UCUZ QİYMƏTƏ YENİ MƏNZİL
Bakıda baş tutan "Baku Build-2011" sərgisi göstərdi ki, hər il keçirilən bu tədbir Xəzəryanı bölgənin iri və aparıcı tikinti sahəsində mövqeyini qorumaqdadır. Ona görə də "Baku Build"i Xəzər tikinti həftəsi adlandırırlar. Bu cür iri forumun Azərbaycanda keçirilməsi də təsadüfi deyil.
Bu il ekspozisiya sahəsi 20%-dən çox artıb. İştirakçı sayı da artıb - 317 şirkətdən 24-ü "Baku Build"ə ilk dəfə idi ki, qatılırdı. Sərgilər "Baku Ekspo Sentr"in üç pavilyonunda və xarici meydançada keçirilirdi.
Özü də ekspozisiya meydanının üçdəbirini Azərbaycan şirkətləri tuturdularsa, sərgi meydançasının yarıdan çoxu Avropa, Türkiyə, Çin, Koreya, Küveyt şirkətlərinin stendlərinə ayrılmışdı. Sərginin 15%-ə yaxını MDB və yaxın xaric ölkələrinin firmalarına məxsus idi.
İştirakçı sayının artması və xarici şirkətlərin Bakı tikinti sərgisinə böyük marağı bu sahənin Azərbaycandakı inkişaf perspektivinin çox ümidverici oldu?unun göstəricisidir.
Keçən ildən Azərbaycanın mənzil tikintisi sahəsində dayanıqlı artım dinamikasının bərqərar olması da bundan xəbər verir. Özü də yeni yaşayış sahələrinin istifadəyə verilməsinin artımı paytaxtın əmlak bazarında artıq üç ildir ki, qiymətlərin düşməsi fonunda baş verir.
Bu, ilk baxışdan təzadlı görünən faktlar əyalətlərdə ödəniş qabiliyyətli tələbatın yaranması, həmçinin, ipoteka proqramının gerçəkləşdirilməsi ilə izah edilir.
Dünya böhranı fonunda artım
Ləng də olsa sabitləşmə mərhələsində olan dünya tikinti bölməsi hələ də böhrandanəvvəlki inkişaf templərinə çata bilməyib. Halbuki Azərbaycanda artıq iki ildir ki, mənzil tikintisi yetərincə yüksək artım dinamikası nümayiş etdirir. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, keçən il ölkə üzrə 1,8 mln kv.m mənzil istifadəyə verilib ki, bu da 2009-cu ilin göstəricisindən 32% çoxdur. Bundan başqa, böhrandan əvvəlki sabit 2008-ci illə müqayisədə keçən il 250 min kvadratmetr çox yaşayış sahəsi istifadəyə verilib.
1500-ə yaxın şirkətin və 63,5 min işçinin çalışdığı yerli tikinti sektoru müsbət dinamikanı bu il də qoruya bilib. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2011-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında tikinti işlərinin həcmi keçənilki göstəriciyə baxanda 24,5% artıb. Tikinti işlərinin strukturuna baxaraq vurğulamaq olar ki, bütün kapital qoyuluşlarının dördəüçü yeni tikintilərin, əvvəl başlanan layihələrin yenidənqurulmasının və genişlənməsinin payına düşüb.
Azərbaycanın mənzil-tikinti sektorunun canlanmasının bir neçə səbəbi var. Birincisi, böhrana qədər çoxmərtəbəli binaların tikintisi aparılan çox sayda tikinti meydançalarında keçən il işlər dondurulmuşdu. Onların bir qismi yenidən işə başlayıb ki, bu da statistika göstəricilərinin artmasına yardımçı olub. Təxirə salınmış tələbat amili də özünü göstərdi - əgər böhrana qədər Bakıda hər il 250 yüksəkmərtəbəli binanın bünövrəsi qoyulurdusa, 2009-cu ildə bu göstərici 20-30-a düşmüşdü.
Keçən ilin sonunda neftin qiymətinin artmasının yardımı ilə ölkə iqtisadiyyatında müşahidə edilən ümumi canlanma, həmçinin, dövlət ipoteka proqramının əminliklə artan templəri və ödəniş qabiliyyətli vətəndaşların sayının artması indiyə kimi çətin zamanlardan keçmiş tikinti şirkətlərini yenidən mənzil tikintisi templərini artırmağa stimullaşdırır. Ən nəhayət, mənzil tikintisinin önəmli meyli kimi bazar marağının istiqamətinin əyalətlərə yönəlməsini göstərmək olar ; əyalətlərdə torpaqların və tikinti materiallarının nəzərəçarpacaq dərəcədə ucuzlaşması fonunda fərdi inşaatçılar tərəfindən tikilən azmərtəbəli binaların sayı artıb.
Ümumiyyətlə, çoxmərtəbəli tikinti seqmentində isə bazar tələbatı məhz ucuz mənzillərin üzərinə yönəlib. Buna görə də son iki ildə paytaxtın dördüncü zonasında və Abşeronun şəhərətrafı qəsəbələrində bünövrəsi qoyulan çoxmərtəbəli binaların sayı iki dəfədən çox artıb. Bu gün ölkənin mənzil tikintisinin üçdəikisindən çoxu bu iki istiqamətin payına düşür.
Daha bir çox önəmli fakt ortaya çıxır: bu gün paytaxtda inşa edilən mənzillərin həcminin artımı əmlakın qiymətinin azalması fonunda baş verir. Yeni tikilən binalarda mənzillərin paytaxt üzrə orta qiyməti ilin əvvəlindən azalıb və yalnız sentyabr-oktyabr aylarında cüzi mövsümi artım müşahidə edilib. Bunun hesabına bir kvadratmetr mənzilin orta qiyməti 837 manat ətrafında dəyişir. Alıcıların yenitikililərə marağı ilkin və təkrar mənzil bazarlarında bir kvadratmetr mənzil sahəsinin qiymətləri arasında müşahidə edilən kəskin fərq hesabına təmin edilir. Özü də bu fərq birmənalı şəkildə təkrar mənzil bazarının ziyanına işləyir. Bu bazarda orta qiymət $1345 /kv.m ətrafında dəyişib.
Daha çox yeni binalar
"Əmlak Bazarı İştirakçıları" (ƏBİ) İctimai Birliyinin göstəricilərinə görə, bu ilin əvvəlində Bakıda müxtəlif cür hazırlıq səviyyəsinə malik 442 yenitikilidə mənzillər satışa çıxarılıb (binaların 81%-i üzrə işlər tam başa çatdırılıb). Müqayisə üçün göstərək ki, cari ilin oktyabr ayına onların sayı 426-ya düşüb ki, bu da yeni mənzillərin satış templərinin elə də yüksək olmadığını ortaya çıxarır.
Paytaxtda binalar 155 tikinti şirkəti tərəfindən inşa edilir, özü də yeni tikilən hündür binalar daha çox Yasamal, Nəsimi, Nərimanov və Xətai rayonlarının payına düşür. Yeni tikilən binalar üzrə bütün təkliflərin 80%-i də bu rayonların payındadır. Yeni binalarda mənzil satışı templərinin əvvəlki iki ildə yavaşıması ilkin əmlak bazarının nisbətən baha mənzillərlə həddindən dolu olması ilə bağlı idi. Təkrar bazarda mənzillərin qiymətinə yenidən baxılması ilə müqayisədə yeni tikilən binalarda qiymətlər çox ləng aşağı salınırdı.
Amma istənilən halda qlobal iqtisadi böhrandan (2008-ci ilin oktyabr ayından) keçən üç il ərzində yenitikililərdə kvadratmetrin qiyməti 30%-ə qədər ucuzlaşıb və müəyyən mənada 650-750 manat/ kvadratmetr qiymət ətrafında dəyişən real ödənişqabilyyətli tələbata yaxınlaşıb. Məhz bu amil ilin ikinci yarısında ilkin mənzil bazarında tələbatın əsas hərəkətvericisi olub.
İlkin mənzil bazarında canlanmaya böyük dərəcədə yeni binaların dövlət tərəfindən istifadəyə qəbulunu asanlaşdıran bir sıra hökumət qərarlarının da rolu olub. Bunun nəticəsində onların qazlaşması və digər kommunal xidmətlərin təmin edilməsi prosesi də güclənib. Dövlət Əmlak Reyestrindən vətəndaşların mülkiyyət hüququnu təsdiq edən arayışların alınması proseduru da nəzərəçarpacaq səviyyədə asanlaşıb. Nəhayət, son zamanlarda tikinti şirkətlərinin özləri ilkin ödənişi azaldaraq, əmlakı uzun illərə borca təklif etməyə başlayıb.
"Ancaq bu gün Azərbaycanın əmlak bazarını stimullaşdıran ən effektiv alət ipoteka kreditləşdirilməsidir və mənzil alqı-satqısının nəzərəçarpacaq hissəsi bunun payına düşür. O cümlədən, "MBA Group" şirkəti satışlarının məcmu həcminin 40-45%-i ipoteka kreditləşdirilməsi çərçivəsində əldə edilən ucuz mənzillərin payına düşüb", - deyə "MBA LTD" konsaltinq şirkətinin baş direktoru Nüsrət İbrahimov bildirib. Onun sözlərinə görə, ipoteka kreditləşməsinin şərtlərinin daha da yumşaldılması əmlak bazarının fəallaşmasına səbəb ola bliərdi.
İpoteka təkmilləşir
Mərkəzi Bank (AMB) tərəfindən ölk?də ipoteka kreditləşməsinin şərtlərinin təkmilləşməsi üzrə işlənən kompleks təkliflər məhz bu məqsədə yönəldiləcək. Burada söhbət həm sosial, həm də adi ipoteka üzrə kredit məbləğinin artırılmasından gedir. Hələ ki bir neçə varianta baxılır. Onların sırasında adi kreditləşmə üzrə limitin 100 min manata və sosial kreditləşmə üzrə 70 min manata qaldırılması təklifləri də var. Müqayisə üçün deyək ki, Azərbaycan İpoteka Fondunun (AİF) qaydalarına əsasən, ipoeka kreditinin maksimum məbləği adi ipotekada 50 min manatı və sosial ipoteka üzrə isə 35 min manatı ötə bilməz. Başqa sözlə, sosial ipoteka çərçivəsində sovet və inqilabdanəvvəlki dönəmlərə aid köhnəlmiş binalarda ("xruşşovka"larda, fransız layihələrində, "italyanka"larda), ya da ki, şəhər ətrafındakı yeni binalarda kiçik mənzillər almaq mümkündür.
AMB kreditləşdirmə limitinin həddini qaldırmaqla yanaşı, AİF xətti ilə verilən ipoteka kreditlərinin faiz dərəcələrnin mexanizminə yenidən baxmağı da planlaşdırır. Həmçinin, Zəmanət Fondunun yaradılması ilə potensial borc-götürənlər dairəsini genişləndirmək istəyir ki, bu da qazancları tələb olunan ödəniş qabiliyyəti səviyyəsinə uyğun gələn, amma ilkin ödəniş üçün lazımi vəsaiti yığa bilməyən vətəndaşlara ipoteka krediti götürməyə imkan yaradacaq. Bu kateqoriya insanlar mənzilləri ipotekaya Zəmanət Fondunun hesabına götürə bilərlər. "Azərbaycan gəncliyi - 2015-ci il" Dövlət Proqramı çərçivəsində, həmçinin, sosial ipoteka üzrə borc götürməyə hüququ çatan gənc ailələrin siyahısının genişləndirilməsi nəzərdə tutulur. Həmçinin, sosial ipoteka üzrə faiz dərəcələrinin dörd faizdən iki faizə salınması da təklif edilir.
AMB tərəfindən yuxarıda təklif olunan dəyişikliklər, ilk növbədə, kredit limitinin həddinin artırılması qəbul edilərsə, yeni qiymət səviyyəsi paytaxtda əmlakın real bazar qiymətinə uyğun gələcək. Nəticədə, ən təxmini hesablamalara görə, bütün bu tədbirlər AİF-in xidmətinə 100-150 min yeni potensial borcgötürən cəlb edə bilər. Əgər potensial iddiaçıların, heç olmasa, ondabir hissəsi mənzili ipotekaya almaq planını gerçəkləşdirə bilərsə, onda paytaxtın əmlak bazarının inkişaf üçün güclü impuls əldə edə biləcəyini ehtimal etmək olar. Özü də hər şeydən öncə, ilkin mənzil bazarı qazanar. Çünki AİF-dən kredit götürmüş insanlar sahəsi 75 kvadratmetrdən 100 kvadratmetrə qədər dəyişən 2-3 otaqlı mənzillər ala bilərlər ki, yeni tikilən binalarda belə mənzillərin orta qiyməti 70 min manatdan 100 min manata qədər dəyişir.
"Özbaşına tikililər"in leqallaşdırılması
Paytaxt əmlak bazarının fəallaşması üçün daha önəmli bir stimul hökumətin qanunsuz tikilmiş və artıq on illərdir, istifadə edilən azmərtəbəli binalar problemini həll etməsi də ola bilər. Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti paytaxtda qanunsuz tikilmiş tikililərin bir hissəsinin leqallaşmasının normativ qaydalarının və mexanizmlərinin layihəsini işləyib və ilin sonuna kimi Milli Məclis tərəfindən "Qanunsuz tikililərin leqallaşması haqqında" qanunun qəbul edilməsi gözlənilir. Gələn ilin ortalarına Böyük Bakının 2030-cu ilə kimi regional inkişaf planının əsas konsepsiyasının hazırlanması başa çatdırılacaq. Bu planın gerçəkləşdirilməsi şəhər məhəllələrinin irimiqyaslı yenidən qurulmasını, yolların və başqa infrastrukturların genişlənməsini nəzərdə tutur ki, bu da köhnə mənzil fondunun bir hissəsini sökməyi tələb edir.
Bəzi qiymətləndirmələrə görə, bu gün paytaxtın azmərtəbəli mənzil fondunun 40%-dən çoxunun sahibləri dövlət qeydiyyatı üçün lazımi sənədlər dəstinə malik deyil. Maraqlıdır ki, fərdi tikililərin qanuniləşdirilməsi məsələsində differensial yanaşma tətbiq edilməsi planlaşdırılır. O cümlədən, magistral avtomobil və dəmir yollarının, yüksəkvoltajlı elektrikötürmə xətlərinin, ixrac neft və qaz boru kəmərlərinin kənar zonaları boyunca, neft sənayesi obyektlərinin yanında tikilmiş evlərin yiyələri leqallaşmaya ümid etməyə bilərlər. Ancaq bu kateqoriyadan olan vətəndaşların böyük bölümü bu və ya başqa şəkildə kompensasiyaya ümid edə bilər, çünki Mülki Məcəlləyə görə, vətəndaşı yeganə mənzilindən məhrum etmək qadağan edilib.
Problemin miqyasını anlamaq üçün təkcə onu göstərmək kifayətdir ki, Nəqliyyat Nazirliyinin məlumatına görə, dəmir və avtomobil yollarının kənar zonasında beş mindən çox qanunsuz obyekt tikilib. Yəqin ki, paytaxtın Suraxanı, Binəqədi və Əzizbəyov rayonlarında ARDNŞ-in neft mədənlərinin ərazilərində və xarici sərmayəçilərin müqavilə sahələrində daha çox qanunsuz ev var.
Bu göstəriciləri nəzərə alaraq, yaxın bir neçə ildə qanunsuz mənzillərin sökülməsi proqramı çərçivəsində nə qədər ailənin kompensasiya ala biləcəyini və bu prosesin paytaxtın əmlak bazarında tələbatın artmasına necə təsir göstərəcəyini ehtimal etmək mümkündür.

NEW HOUSING FOR LOWER PRICES
The BakuBuild-2011 Exhibition, which was held in Baku, demonstrated that this annual event firmly holds the position of the largest and leading construction forum in the entire Caspian region. It is no accident that BakuBuild is also called Caspian Construction Week. Also, it is no accident that such a large forum is held in Azerbaijan.
The area of this year's exhibition increased by more than 20 per cent, while the number of participants rose as well - 24 of the 317 companies participated in BakuBuild for the first time. The exhibition is located in three halls of the Baku Expo Centre and on an external site.
Moreover, if a third of the exhibition area was occupied by Azerbaijani companies, more than half of it was allocated to companies from Europe, Turkey, China, Korea, Kuwait, UAE and other countries. About 15 per cent of the exhibition was occupied by firms from CIS countries and so-called near abroad.
The increasing number of participants and the great interest of foreign companies in the construction exhibition in Baku is an indicator of promising prospects for the industry in Azerbaijan.
This is also evidenced by the fact that since last year, there has been a steady growth in housing construction in Azerbaijan. And the construction of new housing is on the increase despite falling prices on the capital's real estate market, which has been going on for three years.
These seemingly conflicting facts are explained by the displacement of effective demand to the periphery, as well as by the implementation of the mortgage programme.
The growth of the global crisis
The world construction market, which is experiencing a slow recovery, has still not returned to the pre-crisis growth rates, while in Azerbaijan, housing construction has been showing a relatively high growth for the second year in a row. According to the State Statistics Committee, last year the country commissioned 1.8 million square metres of housing, which is 32 per cent more than in 2009. Moreover, housing commissioned last year is nearly 250 thousand square metres more than in the relatively prosperous pre-crisis year 2008.
The domestic construction sector, which includes over 1,500 companies and about 63.5 thousand people, managed to maintain this positive momentum in the current year. According to the State Statistics Committee, the volume of construction work in January-September 2011 increased by 24.5 per cent compared to last year. Considering the structure of building work, we can say that three-quarters of total investment accounted for new buildings, reconstruction and expansion of the area in projects that were launched earlier.
There are several reasons for the revival of the Azerbaijani housing sector. In particular, numerous construction sites, where multi-storey buildings were being built before the crisis, were reopened last year. Some of them were put into operation, and that helped improve the statistics. The pent-up demand factor also had an effect - if before the crisis the foundations of about 250 new high-rises were laid in Baku every year, in 2009 this figure dropped to two or three dozen. In the context of the general economic recovery supported by rising oil prices observed since the end of last year, as well as the confidently developing state mortgage programme, the number of solvent citizens has grown, encouraging developers who experienced difficult times to increase the pace of housing construction again. Finally, the most important trend in housing construction was the moving of the market trend to the periphery: against the background of increasingly cheap land plots and construction materials in regions, the volume of low-rise housing built by individual developers has increased. In any case, in the segment of high-rise buildings, the market demands affordable housing, which is why it is not surprising that over the past two years, the number of high-rises built in the fourth zone of the capital and suburban villages of Abseron has nearly doubled. Today, these two areas account for more than two thirds of the country's housing construction.
One more important fact is notable: today the volume of housing built in the capital is increasing against the background of an overall decline in property prices. Since the beginning of this year, the cost of apartments in new buildings in the capital has fallen on average, and only in September and October, was a slight seasonal increase recorded, which is why the average price per square metre is at the level of 837 manats. Buyers' interest in new buildings is ensured by the lingering large gap between the prices on the market of primary and secondary housing. And this difference is clearly not in favour of the latter, where the average price level was in the range of 1,345 dollars per square metre at the end of the third quarter.
More new buildings
According to the NGO Property Market Participants (PMP), at the beginning of the year, 442 new buildings of varying degrees of readiness were put on sale in Baku (work on 81 per cent of buildings was completed). For comparison, at the beginning of October this year, their number fell to 426, which in itself testifies to the low rate of the sale of new housing. High-rises in the capital are being built by 155 construction companies, and the greatest number of high-rises is in the capital's Yasamal, Nasimi, Narimanov and Xatai districts, which accounts for almost 80 per cent of new buildings. The slow rate of new housing supply in the previous two years was due to the over-saturation of the primary real estate market with relatively expensive housing. Prices for new buildings declined slowly, especially compared to the overpriced secondary market.
In three years after the onset of the global economic crisis (October 2008), the price of one square metre in new buildings fell by 30 per cent and to some extent came closer to the real purchasing power in the price range of 650-750 manats per square metre. It is this factor that became the main engine of demand on the primary market from the second half of this year.
The revival of the primary housing market was also furthered by a number of government decisions that facilitated the state acceptance of new buildings, and consequently, accelerated the process of gasification and the provision of public utilities. The procedure for obtaining an extract from the State Register of Property, confirming the property rights of citizens, was noticeably simplified. Finally, in the recent period, construction companies themselves have begun to offer housing in instalments for many years, minimizing the initial payment.
"However, the most effective tool stimulating the real estate market of Azerbaijan is now mortgage lending, which accounts for a sizeable part of transactions for the purchase and sale of housing. In particular, in the total sales of MBA Group, 40-45 per cent of transactions were related to the most inexpensive apartments purchased under the mortgage programme," the general director of the MBA LTD consultancy firm, Nusrat Ibrahimov, said. The strengthening of the real estate market could be furthered by the additional simplification of mortgage lending terms, he said.
Mortgage improved
Actually, these goals will be furthered by comprehensive proposals developed by the Central Bank of Azerbaijan to improve mortgage lending in the country. The matter, in particular, is about the possibility of increasing the size of loans for social and regular mortgages. Several options are being considered for the time being, including a possible increase in the credit limit to 100 thousand manats for regular mortgages and up to 70 thousand for social mortgages. For comparison, the maximum amount of the mortgage, according to the rules of the Azerbaijan Mortgage Fund (AMF), shall not exceed 50 thousand manats, while for regular mortgages it is even lower - 35 thousand manats. That is, within the framework of the social mortgage, it is possible to obtain only the cheapest housing in worn-out Soviet and pre-revolutionary buildings (Khrushchev buildings, the French project, Italian houses) or small-sized budget apartments located outside the city limits.
In addition to the rising limit of loans, the CBA plans to revise the mechanism for determining interest rates for mortgage loans provided by the AMF. It is also planned to expand the circle of potential borrowers by creating a guarantee fund that will provide an opportunity to obtain mortgage loans to citizens whose earnings correspond to the required level of solvency, but who have not accumulated the necessary funds for the initial payment. This category will be able to buy apartments with mortgages with the fund's guarantees. Under the state programme "Azerbaijani Youth - 2015", the possibility of expanding the list of young families entitled to social mortgage loans is also being considered. It is also planned to reduce the interest rate on the social mortgage from four to two per cent.
If the CBA adopts the above changes and increases the credit limit, the new price level will correspond to actual market prices for property in the capital. As a result, all these measures, according to rough estimates, may interest about 100-150 thousand new potential borrowers in the services of the AMF. If we assume that even if a tenth of potential bidders are able to realize their plans to acquire housing with a mortgage, the capital's real estate market will receive a powerful impetus to development. And above all, the primary segment of the real estate market will gain from this, because citizens, who take a mortgage from the AMF, will be able to purchase 2- or 3-room apartments with an area of 75 to 100 square metres in new buildings - the average price of such housing ranges from 70 to 100 thousand manats.
Legalize "illegal
houses"
Another big impetus to the revitalization of the capital's real estate market may be the government's plans to accelerate the solution to the problem of illegally constructed low-rise housing operated for many decades. The executive authorities of Baku have already drafted regulations and mechanisms of legalizing illegal houses in the capital, and until the end of the year the Milli Maclis is expected to adopt a law "On the legalization of illegal buildings". In the middle of the next year, work on the basic concept of the Plan on the Regional Development of Greater Baku until 2030 will be completed. The plan will require major reconstruction of urban neighbourhoods, and the expansion of roads and other infrastructure, which will require the demolition of dilapidated housing. According to some estimates, today over 40 per cent of low-rise housing in the capital can be classified as illegal buildings whose owners do not have the required set of documents for state registration.
It is noteworthy that it is planned to take a different approach to the issue of legalizing illegal houses. In particular, illegal houses located along the main highways, railways, high-voltage power lines, export gas and oil pipelines, near oil facilities, etc. will not be legalized. However, most of their owners can expect some compensation because depriving a citizen of his only housing is prohibited by the Civil Code.
To understand the magnitude of the problem, we should mention that, according to information from the Ministry of Transport alone, there are more than five thousand illegal objects located along railways and highways. Probably, an even greater number of illegal houses have been built in Suraxani, Binaqadi and Azizbayov districts of the capital on the territory of SOCAR oil fields and foreign investors' contractual areas.
Given these data, it is not difficult to assume how many people will be able to receive compensation in the next few years as part of programmes to demolish illegal housing and how these processes will affect the increasing demand on the capital's real estate market.