"Azərkörpü" və "Texnomost" şirkətlərinə Azərbaycanda da, ondan kənarda da önəmli layihələr etibar edirlər
İnfrastruktur obyektlərinin tikilməsi üzrə irimiqyaslı layihələr bütöv məsələlər kompleksini əhatə edir ki, bəzən onları qısa müddətdə həll etmək lazım gəlir. Layihələrin gerçəkləşdirilməsi üçün sifarişçiyə işi keyfiyyətli və operativ yerinə yetirən etibarlı tərəfdaşlar gərək olur. Tikinti bölməsinin belə aparcı oyunçuları sırasında "Azərkörpü" Açıq Tipli Səhmdar Cəmiyyətini  (SC) və  "Texnomost" Layihə İstehsalat Şirkətini göstərmək olar. Bu gün onları MDB-nin bir çox ölkələrində iri layihələrin gerçəkləşdirilməsinə cəlb edirlər.
"Azərkörpü" SC öz fəaliyyəti dövründə iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində iri tikinti layihələrinin gerçəkləşdirilməsi üzrə şəksiz liderə çevrilib. Şirkət qarşısına qoyduğu məsələləri həll etmək üçün fəal şəkildə yeni texnologiyalar tətbiq edir, keyfiyyətin idarə edilməsi sisteminə ISO 9001:2000, ISO 9001:2008 standartlarının tələbinə uyğun olaraq,  ekoloji menecment sisteminə ISO 14001:2004 standartına, əmək təhlükəsizliyi və sağlamlığın qorunmasına isə OHSAS 18001:2007 standartına uyğun olaraq nəzarət edir və təhlillər aparır.
"Azərkörpü"nün subpodratçıları arasında özəl layihə şirkəti "Texnomost" xüsusilə seçilir. Şirkət öz mövcudluğu dövründə sifarişçilər yanında nüfuz və hörmət qazanıb, çağdaş səviyyədə effektiv layihələrin gerçəkləşdirilməsi üçün güclü proqram bazasına yiyələnib. Şirkət məşhur İsveçrə firması "SGS" firmasında "ISO 9001:2008" standartının tələbinə uyğun şəkildə sertifikatlaşmadan keçib.
"Azərkörpü" və "Texnomost" şirkətlərinin sifarişçiləri sırasına həm yerli, həm  də  xarici nüma-yəndəliklər daxildir. Onların sırasında "Azəryolservis" SC-ni, "Meliorasiya və Su Təsərrüfatı " ASC-ni, Azərbaycan Dəmir Yollarını, Azərbaycan Ərazilərinin Bərpası və Yenidənqurulması üzrə Agentliyi, VTS (Bakı - Tbilisi - Ceyhan) neft kəmərini, "Tecfen", "Petrofac", Technip, "Washington International Ink", "Keppel (Kazakhstan LLP)", "Ukravtodor" şirkətlərini, Qazaxıstan Beynəlxalq Dəniz Limanını, Rusiya Federasiyasının Kazan şəhərinin İcraiyyə Komitəsinin "Əsaslı tikinti və yenidənqurma idarəsini", Avtomobil Yolları Komitəsinin "Qızıl Orda" Departamentini, Avtomobil Yolları Komitəsinin Cənubi Qazaxıstan Vilayət Departamentini göstərmək olar.  Şirkətlərin layihələr baqajında yüksək səviyyədə gerçəkləşdirilən dövlət sifarişləri çərçivəsində yetərincə çox sayda iri işləri də var.
Misal kimi, "Azərkörpü"nün Mil-Muğan kollektorunda körpülərin, Samur-Abşeron kanalında çökdürmə hovuzunun, Yevlax rayonunda "PSA2" nasos stansiyasının, Kürdəmir rayonunda "IRA 1"  aralıq təmizləmə stansiyasının, Xanarx kanalının, Ələt-Qazıməmməd avtomobil yolunun, metronun "20 Yanvar" və "Əzizbəyov" stansiyaları, eləcə də  Z.Bünyadov və H.Əliyev prospektlərinin kəsişməsində iri nəqliyyat qovşaqlarının tikintisi, Şəmkir-Qazax yolundakı  sahəsinin yenidənqurulması və bərpası üzrə işlərin yüksək keyfiyyətlə  yerinə yetirildiyini göstərmək kifayətdir.
Hazırda "Azərkörpü" Taxtakörpü bəndinin, uzunluğu 110 km olan Taxtakörpü - Ceyranbatan kanalı və uzunluğu 30 km olan Vəlvələçay - Taxtakörpü kanalı kimi iri obyektlərin, Bəhramtəpədə Araz çayının yeni qolunun, Ələt - Astara yolunun 55-c kilometrində Kür çayı üzərində körpünün tikintisini aparır.
"Texnomost"a gəldikdə isə onun da fəxr ediləsi işləri var. Hazırda öz işini ISO 9001-2008 standartının tələbinə uyğun qurmuş şirkət Buta qəsəbəsində böyük liman tikintisi, Gəncə şəhərində Türkiyə şirkəti ilə birgə sutəchizatı və kanalizasiya sisteminin yenidənqurulması, Göy göl və Goranboy rayonlarında su təchizatı və kanalizasiya layihələri üzərində işləyir. Şirkət, həmçinin, Araz çayının yeni qolunun, Salyan və Şirvan şəhərlərində Kür çayı üzərində orijinal fərdi konstruksiyalı körpülərin layihəsini də hazırlayır.
Şirkətin son layihələri sırasında Qax rayonunda Qurmux çayı üzərində və Samux rayonunda Kür çayı üzərinə iri  körpülərin, Poyluda Kür çayının üzərində iki dəmir yolu körpüsünün layihələri yer alır. Bəhramtəpə baş qurğusunun yenidənqurulması layihəsi, "Taxtakörpü" su anbarının, uzunluğu 30 km olan Vəlvələçay - Taxtakörpü kanalının və uzunluğu 110 km olan Taxtakörpü - Ceyranbatan kanalı tikintisi üzrə yardımçı qurğuların layihələri də bu sıraya daxildir. "Texnomost"un son layihələri sırasında, həmçinin, Bakı limanının bərə terminalının yenidənqurulması  layihəsi, Astarada və Türkan qəsəbəsində sərhəd xidməti üçün limanların, ABŞ-ın "Washington International Inc." şirkətinin sifarişi ilə Siyəzən radar stansiyasına giriş yolunun layihələri, Şamaxı -Muğanlı avtomobil yolunun üzərində körpülərin və yeraltı keçidlərin layihələri, Bakı - Samur yolunda 11 körpünün və yolötürücüsü layihəsi, Tovuz dolama yolunda hündürlüyü respublika üzrə ən yüksək - 34 metr və uzunluğu 278 metr olan orijinal konstruksiyalı körpünün layihəsi də yer alır.
Bundan başqa, Bakının nəqliyyat sisteminin təkmilləşdirilməsi üzrə 2006-2007-ci illərin tədbirlər planına uyğun olaraq, "Texnomost" şirkəti tərəfindən 10 nəqliyyat-yol qovşağının tikintisi layihəsi hazırlanıb və öz tətbiqini tapıb. Maraqlıdır ki, bu cür böyük həcmli işlər planla müəyyən edilmiş qısa müddət ərzində ən yüksək keyfiyyətlə yerinə yetirilib. Bu amillər "Az?rkörpü" və "Texnomost"un beynəlxalq bazara çıxmasında əvəzsiz rol oynadı  və şəksiz, bütün bunlar çox sevindiricidir -  Azərbaycan şirkətləri xarici tərəfdaşların getdikcə daha böyük etibarını qazanır ki, bu da son nəticədə ölkənin işgüzar imicinə öz müsbət təsirini göstərir. "Azərkörpü" ASC Dünya Bankı, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB), İslam İnkişaf Bankı kimi nüfuzlu beynəlxalq maliyyə instituları, Avropa Komissiyası və TACIS proqramı tərəfindən layihələrin gerçəkləşdirilməsində iştirak edir.
"Azərkörpü" ASC-nin təsisçisi Əfəndi İsmiyevin sözlərinə görə, "Şirkət ən iddialı çağdaş layihələrdə iştiraka, geniş və sıx əməkdaşlığa hazırdır". "Azərkörpü" tərəfindən nəzarət edilən zavodların, xüsusi texnikanın, laboratoriyaların siyahısına nəzər yetirməklə, buna əmin olmaq çətin deyil. Məsələn, metal emalı üzrə Almaniya, İtaliya və İsveç istehsalı olan kompüterləşmiş çağdaş avadanlıqla təchiz edilmiş metal konstruksiyalar və məmulatlar zavodunda körpülərin atma qurğularını, sənaye və mülki tikililərinin, hirotexniki qurğuların metallik konstruksiyalarını hazırlamaq mümkündür və s.
Qeyd etmək lazımdır ki, "Azərkörpü" və "Texnomost" Qazaxıstanda Aktau limanının bərə terminalının yenidənqurulmasında, o cümlədən, Aktau Dəniz Ticarət Limanının 4 və 5 saylı körpülərinin, dəniz körpüsünün  yenidənqurulmasında, Aktau gəmiqayırma zavodunun dəniz qurğularının layihələşdirilməsində,  Aktau Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanının şimal istiqamətində genişləndirilməsində, Aktau limanının bərə ötürücüsünün yenidənqurulmasında fəal iştirak edib.
Bundan başqa, "Texnomost" şirkəti Tatarıstan paytaxtı Kazan şəhərində 6 yol qovşağının layihəsinin də müəllifidir. "Azərkörpü" isə Ukraynada Kiyev - Çop avtomobil yolunun  322-348-ci kilometrlər arası sahəsinin layihələşdirilməsini və tikintisini uğurla başa çatdırıb, Qazaxıstanda ümumi uzunluğu 65 kilometr olan iki magistral avtomobil yolunun tikintisinə başlayıb.
Bu işlərin sifarişçilərə yüksək səviyyədə təhvil veriləcəyinə şübhə ola bilməz. Uyğun olaraq,  fəxrlə gözləmək olar ki, "Azərkörpü" və "Texnomost" beynəlxalq səviyyədə biznesdə yeni zirvələrə qalxmaqda davam edəcəklər. Qeyd etmək lazımdır ki, "Azərkörpü" şirkətinin Rusiya, Qazaxıstan, Ukrayna və Türkiyədə də  filialları fəaliyyət göstərir.

BRIDGES TO THE WORLD
Azerkorpu and Technomost are entrusted with important projects not only in Azerbaijan, but also abroad
Major infrastructure projects include a range of tasks that have to be tackled promptly. To implement projects, a customer needs reliable partners who provide quality work on time. Key players in the construction sector are the joint-stock company Azerkorpu and the design and production company Technomost. The high quality of their work led to the successful entry of the companies into the international market. Today they are actively involved in the implementation of major projects in many CIS countries.
Throughout its period of operation, Azerkorpu has become an undisputed leader in major construction projects in various sectors of the economy. To accomplish its objectives, the company actively introduces new technology, conducts monitoring and analysis of the management system and quality for compliance with the requirements of the standards ISO 9001:2000 and ISO 9001:2008, the environmental management system for compliance with ISO 14001:2004 and occupational safety and health OHSAS for compliance with 18001:2007.
The private company Technomost stands out among Azerkorpu's subcontractors. Over the years of its operation, it has won recognition and credibility from customers and developed a powerful programming framework for advanced and effective design solutions at a modern level. The company has been certified by the well-known Swiss firm SGS for compliance with the requirements of ISO 9001:2008.
Customers of Azerkorpu and Technomost are both domestic and foreign companies. Among them are Azaryolservis JSC, Irrigation and Water Management JSC, Azerbaijan Railways, the Agency for the Rehabilitation and Reconstruction of Azerbaijani Territories, BTC (Baku-Tbilisi-Ceyhan), Tekfen, Petrofac, Technip, Washington International Inc., Keppel (Kazakhstan LLP), Ukravtodor, the international sea port of Kazakhstan, the Office for Capital Construction and Renovation at the Executive Committee of Kazan in the Russian Federation, the Kyzylorda department of the Road Committee and the South Kazakhstan Regional Department of the Road Committee.
The companies have done an excellent job with a lot of major projects to meet state orders, which were carried out at a high level.
Suffice it to note that Azerkorpu completed the construction of bridges on the Mil-Mugan canal, a settling basin on the Samur-Abseron canal, the pump station PSA2 in Yevlax, the intermediate purification station IRA 1 in Kurdamir, the Xanarx canal, the Alat-Qazimahammad road, large transport interchanges near the metro stations 20 Yanvar and Azizbayov and at the intersection of Ziya Bunyadov and Heydar Aliyev avenues and the reconstruction of a section of the Samkir-Qazax road.
Azerkorpu is currently working on major construction projects - the Taxtakorpu dam, the 110-km Taxtakorpu-Ceyranbatan canal, the 30-km Valvalicay-Taxtakorpu canal, a new channel for the River Araz in Bahramtapa and a bridge over the River Kur at the 55th kilometre of the Alat-Astara road.
As for Technomost, it also has a lot to be proud of. The company that has organized its work according to the requirements of ISO 9001:2008, it is currently working on large projects in the town of Puta, the reconstruction of water supply and sanitation services in Ganca together with a Turkish company, the reconstruction of water and sewage systems in the towns of Goygol and Goranboy, a new channel for the River Araz and original bridges over the River Kur in Salyan and Sirvan.
The company's recent projects also include the construction of large bridges across the River Kurmuk in Qax District and across the River Kur in Samux District, two railway bridges over the River Kur in Poylu, the reconstruction of the Bahramtapa main structure, support structures during the construction of the Taxtakorpu reservoir, the 30-km Valvalicay-Taxtakorpu canal and the Taxtakorpu-Ceyranbatan canal (110 km), a ferry crossing to the Sanqacal oil terminal, the reconstruction of the ferry terminal of the Baku port, ports for border guards in Astara and the village of Turkan, an access road to the Siyazan radar station at the request of the US company Washington International Inc., the construction of two bridges and two underpasses on the Samaxi-Muganli road, 11 bridges and overpasses on the Baku-Samur highway, the country's highest original design bridge with a length of 278 metres and a height of 34 metres on the Tovuz bypass, etc.
In addition, in accordance with the action plan for 2006-2007 to improve the transport system of Baku, Technomost developed and constructed 10 transport and road junctions.
Characteristically, such a large amount of work was carried out to the highest level of quality and within a strict deadline. These factors played an invaluable role in the entry of Azerkorpu and Technomost into the international market, which is undoubtedly a positive development -
Azerbaijani companies are gaining more credibility with foreign partners, and it definitely affects the country's business image in the end. Azerkorpu JSC is involved in projects funded by recognized international financial institutions such as the World Bank, the EBRD, the European Commission, the Islamic Development Bank, and TACIS. According to the founder of Azerkorpu, Afandi Ismiyev, "the company is ready for wider and closer cooperation and participation in the most ambitious modern projects". And this is easily seen by looking at the list of plants, machinery and laboratories controlled by Azerkorpu. For example, there is a factory for the production of metal structures and parts, fitted up with modern computerized metal processing equipment from Germany, Italy and Sweden, which can manufacture bridge superstructures, metallic structures for industrial and civilian buildings, hydro-technical installations, etc.
Azerkorpu and Technomost are actively involved in the reconstruction of the ferry terminal of the port of Aktau in Kazakhstan, in particular, berths No 4 and 5 at the Aktau sea port and marina, in the design of offshore installations at a shipbuilding plant in Aktau, in the expansion of the Aktau international trade seaport to the north and in the reconstruction of the Aktau ferry port.
In addition, Technomost has designed six road junctions in Kazan - the capital of the Tatar Autonomous Republic, while Azerkorpu JSC successfully completed the design and construction of a 322-348-kilometre stretch of the Kiev-Chop highway in Ukraine and began the construction of two trunk roads with a total length of 65 km.
There is no doubt that these projects will be handed over to customers at a high level. Therefore, we can confidently expect that Azerkorpu and Technomost will continue to conquer new heights in international business. It must be noted that Azerkorpu and Technomost have branches in Russia, Kazakhstan, Ukraine and Turkey.