AVROPA İTTİFAQI ÇAT VERİR
İqtisadiyyat yenidən dünya siyasətinin düzənini dəyişir. İndi artıq yalnız Avropa İttifaqının əsaslarında deyil, yeni iqtisadi böhrana hazırlaşan bütün qlobal oyunçuların planlarında da ciddi dəyişikliklər gözlənilir.
Avropa İttifaqında suveren borclarla bağlı böhran 2009-cu ilin sonlarından başlayıb. Bu dövrdə avrozonanın bir neçə ölkəsi - İrlandiya, İtaliya, Yunanıstan, İspaniya və Portuqaliya borc öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi işində problemlə üzləşib. Bu, artan büdcə kəsri və qlobal iqtisadi böhranın nəticəsidir. Bu ilin əvvəllərində vəziyyətin getdikcə daha da ağırlaşması Aİ liderlərini ittifaqın əsasını təşkil edən iqtisadi əlaqələrə yenidən baxmağa sövq edib, həmçinin, Afina və Romada siyasi böhrana səbəb olub. Afinada daha ciddi siyasi hadisələr yaşanır. Kütləvi etiraz aksiyaları Georgios Papandreu hökumətini ciddi seçim qarşısında qoymuşdu: Aİ-nin dəstəyini almaq üçün dövlət xərclərində kəskin azalma olmalı idi. Papandreu isə risk edərək, Avropa İttifaqından növbəti 100 milyard avro borc alınıb-alınmaması məsələsini referenduma çıxarmaq qərarına gəldi.
"Bu, demokratiyanın ən yüksək forması, böyük vətənpərvərlik anıdır. Odur ki, gəlin son sözü demək hüququnu insanlara verək, onlara qərar çıxarmaq imkanı yaradaq", - deyə xalqa müraciət edən baş nazir bildirib.
Amma Afinada referendum haqda bəyanatın səsləndirilməsi kifayət etdi ki, bazarlarda yaşanan eyforiya keçsin: bir neçə saat ərzində Fransa və Almaniyanın indeksi, təxminən, 5% aşağı düşdü. Aylardır aparılan danışıqlar, 100 milyardlarla avro dotasiyalar, Brüsseldə keçirilmiş son sammitdə Aİ ölkələrinin nəhayət ki razılaşdıqları islahatlar bir anda bütün əhəmiyyətini itirmək təhlükəsi ilə üz-üzə qaldı - Avropaya ən böyük borcu olan Yunanıstan birdən-birə beynəlxalq yardımın növbəti hissəsindən imtinanın mümkünlüyü haqda düşünməyə başlamışdı.
Avropa liderlərinin məsələyə reaksiyasını bir kəlmə ilə belə ifadə etmək olar: şok! Avropanın son antiböhran planının əsas müəllifləri olan Nikola Sarkozi və Angela Merkel telefon vasitəsilə təcili müzakirələr aparıblar. Onlar Avropa demokratiyasının vətəni olan Yunanıstanı referendum keçirmək qərarına görə, formal olaraq, məzəmmət edə bilməyib. Brüssel bazarlardakı vəziyyəti sabitləşdirmək üçün təcili kommünike ilə çıxış edib: "Aİ əvvəlkitək Yunanıstana güvənir".
Amma bu da işə yaramayıb. Çünki Yunanıstanın keçirəcəyi referendumun nəticəsi əvvəlcədən bəllidir: yunanların əksəriyyəti Aİ-dən yardım alınmasının əleyhinədir. Çünki bunun əvəzində Brüssel Afinadan vergilərin artırılmasını və əməkhaqlarının azaldılmasını tələb edir. Beləliklə, Yunanıstanın baş naziri, faktik olaraq, siyasi intihar etdi. Nəticədə, Aİ-dən gələn ciddi təzyiqlər qarşısında o, vəzifəsindən istefa verdi. Cəmi bir neçə gün ərzində ölkədə Lukas Papadimosun rəhbərliyi ilə yeni hökumət formalaşdırıldı. Yeni hökumət fəaliyyətini, təxminən, 100 gün - növbədənkənar parlament seçkisinədək davam etdirəcək.
Yunanıstanda yeni hökumətin ilk vəzifəsi Aİ-dən növbəti kredit tranşının alınması qərarını verməkdir. Papandreu və Yunanıstanın siyasi qüvvələri ilə Aİ arasında əsas fikir ayrılığına səbəb də məhz bu idi.
Amma Aİ hələ də baş verənlərdən razı deyil. O, Afinanın birlik üzvlərinin hazırladığı antiböhran planına əməl edəcəyinə dair yazılı zəmanət istəyir. Belə zəmanət olmadan yardımın 6-cı tranşı ayrılmayacaq.
Bununla yanaşı, Yunanıstanın gedişi avrozona üçün də fəlakətə səbəb ola bilər. İndiyədək heç kəs valyuta birliyini tərk etməyib. Maastrix müqaviləsində də bu, nəzərdə tutulmayıb.
Amma Yunanıstanda böhranın daha ciddi olduğu görünsə də, oradakı defoltun avrozonanın sonu olacağını düşünməyə əsas vermir.  İtaliyada iqtisadi qeyri-sabitlik isə bütünlükdə Avropa bazarı üçün əsl fəlakət olardı. Məhz İtaliya iqtisadi çəkisinə görə, avrozonada 3-cü dövlətdir.
İtaliyanın dövlət borcu ÜDM-in 120%-ni təşkil edir. Başqa sözlə, söhbət, təxminən, 1,9 trilyon avrodan gedir. Bu, Yunanıstan, İspaniya, İrlandiya və Portuqaliyanın birgə borclarından daha çoxdur. Avrozonanın sabitlik fondundakı vəsaitinin həcmi də İtaliyanın dövlət borcundan azdır.
İtaliyadakı ciddi siyasi və iqtisadi çətinliklər artıq 17 ölkənin vahid valyuta ittifaqının dağılması təhlükəsini yaradıb. Üstəlik, İtaliya və avrozonanın ən etibarlı dövlət istiqrazlarının (Almaniya) qiymətləri arasında fərq 5%-lik rekorda çatıb. Bu, avrozonanın tarixində qeydə alınmış ən yüksək rəqəmdir. Vəziyyətin sabitləşdirilməsi üçün yalnız gələn il İtaliyaya 300 milyard avro lazımdır.
İtaliyanın özündə tənəzzül göz önündədir: gənclərin 23%-i işsizdir. Sənaye sahəsində ixtisarlar davam edir, turizmdə də tənəzzül yaşanır. İtaliya parlamentinin yuxarı palatası olan Senatın son qərarlarından biri sadalananların son hədd olmadığını göstərir. Qurumun büdcə haqqında qəbul etdiyi qanunda borc böhranı ilə mübarizə üçün sərt qənaətlər nəzərdə tutulur. Baş nazir Silvio Berluskoninin istefası üçün məhz bu sənədin qəbulu əsas şərt idi.
Şübhəsiz, İtaliyada Yunanıstan sxemi işə yaramayacaq, Avropa banklarının borcun 50%-ni silməsi kömək etməyəcək. Çünki bu halda ümumilikdə Avropanın bank sistemi iflic olacaq. Bu böhran bütünlükdə dünya iqtisadiyyatına yayıla, onun üçün daha ciddi təlatüümlərə səbəb ola bilər.
Bu ilin üçüncü rübündə İspaniyada da iqtisadi artım qeydə alınmayıb.
Bütün bunlar Böyük Britaniyanın Baş naziri Devid Kemeronu bədbin bəyanatlar səsləndirməyə vadar edib. O, açıq şəkildə bildirib ki, avrozonanın gələcəyi və Aİ ölkələrinin iqtisadi perspektivi böyük sual altındadır: "Bazarlarda qeyri-sabit vəziyyət hökm sürür. Avropa İttifaqı ölkələrinin borc probleminin öhdəsindən gələ bilib-bilməyəcəyi məlum deyil".
Almaniyada Angela Merkelin lideri olduğu Xristian-Demokrat İttifaqı Partiyasının hazırladığı qətnamə sanki Kemeronun sözlərinin təsdiqidir. Sənəddə ayrı-ayrı ölkələrin avrozonanı tərk etməsinin mümkünlüyündən danışılır. Qətnamə müəllifləri hesab edir ki, avrozonanın bütün maddi-iqtisadi tələblərinə əməl etmək istəməyən və ya edə bilməyən ölkələr onun sıralarını tərk edə, amma Aİ-də qala bilər.
Bu xəbərlə eyni vaxtda o da məlum olub ki, Berlinlə Paris avrozonada köklü islahatlar hazırlayır. İslahatlar vahid iqtisadi və vergi siyasətinə əsaslanan federativ özülün yaradılmasını nəzərdə tutur. Avro məkanının üzvü olan 17 ölkə arasında növbəti milli suverenliyini itirmək istməyənlər bu dövlətlərin sırasını tərk edə bilər. Qərb KİV-in yazdığına görə, söhbət avrozona daxilində Almaniya, Fransa, Niderland, Lüksenburq, Finlandiya və Avstriyadan ibarət "güclü altılıq"ın yaradılmasından, yəni "böhranlı ətrafın  amputasiyası"ndan gedir.
Angela Merkel etiraf edib ki, Avropa ölkələrinin maddi sıxıntıdan çıxması üçün ən azı 10 il vaxt lazım gələcək. "Borc böhranını bir anda aradan qaldırmaq mümkün deyil", - deyə Merkel bildirib. O, hazırkı borcların "onilliklər boyunca toplandığını" söyləyib. Bununla yanaşı, kansler avropalıları maliyyə intizamını gücləndirməyə də çağırıb: "Bədbinlik üçün əsas yoxdur. Amma Avropada hər kəs səy göstərməli, ev tapşırıqlarının öhdəsindən gəlməlidir".
Avropanın ən qüdrətli ikinci dövləti olan Fransada da problemlər var. Paris büdcənin möhkəmləndirilməsi üçün səyləri artırıb. O, bununla da ən yüksək hədd olan "AAA" kredit reytinqini qoruyub-saxlamağa, İtaliyanı bürümüş maliyyə böhranının təzyiqindən qaçmağa çalışır. Fransanın Baş naziri Fransua Fiyon bildirib ki, ölkənin büdcəsi 2012-ci ildə 7 milyard, 2013-cü ildə isə 11,6 milyard avro azaldılacaq.
Əksər ekspertlər hesab edir ki, başqa kreditorlar kimi, Almaniya da avro məkanında yaranmış böhrana görə Yunanıstandan heç də az günahkar deyil, əksinə, bəlkə də daha çox günahkardır. Çünki hansısa bank o qədər də etibarlı olmayan borc alana pulun qaytarılacağına dair ciddi zəmanət olmadan vəsait verirsə, sonradan pulunu geri ala bilməməsində onun özü günahkardır. İndi avroməkanın nəhəng dövlətləri, həmçinin, Almaniya eyni durumla üzləşib: onlar böyük gəlir əldə etmək niyyəti ilə Afinaya illik 5%-lə kredit ayırıblar. Halbuki həmin vaxt Berlinin özü maliyyə bazarında bu məqsədlər üçün 3%-dən də ucuz qiymətə borc alırmış. Başqa sözlə desək, ikiqat xeyir götürürmüş.
Yunanıstanın borcu avropalıların razılaşdıqları həddi - ÜDM-in 60%-ni ötdükdə bu, demək olar ki, hamını narahat etməyə başlamışdı. Yeri gəlmişkən, Yunanıstanın dövlət büdcəsindəki kəsrdən fərqli olaraq, dövlət borcunun həcmi həm kreditorlara, həm də beynəlxalq təşkilatlara məlum idi.
Əsəbi halda böhrandan çıxış yolları axtaran iqtisadçılar və siyasətçilər Avropa Mərkəzi Bankını qeyri-standart və radikal addımlar atmağa çağırır. Əks təqdirdə, İtaliyanın borcunun restrukturlaşdırılması valyuta ittifaqının dağılmasının əsasını qoyacaq.
Məsələnin aktuallığı "Böyük iyirmilik" ölkələrinin Kannda baş tutmuş sammitində də vurğulanıb. ABŞ Prezidenti Barak Obama sammitin yekunundakı çıxışında Avropanın hazırkı böhranı aradan qaldırmaq iqtidarında olduğuna ümid ifadə edib.
ABŞ-ın maliyyə naziri Timoti Qaytner də avroməkanda baş verənlərdən ciddi narahatlığını dilə gətirib. O bildirib ki, "avrozonadakı böhran hazırda dünya iqtisadiyyatının inkişafına başlıca əngəldir".
"Avroməkana daxil olan dövlətlər maliyyə sabitliyini bərpa etmək üçün təcili tədbirlər görməlidir", - deyə Qaytner qeyd edib.
ABŞ-da Mərkəzi Bankın funksiyalarını icra edən Federal Ehtiyat Sistemi (FES) rəhbərinin müavini Canet Yellen öz növbəsində açıq şəkildə etiraf edib ki, avro məkanındakı borc böhranı ABŞ iqtisadiyyatına da ciddi zərbə ola bilər. Yellen bildirib ki, Amerika bankları öz balansında avrozonanın ən problemli ölkələrinin dövlət qəbzlərinin saxlayır. Amma Amerikanın bank sisteminin Avropanın daha böyük dövlətlərinin iqtisadi durumundan asılılığı daha yüksəkdir. Bununla əlaqədar olaraq, Yellen bəyan edib ki, FES  ağırlaşan iqtisadi durumda ABŞ-ın 19 aparıcı bankının vəziyyətini araşdırmaq üçün stress-testin növbəti mərhələsini keçirəcək.
Qeyd edək ki, iqtisadiyyatı inkişaf etməkdə olan ölkələrin liderləri son zamanlar avroməkan ölkələrinin hökumətlərindən narazılıqlarını açıq şəkildə dilə gətirir. Çin və Hindistan birgə bəyanatla çıxış edərək bildiriblər ki, "Bəzi inkişaf etmiş dövlətlərdə suveren öhdəliklərin sabitliyi baxımından qeyri-müəyyənlik var".
Hər halda, avroməkanda bu ilin yayından böhranın daha da dərinləşməsi inkişaf etməkdə olan dövlətlərin iqtisadiyyatında da geriləməni sürətləndirib. "Bloomberg" agentliyi bildirir ki, "Avropa onu gözləyən iqtisadi fəlakətdən qaçmaq istəyirsə, bütün arsenalını, yəni, təxminən, 3 trilyon avronu döyüşə atmalıdır". Agentlikdə hesab edirlər ki, hazırda Avropanın ən böyük problemi avrozonanın problemli dövlətlərinə inamın itməsidir. Onun bərpası üçün isə avropalıların hələ də öhdəsindən gələ bilmədikləri 3 məsələ öz həllini tapmalıdır: "Birincisi, avrozonanın bəzi hökumətlərinin, ilk növbədə, Yunanıstanın borcunu ödəyə biləcəyinə dair xülyalardan qurtulmaq lazımdır. İkincisi, bu ölkələrin hökumətlərinin müflisləşdiyini bəyan etməsinin ardından, Avropa banklarının itirəcəkləri məbləğlə bağlı real analiz olmalıdır. Üçüncüsü, bazarları bu müflisliyin və zərərin sonuncu olacağına inandırmaq üçün lazımi maddi zəmanət ortaya qoyulmalıdır".
Bir şey aydındır: avrozonadakı böhran yaxın ayların əsas xəbəri və mövzusu olaraq qalacaq. Avropa liderlərinə gəlincə, onlar getdikcə daha çox təzyiqlə üzləşirlər. Bu təzyiqlər onları problemin kompleks həllinə nail olmaq üçün mümkün variantlar axtarmağa vadar edir. Çünki Köhnə Dünyada vahid Avropanın qorunub-saxlanmasına tərəfdar olanların sayı durmadan azalır.

EUROPEAN UNION COMING APART AT THE SEAMS
The economy is reshaping world politics once again. Major adjustments are being made not only to the vision of the very foundations of the European Union, but also to the plans of all global players who are preparing for a new wave of economic crisis.
The European Union's sovereign debt crisis began in late 2009. At that time, several eurozone countries, namely Ireland, Italy, Greece, Spain and Portugal, began to experience difficulties in servicing interest on their debt obligations. This was the consequence of the growing budget deficit and the global financial crisis. The situation got worse, and at the beginning of this year, it prompted EU leaders to review the economic component of the Union and led to a political crisis in Athens and Rome.
The greatest political troubles unfolded in Athens. Mass protests left George Papandreou's government facing a serious choice: EU support in return for tough spending cuts. But Papandreou went for broke and proposed a referendum, in which ordinary Greeks would be given the opportunity to answer the question: should they take another 100 billion euros from the EU or not?
"This is the highest form of democracy, this is a great moment of patriotism. So let's give the final word to the people and allow the citizens to decide," George Papandreou appealed to the public.
Athens' announcement of a referendum was enough to dispel the euphoria on the markets: German and French indices sank by more than 5 per cent in a matter of a few hours.
Months of negotiations, hundreds of billions of euros in subsidies and reform, which all EU countries accepted at the last summit in Brussels - all the efforts could suddenly be wasted due to the fact that Europe's main debtor, Greece, suddenly hesitated over whether it needed another portion of international aid.
The reaction of European leaders can be described in one word: shock. Nicolas Sarkozy and Angela Merkel - the main sponsors of the last European anti-crisis plan - held urgent talks by phone. The neighbours could not formally reproach the homeland of European democracy -
Greece - for its desire to hold a referendum. In an attempt to calm the markets, Brussels issued an urgent communique: "The EU remains confident in Greece." It did not help.
The outcome of a referendum in Greece was obvious: most of the Greeks are against accepting assistance from the European Union, because in return Brussels is asking for further tax rises and salary cuts. In fact, the Greek prime minister committed political suicide.
As a result, there was intense pressure from eurozone countries that forced Papandreou to leave. In the space of a few days, a new government led by Lucas Papademos was formed in the country, and it will last about one hundred days - up until the early parliamentary elections.
The primary objective of the new government in Athens is approval of the loan tranche by the European Union, which became the stumbling block between Papandreou and political forces in Greece and the EU.
Nevertheless, the EU is still not satisfied. They asked for written assurances to comply with the EU countries' plan to extricate the country from crisis. Without them, the sixth tranche of aid will not be granted to the country.
What's more, Greece's withdrawal could be disastrous for the economy of the eurozone. Nobody has quit the currency union yet. And the Maastricht Treaty itself does not provide for this procedure.
It should be noted that although the most striking manifestations of the crisis are seen in Greece, its default would not end the eurozone. A real nightmare for the entire European market was the economic destabilization in Italy - the third largest economy in the eurozone.
Italy's national debt currently stands at about 120 per cent of GDP, or about 1.9 trillion euros. This is more than that of Greece, Spain, Ireland and Portugal combined and more than the money available in the eurozone stabilization fund. Serious political and economic difficulties in Italy have already led to concerns about the possible disintegration of the single currency bloc of 17 countries.
In addition, the difference between the prices of Italian government bonds and the most reliable eurozone bonds (Germany) has reached a record high of 5 per cent. This is the highest indicator in the history of the eurozone. To stabilize the situation, next year alone Italy needs 300 billion euros.
In Italy itself, the recession is already obvious: 23 per cent of young people are unemployed; layoffs continue in industry; there is a decline even in tourism. But this is not the limit, which is evidenced by the decision of Italy's upper house of parliament - the Senate - to approve a budget law on austerity to deal with the debt crisis. The adoption of this document was the main condition for the resignation of Prime Minister Silvio Berlusconi.
It is obvious that the Greek scheme will not work in Italy, and the 50-per-cent cancellation of the debts of European banks will not help either, as in this case, the entire banking system of Europe would be paralysed. This crisis can spread to the entire world economy, causing new shocks.
eanwhile, Spain did not show economic growth in the third quarter, which calls into question its ability to achieve the deficit targets in 2011.
All this prompted British Prime Minister David Cameron to make pessimistic forecasts. He openly said that the future of the eurozone and the economic prospects of EU countries are questionable. "The market is worried and it's a key question whether the EU countries will be able to cope with the debt problem," Cameron said.
As if to confirm his words, in Germany, the Christian Democratic Union, led by Chancellor Angela Merkel, prepared a resolution providing for the withdrawal of some countries from the eurozone. The document contains a provision that eurozone states that are unwilling or unable to meet all their financial and economic requirements may leave the euro area, while retaining their membership of the EU.
This information came at a time when the business world realized that Berlin and Paris were preparing profound reforms in the eurozone, providing for the establishment of a federal core with a single economic and tax policy. In this case, those of the 17 countries of the euro area who are reluctant to give up another part of their national sovereignty will be able to leave it, under this plan. According to the Western media, it is about creating a so-called "strong six" within the euro area, which would include Germany, France, the Netherlands, Luxembourg, Finland and Austria, i.e. "amputating the crisis periphery".
Meanwhile, Chancellor Angela Merkel herself acknowledged that Europe will need at least 10 years for financial recovery. "The debt crisis cannot be overcome in an instant," said the head of the German government, explaining that "the debts have accumulated over decades". At the same time, the German chancellor appealed to the Europeans to strengthen fiscal discipline. "There is no reason for pessimism. But in Europe everyone must make an effort and do all their homework," Merkel believes.
Problems have appeared in Europe's second largest economy - France. Paris has stepped up efforts to consolidate the budget, as it seeks to protect the top-notch AAA credit rating and avoid the financial pressure that has overcome Italy. Prime Minister Francois Fillon said that the country's budget will be reduced by 7 billion euros in 2012 and 11.6 billion euros in 2013.
Oddly enough, according to most experts, Germany, like other lenders, is to blame for the general crisis in the eurozone as much or maybe more than Greece. After all, when a bank allocates loans to not a very reliable borrower without having any real collateral for the loan or guarantees that the money will be returned, then this financial institution itself is to blame for the failure to return the funds. The same thing is happening to major eurozone countries, primarily Germany, which gave Athens loans at 5 per cent per annum in pursuit of big profits, while Berlin itself borrowed money for this at less than 3 per cent on the financial market. In other words, it got almost a double profit.
And very few people in Europe did not care when the Greek debt exceeded the acceptable threshold of 60 per cent of GDP, established by European agreements. Incidentally, in contrast to the size of the country's budget deficit, the amount of public debt was well known to both creditors and international organizations.
In a feverish search for a way out of the crisis, economists and politicians are calling on the ECB to decide on unconventional and radical measures. Otherwise, the debt restructuring in Italy will be the actual start of the collapse of the currency union.
The topicality of the issue was further highlighted at the G20 summit in Cannes. US President Barack Obama, summing up the summit, expressed hope that Europe can overcome the current financial crisis in the eurozone.
Great concern about the developments in the euro area was also expressed by US Treasury Secretary Timothy Geithner. He noted that "the eurozone crisis is now the main challenge to the growth of the world economy". "The states of the eurozone must act more quickly to restore financial stability," Geithner said.
In turn, Janet Yellen, the deputy head of the Federal Reserve System (FRS), which acts as a Central Bank in the United States, openly acknowledged that the debt crisis in the eurozone is likely to cause substantial harm to the US economy. According to her, US banks have a controlled amount of government bonds of the most problematic countries of the eurozone. However, the US banking system's dependence on the financial well-being of other larger countries of Europe is higher. In this regard, Yellen announced that the FRS will start another round of stress tests for 19 leading US banks, designed to determine their resistance to the deteriorating economic situation.
The political leaders of emerging economies have come out with explicit criticism of eurozone governments recently. For instance, China and India issued a joint statement, noting "uncertainty about the stability of the sovereign obligations of certain developed countries".
Indeed, since the moment the crisis in the European Union deepened this summer, the decline on the stock markets of emerging economies also accelerated. The funds that have invested in them and brought a capital inflow of 500 billion dollars since 2009 experienced a sharp outflow of funds in August this year, and it is still continuing.
According to Bloomberg, "if Europe wants to avoid the economic catastrophe that threatens it, it should use its entire arsenal, which is about 3 trillion euros". The agency stresses that the biggest problem in Europe at the moment is the loss of confidence in the troubled countries of the eurozone, and to restore it, it is necessary to do three things that European leaders have so far failed to do.
"First, we must abandon the illusion that some governments of the eurozone, particularly Greece, will be able to pay off their debts. Secondly, it is necessary to give a realistic estimate of the amounts that European banks will lose when the governments of these countries declare bankruptcy and, thirdly, there should be necessary financial guarantees to convince the markets that these bankruptcies and the damage they cause will be the last."
One thing is clear: the crisis in the eurozone is likely to be the top story in the coming months. As for the European leaders, they are under increasing pressure to find feasible, comprehensive solutions as there are fewer and fewer supporters of a united Europe in the Old World.