Bütün dünyada olduğu kimi, Azərbaycanda da şəkərli diabetə tutulanların sayı artıb
Hazırda Azərbaycanda stasionar şəraitdə şəkərli diabetdən əziyyət çəkən insanlara dövlət hesabına 115 həyati vacib dərman vasitəsi verilir, ambulator müalicə zamanı isə bunların sayı  141-ə çatır. Gələcəkdə bu siyahının artırılması planlaşdırılır. Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyinin məlumatına görə, bu, "2011-2015-ci illərdə şəkərli diabet üzrə Dövlət Proqramı" çərçivəsində baş verəcək. Bununla yanaşı, Azərbaycanda bu cür xəstələrə qanda şəkərin səviyyəsini ölçmək üçün əvəzsiz olaraq qlükometrlər və test-çubuqlar verilir. Səhiyyə Nazirliyində etiraf edirlər ki, önəmli dərman vasitələrinin tam spektrini bütün həyatboyu təmin etmək üçün böyük həcmdə maliyyələşdirmə tələb edilir. Amma bu sahədə vəziyyəti yaxşılaşdırmaq üçün müəyyən addımlar vacibdir. Bütün dünyada olduğu kimi, Azərbaycanda da bu qorxulu xəstəliyə tutulanların sayı artır və hazırda ölkədə şəkərli diabetlə xəstələnən, demək olar ki, 140 vətəndaş var.  Qeyd etmək lazımdır ki, bu xəstəliyə tutulmuş insanların həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması problemi indi dünyanın bütün iri sənaye  ölkələrinin qarşısında durur. Bu gün planetdə şəkərli diabetə tutulanların sayı 360 mln.-a bərabərdir. Beynəlxalq Diabet Federasiyasının hesablamasına görə, əgər tutarlı tədbirlər görülməsə, yaxın gələcəkdə xəstələrin sayı 500 mln.-a qədər artacaq. BMT Baş Assambleyasının 20 dekabr 2006-cı il tarixdə qəbul etdiyi qətnamədə bildirilir ki, diabet xroniki, üzücü və böyük xərc tələb edən xəstəlikdir. O, ağır fəsadlarla müşayiət edilir və həm ailə, həm dövlət, həm də bütün dünya üçün böyük təhlükə yaradır.
Aparılmış hesablamalara görə, dünya səhiyyəsi yalnız 2010-cu ildə şəkərli diabet üçün $378 mlrd xərcləyib. Bu, dünya səhiyyəsinin bütün xərclərinin 12% -ni təşkil edir. Bizim ölkədə də bu xəstəliklə bağlı vəziyyət oxşardır. Bununla yanaşı, bir faktı nəzərə almaq lazımdır ki, qeydiyyata alınmamış xəstələrin sayı barədə ancaq ehtimal yürütmək olar, axı elə insanlar da var ki, hətta şəkərli diabetə tutulduğundan xəbərsizdir. Bəziləri isə bu xəstəliyin ilkin əlamətlərini hiss etsə də, bilərəkdən həkimə müraciət etmir. Belə olan vəziyyətdə xəstəlik təsadüfən, başqa məsələ ilə bağlı həkimə müraciət edən zaman ortaya çıxır. Beləliklə, Ümumdünya Səhiyyət Təşkilatının (ÜST) məlumatına görə, şəkərli diabetdən əziyyət çəkən insanların sayı ümumi əhalinin 4-5%-ni təşkil edir. Hazırda bütün dünya üzrə, o cümlədən, Azərbaycanda pasientlərin həyat şəraitini  yaxşılaşdırmaq üçün hökumətlər diabetin profilaktikası üçün yollar və üsullar arayır.
Məsələn, bizim ölkədə şəkərin ikinci tipi geniş yaylıb, bunun müalicəsi, əsasən, ciddi optimal dietaya riayət edilməsi və imkan daxilində fiziki fəallığın artırılması ilə bağlıdır. Bu cür müalicə zamanı şəkəri aşağı salan həblər də təyin edilir. Bu müalicə də qeyri-effektiv olduğu halda, preparatlar insulinlə birlikdə təyin edilir. İnsulinin qalıq sekresiyasının tam tükənməsi halında isə insulinlə monoterapiyaya keçirlər. Ən narahatlıq doğuran səbəb odur ki, Azərbaycanda şəkər "gəncləşir". Bu o deməkdir ki, şəkərli diabetə tutulmuş uşaqların sayı qabaqkı illərə baxanda artıb. Bu barədə yaxınlarda keçirdiyi mətbuat konfransında ombudsman Elmira Süleymanova da  məlumat verib. "Şəkərli diabet uşaqlara xas xəstəlik deyil. Amma hazırda bu xəstəlik cavanlaşıb. Əvvəlki illərlə müqayisədə onun uşaqlar arasında yayılma səviyyəsi artıb. Şəkərli diabetlə bağlı qeydiyyata alınmış xəstələrin bu gün 886-sı yaşı 18-ə qədər olanlardır. Bakının mərkəzində qeydiyyata alınmış xəstələrin 291-nin yaşı 18-ə qədərdir. Bu say gündən-günə artır. Bu uşaqların 5-nin yaşı 3-dən aşağıdır. Xəstələrin əksərinin yaşı 12-13 arasında dəyişir", - deyə o bildirib. Xəstəliyin yayılmasında ən çox irsi amillər rol oynayır. Süleymanova vurğulayıb ki, qeyri-rasional qidalanmanın, həyat tərzinin streslə dolu olmasının və artıq çəkinin də rolu var.
Uşaqların sağlamlığının qorunması üçün sistematik tədbirlər keçirilir. Belə ki, bilik səviyyəsinin artırılması və diabetin yayılması probleminə diqqəti çəkmək üçün Səhiyyə Nazirliyi İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzində (İSİM) şəkərli diabetə tutulmuş 2520 xəstə üçün 1680 treninq keçirilib. Həmçinin, həkimlər, tibb bacıları, risk qrupunda olan insanlar üçün də treninqlər keçirilib. Treninqlərin məruzəçiləri İSİM-də kurs keçmiş həkim endokrinoloqlar və tibb bacıları olublar. Bununla yanaşı, maarifçilik məqsədilə bukletlər, broşürlər nəşr edilib, posterlər və dərslik materialları hazırlanıb.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Diabet Federasiyası təkidlə tövsiyə edir ki, şəkərli diabetin qarşısının alınması üçün prioritet məsələ kimi əhalinin təlimatlandırılması və maarifləndirilməsi ilə bağlı tədbir görülsün. Azərbaycan Diabet Cəmiyyəti  bununla bağlı olaraq "Diabet məktəblərinin təşkili" layihəsi ilə Dünya Diabet Fonduna müraciət edib. Layihənin məqsədi ölkənin şəhər və rayonlarında treninq məktəblərinin yaradılması, tibb işçiləri, şəkərli diabet xəstələri və risk qrupuna aid insanlar arasında bilik və vərdişlərin, profilaktikanın səviyyəsinin yüksəldilməsidir.
"2011-2015-ci illərdə şəkərli diabet üzrə Dövlət Proqramı" çərçivəsində layihənin gerçəkləşdirilməsi gedişində Bakı, Sumqayıt, Gəncə, Mingəçevir, Lənkəran, Şəki və Şirvanda yeddi diabet məktəbi yaradılacaq və onlar lazımi avadanlıqla, proqramla, metodiki vəsaitlərlə  və ədəbiyyatla təchiz ediləcəklər.
Diabet məktəbi nədir? Qərb ölkələrində bu cür müəssisələr artıq çox yayılıb  və onların böyük önəmi var. Beynəlxalq Diabet Federasiyası pasientlərin özününəzarətə öyrədilməsini diabetlə mübarizədə prioritet kimi qəbul edir.
Əhalinin maarifləndirilməsi bütünlükdə çox vacibdir. Bu, əsrin ən qəddar xəstəliyi sayılan şəkər diabeti epidemiyasına qarşı mübarizədə uğur qazanmaq üçün çox önəmli rol oynaya bilər. Özünənəzarət uzunmüddətli müalicə dövründə şəkərli diabet xəstəsinin sağlamlığının dəstəklənməsi üzrə ən etibarlı üsullardan biridir. Həmçinin bu, müalicə aparan həkim-endokrinoloq ilə xəstənin özünün, onun qohumlarının və yaxınlarının birgə mübarizəsini nəzərdə tutur.
Bu məsələdə xəstələr tərəfindən xəstəlik dövründə hər gün özünənəzarətin mənimsənilərək  həyata keçirilməsi və xəstəliyin idarəedilməsi nəzərdə tutulur.  Həkimin həb qəbul edilməsi və ya insulin inyeksiyası üzrə verdiyi məsləhətlərlə kifayətlənərək, qlikemiya səviyyəsinin kompensasiyasına nail olmaq mümkün deyil. Bu, hansısa müalicə sxeminə uyğun gəlməyən çox mürəkkəb xəstəlikdir. Müalicə dövründə hər gün standart fiziki hərəkət, qidalanma rejiminə nail olmaq, yanaşı xəstəliklərin mürəkkəbləşməsindən qaçmaq mümkün olmur.
Buna görə hər bir konkret durumdan asılı olaraq pasient daxil olunan insulin dozasını, qida qəbulunu bilməli və tənzimləməlidir. Yəni yeyilən xörək vahidinin miqdarı bilinməli, həmçinin, fiziki yüklənmə məsələsi həll edilməlidir. Xəstələr bütün bu bilik və vərdişləri diabet xidmətləri olan tibb müəssisələrində təşkil edilmiş diabet məktəblərində keçirilən özünənəzarət üzrə  məşğələlərdə ala bilərlər.
Ümumdünya diabetlə mübarizə günü hər il noyabrın 14-də qeyd edilir.   İlk dəfə bu tədbir 1991-ci ildə dünya üzrə diabetlə mübarizənin əlaqələndirilməsi üçün Beynəlxalq Diabet Federasiyası tərəfindən keçirilib. Bu tarix insulini kəşf etmiş Frederik Bantinqin  14 noyabr 1891-ci ildə anadan olmasının şərəfinə seçilib. 2007-ci ildən başlayaraq bu gün Birləşmiş Millətlər Təşkilatının  himayəsi altında keçirilir. BMT Baş Assambleyasının  20 dekabr 2006-cı il tarixli xüsusi qətnaməsində təşkilata üzv dövlətlərə şəkərli diabet ilə mübarizə və diabet xəstələrinə qayğı ilə bağlı milli proqramlar işləmək təklif olunur. Bu proqramlarda "Minilliyin inkişaf məqsədləri" Bəyannaməsində yer almış prioritetlərin nəzərə alınması tövsiyə edilir.

The incidence of diabetes in Azerbaijan is growing just like in the rest of the world
Diabetics in Azerbaijan are currently getting from the state 115 medicines of vital importance as in-patients and 141 as out-patients. The list is to be expanded in future. According to the Azerbaijani Ministry of Health, this will happen as part of the State Programme on Diabetes for 2011-15. Apart from that, this category of patients is given free glucometers and test strips to measure the level of sugar in their blood. The Health Ministry admits that the allocation of the full range of vital medicines will require a large amount of funding. But this is necessary in order to improve the situation in this field. Just like in the rest of the world, the incidence of this terrible disease is on the rise in Azerbaijan, and today there are almost 140,000 registered diabetics in our country.
All the industrialized countries of the world today face the problem of improving quality of life for people affected by this disease. Today there are 360 million people with sugar diabetes in the world. According to the International Diabetes Federation, if no effective measures are taken, the number of patients will grow to 500 million soon. In a 20 December 2006 resolution, the UN General Assembly acknowledges that diabetes is a chronic and tiring disease that requires major expenditure. It is accompanied by heavy complications and poses a great danger to families, states and the world at large. According to calculations, the world health system spent about 378 billion dollars on diabetes in 2010 alone. This is 12 per cent of all expenditure in the world health system.
There is also a similar situation with this disease in our country. It should be taken into account that we can only guess the number of unregistered patients, because there are people who are totally unaware that they have diabetes. There are also people who deliberately avoid doctors, even if they feel the symptoms of this disease. In this situation, the disease is discovered by accident when someone seeks medical attention for other reasons. According to the World Health Organization, 4-5 per cent of the world population are diabetics. Currently, in order to improve the quality of life for patients, governments around the world, including in Azerbaijan, are seeking ways and means to prevent the spread of diabetes.
For example, Type 2 diabetes is common in our country, and can be treated mainly with a strict diet and physical exercise if possible. When such treatment does not help, medicines that reduce the amount of sugar in the blood are prescribed. If such treatment is ineffective, these medicines are used in combination with insulin. If the residual secretion of insulin totally runs out, they switch to insulin monotherapy. The most alarming fact is that diabetes is becoming "younger" in Azerbaijan. This means that the number of children with sugar diabetes has increased compared to other years, ombudswoman Elmira Suleymanova said at a news conference recently. "Diabetes is not a disease typical of children. But today this disease has become younger. Compared to previous years, it is spreading to children more and more. Among currently registered diabetes patients, 886 are children below 18. Among the patients registered by the centre in Baku, 291 are below 18. This number is growing day by day. Among them are five children below the age of three. The age of most patients is 12-13 years," she said. Hereditary factors play the biggest role in the spread of the disease. Suleymanova stressed that wayward eating, stress and extra-weight also play a great role in this. Regular measures are being taken to protect children's health.
For example, in order to increase the level of knowledge and draw attention to the spread of diabetes, the Ministry of Health has held 1,680 training sessions for 2,520 diabetes patients at the Public Health and Reform Centre (ISIM). Training sessions have also been held for doctors, nurses and people in risk groups. The training was delivered by endocrinologists and nurses that attended courses at ISIM. Along with that, booklets, brochures, posters and textbooks were published for educational purposes.
It must be pointed out that the International Diabetes Federation insistently recommends that the population should be instructed and educated as a matter of priority in preventing sugar diabetes. With this aim, the Azerbaijani diabetes community has submitted the project "Organization of Diabetes Schools" to the World Diabetes Foundation. The purpose of the project is to create training schools in urban and rural areas in our country, increase the level of knowledge, expertise and prevention of the consequences of the disease among physicians, diabetics and people in risk groups. Within the framework of the State Programme on Diabetes in 2011-15, seven diabetes schools will be created - in Baku, Sumqayit, Ganca, Mingacevir, Lankaran, Saki and Sirvan. They will be provided with the necessary equipment, programmes, textbooks and literature.
What is a diabetes school? In Western countries, such institutions are quite common, and they are of great importance. The International Diabetes Federation has identified teaching patients how to control their health as a priority in the fight against diabetes. Education is also important. And this will play an important role in the success of the fight against the diabetes epidemic, which is also called the most treacherous disease of the century. It is precisely self-control that is one of the best ways to maintain diabetes patients' health during the long period of treatment, which also implies a joint fight against this disease by the endocrinologist and patient and the patient's parents and loved ones.
In this case, we mean the study and daily use of special rules by patients to control the disease and manage it. It's not possible to maintain the level of glycaemia just by relying on doctors' advice to take tablets and inject insulin. It is a very difficult disease that defies any clear schemes of treatment. During everyday treatment, it is difficult to achieve a standard regime of physical activity and food and avoid complications from accompanying diseases, etc. For this reason, in every specific situation, the patient should be aware of and know how to regulate the dose of insulin and food. That's to say he should know the amount of bread he eats and decide on the amount of physical activity. Patients can get all this knowledge and expertise during special lessons on self-control at diabetes schools organized at medical institutions that have diabetes services.
World Diabetes Day is marked on 14 November every year. This day was first marked by the International Diabetes Federation and the World Health Organization in 1991 in order to coordinate the fight against diabetes around the world. The date was chosen in recognition of the contribution of one of the discoverers of insulin, Frederick Banting, who was born on 14 November 1891. Since 2007, this day has been marked under the aegis of the United Nations. A special resolution adopted by the UN General Assembly on 20 December 2006 suggests that member states develop national programmes to fight diabetes and look after diabetics. It is recommended that these programmes take into account the Millennium Development goals.