Avstriya kinorejissoru Mixael Qlavoqqer: "Mən Azərbaycan nefti barədə film çəkərdim…"
Mixael Qlavoqqer özünü" hərəkətdə olan kinematoqraf" adlandırır. Yalnız məcazi mənada de-yil, həm də ona görə ki, onun yaradıcılıq üslubu janrlar və formalar arasında hərəkətdədir. San-Fransisko İncəsənət İnstitutunu və Vyana Kino Akademiyasını bitirdikdən sonra, Qlavoqqer "Qiraətçinin ölümü" (1984), "Başqalarının şəhəri" və "Vyanada savaş" (1989) kimi şəhər təsvirlərindən başlayıb. Sonra tanınmış Avstriya rejissoru Ulrix Saydlla bir ssenariçi, ("İtki ilə razılaşmaq lazımdır", 1992), həm də operator və montajçı ("Heyvani sevgi", 1995) kimi də əməkdaşlıq edib.
Sənədli və bədii kinonun çuğlaşması olan "Qarışqa küçəsi" (1995) filmi ilə diqqəti çəkib. Qlavoggerin sonraki işi "Kino bizim beynimizdədir" (1996) filmi eksperimental xarakterli olub. "Meqapolislər" (1998) filmi geniş tanınıb. "Ölkədəki vəziyyət: Avstriya altı fəsildə" (2002) və "İşçinin ölümü" (2005) filmlərində gerçəkliyin sosial-tənqidi qeyd olunur.
Eyni zamanda, Qlavogger şəhər komediyası janrında ssenari müəllifi kimi çıxış edir, özü "İlbizlər" (2004), "Qınanılan məşğuliyyət" (2006) və "Xüsusi əlaqə" (2008) kimi bəzi əsərləri çəkir. Bakıda keçirilən Avropa Film Festivalına Qlavoqqer yeni "Atacığı gecə öldür" filmini gətirib.
Mixael Qlavoqqeer "Region +" ilə söhbətində mübahisəli filmi, hobbiləri və bir çox başqa şeylər barədə fikirlərini paylaşıb.
- Niyə iki nəslin daimi qarşıdurmasını izah edən filmin belə "triller" adı var?
- Əslində, bu filmdə trillerlik bir şey yoxdur. Mən yalnız "Atacığı gecə öp" ifadəsini dəyişmişəm. Bu filmdə İkinci Dünya savaşı əsnasında və ondan sonra üç ailənin əhvalatı yer alır. Rats atasıyla - uğurlu br siyasətçi ilə mübarizə aparır, çünki öz avtoriteti ilə oğluna təzyiq edir.
Psixoloji problemlərin öhdəsindən gəlmək üçün, Rats bir kompüter oyunu düzəldir və orada pis adam obrazında atasını təsvir edir. Bir gün tanış bir qız ona zəng edərək evinə çağırır. Onun evinin zirzəmisində Rats müharibə xatirələrindən gizlənən yaşlı bir qocanı görür.
Film Yozef Hazlingerin eyniadlı kitabı əsasında çəkilib. Bu, ata və uşaqlar - iki nəsil arasında qarşıdurma haqqında bir hekayədir. Gənclərin çoxu onları anlamadıqlarını düşündükləri ana-atalarla ünsiyyət problemləri yaşayır. Zaman keçdikcə böyüyən gənclərin özləri ailə qururlar, uşaq sahibi olurlar. Və keçmiş oğulların özləri ata olduqda, öz atalarının, əslində, necə bir ata olduqlarını anlayırlar.
- "İşçinin ölümü" filminizin təməlində sovet əmək qəhrəmanı Aleksey Staxanovun əhvalatı durur. Bu filmi necə çəkdiniz?
- Bu filmin çox hissəsini mən Ukraynada çəkmişəm. Ümumiyyətlə, "İşçinin ölümü" - dünyanın müxtəlif bölgələrində çəkilən qısa əhvalatların sənədli kolleksiyasıdır. Donbas mədənlərindən, Nigerya sallaqxanalarından, Pakistan limanlarından və Çin poladəritmə fabriklərindən bəhs edir...
Filmin hər hissənin özünə aid tərzi var. İlk hissə "Qəhrəman" adlanır və sənədli xronikalarla başlayır: 30-cu illər, sovet Donbası, Staxanovun əmək qəhrəmanlığı, Staxanov hərəkatının yüksəlişi, sənayeləşmə fonunda kütləvi terror. Və dərhal müstəqil ölkənin Donbası, tərk edilmiş mədənlər, ölməkdə olan bir sənayenin mənzərəsi, dövlət hesabından silinmiş mədənlərdən qanunsuz kömür çıxaran ukraynalı mədənçi qrupunun gərgin fəaliyyəti təsvir edilir.
Mən fəhlə əməyi haqqında Staxanovun rekordunu müəyyənləşdirməsindən başlayan və "ikonalaşmış" təsəvvürlərin kökünü aramaq niyyətində idim. Bu rekord böyük bir tarixi hadisə idi, çünki əmək haqqında mifologiyaya və fəhlənin populyarlaşmasına təkan verdi. Mən fəhlələrin hansısa ideoloji məqsədlər üçün çəkilmiş şəkillərini istifadə etmək istəmədim, Staxanovla bağlı da belə oldu.
Bunun yerinə, filmə həssaslıq verməyə çalışdım, amma sözlər və ya ideologiya ilə yox, duyğularla. Qeyd edim ki, mənim bu filmim Qrirson mükafatına (London), ən yaxşı sənədli film kimi DOX (Kopenhagen) mükafatına, Hihonda beynəlxalq kino festivalının münsiflər heyətinin xüsusi mükafatına, Leypsiqdə Fipressi beynəlxalq film festivalının da mükafatına layiq görülüb. O həmçinin Avropanın ən yaxşı sənədli film mükafatına nominat göstərilib.
- Bir avstriyalı kimi, sovet qəhrəmanı Staxanov haqqında film çəkməyə necə qərar verdiniz?
- (Gülür) Çox vaxt insanlar hava limanında məni rus sayaraq yaxınlaşırlar və rusca suallar verirlər. Bir dəfə mən Staxanov və onun qəhrəmanlığı haqqında oxudum və onun hekayəsi məni heyran qoydu.
Axı o, öz dövrünün bir ulduzu, bir növ pop-starı idi. Bu, əslində çox məzəli bir hekayədir. Əslində, Staxanov öz qəhrəmanlığından sonra bəzən Stalinlə içməkdən başqa heç bir şeylə məşğul olmurdu (gülür). Mən bu filmin çəkilişi zamanı çox ləzzət aldım. Yaxşı insanlarla tanış oldum, başqa mədəniyyəti daha yaxından tanıdım.
- Sizin filmlər çox gerçək və həyatidir. Siz həyatı qlamursuz və parıltısız göstərirsiniz. Bu cür effekti necə əldə edə bilərsiniz?
- Təbiətcə, mən hər şeylə maraqlanan adamam. Mən dünyanı gəzməyi, qəhrəmanların həyat tərzini öyrənməyi, yeni insanlarla tanış olmağı və onların taleyini araşdırmağı çox sevirəm. Mən jurnalistikaya inanmıram, çünki televiziya ekrandan bizə səhv məlumatlar verir (gülür). Mən CNN-ə də inanmıram. Düşünürəm ki, həyatın gerçək tərəfini göstərmək gərəkdir.
"Fahişə şöhrəti" filmi üzərində çalışarkən, fahişəlik problemi haqqında daha çox məlumat əldə etmək üçün dörd il dünyanı səyahət etməli oldum. Çox tez-tez bizə elə gəlir ki, müxtəlif televiziya proqramları vasitəsilə həyatı bilirik, amma inanın mənə, vəziyyət heç də belə deyil. Gerçək həyat ekrandakından tamam fərqlidir. Onda romantika və parıltı azdır. Planetimizdə yaşayan çoxları üçün həyat həddindən qəddardır.
- Sizin "sərt reallıqlar"a baxmayaraq, bir zaman çox əyləncəli "Xarabalığa səyahət" filmini çəkmişdiniz...
- Mən bu filmi Avstriya və Çexiyada çəkmişəm. Film ondan bəhs edir ki, zəngin Vyana "donjuanı" və onun dostu praktik zarafatları və bəzən də yetərincə qəddar zarafatları sevir. Bir dəfə onlar əyləncə xatirinə huşu başında olmayan sərxoş yerli şairi götürərək, bədbəxtin pasportunu aldıqdan sonra, Çexiya sərhədinin o üzündə bir əyalət şəhərciyinə atırlar. Ayılan şair özünə gəldikdən sonra evə dönmək üçün macəradolu bir səfərə başlayır. Həmin vaxt yerdəyişmə ehtirası filmin başqa qəhrəmanlarına da keçir və onlar finalda özlərini Cakarta və Bankok kimi ən ekzotik yerlərdə aşkarlayırlar. Bu film adamları öz cığırından çıxardıqdan sonra özünə necə gəlmək və kim olduğunu dərk etmək barədədir.
- Əgər Bakıda film çəkmək üçün fürsət düşsəydi, nə kimi mövzulara toxunardınız?
- Mən Azərbaycan nefti haqqında film çəkərdim. Onu necə çıxarmaları haqqında, neftçilər və onların ağır əməyi haqqında. Burda çox fakturalı yerlər, maraqlı məkanlar var. Düşünürəm ki, əla film alınardı!
- Kinodan başqa nə ilə maraq-lanırsınız? Boş zamanlarınızda nə eləməyi xoşlayırsınız?
- Fotokamera ilə tanımadığım küçələrdə gəzməyi sevirəm. Boş də-qiqələrim olan kimi - yeni ssenari yazıram (gülür). Yaxşı araqdan bir-iki stəkan da gillətmək pis olmazdı. Bəli, arağı sevirəm.
- Şəxsi həyatınızda nə var?
- Evliyəm, ancaq uşaqlarım hələ ki yoxdur. Bilirsiniz, vaxt hər şeyə çatmır. Evdə nadir hallarda oluram. Daim səfərlərdəyəm. İstəmirəm ki, uşaqlarım atalarının daimi yox-luğundan əziyyət çəksinlər. Nəti-cədə, ya peşəni, ya da ortastatistik ailəni seçməlisiniz. Hələ ki peşənin xeyrinə seçim edirəm.

Michael Glawogger calls himself a "travelling filmmaker". Not only in the literal sense, but also because his style is to move between genres and forms. After graduating from the Art Institute of San Francisco and Vienna Academy, Glawogger began with sketches Death of a Reader (1984), City of Others and War in Vienna (1989). Then he collaborated with well-known Austrian director Ulrich Seidl as a screenwriter (Loss is to Be Expected, 1992), cameraman and editor (Animal Love, 1995). He attracted public attention with his film The Ant Street (1995) shot at the crossroads of documentary and feature films. Glawogger's next film, Movies in the Mind (1996), was experimental. His film Megacities (1998) made him widely known. The films State of the Nation: Austria in Six Chapters (2002) and Workingman's Death (2005) are noted for their socio-critical analysis of reality. At the same time, Glawogger works as a screenwriter in the genre of urban comedy and has produced several such films - Slugs (2004), Slumming (2006) and A Special Relationship (2008). Glawogger has brought his new film Kill Daddy Good Night to the Baku European Film Festival. In an interview with R+ Glawogger shares his views about the controversial film, his hobbies and more.
- Why does a film that dwells upon an eternal conflict of two generations have such a "thriller" name?
- This film is no thriller. I have simply paraphrased the saying "kiss daddy good night". The film interweaves stories of three families during and after World War II. Raz fights with his father, a successful politician who suppresses the guy with his authority. To overcome psychological problems, Raz develops a computer game and replaces the villain with the image of his father. One day the guy is phoned by a girl he knows who asks him to come to her place. In the basement of her home Raz discovers the girl's grandfather who is hiding from his memories of the war. The film is based on the eponymous book by Josef Haslinger. This is a story about the confrontation between two generations, a conflict between fathers and children. Most young people have problems communicating with parents, who they feel do not understand them. Over time, young people grow up, have families and children of their own. And when sons become fathers themselves, they understand what it is like to be a father.
- Your film Workingman's Death is based on a story about a Soviet hero of labour, Aleksey Stakhanov. How did you shoot that film?
- I shot most of it in Ukraine. Workingman's Death is a documentary collection of short stories shot in different parts of the world: in the Donbass mines, Nigerian abattoirs, Pakistani ports and steel mills of China ... Each chapter has its own style. The first sketch is called Heroes and begins with documentary chronicles: the 1930s, Soviet Donbass, Stakhanov's labour feat, the Stakhanov movement, mass heroism against the backdrop of industrialization. And then we show the current plight of the Donbass, abandoned mines, dying industry, a group of illegal Ukrainian miners stubbornly producing coal in the written off and useless state mines. I wanted to go to the roots of the "iconized" view of workers that originates in the city where Stakhanov set his record that became a major historic event because it gave rise to the mythology of labour and promotion of workers. I also tried not to use the images of workers for any ideological goals, as was the case with Stakhanov. Instead, I tried to give the film some sensitivity, not with words or ideology, but through feelings. This film won the Grierson Award (London), the DOX award for the best documentary (Copenhagen), a Special Jury Prize at the International Film Festival in Gijon, the Fipresci award at the International Film Festival in Leipzig, and was nominated for the best documentary film award in Europe.
- How does an Austrian decide to make a film about Soviet hero Stakhanov?
- Very often I am approached at the airport and asked questions in Russian - people often take me for a Russian. Once I read about Stakhanov's feat and was deeply moved by his story. He was some kind of a star of his time. This is actually a very funny story. After his feat Stakhanov, in principle, did nothing else. He only drank with Stalin a few times (laughs). I enjoyed shooting this film. I met great people, learned someone else's culture.
- Your films are very realistic. You show life without glamour and gloss. How do you do that?
- I am very inquisitive by nature. I like to travel around the world, get acquainted with the local way of life, meet new people and learn their destinies. I do not believe in journalism which gives us false information from TV screens (laughs). I do not believe CNN. I think it is necessary to show the real side of life. When I was working on my film Whore's Glory, I had four years to travel the world to learn more about the problem of prostitution. We often think that we know life from various television shows, but believe me this is not the case. Real life is fundamentally different. And there's little romanticism and sheen in it. For many of us living on the planet, life, is a cruel thing.
- Despite your "cruel reality", you have also made a very amusing film Slumming.
- I shot this film in Austria and the Czech Republic. It is about a rich Viennese varmint-philanderer and his friend who love practical jokes - sometimes pretty bad. Once they pick up a drunk local poet who is unconscious, take the unfortunate man's passport and throw him out in a provincial town outside the Czech border. Once the poet sobers up, he has a hard time realizing where he is and then starts an adventurous journey home. Meanwhile, wanderlust suddenly seizes other heroes of the film who find themselves in the most exotic locations of the world, such as Jakarta and Bangkok. The movie is about people losing themselves, becoming unsettled and trying to find themselves and realize who they really are.
- If you had the opportunity to shoot a film about Baku, what topic would you choose?
- I would make a film about Azerbaijani oil and how it is extracted, about oil workers and their hard work. You have a lot of interesting places and things. I think it would be a great movie!
- What are you interested in other than filmmaking? What do you like to do in your free time?
- I like wandering in unknown streets with a camera. When I have a free minute, I write new scripts (laughs). I don't mind having a few shots of vodka. Yes, I love vodka.
- What is your private life like?
- I am married, but no kids yet. You know, there is never enough time. I am almost never at home, always on the road. I wouldn't want my kids to suffer because of my constant absence. After all, we have to choose between a profession or an average family. So far my choice has been one of profession…