"DOĞMALAR" və "YADLAR"
Bu divar uzun müddət - 1961-ci ilin avqustundan 1989-cu il noyabrın 9-dək Berlini, eyni zamanda, bütünlükdə dünyanı 2 yerə ayıran 156 kilometr uzunluğunda eybəcər bir çapıq idi. ADR-in divarı ucaltmaq qərarı qəbul etməsinə səbəb ölkənin mövcud olduğu 12 ildə (1949-cu ildən 1961-ci ilədək) əhalinin dörddəbir hissəsinin, yaxud 4 milyon vətəndaşın Qərbə üz tutması idi. Sonralar çox böyük beton səddi aşaraq, digər tərəfə keçməyə cəhd göstərən onlarca insan bu zaman həyatını itirəcəkdi. Nəhayət, 1989-cu il noyabrın əvvəlində yarım milyonadək berlinlinin ADR-in tarixində ən böyük etiraz mitinqinə çıxması ilə kritik an gəlib çatdı. "Berlin divarının sökülməsi" dövrü ilə bağlı bir neçə versiya var - şəraitin yaratdığı zərurətdən tutmuş, o zamankı liderlərin xoş məramına, razılığa gəlmək bacarıqlarınadək.
Həqiqətən də iki dünya arasında divarın 1989-cu il noyabrın 9-da baş tutan sökülmə prosesi tamamilə dinc şəkildə reallaşdı. Artıq 11 ay sonra - 1990-cı ilin oktyabrında keçmiş ADR rəsmən AFR ilə birləşdi. Son nəticə olaraq, divarın sökülməsi azadlığa, demokratiyaya, Qərb dəyərlərinə cəhdin rəmzinə, eyni zamanda çox sayda kitabın, filmin, tədqiqat işinin meydana çıxması üçün ilham mənbəyinə çevrildi. İndi keçmiş beton səddin qırıntıları Berlin üçün özünəməxsus brendə çevrilib. Onun kiçik süni sürətləri isə suvenir piştaxtalarında satılan dəyişməz əşyadır.
Lakin insanların sərbəst hərəkəti və ünsiyyətinə mane olan bu divarın fiziki məhvi bəlkə də, bunun üçün kifayət edəcək addım deyil. Berlin divarı 25 il əvvəl sökülsə də, Almaniya və bütünlükdə Avropa hələ də iki hissəyə - Şərqi və Qərbi Avropaya bölünmüş vəziyyətdədir. Əlbəttə, onların arasında artıq beton bloklar, qüllələr və tikanlı məftillər yoxdur. Amma bunun əvəzində iqtisadi və statistik məlumatlar ortadadır. Dünyagörüşündə, davranışda da fərqlər var. Berlinin şərq və qərb hissələri, hətta memarlıq üslubuna görə də bir-birindən kəskin şəkildə fərqlənir.
Almanların özləri də özlərini vahid saymırlar. "Allensbach" ictimai rəyin öyrənilməsi institutunun alman birliyi gününə həsr etdiyi sorğudan məlum olub ki, almanların 56%-dən çoxu "Biz vahid xalqıq" fikri ilə razı deyil. "Bild" qəzetinin yazdığına görə, ölkənin şərqində belə düşünənlər 60, qərbində isə 55% təşkil edir.
Şəhərin və ümumilikdə ölkənin iki hissəsi arasındakı fərqləri "The Washington Post" qəzeti bir araya cəmləyib. Məlum olub ki, ölkənin şərq hissəsində yaşayan əhalinin gəlirləri qərbdəkilərlə müqayisədə xeyli azdır. Üstəlik, bu hissədə işsizliyin səviyyəsi daha yüksəkdir. Nəticədə, Şərqi Almaniyadan bir çox gənc insanlar onun qərb hissəsinə üz tutur, onların yerini isə Polşa və Çexiyadan gələnlər doldurur. Bununla yanaşı, Qərbi Almaniyada yaşayan miqrantların sayı daha çoxdur və onların əksəriyyəti Türkiyədən olanlardır. Yeri gəlmişkən, ultrasağçı Milli Demokrat Partiyası tərəfdarlarının əksəriyyəti məhz Şərqi Almaniya sakinləridir. Bu, orada yaşayanların Qərb kapitalizminin nəticələrindən məyus olmaları, eyni zamanda, kommunist keçmişin qayıtmasını istəyənlərin çox olması ilə izah edilir. Belə olan təqdirdə, ultrasağçılar yaranmış boşluğu uğurlu şəkildə doldura bilirlər. Amma təbii ki, bu fakt deyil. Sentyabrda Tyuringiya torpağının landtaqına (parlamentinə) keçirilən seçkidə Şərqi Almaniya kommunistlərinin (ADR-in mövcud olduğu 40 ildə hakimiyyətdə olmuş Almaniya Vahid Sosialist Partiyası) varisi sayılan "Solçular" partiyası ikinci yeri tutub. Bu, Almaniyanın birləşməsindən sonra "solçular"ın ilk belə uğurudur. Onlar ötən il Bundestaqa keçirilən seçkidə də uğurlu nəticə göstərərək, üçüncülüyü əldə etmişdilər. Bu, "solçular"a Angela Merkelin "böyük koalisiya"sına əsas müxalifət olmaq imkanı yaradıb. Yeri gəlmişkən, Tyuringiya Almaniyanın ən yoxsul hissələrindən biri sayılır. Görünür, sosialistlərin özəlləşdirilmənin məhdudlaşdırılması, NATO-nun buraxılması, ABŞ-ın Avropadakı bazalarının bağlanması kimi arqumentləri bu torpağın sakinlərinin xoşuna gəlir.
"The Washington Post"un fərqliliklər siyahısı bununla bitmir. Siyahıda yer alan faktlardan bəziləri kifayət qədər gözlənilməz təsir bağışlayır, insanlar arasında yalnız həyat səviyyəsində deyil, düşüncədə də fərqlərin olduğunu göstərir. Məsələn, sən demə, Qərbi Almaniyada küçələrin işıqlandırılması zamanı ekologiyaya təsir daha çox nəzərə alınır. Şərqi Almaniyada isə çirklənmə hələ də ciddi şəkildə hiss olunur. Ölkənin bu hissəsi kömürdən asılı vəziyyətdədir. Qərbi Almaniyada gənc anaların əksəriyyəti işləyirsə, "şərqli" analar evdə qalmağa, uşaqlarını böyütməyə üstünlük verirlər. Nəhayət, səyahət zamanı kimin Qərbi, kimin Şərqi Almaniyadan olduğunu müəyyənləşdirmək çox asandır. Əgər qərblilər səyahətə avtomobil qoşquları ilə çıxır və gəzinti boyunca bu qoşqularda yaşayırlarsa, şərqlilər çadırlarda gecələyirlər.
Bu arada "Los Angeles Times" qəzetində Berlin divarının sökülməsi ilə bağlı maraqlı məqamlar yer alıb. Qəzet divarın sökülmə səbəblərinin avropalılarla amerikalılar tərəfindən nə qədər fərqli görülməsindən yazır. ABŞ-da əmindirlər ki, dəyişikliklərin əsas təkanverici qüvvəsi Qərb liberal demokratiyasının məşəli sayılan Amerikanın gücü və idealları olub. Avropalılar isə öz keçid institutlarının işindən və uzun inteqrasiya yolundan danışırlar. Son zamanlar avropalıların ABŞ-ın aqressiv siyasətinə bu qədər qarşı çıxmaları bununla bağlıdır. Bir sözlə, artıq bu yerdə söhbət Köhnə və Yeni Qitə sakinlərinin şüurlarındakı "Berlin divarı"ndan gedir.
Amma sanki bir olan "Köhnə Qitə"nin özündə birliklə bağlı vəziyyət o qədər də yaxşı deyil. O, hələ də Qərbi və Şərqi Avropaya bölünmüş haldadır. Şərq hər zaman iqtisadi cəhətdən daha zəif, daha asılı, daha emosionaldır. Qərbi Avropada isə Şərqdən olan qonaqlar bəyənilmir. Çünki onlar qərblilər üçün iş yerlərinin tapılmasında daim rəqabətdədirlər. Almaniyanın "Spiegel" jurnalının yazdığına görə, kansler Angela Merkel bu yaxınlarda Avropa İttifaqı daxilində işçi qüvvəsi üçün azad bazarın yaradılması məsələsində Böyük Britaniyanın Aİ-dən çıxmasına üstünlük verdiyini bəyan edib.
Məlum olduğu kimi, London Aİ çərçivəsində "işçi qüvvəsi" miqrasiyasının məhdudlaşdırılmasını istəyir. Britaniya miqrantlarla yanaşı, ümumavropa büdcəsinə böyük məbləğdə ödəmələrdən bezib və bu mövqeyini heç də gizlətmir. Yeri gəlmişkən, 25 il əvvəl iki Almaniyanın birləşdirilməsinə dair danışıqlarda bu birliyin əsas əleyhdarı kimi məhz Böyük Britaniyanın baş naziri Marqaret Tetçer çıxış edirdi. O, Almaniyanın nəhəng iqtisadi və siyasi gücünü hər zaman yaxşı dərk edirdi. "Mitteranın Fransası və Tetçerin Böyük Britaniyası razı deyildilər. Onlar gözləməyə üstünlük verirdilər. Onlar SSRİ-nin öz ordusu hesabına hadisələrin bu cür gedişinin qarşısını almasına daha çox üstünlük verərdilər", - deyə həmin hadisələrdə bilavasitə iştirak etmiş və hazırda həyatda olan nadir siyasətçilərdən biri Mixail Qorboçov "La Repubblica" qəzetinə bu yaxınlarda verdiyi müsahibəsində bildirmişdi. SSRİ-nin birinci və sonuncu prezidenti dövlətin müdrikliyindən, tarixin ən vacib mərhələlərində güc tətbiqindən imtinanın vacibliyindən böyük həvəslə danışır. Lakin o, Almaniyada güc tətbiqindən çəkinməsinə rəğmən, öz vətənində bunu etməməsinin səbəblərini hər zaman olduğu kimi, dilə gətirməyib...
Təəssüf ki, Almaniya və bütün Avropadan ötrü azadlığın başlandığını göstərən əlamətlər o zaman üçün artıq keçmiş sayıla biləcək SSRİ-də dəhşətlər, müharibələr, ədavət və ağır dövrlərin başlanğıcını qoydu. Xəritədə bir-birinin ardınca "qaynar nöqtələr" yaranmağa başlandı və onlar insanları bir-birindən istənilən uca divardan daha güclü və daha uzun müddətə ayırırlar.
Üstəlik, müasir dünyanın özündə belə, "Divar" layihəsindən imtina etməyi heç kəs düşünmür. Əvvəllər bu, pis zarafat kimi qəbul olunurdusa, indi Rusiya ilə Ukraynanın sərhədində belə divarın peyda olma ehtimalı kifayət qədər yüksəkdir. Bunu Ukraynanın baş naziri Arseni Yasenyuk da təsdiqləyib. "The Times" isə Putinin bu işlə məşğul olacağını yazır. Qərb ekspertlərinin fikrincə, divarın inşası Ukraynaya sülh gətirə, Kiyevə iqtisadiyyatını bərpa etmək və Aİ-yə üzv olmaq şansı verə bilər. Onlar hesab edirlər ki, divar yalnız Putinin hakimiyyətdən gedişindən sonra sökülə bilər.
Beləliklə, Berlin divarını məhz kommunizmin ən iyrənc rəmzi saymaq bəlkə də doğru deyil. Bunu iddia etmək inkvizisiya tonqallarının xristianlığın rəmzi olduğunu iddia etməyə bərabər olardı. Berlin divarı daha çox insan iztirabının, dünyanın "doğmalar"a və "yadlar"a bölünməsi kimi qədim instiktin rəmzi sayıla bilər. Axı Böyük Çin səddi də var idi. İsrail Fələstinlə sərhəddə uzunluğu 700 kilometrdən uzun olan "təhlükəsizlik divarı" tikmişdi. Hindistan isə eyni vasitə ilə Pakistandan "qorunurdu". Kipr adasının yunan və türk sakinləri bu yola əl atanlar sırasında idilər. Məşhur divar bu gün də Koreyanı iki hissəyə - Şimali və Cənubi Koreyaya ayırır. Qərbi Saxarada isə minalı ərazilərlə, tikanlı məftillərlə əhatə olunmuş Mərakeş divarı son dərəcə iyrənc və süni görünür. ABŞ-Meksika sərhədindəki müdafiə sistemi tikilisi haqda hər kəs məlumatlıdır - Meksika tərəfindən onu aşmağa çalışan xeyli insan dünyasını dəyişib. Şimali İrlandiyadakı divar isə katoliklərlə protestantları bir-birlərindən qoruyur.
Bu siyahını uzatmaq da olar, lakin heç də onların hamısı insanların sərbəst hərəkət azadlıqlarının pozulması üçün ucaldılmayıb. Divarların sökülməsi isə (əgər bu baş verəcəksə) heç də hər zaman Berlindəki kimi dinc şəraitdə baş tutmayacaq. Yəqin ki, bu çapıqların yeri Almaniyaya hələ də əziyyət verən çapıqla müqayisədə, daha dərin olacaq. Dünya hələ də "doğmalar"a və "yadlar"a bölünmüş haldadır.

Падение Берлинской стены не оградило мир от новых заграждений
Стена была уродливым шрамом длиной 156 километров, который на долгое время - с августа 1961 года до 9 ноября 1989 года - разрезал Берлин, а вместе с ним, по сути, весь мир на две половины. ГДР решила построить стену после того, как за первые 12 лет существования страны (с 1949-го по 1961-й) на Запад из нее уехала четверть населения, или 4 млн. граждан. Позже десятки человек погибли, пытаясь прорваться на другую сторону внушительного бетонного сооружения. Критический момент наступил в начале ноября 1989-го, когда около полумиллиона берлинцев вышли на самый большой за всю историю ГДР оппозиционный митинг. Существует несколько версий самого момента "падения Берлинской стены" - от стечения обстоятельств до доброй воли тогдашних лидеров и их умения договориться. Действительно разрушение границы между двумя мирами произошло вполне мирно 9 ноября 1989 года, и уже 11 месяцев спустя, в октябре 1990-го, бывшая ГДР официально влилась в ФРГ. В конечном счете падение стены стало символом стремления к свободе, демократии и западным ценностям, а также источником вдохновения для множества книг, фильмов, исследовательских работ. Сейчас осколки бывшего бетонного заграждения являются своеобразным брендом Берлина, а его маленькие искусственные копии - неизменно популярным товаром в сувенирных лавках.
Однако физическое разрушение препятствия свободному передвижению и общению людей, возможно, не совсем достаточный шаг. Берлинская стена рухнула четверть века назад, но Германия, как, собственно, и вся остальная Европа, все равно продолжает оставаться разделенной - на Восточную и Западную. Конечно, больше нет каменных блоков, вышек и колючей проволоки, но зато есть экономические и статистические данные. Есть различия в мировоззрении и поведении. Да что говорить, даже зрительно Берлин в его восточной и западной частях четко различается по архитектуре.
И сами немцы не считают себя едиными. Согласно опросу института изучения общественного мнения Allensbach, проведенному ко Дню германского единства, более 56% немцев не согласны с определением "Мы - один народ". Причем на востоке ФРГ в этом убеждены 60% опрошенных, на западе - 55%, отмечает газета Bild со ссылкой на отчет.
Различия между двумя частями города и в целом страны суммировала The Washington Post. Так, доходы населения в восточной части намного меньше, а уровень безработицы, наоборот, выше. В результате многие молодые люди из Восточной Германии уезжают в западную ее часть, а на их место приходят жители из Польши и Чехии. В то же время все равно в Западной Германии живет намного больше мигрантов, а многие из них - из Турции. Кстати, именно в Восточной Германии проживают большинство сторонников ультраправой Национальной демократической партии. Объясняется это тем, что люди разочаровались в западном капитализме, но в то же время мало кто хочет возвращения к коммунистическому прошлому, так что ультраправые успешно заполняют образовавшуюся пустоту. Хотя и это, конечно, не факт. На сентябрьских выборах в ландтаг (парламент) земли Тюрингия партия "Левые" - наследники восточногерманских коммунистов (СЕПГ - Социалистическая единая партия Германии, правящая все 40 лет существования ГДР) - заняла второе место. Это первый такой успех "левых" со времени объединения Германии, они же добились ощутимых успехов и на прошлогодних выборах в Бундестаг, оказавшись на третьем месте и являясь основной оппозицией "большой коалиции" Ангелы Меркель. Тюрингия, кстати, считается одной из наиболее бедных земель в Германии, и, видимо, ее жителям нравятся аргументы социалистов - ограничение приватизации, роспуск НАТО, закрытие баз США в Европе.
Между тем The Washington Post продолжает свой список различий, некоторые из которых довольно неожиданные и отражают не только разность в уровне жизни, но и мышления. Так, оказывается, уличное освещение в Западной Германии более дружелюбно к экологии. Восточная Германия все еще ощутимо загрязнена, довольно сильно зависима от угля. Большинство молодых мам в Западной Германии работают, а вот "восточные" мамы предпочитают какое-то время оставаться дома и самим растить детей. Наконец, во время путешествий очень легко определить, кто из Западной, а кто из Восточной Германии, поскольку если первые передвигаются и живут в автомобильных прицепах, то вторые упрямо ночуют в палатках.
В свою очередь интересные моменты на тему Берлинской стены представило другое издание - Los Angeles Times, размышляющее о том, насколько по-разному воспринимают причины падения Берлинской стены европейцы и американцы. Так, если США свято верят, что главной движущей силой перемен были сила и идеалы Америки, как светоча западной либеральной демократии, то европейцы говорят о собственном безсиловом "континентальном прорыве" - о работе переходных институтов и долгом пути к интеграции, и именно поэтому последнее время европейцы так противятся агрессивной политике США. Так что в данном случае речь уже идет о "Берлинской стене" в умах жителей Старого и Нового Света.
Но и в самом вроде бы объединенном Старом Свете все не так хорошо с единством. Европа пока так и остается Восточной и Западной, где первая всегда экономически более слабая, более зависимая, более уязвимая и эмоциональная. Западной же Европе не нравятся гости из восточных областей, которые постоянно конкурируют с ними за рабочие места. Согласно немецкому журналу Spiegel, канцлер Германии Ангела Меркель недавно заявила, что компромиссу в вопросе о свободном рынке рабочей силы внутри Евросоюза она предпочтет выход Великобритании из ЕС, которая выступает за ограничение миграции "рабочей силы" в рамках ЕС. Лондон, помимо мигрантов, устал от больших выплат в общеевропейскую казну и своих намерений давно не скрывает. Кстати, 25 лет назад во время переговоров главным противником слияния двух Германий выступала именно премьер-министр Великобритании Маргарет Тэтчер, которая всегда понимала огромную экономическую и политическую силу Германии. "Франция Миттерана и Великобритания Тэтчер были не согласны. Они предпочитали ждать. Они бы предпочли, чтобы СССР со своей армией остановил ход событий", - именно так ответил в своем недавнем интервью La Repubblica Михаил Горбачев, один из немногих живых политиков, непосредственно участвовавший в тех событиях. Первый и последний президент СССР увлеченно рассуждает о государственной мудрости и необходимости в самые ответственные моменты истории сдерживать силу. Почему он сумел сдержать силу в Германии, но не сумел сделать этого в собственной стране, Горбачев, однако, как обычно, умолчал… Увы, то, что для немцев и остальной Европы все-таки стало началом свободы, для почти уже к тому времени бывшего СССР было лишь первым периодом страшной полосы бед, войн, разрухи и безвременья. На карте одна за другой возникали "горячие" точки, которые разделяют людей гораздо сильнее и на гораздо больший срок, чем любая самая высокая стена.
Впрочем, и от самого проекта "Стена" в современном мире никто и не думает отказываться - сначала это казалось дурной шуткой, но теперь все больше и больше есть вероятность того, что она может появиться на границе между Россией и Украиной. Об этом говорил украинский премьер-министр Арсений Яценюк, а издание The Times считает, что этим займется Путин. По мнению западных экспертов, стена может принести мир в Украину и дать Киеву шанс восстановить экономику и вступить в ЕС. И будет разрушена, когда Путин потеряет власть.
Так что вряд ли стоит считать Берлинскую стену самым отвратительным символом именно коммунизма. Утверждать подобное, по сути, равно заявлению, что костры инквизиции - это символ христианства. Скорее Берлинская стена - это символ человеческих страхов и древнего инстинкта разделить мир на "своих" и "чужих". Ведь была же Великая Китайская стена. Израиль возвел "стену безопасности" на границе с Палестиной (более 700 км, с 60-метровой полосой отчуждения). Индия подобным образом отгородилась от Пакистана. Также поступили греческие и турецкие жители острова Кипр. Знаменитый забор делит Корею на две части - Южную и Северную. Отвратительно и неестественно, с минными полями и колючей проволокой, выглядит Марокканская стена в Западной Сахаре. Все знают о защитной системе сооружений на границе США и Мексики - в попытке ее одолеть с мексиканской стороны погиб не один человек. Стена в Северной Ирландии защищает католиков от протестантов и наоборот.
Этот список далеко не полный и далеко не в каждом случае открыто говорится о том, что подобные заборы являются вопиющим нарушением права человека на свободное передвижение. И далеко не в каждом случае падение стены (если оно вообще случится) будет таким же мирным, как в Берлине, а шрамы наверняка останутся еще более глубокими, чем те, что до сих пор мучают Германию. Мир все еще разделен на "своих" и "чужих".