"Azərkörpü" və "Texnomost" şirkətlərinə Azərbaycanda da, ondan kənarda da önəmli layihələr etibar edirlər
İnfrastruktur obyektlərinin tikilməsi üzrə irimiqyaslı layihələr bütöv məsələlər kompleksini əhatə edir ki, bəzən onları qısa müddətdə həll etmək lazım gəlir. Layihələrin gerçəkləşdirilməsi üçün sifarişçiyə işi keyfiyyətli və operativ yerinə yetirən etibarlı tərəfdaşlar gərək olur. Tikinti bölməsinin belə aparcı oyunçuları sırasında "Azərkörpü" Açıq Tipli Səhmdar Cəmiyyətini  (SC) və  "Texnomost" Layihə İstehsalat Şirkətini göstərmək olar. Bu gün onları MDB-nin bir çox ölkələrində iri layihələrin gerçəkləşdirilməsinə cəlb edirlər.
"Azərkörpü" SC öz fəaliyyəti dövründə iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində iri tikinti layihələrinin gerçəkləşdirilməsi üzrə şəksiz liderə çevrilib. Şirkət qarşısına qoyduğu məsələləri həll etmək üçün fəal şəkildə yeni texnologiyalar tətbiq edir, keyfiyyətin idarə edilməsi sisteminə ISO 9001:2000, ISO 9001:2008 standartlarının tələbinə uyğun olaraq,  ekoloji menecment sisteminə ISO 14001:2004 standartına, əmək təhlükəsizliyi və sağlamlığın qorunmasına isə OHSAS 18001:2007 standartına uyğun olaraq nəzarət edir və təhlillər aparır.
"Azərkörpü"nün subpodratçıları arasında özəl layihə şirkəti "Texnomost" xüsusilə seçilir. Şirkət öz mövcudluğu dövründə sifarişçilər yanında nüfuz və hörmət qazanıb, çağdaş səviyyədə effektiv layihələrin gerçəkləşdirilməsi üçün güclü proqram bazasına yiyələnib. Şirkət məşhur İsveçrə firması "SGS" firmasında "ISO 9001:2008" standartının tələbinə uyğun şəkildə sertifikatlaşmadan keçib.
"Azərkörpü" və "Texnomost" şirkətlərinin sifarişçiləri sırasına həm yerli, həm  də  xarici nüma-yəndəliklər daxildir. Onların sırasında "Azəryolservis" SC-ni, "Meliorasiya və Su Təsərrüfatı " ASC-ni, Azərbaycan Dəmir Yollarını, Azərbaycan Ərazilərinin Bərpası və Yenidənqurulması üzrə Agentliyi, VTS (Bakı - Tbilisi - Ceyhan) neft kəmərini, "Tecfen", "Petrofac", Technip, "Washington International Ink", "Keppel (Kazakhstan LLP)", "Ukravtodor" şirkətlərini, Qazaxıstan Beynəlxalq Dəniz Limanını, Rusiya Federasiyasının Kazan şəhərinin İcraiyyə Komitəsinin "Əsaslı tikinti və yenidənqurma idarəsini", Avtomobil Yolları Komitəsinin "Qızıl Orda" Departamentini, Avtomobil Yolları Komitəsinin Cənubi Qazaxıstan Vilayət Departamentini göstərmək olar.  Şirkətlərin layihələr baqajında yüksək səviyyədə gerçəkləşdirilən dövlət sifarişləri çərçivəsində yetərincə çox sayda iri işləri də var.
Misal kimi, "Azərkörpü"nün Mil-Muğan kollektorunda körpülərin, Samur-Abşeron kanalında çökdürmə hovuzunun, Yevlax rayonunda "PSA2" nasos stansiyasının, Kürdəmir rayonunda "IRA 1"  aralıq təmizləmə stansiyasının, Xanarx kanalının, Ələt-Qazıməmməd avtomobil yolunun, metronun "20 Yanvar" və "Əzizbəyov" stansiyaları, eləcə də  Z.Bünyadov və H.Əliyev prospektlərinin kəsişməsində iri nəqliyyat qovşaqlarının tikintisi, Şəmkir-Qazax yolundakı  sahəsinin yenidənqurulması və bərpası üzrə işlərin yüksək keyfiyyətlə  yerinə yetirildiyini göstərmək kifayətdir.
Hazırda "Azərkörpü" Taxtakörpü bəndinin, uzunluğu 110 km olan Taxtakörpü - Ceyranbatan kanalı və uzunluğu 30 km olan Vəlvələçay - Taxtakörpü kanalı kimi iri obyektlərin, Bəhramtəpədə Araz çayının yeni qolunun, Ələt - Astara yolunun 55-c kilometrində Kür çayı üzərində körpünün tikintisini aparır.
"Texnomost"a gəldikdə isə onun da fəxr ediləsi işləri var. Hazırda öz işini ISO 9001-2008 standartının tələbinə uyğun qurmuş şirkət Buta qəsəbəsində böyük liman tikintisi, Gəncə şəhərində Türkiyə şirkəti ilə birgə sutəchizatı və kanalizasiya sisteminin yenidənqurulması, Göy göl və Goranboy rayonlarında su təchizatı və kanalizasiya layihələri üzərində işləyir. Şirkət, həmçinin, Araz çayının yeni qolunun, Salyan və Şirvan şəhərlərində Kür çayı üzərində orijinal fərdi konstruksiyalı körpülərin layihəsini də hazırlayır.
Şirkətin son layihələri sırasında Qax rayonunda Qurmux çayı üzərində və Samux rayonunda Kür çayı üzərinə iri  körpülərin, Poyluda Kür çayının üzərində iki dəmir yolu körpüsünün layihələri yer alır. Bəhramtəpə baş qurğusunun yenidənqurulması layihəsi, "Taxtakörpü" su anbarının, uzunluğu 30 km olan Vəlvələçay - Taxtakörpü kanalının və uzunluğu 110 km olan Taxtakörpü - Ceyranbatan kanalı tikintisi üzrə yardımçı qurğuların layihələri də bu sıraya daxildir. "Texnomost"un son layihələri sırasında, həmçinin, Bakı limanının bərə terminalının yenidənqurulması  layihəsi, Astarada və Türkan qəsəbəsində sərhəd xidməti üçün limanların, ABŞ-ın "Washington International Inc." şirkətinin sifarişi ilə Siyəzən radar stansiyasına giriş yolunun layihələri, Şamaxı -Muğanlı avtomobil yolunun üzərində körpülərin və yeraltı keçidlərin layihələri, Bakı - Samur yolunda 11 körpünün və yolötürücüsü layihəsi, Tovuz dolama yolunda hündürlüyü respublika üzrə ən yüksək - 34 metr və uzunluğu 278 metr olan orijinal konstruksiyalı körpünün layihəsi də yer alır.
Bundan başqa, Bakının nəqliyyat sisteminin təkmilləşdirilməsi üzrə 2006-2007-ci illərin tədbirlər planına uyğun olaraq, "Texnomost" şirkəti tərəfindən 10 nəqliyyat-yol qovşağının tikintisi layihəsi hazırlanıb və öz tətbiqini tapıb. Maraqlıdır ki, bu cür böyük həcmli işlər planla müəyyən edilmiş qısa müddət ərzində ən yüksək keyfiyyətlə yerinə yetirilib. Bu amillər "Az?rkörpü" və "Texnomost"un beynəlxalq bazara çıxmasında əvəzsiz rol oynadı  və şəksiz, bütün bunlar çox sevindiricidir -  Azərbaycan şirkətləri xarici tərəfdaşların getdikcə daha böyük etibarını qazanır ki, bu da son nəticədə ölkənin işgüzar imicinə öz müsbət təsirini göstərir. "Azərkörpü" ASC Dünya Bankı, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB), İslam İnkişaf Bankı kimi nüfuzlu beynəlxalq maliyyə instituları, Avropa Komissiyası və TACIS proqramı tərəfindən layihələrin gerçəkləşdirilməsində iştirak edir.
"Azərkörpü" ASC-nin təsisçisi Əfəndi İsmiyevin sözlərinə görə, "Şirkət ən iddialı çağdaş layihələrdə iştiraka, geniş və sıx əməkdaşlığa hazırdır". "Azərkörpü" tərəfindən nəzarət edilən zavodların, xüsusi texnikanın, laboratoriyaların siyahısına nəzər yetirməklə, buna əmin olmaq çətin deyil. Məsələn, metal emalı üzrə Almaniya, İtaliya və İsveç istehsalı olan kompüterləşmiş çağdaş avadanlıqla təchiz edilmiş metal konstruksiyalar və məmulatlar zavodunda körpülərin atma qurğularını, sənaye və mülki tikililərinin, hirotexniki qurğuların metallik konstruksiyalarını hazırlamaq mümkündür və s.
Qeyd etmək lazımdır ki, "Azərkörpü" və "Texnomost" Qazaxıstanda Aktau limanının bərə terminalının yenidənqurulmasında, o cümlədən, Aktau Dəniz Ticarət Limanının 4 və 5 saylı körpülərinin, dəniz körpüsünün  yenidənqurulmasında, Aktau gəmiqayırma zavodunun dəniz qurğularının layihələşdirilməsində,  Aktau Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanının şimal istiqamətində genişləndirilməsində, Aktau limanının bərə ötürücüsünün yenidənqurulmasında fəal iştirak edib.
Bundan başqa, "Texnomost" şirkəti Tatarıstan paytaxtı Kazan şəhərində 6 yol qovşağının layihəsinin də müəllifidir. "Azərkörpü" isə Ukraynada Kiyev - Çop avtomobil yolunun  322-348-ci kilometrlər arası sahəsinin layihələşdirilməsini və tikintisini uğurla başa çatdırıb, Qazaxıstanda ümumi uzunluğu 65 kilometr olan iki magistral avtomobil yolunun tikintisinə başlayıb.
Bu işlərin sifarişçilərə yüksək səviyyədə təhvil veriləcəyinə şübhə ola bilməz. Uyğun olaraq,  fəxrlə gözləmək olar ki, "Azərkörpü" və "Texnomost" beynəlxalq səviyyədə biznesdə yeni zirvələrə qalxmaqda davam edəcəklər. Qeyd etmək lazımdır ki, "Azərkörpü" şirkətinin Rusiya, Qazaxıstan, Ukrayna və Türkiyədə də  filialları fəaliyyət göstərir.

Компаниям «Азеркёрпю» и «Техномост» доверяют важные проекты не только в Азербайджане, но и за рубежом
Масштабные проекты по возведению инфраструктурных объектов включают в себя целый комплекс задач, которые порой приходится решать в кратчайшие сроки. Для реализации проектов заказчику необходимы надежные партнеры, которые обеспечат качественное и оперативное выполнение работ. Одними из таких ведущих игроков строительного сектора являются открытое акционерное общество "Азеркёрпю" и проектно-производственная компания "Техномост". Высокое качество выполненных ими работ обусловило и успешный выход компаний на международный рынок - сегодня их активно вовлекают в реализацию крупных проектов во многих странах СНГ.
АО "Азеркёрпю" за период своей деятельности стало бесспорным лидером и реализации крупных строительных проектов в разных отраслях экономики. Для решения поставленных задач компания активно внедряет новые технологии, проводит контроль и анализ системы менеджмента качества на соответствие требованиям стандарта ISO 9001:2000, ISO 9001:2008, по системе экологического менеджмента ISO 14001:2004 и безопасности труда и охраны здоровья OHSAS 18001:2007.
Среди субподрядчиков "Азеркёрпю" особенно выделяется частная проектная компания "Техномост", которая за годы своего существования завоевала признание и авторитет у заказчиков и обзавелась мощной программной базой для реализации эффективных проектных решений на самом современном уровне. Компания прошла сертификацию у известной швейцарской фирмы SGS на соответствие требованиям стандарта ISO 9001:2008.
Заказчиками компаний "Азеркёрпю" и "Техномост" являются как отечественные, так и зарубежные представительства. В их числе - АО "Азерйолсервис", ОАО "Мелиорация и водное хозяйство", Азербайджанская железная дорога, Агентство по восстановлению и реконструкции территорий Азербайджана, ВТС (Баку - Тбилиси - Джейхан), Tecfen, Petrofac, Technip, Washington International Ink, Keppel (Kazakhstan LLP), "Укравтодор", Международный морской порт Казахстана, МУ "Управление капитального строительства и реконструкции" исполкома города Казани РФ, Кызылординский департамент Комитета автомобильных дорог, Южный казахстанский областной департамент Комитета автомобильных дорог.
В багаже проектов компаний достаточно много крупных работ в рамках госзаказов, выполненных на высоком уровне.
Достаточно отметить, что, к примеру "Азеркёрпю" выполнило работы по строительству мостов на Миль-Муганском коллекторе, отстойного бассейна на Самур-Абшеронском канале, насосной станции PSA2 в Евлахском районе, промежуточной очистительной станции IРА 1 в Кюрдамирском районе, канала Ханарх, автомобильной дороги Алят - Газимагомед, крупных транспортных развязок в районе станций метро "20 января" и "Азизбеков", на пересечении проспектов З.Буниятова и Г.Алиева, реконструкции и реабилитации участка дороги Шамкир - Газах.
В настоящее время компания "Азеркёрпю" ведет строительство таких крупных объектов, как плотина Тахтакёрпю, каналы Тахтакёрпю - Джейранбатан протяженностью 110 км и Вельвелечай - Тахтакёрпю длиной 30 км, новое русло реки Араз в Баграмтепе, мост через реку Кура на 55-м километре автодороги Алят - Астара.
Что касается "Техномоста", то ей тоже есть чем гордиться. В настоящее время компания, организовавшая свою работу согласно требованиям ISO 9001-2008, работает над проектами большого порта в пос. Пута, реконструкции систем водоснабжения и канализации в г. Гяндже совместно с турецкой компанией, систем водоснабжения и канализации в городах Гейгель и Геранбой, нового русла реки Араз и мостов оригинальной индивидуальной конструкции через реку Кура в Сальяне и Ширване.
Среди последних проектов компании также значатся такие работы, как проекты больших мостов через реку Курмук в Гахском районе и реку Кура в Самухском районе, двух железнодорожных мостов через реку Кура в Пойлу, реконструкция Баграмтапинского головного сооружения, проекты вспомогательных сооружений при строительстве водохранилища "Тахтакёрпю", канала Вельвелечай - Тахтакёрпю длиной 30 км и канала Тахтакёрпю - Джейранбатан длиной 110 км, паромной переправы для Сангачальского нефтяного терминала, реконструкция паромного терминала Бакинского порта, портов для пограничной службы в Астаре и поселке Туркан, подъездной дороги к Сиязаньской радарной станции по заказу компании США Washington International Inc., проекты мостов и подземных переходов на автодороге Шамаха - Муганлы, 11 мостов и путепроводов на дороге Баку - Самур, самого высокого в республике моста оригинальной конструкции длиной 278 м, высотой 34 м на объездной дороге Товуза и пр.
Кроме того, в соответствии с Планом мероприятий на 2006-2007 годы по усовершенствованию транспортной системы Баку со стороны компании "Техномост" были разработаны и нашли свое применение в строительстве проекты 10 транспортно-дорожных узлов. Характерно, что такие большие объемы работ выполнены на самом высоком качественном уровне и в установленные планом сжатые сроки. Эти факторы сыграли неоценимую роль для выхода "Азеркёрпю" и "Техномоста" на международный рынок, что, несомненно, отрадное явление - азербайджанские компании завоевывают все большее доверие у зарубежных партнеров, что в конечном счете обязательно сказывается на всем деловом имидже страны. ОАО "Азеркёрпю" участвует в реализации проектов, финансируемых признанными международными финансовыми институтами, такими, как Мировой банк, ЕБРР, Европейская комиссия, Исламский банк развития и программа TACIS. По словам учредителя ОАО "Азеркёрпю" Эфенди Исмиева, "компания готова к широкому и тесному сотрудничеству и участию в самых амбициозных современных проектах". И в этом нетрудно убедиться, взглянув на список заводов, спецтехники, лабораторий, подконтрольных "Азеркёрпю". Например, завод по производству металлических конструкций и изделий, оснащенный современным компьютеризованным оборудованием по обработке металла производства Германии, Италии и Швеции, где могут изготавливать пролетные строения мостов, металлические конструкции промышленных и гражданских сооружений гидротехнических сооружений и т.д.
Важно отметить, что "Азеркёрпю" и "Техномост" активно участвовали в реконструкции паромного терминала порта Актау в Казахстане, в частности в реконструкции причалов №№4 и 5 Актауского морского торгового порта, морского причала и проектировании морских установок на кораблестроительном заводе в Актау, расширении Актауского международного морского торгового порта в северном направлении, реконструкции паромной переправы в порту Актау.
Кроме того, в активе компании "Техномост" - проектирование 6 дорожных развязок в столице Татарсстана г. Казани, а "Азеркёрпю", успешно завершив в Украине проектирование и строительство участка 322-348-километровой автомобильной трассы Киев - Чоп, начало строительство в Казахстане двух магистральных автомобильных дорог общей протяженностью 65 км.
То, что и эти работы будут сданы заказчикам на высоком уровне, сомневаться не приходится. Следовательно, можно смело ожидать, что "Азеркёрпю" и "Техномост" продолжат завоевывать все новые высоты в бизнесе на международном уровне. Надо отметить, что филиалы компании "Азеркёрпю" находятся в России, Казахстане, Украине и Турции.