QAZ QOXUYAN EHTİRASLAR
Ukraynada bir neçə hökumət böhranının adı ilə bağlı olduğu sabiq baş nazir Yuliya Timoşenko, yəqin ki, müstəqil Ukraynanın tarixində qalmaqallı siyasətçi kimi qalacaq. Kiyevin Peçer Məhkəməsinin oktyabrın 11-də onunla bağlı çıxardığı ittiham hökmü bomba effekti verib. Timoşenkonun 2009-cu ildə Rusiya ilə qaz müqaviləsinin imzalanmasında vəzifə səlahiyyətlərini aşması ilə əlaqədar çıxarılmış qərar Kiyevin həm Moskva, həm də Qərblə münasibətlərinə mənfi təsir göstərib.
Məhkəmənin qərarı ilə "Batkivşşina" ("Yurd") partiyasının və YTB blokunun lideri Y.Timoşenko 7 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. Ondan sonrakı 3 ildə Timoşenkonun dövlət vəzifəsi tutması da qadağan olunub. Bununla yanaşı, sabiq baş nazir, təxminən, 189 milyon dollar ödəniş etməlidir. Ukraynanın "Naftoqaz" Dövlət Milli Səhmdar Şirkətinin hesablamasına görə, Timoşenkonun Rusiya ilə qaz razılaşmasının imzalanmasında vəzifə səlahiyyətlərini aşması ölkəyə məhz bu məbləğdə zərər vurub.
Eks-baş nazirin vəkilləri dərhal qərardan apellyasiya və kassasiya məhkəmələrinə şikayət verib. Onlar Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinə də müraciət ediblər. Timoşenkonun daha qatı tərəfdarları isə xalqı siyasi tələblərlə etiraz aksiyalarına çıxmağa çağırıb.
Amma Ali Radanın deputatı Taras Çornovil hesab edir ki, artıq Y.Timoşenkonu Ukrayna hakimiyyətinə ciddi təhlükə yaradan siyasətçi saymaq olmaz. Onun fikrincə, məhz bu üzdən müxalifətin gözləntilərinin əksinə olaraq, on minlərlə insan sabiq baş nazir haqda qərara etiraz etmək üçün Kiyev küçələrinə çıxmayıb.
Timoşenko haqda məhkəmə qərarı ölkədən kənarda daha ciddi rezonansa səbəb olub. Bu məsələ ilə bağlı Moskva ilə Qərbin mövqeyinin üst-üstə düşdüyü nadir hallardandır. Rusiya XİN dərhal məhkəmənin qərarında siyasi xarakter və "antirusiya məqamı"nın olduğunu bəyan edib. Rusiyanın Baş naziri Vladimir Putin öz növbəsində Timoşenkonun günahlandırılmasını və 7 il müddətinə azadlıqdan məhrum olunmasını anlamadığını bildirib.
Kremldə hesab edirlər ki, Kiyev Peçer Məhkəməsinin ittiham hökmündən Rusiyanın Ukraynaya satdığı qazın qiymətini endirməsi üçün Moskvaya təzyiq vasitəsi kimi istifadə etmək niyyətindədir. Ukraynanın hazırkı Baş naziri Nikolaf Azarov Rusiya ilə qaz razılaşmalarına yenidən baxılması cəhdlərinin Timoşenko haqda çıxarılmış hökmlə heç bir əlaqəsinin olmadığını dəfələrlə bəyan etsə də, "Zerkalo nedeli" qəzeti öz mənbələrinə istinadla yazır ki, Ukrayna hökuməti Brüsseli bunun əksinə inandırmağa çalışır: "Bu hökm Rusiya ilə qaz müqavilələrinə yenidən baxılmasına nail olmaq və Moskvanın qaz kəməndindən çıxması üçün yeganə vasitədir".
Qərbin baş verənlərə Moskvanın ritorikasına uyğun reaksiyası göstərir ki, bu məsələdə onun öz mövqeyi yoxdur.
Amma Ukrayna hakimiyyətinin ünvanına ən sərt tənqidlər də Avropa ölkələri və strukturlarından gəlib. Avropa İttifaqı və ATƏT Peçer Məhkəməsinin hökmünü "ədalətsiz və siyasi xarakterli qərar" adlandırıb. Onlar Ukrayna hökumətini Timoşenkonun müdafiəsi məqsədilə apellyasiya prosesinin keçiriləcəyi halda prosesin "şəffaflığı və bitərəfliliyni" təmin etməyə çağırıb.
Avropa Komissiyası bəyan edib ki, Timoşenko məsələsi Aİ-Ukrayna münasibətlərinə mənfi təsir göstərə bilər. Avropa Parlamentinin ən böyük fraksiyası olan "Avropa Xalq Partiyası" (AXP) isə "siyasi xarakterli" qərarın ləğvini tələb edib. O, əks təqdirdə, Kiyev üçün Ukrayna ilə Aİ arasında assosiasiya razılaşmasının imzalanması məsələsində mənfi nəticələrin olacağını açıqlayıb.
Yeri gəlmişkən, Timoşenkonun lideri olduğu "Batkivşşina" partiyası 2008-ci ilin yanvarından AXP-nin üzvüdür.
Aİ-nin hazırkı sədri Polşa Avropa İttifaqına istiqamət almış Ukraynanın bu qərarla adına xələl gətirə biləcəyini bəyan edib.
Məsələyə Aİ-nin birgə xarici siyasət və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali komissarı K. Eşton da münasibət bildirib: "Ukrayna hökumətinin universal dəyərlərə və qanunun aliliyinə hörməti, bu məsələlərdə özünü aparması Aİ ilə Ukrayna arasında ikitərəfli münasibətlərə ciddi təsir göstərəcək".
Almaniyanın hakim Xristian-Demokrat İttifaqı Partiyasından olan deputat F.Şteffel isə hətta "Avro-2012"nin ev sahibliyinin Ukraynadan alınmasını təklif edib. Onun bu çağırışına Fransanın ictimai-siyasi xadimlərindən və alimlərdən ibarət qrup da dəstək verib. Onlar bəyan ediblər ki, Kiyevin siyasi və məhkəmə hakimiyyətinin mövqeyinin dəyişməsinə nail olmaq üçün FİFA-ya müraciət etməyi düşünürlər. Qrup üzvləri də hesab edir ki, FİFA futbol üzrə Avropa çempionatının Ukraynada keçirilməsi qərarını dəyişməlidir.
Almaniyanın xarici işlər naziri Q.Vestervelle Timoşenko haqda məhkəmə qərarını Ukraynada qanunun aliliyinin tənəzzülü kimi qiymətləndirib: "Sabiq baş nazir haqqında çıxarılmış qərar Ukrayna üçün geriyə atılmış addımdır. Təəssüf ki, o, Ukraynada qanunun aliliyi ilə bağlı vəziyyətin üzərinə kölgə salır. Bu, Ukrayna ilə Aİ arasında münasibətlərə öz təsirini göstərməyə bilməz".
Vaşinqtonla NATO baş verənlərə Avropa qədər sərt reaksiya bildirməsə də, onlar da Ukrayna hökumətinin özündə siyasi idarə tapacağına, məsələnin müsbət həllinə nail ola biləcəyinə ümid ifadə ediblər. Söhbət Timoşenko haqda hökmə yenidən baxılacağına və qərarın dəyişdiriləcəyinə ümiddən gedir.
Həm Qərbin, həm də Şərqin ciddi təzyiqi ilə üzləşmiş Ukrayna Prezidenti Viktor Yanukoviç isə öz bəyanatında bunun yekun qərar olmadığını, Apellyasiya Məhkəməsinin qərarını gözləməyin vacibliyini bildirib. Yanukoviçin dediyinə görə, bu qərarı onun özü də bəyənmir, çünki o, Kiyevin Avropaya inteqrasiyasına mane olur: "Bu məsələ Ukraynanın Avropaya inteqrasiyasına mane olurmu? Olur! Bu mənim xoşuma gəlirmi? Yox. Dəfələrlə demişəm ki, bu, qətiyyən xoşuma gəlmir və bu prosesə mənfi yanaşıram".
Bununla yanaşı, Ukrayna Prezidenti açıq şəkildə bildirib ki, o, məhkəmənin qərarına heç bir müdaxilə edə, təsir göstərə bilməz, Timoşenko ilə bağlı cinayət işi Ukraynanın Avropa İttifaqına inteqrasiya prosesinə qatılmamalıdır: "Ukraynada və ya Avropada hökmün kiminsə xoşuna gəlməməsi önəmli deyil. Əsas qanunun aliliyidir".
Bununla yanaşı, Kiyev həm Moskvanın, həm də Qərbin siyasi təzyiqlərini neytrallaşdırmaq üçün növbəti gedişini edib. Ukrayna Təhlükəsizlik Xidməti (UTX) operativ şəkildə eks-baş nazir Yuliya Timoşenko və Pavel Lazarenkoya qarşı daha bir cinayət işi qaldırıb. Cinayət işi Ukraynanın Vahid Enerji Sistemi (UVES) korporasiyasının Rusiyaya 405 milyon dollar borcunun olması ilə əlaqədar qaldırılıb. Maraqlıdır ki, cinayət işi Rusiya Müdafiə Nazirliyinin Ukraynaya avqustda göndərdiyi məktub əsasında aparılmış yoxlamalara əsasən qaldırılıb.
Düşünmək olar ki, Kiyev Y.Timoşenkoya qarşı daha bir cinayət işi açmaqla opponentləri ilə mübarizədə ciddi kozır əldə edib. Birincisi, Moskva Peçer Məhkəməsinin qəranının obyektivliyinə şübhə edirsə, Rusiya Müdafiə Nazirliyinin xahişi əsasında açılmış ikinci cinayət işi onda eyni şübhələri niyə yaratmır? Rusiya ona dəymiş maddi zərərin ödənilməsini belə israrla tələb edirsə, Timoşenkonun qaz razılaşması ilə Ukraynaya maddi ziyan vurması ittihamı əsasında çıxarılmış qərar Moskvada nədən bu qədər qıcıq yaradır?
İkincisi, əgər Ukarynanın sabiq baş naziri P.Lazarenko maliyyə maxinasiyalarına görə ABŞ-da mühakimə olunursa, onun "şərik"i və ozamankı layihəsi olan Y.Timoşenko eyni işdəki əməllərinə görə nədən məsuliyyət daşımasın? Söhbət qanunun aliliyindən gedirsə, iqtisadi cinayətlərə görə qaldırılmış cinayət işlərinə differensial yanaşma olmamalıdır. İstənilən halda, məntiq Ukrayna ədalət məhkəməsinin mövqeyinin məhz belə olduğunu göstərir.
Şübəhsiz, Kiyevə təzyiq göstərməyə çalışan hər ölkənin öz maraqları var. Moskva açıq şəkildə göstərir ki, Kiyev onunla qaz ticarətində heç bir güzəştə ümid etməməlidir. Kreml həmişə pusiyapərəst siyasətçi kimi tanınmış V.Yanukoviçin Avropaya inteqrasiyaya son dərəcə böyük həvəs göstərməsindən də narazıdır. Bundan başqa, o, Rusiya Prezidenti D.Medvedev və Baş nazir V.Putinlə son qapalı görüşündə Kiyevin Gömrük İttifaqına üzvlüyü təklifinə cavab olaraq, bir neçə ultimatum səsləndirib. Yanukoviç xüsusilə qazın qiyməti aşağı salınmayacağı təqdirdə, Krımdan Qara Dəniz Donanmasının çıxarıla biləcəyini, Ukraynada ABŞ Hava Hücumundan Müdafiə Sisteminin yerləşdirilməsi məsələsinin gündəmə gətiriləcəyini bəyan edib. Bu baxımdan, Aİ-nin Peçer Məhkəməsinin hökmündən narazılığı Moskvanın xeyrinədir. Rusiyanın Kiyevi Gömrük İttifaqına çəkməyə çalışdığı, Aİ-nin isə buna qəti etiraz etdiyi məlumdur.
Bununla yanaşı, Avropa Ukrayna ilə Rusiya arasında qaz müharibəsinin bərpasında qətiyyən maraqlı deyil. Bu, xüsusilə Kiyevin Timoşenko haqda qərarın Rusiya ilə qaz razılaşmalarına yenidən baxılması, Moskvanın qaz kəməndindən xilas olunmaq yolunda yeganə vasitə olduğunu bəyan etməsi fonunda belədir. Amma bu taktika işləməsə, Rusiyanın kəməndi Avropa ölkələrinin boğazında daha da sıxıla bilər. Növbəti qış ərəfəsində və Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün alternativ yolların olmadığı şəraitdə bu, Aİ-yə qətiyyən lazım deyil. Bundan başqa, Aİ-nin aparıcı ölkələri Ukraynanın xətrinə Moskva ilə münasibətlərini pozmağı düşünmür. Bu məsələdən də güclü "qaz qoxusu" gəlir.
Ukraynanın Regionlar Partiyasının parlament fraksiyasının üzvü, Ali Radanın Avropaya inteqrasiya komitəsinin sədr müavini Vladimir Veçerko iddia edir ki, eks-baş nazirlə bağlı açılmış cinayət işi daha çox Ukrayna ilə Rusiya arasındakı qaz razılaşmalarına yenidən baxılmasına qarşı olan ölkələrdə rezonans doğurub. Bu məsələdə o, tranzit və ixrac şərtlərinin dəyişdirilməsinə mane olan Almaniyanın rolunu xüsusi vurğulayıb.
Güman ki, Brüsseli qıcıqlandıran daha bir vacib faktor V.Yanukoviçin Ukraynanın Avropaya inteqrasiyası prosesini sürətləndirmək cəhdləridir. Bu gün Aİ ilə Ukrayna, demək olar ki, Assosiasiya razılaşması və azad ticarət zonasının yaradılmasına dair müqavilənin imzalanmasının bir addımlığındadır. Amma Varşavada keçirilən "Şərq Tərəfdaşlığı" sammitində Yanukoviç yalnız Aİ-nin bu proqrama üzv dövlətlərin vətəndaşları üçün viza rejimini ləğv etməli olduğunu bildirməyib. O həm də faktik olaraq, "Şərq Tərəfdaşlığı"nın perspektivdə Aİ-yə üzvlüyə birbaşa yol açmasının vacibliyini bəyan edib.
Yanukoviçin belə inadkarlığı, çətin ki, Aİ-nin son zamanlar ciddi fikir ayrılıqlarının olduğu əsas oyunçularının xoşuna gəlsin. Bu şəraitdə yalnız Aİ-nin adi üzvü yox, bu təşkilatda xüsusi çəkiyə malik dövlətə çevrilmək istəyən daha bir ölkə onların nəyinə gərərkdir?
Bu konteksdə Peçer Məhkəməsinin qərarı çox yerinə düşüb. Aİ-nin təşəbbüsü ilə Ukrayna Prezidentinin Brüsselə oktyabrın 20-nə nəzərdə tutulmuş səfəri qeyri-müəyyən vaxta təxirə salınıb. Qeyd edək ki, məhz bu səfər çərçivəsində Ukrayna ilə Aİ arasında Assosiasiya haqqında razılaşmanın və Azad Ticarət Zonasının yaradılmasına dair müqavilənin imzalanması nəzərdə tutulmuşdu. Bəzi ekspertlər hesab edir ki, Y.Timoşenko haqqında çıxarılmış məhkəmə hökmü Kiyevin iddialarını azaltmağa çalışan Brüsselin əlində alətə çevrilib.
Peçer Məhkəməsinin qərarına Vaşinqtonun mənfi münasibətini isə güman ki, növbəti məqamlarla əsaslandırmaq olar. Birincisi, istənilən halda, Ağ evdə Yanukoviç pusiyapərəst siyasətçi kimi qəbul olunur. Bu baxımdan, Qərbə meyilli Y.Timoşenko Ukraynada keçiriləcək növbəti prezident seçkisində Vaşinqton üçün daha cəlbedici fiqurdur. Timoşenkonun özü isə əmindir ki, Rusiyanın güc strukturları onu məhv etmək istəyir, ona qarşı UVES ilə bağlı qaldırılmış cinayət işində məqsəd də budur.
İkincisi, "narıncı inqilablar"dan sonra cuşa gəlmiş Birləşmiş Ştatlar, çox güman ki, Ukraynada xarizmatik siyasətçi sayılan Timoşenkonu daim ehtiyat variant kimi qoruyub-saxlamağı düşünür.
Üçüncüsü, yəqin ki, Vaşinqton Yanukoviçin Qara Dəniz Donanmasının 2042-ci ilədək Krımda qalmasına dair razılaşmanı imzalamasına ona bağışlaya bilmir.
Nəhayət, dördüncüsü, Ağ evin V.Yanukoviçdən həm Qərb, həm də Şərq "cəbhə"sindən dividend qazanmaq üçün ikili oyun oynamaqda şübhələnməsi də istisna deyil.
Əsas problem isə özləri özlərini küncə sıxmış bütün maraqlı tərəfləri bu qarışıq vəziyyətdən hansı yolla çıxacağı, bir də bu oyunda hüquqi aspektlərin nə dərəcədə yüksək qiymətləndiriləcəyidir.

TENSIONS THAT TASTE LIKE GAS
Former Ukrainian Prime Minister Yulia Tymoshenko, whose name is associated with several government crises in this country, is likely to be remembered as the most controversial politician in the history of independent Ukraine. The guilty verdict, handed down on the former prime minister by Kiev's Pechersk court on 11 October for abuse of authority by signing gas contracts with Russia in 2009, dropped like a bombshell, hurting Kiev's relations with Moscow and the West.
The court sentenced the leader of the Fatherland party and the BYT bloc, Tymoshenko, to seven years' imprisonment, barring her from public office in the next three years. She must also pay about 189 million dollars. According to the Ukrainian state national joint-stock company Naftogaz, this is the extent of damage Yulia Tymoshenko caused by signing gas contracts with Russia.
The former premier's lawyers immediately promised to file an appeal with the courts of appeal and cassation as well as the European Court of Human Rights. More zealous supporters of the former prime minister urged the people to hold protests with political demands. But, according to MP Taras Chornovil, Tymoshenko is no longer a politician posing a serious threat to the Ukrainian government, which is why despite the opposition's estimates, tens of thousands of people did not take to the streets of Kiev to protest against the sentence on the ex-premier.
The verdict on Timoshenko caused a much more dramatic outcry outside the country. And, oddly enough, it was one of the rare cases where the positions of Moscow and the West on the issue almost completely coincide. The Russian Foreign Ministry immediately pointed to the "anti-Russian subtext" and political nature of the sentence. Russian Prime Minister Vladimir Putin, in turn, expressed surprise at the guilty verdict on the former prime minister of Ukraine and her sentencing to seven years' imprisonment.
Moreover, the Kremlin believes that Kiev intends to use the guilty verdict issued by the Pechersk court as a tool of pressure on Moscow to achieve an acceptable price for the Russian gas supplied to Ukraine. Although the current Ukrainian Prime Minister Nikolay Azarov has repeatedly stressed that attempts to revise the gas contracts with Russia have nothing to do with Yulia Tymoshenko's sentence, the Ukrainian publication Zerkalo Nedeli, referring to its sources, writes that the Ukrainian authorities are trying to convince Brussels of the opposite: "This verdict is the only way to revise the gas contracts with Russia and to get rid of Moscow's gas loop." But judging by the West's reaction, which sounds in unison with Russian rhetoric, they have their own opinion on this matter.
And the toughest criticism of the Ukrainian authorities came from European countries and institutions. The EU and the OSCE described the decision of the Pechersk court as unfair and politically motivated, and urged the Ukrainian authorities to ensure "transparency and impartiality" when considering a possible appeal to protect Yulia Tymoshenko. The European Commission noted that Tymoshenko's case may affect the EU's relations with Ukraine. The largest fraction of the European Parliament, the European People's Party (EPP), demanded that the sentence, which bears a political character, be revoked. Otherwise, it promised Ukraine adverse consequences for the EU-Ukraine Association Agreement. By the way, the Fatherland party, led by Yulia Tymoshenko, became part of the EPP in January 2008. The current chairman of the EU - Poland - said that Ukraine risks its reputation as a country leaning towards the EU. EU High Commissioner for Common Foreign Affairs and Security Policy Catherine Ashton responded to the court decision as follows: "The way the Ukrainian government generally respects the universal values and the rule of law, and in particular, the way it behaves in these cases can seriously affect bilateral relations between the EU and Ukraine." A. F. Steffel, an MP from Germany's ruling party, the Christian-Democratic Union, suggested stripping Ukraine of its status as a host of the European football championship in 2012. His view was echoed by a group of French political figures and scholars, who said that, in order to change the position of political and judicial authorities in Kiev, they intend to appeal to FIFA not to hold the European Football Championship in Ukraine. The foreign minister of Germany, Guido Westerwelle, described the verdict as the decline of the rule of law in Ukraine: "The sentence on the former prime minister is a step back for Ukraine. Unfortunately, it sheds a very negative light on the state of the rule of law in Ukraine. Such a situation cannot but have consequences for relations between Ukraine and the EU."
Although the reaction of Washington and NATO was not so sharp and radical, they expressed the hope that the Ukrainian authorities will find the political will for a positive solution to this problem. That is to say Yulia Tymoshenko's sentence will be reviewed, and she will be acquitted. Faced with cross-pressure from the West and the East, Ukrainian President Viktor Yanukovych said in a statement that this is not the final decision and it is necessary to await the verdict of the Court of Appeal. As acknowledged by Viktor Yanukovych, he himself does not like the decision, which affects the process of Ukraine's European integration: "Does it interfere with the issue of Ukraine's European integration? Yes, it does. Do I like it? No. I have repeatedly said that I do not like it in any way and I have a negative attitude to this process." But at the same time, the Ukrainian president openly hinted that he could not influence the decision of the court and the criminal case against Tymoshenko should be separated from Ukraine's integration into the EU: "It does not matter that someone in Ukraine or Europe does not like the verdict, the rule of law is the most important thing."
Meanwhile, Kiev took another knight's move in order to counter political pressure from both Moscow and the West. The Security Service of Ukraine (SBU) promptly filed a criminal case against the former prime ministers, Yulia Tymoshenko and Pavel Lazarenko, for the 405-million-dollar debt of the UESU Corporation (Unified Energy Systems of Ukraine) to Russia. It is noteworthy that the case was filed after the verification of a letter from the Russian Ministry of Defence, which came to Ukraine in August.
We believe that by instituting a new criminal case against Tymoshenko, Kiev got a strong trump card to play against its opponents. First, if Moscow doubts the impartiality of the Pechersk court verdict, why is it that the second criminal case, which was initiated at the request of the Russian Defence Ministry, does not cause similar associations? If Russia insists on compensation for its financial losses, why is it irritated by the decision of the Ukrainian court which handed down a guilty verdict on Yulia Tymoshenko, whose actions during the signing of gas agreements, the court believes, seriously damaged the interests of Ukraine? Second, if the former prime minister of Ukraine, Lazarenko, was convicted in the United States for his financial machinations, why is it that his "accomplice" and prot?g? Tymoshenko should not get an adequate punishment for her actions in the same case? When it comes to the rule of law, there should be no differentiated approach to criminal cases on financial crimes. In any case, logic dictates that this is the stance of the Ukrainian justice system.
Of course, each side, which is trying to put pressure on Kiev, has its own interests. Moscow sends a strong message that Kiev should not expect concessions in the gas deal. The Kremlin is also unhappy with the excessive desire of Viktor Yanukovych, who is always regarded as a pro-Russian politician, for European integration. In addition, during the recent secret negotiations with the Russian president and prime minister, Dmitriy Medvedev and Vladimir Putin, the Ukrainian president issued a number of ultimatums in response to the invitation to join the Customs Union (CU). In particular, in response to expensive gas, he threatened to demand the withdrawal of the Black Sea Fleet from the Crimea and to deploy missile defence systems on Ukrainian territory. In this regard, the EU's displeasure with the decision of the Pechersk court plays into the hands of the Kremlin, which is trying to persuade Ukraine to join the TC, something that the European Union categorically rejects.
Meanwhile, Europe is not interested in a gas war between Russia and Ukraine, especially in light of Kiev's allegations that the sentence on Yulia Tymoshenko is the only way to revise the gas contracts with Russia and to get rid of Moscow's gas loop. But if this tactic does not work, then the Russian loop around the neck of European countries can become even tighter. Ahead of the winter season and the absence of alternative sources for the energy security of Europe, the EU does not need such excesses. In addition, leading EU countries, lobbying for the interests of Russia in Europe, are not going to sacrifice for the sake of Ukraine's their relations with Moscow, where there is also a strong "odour of gas".
A member of the parliamentary faction of the Ukrainian Party of Regions, Deputy Chairman of the Parliamentary Committee on European Integration, Vladimir Vecherko, argues that the criminal case against the ex-premier caused the greatest outcry in countries that oppose the revision of the gas contract between Ukraine and Russia. He particularly emphasizes the role of Germany, which opposes changes in conditions of transit and delivery.
Most likely, another important factor that causes irritation in Brussels is Viktor Yanukovych's desire to expedite Ukraine's integration into Europe. Today, the EU and Ukraine are almost on the threshold of signing the Association Agreement and an agreement on the free trade zone. But at the Warsaw summit on Eastern Partnership, Yanukovych spoke out not only for the swift cancellation of EU visa regulations for nationals of the countries involved in this project, but actually set a condition that Eastern Partnership should open a direct road to membership in the EU in the long-run. And it is unlikely that such a drive pleased the major players of the organization plagued by serious contradictions in the recent period. Why do they need another country, which not only wants to become a member of the EU, but also claims a certain weight in the organization?
In this context, the Pechersk court verdict came in very handy. On the initiative of the EU, Ukrainian president's visit to Brussels, which was scheduled for 20 October, was postponed indefinitely. It is within the framework of this visit that it was planned to sign the Association Agreement and the agreement on the free trade zone between the EU and Ukraine. According to some experts, Tymoshenko's guilty verdict became a convenient tool in the hands of Brussels, which is trying to temper Kiev's ambitions.
Washington's negative position on the decision of the Pechersk court, most likely, can be explained by the following points. First of all, whatever it is, the White House still sees Yanukovych as a pro-Russian politician. In this context, pro-Western Tymoshenko was a more attractive figure for Washington in the next presidential election in Ukraine. Moreover, Yulia Tymoshenko herself is confident that the Russian intelligence service wants to destroy her, which is why they initiated a criminal case against her for transferring the debts of the UESU Corporation to the Ukrainian budget. Second, the United States, which is used to "orange revolutions", is likely to try to keep the charismatic politician Yulia Tymoshenko afloat in Ukraine. Third, perhaps, Washington cannot forgive Yanukovych for signing the agreement on extending the stationing of the Russian Black Sea Fleet in Sevastopol until 2042. Finally, it is possible that the White House suspects Viktor Yanukovych of playing a double game in which the Ukrainian president is trying to gain dividends on the Eastern and Western "fronts". But the main problem is how all interested players, who have cornered themselves, are going to come out of this sensitive situation. And how highly are the legal aspects of this game assessed?