"DOĞMALAR" və "YADLAR"
Bu divar uzun müddət - 1961-ci ilin avqustundan 1989-cu il noyabrın 9-dək Berlini, eyni zamanda, bütünlükdə dünyanı 2 yerə ayıran 156 kilometr uzunluğunda eybəcər bir çapıq idi. ADR-in divarı ucaltmaq qərarı qəbul etməsinə səbəb ölkənin mövcud olduğu 12 ildə (1949-cu ildən 1961-ci ilədək) əhalinin dörddəbir hissəsinin, yaxud 4 milyon vətəndaşın Qərbə üz tutması idi. Sonralar çox böyük beton səddi aşaraq, digər tərəfə keçməyə cəhd göstərən onlarca insan bu zaman həyatını itirəcəkdi. Nəhayət, 1989-cu il noyabrın əvvəlində yarım milyonadək berlinlinin ADR-in tarixində ən böyük etiraz mitinqinə çıxması ilə kritik an gəlib çatdı. "Berlin divarının sökülməsi" dövrü ilə bağlı bir neçə versiya var - şəraitin yaratdığı zərurətdən tutmuş, o zamankı liderlərin xoş məramına, razılığa gəlmək bacarıqlarınadək.
Həqiqətən də iki dünya arasında divarın 1989-cu il noyabrın 9-da baş tutan sökülmə prosesi tamamilə dinc şəkildə reallaşdı. Artıq 11 ay sonra - 1990-cı ilin oktyabrında keçmiş ADR rəsmən AFR ilə birləşdi. Son nəticə olaraq, divarın sökülməsi azadlığa, demokratiyaya, Qərb dəyərlərinə cəhdin rəmzinə, eyni zamanda çox sayda kitabın, filmin, tədqiqat işinin meydana çıxması üçün ilham mənbəyinə çevrildi. İndi keçmiş beton səddin qırıntıları Berlin üçün özünəməxsus brendə çevrilib. Onun kiçik süni sürətləri isə suvenir piştaxtalarında satılan dəyişməz əşyadır.
Lakin insanların sərbəst hərəkəti və ünsiyyətinə mane olan bu divarın fiziki məhvi bəlkə də, bunun üçün kifayət edəcək addım deyil. Berlin divarı 25 il əvvəl sökülsə də, Almaniya və bütünlükdə Avropa hələ də iki hissəyə - Şərqi və Qərbi Avropaya bölünmüş vəziyyətdədir. Əlbəttə, onların arasında artıq beton bloklar, qüllələr və tikanlı məftillər yoxdur. Amma bunun əvəzində iqtisadi və statistik məlumatlar ortadadır. Dünyagörüşündə, davranışda da fərqlər var. Berlinin şərq və qərb hissələri, hətta memarlıq üslubuna görə də bir-birindən kəskin şəkildə fərqlənir.
Almanların özləri də özlərini vahid saymırlar. "Allensbach" ictimai rəyin öyrənilməsi institutunun alman birliyi gününə həsr etdiyi sorğudan məlum olub ki, almanların 56%-dən çoxu "Biz vahid xalqıq" fikri ilə razı deyil. "Bild" qəzetinin yazdığına görə, ölkənin şərqində belə düşünənlər 60, qərbində isə 55% təşkil edir.
Şəhərin və ümumilikdə ölkənin iki hissəsi arasındakı fərqləri "The Washington Post" qəzeti bir araya cəmləyib. Məlum olub ki, ölkənin şərq hissəsində yaşayan əhalinin gəlirləri qərbdəkilərlə müqayisədə xeyli azdır. Üstəlik, bu hissədə işsizliyin səviyyəsi daha yüksəkdir. Nəticədə, Şərqi Almaniyadan bir çox gənc insanlar onun qərb hissəsinə üz tutur, onların yerini isə Polşa və Çexiyadan gələnlər doldurur. Bununla yanaşı, Qərbi Almaniyada yaşayan miqrantların sayı daha çoxdur və onların əksəriyyəti Türkiyədən olanlardır. Yeri gəlmişkən, ultrasağçı Milli Demokrat Partiyası tərəfdarlarının əksəriyyəti məhz Şərqi Almaniya sakinləridir. Bu, orada yaşayanların Qərb kapitalizminin nəticələrindən məyus olmaları, eyni zamanda, kommunist keçmişin qayıtmasını istəyənlərin çox olması ilə izah edilir. Belə olan təqdirdə, ultrasağçılar yaranmış boşluğu uğurlu şəkildə doldura bilirlər. Amma təbii ki, bu fakt deyil. Sentyabrda Tyuringiya torpağının landtaqına (parlamentinə) keçirilən seçkidə Şərqi Almaniya kommunistlərinin (ADR-in mövcud olduğu 40 ildə hakimiyyətdə olmuş Almaniya Vahid Sosialist Partiyası) varisi sayılan "Solçular" partiyası ikinci yeri tutub. Bu, Almaniyanın birləşməsindən sonra "solçular"ın ilk belə uğurudur. Onlar ötən il Bundestaqa keçirilən seçkidə də uğurlu nəticə göstərərək, üçüncülüyü əldə etmişdilər. Bu, "solçular"a Angela Merkelin "böyük koalisiya"sına əsas müxalifət olmaq imkanı yaradıb. Yeri gəlmişkən, Tyuringiya Almaniyanın ən yoxsul hissələrindən biri sayılır. Görünür, sosialistlərin özəlləşdirilmənin məhdudlaşdırılması, NATO-nun buraxılması, ABŞ-ın Avropadakı bazalarının bağlanması kimi arqumentləri bu torpağın sakinlərinin xoşuna gəlir.
"The Washington Post"un fərqliliklər siyahısı bununla bitmir. Siyahıda yer alan faktlardan bəziləri kifayət qədər gözlənilməz təsir bağışlayır, insanlar arasında yalnız həyat səviyyəsində deyil, düşüncədə də fərqlərin olduğunu göstərir. Məsələn, sən demə, Qərbi Almaniyada küçələrin işıqlandırılması zamanı ekologiyaya təsir daha çox nəzərə alınır. Şərqi Almaniyada isə çirklənmə hələ də ciddi şəkildə hiss olunur. Ölkənin bu hissəsi kömürdən asılı vəziyyətdədir. Qərbi Almaniyada gənc anaların əksəriyyəti işləyirsə, "şərqli" analar evdə qalmağa, uşaqlarını böyütməyə üstünlük verirlər. Nəhayət, səyahət zamanı kimin Qərbi, kimin Şərqi Almaniyadan olduğunu müəyyənləşdirmək çox asandır. Əgər qərblilər səyahətə avtomobil qoşquları ilə çıxır və gəzinti boyunca bu qoşqularda yaşayırlarsa, şərqlilər çadırlarda gecələyirlər.
Bu arada "Los Angeles Times" qəzetində Berlin divarının sökülməsi ilə bağlı maraqlı məqamlar yer alıb. Qəzet divarın sökülmə səbəblərinin avropalılarla amerikalılar tərəfindən nə qədər fərqli görülməsindən yazır. ABŞ-da əmindirlər ki, dəyişikliklərin əsas təkanverici qüvvəsi Qərb liberal demokratiyasının məşəli sayılan Amerikanın gücü və idealları olub. Avropalılar isə öz keçid institutlarının işindən və uzun inteqrasiya yolundan danışırlar. Son zamanlar avropalıların ABŞ-ın aqressiv siyasətinə bu qədər qarşı çıxmaları bununla bağlıdır. Bir sözlə, artıq bu yerdə söhbət Köhnə və Yeni Qitə sakinlərinin şüurlarındakı "Berlin divarı"ndan gedir.
Amma sanki bir olan "Köhnə Qitə"nin özündə birliklə bağlı vəziyyət o qədər də yaxşı deyil. O, hələ də Qərbi və Şərqi Avropaya bölünmüş haldadır. Şərq hər zaman iqtisadi cəhətdən daha zəif, daha asılı, daha emosionaldır. Qərbi Avropada isə Şərqdən olan qonaqlar bəyənilmir. Çünki onlar qərblilər üçün iş yerlərinin tapılmasında daim rəqabətdədirlər. Almaniyanın "Spiegel" jurnalının yazdığına görə, kansler Angela Merkel bu yaxınlarda Avropa İttifaqı daxilində işçi qüvvəsi üçün azad bazarın yaradılması məsələsində Böyük Britaniyanın Aİ-dən çıxmasına üstünlük verdiyini bəyan edib.
Məlum olduğu kimi, London Aİ çərçivəsində "işçi qüvvəsi" miqrasiyasının məhdudlaşdırılmasını istəyir. Britaniya miqrantlarla yanaşı, ümumavropa büdcəsinə böyük məbləğdə ödəmələrdən bezib və bu mövqeyini heç də gizlətmir. Yeri gəlmişkən, 25 il əvvəl iki Almaniyanın birləşdirilməsinə dair danışıqlarda bu birliyin əsas əleyhdarı kimi məhz Böyük Britaniyanın baş naziri Marqaret Tetçer çıxış edirdi. O, Almaniyanın nəhəng iqtisadi və siyasi gücünü hər zaman yaxşı dərk edirdi. "Mitteranın Fransası və Tetçerin Böyük Britaniyası razı deyildilər. Onlar gözləməyə üstünlük verirdilər. Onlar SSRİ-nin öz ordusu hesabına hadisələrin bu cür gedişinin qarşısını almasına daha çox üstünlük verərdilər", - deyə həmin hadisələrdə bilavasitə iştirak etmiş və hazırda həyatda olan nadir siyasətçilərdən biri Mixail Qorboçov "La Repubblica" qəzetinə bu yaxınlarda verdiyi müsahibəsində bildirmişdi. SSRİ-nin birinci və sonuncu prezidenti dövlətin müdrikliyindən, tarixin ən vacib mərhələlərində güc tətbiqindən imtinanın vacibliyindən böyük həvəslə danışır. Lakin o, Almaniyada güc tətbiqindən çəkinməsinə rəğmən, öz vətənində bunu etməməsinin səbəblərini hər zaman olduğu kimi, dilə gətirməyib...
Təəssüf ki, Almaniya və bütün Avropadan ötrü azadlığın başlandığını göstərən əlamətlər o zaman üçün artıq keçmiş sayıla biləcək SSRİ-də dəhşətlər, müharibələr, ədavət və ağır dövrlərin başlanğıcını qoydu. Xəritədə bir-birinin ardınca "qaynar nöqtələr" yaranmağa başlandı və onlar insanları bir-birindən istənilən uca divardan daha güclü və daha uzun müddətə ayırırlar.
Üstəlik, müasir dünyanın özündə belə, "Divar" layihəsindən imtina etməyi heç kəs düşünmür. Əvvəllər bu, pis zarafat kimi qəbul olunurdusa, indi Rusiya ilə Ukraynanın sərhədində belə divarın peyda olma ehtimalı kifayət qədər yüksəkdir. Bunu Ukraynanın baş naziri Arseni Yasenyuk da təsdiqləyib. "The Times" isə Putinin bu işlə məşğul olacağını yazır. Qərb ekspertlərinin fikrincə, divarın inşası Ukraynaya sülh gətirə, Kiyevə iqtisadiyyatını bərpa etmək və Aİ-yə üzv olmaq şansı verə bilər. Onlar hesab edirlər ki, divar yalnız Putinin hakimiyyətdən gedişindən sonra sökülə bilər.
Beləliklə, Berlin divarını məhz kommunizmin ən iyrənc rəmzi saymaq bəlkə də doğru deyil. Bunu iddia etmək inkvizisiya tonqallarının xristianlığın rəmzi olduğunu iddia etməyə bərabər olardı. Berlin divarı daha çox insan iztirabının, dünyanın "doğmalar"a və "yadlar"a bölünməsi kimi qədim instiktin rəmzi sayıla bilər. Axı Böyük Çin səddi də var idi. İsrail Fələstinlə sərhəddə uzunluğu 700 kilometrdən uzun olan "təhlükəsizlik divarı" tikmişdi. Hindistan isə eyni vasitə ilə Pakistandan "qorunurdu". Kipr adasının yunan və türk sakinləri bu yola əl atanlar sırasında idilər. Məşhur divar bu gün də Koreyanı iki hissəyə - Şimali və Cənubi Koreyaya ayırır. Qərbi Saxarada isə minalı ərazilərlə, tikanlı məftillərlə əhatə olunmuş Mərakeş divarı son dərəcə iyrənc və süni görünür. ABŞ-Meksika sərhədindəki müdafiə sistemi tikilisi haqda hər kəs məlumatlıdır - Meksika tərəfindən onu aşmağa çalışan xeyli insan dünyasını dəyişib. Şimali İrlandiyadakı divar isə katoliklərlə protestantları bir-birlərindən qoruyur.
Bu siyahını uzatmaq da olar, lakin heç də onların hamısı insanların sərbəst hərəkət azadlıqlarının pozulması üçün ucaldılmayıb. Divarların sökülməsi isə (əgər bu baş verəcəksə) heç də hər zaman Berlindəki kimi dinc şəraitdə baş tutmayacaq. Yəqin ki, bu çapıqların yeri Almaniyaya hələ də əziyyət verən çapıqla müqayisədə, daha dərin olacaq. Dünya hələ də "doğmalar"a və "yadlar"a bölünmüş haldadır.

The fall of the Berlin Wall has not protected the world from new obstacles
The Wall was an ugly scar 156 km long which for a long time - from August 1961 to 9 November 1989 - split Berlin and, essentially, the whole world in two. The GDR [German Democratic Republic] decided to build the Wall after a quarter of its population, or 4 million people, escaped in the first 12 years of the country's existence (from 1949 to 1961). Later, dozens of people were killed trying to get to the other side of this imposing concrete edifice. The crisis came at the beginning of November 1989 when about half a million Berliners turned up at the biggest opposition rally in the GDR's history. There are several versions of what happened at the time of the "fall of the Berlin Wall" - from a clash of circumstances to the goodwill of the leaders of that time and their ability to come to an agreement. Indeed, the collapse of the border between the two worlds did happen peacefully on 9 November 1989, and 11 months later, in October 1990, the former GDR officially merged with the FRG [Federal Republic of Germany]. Eventually, the fall of the Wall became a symbol of the desire for freedom, democracy and western values, and also the source of inspiration for a number of books, films and surveys. Today, fragments of the former concrete barrier are a kind of trademark of Berlin, and small artistic models of it are a ubiquitous popular item in souvenir shops.
However, the physical destruction of this barrier to movement and contact between people was probably not a sufficient step in itself. The Berlin Wall came down a quarter of a century ago, but Germany, like the rest of Europe in fact, is still divided into East and West. Of course, the stone blocks, watch-towers and barbed wire have gone, but the economic and statistical figures are there. There are differences in outlook and behaviour, and there is no doubt that Berlin is visibly different architecturally in its eastern and western parts.
The German people themselves do not regard themselves as one, either. According to an Allensbach public opinion poll, which was carried out on German Unity Day, over 56 per cent of Germans do not agree with the definition "We are one people". In the east of Germany, 60 per cent were convinced of this, and in the west 55 per cent, the Bild newspaper pointed out, quoting this report.
The differences between the two parts of the city and the country in general were summed up by the Washington Post. Thus, people's incomes in the eastern part were much lower and the level of unemployment higher. As a result, many young people from Eastern Germany leave for its Western part and people from Poland and the Czech Republic come to replace them. At the same time, there are still far more immigrants in Western Germany and many of them are from Turkey. Incidentally, the majority of supporters of the ultra-right National Democratic Party live in Eastern Germany. The reason for this is that people have become disillusioned with western capitalism, but at the same time there are few who want to go back to the communist past, so the ultra-rights successfully fill the void. Although this, too, is not of course the case. At the September elections to the Landtag (parliament) in Thuringia, the "Left" party - the heirs of the East German communists (SUPG - Socialist Unionist Party of Germany, which ruled during the whole of the 40 years of the GDR's existence) - took second place. This was the first such success of the "left" since the reunification of Germany. They also achieved tangible success at last year's elections to the Bundestag, coming third and emerging as the main opposition to Angela Merkel's "grand coalition". Thuringia, incidentally, is regarded as one of the poorest states in Germany and its people clearly like the arguments of the socialists - a limit to privatization, the dissolution of NATO and the closure of US bases in Europe.
Meanwhile, the Washington Post continues its list of differences, some of which are fairly surprising and reflect not just the difference in standards of living, but also way of thinking. For example, street lighting in Western Germany is more environmentally friendly. Eastern Germany is still extremely polluted and quite heavily dependent on coal. The majority of young mothers in Western Germany go out to work, whereas "eastern mums" prefer to stay at home and look after the children. Finally, as one travels around it is easy to see who is from Western and who is from Eastern Germany: whereas the former travel around and live in caravans, the latter spend the night camping.
Another newspaper - the Los Angeles Times - has also come up with some interesting things about the Berlin Wall, reflecting the different ways in which Europeans and Americans perceive the fall of the Berlin Wall. For example, whereas the US solemnly believes that the power and ideals of America as the leading light of western liberal democracy was the main driving force behind the changes, the Europeans talk about a low-key "continental breakthrough", the work of transitional institutions and the long path towards integration, and that is why of late the Europeans have been so opposed to the US' aggressive policy. So, in this case we are talking about a "Berlin Wall" in the minds of the people of the Old and the New World.
But even in the seemingly united Old World not everything is fine when it comes to unity. Europe remains Eastern and Western, where the former has always been economically weaker, more dependent, more vulnerable and emotional, whereas Western Europe doesn't like visitors from the East who are forever competing with them for jobs. According to the German paper Der Spiegel, German Chancellor Angela Merkel recently said she would prefer Britain's withdrawal from the EU, which calls for a restriction in migration of "manpower" within the EU, to a compromise on the question of a free labour market within the European Union. As well as immigrants, London is fed up with paying more money into the European budget and has made no secret of its intentions. Incidentally, 25 years ago, during negotiations, it was British Prime Minister Margaret Thatcher, who was always aware of Germany's immense economic and political strength, who came out as the main opponent of a merger between the two Germanys. "Mitterrand's France and Thatcher's Britain disagreed. They preferred to wait. They wanted the USSR and its army to stop the course of events," was how Mikhail Gorbachev, one of the few politicians still alive who was immediately involved in these events, responded in a recent interview to La Repubblica. The first and last president of the USSR argues passionately about state wisdom and the need for restraint at the most critical moments of history. However, as usual, Gorbachev does not say why he was able to contain force in Germany but unable to do so in his own country… Alas, what became the start of freedom for the German people and the rest of Europe, for what was already the former USSR at that time this was just the first period in a terrible series of misfortunes, wars, destruction and hard times. "Hot" spots dividing people much more intensely and for a much longer time than any high wall appeared, one after the other, on the map.
However, in today's world no-one even thinks of rejecting the actual idea of a "Wall" - at first it seemed a bad joke, but now it is even more possible that it could appear on the border between Russia and Ukraine. This was stated by Ukrainian Prime Minister Arseniy Yatsenyk, and The Times newspaper believes that this is what Putin will do. Western experts believe that a wall could bring peace to Ukraine and give Kiev the chance to rebuild its economy and join the EU. And it will be pulled down when Putin falls from power.
So the Berlin Wall can hardly be regarded as a repulsive symbol of communism alone. To make such a claim is tantamount, essentially, to saying that the bonfires of the Inquisition are a symbol of Christianity. The Berlin Wall was rather a symbol of human fears and the old instinct to divide the world into "us" and "them". After all, we had the Great Wall of China; Israel built a "security wall" on the border with Palestine (over 700 km long, with a 60-metre right of way); India cut itself off from Pakistan in a similar way. The Greek and Turkish inhabitants in Cyprus did the same. A fence divides Korea into South and North. The Moroccan Wall in Western Sahara looks abhorrent and unnatural with mine fields and barbed wire. Everyone knows about the protective system of structures on the border between the USA and Mexico - many people have died while trying to climb it from the Mexican side. The wall in Northern Ireland protects Catholics from Protestants and vice-versa.
This list is by no means complete and does not in every case clearly state that such barriers are a blatant violation of the right to freedom of movement. And by no means in every case will the fall of a wall (if it in fact occurs) be as peaceful as in Berlin, and the scars will surely remain even deeper than those which have tormented Germany until now. The world is still divided into "us" and "them".