Barzuxan Turlubekov: "Türk dövlətlərinin inteqrasiya prosesi ilkin mərhələsindədir"
Oktyabrda Qazaxıstanda keçirilən Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının (TDƏŞ) yekununda Almatı Bəyannaməsi imzalandı. Sənəddə ticari-iqtisadi və mədəni-humanitar əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyi qeyd olunub. Ekspertlər isə türkdilli dövlətlərin vahid ticari-iqtisadi məkan yarada biləcəyinə dair fikirlər səsləndirməyə başlanıb. Türkdilli dövlətlər arasında inteqrasiyanın dərinləşməsinin hansı nəticələr verə biləcəyini, həmçinin, bu yoldakı maneələri Qazaxıstan İqtisadi Tədqiqatlar İnstitutunun Makroiqtisadi İnkişaf və Sosial Sahə İdarəsinin rəhbəri Barzuxan Turlubekov ilə müzakirə etdik.
- Keçirilən forumdan sonra türkdilli dövlətlərin iqtisadi əlaqələrinin inkişafı baxımından hansı konkret nəticələrə gəlmək olar?
- Türkdilli dövlətlər arasında lider üçlük formalaşıb: Türkiyə, Azərbaycan və Qazaxıstan. Türkdilli dövlətləri enerjidaşıyıcılarının istehsalçıları və istehlakçılarına da bölmək olar. Almatıda keçirilmiş sammitdə Xəzərin şərq sahillərində yerləşən dövlətlər arasında Xəzərin enerjidaşıyıcılarının ixracından çox su resurslarından rasional istifadə, onun bölünməsi məsələləri müzakirə olunub. Almatı sammitinədək Azərbaycan, Türkiyə və Qazaxıstandan olan işçi qruplar gündəmdə duran ən geniş məsələləri müzakirə ediblər. Həmin görüşdə çox maraqlı təşəbbüslər irəli sürülüb. Məsələn, türkdilli dövlətlərin ümuminvestisiya agentliyinin, arbitraj məhkəməsinin və s. yaradılması. Amma bu məsələlərin plenar iclasın gündəliyinə çıxarılmasını hələ ki, tez hesab ediblər. Bizim fikrimizcə, yükdaşımaları sahəsində əməkdaşlıq daha real və perspektivlidir. Çünki Qazaxıstan, Özbəkistan və regionun digər türkdilli ölkələri Türkiyənin iri Qara dəniz və Aralıq dənizi limanlarına çıxışa malik deyil. Bu məsələ bizim üçün bir sıra aspektlərdən çox vacibdir. Mərkəzi Asiyadan, Cənubi Qafqaza, Türkiyəyədək nəqliyyat dəhlizinin yaradılmasında neft hasil edən və etməyən bütün türkdilli dövlətlər maraqlıdır.
- Yəni vahid tariflər, rüsum sistemi və digərlərini yaratmaq mümkündürmü?
- Bəli. Bu işdə heç bir problem olmamalıdır. Türkiyə ilə Qırğızıstan artıq ÜTT-nin üzvüdür. Azərbaycan və Qazaxıstan isə quruma üzv olmaq ərəfəsindədir. Doğrudur, Qırğızıstan Gömrük İttifaqına da qoşulub. Amma bütün şərtləri razılaşdırmaq və ümumi məxrəcə gəlmək mümkündür.
- Artıq 16 ildir ki, ümumtürk forumları keçirilir. Amma hələ mədəniyyət sahəsində inteqrasiyadan o tərəfə keçmək mümkün olmayıb. Ümumi etnomədəni köklərə malik xalqların bir-biri üçün daha əlverişli rejim yaratmasına nə mane olur?
- İnteqrasiya proseslərinə mü-əyyən mənada siyasi xarakterli faktorlar mane olur. Məsələn, Qırğızıstanda bir-birini əvəzləyən çevrilişlər olursa, Türkmənistan da qapalı ölkə olaraq qalır. Su resurslarının bölüşdürülməsi ilə bağlı da kifayət qədər ciddi problem var. Bu, elektrik enerjisi istehsalı ilə birbaşa əlaqəli məsələdir və türkdilli dövlətlərlə Aralıq dənizi regionu ölkələri arasında ziddiyyətə səbəb olur. Digər yandan, hazırda Rusiyanın inteqrasiyasının sanki ikinci nəfəsi açılıb. Buna xammal ixracından asılılığın mənfi tərəflərini üzə çıxarmış qlobal maliyyə böhranı da öz təsirini göstərib. Böhran zamanı kapital axını kəskin şəkildə azalıb, defisit yaranır və s. Biz Almatı sammitinin proqramının hazırlanmasında iştirak etmişik. Bu zaman türkdilli dövlətlərin inteqrasiya prosesinin ilkin mərhələdə olduğu aydın görünürdü. Hətta xammal asılılığı halında belə, təmin olunmuş iqtisadi bağlar yoxdur. Digər faktorlar kimi, Cənubi Qafqazdakı çətin təbii şəraiti (başdan-başa dağlıq), həmçinin Özbəkistanda baş vermiş vətəndaş müharibəsini göstərmək olar.
- Qazaxıstan Gömrük İttifaqına qoşulub. O, Rusiya və Belarusla vahid iqtisadi məkanın yaradılması ideyasını da dəstəkləyir. Belə olan təqdirdə onun Avropa yolunu seçmiş Azərbaycan və Türkiyə ilə inteqrasiyası necə alınacaq?
- Sırf hüquqi baxımdan ÜTT-yə üzv olmaq yolu seçmiş ölkələr yeni inteqrasiya birliyi yaratmaqla digər tərəfdaşlarla ticarət və iqtisadi əlaqələr imkanını məhtudlaşdırmamalıdırlar. Ən azı bundan pis olmamalıdır. Qazaxıstanın Gömrük İttifaqına üzvlüyünün onun əl-qolunu bağlayıb-bağlamamasına gəlincə, Astana şimal istiqamətdə inteqrasiyadan iqtisadi qazanc əldə etməyə çalışır. Amma türkdilli dövlətlərlə inteqrasiya prosesinə köməklik üçün qarşı tərəfin də hansısa təklifləri olmalıdır. Enerjidaşıyıcılarını nəql edən boru xətləri, tanker daşımaları kimi sahələrdə belə ümumi maraqlar var. Qazaxıstan artıq Bakı-Tbilisi-Ceyhan kəmərindən istifadə edir.
- Uzun illərdir, Xəzərin dibi ilə Transxəzər qaz kəmərinin çəkilməsi iedyası var. Sanki bu ideya qaz hasil edən ölkələrin hamısına, ilk növbədə, Qazaxıstan və Türkmənistana səfr edir. Qərbin qaz istehlakçıları bu layihə ilə bağlı məsələni qəti şəkildə qoyarsa, Astana hansı mövqedən çıxış edəcək?
- Bu çox cəlbedici layihədir. Problem resurslardadır. Transxəzər qaz kəmərinin məntiqi davamı "Nabukko" kimi nəhəng qaz layihəsi olmalıdır. Qazaxıstan ildə, təxminən, 10 milyard kubmetr qaz ixrac edir. Ümumilikdə, Mərkəzi Asiyada bu rəqəm, təxminən, 42 milyarddır.
Artıq Qazaxıstan-Çin neft kəməri mövcuddur. Qazaxıstan-Çin qaz kəmərinin çəkilməsi, onun vasitəsilə Qazaxıstan və Türkmənistan qazının nəqli ideyası da var. Əlbəttə ki, başqa layihələrin reallaşdırılması imkanı da mövcuddur. Qazaxıstan qazının Transxəzər qaz kəmərinə vurulması üçün onu yataqlardan ölkənin cənubunda yerləşən Qaraçanağa daşımaq lazımdır. Amma orada ixrac məsələləri ilə Rusiyanın "Qazprom" şirkəti məşğul olur. Rusiya şirkətinin Qazaxıstanın cənubuna qaz nəqlini əngəlləməyə hər zaman imkanı var. Digər yandan, bütünlükdə dünyada ağır maliyyə vəziyyətinin mövcud olduğunu nəzərə alsaq, qaz kəmərinin tikintisini kim maliyyələşdirəcək?

БЫТЬ ЛИ ТЮРКСКОМУ "ЕВРОСОЮЗУ"?
В октябре в Казахстане прошла встреча участников Совета сотрудничества тюркских государств,  по итогам которого подписана Алматинская декларация. В нем отмечена необходимость расширения торгово-экономического и культурно-гуманитарного сотрудничества. Между тем в экспертном сообществе все чаще стали появляться идеи о том, что страны тюркского мира могут создать единое торгово-экономическое пространство. О том, к чему может привести углубление интеграции между тюркоязычными государствами, а также каковы препятствия на этом пути, мы побеседовали с главой Управления макроэкономического развития и социальной сферы Института экономических исследований Казахстана Барзуханом ТУРЛУБЕКОВЫМ.
- Какие конкретные выводы можно сделать после прошедшего форума в плане развития экономических связей тюркских государств?
- Среди тюркских стран установилась тройка лидеров: Турция, Азербайджан и Казахстан. Тюркские страны также можно разделить на потребителей и экспортеров энергоносителей. На прошедшем саммите среди стран восточного побережья Каспия больше обсуждался вопрос о разделе, рациональном использовании водных ресурсов, нежели перспективы экспорта каспийских энергоносителей. До Алматинского саммита рабочая группа из представителей Азербайджана, Турции и Казахстана обсудила самый широкий круг вопросов по повестке дня. На этой встрече были очень интересные инициативы, к примеру, создание общетюркского инвестиционного агентства, арбитражного суда и пр. Но вынесение этих вопросов на пленарное заседание было признано преждевременным. На наш взгляд, наиболее реальным и перспективным представляется сотрудничество в области грузовых перевозок, поскольку Казахстан, Узбекистан и другие тюркские страны региона не имеют выхода к крупным черноморским и средиземноморским портам Турции. Для нас этот вопрос очень важен по многим  аспектам. В  создании транспортного коридора от Средней Азии, Южного Кавказа до Турции заинтересованы все тюркские страны, независимо от того, нефтедобывающие они или нет.
- То есть можно выработать единые тарифы, систему пошлин и пр.?
- Да. Тут не должно быть каких-то проблем. Ведь Турция, Кыргызстан уже члены ВТО, а Азербайджан и Казахстан на стадии вхождения. Хотя Кыргызстан вступил и в Таможенный союз, но можно обговорить все условия и прийти к общему знаменателю.
- Уже почти 16 лет как проходят общетюркские форумы. Но дальше культурной интеграции дело не очень продвигается. Что мешает народам с общими этнокультурными корнями создать друг для друга режим наибольшего благоприятствования?
- В определенной степени на интеграционные процессы оказывают негативное влияние факторы политического характера. К примеру, череда переворотов в Кыргызстане, Туркменистан остается по большей части закрытой страной. Есть очень острая проблема раздела водных ресурсов. Этот вопрос напрямую связан с производством электроэнергии и вызывает противоречия между тюркскими государствами Среднеазиатского региона. С другой стороны, сейчас интеграция с Россией получила, как говорится, второе дыхание. Этому способствовал глобальный финансовый кризис, который обнажил все недостатки зависимости от экспорта сырья. При кризисе резко снизился приток капитала, появляется дефицит и пр.
Мы участвовали в разработке программы Алматинского саммита, и было видно, в какой зачаточной стадии находится процесс интеграции тюркских государств. Нет налаженных экономических уз даже при сырьевой зависимости. Среди других факторов можно отметить сложные природные условия в Южном Казахстане, где территория - сплошь горы, а также прошедшую гражданскую войну в Узбекистане.
- Казахстан вступил в Таможенный союз и поддерживает идею создания единого экономического пространства с Россией и Беларусью.  В таком случае как будет происходить интеграция с евроориентированными Азербайджаном и Турцией?
- Чисто с правовой точки зрения страны, нацеленные на вступление в ВТО, создавая новое интеграционное объединение, не должны ограничивать возможности торговли и экономических связей с другими партнерами. Как минимум хуже не должно становиться. Что касается того, связывает ли вступление в Таможенный союз руки Казахстану, то Астана стремится получить какие-то экономические выгоды от интеграции в северном направлении. Но для того, чтобы задействовать процесс интеграции с тюркскими странами, нужны какие-то встречные предложения. И такие общие интересы есть в сфере трубопроводных маршрутов экспорта энергоресурсов, танкерных перевозок. Казахстан уже использует Баку - Тбилиси - Джейхан.
- Много лет существует идея прокладки газопровода по дну Каспия - Транскаспийского газопровода. Этот проект вроде бы выгоден всем газодобывающим странам, и прежде всего Казахстану и Туркменистану. Что будет делать Астана, если по этому проекту западные потребители газа поставят вопрос ребром?
- Это очень привлекательный проект, но проблема в ресурсах. Ведь логическим продолжением Транскаспийского газопровода должен быть крупный газопровод типа Nabucco. Казахстан в год экспортирует около 10 млрд. кубометров газа. Это очень скромные показатели. В целом же Средняя Азия поставляет около 42 млрд. кубометров.
Уже существует нефтепровод Казахстан - Китай. Имеются планы по прокладке газопровода Казахстан - Китай и экспорту по нему казахстанского и туркменского  газа. Конечно, есть возможности реализации и других проектов. Для закачки казахстанского газа в Транскаспийский газопровод придется транспортировать его с месторождения "Карачаганак" на юг Казахстана. Но там вопросом экспорта занимается российский "Газпром". У российской компании всегда есть возможность тормозить экспорт газа на юг Казахстана. С другой стороны, кто будет финансировать строительство газопровода, учитывая, что в целом в мире сложная финансовая ситуация?