Yunan qozu orqanizmi bərpa edən xeyli faydalı xüsusiyyətə malikdir
Kulinariya və məişətdə qoz qabığa (bərk və ya yumşaq) və ləpəyə malik istənilən yeməli bəhərə deyilir. Qozdan mürəbbə bişirmək, şirniyyatlar - tort, pirojna, halva hazırlamaq, inqrediyent kimi əlavələr etmək mümkündür. Və payızda, onların əsl mövsümündə, Azərbaycanın təbii rəngarəngliyini parlaq şəkildə səciyyələndirən yunan qozlarının, barının "saysız-hesabsız" faydalı xüsusiyyətləri haqda söhbət açmaq vaxtıdır.
"Ağıllı" qoz
Qoz ləpəsi beyni xatırladır; bu da Babilistanda onların istifadəsinin qadağan olunmasına səbəb idi. Herodota əsasən, kahinlər hesab edirdilər ki, bu cür qozları yeyən kəs qəfil ağıllı ola bilər. Əflatun "Atlantida haqqında dialoqlar"ında deyirdi ki, qoz onları yığanlardan gizlənib-keçərək düşünür. İsveç səyahətçisi Sven Gedin isə hesab edirdi ki, yetişməmiş dərilən qozlar ciyildəyir və ağlayır.
Yunan qozu - böyük çətirə və açıq-boz qabığa malik ağacın barlarıdır. Onu Şəki-Zaqatala zonasında, Ordubad, Quba, Gəncə və Azərbaycanın bir sıra digər rayonlarda yetişdirirlər. Bu bəhər yağlarla zəngindir: sutkalıq tələbatı ödəmək üçün insanın cəmi 20 qoz yeməsi kifayətdir. Azərbaycanda onun meyvələri qoz halvası şəklində qanazlığı və bəzi xəstəliklərdən sonra ümumbərkidici vasitə kimi istifadə olunur. Şəkərbura və badambura kimi milli qənnadı məhsulları orqanizmi möhkəmlədən vasitələr kimi göstərilib.
Orta əsr Azərbaycan təbibi Məhəmməd Mümin qeyd edirdi: "Qırx qram qoz, eyni miqdarda sürtkəcdən keçirilmiş əncirlə işlətmə vasitə kimi istifadə olunur. Qoz qabığı ilə qızardılmış əncir soyuqdəymə, öskürək zamanı faydalıdır. Acqarına qozun köhnəlmiş ləpələrini çeynəmək və onlardan hazırlanmış məlhəm qıcolma, əzələlərin dartılması, uşaqlarda səpmə zamanı, habelə keçəlləşmə, qadın döşündə əmələ gəlmiş şişlərə qarşı xeyirlidir. Qoz bağırsaq qurduna qarşı vasitə kimi də istifadə olunur. Qoz ləpəsi, əncir və sədəfotundan müalicəvi vasitə hazırlayırlar. O, zəhəri içməzdən əvvəl qəbul olunarsa, bu, zəhərin təsirini azaldar. Sonra qəbul olunarsa, zəhəri tamamilə zərərsizləşdirər. Yunan qozu pis həzm olunur.
Onun daha yaxşı həzmi üçün sonra nar suyu içirlər. Kiflənmiş qoz zəhərdir. Qozun sürtkəcdən keçirilmiş çiçəklərindən podaqra və iflic zamanı istifadə olunan məlhəm hazırlayırlar. Qozun yarpaqları xına ilə qarışdırılmış həlimini zökəm və xroniki başağrıları zamanı çəkilər. Qozun içindəki pərdənin külünü qanaxmalar zamanı dəmləyib içirlər. Qatran isə ağız xorası və diş ağrıları zamanı istifadə olunur".
İbn Sina qeyd edir ki, "istənilən qoz qabığı keyləşdirir və qanaxmanı dayandırır... Çeynənilmiş qoz ləpələrini xora şişlərin üstünə qoyurlar və bu, fayda verir... Qoz mürəbbəsi böyrək xəstəlikləri zamanı da faydalıdır...".
Azərbaycan xalq təbabətində ləpə arasındakı bərkimiş pərdəni və qozun bərk qabığını istifadə edirlər. Onları hipetoniya və ateroskleroz zamanı sulu həlim şəklində içirlər. Qozun təzə bərkimiş pərdəsi konyak və balla bir həftə ərzində cövhərləyir və zobun müalicəsi üçün gündə üç dəfə 1 xörəkqaşığı qəbul edirlər. Qozun yarpağı və qabığından hazırlanan həlimlə angina zamanı boğazı yaxalayırlar.
Enerjinin bərpa edilməsi üçün
Qozu qışda yemək xüsusilə faydalıdır. Çünki ilin bu fəslində insan daha çox enerji sərf edir. Qozun tərkibinə çoxlu əvəzolunmaz aminoturşu, xüsusilə lizin daxildir. Öz tərkibinə görə, onlar ətin zülalına yaxındır. Qoz aterosklerozun inkişafının qarşısını alan çox zəngin olmayan yağ turşuları ilə zəngindir. Qozun yaşıl bəhərləri çoxlu C vitaminə sahibdir və buna görə də sinqa xəstəliyi zamanı istifadə olunur. Yetişmiş barlarda B-qrup vitaminləri və çoxlu sayda A vitamini, eyni zamanda vacib mineral maddələr və mikroelementlər, xüsusilə yod və sink var. Qoz yağı dəri xəstəliklərinin müalicəsi üçün istifadə olunur.
Müxtəlif şüalanmanın təsirindən qorunmaq üçün hər gün 4-5 qoz yemək olar. Onlar avitaminoz və orqanizmdə kobalt və dəmir duzlarının çatışmazlığı zamanı faydalıdır. Qozun tərkibinə qanazlığı zamanı faydalı olan kalium və maqnium da daxildir. Onun tərkibinə daxil olan A və E vitaminləri qan damarlarının işini yaxşılaşdırır.
Çoxdan bəllidir ki, gündə on iki ədəd qoz kişinin cinsi funksiyasını bərpa edir. Keçi südü ilə birgə bu, prostatit və adenoma profilaktikası üçün əla vasitədir. Qoz diabet zamanı xeyirlidir. Həmçinin məlumdur ki, insan güclü fiziki iş görərsə, qoz tez bir zamanda orqanizmi bərpa etməyə kömək edir. Həmçinin qoz yarpaqları faydalıdır, onların həlimi raxit və xənazir uşaq vannalarında istifadə olunur. Bundan başqa, qozda olan F vitamini dəri qatının işini yaxşılaşdırır.
Lakin bütün hallarda bilmək lazımdır ki, birincisi, qoz heç vaxt dərmanı əvəz edə bilməz. İkincisi, onları öz-özünə təyin etmək olmaz, həkimlə məsləhətləşmək lazımdır. Təbiətdə hər şey olduğu kimi, qoz da bəzi xəstəliklər zamanı əks-təsirə malikdir.
Qozu xroniki kolit və enterokolit zamanı yemək olmaz. Onlar kəskin bağırsaq xəstəlikləri və qanın yüksək laxtalanması zamanı zərərlidir. Zülalın yüksək tərkibi allergik reaksiyalara, hətta stomatitə və diatezə səbəb ola bilər. Onlar həmçinin neyrodermit, psoriaz, ekzema və dərinin digər xəstəliklərindən əziyyət çəkənlər üçün də zərərlidir. Ümumiyyətlə, kök olmağa meyilli insanların çoxlu qoz yeməsi məsləhətli deyil, çünki o, çox kalorilidir.
Bağban Lətifə Zeynalova deyir ki, qoz, əsasən, oktyabrın əvvəlində, bəzən isə daha tez yetişir. Bu, çox uzunömürlü bitkidir və təqribən, 300 il yaşayır. Bu müddət ərzində yaxşı bar gətirir. Bir qayda olaraq, ağac 10-300 kiloqram qoz verir, bu da bir çox amillərdən - ilk növbədə, qozun növündən, həmçinin iqlim və ağaca göstərilən qulluq səviyyəsindən asılıdır.
Bağbanın dediyinə görə, Abşeronda qoz pis yetişir. Bu da ağacın sevmədiyi qrunt suları ilə bağlıdır. Ağacı superfosfat, kül ilə gübrələyirlər. Ağac əkilərkən az miqdarda peyin tökürlər. Ağacı apreldən sentyabradək sulayırlar. Ağac tez-tez sulanarsa, o zaman yeni cavan budaqlar peyda olacaq, onlar isə əsas ağaca mane olacaq. İş orasındadır ki, qoz ağacı genişliyi xoşlayır. Onun odunu dünyada ən bahalı və dəyərli sayılır.
QOZDAN  HAZIRLANMIŞ ŞİRƏ
Məhəmməd Müminə əsasən, qozdan hazırlanmış şirə ürəkbulanması zamanı faydalıdır. Onunla ağzı yaxalamaq ağız ağrıları zamanı kömək edir".
Hazırlanma qaydası: yetişməmiş qozların yaşıl qabığını onun 3/4 hissəsinin suyu çəkilənə qədər qaynadırlar. Qalan kütləyə isə həmin miqdarda bal əlavə edir və yenidən zəif odun üstündə qatışığın 3/4 hissəsini buxarlana və şirə qatılaşanadək qaynadırlar.
FİSİNCAN-PLOV: ƏT və QOZLA PLOV
Lazımlı məhsullar:
Qoyun əti (bel hissəsi, döşü) və ya quş əti - 200 q
Basıq-girdə soğan - 1 başlıq
Əridilmiş yağ - 50 q
Qoz ləpəsi - 100 q
Nar şirəsi və ya narşərab (qatı nar sousu) - 25 q
Darçın - 0,2 q
Düyü yarması - 100 q
Zəfəran - 5-6 erkəkcik
Fisincan üçün (qarnitur) qoyun ətini hər pors üçün 3-4 tikəyə bölürlər, üzərinə duz, qara bibər əlavə edib qızardırlar.
Ondan sonra yağda qızardılmış soğanı, əzilmiş qozu, turş-şirin nar şirəsini və ya narşərabı, darçın, bir az bulyon əlavə edir və hazır olana qədər pörtürlər.
Köhnə zamanlarda evdar qadınlar daha dolğun tünd rəngi almaq üçün tavaya köhnə və təmizlənmiş nalı qoyurdular. Ayrı olaraq düyüdən plov hazırlayırlar.
Qaba boşaldarkən isti plovu təpə şəklində astaca tökürlər, onun bir hissəsinə zəfəranın həlimi hərlənir və kənarında fisincanla təqdim edirlər. İstəyə görə onu ayrı da yemək olar.
QOZ  MÜRƏBBƏSİ
Saray həkimi Məhəmməd Mümin (1697) yazırdı ki, "qoz mürəbbəsi orqanizmi möhkəmlədir, cinsi qabiliyyəti gücləndirir". Onu həmçinin şirin dünyanın "kral"ı adlandırırlar. Orijinal dadından başqa, o, orqanizm üçün əvəzolunmaz fayda verir. Möcüzəvi şirniyyat bakterisid, antisklerotik, iltihaba qarşı xüsusiyyətlərə malikdir. O, linol və olein turşusu, C, PP, B qrupu vitamini, yod, maqnium, sink, mis və fitonsidlərlə zəngindir.
Fındıqların düzgün seçimi - uğurun yarısıdır, ona görə prosesə bütün məsuliyyətlə yanaşmaq lazımdır. Hazırlanması üçün ideal formada olan qara nöqtələrsiz və digər qüsurları olmayan iri qozları seçmək lazımdır. Meyvələr yaşıl, zərif, daxildən südlü-mum  qabığa malik olmalıdır. Onların "yararlı"lığını aşağıdakı üsulla yoxlamaq olar:  qozda kürdanla dəlik açın. O, maneəsiz keçibsə, deməli bu, möhtəşəm iyunun xammalıdır.
Tələb olunan məhsullar:
100 ədəd yaşıl qoz üçün 400 ml su;
1 kq şəkər;
10 qərənfil  qönçəsi;
10 qr darçın;
2 lumu
Şirəni sudan və şəkərdən hazırlamaq və soyutmaq lazımdır. İçinə qozu əlavə etmək, iki lumu şirəsi əlavə etmək lazımdır. Qaynatmaq və iki sutka saxlamaq lazımdır. Üç dəfə təkrarlamaq və sonra tam hazır olana, qozlar yumşalana  qədər bişirmək lazımdır. Şirniyyatı steril olunmuş bankalara boşaltmaq, qalan şirəni üzərinə tökmək və bağlamaq lazımdır.

Walnuts possess countless nutritional properties which help to keep you fit
In cookery and everyday life nut is the name usually given to any edible fruit which consists of a hard outer shell (whether it be hard or soft) and a kernel. From nuts you can make preserves and prepare confectionary, such as tarts, pies, halva [Eastern sweetmeat made from crushed nuts and seeds] and add them to a dish as an ingredient. In the autumn, the season when nuts are harvested, it is time to talk about the "countless" nutritional properties of walnuts, whose fruits so brilliantly characterise the variety of natural produce in Azerbaijan.
The "clever" nut
Walnut kernels look like the brain, which meant that it was prohibited to consume them in Babylon. According toHerodotus, the priests believed that a person eating these nuts became drastically cleverer. In his "Dialogues on Atlantis", Plato said that walnuts were able to think, hiding and crawling away from the gatherers, and the Swedish explorer Sven Hedin thought that unripe walnuts squeaked and cried when they were picked.
The walnut is the fruit of a large tree with a big spreading canopy and pale grey bark.
It is cultivated in the Saki-Zaqatala zone, in Ordubad, Quba, Ganca and several other districts of Azerbaijan. These nuts are very rich in fats, so 20 nuts are sufficient to meet a person's daily needs in them. In Azerbaijan the nuts are used in the form ofhalva as a general tonic in cases of anaemia and to help the recuperation process after an illness. Azeri confectionary items known as sheker bura and badambura are indicated as a tonic to fortify the body.
The Mediaeval Azerbaijani healer Muhammad Mu'min noted: "Forty-five grammes of nuts ground with an equal quantity of ginger, act as a laxative. Ginger, roasted with nutshells, is good for treating coughs and colds. Chewing old nut kernels on an empty stomach, as well as the ointment made from them, can be used for treating cramps, muscle strain, rashes in children, alopecia, and lumps in women's breasts. Walnuts can also be used as a helminthagogue".
Antidotes can also be prepared from walnut kernels, ginger and rue. If you take this remedy before you drink poison, it lessens its effect, and, if you take it after you have drunk the poison, it completely neutralizes the poison's effect.
Walnuts are difficult to digest. They are absorbed better if you drink pomegranate juice with them. Mouldy nuts are poisonous. An ointment used for treating gout and paralysis can be made from ground walnut flowers. An extract of walnut leaves boiled with henna can be applied to treat nasal catarrh and chronic headache. The ash of the nut's internal partition is boiled and drunk to stop bleeding. The resin is used to treat mouth ulcers and toothache."
Avicenna also notes that "Any nut skin is an astringent and stops bleeding…Place the chewed kernel of nuts on ulcerated tumours and that will help… Walnut preserve is good for treating diseases of the kidneys…"
The stiffened partitions between the two parts of the kernel and the hard nutshell are used in Azerbaijani folk medicine. They are drunk in the form of a water-based extract to treat hypertension and atherosclerosis.The fresh, woody partitions of the walnut can be infused in brandy and honey for a week and taken in doses of one tablespoon three times per day to treat goitre. When you have tonsillitis you can gargle your throat with a water-based extract of leaves and the green husk of the walnut.
As an energy boost
It is particularly good for you to eat walnuts in the winter. You see, a person expends more energy during that season. Walnuts contain many irreplaceable amino acids, especially lysine. In their composition they are similar to the proteins in meat. Walnuts are rich in semi-unsaturated fatty acids, which obstruct the development of atherosclerosis. The green fruits of the walnut contain large amounts of vitamin C and are therefore used in treating scurvy. Group B vitamins and a large amount of vitamin A are present in the mature nuts, as well as important mineral substances and micro-elements, especially iodine and zinc. Walnut butter is used for treating skin diseases.
You can eat 4-5 nuts per day to protect you from the effects of various types of radiation. They are good for you when you are suffering from vitamin deficiency and your body lacks salts of cobalt and iron. Walnuts contain potassium and magnesium, which are good for treating anaemia. The vitamins A and E contained in them improve the working of the blood vessels.
It has long been known that consuming a dozen walnuts per day restores male potency. When combined with goat's milk, this is a remarkable remedy for preventing prostatitis and adenoma.Walnuts are also good for you if you have diabetes. It is also known that, if a person does hard physical work, walnuts help him to get his strength back more quickly.
Extract of walnut leaves can also be good for bathing children when they have rickets and scrofula. Besides this, the vitamin F contained in the nuts improves the working of the skin.
But in all of these cases the first thing that you need to know is that walnuts never replace medicines and secondly you must not prescribe them for yourself; you need the advice of a doctor. Just like everything in nature, walnuts are counter-indicated in the case of some diseases.
You should not eat walnuts if you have chronic colitis and enterocolitis. They are not good for you if you are suffering from acute intestinal diseases and at heightened risk of blood clotting. Owing to their high protein content, walnuts may cause an allergic reaction, even stomatitis and allergic diathesis. They are not good for patients suffering from neurodermatitis, psoriasis, eczema and other skin ailments. In general, it is not recommended that people who have a tendency to put on weight should eat too many walnuts, since they are very high in calories.
Gardener Latifa Zeynalova says that walnuts are mainly ready for picking in October, but sometimes even earlier. This is a very long-living plant, usually growing for 300 years, and all that time it gives a good crop. As a rule, a tree has 10 to 300 kg of nuts on it, depending on many factors, first and foremost the variety of nuts and also the climate and the extent to which the tree is tended.
Walnuts do not grow well on the Abseron peninsula, the gardener says, owing to the ground waters that the tree does not like. The tree needs to be given superphosphate fertiliser and ash, and when planting saplings a small quantity of manure should be added to the soil. The tree needs watering from April to September. If you water it too often, new shoots appear which will obstruct the development of the main tree. The fact is that the walnut tree likes plenty of space. Its wood is considered to be one of the most valuable and beautiful in the world.
WALNUT SYRUP
According to Muhammed Mu'min, "walnut syrup is a good remedy for nausea. Gargling with it helps in treating a sore throat".
How to prepare:
Boil the green shells of unripe walnuts in water until three-quarters of the water has boiled away. Add honey to the remaining mixture and simmer on a low heat until three-quarters of the mixture has boiled away and the syrup does not get any thicker.
PILAF FISINJAN: PILAF WITH MEAT AND WALNUTS
Ingredients:
Lamb (taken from the shoulder or the breast) or poultry meat - 200 g
Onion - 1
Clarified butter - 50 g
Walnut kernels -100 g
Pomegranate juice or narsharab (thick pomegranate sauce - 25 g
Cinnamon - 0.2 g
Rice - 100 g
Saffron - 5-6 strands
To make the fisinjan (trimmings), cut the lamb into 3-4 chunks per portion, season it with salt and black pepper and fry it. Then add finely chopped onion, ground walnuts, sour-sweet pomegranate juice or narsharab, cinnamon, a little stock and simmer until cooked. In olden times housewives used to put a cleaned horseshoe piece in the stew to get a fuller dark colour. The rice is boiled separately for the pilaf.
To serve, heap the hot pilaf on the plate. Part of it is coloured with an infusion of saffron. Serve the fisinjan on the side or separately.
WALNUT PRESERVE
The court doctor Muhammed Mu'min (1697) wrote that "walnut preserve fortifies the body, and boosts sexual ability". It is still referred to it as the "king" of the sweet world that, besides having an original flavour, is incalculably good for the body. The magical delicacy possesses bactericidal, antisclerotic and anti-inflammatory properties. It is rich in linoleate, vitamins C, PP, group B, and contains iodine, magnesium, zinc, copper and phytoncides.
Selecting the right walnuts is halfway to a successful preserve, because you need to tackle this process in a completely responsible manner. You need to pick large ideally shaped walnuts for the preserve, which do not have any black patches on them or other defects. The walnuts should be green, with a soft milky, waxy shell inside. You can check that they are suitable by piercing them with a toothpick. If it goes right through the walnut, then it is just right. The best time to make this preserve is the second half of June.
Green walnuts - 100
Water - 400 ml
Sugar - 1 kg
Cloves - 10
Cinnamon - 10 g
Lemons - 2
Make a syrup from the sugar and water and allow to cool. Put the walnuts into it and add the juice of the two lemons. Bring to the boil, remove from the heat and leave for 24 hours. Repeat this process three times, and then boil until completely cooked, until the walnuts become really soft. Transfer the sweet walnuts to sterilised jars, pour in the remaining syrup and seal.