SERJ SARQSYAN KOMANDA AXTARIŞINDA
Ermənistan prezidenti ilə Sələfi Robert Koçaryan arasındakı rəqabət qarabağ klanında parçalanma yaradıb
Ermənistanın siyasi isteblişmentində titrəmələr davam edir. Ölkədə səs-küylü istefalar bir-birini əvəzləyir. Yerevana, təxminən, 1 il əvvəl rəhbərliyə başlamış mer Karen Karapetyan vəzifəsini tərk edib, parlamentin spikeri Ovik Abramyan istefaya gedib, Serj Sarqsyanın kürəkəni Mikael Minasyan Prezident Administrasiyası rəhbərinin müavini postunu tərk edib, Ermənistan polisinin rəhbəri Alik Sarkisyanın, həmçinin, Ermənistan prezidentinin protokol şöbəsinin əməkdaşı Aram Sandayanın (Kndo) yerinə başqaları təyin edilib.
KİV-də baş nazirin müavini, ərazi idarəetmə naziri Armen Gevorkyanın da istefa verdiyinə dair xəbərlər yayılsa da, onun mətbuat katibi Zoya Barseqyan deyilənləri təkzib edib.
Ekspertlər bildirirdi ki, Ermənistan polisinin vəzifəsindən kənarlaşdırılmış rəhbəri Alik Sarkisyan Prezident Administrasiyası rəhbərinin müavini təyin olunacaq. Onun əvvəlki vəzifəsini isə müdafiə nazirinin müavini Vladimir Qasparyan tutacaq. Qasparyanın polis rəisi təyin olunmasından dərhal sonra, Yerevanın "Zvartnots" aeroportunun nizami polis şöbəsinin rəisi, "Şerif" ləqəbli polkovnik Karen Babayan, həmçinin, Yerevan şəhər polis idarəsinin rəisi, "Qleb" ləqəbi ilə tanınan və müxalifətin mitinqlərinin dağıdılması ilə məşhurlaşmış Armen Akopyan istefa veriblər.
Müdafiə Nazirliyində Qasparyanın yerini kimin tutacağı hələ ki bəlli deyil. Lakin Ermənistanda yaxın vaxtlarda silahlı qüvvələrin baş qərargah rəisi Yuri Xaçaturovun istefaya göndəriləcəyinə dair xəbərlər də yenidən vüsət alıb. Onun yerini müdafiə nazirinin digər müavini - Alik Mirzabekyanın tutacağı bildirilir.
Ermənistanda parlament seçkisinin yaxınlaşdığını nəzərə alsaq, bu qədər səs-küylü istefalara izah tapmaq o qədər də çətin deyil. Əksər mütəxəssislər hesab edir ki, qarşıdan gələn seçkidə hakim respublika partiyasının qələbəsi, xüsusilə "təmiz seçki" ilə bu qələbənin mümkünlüyü xeyli şübhəli görünür.
Beynəlxalq ekspertlərin araşdırmaları Ermənistanda iqtisadi vəziyyətin yalnız Madaqaskar adasından geri qalmadığını göstərir. Amma hakimiyyət bu qiymətləndirmələrin qarşısında sadəcə susur.
Məlum olduğu kimi, ölkənin iqtisadi durumu bilavasitə vətəndaşların cibində əksini tapır. Onlar isə seçkidə rəsmi pres-relizlərdə yazılanlardan yox, ciblərindəki vəziyyətdən çıxış edirlər.
Yerevanın xarici siyasətində də vəziyyət iqtisadiyyatda olduğundan yaxşı deyil. Azərbaycanın BMT TŞ-nin qeyri-daimi üzvü seçilməsi Ermənistanı, az qala, şok vəziyyətinə salıb. Bu, Yerevanın xarici siyasətindəki uğursuzluğun daha bir göstəricisidir.
Bundan başqa, Ermənistan müstəqilliyinin 20-ci ildönümü ilə əlaqədar keçirməyə hazırlaşdığı paradı əvvəlcədən gursəslə reklam etsə də, bu sahədə də iflas yaşanıb.
Ölkədə emiqrasiya milli fəlakət səviyyəsinə çatıb və sair.
Bir sözlə, hazırkı hakim partiyanın qarşıdan gələn parlament seçkisində "təmiz yol"la qələbə qazanması çox problemli görünür.
Hələ bir neçə həftə əvvəl respublika partiyasının qələbə naminə inzibati resurslardan istifadə etməyi düşündüyünün ilk əlamətləri ortaya çıxmışdı. Müxalifət KİV-in məlumatına görə, əhalinin siyahıyaalınmasının həyata keçirildiyi Ermənistanda bu işə məsul qurumlara əhalinin sayının, ən azı, 3 milyona çatdırılması tapşırılıb. Məqsəd sonradan həmin "ölü canlar"ı seçici siyahısına salmaqdır. Amma bu, müxalifətin sıralarında böyük hiddətə, "partlayışa" səbəb ola, hadisələrin "İran ssenarisi" ilə inkişafına yol aça, yaxud 2008-ci ilin martında baş verənlərin təkrarlanmasına aparıb çıxara bilər. Ermənistanın müxalifətçi erməni milli konqresinin (EMK) müntəzəm olaraq keçirdiyi izdihamlı mitinqlər göstərir ki, məhz bu ssenarinin gerçəkləşəcəyini istisna etmək olmaz. Belə olan təqdirdə, Serj Sarqsyanın populist addımlar atacağını gözləməyə dəyər. Bu baxımdan, kadr dəyişiklikləri və istefalar onun öz "komanda"sını möhkəmləndirməsi üçün daha məntiqi "alət"dir.
"İstefaya gedənlər" arasında ölkədə böyük siyasi çəkiyə, vəziyyətə təsir göstərmək imkanına malik olan şəxslər də var. Prezidentin protokol şöbəsinin əməkdaşı Kandayan ("Kndo" və ya "Qndo" adı ilə də tanınır) ilk baxımdan siyasi çəkisi böyük olan şəxslərə aid deyil. Onun istefasını keçən ilin sonlarında baş vermiş insidentlə əlaqələndirirlər. Xatırladaq ki, bir zaman Yerevan meri postunu tutan Qagik Bəyləryan Kandayanı oğurlayaraq, "Metaks" zavodu ərazisinə aparmış və orada döymüşdü. Buna səbəb isə Plasido Dominqonun konsertində protokol şöbəsi əməkdaşlarının merin xanımının Ermənistan prezidenti ilə yanaşı oturmasına icazə verməməsi idi. Həmin hadisədən bir qədər sonra Bəyləryan da istefaya göndərilmişdi. İndi isə Kandayan da postunu itirdi. Rəsmi versiyaya görə, səbəb onun S.Sarqsyanın xarici səfərlərindən biri zamanı kobud səhvə yol verməsidir. Amma seçki ərəfəsində Sarqsyanın ətrafından qalmaqalları ilə yadda qalmış şəxsləri təmizləmək qərarına gəldiyi də istisna deyil.
Daha uzaqgörən ekspertlər isə xatırladır ki, vaxtilə parlament seçkisində Qagik Bəyləryanı məhz döyülmüş "Kndo"nun atası məğlub edib. Odur ki, elə də önəmli fiqur sayılmayan "protokolçu", əslində, çox nüfuzlu ailənin varisidir.
Eyni zamanda, son günlər bir-birini əvəzləyən istefalar arasında əlaqənin olmaması da mümkündür. Ermənistanda dolaşan söz-söhbətə görə, vaxtilə "Armrosqazprom"a rəhbərlik etmiş Yerevanın artıq sabiq meri Karen Karapetyan bu dəfə Rusiya supermonopoliyaçısının rəhbərinə müavinlik etmək niyyətindədir. Hələ ki bu məlumat rəsmən nə təsdiq, nə də təkzib olunub.
Ermənistan polisinin rəhbəri A. Sarqsyanın istefasını isə hələ çoxdan proqnozlaşdırırdılar. Xüsusilə ölkənin hüquq-mühafizə orqanları sırasında vəziyyətin pis olmasına dair tənqidlər fonunda belə ehtimalların səsləndirilməsi başadüşülən idi. Bu baxımdan, onun vəzifəsindən kənarlaşdırılması müəyyən mənada ictimai rəyə güzəşt də sayıla bilər. Amma A.Sarqsyanın prezident administrasiyasına rəhbərlik edəcəyinə dair də xəbərlər dolaşmaqdadır.
Ermənistanın həm siyasi isteblişmentinin, həm də ekspertlərin diqqətini daha çox cəlb edən isə parlamentin spikeri O. Abramyanın istefası olub. Rəsmi versiyaya görə, o, vəzifəsindən respublika partiyasının seçki qərargahına başçılıq etmək üçün gedib. Amma bu açıqlama Abramyanın istefasının arxasında hər hansı siyasi məqamın olmadığına kimisə çətin ki inandırsın. Hər halda, əksər ekspertlər məsələyə dair şərhlərində məhz Abramyanın sabiq prezident Robert Koçaryana ən yaxın şəxs sayıldığına diqqət çəkir. Robert Koçaryan isə bu gün ölkədə ən çox müzakirə edilən şəxsə çevrilib. O, hakimiyyətə qayıtmaq niyyətini elə açıq şəkildə nümayiş etdirir ki, bu gün Serj Sarqsyanla Robert Koçaryan arasında "sakit rəqabət" həm siyasi şərhlər, həm şayiələr, həm də sensasiyalı "sızmalar"ın əsas mövzusudur.
Bundan başqa, ekspertlər hesab edir ki, məhz Koçaryan Sarqsyan üçün daha təhlükəli rəqibdir. Ermənistandakı seçkiqabağı vəziyyətə nəzər salan ekspertlər Sarqsyanın Levon Ter-Petrosyan, yaxud "İrs" partiyasının və daşnakların simasında sağçı müxalifətlə deyil, məhz Koçaryanla rəqabətindən danışır. Son istefaları şərh edən bəzi erməni KİV, xüsusilə "Jamanak" qəzeti açıq şəkildə yazır ki, seçki ərəfəsində Ermənistan hakimiyyətinin strukturlarında S. Sarqsyanın R.Koçaryanla əvəzlənməsi üçün əməlli-başlı iş aparılıb. Hazırkı prezidentə qarşı qurulmuş bu qəsdin üstü açılıb və prosesin əsas iştirakçıları postlarından uzaqlaşdırılıblar. Onlardan biri də parlamentin spikeri imiş.
S. Sarqsyanın bununla da sələfinin rçaqlarını neytrallaşdırmağa nail olub-olmadığı hələ ki sual olaraq qalır. Birincisi, Sarqsyanın özü bir müddət əvvələdək Koçaryan komandasının üzvü idi. Onların hər ikisi "Qarabağ klanı"nı təmsil edir. Belə şəraitdə "yaxın ətrafı" "loyallar" və "təhlükəlilərə" bölmək, onları Koçaryan və Sarqsyan tərəfdarlarına ayırmaq 1-2 mart hadisələrindən sonra Levon Ter-Petrosyan tərəfdarlarının "təmizlənməsi" ilə müqayisədə çox çətindir.
İkincisi, S. Sarqsyanla R.Koçaryan arasında rəqabət obyektiv olaraq, hakim "Qarabağ klanı"nı zəiflədir. Üstəlik, artıq xeyli vaxtdır Ermənistan əhalisi onsuz da bu klanı sevmir. Bu baxımdan, məhz seçki ərəfəsində Sarqsyanın "yerevanlılar"ı öz tərəfinə çəkməyə çalışmasını da təsadüf saymaq olmaz. İstənilən halda, respublika partiyasının namizədlər siyahısına Manvel Qriqoryanın daxil edildiyinə dair xəbərləri məhz bu cür izah etmək olar. Söhbət istefada olan general, Qarabağ müharibəsi veteranlarını özündə birləşdirən "Yerkrap" təşkilatının rəhbərindən gedir. Hakim "komanda" bu yolla, ən azı, nəzəri baxımdan bir neçə məsələni həll etməyə çalışır. Manvel Qriqoryan "yerevanlılar"ın dəstəyini ala bilər. Güman edilir ki, məhz bu, onları mütəmadi olaraq Yerevanda mitinqlər keçirən, hakimiyyəti Qarabağı satmaqdan tutmuş, korrupsiyaya qədər hər şeydə günahlandıran Levon Ter-Petrosyanın rəhbərlik etdiyi EMK-yə tərəf yönəlməkdən çəkindirmək iqtidarındadır.
Qarabağ müharibəsi veteranları arasında hakimiyyətə sərt müxalifətdə olan Jirayr Səfilyan, onun "Sardarapat" qrupundakı tərəfdarları kimi şəxslərə də dəstək artmaqdadır.
Nəhayət, "Yerkrap"ın "güc strukturları"nın olduğu da unudulmamalıdır.
Daha bir maraqlı məqam: Robert Koçaryanın hakimiyyətə qayıdışı üçün mümkün alət kimi hakim respublika partiyası deyil, onun koalisiyadakı "kiçik qardaşı" olan "Çiçəklənən Ermənistan"ın adı çəkilir. Söhbət "araq oliqarxı" olan Qagik Sarukyanın rəhbərlik etdiyi partiyadan gedir.
Ermənistandakı siyasi düzümə "Rusiya faktoru"nun təsirini əvvəlcədən proqnozlaşdırmaq çətindir. Xatırladaq ki, Moskva Ermənistanın, demək olar ki, bütün həyati əhəmiyyətli sahələrinə nəzarət edir. Söhbət nəqliyyat, infrastruktur, mobil rabitə sahələrindən, güc strukturlarının böyük bir hissəsindən, xüsusilə xarici sərhədlərin mühafizəsi və Ermənistan ordusundan gedir. Demək, Rusiya müvafiq olaraq Ermənistanda daxili siyasi vəziyyətə təsir etmək üçün ciddi rçaqlara malikdir və o heç bir çətinlik çəkmədən hakim "komanda"ya təzyiq göstərə bilər. Elə bu məqamda gözlənilməz hadisələrin yaşanması mümkündür. Müşahidəçilərin əksəriyyəti əmindir ki, Moskva "sərt lider" olan Robert Koçaryanı seçib. Daha doğrusu o, Kreml tərəfindən Ermənistanda vəziyyəti nəzarətdə saxlaya biləcək diktator sayılır. Rusiyalı ekspertlərin fikrincə, Moskva Sarqsyanda bu keyfiyyətləri görmür. "Qarabağlılar"ın məğlubiyyəti isə hakimiyyətə EMK-nin simasında qərbpərəst qüvvələrin gəlməsi demək olardı. Hər halda, Rusiyanın "forpost"unu itirmək istəmədiyi heç kimdə şübhə doğurmur. Analitiklər istisna etmirlər ki, Ermənistanın Rusiyadan asılılığı fonunda, Moskvada baş verən və şahmat oyunundakı gedişləri xatırladan siyasi manevrlər də Yerevandakı proseslərə birbaşa təsir göstərə bilər. Və söhbət heç də yalnız R.Koçaryana dəstək verdiyi bildirilən Vladimir Putinin prezidentliyə qayıdışından getmir. Kudrində mübahisələr, "Seçim faktoru", maliyyə-siyasi qruplaşmalar arasında güclənən qarşıdurma və s. - bütün bunlar vəziyyəti daha da qarışdırır. Bununla əlaqədar olaraq, Yerevanın meri, "Armrosqazprom"un sabiq rəhbəri Karen Karapetyanın Yerevanın başçısı vəzifəsindən istefası, şübhəsiz, Rusiya, daha dəqiqi, Putin faktorunun neytrallaşdırılmasına cəhddir. Amma real şərtlər daxilində yaxın perspektivdə Moskvanın Ermənistandakı vəziyyətə təsir imkanlarını, hətta nəzəri cəhətdən azaltmaq, çətin ki, mümkün olsun.
Ekspertlər Ermənistan XİN-də də istefaların baş verə biləcəyini istisna etmir. Bu mənada daşnakların liderlərindən olan Vahan Ovannisyanın erməni diplomatiyasının ünvanına tənqidlərlə dolu çıxışı diqqətlərdən yayınmayıb. O, Azərbaycanın BMT TŞ-nin qeyri-daimi üzvü seçilməsinə imkan yaratdığı üçün rəsmi Yerevanı tənqid atəşinə tutub. Ovannisyan tam əsaslı olaraq bildirib ki, burada söhbət erməni diplomatiyasının ciddi məğlubiyyətindən gedir. Onun fikrincə, bu məğlubiyyətin davamı da var: Azərbaycan mütləq BMT TŞ-yə elə bir sənəd təqdim edəcək ki, o, "erməni diplomatiyasının başına endiriləcək zərbə" olacaq.
Xatırladaq ki, Yerevanın Ankara ilə Sürix protokollarını imzalamasından sonra, daşnaklar mütəmadi olaraq Ermənistan XİN-in ünvanına tənqidlər səsləndirir. Bununla yanaşı, Ermənistanın beynəlxalq nüfuzunun azalması mütləq xarici siyasətdəki məğlubiyyətlərin artmasına səbəb olacaq. Bu isə XİN-ə daha sərt tənqidlərin ünvanlanmasına aparıb çıxaracaq. Ekspertlər sabiq xarici işlər naziri Vardan Oskanyanın istefasına da Azərbaycanın BMT-dəki uğurunun səbəb olduğunu xatırladır. Söhbət BMT Baş Assambleyasında işğal olunmuş ərazilərə dair qətnamənin qəbulundan gedir. Daşnaklar isə hakimiyyətə qarşı müxalifət mövqe ortaya qoymaqla ultramilli ritorika hesabına "xal toplamağa" davam edir. S. Sarqsyanın onların bu tənqidlərini qulaqardına vurması mümkün deyil.
Ən başlıcası isə odur ki, Ermənistan hakimiyyətinin nüfuzunu sürətlə itirməsi, həmçinin, "Koçaryan faktoru" fonunda Sarqsyan seçki ərəfəsində "komandasız prezident"ə çevrilmək riski ilə qarşı-qarşıyadır. Onun komandasında artıq bir çoxları vəziyyəti təhlil edir, özləri üçün Robert Koçaryanın düşərgəsində az-çox etibarlı gələcək təmin etmək haqda düşünürlər. Məqsəd Serj Sarqsyanla birlikdə batmaqdan qurtulmaqdır.
Yerevan KİV-in yazdığına görə, artıq Ermənistanda bir çox diplomatik missiyalar əməkdaşlarına hər səhər müxtəlif qurumlarla əlaqə saxlanılmasını, hansı nazirin iş başında olduğunun, hansının istefaya göndərildiyinin öyrənilməsini tapşırıb. Şübhəsiz, parlament, xüsusilə də prezident seçkisi yaxınlaşdıqca, Ermənistanda siyasi gərginlik artacaq. Bu ölkənin siyasi ənənələrini nəzərə alsaq, orada elektoratın səsi uğrunda açıq mübarizə ilə eyni dərəcədə "gizli mübarizə", sui-qəsdlər, terror rçaqlarından istifadə də gözləniləndir. Hər halda, yaxın keçmişdə baş verənlər bunun istisna olmadığını sübut edir.

SERZH SARGSYAN IN SEARCH OF A TEAM
Rivalry between the Armenian president and his predecessor Robert Kocharyan is splitting the Karabakh clan
Armenia's political establishment is still suffering from a fever. The country has been shaken by a series of high-profile resignations: the mayor of Yerevan, Karen Karapetyan, who took charge of the city authorities about a year ago, left his post; Parliament Speaker Hovik Abrahamyan was dismissed; Serzh Sargsyan's son-in-law Mikhael Minasyan submitted his resignation as first deputy chief of the presidential administration; Police Chief Alik Sargsyan and an employee of the Armenian president's Protocol Department, Aram Kandayan (Kndo), were fired. Media reports suggest that Deputy Prime Minister and Minister of Territorial Administration Armen Gevorkyan also resigned, but his press secretary Zoya Barsegyan flatly denied the news. Meanwhile, the Armenian media predict new reshuffles and resignations. In particular, experts promise that Alik Sargsyan, who was fired as chief of police, will be appointed deputy head of the presidential administration, while Deputy Defence Minister Vladimir Gasparyan will become chief of police. And after the latter's appointment, the chief of the police department of Yerevan's Zvartnots airport, Police Colonel Karen Babayan, known as Sheriff, as well as the chief of the Yerevan City Police Department, Armen Hakobyan, known as Gleb, who gained fame during the dispersal of opposition rallies, submitted their resignations. It is not yet clear who will replace Gasparyan in the Defence Ministry, but Armenians predicts again that the chief of staff of the Armed Forces, Yuriy Khachaturov, will soon be removed from office. He will be replaced by Deputy Defence Minister Alik Mirzabekyan.
Given the upcoming parliamentary elections in Armenia, it is not too difficult to find an explanation for such an impressive array of resignations. According to many experts, the victory of the ruling Republican Party of Armenia in the upcoming parliamentary elections and the "purity" of this victory raise serious doubts. The authorities ignore the studies of international experts showing that only the economy on the island of Madagascar is worse than in Armenia. A country's economic position affects the outcome of elections, as citizens most often base their "vote" on their wallets rather than on vigorous official press releases. The situation in foreign policy is no better. Azerbaijan's election to the UN Security Council, which caused a state of near shock in Armenia, is the last and perhaps the most striking, but not the only, example of this kind. The widely publicized military parade in honour of the 20th anniversary of Armenia's independence ended in a resounding failure. Emigration from the country has reached the scale of a national catastrophe. In short, the "clear" victory of the ruling party in the elections is very, very problematic.
A few weeks ago, the first signs emerged that the Republican Party of Armenia (RPA) is ready to use administrative resources, which they understand in their own way, to win the elections. More precisely, according to the opposition media, in Armenia, where a census has started, an order has been issued to increase the population to at least three million and then to include all these "dead souls" on the voter lists. But such a "shuffling of the pack" risks an outburst of indignation in the opposition environment and the development of events according to the "Iranian" scenario or even with a repeat of the 1-2 March 2008 tragedy. The regular large rallies of the leading opposition force in Armenia - the Armenian National Congress - show that the likelihood of this should not be underestimated. In such circumstances, it is logical to expect Serzh Sargsyan to take populist steps and strengthen his own ruling "team", where reshuffles and resignations are the most "visible" and logical "tool".
The list of "resignations" includes figures with great political clout and ability to influence the situation. The official of the president's protocol service, Kandayan, also known as "Kndo" or "Gndo", does not belong to the political "heavyweights" at first glance. In Armenia, many linked his resignation to an incident that occurred at the end of last year. In revenge for the fact that officials of Armenia's protocol service did not allow his wife to sit next to the president of Armenia during Placido Domingo's concert, the then mayor of Yerevan, Gagik Beglaryan, had Kandayan kidnapped, brought to the Metax factory and beaten up. Soon Beglaryan was dismissed. Now, Kandayan has also said goodbye to his post. Officially, the reason was some blunder made by Kandayan during one of Serzh Sargsyan's foreign visits. But it is also possible that Serzh Sargsyan is trying to get rid of the most scandalous figures ahead of the elections. More far-sighted experts recall that at one time Gagik Beglaryan was defeated in parliamentary elections by none other than the father of the beaten "Kndo", so the unimportant "protocol man" is quite likely a successor to a very influential family.
It is also possible that not all these resignations have the same explanation. In particular, there are persistent rumours in Armenia that now the former mayor of Yerevan, Karen Karapetyan, who headed ArmRosGazprom earlier, intends to move to the post of deputy head of the Russian super-monopoly. Officially, this information has not been confirmed, but it has not been denied either.
The resignation of the "chief policeman", Alik Sargsyan, was predicted in Armenia a long time ago, especially against the background of understandable criticism of the state of affairs in the law-enforcement agencies, and to a large extent, his removal from office may be even a concession to public opinion. At the same time, rumours are circulating in Yerevan that the former chief policeman will head the presidential administration.
Yet Hovik Abrahamyan's resignation drew the most attention from the political establishment and pundits in Armenia. According to the official theory, he left his post as speaker of parliament to lead the campaign team of the ruling Republican Party of Armenia. However, this theory is unlikely to convince citizens of Yerevan that there is no political motivation behind Abrahamyan's resignation. Either way, many experts in their comments draw attention to the fact that Hovik Abrahamyan is considered a man very close to former President Robert Kocharyan. It is the same Kocharyan who so openly demonstrates his desire to return to power that the "quiet rivalry" between Serzh Sargsyan and Robert Kocharyan is the main theme of political commentaries, gossip and sensational "leaks" in Armenia. Moreover, experts believe that it is Kocharyan who is Serzh Sargsyan's most dangerous rival and, considering the "pre-election" balance of power in Armenia, they first talk about rivalry between Sargsyan and Kocharyan rather than his possible competition with Levon Ter-Petrosyan or the right-wing opposition represented by the Dashnaks and the Heritage Party.
Commenting on the current series of resignations, Armenian media, particularly Zhamanak newspaper, clearly indicate that ahead of the elections, there was a real conspiracy in the government circles to remove Serzh Sargsyan and return Robert Kocharyan. This plot was uncovered, and its leading figures were removed from government structures. One of the "conspirators" was the speaker of parliament.
It is still an open question whether Serzh Sargsyan succeeded in "neutralizing" the clout of his predecessor. First, Sargsyan himself recently was a member of Robert Kocharyan's team. Both politicians represent one and the same Karabakh clan, and in such circumstances, it will be much more difficult for Sargsyan to divide the members of his "inner circle" into "loyal" and "dangerous" ones and to distinguish Kocharyan's supporters among them rather than to "purge" supporters of Levon Ter-Petrosyan, as was the case after the tragic 1-2 March events.
Secondly, rivalry between Serzh Sargsyan and Robert Kocharyan objectively weakens the ruling "Karabakh clan", which inspires persistent hostility among residents of Armenia anyway. And it is hardly a coincidence that just before the elections, Sargsyan is trying to win over Yerevan citizens. In any case, this is the only explanation for the persistent rumours that Manvel Grigoryan, a retired general and head of Yerkrapah - an organization that unites veterans of the Karabakh war - has been included on the electoral ticket of the Republican Party of Armenia. Thus - at least in theory - the ruling "team" will try to solve several problems. Manvel
Grigoryan can attract "Yerevan" votes and not allow them to completely "flow" into the camp of the leading opposition force - Levon Ter-Petrosyan's Armenian National Congress, which holds regular rallies in Yerevan and accuses the government of all sins from the betrayal of Karabakh to corruption. Among veterans of the Karabakh war, individuals such as Zhirayr Sefilyan and his associates in the Sardarapat group, who are in firm opposition to the government, are becoming increasingly popular. Finally, we must not forget that Yerkrapah is a "force component". It is also significant that a possible tool to return Robert Kocharyan to power in Armenia is not the ruling Republican Party, but the "junior coalition partner" - the Prosperous Armenia party led by the "vodka oligarch" Gagik Tsarukyan.
The influence of the "Russian factor" on the political balance of power in Armenia can also be hard to predict. Moscow controls almost all important sectors of the economy in Armenia - transport, infrastructure, cell communications and a large part of the law-enforcement agencies, primarily the external borders and the Armenian army. Therefore, it has significant leverage over the political situation and can easily put pressure on the ruling "team". And there are possible surprises as well. For example, among a considerable part of professionals there is growing belief that Moscow has opted for Robert Kocharyan as a "tough leader" or rather dictator capable of "keeping the situation" in Armenia under control, while Serzh Sargsyan, according to Russian experts, is not capable of solving such a problem. The defeat of the "Karabakh clan" essentially implies that pro-Western forces represented by the Armenian National Congress will come to power. Clearly, Russia is not interested in losing its "outpost".
With Armenia's current dependence on Russia, the political reshuffling in Moscow may have an unpredictable reflection in Yerevan. It is not only because of the comeback of Vladimir Putin in Moscow, who is believed to put his stake on Robert Kocharyan. Disputes with Kudrin, the "Sechin factor", the intensifying conflict between financial and political groups oriented towards the energy sector and defence industry - all this shapes a tight and confusing web in Moscow itself. In this regard, the resignation of the mayor of Yerevan, the former head of ArmRosGazprom, Karen Karapetyan, from his post as governor of the city is, of course, an attempt to neutralize the possible effect of the "Russian", i.e. "Putin" factor. In any case, in real terms, it is hardly possible, even in theory, to reduce the influence of Moscow on the situation in Armenia in the short term.
Experts do not rule out resignations in the Foreign Ministry of Armenia. A speech by Vahan Hovhannisyan, a leader of the Dashnaks, is significant enough in this sense. He criticized Armenian diplomacy because Yerevan allowed Azerbaijan to be elected to the UN Security Council. He rightly said that it is a serious setback for Armenian diplomacy and its consequences will make themselves felt: Azerbaijan will definitely submit to the UN Security Council a document that will "hit Armenian diplomacy on the head".
The Dashnaks have systematically attacked the Armenian Foreign Ministry since the signing of the Zurich protocols with Turkey. They followed the political elite of the diaspora in declaring the protocols unacceptable. The fall in Armenia's international prestige inevitably leads to an increase in its foreign policy defeats, giving more cause for harsh criticism of the Foreign Ministry. Experts say the reason for the resignation of Vardan Oskanyan, the predecessor of the present Armenian foreign minister, was also Azerbaijan's success at the UN - the UN General Assembly resolution on the occupied territories. The Dashnaks, who are in opposition to the government, continue to attempt to "score points" through ultra-nationalist rhetoric, and Serzh Sargsyan cannot ignore criticism from this side.
The most important thing in this case is that due to the catastrophic decline in the government's authority and taking into account the "Kocharyan factor", Sargsyan risks becoming a "president without a team" ahead of the elections. Many of its members are already analysing the situation and assessing the chances of guaranteeing a more or less secure future for themselves in Robert Kocharyan's camp to avoid going down together with Serzh Azatovich.
Anyway, many diplomatic missions in Armenia, according to the Yerevan media, have already instructed their employees to ring up the Armenian authorities every morning to find out which of the ministers is still in office and which one has already been fired. It is obvious that as the parliamentary and presidential elections approach, political tensions in Armenia will increase. Given the political traditions of this country, we should expect not only open rivalry for the votes, but also an increasing "power struggle", conspiracies and, possibly, even the use of terrorist levers, as was the case in the recent past.