyon əhalisi olan Aİ-nin dünya ÜDM-də payı, təxminən, 28%-dir (15,9 trilyon dollar). Qeyd etmək lazımdır ki, Avropanın birləşməsini fəal şəkildə dəstəkləyən ABŞ onun beynəlxalq arenadakı rolunun möhkəmlənməsini, dünyanın siyasi xəritəsində yeni qüdrətli federasiyanın peyda olmasını heç də planlaşdırmırdı. Məhz bu üzdən Vaşinqton Aİ-də federativ münasibətlərə qarşı çıxan, konfederativ birləşməyə üstünlük verən dövlətləri dəstəkləyir. Çünki məhz bu yanaşma Almaniyaya təşkilatın vahid liderinə çevrilmək imkanı vermir.
Bir sözlə, Vaşinqtonun vahid Avropaya Rusiya, Çin və digər güc mərkəzlərinə qarşı mübarizədə yalnız kiçik müttəfiqi kimi ehtiyacı var. Bu baxımdan, Aİ-nin siyasi-iqtisadi cəhətdən həddindən artıq güclənməsi Vaşinqtonun geosiyasi maraqlarına ziddir. Vaxtilə belə xəbərdarlıqla ABŞ-ın qlobal təhlükəsizlik sisteminin tərəfdarlarından biri, atlantizm nəzəriyyəsinin yaradıcısı Nikolas Spaykmen də çıxış etmişdi. Hələ 40-cı illərdə o yazırdı ki, Avrasiya qitəsində çoxlu sayda güc mərkəzi var və onlar qlobal təhlükəsizliyə fəal təsir göstərir. Bu üzdən də onların istənilən formada koalisiyada bir araya gəlməsi ABŞ üçün yolverilməzdir. Maraqlıdır ki, Amerikanın əsas geosiyasi istiqamətlərini göstərən N.Spaykmen İkinci Dünya müharibəsindən sonra SSRİ-Çin ittifaqına imkan verməmək üçün Almaniya ilə Yaponiyanın hərbi fövqəldövlətlər kimi saxlanılmasına tərəfdar idi. Çünki iki nəhəng kontinental fövqəldövlətin birliyi gələcəkdə İngiltərə-Amerika-Yaponiya ittifaqının dün-yaya nəzarət etməsinə imkan verməyəcəkdi.
Bununla yanaşı, o, Amerikanın digər, əsas geosiyasi istiqamətini başqa cür göstərirdi: "Avropanın birliyinə imkan verilməməlidir. Çünki bu güclü dövlətlər federasiyası sonda ABŞ-ın dünyadakı mövqelərini zəiflədəcək".
Fikri bundan aydın ifadə etmək mümkün deyil. İngilis-amerikan geosiyasi məktəbinin əksər nümayəndələri məhz bu mövqedən çıxış edirlər. Onların iddiasına görə, Avropa ABŞ-ın iqtisadi və hərbi-siyasi əlavəsi olmalıdır.
Bu baxımdan güman etmək olar ki, Almaniyanın birinciliyə iddia etdiyi avrozonada baş verənlər hansısa mənada ABŞ-ın xeyrinədir. Yeri gəlmişkən, ABŞ-ın Avropadakı maraqlarının əsas ifadəçisi olan Böyük Britaniyanın avrozonaya qoşulmaması da bu haqda müəyyən fikirlər irəli sürməyə əsas verir.
Avropada müşahidə olunan proseslər sonda Aİ-nin ÜDM-nin səviyyəsinin azalmasına aparıb çıxara bilər. Qeyd edək ki, bu göstəricidə Aİ ABŞ-ı geridə qoyur. Aİ-nin ÜDM-nin səviyyəsinin aşağı düşməsi Amerika valyutasına rəqib olan avronu da zəiflədəcək.
ABŞ, çətin ki, Aİ-nin tam hərbi-siyasi dezinteqrasiyasında maraqlı olsun. Amma Vaşinqton üçün ABŞ-ın diktəsi ilə fəaliyyət göstərən vahid Avropa arzulanandır. Düşünmək olar ki, Aİ və avrozonanın yaradılması işində tələsən avropalılar hesablamalarında ciddi səhvə yol veriblər. Keçmişədönməni əngəlləmək üçün mümkün qədər tez bir zamanda siyasi ittifaq yaratmağa çalışan Avropanın aparıcı dövlətləri birliyin iqtisadi əsaslarını lazımi səviyyədə hazırlamayıb. İttifaqın etibarlı özülü rolunu isə məhz bu, oynamalı idi.
Aİ-nin sıralarına köhnə üzvlərə bütün göstəricilərə görə uduzan yeni dövlətlərin qəbulu isə qurumun iqtisadi bazasının altına qoyulmuş "ləng işə düşən mina" rolunu oynadı. Yeri gəlmişkən, bu məsələ ilə bağlı narahatlıqlarını ekspertlər hələ o zaman dilə gətirirdilər. Bu üzdən də Fransa Prezidenti N.Sarkozini Yunanıstanı avrozonaya daxil olmaq üçün maliyyə institutlarına öz iqtisadi göstəriciləri haqda saxta məlumatlar təqdim etməkdə günahlandırdığı üçün tənqid etmək olmaz. O da nəzərə alınmalıdır ki, Yunanıstan Aİ-nin köhnə üzvlərindəndir.
Güman ki, Aİ-nin aparıcı dövlətləri bu məsələdə, ilk növbədə, siyasi məqsədyönlülük və zərurət nöqteyi-nəzərindən çıxış ediblər. Onlar, yəqin ki, iqtisadi məsələlərin həllini sonraya saxlamaq haqda düşünüblər, qərarın olmasını daha vacib sayıblar. Güman edilib ki, yeni üzvlərin qarşısına sonradan şərtlər qoymaqla, onlardan imkana görə yaşamaq tələb etmək olar və bu, tamamilə ədalətlidir.
Amma qarşı tərəf ümumi ev və qardaş münasibətləri haqda deyilənlərə fərqli şəkildə yanaşıb. Yəqin ki, onlar "böyük qardaşlar"ın onların bütün iqtisadi problemlərinin həllini öz boyunlarına götürəcəyinə ümid bəsləyiblər. Amma hələ ki bəşəriyyət qədər qədim olan bir həqiqəti heç kəs inkar etməyib: "Qardaş olmağına qardaşıq, amma hərənin öz cibi var".
Vəziyyəti daha da gərginləşdirən odur ki, bu cür düşünənlər arasında yalnız Aİ-yə təzə üzv qəbul olunan "cavanlar" yox, həm də uzun illərdir ittifaqda olan "təcrübəli" dövlətlər də var imiş. Bütün digər məsələlərdə onlar bərabərliyə iddia edir. Aİ-nin Nizamnaməsində və proqram sənədlərində də məhz bu, əks olunub.
Amma iqtisadiyyatın öz qanunları var və onlar gəlirləri ilə xərclərini tutuşdurmağı bacarmayan, xüsusilə bunu istəməyənləri gec-tez cəzalandırır və bu cəza çox sərt olur.

OLD PROBLEMS OF THE OLD WORLD
Political union without an economic foundation or a prospect of political disintegration into the EU
A united Europe, which at some point time got into the turbulence of the economic crisis, is going through tough times. While supranational structures and leading countries of the European Union (EU) are urgently searching for ways out of the state of economic collapse of individual member countries, the financial crisis seems to spread its tentacles to new and new member states of the eurozone. A tight fiscal policy in the public sector conducted at the request of international institutions only incites protests among the European population. The protests have not bypassed the supreme body of the European Union - the European Commission (EC), whose staff are threatening with conducting a united strike on 17 December. The EC employees oppose the proposed reduction of salaries, demanding that budget savings be achieved by cutting the salaries of senior "European officials."
It is also possible that the resignations of the prime ministers of Greece and Italy, George Papandreou and Silvio Berlusconi, are to be followed by more. No less disturbing for Europe are the reports about the weakening creditworthiness of France, which makes the positions of Nicolas Sarkozy vulnerable on the eve of next year's presidential election. Meanwhile, European Commission President Jose Manuel Barroso hopes to reach an understanding at a meeting with the leaders of eurozone countries - France and Germany, Angela Merkel and Nicolas Sarkozy, new Italian Prime Minister M. Monti and the leadership of the community on finding a way out of the situation at an EU summit due on 9 December.
The project developed under the auspices of Barroso calls for the establishment of the so-called stabilization bonds. According to the document, under the common roof of a monetary union, its members will provide loans to collectively overcome the debt crisis. But its adoption largely depends on the position of Germany, which may oppose the idea of reincarnation of euro-bonds renamed in stabilization bonds. Thus far, Berlin has rejected any form of joint euro-loans and the acquisition of obligations of debtor countries by the European Central Bank (ECB). In this regard, as ally of the chairman of the EC, the French president is trying to persuade Angela Merkel to agree to the establishment of stabilization bonds. Meanwhile, some European media view such intransigence on the part of Berlin as a new war of Germany against Europe. "In particular, it draws new international borders and seeks to enslave other peoples." Some German editions have frightened the German people with a counter threat: "Everybody wants our money: the British, the Americans and everyone in the EU!".
According to the Professor of Paris School of Social Sciences, Jacques Sapir, who had predicted the collapse of the euro at the turn of 2011-2012 back in late 2010, this is explained by the collapse of the whole political project, which represents latent federalism. He argues that it is precisely under German leadership that countries with different economic dynamics were united, and the gap between leaders and outsiders was not overcome, but rather increased during the integration.
Some experts predict that the collapse of the eurozone is almost inevitable, and there is a 90-per-cent chance it will occur due to the failure of troubled eurozone countries. But there is also a view that this will occur at the expense of a withdrawal of Germany which will slam the door and want to return to the deutsche mark. These projections indicate that economic disasters in eurozone countries are fraught with political implications which may hypothetically trigger disintegration processes in the EU.
In this context, a certain interest is aroused by a cursory look at the idea of a united Europe which was legally formalized by the Treaty of Maastricht in 1992 on the principles of European communities. After the 30-year war the Westphalian system of international relations was created in 1648 on the basis of the principle of national sovereignty. Interstate unions became more flexible and situational in the new conditions. The change of a coalition partner was not so rare. Its essence was to ensure through political and diplomatic maneuvering that no single European state or a coalition of states can accumulate power surpassing the power of the likely contenders. But geopolitical concepts advocating the idea of a united Europe started emerging in the late 19th and early 20th (especially after the First World War). The tone in this issue was mainly set by representatives of the German geopolitical school (F. Ratzel, P. Kjellen and K. Haushofer) and France (V. de Blache and politician and several times prime minister of France A. Brian). In fact, if German geo-politicians envisaged the establishment of an economic and military-political union of European countries with a dominant role in Germany, their French counterparts were more inclined towards political and economic integration on an equal footing, which was to be based on the development of free trade, communication networks and creation (if necessary) of a mechanism for a joint management of territories. But the revanchist sentiments prevailing in Germany after its defeat in World War I hampered the realization of those dreams then.
It would be no exaggeration to say that the outcome of the Second World War was a real shock to all European countries without exception. The establishment of Soviet geopolitical control over much of Europe and the threat of the spread of a communist ideology in the Old World were causing serious discomfort on the opposite side of (capitalist countries) of the European space. In an era of ideological dominance of geopolitics, Europe and indeed the whole world have been divided into two parts, which had direct relevance to European security. This disposition required Europe to become a natural ally of the United States, which is still the creator and guarantor of the European security system. It is only natural that the idea of a united Europe, which provides for the exit of Eastern European countries from the geopolitical control of Moscow, has been picked up now.
With the collapse of the Soviet Union and socialist camp, Europe got a great chance of realizing its much-coveted dreams. Leading European countries with strong support from Washington quickly legalized the formation of a political and economic organization, the European Union, providing for coherent foreign and defense policies. Supranational structures were created to manage pan-European affairs. In 1999, the single European currency, the euro, was introduced to global financial markets. It became the official currency of 17 eurozone countries. All EU members have the right to enter the eurozone if they meet certain requirements of monetary policy, while all new members are obliged to sooner or later adopt the euro as a prerequisite for joining the union. In 2004 and 2007, there was an enlargement of the EU at the expense of the majority of European countries from the former socialist camp and the three Baltic countries "orphaned" after the Soviet collapse. Thus, a new economic-political-military alliance was formed and the foundation laid for deepening the integration processes within the organization.
Today, the share of the EU with a population of 500 million people in the world GDP is about 28 per cent ($15.9 trillion). It should be noted that the USA, while supporting European unification, did not plan to strengthen its role in the international arena or hatch plans regarding formation of a new powerful federation on the world's political map. This is why Washington is betting on countries that are opposed to federative relations and support the principles of a confederate union, which does not allow Germany to become a sole leader of the organization. In short, Washington wants a united Europe as a junior ally in the geopolitical struggle against Russia, China and other superpowers. In this context, the excessive political and economic strengthening of the EU runs counter to Washington's geopolitical interests, which has been said by one of the supporters of the US global security system and an author of the Atlanticism theory, Nicholas Spykman. Back in the 1940s, he wrote of a large number of power centers on the Eurasian continent that actively affect global security, so their unification into any coalitions is unacceptable for the United States. Curiously enough, when defining the main directions of American geopolitics, N. Spykman was in favor of keeping the military power of Germany and Japan after World War II to prevent a Sino-Soviet alliance. The union of two great continental powers would not allow the future Anglo-American-Japanese alliance to control the world. But he defined another main line of American geopolitics in the following way: "We must prevent unification of Europe, as this powerful federation of states will eventually weaken US standing in the world." One can hardly say this more clearly. However, an absolute majority of the Anglo-American geopolitical school speak in the same vein, claiming that Europe should become the economic, military and political appendage of the United States.
On this basis, we can assume that the current ordeals of the eurozone countries, in which Germany claims the role of the first violin, to some extent play into the hands of Washington. Incidentally, the refusal of Great Britain, a consistent advocate of US interests in Europe, to join the eurozone is thought-provoking. The processes observed in Europe may eventually lead to a reduction of the EU's GDP, which is outperforming US indicators, and the weakening of the euro, which is a competitor of the US currency. But Washington can hardly be interested in the full military and political disintegration of the EU. But a united Europe, acting under the authority and the dictates of the United States, is perfectly acceptable. By hastily forming the EU and the eurozone, the leading European countries seem to have made significant miscalculation. Trying to quickly establish a political alliance to prevent a return to the past, they did not thoroughly work out an economic component, which could serve as a solid foundation of this union. And the admission to the EU ranks of countries in all respects inferior to the old residents of the organization actually planted a time bomb in the EU. In fact, many experts expressed their grave concerns on this occasion. Therefore, the statement by French President Nicolas Sarkozy that Greece had allegedly invaded the eurozone by submitting false reports on its economic performance to financial institutions is beneath criticism. Especially since Greece is one of the veteran EU members, as opposed to Greek Cyprus. Most likely, Europe's leading countries were mainly governed by the principle of political expediency and necessity, leaving the solution of economic aspects on the backburner. Apparently, they believed that the most important thing was enlargement. Then, after putting strict conditions to new members, one can require them to live within their means, which is quite fair. The latter viewed the concept of a common home and fraternal relations in their own way. They probably hope that the "big brother" would assume all their economic problems. But no-one has canceled the conventional wisdom, which is as old as history of humanity itself: "brothers are brothers, but their pockets are apart". The situation is compounded by the fact that this turns out to be the argument not only of newcomers, but also of members who have a very decent European "experience". On all other matters they claim to support the principle of equality, as stipulated by the charter and program documents of the EU. But economics has its own laws which sooner or later punish those who cannot, and worse still, does not want to adjust their expenditures and revenues.