Dövlət sığorta şirkəti müstəqil Azərbaycanın sığorta bazarında liderliyini qorumaq niyyətindədir
Bu il 20 yaşını bayram edən müstəqil Azərbaycanın sığorta sektoru da ölkə iqtisadiyyatının bütün başqa sahələr kimi bazar iqtisadiyyatı şəraitində formalaşmasının 20 illiyini qeyd edir. Maliyyə sektorunun əsas seqmentlərindən olan bu sahə, ötən müddət ərzində Azərbaycan iqtisadiyyatındakı təlatümlərdən tutmuş dünyada baş verən iqtisadi böhranlaradək, "bir-günlük" müvəqqəti şirkətlərin ələnərək bazardan çıxmasınadək mürəkkəb bir formalaşma yolu keçib. Sığorta bazarına dövlət nəzarəti və artan maraq bu cür qısa müddət ərzində əlverişli nəticələr əldə etməyə imkan yaradıb - bu gün artıq əminliklə demək olar ki, Azərbaycanın sığorta sektoru çətinliklərin öhdəsindən gələrək uğurla inkişaf edir. Müstəqilliyin 20 ili ərzində ölkənin sığorta bazarının birincisi və renkinqlərin əvəzsiz lideri olan Dövlət Sığorta Şirkəti isə bu il özünün 90 yaşını qeyd edir.
Qanunvericilik bazası
Müstəqillik illərində Azərbaycanın sığorta sahəsinin necə bir inkişaf yolu keçdiyini aydın təsəvvür etmək üçün bu sektorun indiki vəziyyətini 1990-cı illərin əvvəli ilə müqayisə etmək yetərlidir. Onda hətta elementar qanunvericilik bazası da olmayıb və demək olar ki, 2 il sığorta fəaliyyəti hələ SSRİ dövründə qəbul edilmiş norma və qaydalara əsaslanıb. Yalnız 1993-cü ildə Milli Məclis tərəfindən Azərbaycan Respulikasının "Sığorta haqqında" ilk qanunu qəbul edilib.
Bu qanun ölkədə bazar münasibətləri əsasında sığorta işinini təşkil edilməsi məsələsinə köklü surətdə baxmağa imkan yaratdı, sığorta bazarınının formalaşmasına və onun əhali arasında populyarlaşmasına təkan verdi. Daha sonra isə müxtəlif normativ hüquqi sənədlər hazırlandı ki, bu da sığorta xidmətlərinin həcminin artmasına və həmin sahədə çalışan şirkətlərin maliyyə sabitliyinin möhkəmlənməsinə imkan yaratdı.
Bütün bu tədbirlərdən sonra Azərbaycanda sığorta işinin inkişafı daha sürətli templərlə getməyə başlayıb, bir-birinin ardınca "Nəqliyyat vasitələrinin sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası haqqında", "Hərbi qulluqçuların dövlət icbari şəxsi sığortalanması haqqında", "Məhkəmə və hüquq-mühafizə orqanlarının işçilərinin dövlət icbari şəxsi sığortalanması haqqında", "Dövlət qulluqçularının icbari sığortası haqqında", "Kənd təsərrüfatında sığortanın stimullaşdırılması haqqında" və s. qanunlar qəbul edilib.
Beləliklə, Azərbaycanın müstəqillik illərində sığorta bazarının inkişafı və onun dünya standartları səviyyəsinə çatdırılması məqsədi ilə 25-dən çox qanun, fərman və qərar qəbul edilib, mövcud hüquqi və normativ baza təkmilləşdirilib (o cümlədən "Sığorta haqqında" qanun yenidən işlənərək "Sığorta fəaliyyəti haqqında" qanun kimi qəbul edilib).
Bütün bunlar yekunda ölkənin sığorta bazarının inkişafına səbəb olub və bütün Sığorta Şirkətləri tərəfindən toplanan sığorta haqlarının həcmini 2007-ci ildə 148 mln manata, 2008-ci ildə 174,2 mln manata, 2009-cu ildə 163,3 mln manata, 2010-cu ildə isə 155,6 mln manata çatdırmağa imkan verib.
Son iki ildə yığım səviyyəsinin azalmasının səbəbləri barədə çox deyilib və çox yazılıb - dünya iqtisadi böhranı və sığorta bazarının yeni qanunvericilik aktlarına adaptasiya olunması Azərbaycan sığortaçılarının fəaliyyətinə də öz mənfi təsirini göstərib. Amma artıq bu ildən bazar nəzərəçarpacaq dərəcədə canlanıb və bunu, 2011-ci ilin 9 ayının göstəriciləri nümayiş etdirilir: bu müddət ərzində ölkədə fəaliyyət göstərən bütün şirkətlərin topladığı sığorta haqlarının həcmi 165269,2 mln manat olub, sığorta hadisələri üzrə ödənişlər isə 41189,7 mln manat məbləğində gerçəkləşdirilib. Əvvəlki renkinqlərdə olduğu kimi, bu dəfə də Azərbaycanın ən yaxşı sığorta şirkətlərinin siyahısına Azərbaycan Respublikasının Dövlət Sığorta Şirkəti başçılıq edib.
Zəmanətli liderlik
"Azərsığorta"nın bazarda liderliyi təsadüfi deyil - doxsan illik fəaliyyət dövründə qazanılmış təcrübə, geniş filial şəbəkəsi, təklif edilən xidmətlərin böyük spektri, etibarlılıq və operativlik şirkətə SSRİ dağılandan sonra da, iqtisadi böhranlar dövründə də müştəri bazasını əldə saxlamağa və hətta artırmağa imkan yaradıb. "Əsrin müqaviləsi"nin sığorta üzrə operatoru məhz "Azərsığorta" olub və layihənin səhmdarı olan şirkətlərlə fəal əməkdaşlıq edib, qazma işləri, neftin çıxarılması və daşınması ilə bağlı sığorta risqlərini qəbul edib və bölüşdürüb. Şirkətin bu fəaliyyəti sözügedən sazişin sonuna qədər keçərlidir. Bundan başqa, "TRASECA" layihəsi çərçivəsində Azərbaycan ərazisindən keçən tranzit yüklərin sığortalanması, Azərbaycan Hava Yollarına (AZAL) məxsus təyyarələrin, Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin Xəzər hövzəsində üzən gəmilərinin sığorta edilməsi və başqa iri layihələrdə iştirak uzun müddətə dövlət şirkətinə həvalə edilmişdir.
Qəbul edilən risqlərin tam zəmanətinin təmin edilməsi üçün Dövlət Sığorta Şirkəti dünyanın tanınmış təkrarsığorta şirkətləri ilə əməkdaşlıq edir. Bu sırada Böyük Britaniyanın "Lloyd" sığorta korporasiyasına daxil olan "Willis Faber", "Sedcvik" " Marg broker qrupları", Almaniyanın "Munich Re", Yaponiyanın "Tokio Marine", Rusiyanın "İnqosstrax", Türkiyənin "Merkez Sigorta" və "Yapı Kredi Sigorta" şirkətlərini, İranın "Asiya" Sığorta şirkətini göstərmək olar.
Onu da qeyd edək ki, Dövlət Sığorta Şirkəti göstərdiyi xidmətlərə görə beynəlxalq "ISO-2008" keyfiyyət sertifikatı alıb.
Dövlət Sığorta Şirkətinin İdarə Heyəti tərəfindən görülən tədbirlər nəticəsində 2008-ci ildə 21,8 milyon manat, 2009-cu ildə 26,5 milyon manat, 2010-cu ildə isə 24,2 milyon manat sığorta haqqı toplanıb. Artıq son 3 ildə Xaçmaz, İsmayıllı, Tovuz, Ağstafa, Sabirabad, Lənkaran, Gədəbəy və Cəlilabad kənd rayon filialları ilə yanaşı Bakı şəhərinin Nəsimi, Yasamal və Qaradağ filialları da qarşıya qoyulan məqsədlərə çataraq şirkət rəhbərliyi tərəfindən verilən plan tapşırıqlarını yerinə yetirirlər.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Sığorta Şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Məmməd Məmmədov "Region +"a müsahibəsində qeyd edib ki, bu gün şirkət müştəri bazasını inkişaf etdirməyə və genişləndirməyə, xidmət səviyyəsini təkmilləşdirməyə çalışır.
- Azərbaycanda ən böyük filial şəbəkəsinə malik olan bir sığorta şirkətinin rəhbəri kimi, əhalinin sığortaya maraq səviyyəsini necə qiymətləndirirsiniz?
- Hazırda bizim şirkət əhaliyə 30-dan çox sığorta növü üzrə xidmət göstərir. Şirkət ölkənin bütün regionlarında öz filiallarını və nümayəndəliklərini açıb, sığorta təminatının yaradılması məqsədilə bu nümayəndəlikləri yüksək ixtisaslı kadrlarla təmin edib.
Bundan başqa, sığorta olunanlar qarşısında öz öhdəliklərini yerinə yetirmək üçün dövlət şirkəti həm yerli, həm də xarici təkrarsığorta şirkətləri ilə əməkdaşlıq edir.
Marağa gəldikdə isə, bəllidir ki, Azərbaycanda sığorta icbari və könüllü növlərə bölünüb və bu qrupların hər birinin öz favoritləri var. Belə deyək, icbari sığorta növləri arasında xüsusi populyarlıq nəqliyyat vasitələrinin sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortasına, həmçinin yanğınlardan icbari sığortaya məxsusdur. Könüllü növlər arasında isə daha çox nəqliyyat vasitələrinin, tikintilərin, fərdi qəza sığortası, tibbi sığorta və s. geniş yayılıb.
Qeyd etmək istəyirəm ki, son illərdə əhalinin sığortaya marağının artırılması və bütünlükdə bu sahənin inkişaf etdirilməsi üçün az iş görülməyib ki, bu da, şübhəsiz, cari ilin bazar göstəricilərində əks olunacaq.
- Görülən işlər dedikdə, qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsini nəzərdə tutursunuz?
- Bəli, bu amil bazarın fəallaşmasına birinci dərəcəli təsir göstərib. Qeyd edim ki, bizim şirkət əlverişli durumdan yararlanaraq ölkə iqtisadiyyatının sahələrindən biri kimi sığorta bazarının inkişaf etdirilməsini qarşısına məqsəd qoyub. Biz qüvvədə olan sığorta qaydalarının təkmilləşdirilməsi yolu ilə yeni sığorta qaydaları üzərində işləyirik ki, bu da fiziki və hüquqi şəxslərə sığorta hadisələri zamanı vaxtında ödənişin verilməsinə imkan yaradacaq.
Bununla yanaşı, bilirsiniz ki, son bir neçə ildə Azərbaycanda sığortanın inkişafına səbəb olan və yığım göstəricilərinin artırılmasını stimullaşdıran vacib sənədlər qəbul edilib. Onların içində iki önəmli qanunu - "İstehsalatda bədbəxt hadisələr və peşə xəstəlikləri zamanı peşə əmək qabiliyyətinin itirilməsi hallarından icbari sığorta haqqında" və "İcbari sığortalar haqqında" qanunları göstərmək yerinə düşər. Onlar sığorta sahəsində qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsi işinin yaxşı davamı oldular.
- Bəs bölgələrin sığorta xidmətləri ilə əhatə olunması səviyyəsi nə yerdədir?
- Mən artıq qeyd etdim ki, ölkənin bütün şəhər və rayonlarında bizim filiallarımız var və onların vasitəsi ilə şirkət tərəfindən təklif edilən bütün xidmət spektrini təqdim edirik. Bəllidir ki, bölgələrimizin böyük əksəriyyəti aqrar sektorla məşğuldur və "Kənd təsərrüfatında sığortanın stimullaşdırılması haqqında" qanun da bu sahəyə marağın artırılmasına yönəlib. Qanuna görə, fermer təsərrüfatının ödəyəcəyi sığorta haqqının 50%-ni dövlət öz üzərinə götürür. Bu, öz məhsulunu sığorta etdirmək istəyən kənd sahibkarları üçün yetərincə güclü dəstəkdir. Hər il dövlət büdcəsində bu məqsədlə böyük məbləğ nəzərdə tutulur, amma, təəssüf ki, demək olar heç zaman bu məbləğin 100%-i istifadə edilmir. Açıq-aydın faydalı olmasına baxmayaraq, nə fermerlər, nə də sığortaçılar tərəfindən bu sığorta növünə layiqli qiymət verilməyib. Düzdür, bizim şirkətin agentləri hər il fermerlərlə az miqdarda müqavilə bağlamağa nail olurlar, amma bu, mövcud potensialın çox kiçik hissəsidir. Bizim şirkətin əməkdaşları tərəfindən həmçinin tikililərin, ev əmlakının, nəqliyyat vasitələrinin, məsuliyyətin sığortası, həmçinin sağlamlığın bədbəxt hadisələrdən sığortası üzrə xidmətlər göstərilir və sığorta haqları yığılır.
- Sığortanın əhali arasında populyarlaşması üçün, sizcə, hansı tədbirlər vacibdir?
- İlk öncə, təbliğat və maarifçilik. Təəssüf ki, bizdə təbii fəlakətlər, yanğınlar və s. nəticəsində əmlaka zərər dəydikdə insanlar dərhal yerli icra hakimiyyətlərinə üz tuturlar. Amma inkişaf etmiş ölkələrdə əhali hər il öz xərclərinin 10-15%-ni sığorta haqlarına yönəldir. Bizdə bu göstərici çox aşağıdır.
Yeri gəlmişkən, bu sahədə möv-cud problemlər keçən il Kür və Araz çaylarının daşması zamanı Azərbaycanın bir sıra rayonlarının sakinlərinə dəymiş zərər nəticəsində daha bariz üzə çıxdı. Onda hətta Prezident İlham Əliyev öz çıxışında qeyd etmişdi ki, zərər çəkmiş vətəndaşlardan heç biri öz tikilisini və təsərrüfatını sığorta etdirməməsi səbəbindən, dövlət əhaliyə yardım üçün dövlət büdcəsindən böyük vəsaitlər ayırmalı olub.
- Azərbaycanın Dövlət Sığorta Şirkəti artıq 20 ildir ki, Azərbaycan sığorta bazarında liderliyini qoruyur. Bu müsbət meylin davam etdirilməsi üçün hansı tədbirlər görülür?
- Düşünürəm ki, burada əsas amil müştərilərin etibarıdır, bu etibar 90 illik gərgin əmək nəticəsində qazanılıb. Biz xidmət səviyyəsinin təkmilləşdirilməsi, təqdim edilən xidmətlər zərfinin genişləndirilməsi üçün səylərimizi davam etdirəcəyik, bir sözlə, inkişaf etməkdə və Azərbaycan sığorta bazarını inkişaf etdirməkdə qərarlıyıq.

NINETY YEARS OF CONFIDENCE
The State Insurance Company intends to maintain its leadership on the insurance market of independent Azerbaijan
Author: Nigar QULIYEVA Baku
Growing and developing from year to year, the insurance market of independent Azerbaijan, like all other sectors of the economy, marks its 20th anniversary this year. Over this period, one of the main segments of the financial sector has travelled a difficult path to establish itself, having gone through swings in the country's economic figures, the global economic crisis, phoney companies, etc. Government control and the growing interest in this field have helped to achieve good results in such a short period of time - today we can confidently say that the insurance sector in Azerbaijan, overcoming problems and errors, is on a confident path of development. And throughout these 20 years, the State Insurance Company of Azerbaijan, which celebrates its 90th anniversary this year, was, and still is, the locomotive of the market and the undisputed leader in the rankings.
Legislative foundation
The path of the development of the insurance sector in Azerbaijan during the years of independence can be quite clearly seen when you compare the situation in this sector in the early 1990s and now. Then there was not even an elementary legal framework, and for almost two years, the insurance business was based on the rules and regulations adopted in the USSR. On 5 January 1993, parliament finally adopted the first law of the Azerbaijan Republic "On insurance". This law made it possible to drastically reconfigure the insurance business in the country based on market principles and gave a signal for the formation of the insurance market and its promotion among the population. Then a variety of legal documents were prepared, which increased the amount of insurance services and strengthened financial stability in these organizations. Control over this area has been provided since 1992 by the State Insurance Supervision Department, which was established by the Cabinet of Ministers, but later was placed under the jurisdiction of the Ministry of Finance.
After all these activities, the development of insurance in Azerbaijan gained momentum. The laws "On the compulsory insurance of civil liability of vehicle owners", "On the state compulsory personal insurance of servicemen," "On the state compulsory personal insurance of judicial and law-enforcement bodies", "On the compulsory insurance of public servants", "On the stimulation of insurance in agriculture", etc. were passed one after another.
Summarizing, we would like to note that overall Azerbaijan has adopted over 25 laws, decrees and decisions since independence and carried out work to improve the existing documents (in particular, the law "On insurance" was finalized and adopted as a law "On insurance activity") in order to develop the insurance market and bring it into line with international standards.
All this eventually contributed to the growth of the insurance market and brought the volume of insurance premiums to 148 million manats in 2007, 174.2 million - in 2008, 163.3 million - in 2009 and 155.6 million - in 2010. The reasons for the fall in premiums in the past two years have been discussed and reported a lot - the global economic crisis and the adaptation of the insurance market to new legislation made their negative contribution to the activity of Azerbaijani insurers. But this year, the market perked up considerably, as demonstrated by the figures for eight months of 2011: the total premiums of all companies operating in the country during this period amounted to 134.437 million manats (annual growth of 29.73 per cent), while pay-outs stood at 36.318 million manats (growth of 17.46 per cent).
As in previous rankings, the top best insurers in Azerbaijan are once again led by the State Insurance Company of the Azerbaijan Republic, which has demonstrated growth rates in insurance premiums.
Guaranteed leadership
The leadership of the State Insurance Company on the market is not surprising - the experience gained in nine decades of insurance work, the extensive branch network, the wide range of services, reliability and efficiency enabled the company not only to retain but also increase its customer base after the collapse of the Soviet Union and at times of economic crises. It was precisely Azarsigorta which was the operator of the insurance services on the "Contract of the Century" and actively collaborated with the companies that held shares in the project, taking and distributing insurance risks associated with drilling, production and transportation of oil. The right to this business is regulated by the above contract and is valid until the end of its term. In addition, the state-owned company had long been entrusted with the insurance of transit goods on the territory of Azerbaijan within the framework of the TRACECA project, the insurance of aircraft belonging to Azerbaijan Airlines (AZAL), ships of the Caspian Shipping Company sailing in the Caspian basin and involvement in other major projects.
To provide a full guarantee for the risks, the State Insurance Company cooperated with reinsurance companies of developed countries, including Willis Faber, a member of Britain's Lloyd's insurance corporation, Germany's Munich Re, Japan's Tokyo Marine, Russia's Ingosstrakh, Turkey's Merkez Sigorta and Yapi Kredi Sigorta, Iran's Asiya, as well as the world's largest insurance brokers Marsh and Sedgwick.
The State Insurance Company has received the international quality certificate ISO-2008 for the quality of services.
As a result of measures taken by the State Insurance Company, 21.8 million manats of insurance premiums were raised in 2008, 26.5 million in 2009 and 24.2 million in 2010. For the past three years, the Nasimi, Yasamal and Qaradag branches in Baku, together with the Xacmaz, Ismayilli, Tovuz, Agstafa, Sabirabad, Lankaran, Gadabay and Calilabad rural district branches, have achieved their goal successfully and overfulfilled objectives set by the company management.
In an interview with Region+, the chairman of the board of the State Insurance Company of the Azerbaijan Republic, Mammad Mammadov, said that today the company continues to strive to develop and expand its customer base and improve the quality of services.
- What is the level of the population's interest in insurance?
- At present, our company offers the population more than 30 types of insurance services. The company has opened its own branches and representative offices in all regions of the country, and in order to create insurance coverage, has provided these offices with highly qualified staff.
In addition, in order to fulfil its obligations to its customers, the state-owned company cooperates with both local and foreign reinsurance companies.
With regard to the interest, as you know, insurance in Azerbaijan is divided into mandatory and voluntary forms, and each of these groups has its own favourites. For example, among the types of compulsory insurance, third party liability insurance for vehicle owners and insurance against fire are very popular. Among voluntary forms, the most common type is insurance of vehicles, buildings, insurance against accidents (private accidents), medical insurance, etc.
I would like to note that in recent years, many measures have been taken to increase public interest in insurance and to development this sector as a whole, which will certainly have an impact on this year's market performance.
- Do you mean the improvement of legislation?
- Yes, this factor had a major role in the revitalization of the market. I should note that our company, using the favourable situation and in order to develop the insurance market in the country's economy, is developing new rules for insurance through the improvement of existing ones, which will make it possible to pay legal entities and individuals for insurance claims in a timely fashion.
At the same time, as you know, over the past couple of years, important documents have been adopted, contributing to the development of insurance in Azerbaijan and stimulating growth in premiums. Among them, I would mention two important laws - "On compulsory insurance against loss of occupational ability as a result of industrial accidents and occupational disease" and "On mandatory types of insurance". They became a good continuation in the improvement of the legislative base in the insurance industry.
- What is the degree of the insurance coverage in the regions of the country?
- I have already said that we have branches in all districts and cities, and through them, we provide the full range of services offered by the company. As you know, most of the regions are engaged in the agricultural sector, which is the focus of the law "On the stimulation of insurance in agriculture", according to which 50 per cent of insurance payments to the farming industry are undertaken by the state. This is fairly strong support for rural entrepreneurs who want to insure their crops. Annually, the state budget allocates a considerable sum for that purpose, but, unfortunately, it is almost never used 100 per cent. Despite the obvious advantage, neither farmers nor insurers appreciate this type of insurance. It is true that agents of our company manage to sign contracts with about 400 farmers annually, but this is only a small fraction of the available potential. Our company employees also collect premiums for the insurance of buildings, household property, vehicles, liability insurance and insurance of health against accidents.
- What measures are required to promote insurance among the population?
- First of all, it's propaganda and information. Unfortunately, in our country, if property is damaged due to natural disasters, fire, etc., people immediately visit local government authorities. Meanwhile, the population in developed countries funnels 10-15 per cent of their annual expenditure, into insurance premiums. In our country, this figure is very low.
The problems in this area were clearly identified as a result of the damage caused to homes in several regions of Azerbaijan by floods on the river Kura and Araz over the past year. Then, in one of his speeches, even President Ilham Aliyev said that since none of the residents had insured their buildings, the state had allocated a huge sum from the state budget to aid the population.
- The State Insurance Company of Azerbaijan has been the leader on the Azerbaijani insurance market for 20 years. What is being done to continue this positive trend?
- I think the key factor here is the trust of our clients earned in the 90 years of hard work. And we will continue to work to improve service levels, increasing the package of services offered. In a word, we will continue to evolve and develop insurance in Azerbaijan.
P.S. In May 2011, by the decree of the country's president, the chairman of the State Insurance Company, Mammadov, was awarded the Order of Glory (Sohrat) for his contribution to the economy.