AZALDAQ, AZALTMAYAQ?
Hökumətlə özəl bölmə arasında fiskal siyasət barədə əbədi mübahisə istənilən dövlət üçün normal  və tamamilə anlaşılan  haldır. Sahibkarlar bir qayda olaraq, onların fikrincə yüksək olan vergi yükündən gileylənirlər, məmurlar isə iddia edirlər ki, dərəcələr yolverilən çərçivədədir.
Azərbaycanda vergi yükünün azaldılması barədə müzakirələrlə də heç kimi təəccübləndirmək mümkün deyil. Bir qayda olaraq, bu onunla bitir ki, Vergilər Nazirliyi ya müəyyən yüngülləşmə aparır, ya da biznes Vergi Məcəlləsinə düzəlişlərin növbəti müzakirəsini gözləməyə məcbur olur.
Bu il 2012-ci ilin büdcə zərfinin sənədlərinə baxış zamanı vergi yükünün azaldılmasının vacibliyi barədə Mərkəzi Bankın (AMB) başçısı Elman Rüstəmov da bildirib.
İstehsaldan-istehlaka
AMB başçısının fikrincə, ortamüddətli perspektivdə Azərbaycan iqtisadiyyatının neftdənkənar bölməsində vergi yükünün azaldılması haqqında düşünmək lazımdır. Ölkənin baş bankiri öz mövqeyini onunla izah edir ki, əhalisi 9 milyon olan ölkədə yalnız daxili tələbat hesabına böyük iqtisadiyyat qurmaq mümkün deyil. Son 20 ildə iqtisadiyyatı daha yüksək templərlə inkişaf edən  ölkələrin əksəriyyəti ixraca yönəlikdir (bunlar əsasən Asiya ölkələridir). "Dünya bazarlarına çıxmaq üçün Azərbaycanın vergi yükü rəqabətqabiliyyətli olmalıdır. Xarici sərmayələrin artması üçün ölkədə vergi yükü  kapitalın mənbəyi olan başqa ölkələrdəkindən aşağı həddə müəyyənləşdirilməlidir", - deyə E.Rüstəmov vurğulayır.
Dünya Bankının tədqiqatlarına görə, vergi yükünün səviyyəsinə görə, Qazaxıstan dünya üzrə 38-ci, Gürcüstan 10-cu, Azərbaycan 95-ci yerdə durur. Azərbaycan Vergilər Nazirlyinin məlumatına görə, 2009-cu ildə ölkədə vergi yükü 11,6%, 2010-cu ildə 10,3%,  2011-ci ilin yanvar - avqust aylarında isə  11,9% təşkil edib.
Elman Rüstəmovun sözlərinə görə, Norveç təcrübəsini öyrənmək daha yararlıdır. Orada differensiallaşdırılmış vergi sistemi tətbiq edilir: neftdənkənar bölmənin vergi yükü neft bölməsindəkindən aşağıdır. Bundan başqa, vergi yükü istehsaldan istehlaka doğru yerini dəyişməlidir. Məsələ bundadır ki, hazırda məhz bu, dünyanın vergi islahatlarının əsas meyillərindən biridir. Məsələn, indi iqtisadiyyatı dünya üzrə ən dinamik inkişaf edən ölkələrdən biri olan Türkiyədə ən yüksək vergi yükü zərgərlik məmulatlarının, avtomobillərin və s. bu kimi malların üzərinə qoyulur. Bunu nəzərə alan AMB həmçinin hesab edir ki, Azərbaycanda elə vergi sistemi yaradılmalıdır ki, insanları istehlaka yox, yığıma və sərmayə yatırımına yönəltsin. "Əksinə, biz istehsalı stimullaşdırmalıyıq ki, iş yerləri yaransın və ixrac potensialı artsın. Bu, vergi siyasəti vasitəsilə gerçəkləşdirilməlidir", - deyə E.Rüstəmov vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, ölkədə sosial verginin səviyyəsi hələ də yüksək olaraq - 22% səviyyəsində qalmaqdadır, Qazaxıstanda isə, məsələn bu, 11%-dir. AMB başçısı vurğulayıb ki, istehsalın həvəsləndirilməsi üçün bu səviyyə rəqabətqabiliyyətli olmalıdır.
Hər şey normaya uyğundur!
Bununla yanaşı, ölkənin fiskal qurumunun başçısı Fazil Məmmədov baş bankirin dəlilləri ilə razı deyil. Nazir bildirir ki, Azərbaycanda vergi yükü əlverişli səviyyədədir.
O, hesab edir ki, iqtisadi sabitlik, vergi dərəcələrinin azaldılması ilə müqayisədə Azərbaycan dövlətinin daxili və xarici siyasəti ölkəyə xarici sərmayələrin cəlb edilməsi üçün  daha böyük əsasdır.  Bu il Azərbaycan iqtisadiyyatına vergi dərəcələri aşağı olan qonşu ölkələrdən fərlqi olaraq, 9 mlrd manatdan çox sərmayə yatırılıb. Özü də bu sərmayələrin əsas hissəsi daxili və özəl kapital qoyuluşlarının payına düşür.
Konkret olaraq vergi yükünə gəldikdə isə F. Məmmədovun bununla bağlı öz düşüncələri var. Onun sözlərinə görə, Avropa Birliyinin (AB) sosial vergiləri də nəzərə alındıqda, bütünlükdə, Avropa ölkələri üzrə vergi yükü 39,5% təşkil edir, Azərbaycanda isə bu göstərici sosial köçürmələr də hesablanmaqla 21,5%, sosial vergisiz isə 17,9%-dir.
"Dünya böhranı və iqtisadi durğunluq dönəmində Azərbaycan vergi yükünün ildən-ilə azaldılması siyasətinə üstünlük verərkən dünyanın bir çox ölkələrində qlobal maliyyə böhranı zamanı, büdcə gəlirlərinin artırılması üçün vergi dərəcələrini artırmaq qərara alınır", - deyə F. Məmmədov vurğulayır.
Bu səbəblə də nazir əmin edir ki, gələn il neftdənkənar ÜDM-in 8,6% böyüməsi fonunda vergi ödənişləri 2011-ci ilin proqnozları ilə müqayisədə  11,6% artacaq. Cəmi vergi daxilolmalarında isə neftdənkənar sektorun vergi gəlirlərinin payı 2010-cu ildəki 54,9% və builki 55,2% səviyyəsindən 2012-ci ildə 59,9%-ə qalxacaq.
"Bunu ölkə iqtisadiyyatında neft amilini minimuma endirəcək müsbət bir fakt olaraq səciyyələndirmək olar", - deyə Məmmədov bildirib. Yeri gəlmişkən, qeyd edək ki, neftdənkənar sektorda proqnozlaşdırılan 330 milyon manat artım  151,4 mln manatlıq mənfəət vergisi,  67,9 mln manatlıq ƏDV,  həmçinin 110,7 mln manatlıq fiziki şəxslərin gəlir vergisi və başqa köçürmələr hesabına ödənəcək.
Nazirə görə, saysız güzəştlər və üstünlüklər vergi yükünü xeyli yüngülləşdirir. Belə ki, üç il ərzində Azərbaycan bankları, sığorta və təkrar sığorta şirkətlərinə verilən vergi güzəştləri hesabına dövlət büdcəsi 150 milyon manat itirib. Bank və sığorta şirkətlərinin maliyyə vəziyyətini və kapitallaşmasını artırmaq məqsədi ilə hökumət onların gəlirlərinin kapitallaşmaya yönəldilən hissəsini üç il müddətə mənfəət vergisindən azad edib.
Bundan başqa, ölkənin aqrar sektorunun bütün vergilərdən azad edilməsi hesabına ölkənin neftdənkənar  ÜDM-nin 20%-i vergi tutulmasından kənarda qalır. "Məhz bu vergi güzəştləri hesabına 2011-ci ildə kənd təsərrüfatında 2,4 mlrd manatlıq məhsul istehsalı gözlənilir ki, bu da keçən illə müqayisədə  6%  çoxdur", - deyə nazir F.Məmmədov bildirir.
Bundan başqa, onun sözlərinə görə, son illərdə vergi dərəcələri sürətli templərlə azalıb:  o cümlədən, mənfəət vergisi dərəcəsi 22%-dən 20%-ə, ƏDV 20%-dən 18%-ə düşüb. Amma Ukraynada ƏDV 25%,  Rusiyada 20%, Belarusda 20%,  Tacikistanda 25%,  Gürcüstanda 15%,  Ermənistanda  26% təşkil edir.
Fiziki şəxslərdən gəlir vergisi dərəcəsinin azalmasına və vergiyə cəlb olunan aylıq gəlirin limitinin dəyişməsinə toxunan nazir bildirib: "Ölkə hökumətinin iqtisadi bloku hesab edir ki, 2 min manata qədər gəlirin 14%  dərəcəsi ilə vergiyə cəlb edilməsi normal sayılır, çünki bu, əhalinin böyük bölümünü əhatə edir. Əgər bütün bankirlər maaşları 2 min manat keçəndə 30% vergi ödəyərsə, bu ölkənin bütün əhalisinin rifahına mənfi təsir göstərə bilməz". Onun sözlərinə görə, dünya təcrübəsi belədir  və Azərbaycan da bu təcrübəyə əsaslanır.
Qeyd edək ki, hazırda Azərbaycanda fiziki şəxsin aylıq gəliri 2 min manatı keçmirsə, 14%-lik dərəcə ilə vergiyə cəlb edilir. Əgər gəlir 2 min manatı keçirsə, onda 280 manat üstəgəl 2 min manatdan yuxarı məbləğin 30%-i ödənilir.
Beləliklə,  F.Məmmədovun qərarlı olduğu nəzərə alınarsa, gələn il vergi yüngülləşmələri gözləməyə dəyməz. Amma  ola bilər ki, ölkə baş bankirinin təklifləri nəzərə alınacaq və gələcək fiskal müzakirələrin obyektinə çevriləcək.

TO REDUCE OR NOT TO REDUCE?
The eternal dispute between the government and the private sector on fiscal policy is a normal and ordinary thing in any state. Entrepreneurs tend to complain about what they call exorbitant taxes, while officials claim that the rates are within permissible levels.
Discussions about reducing the tax burden are no surprise to anyone in Azerbaijan. And usually, they either cause the Tax Ministry to make some concessions, or force businesses to wait for the next discussion on amendments to the Tax Code.
While considering the package of budget documents for 2012, the chairman of the board of the Central Bank, Elman Rustamov, spoke about the need to reduce the tax burden.
From production to consumption
According to the head of the Central Bank, in the medium term it is necessary to think about reducing the tax burden in the non-oil sector of the Azerbaijani economy. The country's chief banker explains his position by the fact that with a population of over 9 million, it is impossible to build a large economy only at the expense of domestic demand. The economies of the countries, which have been developing most rapidly over the past 20 years (mostly, Asian countries), are all export-oriented without exception. "In order to access the global market, the tax burden in Azerbaijan should be competitive. To ensure a growth in foreign investment, on the contrary, the tax burden in the country should be lower than in countries where capital comes from," Rustamov said.
According to the World Bank, Kazakhstan ranks 38th in the world by the level of the tax burden, Georgia - 10th and Azerbaijan - 95th. According to the Tax Ministry of Azerbaijan, the tax burden in the country was 11.6 per cent in 2009, 10.3 per cent in 2010 and 11.9 per cent in January-August 2011.
According to Rustamov, it is necessary to consider the experience of Norway, which uses a differentiated system of taxation: taxes in the non-oil sector are lower than in the oil sector. In addition, it is necessary to shift the tax burden from production to consumption. The fact is that it is one of the main trends of tax reforms in the world today. For example, in Turkey, where the economy is one of the fastest growing in the world, taxes on jewellery, cars and so on are very high. On this basis, the Central Bank also believes that Azerbaijan should have a tax system that will direct people towards accumulation and investment rather than consumption. "Instead, we should encourage production, which creates jobs and increases the export potential. This should be done through fiscal policy," Rustamov said.
According to him, the level of social taxes in the country remains high - 22 per cent, while in Kazakhstan, for example, it is 11 per cent. To encourage production, this level must also be competitive, the head of the CBA board concluded.
Everything is ok!
Meanwhile, the head of the country's fiscal department, Fazil Mammadov, disagrees with the arguments of the chief banker. The tax burden in Azerbaijan is at an acceptable level, the minister said.
He believes that economic stability and the domestic and foreign policy of the Azerbaijani state are a much greater incentive for investment in the economy than tax cuts. And this year, over 9 billion manats were invested in the economy of Azerbaijan, in contrast to neighbouring countries where tax rates are lower than here. Moreover, domestic and private investment comprises the bulk of these investments.
With regard to the tax burden, Mammadov has his own calculations on that score. For example, he said that in view of social taxes in the EU, the tax burden in Europe is 39.5 per cent, while in Azerbaijan the figure is 21.5 per cent together with social security fees and 17.9 per cent without them.
"At a time of global crisis and economic stagnation in many countries of the world, the main economic tool to increase budget revenues is to increase tax rates, while Azerbaijan pursues a policy of reducing the tax burden from year to year," Mammadov said.
For this reason, the minister says, in the future, the taxes on the non-oil sector, compared with the forecast for 2011, will increase by 11.6 per cent against the background of the 8.6-per-cent growth in non-oil GDP. The proportion of tax revenues from the oil sector in the total tax deductions will increase from 54.9 per cent in 2010 to 55.2 per cent this year and 59.9 per cent in 2012. "It can be described as a positive fact in minimizing the oil factor in the country's economy," Mammadov said. Incidentally, the projected growth of 330 million manats in the non-oil sector will be provided from the profit tax of 151.4 million, VAT of 67.9 million, as well as income tax and other deductions of 110.7 million manats.
The tax burden, according to the minister, is greatly facilitated by numerous privileges and preferences. For example, as banks, insurance and reinsurance companies were provided with tax privileges, Azerbaijan's state budget lost 150 million manats in three years. In order to improve the financial position and capitalization of banks and insurance companies, the government has exempted part of its profits earmarked for capitalization from income tax for three years.
Also by exempting the agricultural sector from all taxes, 20 per cent of GDP in the country's non-oil sector remains outside taxation. "Due to these tax benefits in 2011, agriculture is expected to manufacture 2.4 billion manats of added value, which is 6 per cent more than in comparison with the previous year," Minister Mammadov said.
In addition, he said, tax rates have been rapidly declining in recent years, including the profit tax - from 22 to 20 per cent and VAT - from 20 to 18 per cent. In Ukraine, the VAT rate is 25 per cent, Russia - 20 per cent, Belarus - 20 per cent, Tajikistan - 25 per cent, Georgia - 15 per cent and Armenia - 26 per cent.
With regard to reducing income tax rates and changes in the limit of the monthly taxable income, the minister said: "The economic part of the country's government believes that taxes on incomes of up to 2 million manats at the rate of 14 per cent are considered normal, as they apply to most of the population. If bankers pay 30 per cent when their salary exceeds two thousand manats, this cannot have a negative impact on the welfare of the population." This is the international practice, and Azerbaijan benefits from their experience, he said.
Today the monthly income of an individual is taxed at 14 per cent in Azerbaijan, if the monthly taxable income does not exceed two thousand manats. If the income is above two thousand, they pay 280 manats plus 30 per cent of the amount over two thousand manats.
Thus, judging by Minister Mammadov's categorical remarks, no tax cuts are expected next year. But perhaps, the chief banker's proposals will be taken down and become a subject of further fiscal debates.